Arbeid adelt De Boerenstrijd Vergaderingen Landbouwweekblad Ons MINIMUNPROGRAMMA Antwoord der Kristen Demokraten Antwoord der Liberalen Antwoord van Baron L. de Bethime inde aanstaande kiezingen. ZONDAG 13 NOVEMBER 1921. Prijs 10 centiemen 3de JAARGANG Nr 151 Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opstelier ORTA1RE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Pe medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Zooals overeengekomen was werd het minimumprogramma der B. B. V. L. san de partijen gestuurd. Volgend schrijven vergezelde de 4 exemplaren van onze eischen welke aan de Katholieke, Kristen Demokratische en Liberale kieskomiteiten werd gezon- deu Landbouwersvereeniging van het krrond. Aalst Redt U Zeiven Mijnheeren, De Raad van Afgevaardigden der Landbouwvereeniging Redt II Zei ven te Aalst, handelende in naam der 7622 aangeslotene leden, hebben in ver gadering van 3 October onze houding besproken bij de aanstaande verkiezin gen. Met algemeene stemmen hebben wij besloten I. Niet in het strijdperk te treden. II. Aan de strijdende partijen het mi nimumprogramma der landbouweischen, opgesteld en aangenomen door den Raad der Belgische Beroepsvereenigin- gen van Landbouw, aan dewelke onze vereeniging aangesloten is, voor te leg gen met de vraag of zij deze eischen kunnen verdedigen in de aanstaande Kamer- en Senaatzittingen. Te dien einde richten wij dit pro- jramma tot de kieskomiteit uwer partij, met vriendelijk verzoek hetzelve te wil len voorleggen aan de heeren kandida ten, en ons te willen antwoord geven of zij hiermede genoegen hebben. Uw ge- eerd antwoord zal in ons blad De Koornbloem verschijnen, om onze leden in te lichten nopens uwe ziens- wijze. De Secretaris, O. Caudron. P. S. Wees zoo goed ons tegen Don derdag 10 Nov. antwoord te geven. Wij ontvingen de volgende antwoor den, die wij plaatsen in de volgorde zooals ze ons toekwamen Aalst, den 9 November 1921. Hooggeachte Heeren, Met deze hebben we 't genoegen U mede te deelen dat het bestuur van onze partij, onmiddelijk na ontvangst kennis heeft genomen van uw geëerd schrijven, waarin ons uw minimum programma ter inzage en onderteekening aangeboden wordt. We achten het ons eerst en vooral tot plicht te verklaren, dat U onze instem ming met uw landbouwprogramma, als mede onzen steun in de verdediging daarvan, NIET als een gemakkelijke en tevens goedkoope kiespropaganda moogt aanzien. Laat ons toe U te verwijzen naar ons uitgebreid landbouwprogramma dat een onderdeel is van ons volksgezind pro gramma'en een der grondvesten waarop destijds de Kristene Volkspartij is ge bouwd. Steunend op de edele leuze De Arbeidende Landman moet het eerst de vruchten genieten van zijnen arbeid werkte Adv. De Backer, geholpen door de twee moedige strijders Adv. Van Langenhaecke en Dr Caudron een uit gebreid programma uit, dat we telkens voor het kiezerskorps en in de Kamer hebben verdedigd. We herinneren U terloops de moe dige houding van Priester Daens en Pieter Daens, Adv. De Backer inzake bescherming der inlandsche produkten als Hop en Tabak, alsook hun eeuwig kloppen tot verbetering der pachtwet. Voegen we daarbij onzen hardnekkigen strijd tot het bekomen van Vlaamsch Land- en Tuinbouwonderwijs voor de gelijkheid van Walen en Vlamingen op het gebied van landbouwtoelagen, aan leggen en verbeteren van de wegen, enz., enz.onze voetstappen tegen de onrechtvaardige uitkeering van de oor logsschade ten nadeele van den Vlaam- schen boer. Wij geven U en alle landbouwers I de verzekering dat onze gekozenen de voetstappen zullen volgen van hunne voorgangers en