DE WAPENS NEEB Msehöol voo? Tainbouoi 'ergaderingen Voor een grootere voortbrengst Qpand te f-fel^elgem. Arachidekoek en meel Klein bloem. Landbouwersleest en verspreidt uw'blad. Sn Magazijn. Zeebergkaai, Aalst. gemeente"lede. Het geeft mij de overtuiging dat Volksvertegenwoordiger Van Dievoet liet wel meent dat het noodig is, maar dat hij denkt dat het in de Kamer niet zou gestemd geraken. Mijne overtuiging wordt gesterkt wanneer ik lees op blad zijde 2 van de toelichting De parlementaire ondervinding leert echter dat, telkens als men de kwestie van den landpacht in haar ge- heel heeft willen regelen men daartoe niet gekomen is En verder uit De Boer van 28Mei 1921 Het (het voorstel) stelt alleen de hervormingen voor waarvoor re- delijker wijze in de Kamer eene meer- derheid moet gevonden Dit is eene kwestie van diplomatie voor ons gaat het alleen om de recht vaardigheid en de noodzakelijkheid der zaak zelve. Volgens ons en U is het dan ook noodzakelijk van dit arm wetje rijker te maken dat er eene rechtveerdige regeling der pachtprijzen in voorzien wordt. Wat aangaat den duur van den pacht, vind ik dat 3, 6, 9 jaren niet voldoende zijn. Volgens schikkingen in onze groe pen van landbouwers genomen, vragen wij volgende schikkingen 1° De pacht duurt van rechtswege 6, 12, 18 jaar voor de afzonderlijke partijen land, met voorafgaande opzeg van twee jaar. Voor eigen gebruik zou 1 jaar genoeg zijn. 2° De pacht duurt van rechtswege 9 jaar voor hof en hofstede (landbouw exploitatie), met voorafgaande opzeg van drie jaar. Voor eigen gebruik is twee jaar voldoende. Wij meenen dat die eischen niet overdreven zijn en het arm wetje veel zullen verrijken. Bij ons antwoord aan Volksvertegen woordiger Van Dievoet weze het toe gelaten volgend te voegen Sinds tientallen van jaren dringt de noodzakelijkheid zich op voor hervor mingen aan de pachtkwestie. Hoeveel honderdtallen van droeve tafereelen van dwang, broodroof en uitbuiting za gen we gebeuren op de lijdensbaan der landbouwershoeveel onrechtveerdig- heden zien we nu nog dagelijks hoe veel dwang en verdrukking in onze eeuw van licht, waar de wet alle bur gers beschermt, uitgenomen de land bouwers. Niettegenstaande die middeleeuwsche toestanden van slavernij, duurt de toe stand voort en schijnt het einde nog niet te naderen. De werkman kan men onmogelijk een huis verder doen wonen als het hem niet belieft, terwijl de landbouwer alle dagen met vrouw en kinderen de vrees uitstaat op straat te vliegen, Eenige maanden geleden smeet men een landbouwer van Aalst op 3 maand van hof en land op 't oogenblik ont vingen twee neerstige boeren uit de streek een opzeg om met Kerstdag alles te laten liggen. Beiden zijn pas twee jaar op hun hofstee en spaarden geen zweet om ze tot vruchtbaarheid te bren gen. Een gril van den eigenaar jaagt ze in de ellende Over twee jaar bij het betrekken der hoeve kochten deze boeren hun vee aan ongehoorde prijzen; heden zullen ze mis schien verplicht zijn dezelfde aan spot prijzen te verkoopen zoo ze onmiddelijk geen ander hof vinden, hetgeen niet gé- makkelijk zal gaan. Honderden kleine pachters werden gedwongen, of hun land ontnomen den laatsten tijd, om kieskwesties of om dat anderen meer boden Honderden werden gedwongen aan ongehoorde prijzen 't een plekje na 't andere in te koopen om niet zonder land en brood te geraken Over onze boeren van Vlaanderen, hangt een net van dwang en uitbuiting. Het is eene schande voor heel de Kamer en voor al de vroegere boeren leiders, dat zulke toestanden heden nog bestaan En niettegenstaande dat alles schijnt men te vreezen dat een arm wetje,die de kleinste hervormingen voorstelt, in de Kamer geene meerderheid zou vinden Ik wil echter niet nalaten aan Volks vertegenwoordiger Van Dievoet geluk te wenschen voor zijn optreden, al durft hij het niet