Arbeid adelt Volksonderwijs. Veevoeder, i Over Veevoeder ONZE REIS NAAR FRIESLAND 1 De SchatkistbonTderTviuntherstelling Landbouwweekblad In Memoriam ZONDAG 7 OOGST 1921. Prijs 10 centiemen. 3de JAARGANG Nr 137. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraa-t, 3, Aalst. Aankond gingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Deze week werden wij pijnlijk getrof fen door het verlies van een onzer beste mannen, een onzer wakkerste propa gandisten, de goede vriend LEON DE CLERCQ, van Nieuwerkerken, Schrijver van den plaatselijken bond zijner gemeente en hoofdagent onzer Onderlinge Brand verzekering. Geboren den 13 Juni 1878 is hij den 2 Oogst aan de liefde zijner beminden onttrokken, eene weduwe en twee min derjarige zonen achterlatende. Hij was een ijverige en werkzame strijder voor Redt U Zeiven de knapste agent en hoofdagent onzer On derlinge Brandverzekering. Zijne achtbare Weduwe, zijne lieve Kinderen verliezen alles in Hem, wij verliezen een onzer beste officieren. Vrijdag 5 Oogst vergezelden wijHem naar zijne laatste rustplaats en stuurden Hem een roerend Vaarwel toe. Dat Hij in vrede ruste bij den Heer (Vervolg) Wij hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt om onze planters ter plaats en op struik te koopen. De Eer stelingen waren reeds ver uitgeroeid, de Eigenheimers daarentegen staan nog in vollen bloei. Van de eerstgenoemde kochten wij drie soorten 1° eene partij van goed gekeurd veld met cijfer 9; hiervan koch ten wij de tamelijk groote planters (de kleine en heele dikke bleven er uit/. Dit zijn de duurste en ook volgens de onder vindingen der Friesche boeren veruit de beste voor de goede opbrengst. 2° Van dezelfde partij de kleine plan ters met doorsnede van 32 tot 42 milli meters deze kosten minder als de eer sten, alhoewel zij de schoonste planters zijn. 3° Wij kochten ook eene partij wel gelukte en op denzelfden grond als de eerste gegroeide eerstelingen, die niet gekeurd waren. Dezen kunnen ook wel met vertrouwen geplant worden en kun nen wel zoo goed zijn als de eersten, alhoewel de keuring ons meer vertrou wen inboezemt. Het beste veld Krugers van ruim 6 hectaren, goed gekeurd met cijfer 9 von den wij op een afgedijkte polder. Wij hebben heel de partij gekocht, al de knollen uitgenomen de heele dikke. Eene tweede en derde partij op den zelfden grond en eveneens als de voriga goedgekeurd met 9 en 9 1/2 punten op 10 werd op staanden voet gekocht. Wij kunnen onze leden verzekeren dat wij de beste velden van Friesland naar onze streek zullen verhuizen, en dat wij van deze puike planters van eene hooge op- brenst zullen verzekerd zijn. De prijzen voor de Krugers zijn rede lijk en alles doet voorzien dat de aard appelen in prijs zullen stijgen. Wij den ken dus goed gewerkt te hebben met reeds van nu af te koopen in elk geval zullen we de beste waar hebben die er bestaat en misschien wel de goedkoop ste O. C. i. Deze twee laatste jaren is men in België, gelijk overal elders, aan 't pra ten en aan t schrijven gegaan over de zoo belangrijke kwestie van het lager onderwijs. Eindelijk heeft men toch in gezien dat hier in Wallonië zoowel als in Vlaanderen de toestand effen af erbarmelijk is. In 1914 werd het onderwijs verplich tend en in 1921 wordt het nog altijd niet toegepast, zoodanig dat de Minister zich verplicht ziet deze wet te verscher pen. Naar mijn gedacht is de wetgever hier met het verkeerde middel begon nen. De scholen en het onderwijs zelf beter inrichten was een eerste plicht. Slechts dan als men alle andere verbete ringsmiddelen had aangewend om de school degelijk en door 't feit zelf aan trekkelijk voor de jeugd te maken, had men tot deze reeds verstrengde wet zijn toevlucht moeten nemenwant er is veel gevaar bij al degenen