\M\ DE LAÏiDBQU EK Tijdelijke Landbouwschool van Aalst Vergaderingen Voedefaafdappelen De Pulp. QUO VADIS? Versche Pulp. Krugerplantgoed Oti^p ond^poaijs üoop Qoependo^hteps die zich na de planting ontwikkelen, in den lossen grond met alle gemak zou den kunnen indringen en er vrij zouden kunnen dóór groeiën. Steengruis gieten van onder in een put waar men moet een boom planten is een ver af te raden werk, hetwelk in plaats van eenig goed af te werpen enkel nadeel berokkend; door dit steengruis wordt het regenwater onder in den put opge houden en de wortelen van de plant komen min of meer in aanraking met dit water. Hoe schadelijk overtollig wa ter is,aan bijna alle fruitboomen zien wij genoeg aan den stand der fruitboomen. die staan op boomgaarden gelegen in natte gronden. Boomen die staan in der gelijke grond (voornamelijk appelaars) zijn de lievelingen van kanker en bloed- luis, en tot een vroege dood en eene ge ringe opbrengst verwezen. Nog zien wij sommige landbouwers, wanneer z(j zich moeten een nieuwe fruitboom aaoschaffen, in de planterijen of bij de verkoopers deze uitkiezen, die bestkoop zijn. Omdat de prijs 0,25 of 0,50 fr. per stuk minder is, nemen zij een plantsoen, t welk kleiner is dan de an dere, enkele kanker plekken heeft, of door de wollige bloedluis veel had te lyden. Dergelijke jonge boompjes, blijven gewoonlijk ver ten achter, bij gezonde en krachtige planten, deze laatste zullen niet alleen krachtiger en gezonder door groeien, maar zullen 5 a 10 jaar vroeger hun volle wasdom bereikt hebbenen dus ook zooveel malen méér eene volle opbrengst geven, daarenboven zullen zij meest altijd eene grootere ontwikkeling nemen. Onze gewone akkervruchten, als gra nen, aardappelen, beeten enz. zaaien en planten wij slechts voor één jaar, en toch besteden v. e er de beste zorgen aan. Onze fruitboomen die eens geplant, tientallen van jaren ter plaats blijven staan en er hunne opbrengst geven, ver- dienenjdus ook bij de planting onze beste zorgen. In het volgende nummer, geven wij enkele wenken over de planting en wat er mee samengaat. ('t Vervolgt.) Vele wagons pulp van onze eerste in schrijvingen zijn nog achter en sommige lieden maken zich ongerust.Daar is geen enkele reden om ongerust te zijn, al de wagons die door ons verkocht werden, zullen afgeleverd worden tot den laat- sten toe en aan de prijzen zooals op de kaarten stond. In den beginne, toen door de warmte veel pulp rot toekwam, hebben wij de verzendingen niet laten gebeuren. Van daar kwam vertraging, doch heden gaat de aflevering wel vooruit; de pulp is bij zonder goed en het gewicht is nog beter. Nog eenige dagen geduld dus en elkeen zal bediend worden. HENRYK SIENKIEWICZ. Wij zijn er in gelukt nog eene partij versche pulp aan te koopen, waarvan de verzending seffens begint. Deze pulp is van allereerste kwaliteit en wordt in Gent op wagon gezet om eenen zoo klein mogelijken transport te hebben. De prijs is per wagon van lo.ooo kilos 455 frank op wagon Gent (transport op rekeninp van den kooper). Al de reeds ingeschrevenen worden hiervan bediend. Nieuwe inschrijvingen worden nog aanvaard. Er zijn oogen- blikken geweest dat wij nogal beterkoop konden koopen, wij wachtten toen nog naar afslag, doch met dat vriesweer is de pulp plots weer naar omhoog gesla gen evenals alle voeder waren. Daarbij is de pulp verre uitverkocht en is het tijd dat degenen die hem nog voor de win ter of voor de lente begeeren hem nu bestellen. In Holland zijn op 't oogen- blik veel beestenkweekers die zelf veel meer pulp van de fabriek eischen, om voor den toekomenden