uw minimum programma dat sedert jaren het onze is, hardnekkig verdedigen zullen. Het verleden staat borg voor de toe- komst. In afwachting daarvan, bieden we U, met de verzekering onzer hoog- j achting onze oprechte Vlaamsche groeten aan. De Voorzitter. JAN DE BEUL. Aan de Heeren Voorzitter en Bestuursleden der Landbouwers vereeniging Redt U Zeiven Aalst. Aalst, den 10 November 1921, Aan de Heeren Voorzitter en Be stuursleden der Landbouwvereeniging Redt U Zeiven Aalst. Mijnheeren. Wij hebben uw minima-programma der landbouweischen ontvangen. De Liberale Partij die op maatschap pelijk en economisch gebied de verstand houding en de opbeuring van ALLE STANDEN beoogt, streeft er dus ook naar, en niet het minst, om de belan gen der landbouwers te behartigen en in de mate van het mogelijke te verde digen. Vooraleer wij uwen brief ontvingen, hebben we in een reeds gedrukt mani fest dat we dezer dagen aan de kie zers zullen uitdeelen het volgende als ons landbouwprogramma neerge schreven LANDBOUW De landbouw maakt de bijzonderste tak uit onzer nationale nijverheid. Voor 1914 gaf de landbouw meer dan de helft van 's lands inkomsten. Bij gr volg heeft de landbouwer recht op den steun en de waardeering van de regeering. De Liberalen vragen voor den landbouw Herziening der wet op de land- pachten, met verplichte opzeg van ten minste een jaar op voorhand (Voor- stel Janson, Mechelynck, enz.) Herziening der tabakwet. Niettoepassing van den achturen- arbeid op den landbouw. Uitbreiding aan de landbouwwerk- lieden van alle wetten die den arbei- der beschermen. Gelijkstelling der landbouwwerklieden met de nijver- heidwerklieden. Beteugeling der vervalsching in za- ke scheikundige meststoffen en vee- voeder. Invoering van alle maatregelen die den landbouw bevoordeeligen en hem de vrijheid terugschenken. Ons dunkt, Mijnheeren, dat die re gels in hunne breede trekken en in hunne algemeene betrachtingen met het minimum programma der Land bouwers overeenstemmen. We mogen er verder bijvoegen dat onze gekozenen bewust zijn van de be langrijkheid der landbouwnijverheid in ons nationaal leven, en, daarom, zonder hoogdravende woorden, zonder u reek sen beloften te doen, mogen we U ver zekeren dat onze kandidaten, MM. De Blieck en Robyn, indien het vertrouwen der kiezers hen naar Senaat en Kamers stuurt, er zullen aan houden alle recht matige eischen der landbouwers op de gelijke en rechtzinnige wijze te verdedi gen en de daartoe noodige wetten voor te stellen of te stemmen. Ter uwer onderrichting, Mijnheeren, stuur ik UEd. hierbij 1) De beslissingen genomen wegens het Landbouwvraagstuk door het Libe raal Congres van 16, 17 en 18 October 1920. 2) Het verslag over de landbouw- kwestie gedaan in zelfde congres. Beide stukken zullen U klaar doen inzien dat de liberale partij de land bouwbelangen ten hoogste waardeert. (1) Aanvaard, Mijnheeren, de uitdruk king onzer gevoelens van hoogachting. Namens de Liberale Vereeniging van het arrondissement Aalst. De Voorzitter, ALB. DE WINDT. (1) Nota der Redactie In dit congres sluiten de liberale afge vaardigden zich aan met de inrichting der landbouwkamers en de gewenschte veranderingen op gebied der pachtkwes- tie. Aan den Heer Voorzitter der Landbouwvereeniging Redt U Zeiven Aalst. Als antwoord op uw vraag betrek kelijk het programma door de Land bouwvereeniging van het arrondisse ment Aalst voorgedragen, heb ik de eer II ter kennis te brengen dat ik het programma uwer vereeniging in GRONDBEGIN bijtreedt. Ik wil verders nog enkele punten van groot belang aanhalen tot verwezenlij king derwelke ik al mijnen invloed zal gebruiken. 