k, Arbeid adelt Fiscus en Boeren. Yoor een Woeker Volk. Vergaderingen Eenige proefnemingen over Bemesting. n Landbouwweekblad Onze Afdeeiinggen.- Qwsr Burgerlijk en Landelijk Recht. SE1 m lil d V, Ter gelegenheid van St Marlen,verjaring van den Wapenstilstand,zal op Vrijdag 11 Novem ber het magazijn ge sloten zijn. ZONDAG 6 NOVEMBER 1921. Prijs 10 centiemen. - A, 3de JAARGANG Nr 150. en van iels st. :tten het Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. De in het vorige nummer gegevene formule toont ons dat alwie 3000 fr. be drijfswinst te boeken heeft voor 60 fr. aangeslagen wordt. Wie 4000 fr. winst heeft, betaalt voor de eerste schijf van 3000 fr. aan 2 60 fr., voor de overige 1000 fr. komende onder de tweede schijf van 3000 fr. aan 2 1/2 25 fr. 10.000 fr. behaalde winst geven eene te betalen belasting van Eerste 3000 fr. aan 2 is 60 fr. Tweede 3000 fr. aan 2 1/2 is 75 fr. Derde 3000 fr. aan 3 is 90 fr. Plus 1000 fr. aan 3 1/2 is 35 fr. Te zamen 10.000 fr. en 260 fr. te beta len. Er wordt nochtans rekening gehou den met hetgeen er noodig is voor eigen onderhoudzoo voor den uitbater zelve als voor zijne huisgenooten die geen persoonlijk inkomen hebben. Het glo bale der sommen noodig voor onder houd wordt eveneens aan de belastings formule onderworpen, en die som wordt dan afgetrokken van de uitgebrachte berekening op de som der bekomene bedrijfswinst. De noodige sommen die toegekend worden om in het onderhoud te voor- xien zijn de volgende (enkel voor den uitbater): 21oo fr. in gemeenten van min dan 5ooo zielen. 24oo fr. in gemeenten van 5ooo tot 15ooo zielen. 27oo fr. in gemeenten van 15ooo tot 3o,ooo zielen. I 3ooo fr. in gemeenten van 3o,ooo tot 60,000 inwoners. 36oo fr. in gemeenten van 60,000 en meer zielen. Bij die schijf voegt men nu 20 voor de vrouw, dus bij de eerste schijf 420 fr. bij de 2' 480 fr. en opvolgend 540, 600 en 720 fr. Nog voegt men er bij 20 voor ieder kind van meer dan 8 jaar en welk oog niet werkt of geen persoonlijk inko men heeft en 10 voor ieder kind van min dan 8 jaar. Hier twee voorbeelden om dit alles te verduidelijken Een handelaar heeft in 1920 eene winst van 15.ooo fr. gedaan. Hij zou dus moeten betalen le schijf 3ooo fr. aan 2 is 2e 3ooo fr. aan 2 1/2 3e 3ooo fr. aan 3 is 4e 3ooo fr. aan 3 1/2 is 5C 3ooo fr. aan 4 is 60 fr. 75 fr. 90 fr. 105 fr. 120 fr. ok- pe- ze irt- Samen 15ooo fr. 450 fr. Maar op 1 Januari 1921 jaar der aangifte had hij ten laste 1° zijne vrouw, 2° 3 kinderen van meer dan 8 iaar en 2 van min dan 8 jaar. Hij woont in eene gemeente van 7ooo zielen. Bijgevolg heeft hij recht op 24oo fr. voor hem zelf 24oo 48o fr. voor de vrouw 48o 48o fr. ieder kind meer dan 8 j. 144o 24o fr. ieder kind min dan 8 j. 48o 48oo De belasting op 48oo fr. bedraagt Op 3ooo fr. aan 2 is 60 fr. Op 18oo fr. aan 2 1/2 is 45 fr. Te samen 105 fr. Van die 105 fr. is hij vrij, doch daar edereen die bedrijfsinkomsten heeft mi nimum 12 fr. moet betalen en de persoon n kwestie hier aanzien wordt als be- liende van zijn eigen bedrijf, wordt de minimumbelasting hier toegepast: dus :rijgt hij maar ontlasting van 105 12 93 fr. Hij heeft dus werkelijk te be- alen 450 93 357 fr. 2e Voorbeeld: Een voerman heeft een winst gedaan van 6ooo fr. Hij zou dus moeten betalen le schijf van 3ooo fr. of 6o fr2' schijf van 3ooo fr. of 75 fr. te samen 135 fr. Maar den dag der aan gifte heeft hij ten laste le zijne vrouw 2° 1 kind boven de 8 jaar, ook heeft hij nog 3 groote zonen die hem mee helpen en hij woont in eene gemeente van 3ooo zielen. Hij heeft dus recht op Voor hem 21oo fr. Voor zijne vrouw 42o fr. Voor 1 kind boven 8 jaar 42o fr. Te samen 294o fr. De belasting op 294o fr. bedraagt 58,8o fr. Doch daar hij voor zich zelf en voor ieder zijner meehelpende zonen 12 fr. te betalen heeft, wat te samen 48 