zomer eten te hebben, daar zij weer eens vreezen voor een droog jaar of denken dat vele mei den en klaverlanden zullen kapot zijn of veel zullen geleden hebben. Hebben de landbouwers van hier daar ook al eens aan gedacht i In een betoog over opvoeding en on wijs voor onze boerendochters raadde de heer Bricout, enkele weken geleden in de Koornbloem de landbouwhuis- houdschool te Brussel aan als voorbeeld. En iedereen is er mee t akkoord. Hij heeft gezegd waar ze best naar toe gaan. Maar honderden en nog honderden boerenmeisjes die na de gemeente school nog wat leeren, zullen niet allen toch naar de landbouwschool gaan en ik meen dat er toch maar eene in dien zin bestaat, en er niet zoo rap veel zul len tot stand komen. Intusschen zullen de meesten als vroe ger naar eene of andere middelbare school of pensionnaat gaan deze nu zijn nu allemaal even goed of slecht voor boerenkinderen, er dient dus gekozen. Naar welke moesten we ons boeren hun kinderen niet zenden Een voorbeeld zal dat. geloof ik, 't klaarst maken Verleden winter was ik 's avonds eens bij een onzer welstellende boeren gaan pijpen. De moeder las den laatsten brief voor heur jongste dochter in de kostschoolze was er fier op en hield er aan dat ik eens hoorde hoe geleerd haar Germaine was en hoe goed ze reeds fransch schreefze was in den laatsten kampstrijd de eerste geweest in 't fransch, en professore die pianoles geeft, had haar geluk gewenscht omdat ze best speelde van al de boerenmeisjes die dat thuis nooit deden. Overal 't an der zei ze niets. Moeder had nog niet gedaan met le zen als de oudste dochter van bezoek bij heur zusterken thuis kwam. De moeder overste had over hare zuster gezegd in 't fransch Uw ouders mogen fier zijn op zoo een dochter ze volgt best voor alle vakken vooral schrijft zij reeds onbe rispelijk fransch spijtig dat het ook bij de welstellende boeren de gewoonte niet is fransch te spreken. Juffrouw, ge moet eens thuis vragen om fransch te spreken met uw zustertje. En wat liet ze rap die eenige boersche gewoonten achter om in ons midden heel t'huis te zijn. De vrouw bezag me fier met oogen die vroegen Wel wat zegt ge ervan Die zusters maken daar pronkjuf- fers van ons kinderen Germaine moet ons oude gewoonten niet afleeren, die zijn zoo goed als gelijk dewelke, zegde de vader, gekrenkt in zijn eer als ver standige boer. Bij ons was alles toch lang zoo pe dant en gemaakt niet zei de oudste nu die in eene school geweest was k ge loof dat ze hier alleen fransch en piano spelen leeren over huishoudkunde, dierkunde, plantenkunde, opvoedkunde, spreken ze niet eens. Ziet ge beste ouders, naar zulke scho len moest ge uw kinderen niet zenden, die passen alleen voor kinderen van groote steedsche heeren of zeepbarons ze passen voor u niet om t even of 't klooster- of leekescholen zijn. Over huishoudkunde, dierkunde, plan tenkunde, opvoedkunde spreken ze niet eens en toch, wat hebben uw meisjes later 't meest noodig. En kennen ze die, dan vinden ze later zeker trek en plezier in 't boerenleven anders komen ze er als vreemden en blijven mistevreden en buiten hun element. BELANGRIJK BERICHT. Wij herinneren onze leden dat de heer Bricourt, staatslandbouwkundige, alle Zaterdagen in ons Lokaal, Groote Markt, zetelt van 10 1/2 u. tot 11 u. waar hij kosteloos mag geraadpleegd worden over alle landbouwaangelegen- heden. De bijzonderste waren kunnen ook verkregen worden bij Van Brempt, te MoorselCuper, te MeldertB. Boel, te Herdersem Lo kaal te Wieze Aug. Bogaert, Schoon- aarde Vercruysen, Aygem Regaert, Woubrechtegem Lokaal te Sint