r Arbeid adelt k Volksonderwijs. De Waarheid Over Veevoeder i! Landbouwweekblad b LIJKREDE Krugers ol Eigenheimers ►Aft jjeh 7I, ul V. i j]»';':3::i};5;::5:^::?:T;?:t^T^:^i:^'■^;{^^W♦;^T^^Ii )0 fr. f.s7. 'IJ VA en en. wk: ZONDAG 14 OOGST 1921. 10 centiemen. 3de JAARGANG Nr 138. 1®, 1st. n. het Bureel en Redactie OROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. ONS ipe- ze art- O. Ons lager onderwijs bestond uit drie graden de lagere, middelbare en hoo- gere graad. Elke graad omvat twee schooljaren, zoodat een kind dat op den vereischten ouderdom naar de school ging, op zes jaar al de klassen doorge maakt had, 't zij als het twaalf tot der tien jaar oud was. Nu heeft men daar een vierden graad bij ingericht, dat slechts een jaar studie vergt. Deze vierde graad heeft een dubbel doel. Men zal er ten eerste de studie van de vakken uit de lagere klas sen voortzetten en uitbreiden en er een paar'nieuwe aanvangen. Ten tweede heeft de 4' graad een practisch doelde leerlingen handvaardig te maken in het teekenen, in handenarbeid, als modelee ren (bewerking van kleij, schrijnwer kerij, karton-, glas-, ijzerbewerking enz., in den landbouw en zoo meer. Weliswaar werd tot nog toe geen vast programma opgesteld voor den vierden graad en gewis zal er in het op stellen van dat programma geen reke ning gehouden worden met wat er in de twee eerste graden afgewerkt is. De hooge bazen rekenen te veel op wat het lager onderwijs ZOU moeten zijn in •goede voorwaarde, maar niet zooals het werkelijk is, ook niet op wat het in den huidigen miserabelen toestand inderdaad geeft, zoodanig dat er tusschen den vier den graad en de andere graden een kloof zal bestaan. Hoe kan dat pro gramma dan in den 4" graad aangevat worden, als het vorige nog niet kan afgewerkt worden. In elk geval zijn de strekking en het doel van den vierden graad lofwaardig. Mogen we nu van het inrichten van den vierden graad veel goeds verwach ten Deze vraag wordt wel eens in twijfel getrokken door enkele mannen uit het onderwijs zelf nieuwe bezemen vagen goed, zeggen ze, maar zoodra het nieuws er af is worden ze zelf in den vuilhoek gesmeten. En daarbij willen zij hunne bewering steunen op verleden feiten. Een doelmatiger en practischer onder richt werd nagestreeft voor teeker- en en tuinlessen boeken en tijdschriften stonden er vol van, het werd als een nieuw evangelie van op de daken ver kondigd, een nieuw licht, een nieuwe zon zou oprijzen. Wat heeft al dat ge schrijf opgebracht Zie rond. Heden zijn er nog scholen waar geen tuinlessen, ja zelfs geen teekenlessen worden ge geven. Zoo, beweren zij, zal het ook gaan met den vierden graad veel papier zal er over beklad worden, veel pennen versleten en daar zal het bijblijven.Daar ligt voorzeker veel waarheid in hun aan tijgingen en het is een schande voor ons land, dat men in zake van onderwijs zooveel onverschilligheid en zooveel te genkanting zelfs kan ontmoeten, als men met den besten wil bezield, streven wil naar een schooner toekomst voor de grootste massa van het volk. Dan dringt zich een eerste plicht op aan den wetgever, dat is die kwaden wil en die onverschilligheid uit den weg te ruimen. Het mag toch niet blijven bestaan dat enkelen ongehinderd het welzijn van gansch een stad of dorp zullen tegenwerken en bederven. Er zitten nog zooveel krachten schuil on der de werkmans- en boerenkinderen en die moeten tot hun vollen bloei kunnen komen ten bate van het vaderland, ten bate van heel de menschheid. In de veronderstelling nu dat het eens voor goed uit weze met al die onbe voegde kwaadwilligheid en dat men eens vrijgevig en met vaste hand dit werk in- richte, dan ben ik er van overtuigd dat de vierde graad alle verwachtingen zal overtreffen. Men roept en schreeuwt om vakonderwijs hier ligt het eerste werk voor de hand de vierde graad zal de overgang zijn van het lager onderwijs tot het eigenlijke vakonderwijs. Zoo komen wij aan een punt dat ons, land bouwers het meest aanbelangt Vakon derwijs is voor ons landbouwonderwijs. