Buitenlandse!) Overzicht Brief uit Iddergem QUO VADIS Allerleste Landen en Meersehen 9 schoone KANADABOOMEN, EEN WOONHUIS Huizen te koop te Aalst Uit ||||jj||j|jj^&«vXj^|||jp£^^|jjjj|y&%!j%ff!^ doen opmerken, dat het zeldun in e praktijk voorvalt, dat iemand zijn recht op een gemeenen muur afstaat, gezien de groote voordeelen die er aan vast zijn een muur in gemeenschap te bezitten daarbij, met het recht van mede-eigen dom af te staan, verliest men terzelver tijd ook zijn recht op de helft van de op pervlakte van den grond waarop den muur staat. Verder is het afzien der ge meenheid niet mogelijk, wanneer de ge- meene muur een gebouw ondersteunt van den gebuur, die van de gemeenheid zou willen afzien, (zie ons voorgaande artikel) Doch, indien nu, buiten alle waarschijnlijkheid, de beide mede-eige naars van de gemeenheid afzien, dan zal volgens Demolombe het volgende plaats hebben De muur zal zoo blijven, tot hij meer en meer in puinen vergaat, en dat er op den duur geen muur meer zijn zal. En dan, wanneer die muur zich in eene stad of een voorgeborchte bevindc. zal de eene gebuur den anderen tot af sluiting kunnen verplichten (art. 66j B. W.) Is het op den buiten, dan zal er geen afsluitingsmuur meer bestaan en de beide geburen zullen onder hen den grond en de overgebleven bouwstoften verdeelen. Terloops zij hier de lezers aangeraden, wanneer zij over een of ander punt uit leg verlangen, vrij gebruik te maken van de toelating die wij hier geven ons vra gen te stellen. Die zullen altijd met veel bereidwilligheid worden beantwoord. Tevens drukken we den wensch uit dat de bevoegde Overheden meer voor drachten inrichte over deze kwestie. C. - DE GRACHTEN. Art. 666 Alle grachten tusschen twee erven worden gemeen vermoed, indien er geen titel of teeken van het tegendeel bestaat. Er is teeken dat de gracht niet gemeen is, wanneer de kade of uitgeworpen aar de alleen aan de eene zijde van de gracht gevonden wordt alsdan gerekend uitslui- telijk te behooren aan degene langs wiens kant de opgeworpen aarde zich bevindt. Door kade verstaat men een dijkje op den boord van den gracht, gemaakt om het overstroomen te beletten. De uitgeworpen aarde is de aarde, die voortkomt van de delving of kui- sching der gracht. Er bestaat geen an der teeken van niet gemeenheid der gracht dan dit hierhooger aangehaald. De niet gemeenheid kan nog voort spruiten uit eenen titel, zooals bijvoor beeld eene akte, welke de juiste afmeting van het erf bevat en waaruit blijkt dat de gracht niet op de scheidingslijn maar geheel op zijn erf valt. Eindelijk kan ook de niet gemeenheid voortspruiten uit de verjaaring van 3U jaar, indien de gewoone voorwaarden der verkrijgende verjaring vervuld zijn. (Demolombe) Wanneer we te doen hebben met een niet gemeene gracht zijn er door de wet zekere voorwaarden vereischt, die j dienen nageleefd te worden om haar mogen te graven 1°) De niet gemeene gracht moet ge maakt worden, op een afstand van den anderen eigendom gelijk aan de helft der diepte van den gracht. Die afstand zal van de geheele diepte zijn indien de gracht tegen een akker of bebouwden grond gemaakt is. Een voor beeld zal dit ophelderen Ge wilt eene gracht maken palende aan een bosch of eene weide de diepte der gracht is l m. dan moet gij hem op een afstand jmaken van het naburig erf van 1 m. 2 o,5o m.Wilt ge nu een gracht maken van 1 m. die op uw land, dat aan een be werkten grond grenst, dan dient de a stand 1 m. te bedragen. 