i I iS f Arbeid adelt Spaarzaamheid. i Landbouwweekblad FISCUS EN BOERENBONDEN Vlamingen De Landbouw en de Droogte. ¥ergiftiging door Kattesteert. iEN >ls - ip EPS fr. I. VAN sn van ZONDAG 21 OOGST 1921 Prijs 10 centiemen. 3de JAARGANG Nr 139 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondgingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunné bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Het komt er op aan in deze dure tij den alle middelen aan te wenden, om uit alles waar men kan profijt te trekken of, zooals we in de wandeling zeggen, uit alles munt te slaan, wel te verstaan eene wettige en eerlijke manier. Voorzeker zal niemand loochenen dat de boerenmenschen als de spaarzaamste lieden mogen worden aanzien. Geen vierkante meter grond zal onbewerkt blijven, tot de muren toe worden benut tigd om er fruitboomen of sierplanten aan te hechten in het leven moet men inderdaad het aangename met het nut tige weten te paren kaf, ja zelfs groensel- en andere afval heeft er zijn nut. Doch dat schoone woord Spaar zaamheid wordt meer dan eens deer lijk misbruikt. Een vrek, een gierigaard, die alle putten en potten vol geld steekt, die zijn fortuin tot in de hanebalken van zijn pannen dak verbergt, en het er slechts eens uithaalt om het te hertellen en te aanschouwen, denkt dat hij de spaarzaamste onder alle menschen is, omdat hij te beest is van zijn volle goes ting te eten, te beesc van zich mensche- ijk aan te kleeden. Dat is slecht begre pen spaarzaamheid in zoo'n geval wordt spaarzaamheid in plaats van een deugd een maatschappelijke ondeugd. Elk kapitaal, dat niets opbrengt, dat gedoken blijft als een onbekend metaal diep in den grond, blijft een dood kapi taal, dat mag aanzien worden als nutte loos én voor den eigenaar én voor de maatschappij, waarvan elke eenling toch om zoo te zeggen een onafscheidbaar deel uitmaakt. Op economisch gebied gesproken begaat de eigenaar van een dood kapitaal tegen de groote familie, die wij de maatschappij noemen, een fout die des te grooter wordt volgens dat het dood kapitaal aanzienlijker is. Die mensch bedriegt niet alleen de maatschappij, maar in de eerste plaats, en niet het minst, zijn eigen zeiven. Den dag van heden zal men geen wijzen han delaar meer vinden die zijn kapitaal in geld thuis in een kofferfort zal bewaren. Wel zal hij een reserve bij zich houden om zijn handel met alle gemak voort te zetten. Zelfs groote betalingen doet hij vereffenen door zijn bankier, bij wien zijn geld, bij voorbeeld op loopende re kening staat zoo brengt zijn geld hem voordeel langs twee kanten, eenerzijds de winst op zijn waren en anderzijds den intrest op de bank. Waarom ten andere zou hij zijn geld onvruchtbaar laten liggen Om het aan de meest gewone gevaren bloot te stel en, als diefstal en brand Bij hem geen ongegronde vrees, geen ongegrond wantrouwen hij weet waar en hoe hij zijn geld plaatst. Tegenwoordig moet men niet veel sukkelen om zijn geld ge plaatst te krijgen op een bank die op vasten voet werkt en zich geen gevaar- ijke speculaties riskeert. Het moderne even heeft van die instellingen teweeg gebracht die overal uit den grond oprij zen, noodzakelijkheid van den tijd, zoo ook de banken. Vele landbouwers reeds doen gelijk die wijze handelaars, ze sluiten hun geld niet op in koffers en kisten, ze plaatsen iet aan voordeeligen intrest. Ook kan geen lof genoeg gevonden worden om 1. U. Z. te prijzen voor het prachtig en nuttig werk dat het verricht heeft met zelf in den schoot der maatschappij een Spaar- en Leenbank in te richten. Denkt nu niet dat dit artikel over spaarzaamheid een reklaamartikel is iet spreekwoord zegt dat goede waar zich zelf aanprijst dat zal ook waar zijn voor de Spaar- en Leenbank van R. U. Z. maar onbetwistbaar is het, dat vele landbouwers en andere buiten- menschen met hun ingeboren wantrou wen, dat ik ten anderen zeer v el be- grijp, terugschrikken van all rlei ban ken en geldspeculateurs. R. U. Z. zal door deze stichting aan die menschen de welbegrepen