DE WAPENS NEER! Vergaderingen Belangrijk Berieht. Buitenlandse!) Overzicht Voor een grootere Voortbrengt boter. Men geeft tot 2 kgr. per dag. 4°) Lijnkoek en meel, hebben een gun- stigen invloed, op den gezondheidstoe stand der dieren. Geven soms binst den zomer wat olieachtige boter. 5°) Raapkoek is altijd gevaarlijk voor jong vee. Aan koeien geeft men hoog stens 1 kgr. per dag. Weinig aan te ra den. Andere koeken worden in ons land weinig aangetroffen. Ook zullen wij er thans niet over spreken. De koeken worden best benuiiigd toen ze met andere voeders toegediend worden, die arm aan voedende stoffen zijn. Ze kunnen gegeven worden gema len of gepletterd met gekapt stroo, kaf, beeten enz. Zoodoende geeft mee het rantsoen eene behoorlijke gehalte aan eiwit. Geeft men integendeel koeken al leen aan melkkoeien b.- v. dan worden ze om reden van hunnen kleinen om vang, niet herkauwt en verteren slecht. Men voegt ze ook bij de dranken. Er zijn verschillige andere voeders over dewelke wij eenigen uitleg zouden willen geven, doch dit zou ons te ver brengen. Wij zullen ons beperken bij een klein overzicht van strooisoorten. Niets mag verwaarloosd worden om dit jaar al het mogelijke nut uit het stroo te trekken. Onze strooisoorten zijn ge- lukkiglijk van eerste kwaliteit en zullen dikwijls, in zekere mate, het hooi kun nen vervangen. Men zal hieronder zien dat haverstroo ver uit het beste is. 't Is ook het malschte en wordt door de die ren gaarne gegeten. Ziehier de voedingswaarde onzer strooiën en dat van middelmatig weide en klaverhooi Weide hooi5,4 eiwit, 1,0 vet, 25,7 koolhydraten, 15.0 ruwvezel. Klaver hooi 8,5 eiwit, 1,7 vet, 26,0 koolhydraten, 11,3 ruwvezel. Haver stroo (zeer goed) 2,6 eiwit, 0,8 vet, 17,5 koo hydr., 20,6 ruwvezel. Tarwe stroo 0,2 eiwit, 0,4 vet, 13,3 koolhydraten, 20,4 ruwvezel Men ziet dat het bij stroo aan eiwit nog al te kort schiet. Gebruik van het stroo Men kan het strooi geheel toedienen zooals hooi of wel gehakt, afzonderlijk of met andere voeders gemengd. In zekere gewesten wordt het veel gebruikt, gemengt met melasse of siroop. Dit melasse-stroo kan zelfs ten huize toebereid worden. De siroop wordt in warm water opgelost en op het gehakt stroo gegoten en goed gemengd. Men gebruikt van 20 tot 40 kgr. siroop voor 100 kgr stroo. (1) 't Is een uitmuntend voedsel voor paarden. Men geeft hen van 2 tot 3 kgr. per 1000 kgr. levend gewicht Aan koeien geeft men ongeveer 2 kgr per dier. Dit voed sel moet trapsgewijze toegediend wor den. Indien het te veel afloopend werkt, moet men de hoeveelheid verminderen. Uit hakken en mengelen met betere en rijkere voeders, zooals koeken, is er een der beste middels om het stroo te benuttigen. D. Bricourt. AALST-SCHAARBEEK. - Ver plichtende algemeene vergadering der leden van den bond. Zondag 14 Oogst, van 5 tot 6 ure, bij Phil. De Kegel, Lin destraat. Dagorde Vernieuwing der lidkaar- ten (verplichtend). Inschrijving van alle benoodigdheden. AALST-MIJLBEKE. - Op Zondag 14 Oogst, algemeene verplichtende ver gadering, ten lokale Jan Schockaert, om 5 ure namiddag. Inschrijving voor plant goed Krugers en Roode Star. Afhalen der nieuwe lidkaarten. Men is verplicht de oude lidkaart mede te brengen. AALST-PAPERODE. - Op Zon dag 14 Oogst, algemeene