Arbeid adelt Andermans Rekening. DE HUIDIGE VEEVOEDING Landbouwweekblad Ons Antwoord IMHiiMlW&iW @fdol^en moQp ZONDAG 2 OCTOBER 1921. Prijs 10 centiemen. 3de JAARGANG Nr 145. Ir. L 'Al. en van Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Niet zelden hoort men andermans re kening maken, doch gewoonlijk is die rekening dan ook mismaakt. Onlangs zat ik te Aalst in een herberg met een vriend of twee op mijn gemak een pintje te drinken, toen daar ook een viertal heeren binnenstapten. Onvermijdelijk liep het gesprek weldra over droog weer en duur leven en onvermijdelijk draaide het ook af op een algemeene veront waardiging over... ja over wie anders dan over de boeren 1 Iedereen vergaat in armoede en ellende, de boeren alleen die winnen bankbriefjes met heele meel zakken en hun eten op den koop toe 1 Na een minuut of vijf, als die woe dende inenschen, barons sedert den oor log, wat bedaarder waren, vroeg ik kalm weg aan den hevigsten onder die lawaaimakersHoeveel betaalt uwe vrouw hier in de stad voor een liter melk en hoeveel betaalt gij ook ia de stad voor een kilo vleesch Daar trek ik me niets van aan, ant woordde de praalhans. Beste heer, wedervoer ik hem, uit uw antwoord Iaat ge duidelijk blijken dat gij daar het hooge woord hebt gevoerd over zaken waarvan gij niets afweet. Ik kan u be wijzen, niet met holle woorden, maar met vaste cijfers, mijnheer, dat de boe ren als nu vóór den oorlog harde tijden doormaken. U betaalt in de stad van 80 tot 90 ctm. voor een liter melk en van 0 tot 12 fr. voor een kilo vleesch. Ik mag u verzekeren dat de melk, versch gemolken, aan den boer minstens van 70 tot 80 ctm. den liter inkost aan ar- )eid, onderhoud, veevoeder enz. Dan ïeeft hij och arme eene winst van0,10fr. den liter voor zijn vervoer naar de stad, iet uitdragen, het reinigen van zijn kan nen en allerlei sleet daardoor veroor zaakt De beesten worden thans tegen den prijs van 2,50 a 3,00 fr. gekocht en in de steden wordt het vleesch verkocht van 0 tot 12 fr. het kilo. Daar heeft die leenhouwer op één week meer winst gedaan dan een boer op een jaar erbij gerekend de inkoopprijs van zijn beest, het voeder enz. Zeg nu, waar gaan de winsten naartoe Moesten de boeren den achturen- werkdag aannemen nu, dat er in ons land zooveel zou moeten gewerkt wor den, opdat wij met den vreemden zou den kunnen mededingen en zich een winst verzekeren of berekenen zooals dit in den handel en in de nijverheid ge beurt, dan zoudt u een andere muil openzetten, mijn beste mijnheer smijt steenen naar de schuldige hoofden en laat de boeren met rust. Zij zijn de belies, de slaven in ons land door hun werkzaamheid en hun opoffering hebben zij het vaderland van den on dergang gered, en toch worden zij uit gescholden met eene litanie van alle scheld- en smaadwoorden. Och God. ze zijn er aan gewend en kennen zoowel de oude spreuk Ondank is 's werelds loon. Het zou de moeite loonen een verslag op te stellen om den fabriekprijs der verschillende landbouwproducten hier n onze streek te kennen, rekening hou dende met alle mogelijke faktoren ar beid, prijs van aangekochte waren, voe- en vetten, sleet op materiaal, huur sn pacht van woningen, stallen, lande rijen en meerschen, in een woord met dies wat de rekening zoo juist mogelijk an maken. Dit zal ons beste verdedigingsmiddel zijn. Mijn pleit was gewonnen, de meesten stonden aan mijn kant. Allo, wie kan ons enkele juiste cijfers bezorgen voor wie een tijd boekhou den, zal het gemakkelijk gaan H. KLOPTEROP. En nu van eigen rekeningen Ziehier in 't kort samengevat wat de Staat ons zal vragen door de nieuwe be lastingswet of de beste manier om zijn belastingcijfer zelf uit te rekenen A. Voor onroerende goederen. 10 op de huurwaarde na aftrek van een zesde van de som. Bijvoorbeeld een eigenaar van een huis trekt een huurceel van 1200 fr. Een zesde van 1200 fr. is 200 1200 200 1000 fr. Het tiende van 1000 fr. is 100 fr. Die eigenaar zal dus aan het vaderland 100 frank mogen betalen. B. Voor roerende goederen. 