Arbeid adelt Boeren en Fiscus Wat zal 't wezen? Landbouwweekblad Het ontsmetten wan den bouwgrond Planten van Fruïthoomen ZONDAG 20 NOVEMBER1921 Prijs 10 centiemen. 1 Q t w 3de JAARGANG Nr 152. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's «aars. In het eerste dezer artikelen, schreven wij, dat de fiscus barema's heeft opge maakt, volgens welke, de door de land bouwers te betalen bedrijfsbelasting, zou berekend worden. Van wel ingelichte zijde werd ons rao'n barema medegedeeld, die opge steld is voor een controle-gewest hier uit de streek, en onze zegsman voegde er bij, dat de barema's voor heel de streek hier, omtrent zouden de dezelfde resulta ten opleveren. Om de goede trouw, van onzen zegs man niet al te zeer op de proef te stellen, zullen wij nog in geene beschouwingen treden, over de ons gegevene inlichtingen of den opgestelden barema, wij zullen alleen, wat wij daar omtrent konden te weten komen, als inlichting aan de le zers mededeelen Voor het toepassen der bedrijfsbelas- tingswet rekent het Beheer van financiën op de rechtschapenheid van iedereen. De nieuwe wet is veel rechtvaardiger dan de vroegere bestaande, hier betaalt eenieder naar zijn inkomen. Natuurlijk kan het Beheer van finantiën hier be drogen worden; door het door de belas- tingsschuldigen aangegeven van valsche cijfers over inkomen, uitgestrektheid van valsche cijfers over inkomen, uitge strektheid van bedrijf enz. voornamelijk het eerste jaar zal het mogelijk zijn met begrog te werk te gaan, daar er de agen ten der schatkist werd last gegeven, het het eerste jaar niet al te streng op te treden, gezien het nieuwe van de wet. Maar meest altijd zal de bedrieger hier zelf gestraft worden, daar de belas tingen 5 jaar zullen herzien worden, en, daar ieders inkomen telkenjare zal moe ten herzien en heropgenomen worden, zullen die jaarlijksche opnemingen, die langs om meer nauwkeuriger zullen ge daan worden, van zelfs uitwijzen of de vorige gegevens juist waren. Dientenge volge gaf de inlichtgever den landbou wers den raad hunne ingebruik hebben de hectaren zoo nauwkeurig mogelijk aan te geven, om later geene moeilijk heden op te loopen, Bestatigd bedrog wordt met dubbele belasting gestraft. Barema's waren opgemaak} na gron- g onderzoek en na onderhandeling met apparte landbouwers of vereenigingen van boaren. Er was niet getracht om de landbouwers al te hooge belastingen te doen betalen, doch het was maar rede lijk dat zij ook hun deel bijdroegen om s lands finantieele toestand in evenwicht te houden. De opgestelde barema's zijn voor een jansch distrikt, 't is te zeggen voor al de lemnenten die onder het beheer staan jan één controleur van belastingen, weliswaar kunnen de inkomsten van de boerderijen per hectare van gemeente tot gemeente verschillen, zelfs van inwo ner tot inwoner, doch de fiscus kon toch foor elke boer geen afzonderlijke bere kening opmaken. Heel kleine bebouwers deze van n tot een goede hectaar bedrijfsopper- 'lakte vallen niet onder toepassing Ier wet, zij betalen 12 fr. Hier laten wij de barema volgen, let el op, de cijfers tellen voor 't jaar 1919 e gegevene sommen zijn deze die be- istbaar zijn. natuurlijk na aftrok van de «gekende vergoeding voor onder- Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. N;et opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. 8a9 800 fr. 9 a 10 750 fr. Zoo rekent men verder, ieder hectare dat men meer heeft, wordt de opbrengst per hectare 50 fr. min geschat, tot dat men aan 500 fr. de hectare komt, dit is het laagste cijfer dat genomen wordt. Met die cijfers kan iedereen nu bere kenen hoeveel bedrijfsbelasting hij zal moeten betalen voor het jaar 1919. Hier nog een voorbeeld Een boer heeft een bedrijf van 9 hec taren, een huisgezin bestaande uit 1° hij zelf 2° zijne vrouw 3° 1 kind van 4 jaar en 2 zonen van 21 en 23 jaar hij woont in eene gemeente van 1200 zie len hoeveel heeft hij te betalen 9 hectaren aan 750 fr. per hectare ge ven eene