vergadering bij Petrus Vinck, Binnenstraat, om 3 ure namiddag. Vernieuwing der lid- kaarten. Inschrijving voor plantgoed en andere waren. Oude lidkaart meebren gen. SMETLEDE. Zondag 14 Oogst, na de Hoogmis, vergadering bij Vital Elaut. Dagorde Vernieuwing der lidkaar ten. Inschrijving voor alle benoodigd heden. Geene inschrijvingen zullen aan vaard worden dan op genoemde verga dering. LEDE. Op Zondag 14 Oogst, al gemeene vergadering voor de leden van den bond, om 6 ure namiddag, in het gewoon lokaal. Dagorde Inschrijving voor de te verzenden waren op statie Lede. Uit- deeling der nieuwe lidkaarten. Elk weze op post. AYGEM. Maandelijksche verga dering op Zondag 14 Augustus, onmid dellijk na de Hoogmis, bij Ch. Ver- cruyssen. Dagorde Dringende bespreking. Vernieuwing der lidkaarten. Inschrij ving voor landkalk. N. B. De nieuwe lidkaart kost 0,25 fr. en zal vereischt worden bij de bestel lingen. NIEUWERKERKEN. - Vergade ring voor de leden in het gewoon lokaal bij R. Schepens, na de Hoogmis, op Maandag 15 Oogst (O. L. Vr. Hemel vaart). Inschrijving voor alle benoodigd heden, ook plantgoed van aardappels. Kiezing van eenen schrijver, in vervan ging van onzen diepbetreurden vriend Leo De Clercq. Uitdeeling der nieuwe lidkaarten. Oude lidkaart meebrengen. TERALFENE. Op Zondagen 14 en 21 Oogst, vergadering van al de le den, na de Hoogmis, bij Fred. Van den Bossche. Hernieuwing lidkaarten, oude kaarten, medebrengen. Bestellingen. HERDERSEM. Vergadering van den bond, op Zondag 14 Augusti, om 4 ure namiddag, in het gewoon lokaal, bij B. Boel. Inschrijving voor Krugers. Afhaling der nieuwe lidkaarten. Oude lidkaarten meebrengen. OKEGEM. Vergadering voor de leden van den bond op Zondag HOogst in het gewoon lokaal, om 5 ure namid dag. Inschrijving van plantaardappels Krugers, enz. OTTERGEM. Zondag 14 Oogst verplichtende vergadering voor al de leden, bij Remy Verstuyft, om 3 ure namiddag, Uitdeeling der nieuwe lid kaarten. Inschrijving voor plantaardap pelen. Vriendelijk verzoek de oude lid kaart mee te brengen. MOORSEL. Zondag 14 Oogst, verplichtende vergadering voor al de leden, bij Frans Van Brempt, om 5 ure. Uitdeeling der nieuwe lidkaarten. In schrijving voor Krugers, veevoeders,enz. Vriendelijk verzoek de oude lidkaart mee te brengen. DENDERLEEUW. - Groote drin gende vergadering voor al de leden, op Zondag 14 Oogst, om 4 ure, bij J. De Coninck. Bestellingen en bijzon dere mededeelingen. Allen op post. WOUBRECHTEGEM. - Zondag 21 Augusti, om 4 ure zomertijd, bij Vic tor Temmerman, Dorp, Woubrechte- gem, groote vergadering en voordracht over landbouwbelangen en werking van de vereeniging. Sprekers de hee- ren O. Caudron en Fr. Van de Velde. Cocoskoeken zijn niet in Antwerpen te vinden eerst in begin September zul len de eerste beschikbaar zijn. Arachidekoeken zijn hetzelfde lot beschoren, begin September beschik baar. Lijnmeel zal van naaste week af ge regeld en in groote hoeveelheid in ma gazijn zijn. Er zal inlandsch en Ameri- kaansch lijnmeel te bekomen zijn naar keus zelfde prijs. Nitraat en Ammoniaksulfaat zijn tegen Dinsdag of Woensdag verwacht. Superphosphaat is einde der week verwacht. Intusschen kan men misschien ook al gebruik maken voor het loof van nog eenige zakken Guano, die een vol ledig