10 op al de intresten gelijk dewelke, be halve nochtans op deze der Belgische renten en der stadsloten en der vreemde waarden. Deze laatste moeten maar 2 afstaan. Bijvoorbeeld, uw geplaatst geld brengt u 500 fr. per jaar op, waar van 200 fr. op Belgische centen of stads loten, 300 fr. moeten 10 afstaan of 30 fr. de overige 200 fr. moeten 2 dus 4 fr. verliezen 30 fr. 4 fr. 34 fr. Dus moet ge van uw 500 fr. intrest jaarlijks 34 fr. aan den Staat overlaten die het misschien voor u zal wegleggen. C. Op bedrijfsinkomsten. Voor elke snee van 3000 fr. wordt de taks verhoogd met 1/2 te beginnen van de derde snee. De winst van een groot landbouwbedrijf wordt bijvoorbeeld ge schat op 15,000 fr. Voor de eerste snee 3000 fr. betaalt de pachter 1 of 30 fr. Voor de tweede snee 2 1/2 of 75 fr. Voor de derde snee 3 of 90 fr. Voor de vierde snee 3 1/2 of 105 fr. Voor de vijfde snee 4 of 120 fr. Voor 15,000 fr. betaalt men 420 fr. Dus iemand die een winst heeft van 15,000 fr. zal daarvan 420 fr. geschenk aan den Staat mogen doen, voor be drijfsinkomsten. D. Nu nog een bijtaks op het inko men. Ik zou bij veronderstelling een totaal inkomen hebben van 40,000 fr.; 't zij van winsten op mijn bedrijf, van de intresten van mijn fondsen, van de huur van huizen, land, enz. Indien ik in de stad woon, mag ik er eerst 6000 fr. af trekken. Daarna trek ik van die 6000 fr. zooveel tienden af als er leden in mijn huisgezin zijn die geen kostwinners zijn (buiten de vader). Ik heb nu, bijvoor beeld, vijf kinderen beneden de twaalf jaar dat zijn zeker geen kostwinners niet waar -dan trek ik van 6000 fr. 5 X 1/10 plus 1/10 voor mijn vrouw, dus 6/10 af. Zes keeren 600 fr. is 3600fr. Van de 40,000 fr. worden dus eerst 6000 fr. afgetrokken, blijft nog. 34.000fr. van deze 34,000 fr. trekt men de 3600fr. af, zoo blijft er 30,400 fr. Dit laatste cij fer wordt nu verdeeld in deelen van 5000 fr. en de bijtaks klimt met 1/2 voor elk deel van 5000 fr. Zoo de eerste snee van 5000 fr. aan 1 of 50 fr. De tweede snee aan 1 1/2 of 75 fr. De derde snee aan 2 of 100 fr. De vierde snee aan 2 1/2 of 125fr. De vijfde snee aan 3 of 150 fr. De zesde snee aan 3 1/2 of 175 fr. De zevende, de overige 400 fr. aan 4 of 16 fr. 30,400 fr. zullen in 't geheel 691 fr. bijtaks verschuldigd zijn. In steden van minder dan 30,000 in woners wordt er van 'hét gezamenlijk inkomen in plaats van 6ooo fr., slechts 3ooo fr. afgetrokken de verdere bere keningen zijn dezelfde als hierboven. Zoo zal men de schapen scheren. Van al de voeders die de handel ons aanbiedt zijn de bijproducten der olie bereiding, meestal koeken genoemd, onbetwistbaar de voordeeligste, bijzon der toen ze bestemd zijn voor groeiende of melkgevende dieren. Hunne verteer baarheid, hunne hooge gehalte aan eiwit en minerale zouten, hunne smakelijkheid maken er een uitmuntend voedsel van. Deze bijproducten worden in meel of koekenvorm in den handel gebracht. Om ze te koopen wende men zich liefst tot zeer ernstige huizen of tot ernstige bonden, want hunne groote waarde geeft in vele gevallen aanleiding tot veel bedrog. Ze worden niet alleen ver- valscht met het kaf der zaden waarvan ze voortkomen maar ook nog met gansch vreemde producten, met afval van raap zaad enz. Het is verkeerd te denken dat alleen het koekenmeel vervalscht wordt zulks gebeurd ook met de koeken doch wellicht op mindere schaal. De koeken worden voor 't algemeen, klein gebroken of gemalen toegediend. Men geve ze immer met ruwe voeders zooals stroo, kaf, pulp enz. omdat ze al dus beter herkauwd en benuttigd wor den. Wij raden niet aan ze in den drank der dieren te doen. Beschimelde en be dorven koeken moeten met zorg verwij derd worden, want ze kunnen zeer ge vaarlijk voor de dieren zijn. j De