2°) De grachten dienen ellend te zijn gemaakt langs de zijde des gebuurs en op zoodanige wijze, dat zij aan het at- stroomen der waters niet kunnen hinde ren. Rechten en verplichtingen voortko mende uit de gemeenheid der gracht. a) Rechten De rechten zijn deze van iederen mede-eigenaar, te weten Het recht om van den gracht alle ge bruik te maken en alle nut er uit te tr^h~ ken welke hij goed acht, zoo van het water als van de boomen en gewassen, welke daarin groeien. Dit alles echter in gelijke mate met den gebuur, die even eens op die gracht het recht heeft van eigendom bezitzoodat de voortbren- selen der gracht, als gewassen en aarde uit de gracht gevoerd, tusschen beiden moeten verdeeld worden. (1) b) Verplichtingen De gemeene gracht moet op gemeen kosten worden onderhouden. ('t Vervolgt) vijand te arbeiden, lieten zij zich dood schieten, om aan deze barbaren te willen ontvluchten. Daarom reken ik het mij als een plicht en vraag mij af waarom Iddergem het eenig dorpje in Vlaande ren is, waar de namen onzer duurbaie helden niet eeuwig zouden mogen prij ken en vereerlijkt worden. Hopende dat alle ingezetenen aan dezen vaderlandschen plicht zullen vol doen, breng ik een laatste hulde aan mijne zoo diepbetreurde makkers, geval len op het veld van eer en meteen aan mijnen dierbaren broeder en aan allen die stierven voor onze vrijheid. Leon Cobbaert. stel, en werd door een machtigen stoot in de ruimte geschoten, met eene snelheid van 75 kilometers per uur, zoodat het tuig seffens vlucht kon nemen. De re geering der Vereenigde Staten zou het inzicht hebben al de oorlogschepen van zulk een toestel te voorzien. voor- Als gemeenteraadslid en in naam der gansche bevolking neem ik de eerbie dige vrijheid aan mijne collegas te ver zoeken mede te werken tot het bekomen van electrische verlichting. Daar er sinds één jaar reeds inrich tingen zijn gedaan in verscheidene hui zen tot het gebruik van licht en dezen nog in de onmogelijkheid zijn zulks te benuttigen, om reden dat de gemeente eerst moet voorzien zijn van een trans formateur (veranderingspost), ware het wenschelijk en ieders belang daartoe voldoening te bekomen. Ook wil ik de aandacht trekken van eenieder van onze gemeente, voor het oprichten van een gedenkzuil voor de gesneuvelden en martelaars onzer ge meente. Waarom mag Iddergem, die zich zoo moedig heeft gedragen gedu rende de bezetting, zulks niet vereeuwi gen Liever dan zich te laten wegsturen naar vreemde kampen om voor den De nationalistische oproerige bewe- ging in Britsch-Indië is, ondanks de aanhouding van de voornaamste onrust stokers. verre van geëindigd. De mophas beschikken over zeer modern oorlogs materiaal en hun leger werft voort durend nieuwe manschappen. Sinds eenigen tijd echter is de strijd in hoofd zaak op ekonomisch gebied overge bracht men wil nu door stakingen en boycot van den Engelschman trachten het nationalistisch doel te bereiken. In het Noorden zijn 20,000 wevers een proteststaking begonnen. Te Calcutta zijn 10,000 arbeiders in