die van den toestand van ons onderwijs iets af weten zullen dit graag bekennen dat deze laatste maatregel niet tot een beter schoolbijwonen, althans niet tot een beteren uitslag van het onderwijsbijdra gen zal. Ik wil natuurlijk van de uitzon deringen niet gewagen, die zullen er altijd bestaan, ik bedoel voornamelijk de schooljeugd in 't algemeen. Het grootste perhonderd der bevol king zal na de lagere school geen onder richt meer genieten, de lagere school is j dus hun hoogeschool en moet hen zoo- I veel mogelijk alles geven wat zij door 't leven aan wetenschappelijke begrip pen zullen noodig hebben dat onder wijs zal hun eenigste richtsnoer en licht baak wezen. Dit is voorwaar een zen ding die ons inziens nooit hoog genoeg zal geschat worden. Zoolang het koste loos onderwijs van laag tot hoog niet zal bestaan, moet de lagere school dus, in de ver uit meeste gevallen, in de mo- gelijkhaid gesteld worden alles te geven, wat het in de beste voorwaarden geven kan. Op verschillige gemeenten zijn voor uitziende besturen er toe overgegaan betere schoollokalen in te richten en een talrijker onderwijzend personeel aan te stellen en dit reeds met de beste uitsla gen, daarbij mogen nochtans wat dikwijls het geval is de leermiddelen, de schoolvoorwerpen voor onderwijzer en leerlingen ntet vergeten worden. Het is waarlijk verwonderlijk dat men hier te lande langs dien kant, onder de bena ming van spaarzaamheid, vrekkig durft te zijn terwijl nochtans een goede school, zelfs door de eenvoudigste menschen, aanzien wordt als iets onontbeerlijk, iets dat niet genoeg kan geprezen worden. Hoe dikwijls hoort men niet zeggen in t leven was ik maar weer jong om te kunnen leeren of had ik maar de gelegenheid gehad om naar de school te gaan Nu dat de tijden veranderd zijn, nu dat eenieder naar de school mag en moet gaan, waarom zouden de besturen niet alles in 't werk stellen om het onder- wjjs zelf op zijn hoogste punt te bren gen. Wij hebben in Vlaanderen een heele schaar flinke onderwijzers, waarom die menschen niet bijgestaan in hun lastige taak, waarom ze niet geraad- i pleegd over wat zou kunnen gedaan worden voor het onderwijs Want men mag er van overtuigd wezen dat zij allen met de beste gedachten bezield zijn en zoo er soms onder hen gevonden wor den, die er in t plat Vlaamsch ge zegd hun zolen aan vagen, dan ligt De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. dit meestal aan de kwaadwilligheid of de onverschilligheid van de besturen. Laat ons hopen dat de nieuwe ge meentebesturen, bezield met een meer moderne geest, voor goed met den ouden slenter zullen afbreken en de klare wegen van de huidige beschaving zullen inslaan. De onderwijzers worden nu niet meer uit de gemeente- maar uit de Staatskas betaald wat er langs dien kant gespaard wordt mag niet enkel be steed worden aan het reinigen van grachten en het onderhouden van stra ten en wegen, het moet eerst en vooral aangewend worden tot de verbetering van ons volksonderwijs. Die in die richting willen werkzaam zijn, zullen hun arbeid, zoo niet onmid dellijk, dan toch in een zeer naaste toe komst rijkelijk beloond zien en zullen door het volk dat hen verkozen heeft met dankbaarheid begroet en geprezen worden als vaders van hun volk. Want het doel van een bestuur moet zijn het volk dat onder zijn gezag staat zoo ge lukkig mogelijk te makendaarvoor moeten dan ook alle mogelijke midde len aangewend worden het uitstekend- ste middel daartoe is zeker het onder wijs, dat zelf tot doel heeft den mensch zoo gelukkig mogelijk te maken, in zede lijken, verstandelijken en stoffelijken zin gesproken. Sommige zullen misschien verwon- over deze kwestie handelen dan verge ten zij toch dat ons blad streeft en strijdt voor de algeheele ontwikkeling