fr. uitmaakt, heeft hij maar ontlasting van 58,80 48 fr. lo,8o fr. en blijft er hem werkelijk te betalen 135 lo,8o 124,2o fr. Wanneer een bedrijf uitgeoefend wordt door broeders en zusters die sa men wonen en werken (bijv. een boer derij) en de winsten in gemeenschap la ten, dan wordt de belasting niet gesplitst er komt slechts een bedrijf in rekening, dus ook maar een belasting. Hetzelfde geldt als een vader werkt met zijne kinderen, de winsten worden ook niet verdeeld, zelf mag de vader elk der meehelpende kinderen een normaal loon toekennen, maar ieder meehelpend kind moet dan bedrijfsbelasting betalen zul ke verdeeling is zeer voordeelig, ver mits de bedrijfsbelasting klimmend is en men veel min zal betalen voor 3 maal 3ooo fr. dan voor 1 maal 9ooo fr. Het loon van den vader, van den uit bater of van de deelgenooten wordt bij de winst van de uitbating gerekend. Oud-strijders betalen geen bedrijfsbe- 1 lasting voor 192o en 1921, wanneer hun gezamentlijk inkomen de 9ooo fr. niet te boven gaat, hebben zij meer inkomen dan zijn zij van niets vrij. ('t Vervolgt). Het is onbetwistbaar dat de wet op het alcoholgebruik van een ernstig en menschlievend standpunt beschouwd een gezonde wet mag genoemd worden. Niet onmiddellijk zal men al de goede gevolgen kunnen waarnemen die zullen voortspruiten uit hare toepassing. Dit is ook een algemeene regel voor alle wet ten, hun onmiddellijk nut is gewoonlijk nul of nauwelijks merkbaar, maar men moet in de toekomst zien dp menschen die zich heel dikwijls in 't begin tegen een versch ingevoerde wet verzetten, gewennen er langzamerhand aan en la ter komt het zelfs in hun gedacht niet meer er tegen te stribbelen. De slechte gevolgen van het overma tig gebruik van alcoholische dranken voor den oorlog waren niet te schatten, noch op individueel, noch op maat schappelijk gebied. Hoeveel dagloonen werden er niet door verteerd en verlo ren, dus een dubbele verkwisting, mise rie in 't huishouden, gevechten in huis en op straat, moordpartijen, diefstallen en dies meer, zonder nog te gewagen van persoonlijk beschadigen van eigen levensorganen, van geboorten van ab normale en gebrekkelijke kinderen enz. Volgens geloofswaardige statistieken door de rechtbanken opgemaakt, wer den onze gevangenissen volgepropt door een overgroot per honderd alcoholge bruikers hetzelfde gold in de gestichten voor krankzinnigen. Deze wet is op haar tijd gekomen de oorlog had veel dronkaards het overmatig drinken ontwend en na den oorlog waren ook de meeste dranken ondrinkbaar en zoo hebben een ontel baar getal verbruikers van alkohol de nieuwe Wet met geen al te groote ont goocheling te gemoet gezien. Wij ont kennen niet dat een druppeltje in som mige gevallen geenszins nadeelig, ja zelfs voordeelig werkt op de gezond heid, maar de wet heeft zelf van deze bijkomende gevallen rekening gehou den. Het is dan ook heel en al lichtzinnig deze wet als een slechte wet te willen doen doorgaan maar wat nog lichtzin niger en dwazer, ja zelfs onbezonnen is, is wat sommige heeren in dezen kies strijd voor de kiezers durven uitkramen. Het gebeurde onlangs in het arrondisse ment Dendermonde op een buitenge meente. Drie heeren kwamen zich voor stellen als kandidaten voor de aanstaan de verkiezingen en als de heilige en dap pere verdedigers denkt eens na van het druppeltje jenever, och arme Men weet bijna niet wat men daaruit zou moeten besluiten 1 Achten zij ons volk dan zoo laag gevallen dat zij voor een druppel, dien ze nog mogen duur betalen, hun stem, 't is te zeggen hun overtuiging, hun sociale en hun stands- belangen zouden prijs geven. Wie zijn druppeltje wil en denkt het niet te kun nen missen, koope zich een flesch om ze te plaatsen onder bescherming van moe der, de vrouw, en hij profiteere er dan van als 't hem best lusten zal. De