staking. Er is een fonds gesticht ter bestrijding van de anti-Engelsche propagandakosten. In Malabar breidt intusschen de op standsbeweging zich nog voortdurend uit. Men vreest dat de onlusten zich tot Noordelijk Malabar zullen uitbreiden. Verscheidene pachters zijn naar Calcut gevlucht. De Engelsche regeering gaat intus schen voort met het nemen van noodige maatregelen, om de revolutionnaire be weging te onderdrukken. In Magazijn. Zeebergkaai, Aalst. Alfons Goosens, Burst. Alle dagen te bekomen in den middag van 7 1/2 tot 11 uur. (Hieronderstaande prijzen gelden voor de week van Maandag tot Sa terdag inbegrepen en alles per» hon derd kilos of met volle zakken geno- men). (Zonder zakken). Maïs (Plata) 43,00 (extra kwaliteit! Kleine duivenmaïs 43,00 (verw.) Inlandsche zemelen 45.00 Witte kriel 54,00 Bloemkerns 58,00 Bloem (000) 101,50 Kleine bloem 65.00 Haver inlandsche 67,00 Gebroken Rijst 80,00 Lijnzaad E20 Cocoskoek 82,00 Arachidekoek 83,00 Gerst 48,00 Met zakken inbegrepen Inlandsch lijnmeel 77,00 Amerikaansch Gemalen maïs Arachidemeel Amerik. zemelen i Fransche Kriel Superphosphaat Drooge pulp Beproeft onze 79.00 48,00 85.00 43,00 50.00 19,00 Te Chicago was een persoon, die ter dood veroordeeld werd, op het punt door verhanging terechtgesteld te wor den. Op het laatste oogenblik echter werd de strafuitvoering geschorst daar er twijfel opgerezen was nopens de plichtigheid van den veroordeelde.. De ze werd voor een nieuwen jury gedaagd en deze sprak den man vrij. De gewezen ter dood veroordeelde vroeg nu als gunst dat men hem de koord zou schenken waarmede men hem had willen opknoopen. Hij kreeg ze en hij heeft er een schommel mee vervaardigd, waarin zich thans de kinderen uit zijne buurt lustig vermaken. IN der 44,00 UC(Jlutu kleine bloem, profi teert van de voordeelige prijzen. KRUGER-PLANTGOED IS MAGAZIJN BESCHIKBAAR. DROOGE PULP wordt begin week verwacht. GERST. Er is eene partij gerst ot skoekeloen gekocht, die gezond is en een goedkoop voeder zal zijn voor de dieren in magazijn beschikbaar aan 48 Ir. de 100 kilos zonder zakken. BESTE TAFELAARDAPPELEN (van Hollandsche oorsprong/ worden in magazijn verkocht aan 45 fr. de kilos zakken toe. Studie van Notaris DE te Aalst. VIS, OPENBARE VERKOOPING van te MOORSEL, Nieuwstraat. De Notaris DE VIS, te Aalst zal openbaar verkoopenEen onlangs In de Amerikaansch stad Philadelphia heeft men proefnemingen gedaan om vliegtuigen in gang te zetten bij middel van een bijzonder toestel. Een water vliegtuig, met twee personen aan boord, werd geplaatst op de wieg van het toe- henryk sienkiewicz. nieuw gebouwd woonhuis met grond, te Moorsel, Nieuwstraat, tusschen de Sta tie en Dorpplaats, groot 2 aren 20 ca. Bewoond door den eigsna^ Frans Hen- drickx-Goossens. Ingebru. <tr?ding met 1 Januari 1922. r Eenige Zitdag Zaterdag 19 November 1921, om 3 uur namiddag ter herberg van den heer Philemon De Block, te Moorsel, Dorpplaats. OPENBARE VERKOOPING VAN te Erondegem, Ottergem, Haeltert en Oultre. De Notaris DE VIS, te Aalst. zal openbaar verkoopen Gemeente Erondegem. 1. Land op den Kouter, groot 2i a. 70 ca. Gebruiker Leopold Janssens. 2. Land op den Molenkauter, groot 16 a. 80 ca. Gebruiker Frans Van den Eeckhaut-De Troyer. 