Ante- linckx Torrekens, Oultre Em. Cop- pens, HaeltertDe Leenheer, Welle; Van den Steen, Denderhautem Van den Bossche, Teralphene De Pril, Leebeke; Alfons Maes, Gysegem; Wel- leman Louis, KerkxkenGustaaf Parent, Lede. Een zeer volledige leergang voor jonge landbouwers zal dit jaar ingericht worden te Aalst. De lessen zullen gegeven worden door de bekwaamste land- bouwleeraars en deskundigen der streek. Ze zullen handelen over Landbouwwerktuigkunde en electriciteit theoritische en praktische lessen. Algemeen landbouwonderwijs t De bodem, de plant, het klimaat, de lucht enz. grondbewerkingen algemeene en bijzondere teelten. Landelijk recht. Dierkunde onze huisdieren hunne voeding en uitbating. Gezondheidsleer op de hoeve. Boekhouden. Moeshof en boomgaarden op de hoeve. Hoenderkweek, De bemesting. Het onderwijzend personeel is samengesteld uit de heeren Bricout, Staats landbouwkundige en Bestuur der school Bayens, oud-leerling der provinciale school van werktuigkunde te Bergen Beeckman I., rustend sehoolhoofd, land- bouwleeraar te Moorsel, Cornelis, rustend schoolhoofd, Landbouwleeraar, te Erpe. F. D'Haese, tuinbouwkundige en leeraar, Aalst, Lion, onderwijzer te Moorse! Suys, onderwijzer en landbouwleeraar, Meire. De leergang zal aanvangen op Dijnsdag 22 November, e:k., om 4 1/2 ure, ia de Militiezaal, Landhuis, Aalst, om te eindigen einde Maart 1922. De lessen zijn kosteloos. De leerlingen zullen zich alleenlijk wat schoolgerief verschaffen. Ze zullen zich schriftelijk verbinden de lessen tot het einde te vol gen. Een examen zal den leergang sluiten en diplomas zullen uitgereikt worden. Uurrooster der lessen Maandag en Dinsdag van elke week van 4 1/2 tot 7 1/2 uur. Woensdag,Vrijdag en Zaterdag van elke week, van 4 1/2 tot 6 1/2 u. De toestaud van den landbouw wordt van dag tot dag moeilijker, 't Is c;ï vooruitgang die de landbouw moet redden. Wij zetten op dringende wijze dz ouders aan hunne jongens naar de landbouwschool te sturen. De inschrijgingen moeten genomen worden bij den Heer Bricout, Staatslanc - bouwkundige Erembodegem. NIEUWERKERKEN. - Vergade ring op Zondag 20 November, na de Hoogmis, bij Remi Schepens. Inschrij ving van alle benoodigdheden. NINOVE. Vergadering Zondag 20 Novembir, om 9 ure voormiddag, ten lokale den Ezel Zeer belangrijke besprekingen en in schrijvingen. Deze week zal er nog een schip voe deraardappelen toekomen, waarschijn lijk het laatste. De prijs kan nog niet berekend worden, gezien het gekocht is in Hollandsch geld. Verwacht op het einde der week. Een wagon van de Friesche proefvel- den, gekeurd met cijfer 9 in kleine knol len (gepaste planters) is in magazijn be schikbaar. Prijs 70 fr. de 100 kilos. Van onze eerste wagons zijn er nog een deel aan fr. 60 per 100 kilos. In Magazijn. Zeebergkaai, Aaist. Aifons Goosens. Burst. Alle dagen te bekomen in den voor middag van 7 1/2 tot 11 uur. (Hieronderstaande prijzen gelden voor de week van Maandag tot Za terdag inbegrepen en alles per hon derd kilos of met volle zakken geno men). (Zonder zakken). Maïs (Plata) 46,50 (extra kwaliteit! Kleine duivenmaïs 46,00 Inlandsche zemelen 49.00 Witte kriel 55,00 Bloemkerns 60,00 Bloem (000) 96,00 Kleine bloem 63.00 Haver inlandsche 00,00 Gebroken Rijst 75,00 Lijnzaad 1,20 Cocoskoek 82,00 Arachidekoek 83,00 Gerst 50,00 (verw.) Met zakken inbegrepen Inlandsch lijnmeel 84,00 Amerikaansch 88,00 Gemalen maïs 50,00 Maïsfeed (meel) 54.oo Arachidemeel 85.00 Amerik. zemelen 47,00 Fransche Kriel 50.00 Superphosphaat 19,00 Drooge pulp 45,00 Beproeft onze kleine bloem, profi teert van de voordeelige