aanvatten de zaak eene vol ledige oplossing te geven, hem tevens vragende de door ons gestelde wijzigin gen te onderzoeken en ze desnoods bij zijn ontwerp te voegen. Wij durven ook verhopen dat het kindje na de kiezing zal weer verrij zen, struischer en kloeker als voorheen. Want langer zullen onze boeren niet ge bukt gaan onder de onteerende cn slaaf- sche princiepen der oude pachtwet. Mochte de zoolang verwachte pacht wet welhaast van onze landbouwers de vrijheid en de zekerheid geven waarop ze sinds tientallen van jaren recht hebben. O. CAUDRON. Aan de onvoorzichtigen die hunne verzekering niet doen verhoogen omdat hunne woonst in steen en pannen is en dus, naar hun zeggen, niet branden kan, geven we den raad naar Hekelgem te gaan bestatigen dat ook steen en pannen niet tegen vuur bestand zijn. Al de tar we, hoppe, meubelen, zijn totaal ver nield. Slechts met de grootste moeite hebben de ongelukkige lieden hunne kinderen kunnen redden en hunne die ren. 't Is ook al wat zij nog bezitten. Zulke feiten stemmen tot nadenken BELANGRIJK BERICHT. Wij herinneren onze leden dat de heer Bricourt, staatslandbouwkundige, alle Zaterdagen in ons Lokaal, Groote Markt, zetelt van 10 1/2 u. tot 11 u. waar hij kosteloos mag geraadpleegd worden over alle landbouwaangelegen- heden. VOOR DE INHULDIGING VAN DE VERGROOTING HUNNER MAGAZIJNEN, vastgesteld op Maan dag 3 October, aanzien de Groote Ma gazijnen der Beurs/GRANDS MAGA- SINSDE LA BOURSE) het als een plicht aan hun talrijk kliënteel hunnen besten dank aan te bieden. Verre van te verminderen, gedurende de moeielijken tijd der veranderingen, bleef de ver koop in onze magazijnen zeer levendig. Het Bestuur der Groote Beursmaga- zijnen Grands Magasins de la Bourse vleit zich met de hoop, dat de Bezoek sters, die in zoo groot getal kwamen koopen, wanneer de magazijnen omslo ten waren met groote schutsels, bijzoo- verre dat men in klaren dag gebruik moest maken van licht, hun een nieuwe blijk van vertrouwen zullen geven met bij het feest der Inhuldiging van Maan dag 3 October tegenwoordig te zijn. Ter dier gelegenheid heeft het Be stuur besloten een groote hoeveelheid uitgelezen koopwaren te koop te stellen aan onbekende lage prijzen. Er zullen aan de Damen en de Kinderen, koste- looze geschenken en boemen aangebo den worden. Langzaam beginnen onze landbou wers, bij middel der groenbemesting, het ontbrekende voedsel voor planten groei aan hun gronden aan te vullen. Van jaar tot jaar immers, zagen wij hier ter streek, de teelt van roode klaver aangroeien. De uitslagen die dergelijke doenwijze den verbouwer oplevert zijn aanmoedigend, vandaar dan ook het meer in praktijk brengen dezelfde. Als planten best geschikt voor de groenbemesting, komen de vlinderbloe mige vooraan. De planten, tot de fami lie behoorende, bezitten alleen de eigen schap, zich de vrije stil stof uit de lucht te kunnen toeëigenen. Sommige land bouwers gebruiken ook niet-vlinder- mige planten tot groenmest, o. a, spurie, mostaard, rogge, boekweit enz maar daardoor bewijzen zij het groot voor deel niet te kennen, hetwelk de vlinder bloemige planten bezitten tegenover andere. Onder de menigvuldige voordeelen, te bekomen door de groenbemesting, noemen wij onder andere a) Een diepwortelende groenbemes- tingsplant verrijkt de bouwlaag met plantenvoedende stoffen, ten koste van den ondergrond. De vlinderbloemige planten met hun diep dringend wortel gestel staan hier weer vooraan. b) De groenbemestingsplanten (doch uitsluitend de vlinderbloemige) verrijken den grond aan stikstof, dóór dat zy de vrije stikstof uit de lucht opnemen. c) De groenbemestingsplanten be staan grootelijks uit organieke stof, die bij verrotting der plant, humus voortbrengt, waardoor de hoedanigheid van den grond grootendeels wordt ver beterd. Dan nog houden die planten, de sal- peterzouten