winst van 6750 fr. en betalen 3000 fr. aan 2 is 60,00 fr. 3000 fr. aan 2 1/2 is 75,00 fr. 750 fr. aan 3 °/0 is 22,50 fr. 1 Samen 157,50 fr. Voor onderhoud heeft hij recht aan Voor hem zelf 2100 fr. Voor zijne vrouw 420 fr. Voor 1 kind van 4 jaar 210 fr. Samen 2730 fr. 2730 fr. geven recht aan eene belas ting van 54,60 fr.hij heeft dus te beta len 157,50 54,60= 102,90 fr. Nu moet hij nog voor elke zijner zonen 12 fr. betalen, zoodat hij in 't geheel 102,90 -j- 24= 126,90 fr. als bedrijfs belasting moet betalen. ('t Verv.) Ippervlakte heet. en min a 4 hectaren Geschatte opbrengst per hectare. 1600 fr. per heet. 1200 fr. 1000 fr. 950 fr. 900 fr. 850 fr, Den vooravond van de kiezingen voor de Kamers en Senaat zal het Mi nisterie ontbonden zijn en de overblij vende ministers zullen misschien met goede hoop op weerzien van elkander scheiden. Én op 20 November moet het lot geworpen zijn. De katholieken en de socialisten strij den om het meesterschap. De eersten hadden 73 gekozenen, de tweeden 70, de liberalen kwamen daarna met een goed dertigtal volksvertegenwoordigers. Nu was de eerste een katholiek, maar wie zal 't nu wezen En moesten de socia listen de sterkste groep uitmaken, zoo dat aan hen het recht toekomt het mi nisterie samen te stellen wat niet on- mogelijk is wat zal er ons dan te wachten staan De boeren zijn nog niet vergeten al wat hun door de roode schreeuwers verweten werd na den oor log in hun bladen en in het parlement. Het programma dat door dergelijke re geering zou opgesteld worden ware heel zeker een anti-sociaal programma op gebied van landbouw en zou dus recht streeks tegen onze belangen indruischen. Doch laten wij niet afwijken. Geen partij zal zoo sterk uit den slag komen om alleen de verantwoordelijk heid van een regeering te kunnen of te durven dragen. Daaruit volgt dat een coalitie, een verbond van mannen uit twee of drie partijen zal ontstaan om een ministerie samen te krijgen. Dit staat vast. Maar de groote zaak is te weten op welken grondslag deze coalitie berusten zal. Zullen we soms weer weer geen kartel van Liberalen en j Socialisten zien herleven Heel zeker ware dat zoo, indien de geestestoestan- den in het socialisme in Vlaanderen de zelfde was, als in Wallonië. De socia listen hebben deze laatste twee ja ren hunne groote aanwinst gekre- gen in Vlaanderen. Vele menschen die I in God gelooven hebben langs syndica- j len weg hun rangen versterkt en deze zouden ze weldra weer verlaten, moest een dergelijk kartel dat onvermijdelijk een al te duidelijk antigodsdienstig ka rakter zou hebben, na deze kiezingspe- riode tot stand komen. Dit vreezen de socialisten en daarom zal het oude kar tel niet vernieuwd worden. Ons inziens, we hebben het reeds ge schreven, moet in dezen tijd van demo cratische stroomingen een verbond ge sloten worden onder al de oprechte de- mocratisch-gezin den, die het aandurven al de sociale inrichtingen of hervormin gen die er in ons land broodnoodig zijn, tot stand te brengen. De laatste twee jaar zijn te eenzijdig geweest in hunne uitslagen alles voor de werklieden, een ander mocht staan fluiten. De werklieden stonden zij aan zij, bewonderenswaardig voor iedereen was hun eendracht en samenwerking en daardoor vormden zij een macht waar mee alle partijen zelfs de socialisti sche of belgische werkliedenpartij moesten afrekenen en het wijze woord luidtDe vrees des Heeren is het begin der wijsheid. Daarin ligt de groote les voor ons, landbouwers. Wat zal 't baten te spre ken, te pleiten met woord en schrift om uwe rechtvaardige zaak, de moedwillige miskenning van uwe meest opvallende betrachtingen aan de kaak te stellen Zoolang zullen de machthebbers u voor den aap houden, als gij niet zult begrij pen dat de weg die naar de zegepraal I leidt den naam draagt van syndikale j weg Alleen is men zwak, vereend is men sterk. Wie kent de fabel niet van de zeven stokken Een oude man had zeven zonen die soms in misverstand leefden. Hij bracht vóór