m iS Arbeid adelt Je Waarde van Zaai- en Plantgoed. i Hecht van Antuioord De Invloed van den Stier Landbouwweekblad w I' ll» Ons Antwoord w l I :r. VAN :n van len et ZONDAG 25 SEPTEMBER 1921. Prijs 10 centiemen. 3de JAARGANG Nr 144. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraaf, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. ■hf f', i>', k- ie- Wanneer men verbeterde en veredel- zaaigranen of plantaardappelen wil aankoopen, hoeft men niet de prijs al- een na te gaan men moet meer letten op de soort, de zuiverheid en de her- omst derzelve. De prijs der zaden betaalt men één maal en men kan er drij of meer jaren met voortplanten en goede uitslagen jekomen. Gewoonlijk is van af het eer ste jaar de meer betaalde som drij of vierdubbel vergoed door eene grootere opbrengst. Van Krüger en andere soor ten aardappelen kan men bij gewone aren drij maal van dezelfde soort voort- jlanten en eene goede opbrengst ver wachten tarwe en andere graange wassen blijven gewoonlijk 5 a 6 jaar zuiver, wanneer men er bijzonder op let de echte zuivere variëteiten te koopen. Dezen zomer heeft iedereen zich kun nen overtuigen wat het is goede soor ten te zaaien of te planten. Verleden lerfst leverden wij aan onze leden om trent 20,000 kilos zaaitarwe en rogge, afkomstig uit Engeland en Schotland. Deze granen waren tamelijk duur, maar vraag eens aan iederen landbouwer die er van zaaide hoeveel maal de uitgege- vene som hem werd terugbetaald, reeds net den verleden oogst. Deze soorten unnen nog verscheidene jaren groote opbrengsten geven en het kapitaal aan deze granen besteed zal wellicht honderd eer zijnen intrest opbrengen. En hoe is het met de aardappels ge- |aan Wanneer men over eenige we zen door de velden ging, kon men van verre onderscheiden op welke partijen nen nieuw ingevoerd plantgoed had ge zet en men kon nog beter onderschei den welke landbouwers hun plantgoed hunnen bond Redt U Zeiven hadden jekocht. Deze velden leveren nog, niet tegenstaande de slechte zomer eene ta melijke opbrengst, terwijl de meeste andere het uitkappen niet waard zijn. )it plantgoed ook was duur verle den jaar, maar ik zou vragen aan de oopers van dat goed hoeveel keeren tij hun geld reeds terug hebben in ver gelijking van hunne opbrengsten met vele anderen. Het is dus een feit dat door geen en- tel verstandig landbouwer zal ontkend worden en dat is dat het noodig is dat wij op tijd ons zaai- en pootgoed ver nieuwen en in vertrouwen koopen van e beste streken en beste velden, Sommige menschen kunnen zich maar een gedacht geven hoe het komt dat dit goed allemaal zoo duur is. Ik wil hen eenige kleine uitleggingen verschaffen, om alleman nopens dit punt in te lich en, zelfs deze die niet hooren willen, of die uit winstbejag of nijd heele litaniën met zeever verkoopen. Voor de granen wenden wij ons uit lelgië gewoonlijk naar Engeland, het and die ons de beste soorten geeft op lebied van natuurkracht en zuiverheid, n Engeland zijn kweekers die zich uit sluitend toeleggen op de verbetering en de veredeling der graansoorten. Men eest de schoonste aren uit, men kruist om nieuwe soorten voort te brengen of >estaande te verbeteren in een woord men maakt er een stiel van om graan slleen voor de voortkweek of zaaiïng ie kweeken. Dit werk vraagt natuurlijk ieuen dubbelen arbeid, veel kennis en sen gepaste grond. Het spreekt van elfs dat de bezitters van zulke keurvel- en eenen velen hoogeren prijs vragen 'oor hun goed als de gewone boer, venals een hengstenhouder voor een geprimeerde kweeker vijf of tienmaal zooveel vraagt voor de teeling als voor een gewone hengst. Hierbij dient gevoegd, evenals voor de granen nit Holland, dat al deze prij zen verdubbelen door de minderwaarde van ons geld. Hetzelfde geldt voor de veredelde aardappelsoorten uit Holland. In gansch Holland bestaat ééne streek waar de grond geschikt is voor verede ling van de aardappelen en dat is het kleine Noord-Westdeel van