grondnotenkoeken of arachide- koeken zijn een uitmuntend voedsel. De beste zijn de zoogezegde Rufisquekoe- ken, met zeer blanke kleur. Gezonde aardnotenkoeken hebben zoetachtigen aangenamen reuk. Ze vormen een aan genaam en smakelijk voeder dat op de gezondheidstoestand der dieren een gun- stigen invloed uitoefent. Ze bevatten van 40 tot 48 eiwit, ongeveer 8 vet en van 20 tot 21 koolhydraten. Aan melkkoeien geeft men tot 2 kg. daags, aan mestrunderen eveilzoo, aan varkens van 500 tot 750 gr. Geeft goede boter. Katoenmeel. Men onderscheidt meel van gepeld of ongepeld zaad. De laatste mag alleen aangenomen worden. Katoenmeel moet ook dubbel gezeefd en ontvezeld zijn. Goed katoenmeel is gewoonlijk geel en heeft een aangena men, nootachtigen reuk. Om te begin nen geeft men er maar weinig van dit geldt overigens voor alle koeken. Aan melkkoeien geve men nooit meer dan 1 kg. per dag, aan mestrunderen tot 2,500 kg. Dit voeder past best voor mestdieren doch niet voor zwijnen. Katoenmeel bevat tot 39,7 eiwit, 8,4 vet en 17,3 koolhydraten. Sezaamkoeken. Nog een uitmun tend doch te weinig gekend voeder. Het is aan te raden voor jonge of drach tige dieren en wel bijzonderlijk voor dieren met zwak beendergestel. daar het rijk is aan verteerbare minerale stoffen. Het bevalt dus zeer voor viggens met zieke pooten. Vele menschen denken dat de zoogdieren de kalk verteren die men soms bij hun rantsoen voegt. Ons dun- kens is dit verkeerd en wordt alleen de kalk in organische verbinding benuttigd. Is dit bijvoegen van kalk dus altijd nut teloos In 't geheel niet en ziehier waar om zekere voeders bevatten zuren. Deze zuren door de dieren opgenomen kunnen aan het lichaam een zekere hoe veelheid kalk ontnemen. Voegt men nu kalk bij het voedsel dan worden daar door de zuren vernietigd, derwijze dat ze schadeloos blijven. Goede sezaam koeken hebben een aangenamen geur van roggebrood en zijn wat bitter van smaak. Ze gelijken zeer goed voor mest dieren. Ze geven wat weeke boter. Men geve dezelfde hoeveelheden als van aardnotenkoek. Aan viggens van 50 tot 150 grammen per dag. Rijkheid 36,6% eiwit, 11,8% vet, 19,6 koolhydra ten. Kokoskoek. Zeer fijn voeder met nootachtigen smaak. Worden zeer gaar ne gegeten en werken gunstig op het vetgehalte der melk. Ze geven uitsteken- ke en vaste boter. Lijnkoeken en lijnkoekenmeel zijn een zeer gezond voeder. Ze zijn inderdaad zeer verzachtend. Ze geven een olie achtig spek en soms'ook eene wat olie achtige boter. Zeer goed voor jonge dieren. Ze bevatten 28,8 eiwit, 7,9 vet en 31 koolhydraten. Men zegt thans ook veel goed van zojakoeken. Men beweert dat ze goed verteerd worden en gezond zijn. Ze zijn in alle geval een zeer rijk voeder daar ze 39,2 eiwit, 4,4% vet en 31 koolhydraten bevatten. Benevens die voeders rijk aan ver teerbaar eiwit kan de landbouwer zich noch andere bijproducten der nijverheid verschaffen zooals Pulp. Zeer goed voeder. Aan melkkoeien geve men liefst niet meer dan 20 kg. daags, 't Is niettemin een arm voeder en men kan het met voor deel mengen met koekenmeel. Pulp be vat ongeveer 93 water, 0.3 kg. eiwit, geen vet en 4 suiker, ook 1 ruwvezel. Melasse of siroop wordt thans ook veel gebruikt voor paarden, onder vorm van stroo-melasse enz. Men weet dat melasse zeer afloopend kan werken. Remys-voeder is een zeer verteerbaar voeder die maar 10 vocht. Het wordt gefabrikeerd door het huis Remy van Wijgmaal. Als samenstelling wordt aan gegeven 18 - 20 eiwit en vet, en 55 - 60 verteerbare koolhydraten. Daar de gehalte aan eiwit en vet samen aangegeven wordt mogen wij denken dat die 18 - 20 bijzonder uit vet be staan. Ook raden wij liefst aan dit voe der als mestvoeder te gebruiken, b. v. om de aardappels te vervangen. D. BRICOURT. Volksvertegenwoordiger Van Dievoet. (Vervolg). Over de kwestie der amendementen heeft Volksvertegenwoordiger Van op den Bosch mij 't volgende