hen een bussel van zeven eiken stokken en vroeg hen wie van u zal dien bussel doorbreken Allen beproefden hetdoch onder geen knie zouden de samengebonden stokken breken. Toen nam de oude man zelfde bussel, sneed hem open en brak een voor een al de eiken stokken door, en zei tot zijne jongens Zie, welhaast zal ik sterven wilt gij in goede verstand houding te samen leven dan zal men u geen kwaad kunnen doen, maar als vij andschap of nijd u van elkander scheidt, dan zal men u breken een voor een. Vereeniging is macht, oneenigheid onmacht De jongens begrepen de les. Mochten ook alle landbouwers deze les onthouden en zich meer en meer vereenigen om samen te strijden voor het belang en het goed recht van hun nen talrijken stand, ze zullen er goed bij varen Dan zullen ze niet bang hoeven te wezen voor de kuiperijen van de machtigen, maar deze zullen naar hun stem luisteren uit vrees van gebroken te worden. Vooruit op den weg der vereeniging, leve het vrije landbouwsyndicaat H. KLOPTEROP. heer bestuurder der glashuizen (serren) van Bretagne. Ze werden aangelegd op meer dan 6000m2 onder glas en op 1 h. in de volle lucht. Men ziet dat de ge bruikte oppervlakten zeer toereikend waren. De geteelde gewassen waren to maten, concommers en anjelieren. De ontsmette perceelen waren tusschen an dere gelegen die dienden als getuigen. De grond was een tamelijk zware leem grond, rijk aan ijzerzuurstof (ijzer oxyde) en arm aan kalk. Er dient hier opge merkt dat de uitbating der glashuizen van Bretagne zich bijzonder toelegt op het teelen van vroege tomaten en dat sedert meer dan 20 jaren dezelfde teelt in dezelfde gronden en in dezelfde glas huizen elkander gedurig opvolgen. Die gejaagde teelt van dezelfde vruch ten in warme en vochtige serren moet natuurlijk op buitengewone wijze de ontwikkeling der zwamziekten bevoor- deeligen. Ook was rondom 1916 het welgelukken der teelten zeer wisselval- Gebruikte produkten lig geworden. Natuurlijk voelde de be stuurder der uitbating zich zeer geschikt om proeven betrekkelijk de ontsmetting aan te wenden. De volgende stoffen werden gebruikt: tolnene, boschkolen, kolstoof sulfuur, lysol, kalk hypochlorite, kopersulfaat, waterzuurstof (eau oxygene) en sulfer. Soms werden 2 of 3 dezer, 't zij geza menlijk, t zij achtereenvolgens op de zelfde perceelen toegepast. De ontsmet tende stoffen werden gewoonlijk 8 of 14 dagen voor het zaaien toegepast, doch bij uitzondering na het uitkomen. Om de vloeistoffen in den grond te spruiten werd een inspuiter gebruikt. In zekere glashuizen werd de grond eerst en vooral gepasteuriseerd (onvolledig ontsmet) met lysol. Waarschijnlijk heb ben de bestwerkende mengelingen niet alleenlijk als ontsmettende stoffen, maar ook als voedingstoffen gewerkt. Ziehier de bijzonderste uitslagen die bekomen werden T olnene Houtkolen Koolsulfuur Houtkolen Lysol (eerste maand) Formol (2e maand) Houtkolen (le maand) Tolnene Kali permanganate Sulfer Kalk hypochlorite Houtkolen Hoeveelheid per are 300 gr. 750 gr. 250 gr, 750 gr. 1 gr. per rk2 1 gr. per m2 10 gr. per m2 1 gr. per m2 75 gr. ~250 gr. 125 gr. 625 gr. Opbrengst toma Opbrengst ten per struik per hectare 2,062 kgr. 82,500 1.900 kgr. 76,000 1.375 kgr. 55,000 1,500 kgr. 58,000 1,530 kgr. 61,250 1.875 kgr. 75,000 Aangezien den huidigen toestand der landbouwwetenschappen moeten wij al tastend vooruitgaan. Wij moeten ons eigenlijk beperken tot het vaststellen, bij middel van herhaalde proefnemin gen, der stoffen die bekwaam zijn onzen bodem van zekere zwamziekten te zui veren, zonder nochtans noch de nuttige bacteriën, noch de nuttige zwammen te vernielen. Het ideaal warevoor elke zwamziekte de specifieke vernielings- stof vaststellen. Doch de plaats ont breekt ons om verder op die belangrijke zaak uit te wijden. Wij zullen ons dus vergenoegen om eenige proefnemingen van Miège doen te kennen. De proefnemingen van Miège werden sedert 1916 ingericht te Paramé, bij den Audere proefnemingen werden door Miège aangewend bij de Nationale Landbouwschool van Rennes, gedeelte lijk in volle veld en gedeeltelijk in de lochting. Ziehier nog eenige uitslagen a) In open veld. Proefnemingen op aardappels. De gebruikte soort was een Fransche varietejt genaamd Institutde Beauvais (dikke witte aardappel). De onsmettende produkten werden eenige dagen voor de planting toegepast. De nabijheid van boomen kwam de proef neming hinderen. Men kon niettemin bestatigen dat sulfer, kopersulfaat en tolnene zich werkzaam hadden getoond. 