spaar zaamheid leeren en daardoor zijn maat- schappelijken plicht vervullen om te streven naar de meest uitgebreide en de best overdachte welvaart van onzen boerenstand. Het is de schuld niet van onze brave boerenbevolking als zij den weg naar de Bank nog niet of niet genoegzaam kennen, het is haar schuld niet als zij wantrouwend is de schuld is aan het verleden, een verleden van uitzuigerij en afpersing van den eerlijksten stand in België. Aan degenen die nu streven om dat verleden en die schuld uit te wisschen en te herstellen, zij hartelijken dank gezeid 1 Hun werk staat borg voor hun liefde voor ons hun liefde staat borg voor hun werk. Het zal geen gemakkelijke taak zijn dat aan alle landbouwers wijs te maken. Zijn er den dag van vandaag niet nog menschen te vinden die denken dat het genoeg is hun huis tegen brand te laten verzekeren, om het de prooi der vlam men te zien worden Hoe dwaas, zult ge zeggen, en toch ontmoet men derge lijke menschen Het is spijtig voor die lieden dat ze niet meer verstand hebben. Nog moeilijker zal het zijn zulke zotten te overtuigen dat ze hun geld moeten plaatsen tegen intrest. Zou men niet jammeren en schreeu wen bij het hooren vertellen van geval len als dit van Denderhautem 't is nog zoolang niet geleden. Wij willen dien man geen verwijten toesturen hij is al erg genoeg te beklagen maar is het geen onherstelbaar verlies uw huis te zien afbranden met al uwen oogst, uw eten voor u zelf en voor uw beesten, met uw meubelen, uw kleederen en UW geld Ongelukken zijn niet voorzien, heel zeker niet, evenmin als de omstan digheden die ze vergezellen, maar juist daarom moet men voorzien dat, zoo ze u overkomen, ze u zoo weinig mogelijk schade toebrengen. Hoe kan men nu terzelfder tijd zijn geld zeker en voordeelig plaatsen Daar wil ik niet over uitwijden ik meen dat daarover reeds zeer merkwaardige arti kels in ons blad verschenen zijn van de hand van den heer Caudron, nochtans willen wij, gezien de belangrijkheid van deze kwestie, er later nog eens op terug komen. Welbegrepen spaarzaamheid leidt tot geluk en welvaart van ons verknechte boerenvolk. H. KLOPTEROP. Vergeet voor een dag alle partijgeschil en trekt ALLEN op 28 Augustus naar Brussel om te betoogen voor UW RECHT De stoet vertrekt om 10 1/2 uur stipt aan den Koninklijken Vlaamschen Schouwburg, in de Lakenstraat, nabij de Noordstatie. Om 12 1/2 uur treden in de Magda- lenazaa), Duquesnoystraat, (nabij de Groote Markt) de heeren C. Huysmans en Fr. Van Cauwelaert, volksvertegen woordigers en de heeren Vercoullie en Daels, hoogleeraren, als sprekers op. Vlamingen, geen laffe onverschilligheid ALLEMAN OP POST Verschillige wetten door de Belgische regeering na den oorlog gestemd en in werking gebracht, hebben belastingen geheven, die ofwel rechtstreeks ofwel onrechtstreeks, met het landbouwbedrijf in aanraking komen. Zoo hebben wij o. a. de bedrijfsbe lasting, belasting op 't inkomen, taksen op honden, paarden, boomen, enz. De ze laatste komen weliswaar meest uit provincie- en gemeenteraden, maar toch meenen wij, dat ook zij in de reeks mo gen neergeschreven worden. Tegen het heffen van belastingen heb ben wij hoegenaamd niets 's Lands fi- nantieele toestand verrechtvaardigt het heffen van groote belastingen, en zoo deze naar vermogen, even zwaar druk ken op alle Belgen, zullen wij er nooit iets op afwijzen. Maar! Is zulks wel altijd het geval Voor wat aangaat de belasting op het inkomen, mogen wij gerust Neen antwoorden. Naar gelang hun inkomen moeten de inwoners veel of weinig be talen. In groote ondernemingen, de groot-nijverheid, handelshuizen, fabrie ken, enz. kan dit inkomen genoeg, en zeer juist, worden nagezien in de boek houding dier ondernemingen. Maar bij ons boeren is zulks niet het geval. Van boekhouden is er nog geen spraak. Om nu daarin te voorzien, trof ons finantieel bestuur zekere maatregelen Men zou per hectare, per grondhoedanigheid, naar wijze van uitbuiting derzelfde, for- mulen opmaken en naar deze formulen zou