Friesland. Eenige dorpen hebben den goeden zwa- ren kleigrond, zooals er in Europa wel licht geene meer bestaat. In deze streek hebben de landbouwers, gesteund door het Nederlandsch Staatsbestuur, zich sinds vele jaren op deze kweek van zui vere aardappelen toegelegd. Men plant het eerste jaar zaailingen, het tweede jaar de planters van die zaailingen, het derde jaar, wanneer de soort zuiver blijkt, kunnen ze voor de plant verkocht worden. Al deze velden worden op stam gekeurd door twee keuringskommissiën, die volgens zuiverheid en stand 10, 9 1/2,9, 8 1/2 of 8 punten toekenen. Be neden de 8 punten zijn de velden afge keurd. Er wordt bij het uitkappen der aardappelen eene kaart in ieder zak ge stoken door een kontroleur van een de zer commissies waarop men de punten kan zien. 10 punten bestaat niet. Men vindt voor de puike partijen 9 1/2 of 9. Voor de mindere 8 1/2 of 8. De ver koopprijs tusschen cijfer 9 en 8 is reeds veel verschillend. Vöör de keuring der velden mogen de landbouwers de slechte of minder goede struiken wegkappen, zoodat er geen dan goede meer overblijven Deze veredelingen, keuringen, nauw gezetheden dienen natuurlijk aan de planters betaald te worden door de koo- pers van plantgoed. Nochtans is het zeker en reeds dui zendmaal bewezen door de ondervin ding dat de gekeurde aardappelen van deze streek, voor de planting onbetaal baar zijn Ik zegde hooger dat men van dezen zomer kunnen zien heeft wat verschil er was tusschen goed en minder goed of slecht plantgoed. Niettegenstaande dat alles, schijnen sommige landbouwers toch nog op eene andere manier te pro- beeren, namelijk goede planters en zaaigranen te koopen voor weinig geld Ik wil aan deze lieden geen verwijt toesturen probeeren is 't naaste! Toch wil ik hen een dienst bewijzen met hen de prijzen op te geven waarvoor men kan planters koopen van Holland. Ik wil, wanneer zij zich willen verstaan en met minstens 5.00Q kos, aanvragen, mij verbinden aan de volgende prijzen te leveren l°)Schoone, gelijke, kleine planters, uit Holland, gegroeid in lichten, doch goeden grond aan den prijs van 32 fr. per 100 kilos in zakken en franco gele verd. 2°) Zelfde planters, maar van zwaren grond aan 40 fr. per 100 kilos in zakken franco geleverd. 3°) Zelfde planters in friesche klei ge groeid aan 47 fr, franco in zakken. Al deze aardappelen zijn niet gekeurd, alleenlijk zijn ze gezond en goed. Zijn ze zuiver, of onzuiver, zijn ze uitgeplant of niet, krolders of niet, op deze soorten kunnen wij of kan niemand eenige ga rantie geven. Wij kunnen enkel de herkomst verze keren of ze uit de zandgrond, uit Zee land of Friesland komen. Deze uit Friesland aan 47 fr. kunnen wellicht eene zeer goede opbrengst geven. Liefhebbers van goedkoop kunnen hieraan eens denken, en kunnen hunne bestellen doen in den kortst mogelijken tijd. Alhoewel het ons toegelaten is aan alle menschen. zelfs de dwaasten, vol doening te geven, hebben we toch eerst tot plicht, in 't belang van onze leden en van de landbouw, iedereen aan te zetten om zooveel mogelijk de zaai en plant van verschillige gewassen te ver zorgen. Hoeveel landbouwers vindt men niet die er niet eens aan denken en altijd maar den ouden slenter volgen. Het weze ons dan toegelaten aan al len te herinneren Zaait nooit granen die reeds te lang op uwen grond of in uwe streek geteeld worden. Vernieuwt uw zaaigoed door aankoop van vreemde zaden of verwis selt bij uwen vriend of gebuur die ver leden jaar het zijne vernieuwde. Ziet goed uwe soorten van rogge en tarwe na, en zoo er iets te verbeteren is doe het, zaait nooit slechte soorten of uitge zaaid goed Plant nooit aardappelen die teekens geven van verval, waar er te veel krol ders of slechte struiken tusschen loopen. Koopt nieuwe en koopt goede Hebt ge verleden jaar vernieuwd, zorgt dat ge bij 't uitkappen nogeens al uw plantgoed van de beste struiken neemt. Op die manier zijt 'ge twee en en drij jaar eene goede opbrengst ver zekerd. Bewaart