van onze landbouwersklas, zij het dan ook voor stoffelijke of geestelijke ver betering. In het vervolg van dit artikel zullen wij spreken over den vierden graad en over het landbouwonderwijs in de la gere school van af het eerste jaar tot in den vierden graad inbegrepen. Ik denk dat we daarna zullen belang wekkende besluiten kunnen trekken en dat het vele menschen zal verwonderen hoe ver men reeds met de gebrekkige wet op het gebruik van het Vlaamsch in de besturen, die verleden week in de Ka mer gestemd werd, zal kunnen geraken. Dat dus allen die kunnen bijdragen tot de verbetering van ons volksonder wijs, doen wat ze kunnen ten bate van ons volk. Wie geeft wat hij heeft, is waard dat hij leeft Wie doet wat hij kan is een eerlijk man KLOPTEROP. i Het Veevoeder wordt duur en zeld zaam. ZEMELEN zijn er op verre na niet genoeg in ons land. Frankrijks invoer is bijna nul en uit Amerika kunnen wij de eerste booten met zemelen eerst in Sep- tember verwachten. Er loopt een gerucht als zoude er in j de Coöperatief te Brussel een opslag komen van 5 of 10 fr. de 100 kilos op al den afval (zemelen, kriel, kortmeel). Wij doen ons best om alles op te koopen. Wij zijn er in gelukt Fransche zemelen en kortmeel te bestellen die binnen een tien of veertiental dagen zal hier zijn. De prijs is hooger als deze ge wone zakken zijn er inbegrepen. Wij raden de leden aan alles te koo pen wat ze maar krijgen kunnen, kort meel of kriel zoowel als zemelen, de opslag komt er zeker. COCOSKOEKEN gelden van 80 tot 85 Ir. op wagon Antwerpen, ver wacht binnen 10 dagen. Wij zijn er in I gelukt nog 20 ton te koopen, die reeds in magazijn Aalst en Burst zijn. Deze koeken zijn licht beschadigd door de kalanders, doch zijn droog en zeer ge zond. Deze kunnen wij verkoopen aan 66 fr. de 100 kos. zakken inbegrepen. Dit is zeer goedkoop en de minderwaarde of schade is hier rijkelijk vergoed. Men mag ze gerust koopen. MAIS. Het goedkoopste voeder is heden wel maïs, alhoewel ook alle voor uitzichten in eenige weken eenen opslag doen voorzien. Vele landbouwers koo pen maïs om te doen malen, hetgeen zeer aan te raden is en een goed voeder geeft. Bijzonderlijk is het aan te bevelen in mengeling met lijnmeel, rogge- of gerstenmeel en zemelen. Indien alle landbouwers meer maïs meel voederen en min lijnmeel en zeme len, dan zou dit misschien de groote op slag van het laatste kunnen tegenhouden, welke heden tot ongehoorde prijzen komen en nog opklimt, evenals de stij ging der zemelen en alle afval. Maïs is heden zeer goedkoop. Land bouwers profiteert ervan ROGGE en GERST zijn in opslag. Op de beurs te Brussel werd de rogge verhandeld tegen 69 a 71 fr. gerst 66 tot 68 fr. de 100 ks. Inlandsche haver werd reeds gedaan aan 70 tot 75 fr. Deze bons uitgegeven na den Wapen stilstand zullen betaalbaar zijn op 1 De cember 1921. Nochtans, om uitbetaald te kunnen worden moeten zij tusschen 10 en 23 dezer maand in de Nationale Bank neergelegd, ten einde gestempeld te worden. Zij kunnen terug afgehaald worden eene maand later. Een niet ge stempelde bon kan niet uitbetaald, maar zal verplichtend vervangen worden door eenen nieuwen bon op 5 jaar (dus betaalbaar op 1 December 1926) en zal weer intrest geven aan 5 (de fiscus zal van den nieuwen intrest 2 afhouden/. De bezitters der bons welke niet uitkeerbaar zijn in geld maar welke door de nieuwe soort zullen ver vangen worden, zullen op 1 December, buiten den verworven intrest, nog eene premie van 5 °/o der nominale waarde der bons genieten. Deze te verwisselen bons mogen in de Nationale Bank neergelegd worden van af 5 September. N. B. Al wie dus gaarne hebben zou dat zijne Schatkistbons uitbetaald zou den worden, moet deze doen stempelen tusschen 10 en 23 Augustus. Al wie lie ver heeft