Arbeid adelt k, Politiek en Politiekers Landbouwweekblad DE HUIDIGE VEEVOEDING. EE1 KMME mmw. Hit plaatsgebrek Be SCamer= en Senaaikiezingen. ZAAIGRANEN gels ZONDAG 18 SEPTEMBER 1921. Prijs 10 centiemen. 3de JAARGANG Nr 143. dj VA en vi en. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. 1st. :tten het Nauwelijks hebben wij de gemeente- iezingen achter den rug of we staan voor de Kamerkiezing Er wordt even wel nog weinig van politiek gesproken en vele menschen hebben eenen hekel Itgen alles wat aan politiek raakt of riekt en soms niet zonder reden. Wanneer men de handelingen, de werken en heel het doen van deze school eens van nabij beziet, moet men beken nen dat het eene ellendige komedie is, een winkel van bedrog, eedverbreking, tuiperij, kwakzalverij, een winkel van alles behalve van eerlijkheid en recht- veerdigheid. Wat zagen we weeral gebeuren met Je gemeentekeus Hoe werd er beloofd, litgekocht, bedreigd, gekropen en ge vleid om een stemmeken hoe werd er jevloekt en verwenscht om eene mis- lllukking, of om een lage of laffe kiezer die om geld of beloften oude vrienden verloochende Hoeveel menschen wer den er niet op straat gezet en hoeveel ellende en wraakroepende toestanden schiep ons niet de politiek Wanrffeer wij in de geschiedenis te rugblikken, vinden we een onafgebro- i| ken strijd tusschen machtige partijen, die tegeneen oprukten om aan den schotel te zitten. De groote mannen zetten hun ne mindere vrienden en onderhoorigen in de rangen, elkeen moest meevechten, wapens waren goed, of ze nogeens soo goddeloos of schaamteloos waren. En zoo volgden de partijen steeds elkan der op aan 't bewind van 't land en elk dezer trachtte op 't best de meeste vruchten te plukken van haar meester schap. De politiek is rot en rhumatiek tot in grondvesten en ieder deftig man die er eens ingeraakte, wou er weerom uit komen doch eens in de spoel, geraakt men er nog moeielijk uit. De politiek is dus op haar eigen geno men doorslecht, onzedig en schadelijk. Tegenover de samenleving is ze even schadig, vernietigend en onteerend. Door de hevigheid van den strijd tus schen partijen, door den haat tusschen de kampen en nog meer uit loensche berekeningen, werd het bestuur van het of van de gemeente verlamd door de oppositie. Eene goede wet door de eene groep voorgesteld, werd door de andere verworpen, niet omdat de wet slecht was, maar wel omdat ze van de vijanden uitging. De partij die aan 't bewind was, wist op allerlei manieren en op 's lands kos ten de vriendjes in den kaas te zetten en zooveel mogelijk de anderen te bena- deeligen. De mandatarissen zelf, buiten eenige uitzonderingen, zorgden in Kamer en Senaat, eerst voor eigen zaken en eigen familie, vervolgens in 't belang van hun ne partij, 't belang van 't land en de ge meenschap kwam er weinig of niet te pas. Zoo hadden we de politiek voor 1914. Na de oorlog, werd er een ministerie evormd van allerlei partijen. We had- en dus katholieke, liberale en socialis- ische Ministers. Dit Ministerie van Heilige Eendracht genaamd, heeft t bewind in handen van af 1918. Deze vorm van landbestuur is nog eel slechter als de vooroorlogsche. iet Ministerie kan nu werkelijk niet veel misdoen, omdat alle politiekers om- ewille van hunne Ministers hetzelve ooeten verdedigen. In plaats van aet kracht te werken tot heropbouwing an ons Vaderland wordt door onze uidige meesters alles in de war ge stuurd en ziet men bijna geen uitkomst meer. Ontelbaar zijn de fouten, de domme handelingen van onze tegenwoordige regeering. Terwijl alle landen van Europa zoo veel mogelijk alle invoer beletten van waren die kunnen gemist worden, stroomden uit ons land miljoenen over den Oceaan, voor aankoop van juwee- len, modes, tabakken, en duizende arti kelen die we best nog eenigen tijd mis sen konden, en die toch altijd met zeer hooge invoerrechten den weg gedeelte lijk ontzegd dienden te worden. Onze eigene nijverheid, zooals landbouw, en