mest is 5 stikstof, 5 phosphoor- zuur en 3 potasch. Gebroken Rijst komt deze week in magazijn. Zemelen en Kriel zijn in 't begin der week verwacht. Eens het aardappelplantsoen oordeel kundig geoogst, hoeft dit plantsoen nog met zorg behandeld te worden. Met de oude doenwijze na de oogsting, al het plantgoed op een groote hoop brengen, en het in de vroege Lente op zolder of andere plaats, ter kieming, open leggen moet worden afgebro ken. Zoo doende liggen de knollen sommigen tijd, veel te warm, en begin- nen zij zoodanig te keesten dat zij in de Lente heel ineen gegroeid liggen. Al de daardoor voortgebrachte scheuten heb ben voedstoffen uit de aardappelen ge haald die verloren gaan. De eerste scheut die uit de aardappel voortkomt is de beste en, wij zouden al het mogelijke moeten doen, om die eer ste scheut te bewaren, tot het oogenblik der planting gekomen is. Te dien einde zullen wij het uitge zochte plantgoed, zorvuldig te bewaren leggen op vlecht of latwerk, in een goed verluchte, frissche en genoegzaam ver lichte plaats, ten einde de levenswer kingen der knollen te onderhouden en te regelen, zonder nochtans tot een voorbarigen groei te leiden. Bij strenge vorst moeten natuurlijk de aardappelplarters tegen koude bevrijd worden. Daartoe is de aardappelkelder bijzonder geschikt. Bij het einde van den winter, wordt den warmtegraad der bewaarplaats der wijze geregeld, dat het plantgoed lang zaam en geleidelijk tot de gewenschte kieming gebracht wordt. Die kieming moet overal langzaam gebeuren, opdat de botten zich goed zou den kunnen vormen. Is het tijdstip der planting nu geko men en zijn de aardappelen genoeg ge bot, dan mag de planting gedaan wor den De grond waarop men wil planten zal steeds diep omgewerkt, behoorlijk ver warmd en gemest wezen. Op het oogenblik dat wij schrijven is de Opperste Raad vergaderd te Parijs. De heeren Lloyd George en Briar.d hebben er hun wederzijdsch standpunt verdedigd. Daar men hierdoor niet tot een akkoord gekomen is, werd aan ex- perten de opdracht gegeven, kost wat kost eene oplossing te vinden. Deze schikten met hun werk klaar te zijn Woensdag avond omdat de Raad Don derdag zou kunnen beslissen. Met recht mag er dus gehoopt worden dat bij 't verschijnen van ons blad de zaak zal be slecht zijn. Maar of de beslissing, hoe zij ook weze, aan de betrokken partijen voldoening vragen zal, is een andere vraag. Ons inziens is het niet mogelijk want door beide willen te vreden te stel len bestaat er veel gevaar tot de tegen overgestelde uitkomst te geraken. Noch tans, laat ons niet zwartgallig zijn en hopen... De Grieken hebben hunne aanvallen hervat en schijnen te vorderen. Hun rechtstreeksch doel is, zooals we verle den week veronderstelden, Angora, Khemal Pacha met den Nationalen Raad is er reeds verhuisd zoodat de Turken zelf de bezetting der stad als mogelijk aanzien. Niettemin hoe verder ze gaan, hoe moeilijker hunne taak v. ordt. Voor de eerste maal is er in Polen eene regelmatige begrooting opgemaakt Er worden voor 209 milliarden marken i uitgaven voorzien tegen 135 milliarden I ontvangsten of een te kort van ongeveer 74 milliarden. Het onderhoud van het j leger kost 61 milliarden; aan de ijzeren wegen werd 16 milliarden verloren; aan de bevoorrading blijft