oo, die anders door het re genwater veel worden meegevoerd dit verlies kan sommige jaren zeer groot zijn, zoo is het beweren dat ledige vel den in den herfst tot 50 kgr. stikstof per hectare kunnen verliezen. Zoo nu die velden bezaaid zijn, dan wordt het door spoelen van den grond, zeer verminderd en wordt de erin aanwezige stikstof, grootendeels door de planten opgeno men. De huidige duurte der scheikundige meststoffen en vooral de stikstofhouden- de in aanmerking genomen, hebben de landbouwers er groot voordeel bij, de middelen aan te wenden, die den aan koop dier stoffen zoo zeer mogelijk ver minderen, En aangezien, de meest ont brekende stof op ons boerderijen de stikstof is, moeten wij vooral deze zoo veel mogelijk en zoo goedkoop mogelijk trachten aan te vullen. Het is dus van groot belang en zelf van allereerste noodzakelijkheid een deel der kostelijke en onmisbare voedings stof, door middel van vlinderbloemige groenbemestings planten te nemen van den onuitputtelijken stikstof van de lucht. Al de vlinderbloemige gewassen mo gen nochtans niet op dezelfden voet ge steld worden men neemt liefst diege nen, die men als ondervrucht of tus - schenvrucht kan verbouwen, zoodat men geene enkele hoofdvrucht verliest. Dit is vooral mogelijk en noodzake lijk op vruchtbaar en zuiver land, met hooge opbrengst, groote geldwaarde en dure pacht. Op dergelijke grond teelt men de verschillende klavers tot groen mest. Enkel op schralen grond, met ge ringe opbrengst, kleine geldwaarde en goedkoope pacht, kan men lupienen als hoofdvrucht voor groenbemesting kwee ken. Weinige landbouwers kennen dit veevoeder goed. De meeste gevep aan de beesten te veel, en overvoederen ge zien de hooge inhoud aan eiwit en vet (omtrent 60 (lijnmeel houdt in om trent 40 Volgens zijne voedings waarde en met voorzichtigheid ge bruikt is het 1 1/2 keer meer waard als lijnmeel en kost bijna evenveel in prijs. Wij raden elkeen ten zeerste aan eenige proeven te doen. Van midden de week zullen we ook arachidemeel hebben, aangezien wij eene partij koeken deden malen, aan den prijs van 85 fr. de 100 kilos, zakken toe. Maak eene proef met onze kleine bloem. Stalen in magazijn verkrijgbaar. De opening der school zal plaats heb ben op Zondag 16 October, om 9 ure voormiddag, ten Stadhuize, Militiezaal. De lessen zullen gegeven worden al le Zondagen van 9 tot 11 uren voormid dag, alsook alle Donderdagen van 6 tot 8 uren s avonds. De leerlingen kunnen zich laten in schrijven tijdens de eerste les. Voor verdere inlichtingen en pro gramma kan men zich wenden tot den Bestuurder der school, Frans D' Haese, Brusselbaan, 51, Aalst. Lede. Op Zondag 9 October al- gemeene vergadering voor de leden van den bond in het gewoon lokaal om 5 u. namiddag. Dagorde Inschrijving voor de te ver zenden waren op statie Lede Laatste inschrijving voor Krugers, Roode Star en Industrie. Alfons Goosens, Burst. Alle dagen te bekomen in den voor middag van 7 1/2 tot 11 uur. (Hieronderstaande prijzen gelden voor de week van Maandag tot Za terdag inbegrepen en alles per hon derd kilos of met volle zakken geno men). (Zonder zakken). Maïs (Plata) 46,00 Zemelen 50,00 Extra Engelsche ze melen zakken toe 52.00 Kriel 60,00 Bloem 00 101'50 (000 105.50 Kleine bloem 78.00 Haver (w. Canada) 65,00 Haver (inlandsche) 66,00 Gebroken Rijst 82,00 Blauwe aluin de kilo. (vw.) Lijnzaad 1,20 Klaverzaad 8,50 Cocoskoek 82,00 Arachidekoek 83,00 Met zakken inbegrepen Inlandsch lijnmeel 82,00 Amerikaansch Gemalen maïs Arachidemeel Nitraat Superphosphaat Guano 5X5X3 BERICHT. 