alle fabrikatie werd zooniet tegenge werkt, dan toch niet geholpen, noch aangemoedigd. Het ministerie van be voorrading verspilde honderde millioe- nen aan gevaarlijke speculaties waarvan ze geen verstand hadden. Het geld voor oorlogschade werd aan sommigen met handgrepen opengedeeld, terwijl anderen nog zitten te wachten naar de eerste voorschotten Kleine smokkelaars, boeren en kleine handelaars, die met den oorlog hun brood wonnen met werken, schijnt men te willen het vel afstroopen voor oor logsbelastingen, terwijl dezen die mil- lioenen wonnen en meestal met den vij and, gedekoreerd worden als spioenen voor de verbondenen en er met eenige duizenden van af zijn In al de ministeries heeft elke partij moeten plaatskes zoeken voor kiesdra- vers en politieke jachthonden al de bureelen zitten opgepropt met heeren en jonkvrouwen, waarvan er tien werkers zijn, twintig meesters, twintig toezich- ters en tien om heel den boel gade te slaan. Op de bureelen voor oorlogs schade in iedere stad zitten nen hoop advokaten aan 12,000 of 18,000 frank 's jaars, die er zoo goed kunnen gemist worden als een vijfde wiel in den wa gen En wat ellendige komedie zagen en zien we gebeuren met den werkloozen- onderstand. Ik ken dorpen waar de 1 iesdraver de huizen afliep om werkloozen te ma ken. Hij vroeg aan de moeder of ze geen naaister geweest was, of aan de dochter of ze nooit eens kantjes maakte. Zoo ze 't nooit deden, dan was er nog wellicht middel om een certifikaat te bekomen en om eenig geld te trekken. Als belooning vroeg de kiesdraver de stem en hij ergerde zich niet dat hij het geld stool uit de Staatskas om zijnen politieken winkel recht te houden. Is er een syndikaat die een werklooze weigert omdat hij geen recht heeft, dan gaat deze naar een ander, die hem met open armen ontvangt en hem maar van andermans centen uitdeelt't is een ver loren man voor de politiek van het eer ste syndikaat en een gewonnen voor het tweede. Wie durft dat in de Kamer aankla gen Geen man en wel uit schrik een stem van werkloozen te verliezen. Wie durft de schandige toestanden in volle Kamer bekend maken op gebied van oorlogsschade, oorlogswinsten en meer. Geen enkele politieker, om rede van stemmen te verliezen. En zoo gaat de wagen voort, langzaam, maar zeker naar de volledige rujne van België. Men neemt wat men te pakken krijgt, men geeft toe omdewille van 't politiek kraam, geen enkele heeft den moed de waarheid te zeggen en recht te eischen voor iedereen. Het volk en bijzonder de werklieden worden gevleid, en maar steeds in 't ge lijk gesteld door al de politiekers, om de wille van hunne macht, of hunne eischen recht of onrecht zijn. Bij den politieker geldt het alleen zijne partij, zijnen winkel, zonder rekening te houden met zijn geweten als burger of als wetgever. Zekerlijk zijn er eenige uitzonderingen maar ongelukkiglijk ze zijn er zeldzaam te vinden. Ik heb zoo meermaals aan dat ver vloekte en landruineerende kraam ge dacht. Ik zou dat willen afbreken tot in de grondvesten, zoo ik iets vond dat beter was om in de plaats te zetten. Ze kerlijk moet het land bestuurd worden en moeten er menschen aangeduid wor den om dit te doen. De tegenwoordige politiek leidt ons zeker naar den ondergang, en toch moe ten we wetgevers en meesters hebben. Ik heb dan ook twee gedachten in mijn geest vooruitgezet, die misschien de middelen in zich hebben om ons eene wetgeving te geven zonder de politieke strijd en de kwakzalverijen der tegen woordige regeerders. Het eerste gedacht is de klassen verte genwoordiging, waardoor iedere klas der samenleving, volgens getal en rang, eenige harer bekwaamste mannen zou aanduiden. Onder deze mannen zou alle twee jaar geloten worden deze die het lot vielen, zouden verplicht zijn deel te maken van de wetgeving. Ieder persoon zou eene kleine vergoeding krijgen en zou te verantwoorden hebben over zijne handelingen. Een tweede gedacht ware de wetge vers of