3. Land op Molenkouter, groot 16 a. Gebruiker Jean De Boeck. 4. Land op Molenkouter, groot 15 a. 70 ca. Gebruiker Emiel Henderickx. 5. Land op Molenkouter, ten deele op Erondegem enten deele op Otter gem, groot 27 a. 40 ca. Gebr. Emiel Slagmulder en Stanislas De Pauw. 6. Land op klein Scheerhuis. groot 21 aren 20 ca. Gebr. Louis Vettenburg 7. Land op Molenkouter, groot 1 7 a. Gebr. Frans Van den Eeckhaut. 8. Land op 't Hemelsveld, groot 11 a. 70 ca. Gebruiker Cesar Rasschaert. 9. Meerschop Wippelgem, groot 13 aren. Gebruiker Gustaaf Verstuift. 10. Meerschop Wippelgem, groot 14 aren 90 ca. In regie. Gemeente Ottergem. 11. Land op den Seskenskouter, groot 34 a. 60 ca. Gebr. Leonard en Jan-Bap tist De Boeck. 12. Land op den Molenhoek, groot 18 a. 40 ca. Gebr. Remy Van denEeck- hout en JeanDeTroyer. 13. Land op den Doorn, groot 18 a. 70 ca. Gebr. Domien Cooman. 14. Land daarnevens op den Doorn, groot 28 a. 40 ca. Gebr. Alfons Siau. 15. Land daarnevens op den Doorn, groot 28 a. 40 ca. Gebr.Leon. DeBoeck. Gemeente Haeltert. 16. Land op Herbezienveld, groot 15 aren 10 ca. Gebr. Gustaaf Callebaut- Vyverman. Gemeente Oultre. 17. Land op het Hoogveld, groot 47 aren 60 ca. Gebr. Désiré Van derStockt, Michel Sonck en Charles Stevens. 18. Land op den Hoogkouter, groot 47 aren 90 ca. Gebr. Fr. Van Muylem. Eenige Zitdag Maandag 7 November 1921, om 1 uur, te Aalst, ter herberg van den Boerenbond, op den hoek der Groote Markt en Veemarkt. GELD. Kapitalen te^bekomen ter studie van notaris DE VIS. iibai iroerei Bure Gi i'tre Notarï derd lire voo entehui oël. te «stuur jor eer ade ja: lag ae itzu. aa legen 1 ti Wet i op de pacht van eei iet gew Isbijzoi :n dat jaar «eten 1 stelling cent in ad de lit moe )e verk Jen he al latei [oop 1 tie B. n Prosp loop 2 lie B, i Ge loop 2 aerent aren 4 Soete 1. Schoon onlangs nieuw gebouwd Renteniershuis, Dendermondsche steen weg nr 50. 1Schoon Handelshuis, Kerkstraat, geteekend nr 22, met uitgangspoort in de Rosmarijnstraat, groot 3 aren. 2) Renteniershuis hoek der Brussel- schestraat en Houtmarkt, dienstig voor handelshuis. 3) Huizen in de St Camillusstraat. 4) De herberg In den Zeshoek nr 7, hoek Dendermondsche steenweg en Veldstraat, bezondere ligging voor groot handelshuis, hebbende 2 deuren, en 5 vensters zicht gevend op 6 straten. 5.) Het Winkelhuis daarnevens nr Veldstraat. Zich te bevragen ter studie van No taris DE VIS. te Aalst. M; 2 ur ter utter. Schoc stallinge «/raat. Een s t Aalst lerberg Een Aalst, A uiddell 4 sch gen te uiers 11 Een gen te Aalst-C Gentse bruikti Een renten weg, r verkoi Eer gem.c schoo zeer d dellijk Zie MEE kleine goed Studie van den Notaris MEERT te Erpe. OPENBARE VERKOOPING VA1 te ERPE, Halfbundel. De Notaris MEERT te Erpe, zal na mens den Ondervoorzitter der Recht bank van Gent, heer Eugeen Verbrui ghen, in het openbaar verkoopen I 9 Schoone Kanadaboomen van l,3Ui tot l,83m. op WOENSDAG 23 NO" VEMBER 1921. Om 9 ure voormiddag in het haltDUi delbosch. Gewone voorwaarden en kompta geld. bij bc Ci (1) Arthur De Vos bl. 200. Verhaal uit de tijden van Nero door 2. Waarom Is. u misschien bij deze gelegen heid op Pomponia verliefd geraakt Dat zou mij spijten 1 zij is niet jong meer, en daarenboven erg terruggetrokken. Ik kan mij geen slechtere