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. In de meeste gemeenten, vooral in het Vlaamsche land, is de landbouw het voornaamste bedrijfhieruit volgt dat in die gemeenten het onderwijs zich bij zonder met den landbouw bezig houden, ook wel tuinbouw, waar ieder landbou wer op de hoogte moet van wezen. Zooals wij in ons vorig artikel schre ven, iedereen ten andere weet dil, is de lagere school de hoogeschool voor de meeste menschen, ook voor het over groot percent landbouwers. Voor dezen zijn dus de landbouwlessen van het aller grootst belang het zal hun broodwin ning zijn, ze moeten dus op de hoogte zijn van den vooruitgang in den moder nen landbouw, zoodat zij hun bedrijf zoo zuinig en zoo vo: rdeelig mogelijk weten uit te baten. Het onderwijs, zeggen de vakmannen, moet in de lagere school practisch zijn, aanschouwelijk. Het huidige systeem kan geen blijvenden uitslag teweeg brengen. Wat is inderdaad het land bouwonderwijs in onze scholen Zui vere theorie, enkel woorden, die de leer lingen misschien wel van buiten leeren, maar die ze al even snel zullen verge ten. Wat zal er van overblijven Niets, tenzij misschien in de beste gevallen en kele goede raadgevingen. Zoo ken ik een flinken onderwijzer, die er in zijn gemeente, na veel zwoegen en zweeten, toe geraakt is de boeren hun land fel te doen bemesten en hun beesten straf te voeden, met veel goe den uitslag doch had die man, bij al zijn goeden wil, praktische proefnemin gen kunnen doen vóór zijn jongens, b. v. voor wat de bemesting en het vee voe deren aangaat,dan hadden die menschen later nu, want het zijn al menschen geworden doelmatiger te werk ge gaan, dan hadden zij met minder onkos ten betere uitslagen bekomen, dan was hun winst dubbel groot Zou men bij iedere school in elke landbouwgemeente geen proefveld kunnen voegen, waar van de uitgestrektheid evenredig zij met de belangrijkheid van die gemeente Dat de boerenkinderen hun stiel niet leerden van vader tot zoon, wat zou het er droevig uitzien Dat dus de gemeentebesturen, die het wel meenen met den welstand en de toekomst van hun volk eens goed na denken en met de onderwijzers van hun gemeente naarstig overleggen, wat er langs den praktischen kant van dit be langrijk vak doenbaar is. Om een enkel voorbeeld te geven Waarom zou het gemeentebestuur niet een stukje land ter beschikking kunnen stellen van de school en de opbrengst, de vruchten er van verkoopen ten profijte van de ge meentekas. Met een beetje goeden wil kan men zelfs onverwachte uitslagen bekomen. Wat ik daar even zegde over het aanschouwelijk maken van het land bouwonderwijs, is toepasselijk op al de graden van het lager onderwijs, maar voor den vierden graad zal het dus bij zonder van belang zijn. Meen niet, brave lezer, dat de land bouw een klein vak is hij omvat vele kennissen, als plant-, dier- en schei kunde, gezondheidsleer voor menschen en dieren, boekhouden op de boerderij enz. en?., daar is stof genoeg, zelfs te veel voor één jaar. Het gemeentebestuur mag te zamen met den onderwijzer een programma voor den vierden graad op stellen laten wij hopen ('at ze den landbouw de voornaamste plaats zullen gunnen ons kinderen moeten geen schrijnwerkers, geen smeden, geen pot aardewerkers en wat al meer worden, maar verstandige landbouwers, die later vrij en vrank hun weg zullen maken en het eerlijk, hoewel vaak bespot bedrijf van vader en moeder in eer houden en nog meer verheerlijken, ten bate van den boerenstand en tot welzijn van ge heel ons land en volk. Als ik door het schrijven van dit paar artikelen nog maar één gemeente kon stuwen in de aangeduide richting, dan zal ik mij gelukkig achten en zal ik zeg gen neen, het oude Vlaamsche boeren- ras is nog niet dood, het leeft Doch ik ben vast overtuigd dat er veel zullen zijn, die willen werken tot heil van het algemeen. H. KLOPTEROP, uitgesproken door den heer O. Cau- dron, Bestuurder, bij het graf van onzen besten vriend en