volksvertegenwoordigers te ne men in eene groep van personen die door eene klas ondereen aangeduid zou den worden. Men zou loten evenals voor de Assisenhoven. Men zou, om kunnen voorgesteld te worden, moeten een exaam van bekwaamheid afleggen volgens de zaak die men te verdedigen heeft in de wetgeving. In elk dezer ge vallen zouden dit geen vette postjes zijn, maar enkel eene vergoeding voor de personen, die de taak op zich zouden nemen de teugels van 't land in handen te nemen. Ik beken dat dit maar zeer primitieve gedachten zijn die ik zou dienen in te stuaeeren, maar ik beweer dat er in dien zin dient gezocht te worden om eens verlost te geraken van al dat poli tiek geknoei. Het volk wordt moe van dit spel, wiens schuld het is dat men door heel ons land de sporen vindt van laagheid, uitkooperij, onkunde en bederf op ad ministratief gebied, van zedelijk verval van ons volk en van ons Vaderland. Alle middelen dienen gebruikt om dat te keer te gaan. SANDER. verschoven tot de naaste week een recht van antwoord van Volksvertegenwoor diger Van Dievoet. Wij denken dat het niet zal overbo dig schijnen nog eens op de kwestie der veevoeding terug te komen. Onze vee stapel is binst den oorlog te zeer getei sterd geweest, opdat men er moge op denken hem thans door vrijwillige ver- koopen te verminderen, des te meer dat degene die thans verkoopt, zijn vee te gen lage prijzen zal moeten afstaan en dat hij later maar tegen hooge prijzen zijnen stal terug zal kunnen volzetten, want koeien kunnen wij toch nooit mis sen nietwaar. Wij hebben ze noodig voor onze zwijnen, voor den mest enz. enz. Het veevoederen der granen moet ook zoo weinig mogelijk geschieden, daar hunne voedingswaarde voor het vee, gewoonlijk veel onder hunne ver koopwaarde staat. Er blijft dus over de gewone voeders van het hof met bijzon dere zorg te benuttigen en ze te volle- digen met beredeneerde aankoopen van krachtvoeders en andere, uit den handel. Beredeneerde aankoop en berede neerd gebruik, ziedaar twee punten die nog veel te wenschen laten. Het kan nochtans zoo nuttig zijn, op oordeelkun dige wijze, een rantsoen te berekenen Dit zal beteren toen het onderwijs in 't algemeen en 't vakondewijs in 't bij zonder alle kringen, op behoorlijke wijze zullen doordringen. In afwachting zal men het misschien geraadzaam vinden aan eenige korte wenken voor voedings leer te herinneren. Een rantsoen d. i. het voedsel dat een dier op 24 u. ontvangt om be hoorlijk te zijn, moet drij of liever vier verschillige voedende bestanddeelen be vatten. Deze zijn 1°) eiwit, zoo ge noemd omdat zijne samenstelling veel gelijkt op dat van het wit der eiers. 2° koolhydraten zooals ameldonk, witte bloem, suiker enz. 3°) vet en oliesoor ten) 4°) minerale zouten. Het eiwit alleen bevat opneembare stikstof die zoo brood noodig is voor alle levende wezens en die namelijk dient tot het vormen van vleesch, eiers, melk, pluimen, huid enz. Men ziet dat groeiende dieren die hun lichaam moeten vormen.dat melkgeven de en drachtige dieren de grootste be hoeften aan eiwit zullen hebben. Het is gemeenlijk aan eiwit dat de rantsoe nen te kort schieten soms ook bij de zwijnen o.m. aan minerale zouten zooals kalk en phosphoor, maar meest kalk. Wil men nu een behoorlijk rantsoen samenstellen, dan heeft men alleenlijk de tabellen te raadplegen die aanduiden hoeveel kg. eiwit, vet enz. honderd kg. van een voeder bevatten. Alle werken over voedingsleer bezitten gewoonlijk die tabellen. Deze werken spreken ons ook nog over de voedende verhouding. Wat is dat Welnu ziehier: een rant soen om goed te zijn, om wel benuttigd te worden, moet niet alleenlijk eene zekere hoeveelheid eiwit, koolhydraten en vet bevatten, maar er moet ook nog eene tamelijke verhouding bestaan tus schen de hoeveelheid eiwit van het rant soen aan de eene zijde en de hoeveelhe den vet en koolhydraten aan de andere. Daar men schat dat het vet ongeveer tweemaal zoo voedend is als