com binatie denken 1 Brrr Neen, niet op Pomponia l„ riep Vinicius. Op wie dan Ja wist ik dat zelf maar Ik weet zelfs niet, hoe zij heet Lygia of Callina In huis noemt men haar Lygia, want zij is afkomstig van het volk der Lygiërs maar tevens draagt zij ook haar vreem den naam Callina. Het is een zonderling huis het wemelt er van menschen, en toch is t er doodstil 1 Gedurende eenige dagen wist ik niet, dat daar een godheid woonde. Maar op zekeren morgen zag ik. dat zij zich aan de fontein in den tuin, waschte en ik zweer u, bij het schuim der zee. waaruit Aphodite opsteeg, dat de stralen der morgenzon door haar lichaam heendrongen. Toen de zon op ging, dacht ik dat haar lichaam onder mijn oogen in licht zou wegsmelten. Sedert dat oogenblik heb ik haar tweemaal gezien en ik ken geen rust en vrede meer, begeer ik ook geen vrouwen, geen goud, geen barnsteen, noch parelen of wijn, geen gastmalen, maar Lygia, alleen Als zij eene slavin is, koop haar dan Zij is geen slavin Wat is zij dan Een vrijgelaten van Plau- tins Zij is nooit slavin geweest, en kan dus geen vrijgelatene zijn 1„ Dus Ik weet 't niet 1 Een koningsdochter of iets dergelijks U prlkkeld mijne nieuwsgierigheid, Vinicius Welnu dan, laat ik er u een en ander over mededeelen, zooals Aulus Plautius t mij zelf ge zegd heeft. Mijn Lygia werd in gijzeling gezonden met haar moeder, de echtgenoote van den aan voerder der Lygiërs, in den oorlog met de Sueven en Japygers. Na den dood der moeder, die kort daarna overleed, werd Ligia door Hister, die niet wist wat hij met haar zou aanvangen, aan Pom- ponius uitgeleverd, die over Germanlë het bestuur voerde. Deze keerde, na den oorlog met den Kat ten, naar Rome terug, en hield daar zijn triomf tocht. Het meisje schreed toen achter den zege wagen van den overwinnaar, maar daar een gijzelaar niet als een gevangene behandeld kan worden, wist ook Pomponius niet, wat hij met haar zou beginnen en zond haar aan zijn zuster Pomponia Graecina, de echtgenoote van Plautius. In hun huis groeide Lygia op tot jonkvrouw, he laas even deugdzaam als Graecina zelfs, en zoo schoon, dat zelfs de bekoorlijkheid van Popaea aan haar zijde overschaduwd wordt... En wat wilt u dan eigenlijk - Lygia wil ik hebben 1 Met deze armen, waarmede ik nu de lucht omvat, wil ik dit meisje omhelzen, en haar aan mijne borst drukken. Haar adem wil ik inademen 1 Was zij een slavin, dan gaf ik Aulus honderd andere nog nooit te koop aangeboden meisjes voor haar 1 ik wil haar in mijn huis hebben, zoolang mijn hoofd niet wit woidt, zoóals de top van den Soracte in den winter Al is zij geene slavin dan behoort zij toch tot de familie van Plautius. En daar zij een verlaten kind is, kan mijn haar als een alumna beschouwen. Plautius zou u haar afkunnen staan, als hij wil de Dan kent u zeker Pomponia Grarcina niet Ik ken Pomponia zeer goed een ware treur wilg 1 en tevens eene ware phnenix onder onze vier- of vijfmaal gescheiden vrouwen Ook Aulus Plautius ken ik zeer goed. Ofschoon hij mijn le venswijze afkeurt, heeft hij toch een zeker zwak voor mij, en acht mij wellicht meer dan de anderen. Wanneer u gelooft dat ik iets voor u doen kan bij Plautius, dan ben ik geheel tot uw dienst.,, Ik geloof dat u dat kunt. U hebt invloed op