r Arbeid adelt DE BELANGRIJKSTE NIJVERHEID. ARM WETJE De Vlaamsche Betooging Vergaderingen Landbouwweekblad Elektriciteit op de Boerderij. i Geloof in 't ZONDAG 28 OOGST 1921. Prijs 10 centiemen 3de JAARGANG Nr 140. Bureel en Redactie OROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Vele lieden en wellicht vele landbou wers kunnen zich moeielijk een gedacht vormen van de belangrijkheid der land bouwnijverheid. Er bestaan in de wereld drie voor name bronnen van rijkdom en leven 1° De landbouw of de produkten die op den grond groeien, met de talrijke nijverheden die deze waren omwerken en de dieren die van dezen grond leven. 2° De mijn-nijverheid of de voort- brengst van den ondergrond, met hare talrijke omwerkingen. 3° De zee-rijkdom of de visscherij. Van dez^ drij voorname bronnen is voorzeker de landbouw verreweg de belangrijkste, de rijkste en de noodza kelijkste. Het is de landbouw, die in de wereld 't meest handen in 't werk stelt en meest monden brood bezorgt die ons voort brengt wat wij in eerste plaats niet mis sen kunnen eten. Om U een klein beeld te geven wil ik met U even rondgaan in dorpen en ste den. Op den buiten hangt bijnaalles uitslui tend van den landbouw of het is hier bijna de eenige nijverheid. Gaat naar de stad en beziet de winkelhuizen en maga zijnen In de bakkerij komt alles van den landbouw het graan in de beenhou werij van vee, in de kleerstofwindel van vlas, het katoen of de wol in de specerij winkelalles van den landbouw van hier en elders. In de herberg zelf komt het bier en de genever van graan en hop en de fijne dranken van suiker en meer andere land- bouwprodukten, De fruit- en groenten winkel, evenals de tabakmagazijnen, alles van den land bouw. In de velo- en automagazijnen komt alles van de mijnindustrie, uitgenomen de caoutchouc die van planten komt. Alleen het ijzermagazijn en de machi- nehalle hebben hun bestaan te danken aan de mijnen, evenals de goudwinkels, de lood-, zink- en koperwerkhuizen. Ik zou dan ook gerust mogen zeggen dat de landbouwnijverheid in heel de wereld de bijzonderste tak is en dat hij als dusdanig zou dienen aanzien en aan gemoedigd te worden. In on» land ongelukkiglijk schijnen de groote meesters dit niet goed te weten, want naar den landbouw wordt van hoogerhand weinig omgekeken. Nochtans heeft de oorlog aan ons België, evenals aan vele andere landen, geleerd en op 't hart gedrukt, hoe groot het gewicht is van den landbouw in den lande, Meest alle landen van Europa hebben begrepen dat het princiep voor verstandige staathuishoudkunde bestaat in een zoo klein mogelijken invoer van vreemde produkten die voor hun bijna uitsluitend landbouwwaren zijn. Zij hebben er dus op aangestuurd om zooveel mogelijk op eigen grond voort te brengen en zoodoende véle kapitalen in 't land te houden die er anders uitgin gen in verwisseling van vreemde waren. Reeds gedurende den oorlog heeft Engeland alles in 't werk gesteld om het land te doen bewerken bosschen, hei den en moerassen werden in bouwlan den herschapen en groote premiën wer den voor de voortbrengers uitgeloofd, benevens een loonende prijs voor hunne waren. Duitschland gebruikte zijne oor logsgevangenen om beken en vaarten te graven, die het water der moerassen afvoerden, dewelke zij vervolgens in weiden en bouwlanden omwerkten. In Italië werd alles in 't werk gesteld bijzonderlijk na den wapenstilstand om het land onafhankelijk te maken van vreemden invoer van levensmiddelen. Frankrijk is nog wel het land waar de landbouw het meest wordt aange moedigd en beschermt. Het gevolg is dat dit land, dat zoo wreed door den oorlog werd geteisterd bijna zoover is gekomen, dat de invoer van vreemde granen nul is. Terwijl verleden jaar dagelijks duizen den tons in den haven