medewerker LEO DE CLERCQ, Wiens afsterven wij verleden week hebben gemeld Damen, Heeren, Schielijk heeft de dood een onzer beste Vrienden weggemaaid,wien spoe dig heengaan ons diep heeft geschokt. Het is voor ons eene groote maar droeve plicht, in naam der Sam. Mpij. en O. Brandverzekering Redt U Zei ver, aan onzen dierbaren en trouwen medewerker eene laatste hulde te bren gen en Hem een pijnlijk vaarwel toe te sturen. En waarlijk als er wel iets droevigs op 's menschen pad te vinden is, dan is het wel de plotse ontzieling van iemand waaraan men door de banden des bloeds of der vriendschap innig is ver bonden, de vernietiging van een jong leven, dat nog lange jaren in ons mid den onmisbaar scheen Hoe beklemde ons niet het hart bij het vernemen van dat grievend nieuws, en hebben de tranen gepereld in de oogen van sterke mannen, toen de ont zettende tijding toekwam, dat ons aller vriend LEO het tijdelijk met het eeuwi ge had verwisseld En dieper griefde de wonde bij de gedachte aan zijne dier bare weduwe en weezen, voor wien Hij een teere echtgenoot en zorgdragende vader was. De dood is een ontzettende werkelijk heid, die in één stond de besten van ons wegruktmaar zij is dubbel wreed wan neer zij een mensch treft in den bloei der jaren, wanneer zij een onmisbare vader, een dierbaar familielid, een trou we makker neervelt Ja wij mogen in der waarheid zeggen Hij was een trouwe medewerker, een kloeke kamper voor onze edele en nutti ge instellingen Hij was een der eersten op de bres. Leo De Clercq werd in 1878 te Nieu- werkerken geboren uit een der meest achtenswaardige families van het dorp hij was vervolgens schrijver voor den plaatselijken bond van Nuuwerkerken, agent voor onze Brandverzekering en hoofdagent voor dezelfde Maatschappij. Als schrijver voor zijn gemeente deed hij veel voor 't welzijn van zijne leden, de landbouwers die Hij zijne beste krach ten schonk tot hun stoffelijken en zede lijken vooruitgang. Als agent en hoofd agent der Onderl. Brandv. stond Hij aan de spits door zijn iever en zijn werk. Dank aan zijne kranige medehulp werd dezelfde machtig en groot. In een woord Hij was een sterke stu wer aan den wagen der zedelijke en stoffelijke opheffing van onzen boeren stand, voor wien Hij een beter leven en zedelijke hervorming droomde. En midden van het zwoegen, midden op de baan die naar hooger opvoert, treft Hem de verbiddelijke dood, en zou al zijn pogen te niet doen indien anderen - niet gereed waren om zijn droom te hel pen ver wezen tlijken. Als Mensch en Burger deed Leo zijn plicht met de nauwgezetheid, als Vader was hij een voorbeeld van teederheid en zorg, hij was een zachte onder de zacht- sten. Mochten onze blijken van genegen heid die we hier uitstorten, eenigzins de zielewonden heelen, van de Dierbaren die Hij alleen achterliet op den grooten moeilijken levensweg. Mochten ze moed vatten bij de gedachten dat Hij niet te vergeefs heeft geleefd Trouwe Medewerker, die zooveel bij droeg tot de grootwording van Redt U Zeiven, Gij, wien het geluk werd ontzegd in het volle genot te komen van uw lastig zwoegen, Hartelijke Vriend, die al uwe dierba ren van op uw stervensbed hebt gegroet, ontvangt in eeuwige rust het loon van uw veelvuldig werk. Wees gegroet, Vriend Leo, en rust in vrede bij den Heer In naam van al de Bestuurleden en leden van de groote landbouwersfamilie, roep ik U Vaarwel toe, een laatste, een eeuwig Vaarwel Gedurende den oorlog heeft Frank rijk niet geaarzeld te zeggen dat de boe ren en boerenzonen, evenals de landar beiders de beste soldaten waren, die aan alle vermoeienissen en aan de koude en vochtigheid der loopgraven weerstand boden. Wanneer men na den oorlog de lijst opmaakte der dooden en verdwenenen stond de landbouwklas aan de spits. De medicale academie van Parijs heeft de lijsten der zware verminkten in han den genomen, en onderzocht hoeveel onder hen het werk hadden hernomen, alhoewel zij op hun pensioen recht had den, en niet hoefden te werken. Deze