uw plantgoed in eene koele en drooge plaats en zorgt dat het geen kou krijgt in den Winter. Wanneer gij al deze raadgevingen wilt volgen, zult ge wellicht wat meer moeten opletten, of meer werk vinden, doch ik verzeker u, dat er geene moeite of geen werk zoo goed betaald wordt als de verzorging, de uitkiezing en de vernieuwing van zaai- en plantgoed. P. D. V. Volksvertegenwoordiger Van Dievoet. In uw nummer van 21 Augustus op de tweede bladzijde, komt een artikel voor getiteld Waar blijft de Pacht wet Uw nummer van 28 Augus tus eerste bladzijde, 1 omt op de vraag terug, onder den titel Arm Wetje Uw recht is het te denken dat mijn wetsvoorstel een mager beestje of een arm wetje is. Het zou mij genoe gen doen, wilde U mij bepaalde recep ten ter hand stellen om dit mager beestje vetter en dit arm wetje rijker maken. Als ik U echter goed begrijp, dan is het U om de zaak zelf niet te doen. Im mers, tot tweemaal toe wordt in uw blad herhaald Van Dievoet heeft zijn kindje laten slapen en met de ontbinding der Kamers wordt het begraven Het wordt verder voorgesteld alsof wij een voudig kiesreclaam hadden willen ma ken en alsof het lot van de pachters ons eigenlijk onverschillig was. Ter wille van de waarheid verzoek ik U beleefd, aan uw Lezers te willen meedeelen dat, wat U schreeft niet waar is. Ten eerste werd het wetsvoorstel neergelegd in Januari laatstleden,en toen was het nog te vroeg om kiespropagan- da te voeren. Ten tweede heb ik er per soonlijk op aangedrongen dat het voor stel voor de afdeeling van de Kamer, en niet voor de commissie van den land bouw zou komen, omdat ik overtuigd was dat het op die wijze sneller zou vooruitgaan. Ten derde heb ik tot de laatste weken van den zittijd toe, her haaldelijk aangedrongen om de Mid- denafdeeling te zien bijeenroepen. Alles te vergeefs. Mijn ontwerp heeft bij gebrek aan tijd het lot ondergaan van tientallen van ontwerpen. Is het mij niet gelukt de zaak te zien behandelen, dan is het niet mijne schuld. Wat U verder vertelt van amende menten, en van de vrees der democraten van rechts om wijzigingen te zien voor stellen, dat is eenvoudig prietpraat, die op niets, maar letterlijk op niets berust. De landbouwers inlichten over de werkelijkheid en ze niet om den tuin leiden dat is de eerste plicht van een landbouwblad. Daarom meen ik het noodig U, volgens de wet, te verzoeken dit antwoord op te nemen in het eerst komend nummer van uw blad, op de eerste bladzijde, in dezelfde groote let ter als waarmede de vorige artikels ver schenen zijn. Met achting. E. VAN DIEVOET V olksvertegenwoordiger Volksvertegenwoordiger Van Dievoet. Vooreerst wil ik Volksvertegenwoor diger Van Dievoet doen opmerken dat ons eerste schrijven Waar blijft de Pachtwet in De Koornbloem van 21 Augusti verschenen, een artikel is overgenomen uit De Werkman en geteekend door Volksvertegenwoordi ger Van op den Bosch. Ik ben zoo vrij geweest om inlichtin gen te gaan bij laatstgenoemden Heer, over het artikel van De Werkman die mij het volgende meedeelde Wanneer ik in De Werkman schreef dat Van Dievoet het kindje (de pachtwet) heeft laten slapen dan ben ik wel Overtuigd van de waarheid van mijn gezegde. Het wetsontwerp werd neergelegd in Januari laatstleden sindsdien geloof ik niet dat Van Die voet eenmaal in de Kamer aangedrongen heeft om zijn ont werp te doen vooruitkomen. Dit was echter geene onmogelijkheid want ik denk dat van af de laatste kie zing ruim honderd wetten gestemd zijn. Er was onder die honderd wetten geen enkele die op de landbouw betrek had buiten een wetje uit den Senaat die ver woest Vlaanderen betrof. Ik zou wel gelooven had de groep Van Dievoet er op aangedrongen, dat er slechts één wet voor de landbouw diende afgehandeld te worden, dat de Kamer dat niet kon weigeren. Ik zelf heb meermaals bij Volksvertegenwoordiger Van Dievoet aangedrongen om kracht dadig de bespreking van zijn ontwerp te eischen hij trok telkens de schouders op