hem en uw scherpzinnigheid is onuitputtelijk in het uitvinden van middelen. Als u er dus Plautius eens over spreken wilt...,, Goed 1 laten wij dan in het triclinium gaan ontbijten, daarna zullen wij ons naar Plautius la ten dragen.,, Vol dankbaarheid en bewondering richtte Mar cus zijn oogen op het beeld van Hermes, die in een der hoeken van het geurig vertrek stond, en riep op opeens uit Bij het licht van Helios Als de goddelijke Alexander aan u gelijk was, verwondert Helena mij volstrekt niet In dezen uitroep lag evenveel oprechtheid als vleierij. De vrouwen van Rome bewonderden Petronius niet alleen om zijn schranderen geest en zijn goeden smaak, maar ook om zijn sierlijke vor men. Deze bewondering kon men ook lezen in de trekken der meisjes van Cos, die nu zijn toga plooiden, en waarvan het eene, Eunice genaamd, die in stilte op hem verliefd was, hem vol verruk king en toch bescheiden in de oogen keek. Hij sloeg er echter geen acht op. glimlachte even, sloeg zijn arm om den schouder van Marcus, en geleidde hem naar de triclinium Terwijl de overige slavinnen zich verwijderden, bleef Eunce in het unctuarium achter, hief den met barnsteen en ivoor ingelegden stoel van Petronius op, en droeg hem naar de marmeren beeltenis van haar heer. Het unctuarium was vol zonnegloed en kleurschakeeringen welke over de marmeren wanden speelden. Eunice stapte op den stoel, en sloeg haar armen om den hals van het beeld. Daarna schoof zij hare gouden lokken weg, en terwijl zij haar slank ros sig lichaam om het blanke marmeren boog, drukte zij haar mond ep de koude lippen van Petronius. TWEEDE HOOFDSTUK. Na het ontbijt, wat de beide vrienden gebruikten gp een uur, waarop de gewone stervelingen reeds lang hun middagmaal genoten hadden, begaven zij zich naar hun draagstoel, stapten in, en lieten zich naar de Vilus Patricius, naar het huis van Aulus dragen. Daar Petronius onperweg bij den juwelier Ido- meneus aan wilde gaan, gaf hij den weg over de Vicus Appolümis en het Forum te nemen. De reusachtige negers hieven de lectica op, en zetten zich in beweging voor hen uit gingen sla ven die pedi* equii genoemd werden. Het komt mij in de gedachte,,, zoo begon Petronius na eenige oogcnblikken, dat, als uwe boschnimf geen slavin is, zij evengoed het huis van Plautius kan verlaten, en haar intrek bij u nemen. U zou haar met liefde omgeven en haar met rijk dommen overladen. In het ergste geval komt de zaak voor den Keizer, en dan kunt u zeker zijn dat onze Koperbaard, dank aan mijn .invloed, op uw zeide zal staan,,, U kent Lygia niet I„ hernam Marcus Vinici- us. Datzelfde zou ik u kunnen zeggen ant woordde Petronius. Ik heb haar eerst bij de fontein gezien, en haar daarna tweemaal ontmoet. Den eerste keer, aan het avondeten, kon ik geen woord met haar geen woord met haar spreken, daar Aulus mij voortdurend bezighield. Den tweeden keer trof ik haar aan bij den waterput in den tuin, waar zij met eene lange buis, die zij met water vulde eenige irisbloemen besproeide. Mijn knieën die niet beef- den voor de huilende scharen der Parthen, sidder den toen 1 Vol verwarring bedelde ik met de oogen om medelijden, zonder een woord te kmnnen uit- bren9enl" ('t Vervolgt.) m je. I

De Koornbloem | 1921 | | pagina 2