opzoekingen bewezen dat men op 2000 zware verminkten 1042 land bouwers telde, en dat van deze 1042 er 735 waren die volledig hun werk van vroeger hernomen 107 werkten gedeel telijk en wilden èvenveel moed tegen op hun veld.als in de loopgraven. Terwijl vele Oud-Strijders misbruik maken van den toestand en op alle ma nieren trachten te leven op de kosten des lands, zijn de landbouwers aan 't werk gegaan. Die pogingen zijn niet onbeloond voor hun land gebleven. Terwijl gedurende den oorlog Frankrijk bijna al de bloem in den vreemde moest koopen, is de inlandsche voortbrengst er heden toe gekomen bijna uitsluitend het land te voeden, waardoor de wisselkoers van Frankrijk rap verbeterd. Wat in Frankrijk gebeurd, bestaat ook bij ons, mét dit verschil dat in het eerstgenoemde land, de machtige en on misbare arbeid der boeren wordt geëer biedigd en door al de wetten beschermd, terwijl hij in België de zwarte beest, het lastdier blijft. Hier maakt men eene huis huurwet die de huurders van alle stan den beschermt uitgenomen de landbou wer. Deze brave, onmisbare zwoeger, schijnt niet weerdig van te genieten van de Belgische hulpwetten hij moet ge bonden blijven aan den grond en aan de willekeur zijner heeren. Hij moet alle dagen in 't gevaar verkeeren de straat op te vliegen, zonder bestaan. Wanneer komt er eens in België de tijd dat eerste en nuttigste Burgers des lands alle recht toekomt Die tijd komt eens als allen zich on partijdig in sterke syndicaten aaneenslui ten en niet langer de slaven willen zijn van de politiekers die ons in de Kamer bespotten, die ons uitsluiten uit de wet ten wanneer zij niet langer de gedweë lammekens zullen zijn van groote vleiers, maar allen als boeren zullen bijeenstaan in enge broederbanden. Inschrijvingen voor Krugers kunnen niet te rap gedaan worden, aangezien ze reeds gekocht zijn, en zoodra rijp zullen ze dadelijk afgestuurd worden. De plaat selijke bonden worden dan vriendelijk verzocht de inschrijvingen te openen. Aangezien de schommelingen aan den wisselkoers van hethollandsche geld kan ae prijs nog niet juist bepaald worden. -De-Krugers zullen afgeleverd worden in middelmatige knollen en planters on dereen. Aan deze schoone partijen die we kochten zijn weinig kleine planters te vinden. Wij nemen dus de kleine met eenige grootere maat erbij. De heele dik ke zullen eruit verwijderd zijn. In gevolge de buitengewone droogte zal de landbouwer zich dit jaar genood zaakt vinden zijne toevlucht te nemen tot graangewassen en stroosoorten en gruis. Om met deze voeders, arm aan eiwit, behoorlijke rantsoenen samen te stellen zal hij er voeders van den handel bij voegen. De bijzonderste dezer zijn de koeken. Ze zijn merkwaardig door hun ne hooge gehalte in verteerbaar eiwit, vet en dikwijls minerale zouten. De voornaamste zijn 1°) Aardnootkoeken (arachide) of aardnotenmeel. Uitmuntend voedsel. De Rufisque zijn de beste. Ze moeten een zoeten aangenamen smaak en goeden reuk bezitten, de kleur is gewoonlijk grauw-wit. t Is een smakelijk voedsel dat op den gezondheidstoestand der die ren een gunstige invloed uitoefent. Aan melkkoeien mag men tot 2 kgr. daags geven, mestrunderen 0,500 tot 0,750 kgr. Samenstelling van teerbaar eiwit, 6 - zetmeel. 2°) Sezaamkoeken voedsel, geeft binst den zomer wat wee- ke boter. Bijzonder gunstig voor jonge of drachtige dieren, dank aan zijne rijk heid aan kalk en phosphoor. Ook voor mestdièrën. Is ongelukkig wat bitter van smaak, doch de dieren worden het goed gewoon. Dikwijls bruin van kleur en heeft een gezonden reuk van rogge brood. Eiwit 37 vet 11,8 0, jMmeel 19,6. 3°) Cocoskoeken en meel Lichtroode of bruinachtige kleur, aangenamen noot- achtigen smaak. Worden door de di -ren gaarne gegeten. Men dient ze vooral toe aan melkkoeien daar ze gunstig wei ken op het vetgehalte der melk Geeft flj evenzoo, varkens 40 tot 48 8 vet, '/o ver- 21 Insgelijks gezond ne 1 H r* i\ wui<»irfw ui/vuwuuui f; ok-

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1