prijzen. KRUGER-PLANTGOED IS IN MAGAZIJN BESCHIKBAAR. BESTE TAFELAARDAPPELEN (van Hollandsche oorsprong/ worden in magazijn verkocht aan 45 fr. de 100 kilos zakken toe. i Studie van den Notaris MEERT, te Erpe. Bij Sterfgeval. GEMEENTE ERPE. Een woonhuis met schuur, stal en tuin te Erpe, Wijwater, sectie C, nr 702b, groot 8 aren 60 ca. palende noord Ca- miel Van Impe, oost de straat .of steen weg naar Meire, zuid dame Rosalia De Nys, west het baantje. Ingebruik 4 maand na de verkooping. Enkele Zitdag Maandag 5 December 1921 om 2 uur namiddag ter herberg van j dame wed. Franciscus Poelaert, te Erpe I Kraainest. 1 Verhaal uit de tijden van Nero door Petronius wierp een vluchtiyen blik op Lygia en den knaap. Toen deze Vinicius ontdekte, liep hij op hem toe om hem te begroeten Vinicius boog echter in het voorbijgaan voor het bekoorlijk meisje, dat met den bal in de hand, de haren een weinig losgeraakt, en door het spelen buiten adem zijnde, stil bleef staan. Inmiddels begaven de gasten zich naar Pompo- nia Graecina, die in het triclinium van den tuin zat, dat overschaduwd was door klimop, wijnranken en kamperfoelie. Petronius kon zich niet onttrek ken aan een zekere bewondering, waarmede dit droefgeestig maar stemmig gelaat, de edele houding de gebaren en de woorden dezer vrouw hem ver vulden. Zij boezemden een ongewoone achting in, en hij noemde haar, wat hem zelfs tegenover vrouwen van de hoogste kringen niet gewoon was domina. Terwijl zij een gesprek aangeknoopt hadden, kwam de kleine Aulus, die met Vinicius geduren de zijn aanwezigheid in dit huis innig bevriend was geworden, naar hem toegeloopen en noodig- de hem uit deel te nemen aan het spel met Lygia. Hier, onder het met klimop omrankte triclinium, waar de zonnestralen op haar gelaat speelden, scheen zij Petronius nog verrukkelijker dan bij den eersten aanblik, hij vond haar gelijk aan een nimf. Hij kon niet nalaten, in zijn geest een vergelijking te maken tusschen het rosige en doorschijnd gelaat, die frissche, als tot een kus geplooide lippen, die donkere blauwe oogen, dat albasten voorhoofd, dien sierlijken gebogen hals en die goddelijke af geronde armen, in Ha woord, tusschen die beval- lige gestalte, die bekoorlijk was al* een pas ontlo ken bloem, en rijn Chrysothemis met haar goud- gepoederde haren en haar verdonkerde wenkbrau wen, die hem nu een verwelkte roos scheen, waarvan de bladeren afvielen, en die geheel Rome hem toch benijdde. Ook dacht hij aan Poppaea, die beroemde Pop- paea, die hem nu als een zielloos was masker voorkwam. In dit meisje, met de vormen eener Tanagra beeldje leefde niet alleen de lente, maar ook de stralende Psyche, die door haar rosige le den glansde. Vinicius heeft gelijk, dacht hij, mijn Chrysothemis is oud, oud als Troje Daarna wendde hij zich tot Pomponia Graecina, en naar den tuinwijzend riep hij uit Nu begrijp ik, domina, dat u bij den aanblik dezer twee, aan uw huis voorkeur geeft boven de op den Palantijn of in het Cirkus, Ja, antwoordde zij, terwijl zij naar de kin deren keek. En de oud legeraanvoeder begon hem de ge schiedenis vas het meisje, en wat hij van Atelius Hister over de in het Noorden wonende Lygiërs vernomen had te vernomen had, te verhalen. De spelers hadden hun spel gestaakt en wandel den eenigen tijd over het tuinzand, als drie mar meren standbeelden op den donkeren achtergrond van myrten en cypressen. Terwijl de kleine Aulus zich naar de piscina begaf, waar hij de kleine vischjes in het doorschijnend water opjoeg, zetten Lygia en Vinicius zich neder op een bank, waar de laatste het gesprek vervolgde