heeren zouden beter doen van hun jeneverpraat in de kroegen van stadsachterbuurten te gaan verkoopen. De boeren zijn nog het gezondste ge slacht onder menschen. Door zuinig le ven hebben onze voorouders onze ge zondheid verzekerddoor zuinig en ma tig leven zullen wij zelf een sterk ge slacht voortbrengen, verhard voor den strijd, kloek en moedig bij 't werk. Er bestaan onloochenbare statistieken die bewijzen dat van al de klassen de boe ren het langst leven, dank zij hun zuinig en gezond leven, dank zij hun werk zaamheid, dank zij hun matig gebruik van sterke dranken. Wij zijn voor den arbeid, voor geen slemperij wij zijn voor den vooruitgang van alle maat schappelijke verbeteringen, voor een sterker en gezonder volk. Het getal uit- teerders groeit van jaar tot jaar aan et» dan zou men de beste elementen van de samenleving, voor wat physieke kracht aangaat, ook in het verderf der phthisi- sche microben willen storten. Zoo spre- j ken de boeren, mijnheeren, en zoo spre ken met ons alle eerlijke en rechtzinnige lieden en gij zijt onwaardig over den dorpel van ons parlement te stappen. Als zooveel belangrijke kwesties aan 't dagorde staan, in een tijd van sociale moeilijkheden als België nog nooJt be leefd heeft, dan komt gij voor ons, voor uw kiezers met een verzachting van een niet te strenge alcoholwet, met een druppeltje genever Strijden voor een kloeker volk, wer ken voor den stoffelijken en geestelijken welstand van alle burgers, dat is de plicht van alle treffelijke menschen, dat is vooral da plicht van kandidaat-volks vertegenwoordigers. H. KLOPTEROP. AYGEM. Herhaalde malen reeds drukte het bestuur der Landbouwersvereeniging R. U. Z. er op, bij de plaatselijke afdee- lingen, dat het bestuur derzelfde gere geld alle maanden op een bepaalden dag eene algemeene vergadering zou beleggen, opdat de leden daar geza mentlijk bestellingen zouden doen een of ander punt, de landbouw of boeren aanbelangend te bespreken en aan de leden zooveel en zoo goed mogelijk in lichtingen te verschaffen. Zoo zouden de Redt- U-Zelvers steeds min of meer met mekaar in voeling leven en zouden de landbouwers elkaar in alles kunnen de hand reiken en steunen. In den loop van dit jaar werden er in die richting door het Aygemsch be stuur pogingen aangewend. De eerste vergadering na de herinrichting en de regeling der nieuwe verkoopwijze werd talrijk bijgewoond. Naar de groote ver gadering van Zondag 10 Juli waren de beste elementen uit de streek opgeko men. Van dan af hield het Aygemsch be stuur geregeld zijne maandelijksche al gemeene vergadering en werd er tel- kelmale door een bestuurlid een of ander belangrijk punt besproken. Zoo hadden wij op volgenlij k Ónze Spaar- en Leen bank, Inlichtingen over belastingen, Be drijfsbelasting en Barema van inkomsten opgesteld voor de streek en meer an dere. Al die besprekingen waren van 't hoogste belang voor de landbouwers. Maar ondanks al die inspanning van het bestuur, ondanks den ijver die het aan den dag legde, ondanks de nuttig heid welke die maandelijksche vergade ringen leverden, bleef de belangstelling te gering van wege de landbouwers, om het bestuur in zijn pogen aan te moedi gen. Weliswaar is de verkoop in het ma gazijn buitengewoon, maar ons Aygem- sche volk moet toch ééns leeren, dat het eenig profijt niet ligt in het zich aan schaffen van het strikt onontbeerlijke goede raad en onderlinge verstandhou ding is soms noodzakelijker en is meer dan eens nuttiger gebleken, dan voor- deelige en goedkoope aankoopen. In zake belastingen wat voor elk zoo belangvol is was en is nu nog door raad en gezamenlijk optreden zoo veel te winnen. Daarom moet ons volk eenigzins Sfïs gewoonte aannemen, geregeld en in zoo groot getal mogelijk de vergaderingen bij te wonen, ten einde elkander met raad en daad te steunen. Achter