en zegde dat het moeilijk zou gaan Hij heeft het echter niet éénmaal be proefd Wanneer ik schreef Met de ont binding der Kamers wordt het kindje (de pachtwet) begraven dan wist ik wel dat het waarheid was, want alle voorstellen die niet afgehandeld zijn bij de ontbinding der Kamers zijn vernietigd en moeten opnieuw ingediend worden. Er werden omtrent 500 wetsontwer pen neergelegd op het bureel der Kamer waarvan er 100 afgehandeld werden, één had betrek op den landbouw, het bleef in den steek en wordt bij de ont binding der Kamer begraven Tot daar Volksvertegenwoordiger Van op den Bosch. Ik wil er aan bijvoegen Ik twijfel niet dat het lot der pachters aan volks vertegenwoordiger Van Dievoet onver schillig is neen zoo ver meenen wij het niet te moeten drijven Ik geloof nochtans dat Hij niet krachtdadig op trad, anders kwam er toch één wet op j 100 voor de landbouwers er door, te meer, daar er zóóveel landbouwvrien- den in de Kamer zitten. Binnen eenige dagen komen de ma nifesten van al de politieke partijen in ons handen en weer eens zullen we zien dat ALLEN die comedianten om te meer de landbouwers genegen zijn En als het er op aankomt ééne wet op honderd voor de landbouwers te ma ken, blijft ze in de mande Daarom zou ik aan Volksvertegen woordiger Van Dievoet willen doen gelooven dat wij niet denken dat zijn voorstel werd neergelegd om kiesre- kl'aam te maken Want moet men dat aan de landbouwers komen wijs maken dat niettegenstaande al de landbouw- vrienden, niettegenstaande er voor de landbouw 1 op 500 wetsontwerpen werd neergelegd dit arm beestje er niet door kwam, dan zou ik denken dat men de boerkes voor groote uilskiekens neemt. Gij zegt dat Gij aandrongt om het in de afdzelingen te krijgen, en om de middenafdeeling te doen bijeenroepen,,. Daar twijfel ik niet aan, maar dat was maar een flauwe moeite het was uw plicht, gezien de hoogdringendheid van de hervormingen op pachtgebied en de weinigen tijd die de landbouwkwestie, alhoewel zóó belangrijk, innam in de Kamerzittingen, in volle Kamer de af handeling te eischen. (Vervolg te naaste week). Vervolg. Al het voorgaande ontleend aan de kontrool-vereenigingen heeft ons ge diend om te bewijzen in welke maat de dichtheid van de melk evenals de hoeveelheid gewijzigd wordt door den stier. Dit voornaam punt dient dus in aan merking genomen te worden, want de werking van den stier is zeer belangrijk. Ik geloof dat het belangwekkend zou zijn eenige proeven van stelsels en de werkingen aan onze geachte lezers voor te leggen. Eene reeks bewijsstukken zijn ons door den Zweedschen landbouwkundi gen Hogstrom bezorgd, hij is wel gekend voor zijne werken over de melkvoort- brengst. Hij koos in eene kudde vee, Ayrshi re's ras, koeien en vaarzen, en teekende de verschillende verhoudingen aan van het vetgehalte van melk geleverd van den eenen kant door de koe en van den anderen kant door hare vaars. Van de vijf uitgekozen stieren brach ten er drie vaarzen voort waarvan de rijkheid in vet grooter was, dan bij de moeders. De stier Bill had 55 vaarzen bij welke de melk een gemiddeld vetgehalte van 0,20 meer aanwon, dan bij de koeien, van 3,57 waren zij over gegaan naar 3,77 Een andere stier scheen geen invloed te hebben. De vijfde, eindelijk, bracht eene aan zienlijke vermindering in graden teweeg. Een typische proef van de inwerking van den stier op het vetgehalte, is ons door eene kontrool-vereeniging uit de provincie Rhénane overgemaakt. De stier Nebol I deelde aan al zijne afstammelingen eene gevoelige winst van 0,16 tot 0,52 meer vetmee boven de opbrengst der koeien. In 1912 gaf Pedersen in een blad ken nis over de Oostenrijksche melkvoort- brengst, alsook over den stier Taurus II die aan al zijne nakomelingen niet alleenlijk overvloedig melk bezorgde, maar tevens rijkheid in graden. De mid delmatige voortbrengst werd van 3719 <- iMKMbkamanv'.taisc N C/ji sA vï~ van aan

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1