meegedeeld Eenige vrienden en ik waren zin nens bij de bespreking der pachtwet Van Dievoet, amendementen neer te leggen, om dit wetsvoorstel te wijzigen en merkelijk te verbeteren. Dit is eene zaak die in de Kamer gekend was, ook door volksvertegenwoordiger Van Die voet Ik kan niets meer antwoorden nopens die zaak. Terloops moet ik er aan toe voegen dat ik tevergeefs in het woor denboek gezocht heb naar het woord prietpraat dat ik vind in het ant woord van volksvertegenwoordiger Van Dievoet. De heer Van Die voet vraagt om hem de recepten ter hand te stellen om het mager beestje vetter en het arm wetje rijker te maken Wij zullen hiervoor even het wets ontwerp met de toelichting in handen nemen. Ik vind op de eerste bladzijde van de toelichting waarin volksverte genwoordiger Van Dievoet zijn ont werp bespreekt De moderne wetgeving beschermt den arbeider, de zwakke partij in de betrekkingen tusschen werkgever en werkman. Dit wetsvoorstel gaat uit van de gedachte dat evenzoo het pachtrecht dient te worden herzien. Hoe kan men inderdaad spreken van vrije overeenkomst, wanneer te- genover elkander staan een landbou- wer, die hoeve of land niet kan ont- beren, en een eigenaar wiens bezit een soort monopolie zijn kan, waar de dichte bevolking en het tekort aan grond den landbouwer dwingen tot het inwilligen van eiken eisch Wanneer ik dit wel versta, is het hier noodig dat de huurder beschermt wordt door de wet tegen de overdreven eischen van den eigenaar. Ik zoek even wel tevergeefs in het wetsvoorstel naar een artikel die de pachtprijs zou bepa len, of die eene paal zet aan de over dreven eischen van sommige eigenaars. De heer Van Die voet, alhoewel op klare wijze te hebben afgeschilderd hoe het komt dat gezien de landbouwer het land niet kan ontberen, en dat door dichte bevolking en tekort aan grond, de eigenaar de huurder zede lijk dwingt eiken eisch in te willigen,, durft het niet aanvatten eene regeling voor te stellen die eigenaar en pachter bevredigen zou, en deze laatste de zwakke partij beschermt tegen de sterke partij de eigenaar. Nochtans, vind ik verder in de toe lichting, voor wat aangaat de verpach ting der eigendommen van openbare besturen (hospiciën, steden, kerkfabrie- brieken enz.) Het stelsel van verhuringen bij op- bod (openbare verpachtingen) dient te worden afgewezen wegens de twee groote bezwaren waartoe het leidt eene dikwijls voorkomende opdrij- ving der prijzen en de onzekerheid die voor den huurder ontstaat uit de verplichting om op bepaalde tijden de openbare oproeping te vernieuwen Ware het dan niet zeer gemakkelijk eene regeling der pachten volgens de weerde en de ligging van den grond voor te schrijven Verder lees ik in De Boer van 28 Mei 1921 eene redevoering van Volksvertegenwoordiger Van Dievoet, waarin hij o. a. zegtHet neergelegd wetsvoorstel wil geen volledige oplos- sing brengen aan het pachtvraagstuk. Zulks blijkt voorals nog niet mo- gelijk. Het stelt alleen de hervormin- gen voor waarvoor redelijker wijze in de Kamer eene meerderheid moet gevonden worden. De wettelijke regeling der pacht- prijzen wordt uitgeschakeld, Uit een onderzoek door den Boerenbond in- gesteld, bleek dat er voor 't oogenblik geen voldoende reden bestond om de wetgeving met deze kwestie in te la- ten. In 't zelfde nummer van De Boer knip ik uit de rede van advokaat Van de Velde Hij vraagt verder even te mogen aandringen opdat in de toe- komst de twee thans uitgeschakelde kwesties de regeling der pachtprij- zen en de herziening der jachtwet niet uit het oog zouden worden verloren,,. Ik vind hier dus op alle zijden tegen spraak op de eene plaats is de rege ling der pachtprijzen noodzakelijk en wordt ze gevraagd, van de andere zijde schijnt ze niet noodig, Hoe rijmt men dat te saam il!>^ÏR»^ïH^öe?JïfööïSï8MS?R»ö^yüQÜiKï MBL aan

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1