dat zij niet uitbetaald worden, moet anders niets doen dan ze afgeven in de bank. De hevige droogte die alhier heerscht dreigt eene ware ramp te worden voor onzen veeteelt. Sedert het stichten van het Observatorium van Ukkel werden dergelijke droogte en hitte nimmer waar genomen. Verleden Donderdag steeg de thermometer tot 36°5 in het lommer. Hopen wij dat een milde regen wel dra zal toelaten loof in overvloed te zaaien. Van nu af aan zien de boeren zich verplicht gedurig nijverheidsprodukten aan te koopen om hun vee te voeden. Koeken en zemelen (gruis) worden meest gevraagd. Het ware te wenschen dat al onze boeren bewijzen gaven van oor deelkunde bij die aankoopen. Hoeven wij te zeggen dat dit altijd het geval niet is en dat sommige voedingsstoffen, schier de beste en nochtans de duurste niet, in zekere streken volkomen onge bruikt blijven. Aan 't werken schiet het bij onze boer nimmer te kort, maar de oude slenter, de routine blijft bij ve len almachtig. Men doet wat men vroe ger zien doen heeft, zonder zich te be kommeren of geene betere doenwijze zou te pas komen. Dergelijke houding sluit voorbedachtelijk alle vooruitgana buiten. Een klein voorbeeld de lijnkoeken of het lijnmeel. Vele boeren kennen of willen geene andere koeken kennen dan lijnmeelkoeken. Wij loochenen de voe dingswaarde en den gunstigen invloed der lijnkoeken niet, verre van daar, doch er bestaan andere koeken, even gezond, beterkoop die binst den zomer vastere en wellicht fijnere boter verschaffen dan lijnkoeken en die nochtans weinig ge vraagd worden en die zelfs, in vele ge meenten, schier onbekend zijn. De uit slag hievan is dat de prijs der lijnkoeken op ongehoorde wijze stijgt. Om die ver keerde handelwijze te keer te gaan, denken wij het geraadzaam nogmaals een korten uitleg te geven over de bij zonderste voedingsstoffen ons door de nijverheid verschaft. Eerst en vooral dienen we na te gaan uit welke stoffen^ een volledig voeder bevatten 1°) Eiwitstoffen of stoffen waarvan de samenstelling veel gelijkt op die van het wit der eiers (albumine) 2°) De koolhydraten zooals suiker, zetmeel en ameldonk. 3°) De vetten zooals de olie-soorten van zekere vruchten enz. enz. 4°) Minerale zouten zooals kalk, phosphoor. keukenzout enz., dikwijls van groot belang. Men denkt dat, voor groeiende en melkgevende dieren, een kgr. eiw tstof zooveel voedingswaarde bezit a) als 4 kgr. Koolhydraten (zetmeel of suiker, b. v.) b) Dat een kgr. vet de weerde heeft van 2,4 kgr. koolhydraten (zetmeel of suiker). Dit punt vastgesteld, vergelijken wij de voedingswaarde van 100 kgr. ara- chide of aardnotenkoek met de waarde van 100 kgr. lijnkoek. Honderd kgr. arachide bevatten 1° 40 kg. verteerbare eiwitstoffen of 40 X 4 160 kg. zetmeel. 2° 8,3 kg verteerbaar vet of 8,3 X 2,4 20 kg. zetmeel, 3° Ongeveer 21 kg. verteerbare kool hydraten. t Is te zeggen de weerde van 160 X 20 -f- 21 201 kg. zetmeel. 100 kgr. lijnkoek bevatten 1° 28,8 kg. verteerbaar eiwit of 28.8 |X I - H5 kg. zetmeel. 2° 8 kg. vet of 8 X 2,4 19 kg. zet meel. 3° 25 kg. koolhydraten. 't Is te zeggen 115jff- 19 ff 25 159 kg. zetmeel' Dus hebben 100 kg. arachide de weerde van 201 kg. zetmeel. En 100 kg. lijnkoek hebben de weer de van 159 kg. zetmeel. De arachide geldt te Antwerpen, per 5000 kg. ongeveer 80 fr. de 100 kg. Bij gevolg kost de evenwaarde van 1 kg. zetmeel in den arachide 80 verdeeld door 201 of ongeveer 40 cent. En in den lijnkoek (P. W.) die 83 fr. koste, 83 159 52 cent. In andere woorden, wanneer de aardnoten-koek 80 fr. kost, zou de lijn koek er ongeveer 64 mogen kosten. Het besluit hiervan is, dat elke verstandige boer niet uitsluitelijk zijn toevlucht zal X. T KOOR NBL OEM r\or-A Tij A^t. "O- i/^,t

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1