binnenstoomden met alle eetwaren, vind ik heden dat deze invoer nietig is. Ziehier een tabel van de invoer van eenige waren in België en Frankrijk in het tijdstip van 1 Juli tot 19 Augusti 1921 inzakken. Tarwe Bloem Maïs Haver Gerst België 563.000 39.000 72.000 71.000 50.000 Frankrijk 86.000 3.000 27.000 000 000 Men ziet hier dat België op landbouw gebied nog veel te doen heeft om aan zijne dichte bevolking een weinig eten te verschaffen en de invoer te beperken. Het zou dienen de landbouw op alle ma nieren aan te moedigen zooals Frankrijk doet. Ongelukkiglijk is het hier juist ver keerd. In Engeland bestaat sinds 20 jaar een wet op de verbetering der gronden kwam ze hier en werden de boeren aan gemoedigd en ondersteund, dan zouden duizenden hectaren onvruchtbare moe rassen, heidelanden, natte en stijve gron den in vruchtbar? en vruchtdragende velden veranderen. Van die wet kwam nog geen woordje spraak Men spreekt reeds dertig jaar van eene pachtwet ons parlement heeft ernstiger zaken te doen Engeland bepaald voor vele produk ten, zooals voor hop, een loonende prijs om de boeren aan te moedigen in Bel gië spreken ze niets anders als van hoog ste prijzen. Engeland's brouwers mogen vreemde hop invoeren, wanneer de inlandsche opgekocht is in België komen de duit- sche hopzakken met honderde wagons te gelijk binnen gerold. Frankrijk beschermt de boeren met hooge tolrechten op vreemde waren België werpt zijn geld met grepen over den Oceaan om vreemde waren te koopen en laat zijn eigen landbouwnij verheid in den steek. Belgie's grond kan het dubbel voort brengen met hoogere hulp, met goede landbouwwetten en genoegzame be scherming. Ongelukkiglijk hebben onze wetge- gevers weinig tijd om zich daarmee be zig te houden. De eenige bezorgdheid der overgroote massa is niets anders dan eigen verhef fing, eigen baat en een onafgebroken strijd om de beste brokken weg te slab ben in den politieken schotel. Een raad van landbouwers bestaat er niet, zoolang we geene landbouwka- mers hebben. Goede wetten krijgen we eerst wan neer we ons sterk vereenigen en onzen kop recht houden in plaats van te knie len voor al die politieke kwakzalvers Voor de welvaart en de rijkdom des lands, is het noodig dat er ernstig naar den landbouw wordt omgekeken. SANDER. Onschatbaar zijn de diensten door de elektriciteit aan het menschdom bewe- zen zij heeft een ware onwenteling teweeggebracht in de nijverheid en in allerhande uitbatingende nijverheid vooral wist van deze uitvinding gebruik te maken om hare voortbrengst te ver menigvuldigen ten bate van hare geld kas niettegenstaande het niet zeldzaam verminderen van de menschelijke werk krachten. Dit wordt wel eens lichtzin nig als een slechte kant van de elektrici teit voorgesteld, dat zij menigmaal werk lieden uit de fabrieken heeft geweerd door hun werkkracht te vervangen door motorkracht. Op onze dagen wordt de elektriciteit eene onuitputtelijke bron van wonder bare hulp, men gebruikt ze sedert lang als motor- en lichtgevende kracht, ja zelfs al als genezende of herstellende kracht. Over enkele dagen hebben de Ver- eenigde Staten een der grootste schepen in zee gelaten dat gedreven door de elektriciteit de baren van den Oceaan doorkruist. Vele uitvindingen zijn we van dien kant nog te verwachten. In onze moderne wereld was de elektrici teit als een noodzakelijkheid geworden. Wat de elektriciteit eigenlijk is zullen we nu maar niet trachten te beantwoor den, evenmin als we ons willen laten afleiden in loutere bespiegelingen over hare mogelijke toekomst. Wij willen ons houden aan twee pun ten de electriciteit als motorkracht en als lichtgevend middel op de boerderij. Op het laatste Congres der Belgische landbouwers te Brussel, werd door een afgevaardigde uit