2° Op boekweide groen gesneden. Hier scheen de hypochlorite bijzonder nuttig te zijn. b) In den tuin. Deze laatste proef nemingen schijnen werkelijk belangstel lend te zijn Op het perceel met boonen bijvoorbeeld was het bed dat als getuige diende heel slecht. De struiken van dit plekje waren hevig aangetast door een ziekte, de anthraenose. Op het ontsmet te bed integendeel was geen spoor van ziekte te vinden. Met de hypochlorite was de opbrengst verhoogt van 120 Doch t was bijzonderlijk op de wor tels dat de behandeling doeltreffend werkte. Deze wortels waren veelal ver woest door de made van de wortelvlieg. Door het toepassen der voornoemde middelen van ontsmetting werd de op brengst van 200 vermeerderd en de bekomen producten waren daarenbo ven veel schooner en gezonder, Ook tegen de poreivlieg scheen de behande ling zeer doeltreffend. Hier ook scheen de werking van den sodium hypochlo rite zeer gunstig. Wat er ook van zijn moge, eene zaak is zeker, dit is dat een groot getal woe- kerdieren en woekerplanten in den bo dem schuilen. Ze daar vernietigen zon der onze gewassen te benadeeligen, zou den landbouw zeer voordeelig zijn. D. Bricout. Alwie een abonnement op De Koornbloem neemt voor 1922, ont vangt het blad kosteloos van nu tot Nieuwjaar. Landbouwers werft nieuwe lezers aan. Het beste tijdstip voor het planten van fruitboomen daar zijnde, kunnen wij niet nalaten de aandacht der landbou wers te vestigen, op het groot belang welk zij aan die planting dienen te hech ten. Ongelukkig zijn er nog vele landbou wers, welke de planting van boomen zoo onverzorgd en zoo onverschillig uitvoeren, dat ons geenszins moet ver- wondeten op onze boomgaarden boo men aan te treffen, die van af' hun eer ste jaren kwijnen en echte vergaar plaatsen zijn voor bloedhuizen en an dere parasieten. Veelal zien wij dat op de plaats waar een oude boom werd uitgeroeid, onmiddelijk na de uitroeiing een jong boompje wordt in de plaats j gezet, zonder dat aan het midden, waar- j in de jonge plant geplaatst wordt, een enkele grondstof wordt toegediend, om de nieuweling groeikracht en zoo leven bij te zetten. Maar als men nu eens een enkel oogenblik nadenkt, zal men toch genoeg begrijpen, dat de grond, waarin 50, 60 soms 100 jaren een boom gestaan heeft, wiens wortelen heel dien grond doorkruisten, deze laatste aan voedende bestanddeelen heelemaal is uitgeput en t zijn toch voornamelijk voedende stof fen die het jonge plantje behoeft om zich tot een groote, gezonde boom te kunnen ontwikkelen. Wordt de jónge boom geplant op de plaats waar een oude is uitgesmeten, dan heeft hij toch nog het geluk in een put geplant te wor den dia ruim genoeg is wordt er inte gendeel een boompje geplant op eene plaats waar vroeger geen boom stond, dan steken velen een putje van een goe de halve meter doorsnee, gieten van on der in den put een kruiwagen steengruis en zetten de plant daar dan op, waarna de put haastig wordt aangevuld. Zoo'n doenwijze is ook ten zeerste af te raden vooreerst moet de put groot genoeg ge maakt worden, opdat de wortelen vol doende zouden kunnen open gespreid worden, maar vooral, opdat de wortelen i*;r:t;?t':»:nn'»gmwx^»tmffll»H ''VA:»:ó:»>;*.^,:v^^v//,?^flaw«^»HV»i*tty.^:*:-iTto,;tr.v«VT*!V'.»V»'''>:f;t:n,:,.»,.Tmv;V«v«y'')» 'XvXvXv!v.\v^^d!,^Xv;Y/«v//,vfy,v.v.v.%y.X^/X'Xv/YV^V'X\O^Xv!VyvXv.v.:;v>vX!vX X%'-* \mt Tl'T I 1' 5EK9S5: Hi a5 a6 37 18

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1