1) Het wetsontwerp op het pacht stelsel kan nog verbeterd worden door het verbod gedaan aan eigenaars hoo rnen te planten op verhuurd land tijdens den pachttermijc. 2/Tusschenkomst van het ministerie van Landbouw in de kosten van drai neering van natte landen, zelf voor kleine oppervlakten. 3) Inrichting van voordrachten, proef velden en prijskampen tot uitbreiding in België van de teelt van moes- en land bouwraden, welke thans meest in vreemde landen door onze boeren aan gekocht worden. 4) Vaststellen van inkomrechten op de Duitsche Hop wanneer het handels- traktaak met Duitschland zal besproken worden, Afschaffing bij de openbare markten van het goed gewicht. 5) Wijziging der accijnswet op den tabak en vaststellen der rechten per ge wicht en niet meer per plant. Vrijhan del van den inlandschen tabak, betalen der rechten door den kooper ontlasting van 10 K. per plant voor eigen gebruik. 6) Stichten in de hoofdplaatsen van elk kanton van voorbereidende voor drachten tot de Vlaamsche provinciale Land- en Tuinbouwschool van Gent. Toepassing van den 4en graad aan landbouwonderwijs. 7) Voortdurende ondersteuning tot verbetering van vee- en paardenrassen uitbreiding van bewaarspremiën voor hengsten en stieren. Spoedig herstel door Duitschland of bij middel der rechtbanken van oorlogsschade van de schade aan onze landbouwers veroor zaakt. 8) Toekennen van verlofdagen aan de soldaten ten einde hunne ouders tij dens den hoogsttijd te helpen gedeel telijke ontlasting der militaire verplich tingen aan talrijke huisgezinnen. 9) Verbreeding en verdieping van den Dender, van Dendermonde tot Aalst, ten einde onze stad aan schepen van 600 tot 900 ton toegankelijk te maken de overstroomingen in de Dendervallei te verwijderen en de lage meerschen dier streek hunne vroegere vruchtbaar heid en hoedanigheid terug te geven, 10) Afschaffen van hoogstprijzen voor den landbouw en volkomene vrijheid van handel voor alle landbouwproduk- ten. Diep verkleefd aan de belangen van den landbouw, zal ik altijd het beste mijner krachten besteden, om in over eenstemming metal de boeren van het arrondissement tot voortdurende voor uitgang en welvaart van den landbouw te arbeiden. Aanvaard, Geachte Heer Voorzitter, de verzekering mijner gevoelens van welgemeende achting. Baron L. DE BETHUNE. De landbouwers gaan ras vooruit op de baan der ontwaking en der vrije verdediging hunner belangen. Vóór den oorlog was er enkel één boer die zich eens voorstelde voor de Kamer het was boerken Van Brussel, die dan ook werd gekozen voor Sint- Niklaas. Elkeen lachte toen omdat een boer ook durfde in de Kamers zitten. Sedertdien zijn de tijden verandert. Wij hebben deze week eens even de dagbladen geraadpleegd om te zien, waar er landbouwers den strijd aangaan en zullen er hier iets over neerschrijven. Wij zullen er waarschijnlijk nog ver geten hebben, daar wij geen volledige gegevens hebben. We geven hier enkel de landbouwers van beroep, die op politieke lijsten staan op eene behoor lijke plaats of die onpartijdig opkomen, want landbouwverdedigers vinden we op alle lijsten en in elk arrondisse ment 1Brussel. Daar strijden de vrien- d'en Van Der Schueren, landbouwer, te Pamel, met Van Bavel, hovenier, te Molenbeek én menige andere vrienden als vrije katholieke boeren. Van Der Schueren als T kandidaat heeft veel kans van gekozen te zijn. 2. Leuven. Daar zijn twee lijsten van onpartijdige boeren de lijst Stroo- bants, landbouwer, te Lovenzeel en de lijst Brasseur, landb. te Bierbeek. 