het Luxemburgsche in den Koninklijken Cirkus een werkwaar- dige pleitrede gehouden, ten voordeele van de elektrificatie van den buiten. De exploitatie of uitbating van elektrici teitsfabrieken is gewoonlijk in hauden van machtige maatschappij Stad, Pro vincie en Gemeente kunnen met die maatschappijen kontrakten sluiten ten voordeele van de inwoners soms ge beurt dit ook wel ten nadeele van de bevolking. De ondernemende maat schappijen schrikken er niet voor terug nadeelige kontrakten ter onderteekening voor te leggen daarom moeten zij die een kontrakt aangaan goed toezien wat ze te onderteekenen krijgen er valt wel eens op te passen Indien kontrakten, b. v. door een gemeente, worden aan gegaan, zou door de maatschappij een zekere kontrool moeten toegestaan wor den, zoodanig dat zich geen gevallen voordoen waarin de verbruikers in toe standen geplaatst worden dat natuur lijk alles ingezien de voortgebrachte kracht of stroom min winstgevend is dan bijvoorbeeld die van stoom of gas, anders heeft men om zoo te zeggen geen reden om te veranderen. Als we nu willen spreken over het gebruik van de elektriciteit op de boer derij, mogen wij ons voor onze streek bijna uitsluitelijk beperken tot de elek triciteit als lichtgevend middel. Noch tans kan gewezen worden op hare mo torkracht voor wat waterputten, dorsch- machines, molens enz. betreft, dat na tuurlijk meest in landbouwbedrijven grooter dan die welke men gewoonlijk ten onzent vinden zal. In Vlaanderen zijn we nogal achteruit tegenover Wallonië voor wat de elek- i trificatie aangaat. Op 't eerste zicht zou men gaan denken dat het hier gaat om een bevoordeeling vanWalen tegenover Vlamingen in dit geval bestaan er mij dunkens geen redenen om zoo iets te denken. Zeker is het opmerkelijk dat het Vlaamsche land, alhoewel door gaans merkelijk dichter bevolkt, door gaans slechter, veel slechter zelfs, voor zien is van elektriciteit dan vele veraf- gelegene Waalsche steden en dorpen. Ik meen de voornaamste reden hierin te vinden Het hoofddoel dier maat schappijen is geld te winnen, nu in de zelfde voorwaarden zou het Vlaamsche land voor die elektriciteitskompagnien winstgevender moeten zijn dan het Waalsche land, maar de Walen zijn ons vóóruit op gebied van practisch voor uitzicht. Wij Vlamingen en bijzonder wij Vlaamsche boeren zijn gewoonlijk wederspanniger en staan wantrouwend tegenover nieuwe uitvindingen. Elektrisch lichtEen der schoonste hedendaagsche uitvindingen ge draait aan een knop en uw huis staat in volle klaarte, overal waar ge wilt, van op uw rommelzolder tot in uw patattenkelder, zonder gevaar voor brand, zonder dat de lucht er door bedorven wordt. Hoe veel brandstichtingen en andere onge vallen werden door het gebruik van gas-, petrool-, karbuur- en ander licht niet veroorzaakt Mochten die onge- lukkigen, die soms in de schrikkelijkste folteringen bezweken zijn van petrool- branden en gasverstikkingen, onder ons weerkeeren, hoe zouden die voor de elektriciteit pleiten In ons land zou geen enkel dorp meer mogen gevonden worden waar geen draden van elektriciteit de straten door kruisen, geen enkel huis waar van deze uitvinding geen gebruik gemaakt wordt. Doch dan vragen we ook aan die heerep. van de elektriciteitsfabrieken, dat zij, dié ons, boeren, gewoonlijk uitgeven voor al wat leelijk is, omdat een ei en een patat nu meer kost dan vóór den oor log ons aan menschelijken prijs licht en motorkracht verschaffen en ons eer lijke kontrakten voorleggen, dan zal men ons niet moeten verwijten achteruitkrui pers, dompelaars en wantrouwigen te zijn, dan zal weldra ook over heel het Vlaamsche land een net van draden ge spannen worden, die licht en kracht zullen leveren aan al de menschen van goeden wil. Maar een uitbating mag