er een te kort van 14 a 15 milliarden. Integendeel vooi het aangehechte Pruissisch gebied over treffen de ontvangsten met 6 milliarden De regeering hoopt nog den toestand te kunnen redden door gewone maatre gelen alhoewel er ook reeds gedacht is aan buitengewone, onderwelke name lijk de radikale vernietiging van een groot deel der in omloop zijnde bank- brieven. In Rusland blijft de toestand hopeloos, Weliswaar wordt er in den vreemde veèl gedaan om hulp te zenden, maar de spoorwegen en gansch het russisch ver voerwezen zijn zoo erg ontredderd, dat duizenden menschen zullen omgekomen zijn eer de hulp hen bereiken kan. Naar gemeld wordt is Oost-Siberië, dat reeds erg geteisterd was door de Cholera, thans overvallen door ontzaggelijke benden springhanen en mieren die thans verslinden het weinig dat er van den mageren oogst nog overbleef. 1 Sn Iffn(/azijn. Zeebergkaai, Aalst. Alfons Goosens, Burst. Alle dagen te bekomen in den voor middag van 7 tot 11 uur. (Hierondcrstaande prijzen gelden voor de week van Maandag tot Za terdag inbegrepen en alles per hon derd kilos of met volle zakken geno men). (Zonder zakken). Maïs (nieuwe) 53,00 Zemelen 47,00 (verw.) Kriel 57,00 (verw.) Bloem 108,50 Haver (w. Canada) 67,00 Gebroken Rijst 82,00 (verw.) Blauwe aluin de kilo. (vw. Lijnzaad 1,25 Klaverzaad 8,00 Met zakken inbegrepen Extra lijnmeel 85,00 (verw.) Cocoskoek 00,00 Arachidekoek 00,00 (verw.) Nitraat 74,00 Ammoniaksulfaat 72,00 Superphosphaat 00,00 (verw.) Guano 5X5X3 50,00 Het Middenbestuur der Algemeene Spaar en Lijfrentkas verzoekt ons het navolgende kenbaar te maken De personen die een spaarboekje be zitten, waarop de interest van het jaar 1920 nog niet ingeschreven is, worden De b MEER koopen 1 en hof l aren 18 Onm huis en II. - markt o 59 cta. Gebr Govaer borger. III. - groot 6! deverzo DOND om 2 uu loeren! Groote tweede Te K Twee (erkstrt 24, met groot 3 i van I Een r schestra, GELI len Nol DOOR BERTHA VON SUTTNER 22. ~o~ En mij, de onmachtige had hij medegenomen en bracht mij naar huis. Ik had mij op de plaatsen der ellende als geheel nutteloos en ongepast bewe zen, als een hindernis en een bezwaar vrouw Simon was zeer te vreden toen Dr Bresser mij voort mede nam. En jk moest'toegeven dat het zoo best was. Maar Frederik Ik had hem niet ge vonden. God zij dank dat ik hem niet gevonden had alle hoop was dan toch noch niet verdwe nen. En hadde ik den geliefden man tusschen al die jammergestalten moeten herkennen ik ware zinneloos geworden Wellicht zou ik te huis een brief van mijn Frederik vinden... Deze hoop neen, hoop is te veel gezegd, de gedachte aan deze mogelijkheid was mij een balsem op mijn ge wonde ziel. Wanneer wij aan de standplaats te Weenen aankwamen, stond mijn vader reeds daar om mij af te halen, Dr Bresser, die aan alles dacht, had naar Grümitz getelegrafeerd. Mijn vader omarmde mij zwijgend en ik ook vond geen woord te zeggen. Dan keerde hij zich tot Dokter Bresser. Hoe zal ik u danken, dokter Hadt gij deze kleine waanzinnige niet in bescherming genomen... Maar de dokter drukte ons haastig de hand. Ik moet weg sprak hij, ik ben van dienst. Wees gelukkig op uwe terugreis. De jonge dame vereischt veel zorgen. Excellencie... geene opmer kingen... gceoe uitvragingen... aanstonds te