Zoo was het, zeide hij met een diepe, be vende stem. ik had nauwelijks de pratexta afge legd, of men zond mij naar de Aziatische legioenen. De Stad heb ik niet leeren kennen, noch het leven, noch de liefde. Op de school van Musonius leerde men mij, dat ons geluk bestond in hetzelfde te wil len wat de goden willen. En toch vermoed ik, dat ■msuoJ S CA er een ander grooter en kostbaarder geluk bestaat, dat niet van onzen wil afhangt, omdat alleen de liefde het ons kan verschaffen. De goden zelf, Ly gia, zoeken dit geluk en ik, ik druk hun voetstap pen, door degene te zoeken, die mij dit geluk wil schenken. Gedurende eenige oogenbllkken hoorde men slechts het geklater van het water in de piscina, waar Aulus speelde. Daarna volgde Vinicius we der 11 kent toch Titus, zoon van Vespesianus wel 1 Men zegt dat hij, nauwelijks den kinder schoenen ontwassen, zooveel liefde gevoel voor Berenice, dat hij bijna wegkwijnde van begeerte. Ook ik zou aldus kunnen beminnen, Lygia Zij luisterde met ongerustheid en verwondering naar zijne woorden, en het was hear, alsof Vini cius haar een zonderling lied zong, dat haar bloed opjoeg, en tegelijkertijd haar hart met een smach tend verlangen, een behagelijken en onbegrijpe lijke schrik vervulde. Zij voelde dat er in haar iets ontwaakte, wat tot dusverre gesluimerd had, en dat een nevelachtige droom zich onder haar oogen in een steeds duidelijkere, steeds schoonere gedaante belichaamde. Raadt u niet, Lygia, waarom ik u dit alles zeg Neen antwoordde zij zoo zacht dat Vinicius het nauwelijks hoorde. Hij echter geloofde haar niet, en zou haar on- middelijk aan zijn heftig bonzend hart gedrukt hebben, als op hetzelfde oogenblik de oude Aulus niet was genaderd, om hem uit te noodigen het huis binnen te gaan. Al wandelende, deelde Aulus aan Vinicius mede dat hij waarschijnlijk Rome ging verlaten, om op zijn uitgestrekte en heerlijke landgoederen in Sicilië zijn laatste jaren door te brengen. Vinicius schrok hevig bij deze woorden, en dacht er slechts aan, dat hij Lygia verliezen kon, -s-fig—- Petronius, die geheel onder den indruk geraakt was van de vreedzame stemming, die in dit huis heerschte, kon zich niet weerhouden, deze gedach- plotseling te kennen te geven en riep uit, terwijl zich tot Pomponia wendde In mijn geest overweeg ik, hoe verschillend toch uwe wereld is van die, waarover Nero ge bied. Zij wendde haar fijn gelaat naar het avondrood, en zeide op een voudigen toon Over de wereld heerscht niet Nero, maar God Geloof u dan aan de Goden, Pomponia Ik geloof aan een God, die eenig, rechtvaar dig en almachtig is l„ antwoordde de gade van Aulus Plautius. DERDE HOOFDSTUK. Zij gelooft aan een God, die eenig, rechtvaardig en almachtig is herhaalde Petronius, toen hij zich weder alleen met Vinicius in de lectia be vond. Als haar God almachtig en rechtvaardig is, is hij in zijn recht door den dood te zenden. Waarom keurt Pomponia dit dan in haar God af, door rouw te dragen voor Julia Wat de vrouwen betreft, ik wil gaarne toegeven dat zij ieder drie of vier zielen bezitten, maar geen enkele verstandige. Intusschen Vinicius, moet ik u met uwe keuze gelukwenschen, waarachtig, een rozenvingerlge Eos I Weet u, waaraan ze mij herinnert Aan de lente Maar aan de lente, zooals ik haar in Hel- vetië gezien heb, jong, frisch en heldergroen Bij de bleeke Selena, ik verwonder mij niet over u, Vinicius, maar weet u dat u een Diana be mint en dat Aulus en Pomponia in staat zou zijn u te verscheuren, zooals de honden weleer Actte on verscheurd hebben ('t Vervolgt.)

De Koornbloem | 1921 | | pagina 2