geen uitbui ting worden, daar komen we met kracht tegen op H. KLOPTEROP. Zij hebben geld, zij hebben goed, Zij hebben macht en overmoed, En hooger steun en baat Dies willen zij ons Vlaandren gansch Naar hunnen zin en op zijn fransch Zij zwoeren 'tin hun haat Wij hebben maar ons ideaal, De liefde voor ons Moedertaal, Een liefde trouw en echt Een harde kop, een sterke vuist, Het bloed dat door ons adren bruischt. En 't willen van ons recht Zoo staan wij dreigend vóór elkaar Het recht alhier, het onrecht daar Aan wie de zegepraal Ik aarzel niet maar ik beslis 'k Geloof in 't recht, dat Godlijk is, En in ons Ideaal Fons Van de Maele. JJ De Werkman gaf een artikel ge titeld Onze Landbouwers waarin door volksvertegenwoordiger Van op den Bosch gehandeld werd over het pachtwetvoorstel Van Dievoet, hetwelk op de bureelen der Kamer van Volks vertegenwoordigers werd neergelegd. In gezegd artikel staat o. a. te lezen Van Dievoet heeft zijn kindje laten slapen en met de ontbinding der Kamers wordt het begraven. Over het bedoeld pachtwet-ontwerp werd in den tijd, en nu nog soms, zoo'n drukte gemaakt, dat velen het maar moeilijk zullen slikken, wat volksverte genwoordiger Van op den Bosch er over neerschreef. Wat al vooruitzichten werden ook niet gemaakt op Van Dievoet's arm wetje Hoeveel onrechtvaardigheid zou er worden door te niet gedaan en hoeveel dwingelanden zou het schier machteloos maken Hoeveel bange da gen zou het niet wegcijferen en hoe zou het boerenvolk er ruimer door leven Maar 'c schijnt dat dit alles zal te loot gaan en versjacherd worden onder de drukke bedrijvigheid die er de laatste maanden heerschte in het Belgisch par lement... en in het vaarwater der groot- politiekers. Wis en zeker zou er onder de hui dige wetgevers wel eens geharreward geweest zijn, zou zij over het al of niet doorgaan der wet in den afgeloopen zittijd hadden moeten beslissen. Maar wezen wij gerust't kwam zoo ver niet Zelf werd er niet eens ernstig op gewezen welke ellendige toestanden de hoogdringendheid der wet noodza kelijk maakten. Het ware nochtans van groot belang geweest, hadde ons boerenvolk eens kunnen nagaan, wie in werkelijkheid zijne vrienden zijn. Maar daar nijpt de schoen niet Ge wichtige dagen staan voor de deur, het vroegere systeem moet worden in meer passende kleeren gestoken of 't wordt opzij gezet. Om de groote massa nog op sleeptouw te nemen, hoeven de beloften in direkteren vorm gedaan te worden. Maar 't blijven toch beloften En een neergelegd wetsontwerp van zoo n be lang voor ons boerenvolk, is toch Wel een mooi fundament. Wie dan nog beloverswoorden niet zal gelooven, zal men met uitdagenden blik den wet-tekst met datum van neer legging voor oogen houden. Wie dan nog zal twijfelen aan de goede trouw van zijn zegman. zal men wel allerlei lieve benamingen weten naar 't hoofd te slingeren. Maar eene groote waarheid is het dat al de landbouwvrienden der Kamer schijnen vergeten te hebben, dat die wet al twintig jaar wordt gevraagd en er hoogst noodig is en dat ze bijgevolg vóór alles diende besproken en gestemd te worden. De kommeeren zeggen dat zé nog langen tijd dienen moet voor kiespropa- ganda. Intusschen blijven de ongelukkige toe standen voortduren tot schade en last van den landman en der samenleving. De Vlamingen hebben dus verbod gekregen te betoogen voor hun heiligste recht. Burgemeester Max heeft de betoo ging verboden uit franschdolle haat te gen het Vlaamsche volk. Dus wij betooging niet op 28 Oogst. HOFSTADE. Zondag 4 Septem ber algemeene vergadering na de Mis van 8 uren, bij Frans De Smet Uitdee- ling der nieuwe lidkaarten. Laatste in schrijving voor Krugers, Industrie en Roode Star, enz. 1 'AM<aa:esnt»aau&

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1