dan, zoo er geen gegronde reden werden opgegeven, 't zij door belasting schuldige, 't zij door andere, die de on juistheid der voorgestelde cijfers bewees de belasting op het inkomen vastge steld worden. Weinigen onder ons zullen de fiscus hier boerengenegenheid genoeg durven toekennen om de door hem opgemaakte cijfers met de werkelijkheid te doen overeenstemmen. Meest overal zijn de getroffen formu len, veel te hoog en worden de belan gen en rechten van de belastingschul dige in 't gedrang gebracht. Met het oog daarop, wende het hoofd bestuur der Landbouw-beroepvereeni- gingen zich tot den minister van finanti- ën en aan deze werd met bewijzen in d'hand aangetoond, dat de door zijne controleurs getroffen formulen, haast overal de juistheid overtreffen. Als gevolg op dien stap stuurde de Minister daarop een omzendbrief aan zijne verschillende controleurs, waarin hij hun aanzette, waarin hij hun op dracht gaf, overal waar zulks aange vraagd werd, 't zij door plaatselijke, 't zij door grootere boerenbonden, met de ze onderhandelingen aan te knoopen, ten einde de cijfers zoo te maken, dat zij én met de belangen der schatkist, én met de belangen der landbouwers gelijken tred zouden houden. La Défense Agricole heeft op dit terrein prachtig werk verricht, zoodat de Staat en boeren hunne hoogste tevre denheid uitdrukten, over den gezament- lijk bekomen uitslag. De beheerraad van R. U. Z deed ook voetstappen om met den fiscus te onder handelen. Tijdens die onderhandelingen werd er aan de schatkistagenten af doende bewezen dat de door hun opge stelde cijfers hier voor de streek, veel te hoog waren, wat eene werkelijke ver mindering voor gevolg had. Wij hopen dat het hoofdbestuur steeds zal weten in te grijpen, om daarin ook onze belangen in rechte lijn te hou den en met de rechtvaardigheid te doen overeenstemmen. Op andere belastingen geheven op honden, koeien, paarden, boomen die meer de gemeentebesturen als uitgangs- en toepassingspunten hebben komen wij eerlang terug. De geweldige groote droogte heeft den landbouwer ernstige verliezen be rokkend. Van af April is het beginnen voor goed te droogen en 't droogde zoo danig, dat wij soms ondanks hun el- lendigen toestand ons nog wel eens de vraagstellenhoe zijn de zomervruch ten nog tot dien wasdom geraakt. De droogte heerscht niet alleen in België of Europa, maar heel de wereld schijnt er onder te lijden van daar ook dat de gevolgen zich te scherper zullen doen voelen, De graanoogst in België was, hier vooral in de streek van Aalst, goed ge lukt, zelden zag men betere tarwe- of roggevelden. De haver liet wat te wen- schen. Op weinigen tijd was de oogst ook in de schuren ondergebracht, Maar hier staan wij ook voor het feit, dat alles om te zeggen van den oogst alleen moet komen. Op zomer vruchten is nog niet voor den helft re kening te maken. Beeten en aardappe len zijn om te zeggen totaal mislukt, hoe het met de rapen zal afloopen is nog niet te voorzien, maar dit mag men bijna zeker zeggen hoe goed het gaat of niet, de opbrengst zal zeker maar gering zijn en ver beneden het normale peil blijven. Dientengevolge staan wij bijna zeker voor den loop van den winter voor een gebrek aan veevoeder. De vooruitzien de boer zal van nu af daarmee rekening houden, en meer dan ooit komt er op aan onze rantsoenen, zoo goed en zoo degelijk mogelijk te bereiden. Schoon de vooruitzichten voor de veevoeding met den aanstaanden winter zeer slecht zijn, is de toestand voor den veestapel van nu af reeds onrustwek kend. De markten zijn vol gepropt. De prijzen zijn van 50 tot 75 gedaald. Vele vetleggers moeten nu met verlies verkoopen na dat de dieren zoolang op de weide liepen. Er wordt nu ook veel vee afgemaakt, hetwelk beschikt was voor de kweek, bij gebrek aan voldoende voeder daaruit volgt nogmaals dat, zoo de tijden nor maal doorgaan het vee met de naast leo- te weer merkelijk zal stijgen en misschien wel de vroegere prijs zal overtreffen. Melk-, boter- en eieropbrengst is ook aanzienlijk gedaald, de