bed... oranje water... rust... vaarwel I En weg was hij. Mijn vader legde mijnen arm in de zijnen en ge- leiden mi) door het gedreng naar den uitgang. De vraag is ondertusschen geen bericht van Frederik aangekomen steeg mij meermalen tot op de lippen, maar ik vond den moed niet ze te uiten. Eindelijk, reeds waren wij een heel eind verder gereden en mijn vader was even sprakeloos geble ven kon ik ze toch tot uitspraak brengen Tot gisteren avond niet, luidde het ant woord. Mogelijk vinden wij heden eenig bericht. Ik ben toch gisteren, zoohaast ik Dr Bresser's telegram ontving, aanstonds naar de stad gereden. Ach I wat hebt gi) ons verdriet aangedaan, gij dwaashoofdig ding Naar het s'agveld trekken, den grimmigen vijand te gemoet... gij... Ja, de dok ter heeft mij verboden u iets te miszeggen.., Hoe gaat het met mijn zoon Rudolf Die schreit en huilt naar u, zoekt u het ge- heele huis door, en wil niet gelooven dat gij afge reisd zijt zonder hem een afscheidskus te geven. En naar de anderen vraagt gij niet Gij komt mij zeer weinig deelnemend voor... Hoe gaat het met allen Heeft Koenraad ge schreven i Ja, met allen gaat het goed. Van Koenraad kwam gisteren eenen brief aan... ei is hem niets voorgevallen. Lili is overgelukkig. Ge zult zien dat er van Filling ook weldra goed nieuws aan komen zal. Jammer genoeg is er onder staatkundig oogpunt niets goeds te verwachten. Gij hebt toch wel van het groot ongeluk gehoord Ons schoon Venetië, afgerukt, den intrigant Lodewijk Napo leon op een presenteerblad toegereikt I En dat na zulke glanzende overwinningen als wij bij Custoz- za behaald hebben... Maar gij luistert zelfs niet... Nu, vermitz Dr Bresser het dan toch wil, zal ik u in ruste laten. Na twee uren rijdens kwamen wij te Grumitz aan. Toen ons rijtuig het slothof opsteeg, kwamen de zusters ons tegemoet geijld. Martha, Martha riepen beiden van verre. Hij is daar I En nogmaals, dichterbij Hij is daar, Martha Wie? Frederik, uw man Ja, het was zooEerst gisteren, laat in den avond, was Frederik met een transport gewonden van Bohemen naar Weenen en van daar naar Grumitz gevoerd worden. Hij had een kogel in het been gekregen, eene wonde die hem voor het oogenblik ongeschikt voor den dienst en verple ging behoeftig maakte, maar die nochtans niet ge vaarlijk scheen. Maar ook de vreugde is moeilijk om dragen. Het bericht Frederik is daar dat mijne zusters mij zoo zonder de minste voorbereiding toegeroepen hadden, werkte op mij evenals de schrikbeelden der vorige dagen en ontnam mij het bewustzijn. Men moest mij uit den wagen in het kasteel dragen en te bed brengen. Toen ik, na eenige uren tol bezinning kwam en mij te bed bevond, meende ik alles maar gedroomd Ie hebben. Ik blikte op. Aan den voet mijner bedstede stond mijne kame nier. Is mijn bad gereed vroeg ik. ik wil op staan. Ach Martha, arme schat, zijt gij eindelijk wakker en bij u zeiven God zij dank 1 Ja, ja, sta op en ja, ja, neem uw bad, dat zal u goed doen... wanneer men zoo van straat- en ijzeren- wegstof bedekt is als gij... IJzerenwegstof... wat meent ge daarmede Spoedig, sta op... Netti zet alles in orde. Fre derik vergaat reeds van ongeduld om u te zien. Frederik, mijn Frederik Hoe dikwijls toch had ik in deze laatste dagen dien naam niet in volle