85,00 51,00 85.00 (verw.) 80,00 19,00 50,00 Van Maandag af zullen de lidkaarten streng geëischt worden. KRUGER-PLANTGOED IS IN MAGAZIJN BESCHIKBAAR. Studie van den Notaris MEERT, te Erpe. Koop 1.3 aaneenhande huizen, stallingen en achterhof, aan de Rommel- straat, bij de Dorpplaats, sectie F, nr 1039e2, 1039r2 en deel van nr 1038e, groot 3 aren 77 ca., palend oost de Rammelstraat, west de erven Van den Steen, zuid den heer Hippolite Keppens, noord volgende koop. Koop 2. Een welgelegen herberg en bakkerij, gelegen alsvoren, palende oost de Rammelstraat, noord en west Van den Steen, zuid koop een. Eenige Zitdag Donderdag 6 October 1921, Om 2 uur namiddag ter herberg In Sint Hubert gehouden door den heer Louis Verbeke, te Lede, Statieweg, Dorp. De Notaris MEERT, te Erpe, zal na mens het Armbureel der gemeente Erpe openbaar verkoopen Gemeente Erondegem. 1Een perceel meersch, ter plaats ge naamd Grooten Meersch gekadas treerd sectie A, nr 27, met eene grootte van 16 aren 20 ca. en volgens meting 16 a. 30 ca. Voorheen gebruikt door wed. A. Luwaert, thans door G. Tem merman, te Erpe. 2. Een perceel land, ter plaats ge naamd Het Sijp gekadastreerd wijk A, nr 754, met eene grootte van 13 aren 50 ca. en volgens meting 13 a. 48 ca. Geb. door Gust. De Brouwer, te Eron degem. 3. Een perceel land, ter plaats ge naamd Meulenkauter gekadastreerd wijk B, nr 297, met eene grootte van 11 a. 60 ca. en volgens meting 11a. 45 ca. Gebr. L. De Boeck, te Ottergem. DOOR BERTHA VON SUTTNER 28. ~o~ Immer nog, terwijl ik zóó voor hem dacht, bleef mijn oog op zijne trekken rusten, en nu, ja, het was te veel, te veel jammer, nu bedekte hij zijn aangezicht met beide handen en brak in een heftig geween uit I Dit geschiedde op Allerzielen dag 1866, op het doodenveld te Sadowa De stad Berlijn vonden we in vollen jubel. En toch troffen wij nog zoo menige diep nedergeslagen ongelukkige aan, namelijk die welke een onver getelijke doode op de Boheemsche slagvelden hadden liggen. Ons bezoek bij Tante Cornelia was aangemeld. Met een kloppend hart betrad ik de woning van Mevrouw van Tessow. Ik wist dat haan pracht van een zoon, haar Godfried, heur alles geweest was, en ik kon de smart niet doorgronden die de arme moeder thans terneder moest drukken... ik moest mij enkel voorstellen dat mijn Rudolf, nadat ik hem groot gebracht had... Neen, dit gedacht kon ik zeker niet uitdenken. Wat ik verwachtte, geschiedde. Toen wij bij Tante Cornelia intraden, toen zij mij omarmde, braken wij beiden, zij en ik, in tranen los. Ook Frederik bleef niet met drooge oogen toen hij de treurende aan zijn hart drukte. Dan werd hij door de arme vrouw uitgevraagd over de beide veld tochten waarvan hij den eene met, den anderen tegen Godfried had mede gemaakt. Honderden bijzonderheden moest hij aanhalen en daarbij kon hij de arme, beroofde moeder den zelfden troost geven dien hij mij eens uit den Itall- aanschen oorlog had mede gebracht, namelijk dat de betreurde eenen spoedigen en smarteloozen dood gestorven was. Het was een lang een treurig bezoek. Eer wij haar verlieten, voerde Tante Cor nelia ons nog eens in Godfrieds kamer, waar alles op zijne plaats gebleveu was zooals hij ze bij zijne afreis had verlaten... In Mei 1867 begaven wij ons naar Parijs om de tentoonstelling te bezoeken Ik had de wereldstad nog niet gezien en werd van haar pracht en van haar leven gansch ver blind. Te dien tijde toch bood Parijs het beeld eener vroolijke en vredenszekeren heerlijkheid aan. Alle volkeren der wereld hadden zich in het grootsche paleis van het Champ de Mars tot den vredevollen kamp der nijverheid verzameld Hoeveel kunstwerken en nijverheidswonderen waren hier bijeen gebrachtDe koningen, vorsten en diplomaten, als gasten rondom het keizerpaar vei zameld, konden toch bij al die voorgebrachte hoffelijkheden en vriendschapbewijzen er niet aan denken weldra met hunne gastheeren doods- geschut te wisselen... 