opbrengst der melk verminderde 25 a 50 ten honderd ofschoon de dieren veel meer kosten aan voeder dan vroeger. Bij het overda dig toedienen van krachtvoeder ge volg van gemisaan groenvoeder moet veel zorg besteed worden. Daarom wordt de lezers aangeraden zoo goed mogelijk de door den Heer D. Bricourt aangegeven cijfers in praktijk te bren gen. Op het oogenblik dat wij dit artikel bereiden is het aan 't regenen. Laat ons hopen dat het weder nu eens zeer gun stig wordt en geleden schade spoedig worde ingewonnen. De landbouwers geven wij hier den raad, hunne loofvelden voldoende snel werkende meststoffen toe te dienen, ten einde den groei te bespoedigen. Moge lijk zal er nog met vrucht eene bemes ting der beeten en aardappelen kunnen worden toegediend. Elk zie zijne teelten na en wete op het gepaste oogenblik in te grijpen. De aanhoudende droogte heeft den landbouwer genoodzaakt al de gewas sen die eenige voedingswaarde bezitten te benuttigen. Weiden en meerschen zijn uitgedroogd. Alleen in de moeras sige laagten vindt men nog wat jeugdig groen. Dit groen, op andere jaren ver acht, wordt ^thans zorgvuldig gebruikt. Daar het op" dergelijke plaatsen is dat men dikwijls kattesteert vindt, zal het misschien nuttig zijn de aandacht te ves tigen op de gevaarlijke eigenschappen van dit onkruid. Kattesteert ook soms rattesteert of paardesteert genoemdin 't latijnEqui- setum Palustre, is, zooals men weet, een doorlevend gewas. Zijne lange, ver loo pende wortels maken het een zeer on aangenaam woekerkruid, moeilijk om verdelgen, 't Is een vergift voor 't groot ste deel onzer huisdieren. Alleen het paard kan er ongedeerd groote hoeveel heden van eten. 't Is overigens een ruw en weinig voedend voeder. Bij koeien en schapen kan het strenge stoornissen en zelfs de dood teweeg brengen. Het gebeurd dat eene koe bezwijkt aan ver giftiging door kattesteert, zonder dat de eigenaar de echte oorzaak der dood beseffe. Een Fransche veearts heeft in de Aisne verschillige gevallen kunnen ga deslaan. Ziehier de bestatigingen door hem gedaan Op een hof worden eens klaps verschillige jonge ossen ziek. Ze bieden onbetwistbare kenmerken van vergiftiging aan, doch de oorzaak der vergiftiging blijft onbekend. Men kon eerst en vooral vaststellen dat de vol wassen ossen, die in dezelfde stallen leefden, ongedeerd bleven. Toen werd het voeder onderzocht en de veeartsen kwamen te weten dat elke jonge os een dagelijksch bijrantsoen kreeg van 3 kgr. hooi. Dit hooi bevatte 30 kattesteert verders scheen het goed en gezond hooi te zijn. Sedert 3 weken kregen de jonge os sen dit hooi, toen de eerste zieke be zweek. Daags nadien twee andere sterf gevallen en op eenige dagen telde men 5 dooden. Onmiddellijk daarop worden de 12 blijvende jonge ossen verkocht. Zeer doelmatige en wetenschappelijke onderzoeken bewezen dat de sterften te wijten waren aan vergiftiging door kat testeert. Kenteekens der vergiftiging Eerst wordt het aangetaste dier droevig, laat den kop hangen. Weldra wordt het kauwen moeilijk, het zicht verzwakt, de oogen staan diep in den kop, polsslag en ademhaling verzwakken, de warmte graad daalt. De uitwerpsels zijn zwart, met sterken reuk. Het dier leunt met de borst op de krib. 's Anderendaags schijnt het dier zeer verzwakt. De oogen verdiepen langsom meer, het dier wordt volkomen blind. Daarna wordt het gejaagd, soms is het lijk razend, doch meestal duwt het met den neus in den eetbak of tegen den gtond, de ademhaling wordt luid en moeilijk, het dier verstikt en sterft na een of meer dergelijke aanvallen. Geneesmiddelen Er dient eerst en vooral gezegd dat kattesteert min of meer gevaarlijk kan zijn volgens den aard van den bodem waar hij groeide. Jonge dieren schijnen ook gemakkelij ker aangetast. De Soda hyposulfite op tijd toegepast stopt de werking van het gift. Dit geneesmiddel wordt best door den veearts toegepast. Ook bij konijnen kan de kattesfert yevaailijke stoornissen veroorzaken. >Xv RNBL

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1