zetmeel of suiker, wordt de hoeveelheid vet ge woonlijk door 2.5 of door 2.4 vermenig vuldigd voor het berekenen der voe dende verhouding. Verder zullen wij overgaan tot een voorbeeld van derge lijke berekening. Een rantsoen bevat immer twee dee- len 1° het onderhoudsrantsoen, 2° het voortbrengingsrantsoen. Het onder houdsrantsoen bevat de hoeveelheid voedsel dat een dier noodig heeft om in denzelfden staat te blijven zonder noch melk, noch vleesch, noch kracht, noch hetzij welk produkt voort te brengen. Dit rantsoen is nooit winstgevend. Het zal des te grooter zijn dat het dier meer produkten levert. Feitelijk is zijne grootte alleen beperkt door het benuttingsver- mogen van het dier. Ziehier nu de bestanddeelen die de rantsoenen der melkkoeien zullen bevat ten, rekening houdende van hunne melk- produktie. Het geldt hier natuurlijk middelmatige koeien Zeer goede dieren zullen voor eene gegevene melk- geving min voedingsstoffen vereischen, zeer slechte zal men soms grootere rant soenen moeten toedienen. Wij veron derstellen dat de koeien ongeveer 500 kg. wegen. Toekomende week zullen wij eenige rantsoenen, toegepast op den huidigen toestand en overeenkomstig met de hierboven gegevene aanduidingen, sa menstellen. Daarna zullen wij de samen stelling en gebruikswijze van eenige voeders kortbondig nazien. D. BRICOURT. De Belgische Beroepsvereenigingen van Landbouw, in vergadering te Brus sel, hebben besloten te strijden voor de aanstaande Senaat- en Kamerkiezingen op volgende manieren I. In de provinciën, waar er middel is van lukken, mag er afzonderlijk gestreden worden in al de arrondis sementen. II. In de provinciën waar er op de lijsten der politieke partijen landbou' wers als kandidaten voorkomen, aan geduid of aangenomen door de Ver- eeniging, mag men deze kandidaten verdedigen en steunen. III. In de provinciën waar de twee eerste gevallen niet bestaan, is het de plicht der landbouwsyndikaten aan al de politieke partijen het door den raad opgesteld minimum-land- bouw-programma voor te leggen de partijen die het aannemen, mogen gesteund, deze die het verwerpen, moeten bestreden worden. Onze vereeniging Redt U Zeiven die aangesloten is bij de Belgische Beroeps vereenigingen van Landbouw, heeft dus te kiezen tusschen drie wegen. I. Alleen strijden op zuiver landbouw politiek. II. Onze kandidaten aan politieke partijen voorstellen om op eene kiesbare plaats te komen. III. Aan de politieke partijen ons landbouw-minimum-programma voor leggen, om te zien welke partijen met of tegen de boeren zijn. Er zal door het bestuur van R. U. Z. eene vergadering belegd worden om over deze zaak te beslissen' De leden die begeeren tarwe, rogge of haver van de Hollandsche of Engel- sche proefvelden aan te koopen, mogen niet wachten hunne inschrijvingen te zenden, liefst met aanduiding van soort 1 en herkomst. Alle soorten kunnen aangevraagd worden. MBL ;oed !C(J 'Jus bj een =eft eg gen en, en, Jo- ii a- jn, az. ist i De maan weerspiegelt lachend heur gelaat In t diepe water van den breeden vliet, Terwijl zij rond en bleek te blinken staat En lief door damp en witte wolkjes ziet 't Is mij of ze in het water danst en plast, Haar rein gelaat nog reiner, bleeker wascht. Ik dicht en mijmer wijl ik eenzaam dwaal Den oever langs van onzen Denderstroom 't Is stil rond mij zwijgt alle vogeltaal, Geen windje suist door riet of kanaboom Stil ligt het water zonder taal of lied Stil staan de hooge stalen van het riet. Zoo n avond is een kalme ziel gelijk Die driftgeweld en laag gewoel veracht Een vroom gemoed aan stille deugden rijk Dat zaalgen vreê en eenzaamheid betracht. God laat mijn ziel steeds als deze avond zijn, Vol kalme rust en blanken maneschijn Fons Van de Maele. eiwit vet koolhyd. voed. verhoud. 0,300 10 l?g. 1/7 0,500 12,7 k. 1/7 0,600 12.9-14,7 0.800 15.250 5 kg melk 1,300 kg, 10 kg 2 kg. 15 kg 2,2-2,5 20 kg 3 kg. t,

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1