smart uitgeroepen maar nu was het in een jubelkreet - want nu had ik het opnieuw begrepen Ik was heen geweest, terug gekeerd cn thans zou ik mijn echtgenoot weder zien Een kwaart uur later trad ik bij hem in. Al leen 1 Frederik Martha Ik was op het rustbed nedergestort waarop hij lag en drukte mij koortsig aan zijne borst. O Frederik, Frederik, herhaa'de ik onder tra nen en liefkozingen, heb ik u dan toch weder En gij wildet mij zoeken en verplegen Hoe heldaftig en hoe dwaas, Martha Dwaas, ja, dat zie ik wel. Maar heldhaftig Neen. Indien gij wist hoe laf ik mij tegenover die ellende getoond heb Ik heb ontzettelijke dingen gezien, Fredrik, die ik nooit vergeten zal. O, onze schoone wereld I Hoe kan men ze toch zóó beder ven, Frederik Ik heb ook vreeselijke dingen gezien, Martha, iets, dat ik ook nooit vergeten zal. Stel u eens voor op mij losstormend met geheven zwaard het was gedurende een ruiter^ gevecht te Sodowa op mij losstormend Godfried van Tessow. Tante Kornelia's zoon Dezelfde. Hij had mij nog tijdig genoeg er kend, en liet het moordende staal nederzinken... ...Daar heeft hij eigenlijk tegen zijnen plicht gehandeld, niet waar Een vijand zijns vaderlands verschoond. De arme jongen Pas had hij den arm inge houden of een sabel kliefde hem het hoofd... Het was mijn nevenman, een jong officier, die zijn overste beschermen wilde en... Fredrik hield op en verborg zijn aangezicht in beide handen, - Dood vroeg ik, bevend. Hij knikte... Mama, mama klonk het van uit de kamer naast ons, en de deur werd opengerukt. Het was mijn zuster Lili met kleinen Rudolf aan de hand. Vergeef het mij dat ik u wederzien, u tus- I schen vier oog en, kom storen, maar deze hier ver langt wat al te vurig om zijne moeder. Ik sprong het kind tegemoet en drukte het harts tochtelijk aan mijn hart... Ach die arme, arme Tante Kornelia! Nog denzelfden dag kwam de uit Weenen ge roepen heelmeester in het slot aan en nam Frede- riks wonde in behandeling. Zes weken volslagen rust en de genezing zou volkomen zijn. Dat mijn man den dienst verlaten zou, stond nu voor ons beiden vast. Natuurlijk kon dit slecht na het eindigen van den oorlog ten uitvoer gebracht worden, Overigens kan men den oorlog voor zoo veel als geëindigd aanzien. Na van Venetië af ge zien te hebben, was ook de twist met Italië ter zij de geschoven. Napoleons vriendschap was ge wonnen en men zou in staat zijn met den nooder- lijken zegepraler een gematigden vrede te sluiten Onze Keizer zelf wenschte zichtbaar den ongeluk klgën veldtocht te zien eindigen en wilde zijne hoofdstad aan geen beleg blootstellen. Frederiks genezing was op goeden weg. Ook de koortsigdrijvende wereld daarbuiten scheen hare gezondheid terug te willen krijgen immer meer en immer luider werd het woord Vrede uitgesproken, en op 26 Juli werd dan ook een wapenstilstand met vredesvoorslagen te Nikolburg gesloten, Eene staatkundige gebeurtenis was het in die dagen, dal Oostenrijk zich bij het verdrag van het Roode Kruis aansloot. Welnu, zijt ge nu te vreden vroeg mijn va der toen hij dat bericht gelezen had. Ziet ge nu dat de oorlog, dien ge immer een barbaarschheid noemt, met de voortschrijdende beschaving al menschelijker en menschehjker wordt ('t Vervolgt).

De Koornbloem | 1921 | | pagina 2