den rug, te huis of in de herberg wordt er zooveel verteld of op» dit of dat gekriti- keerd. Maar daar is 't niet, dat er met vrucht gevraagd en gewenscht wordt Hier drukken wij nogmaals den wensch uit, dat de leden ook niet leden mogen komen geregeld de ver gaderingen zouden bijwonen en er zoo het hunne toe bij te dragen, om den landbouwersbond Redt U Zeiven en door hem heel den boerenstand naar hooger op te werken. Aygem, Allerheiligen 1921. LEDE. Zondag 13 November, vergadering in het gewoon lokaal, om 4 uur stipt namiddag. Inschrijving voor de te verzenden waren op statie Lede. Bespreking over de feestelijkheden voor ons verjaringsfeest. Allen op post. AALST-SCHAARBEEK. - Zon dag 6 November, om 4 uur nam. verga- dering bij Ph. De Kegel, Inschrijvingen voor pulp en andere benoodigdheden. Wij besluiten hieruit dat de volledige bemesting hoogstens nuttig is. De proef is des te meer doeltreffend daar het hier een zwaren bodem gold en dat onze landbouwer overtuigd was van de vol komen nutteloosheid eener kalibemes ting. Het schijnt heel zeker dat eene bemesting die onder de ongunstige omstandigheden die wij kennen -op dergelijke wijze toegepast, de opbrengst kan vermeerderen, ook veel bijbrengt tot de kloekheid der plant en hun weer standvermogen veel moet versterken. Men vergete niet dat de zware en vaste bodem hevig leed aan de droogte en dat op een normaal jaar de opbrengst van verschillige perceelen 40 tot 50,000 kg. zou bedragen hebben. Deze uitslagen werden overigens be vestigd door die welke wij te Meldert bij onzen vriend M. Louis Baert bekwa men. Hier ook werd de proef aangelegd op zwaren leemgrond en hier nogmaals was de proefnemer overtuigd dat het toedienen van potasch overbodig was. Deze proef bedroeg drij perceelen op een lang van zuid naar noorden hellend stuk, in de lengte verdeeld. De drie perceelen hadden voor den winter eene goede bemesting met stal mest ontvangen. Verders kreeg het eer ste perceel een scheikundige bemesting van stikstof alleen, het tweede perceel eene scheikundige bemesting van stik stof en phosphoorzuur en het derde perceel eene volledige scheikundige bemesting, 't zij stikstof, phosphoor zuur en potasch. Elk perceel had eene oppervlakte van 5 aren. Ziehier de be komen uitslagen Perceel I, stikstof alleen 14,440 kgr. per hectare. Perceel II, stikstof en phosphoor 15,600 kgr. per hectare. Perceel III, stikstof, phosphoor en Elzasche potasch 18,140 kgr. per heet. Dus nogmaals beteekent hier volle dige bemesting van opbrengst, 't is te zeggen vermeerdering van kracht, van gezondheid, van weerstandsvermogen. Indien wij op dit laatste punt aandrin gen is het omdat ons oogwit niet alleen lijk is het nut eener volledige bemesting doen uit te schijnen, maar wel om te toonen welke rol dergelijke bemesting moet spelen in de bestrijding van die echte ramp het vervallen der aardap- PeH. D. Bricout. Als gevolg aan ons vorig -artikel, waarin er spraak was over gemeene muren, werd, ons door een landbouwer, die zonder twijfel de uiteengezette stof met veel aandacht heeft gevolgd, eene vraag gesteld, vraag die getuigd van veel opmerkzaamheid en gezond ver stand van den steller. Daar de andere lezers van de Koornbloem er onge twijfeld ook belang in stellen, laten wij ze hieronder volgen, alsmede het ant woord, dat er dient opgegeven Vraag t Volgens art. 656 kan elke eigenaar van een gemeenen muur zich ontslaan van tot de kosten van herstel ling en wederopbouwing bij te dragen, door zijn recht van mede-eigendom op den muur af te staan. Wanneer hef nu moest gebeuren dat beide eigenaars hun recht van mede-eigendom op den muur afstaan, welk qevolq zou dat hebben Antwoord s Vooreerst moeten wij .'avtTTfiMFr-itMBuWBKC-ia Vi««»MWSWI tl. MBL OEM is £-

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1