3. Sint Nlkolaas. Twee lijsten van onpartijdige boerenDe lijst van boerke Van Brussel, die op de katho lieke poll buitengekegeld werd. De lijst van den landbouwer Van de Walle, van Lokeren. Deze laatste schijnt kans te hebben van lukken. 4. Hasselt. Hier strijdt een onpar tijdige lijst van landbouwers (de namen der kandidaten ontbreken). Tongeren-Maeseyck. Onpartij dige boerenlijst T kandidaat F.De Mar- neffe, bestuurder van het landbouwsyn- dikaat (veel hoop van gekozen te zijn) 5. Bergen. 1. Een vrije boerenlijst (namen ontbreken). 2. De landbouwer Delvallee bekomt de 2' plaats op de katholieke lijst. 6. Nijvel. De eerste plaats voor den Senaat op de liberale lijst komt toe i aan den landbouwer Leurquin van Waver, voorzitter van de B. B. V. L. (Belgische Beroepskringen van Landb.) Dendermonde. 1. De eerste plaats op de lijst der Christen Democraten wordt bekleed door Jan Caudron, land bouwer, te Moorsel (broeder van O. Caudron). Deze heeft veel kans gekozen te zijn door de samenvoeging der stem men van de democraten-lijsten vanAalst en Audenaarde. 3' plaats op de afgescheurde katho lieke lijst aan Moens, landb. Wichelen. 8 Aalst. De 3' plaats op de lijst der Christen Demokraten bekomt Denis Ceuterick, landbouwer te Oultre. 9. Oostende. Op de 2C plaats der lijst Frontpartij staat een landbouwer. lOKortrijk. Een lijst van vrije boe ren (namen ontbreken). 11. Thielt-Thourout. Een vrije boerenlijst met veel kans van lukken. 12. Luik, De 4f plaats op de katho lieke lijst voor de Kamer komt toe aan een hoofdman der B. B. V. L. de land bouwer N. Vignette. 5' plaats op de katholieke lijst voor 't Senaat door een landbouwer der B. B. V. L. 13 Hoey-Borgworm. 2e op de katho lieke lijst de landbouwer Limage is ze ker gekozen. 14. Verviers. De 3e plaats op de katholieke lijst aan Sandront, de flinke opsteller van La Defense Agricole (Landbouwverdediger). 15. Turnhout.3C plaats op de katholieke lijst aan een landbouwer. 16. Charleroi. Daar strijdt een hoofdman der B.B.V.L., de landbouwer Roisin. Veel hoop van lukken. Hoera Er komen zeker toch een deel boeren in de Kamer Ze komen er op alle manieren onpartijdig, op lijsten van katholieken, van christen democra ten of van liberalen 't Is gelijk, als zij er maar in komen Dit alles doet ons zien dat er eene zienbare verandering gekomen is en dat de brave goei boerkes van 't verleden den kop beginnen recht te zetten. Het is dan ook een plicht voor eiken landbouwer, een strenge plicht van toe te zien, en het onmogelijke te doen om overal de LANDBOUWERS gekozen te krijgen. Strijden zij alleen, stemt ze, als zij het eenigzins weerdig zijn. Staan zij op politieke lijsten, stemt niet op den kop, maar nevens hunnen naam. Een landbouwer die op den kop stemt, is een onwaardige kiezer zegt het Waalsch landbouwblad La De fense Agricole Men is verplicht ne vens den naam van den landbouwer te doppen. Landbouwers, kiezers, doet uw plicht en zorgt dat er zooveel mogelijk BOE REN naar de Kamer gaan LEDE. Zondag 13 November, vergadering in het gewoon lokaal, om 4 uur stipt namiddag. Inschrijving voor de te verzenden waren op statie Lede. Bespreking over de feestelijkheden voor ons verjaringsfeest. Allen op post. DENDERLEEUW. Dringende vergadering op Zondag 13 November om 5 uur stipt, bij J. De Coninck. Stem ming, bestelling en besprekingen. NIEUWERKERKEN. - Vergade- ring op Zondag 20 November, na de i Hoogmis, bij Remi Schepens. Inschrij ving van alle benoodigdheden. HERDERSEM. Vergadering op Zondag 13 November om 4 uur, in het gewoon lokaal bij Boel. Inschrijving i voor pulp en andere benoodigdheden. 'iTTi li/ilH-WriwartiTi^K ■UMHB

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1