1 Neen, ik ademde vrijer. Dit verblindende tentoon stellingsfeest scheen mij de waarborg dat eene lange, lange rij van vredevolle jaren begonnen was. Wat mij sterkte in deze opvatting, was de me- dedeeling die mij gemaakt werd nopens een gelief koosd plan van den Franschen Keizer de alge- meene ontwapening. Dat was verstaanbaar... dat was een prachtiger gedacht dan dat eener algemee- ne vermeerdering van het leger. Wij woonden in het Grand Hotel op den Boule vard des Capucins. Het was meest met Engelschen en Amerikanen gevuld. Oostenrijkers vonden wij slechts weinig. Overigens zochten wij geene betrekkingen mijn rouw was nog niet afgelegd en wij waren niet op gezelliger onderhoud belust. Mijn zoon Rudolf had ik natuurlijk wederom bij mij. Hij was nu acht jaren oud en een wonderbaar verstandig jongetje. Om bij den kleinen als huisonderwijzer te dienen hadden wij een jongen Engelschman aanvaard, want de tijd tot leeren was toch al aan gebroken. Op 1 October 1867 werd ons een dochtertje geboren dat wij Sylvia doopten. Een dochterje, het was de vervulling van onzen stillen wensch 1 De vreugde, die men van eenen zoon geniet, die zou ons immer de kleine Rudolf aanbieden nu konden wij daarenboven ook die vreugde beleven die zoo een opgroeiend dochter- tje hare ouders verschaft. Dat zij een puik sieraad van schoonheid, van zedigheid en goedheid zou worden, die kleine Sylvta, daaraan twijfelden wij geen oogenblik. Hoe ikzuchtig het geluk ons toch maaktThans volgde voor ons een tijd, waarin wij alles maar al te zeer vergaten. De schrikbeelden van het verle den namen in mijnen geest al meer en meer het voorkomen van een verzwonden, boozen droom aan. Toch verloor Frederik zijn doel niet uit het oog. Hij stelde zich voor over Oorlog en Vrede een groot werk te schrijven en verdiepte zich al meer en meer in de studie van het volkenrecht. Den winter na Sylvia's geboorte brachten wij in alle stilte en rust te Weenen over en de volgende lente reisden wij naar Italië. In den Winter van 1869 tot 1870 keerden wij naar Parijs terug en ditmaal stortten wij ons ten volle in de groote wereld. Het was een eenigszins vermoeiend, doch voor eenigen tijd toch recht genotvol leven. Wij had den om op ons eigen te zijn een prachtige gemeubelde woning. Door onzen gezent bij het Hof der Tuileriën voorgesteld, waren wij den ganschen Winter te- genwoordig op de Maandag-ontvangsten bij de Keizerin. Voor ons, Oostenrijkers, werd er te Parijs veel genegenheid betoond. Dikwijls werd er in het ge sprek op eene wederwraak voor Sadowa ge zinspeeld, en zoo zeker, alsof het onheil ons vóór twee jaren door de Pruisen berokkend, wederom goed gemaakt zou worden! Waarlijk elsof zoo iets nog wederom te delgen zijn dan door nogmaals veldslagen dan kan dat natuurlijk nooit ophou den. Wij wierpen van zelf zulke vertroosting, als eene wraak op Sadowa, besloten van ons af en verzekerden dat wij geen anderen wensch koester den, dan den thans bestaanden vrede niet meer verbroken te zien. Dat was ook zoo verzekerde hij ten minste de wensch van Napoleon III. Niet alleen dat hij voor het oogenblik vrede wenschte hij koesterde het plan de andere machten eene algemeene ont wapening voor te slaan. Gansch Europa scheen alsdan zoo tamelijk zonder zorgen en rustig. Ten minste zag men nergens zwarte punten Toen de zomer in het land getogen was, kozen wij nogmaals voor verblijf een rustig hoekje van Zwitserland. Wij beloofden onze Parijzer vrien den den volgenden winter weder te keeren en vat ten vergenoegd, als vrijgelaten scholieren, onze zomerreis aan. Voorgevoelens Die zijn er niet, Parijs zou anders, toen wij op eenen zonnigen namiddag van Maart 1870 wede rom daar aanlandden, om mij zulk een blijden in druk niet kunnen maken hebben. Men weet het thans wat te dien einde in een zeer kort tijdsver loop derzelfde stad aan schrikkelijke voorvallen bewaart was maar in mij sloop niet het minste droevige voorgevoel. ('t Vervolgt). f. T^Tr..^ ,-i. Trappy wrr.^

De Koornbloem | 1921 | | pagina 2