Aan de Lezers van De Koornbloem Over 't gebruik van fosfatisehe meststoffen V\ VAX? Landbouwweekblad Afbeid adelt Over Burgerlijk en Landelijk Recht. Planten van Fruitteoomen ■MMMVMI ZONDAG 4 DECEMBER 1921. /»fï 1 v - w Prijs 10 centiemen. 3de JAARGANG Nr 153. tM Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Ontegensprekelijk is er in geheel het arrondissement Aalst geen blad dat op zoo vasten voet staat en met zooveel belang gelezen wordt dan onze geliefde Koornbloem. Schooner en schooner, grooter en grooter zal ze worden. Wij mogen waarlijk zeggen dat De Koorn bloem ons blad is, dat we spreken op geldelijk gebied omdat we ze met onze boerencenten hebben gesticht of dat we spreken op zedelijk gebied. Zij is de draagster van onzen geestdrift, de vlagge die we volgen in den strijd voor een menschwaardig bestaan zij vertolkt onze gedachten en breidt ze verder en verder uit. De dag is niet ver meer dat ze tot in het kabinet van den Minister van Land bouw zal dringen, en waar is de tijd dat ditzelfde Koornbloemeken op schimp en hoon werd onthaald Steeds stond de waarheid in haar ko lommen te lezen, met soms misschien wel harde woorden, maar toch de waarheid, die men lang had verzwegen en in den doofpot hield, de stem van den armen en nog steeds verdrukten landman, die schreeuwt om recht en rechtvaardigheid. Met meer en meer kracht, luider en lui der zullen we spreken voor onze land bouwers. Binnen enkele dagen sluiten wij onzen derden jaargang vruchtbaar zijn deze drie jaar geweest, maar nu tre den we weer een nieuw tijdperk in en stilaan wordt DeKoornbloem een groot weekblad. Het harde tijdperk elk begin is moeilijk is achter den rug, wij hebben het vertrouwen gewonnen van onze le zers, want meer en meer landbouwers laten zich abonneeren en wie ze eens heeft gelezen snakt er weer naar en kan ze niet meer missen wij hebben ook het vertrouwen gewonnen van de adver teerders wij hebben dit jaar aankondi gingen moeten weigeren zooveel kwa men er op ons bureel toe en met recht, want tot nog toe heeft niemand nutte loos geanoncec r J in ons blad. Onze le den, die van de kostelooze aankondigin gen gebruik maken, kunnen dus best getuigen. Deze twee factoren, een vast en steeds aangroeiend getal abonnenten en talrijke klientee! voor advertenties, maken een blad sterk. Met acht en re den mogen de landbouwers van het land van Aalst roemen op hunne Koornbloem De laatsten hebben ook een plicht te vervullen jegens hun blad en wij hebben er reeds meermalen op gewezen. Elk lezer geve zijn blad aan een of anderen gebuur of vriend te lezen en spreke er over bij gelegenheid. Dit zal niet alleen De Koornbloem helpen verspreiden, maar zal rechtstreeks en onrechtstreeks een propagandamiddel zijn voor de ge dachten van vooruitgang en vereeni- ging, die eiken landbouwer moeten be zielen want een sterke en talrijke ver- eeniging is het zekerste middel om te zegepralen. Ten anderen, wie kan niet over vijf frank beschikken voor een blad dat voor zijn belangen strijdtElk doe zijn best. Honderden nieuwe abonnementen moe ten ons toekomen. Wie zich nu laat abonneeren ont vangt van nu af tot Nieuwjaar 1923 ons blad voor 5 fr. Als er abonnés zijn die hun blad niet regelmatig ontvangen, moeten zij een klacht neerleggen op het postbureel van hun gemeente, de post zendt ons een reclamatiebrief en als het nummer nog voorhanden is, wordt het onmiddellijk opgezonden. Die zich wil len abonneeren kunnen zich laten inschrijven ofwel rechtstreeks op de post ofwel op het bureel van De Koorn bloem Binnen enkele dagen zullen die kwijt- schriften aangeboden worden voor het volgende jaar 't is dus van oppassen, want wie niet betaalt bij de eerste aan bieding wordt door de post aangerekend als geweigerd hebbende. II. Zichten op andermans goed. Volgens de bepalingen van het bur gerlijk wetboek worden de vensters ver deeld in lichten en zichten. Men geeft den naam van lichtven- sters aan deze welke alleen in den muur gesplaatst zijn om eene plaats te verlich ten Zicht vensters zijn zulke, welke niet alleen licht verschaffen, doch door de welke men tevens kan zien, die men kan openen en slniten in een woord, dit zijn de gewone vensters onzer wonin gen. De zichtvensters worden nog onder scheiden in a) vensters met recht- streeksch uitzicht en b) vensters met schuinsch uitzicht. De eerste zijn deze die zich in een muur bevinden, die ge- gelijkloopend is met de scheidingslijn der twee erven. De tweede vindt men in een muur die rechtvallend is op de schei dingslijn of hare verlengenis. Met rechtstreeksch uitzicht kan men van in zijn huis gemakkelijk gadeslaan wat op het tegenoverstaande erf om gaat met schuinsch licht gaat dit veel moeilijker het is noodig dat men het venster opene en er zijn hoofd doorsteke om het naburig erf te kunnen overzien. Aan welke voorwaarden dient men nu te voldoen om lichten en zichten in een gemeenen muur te mogen ma ken. A. In een gemeenen muur. Niet een der mede-eigenaars mag zonder toestemming van den anderen, vensters of openingen maken, opwelke wijze het zij, zelfs niet met vaststaande glasramen. Dus zonder wederzijdsche toestem ming, opening, noch licht - noch zicht- venster in den gemeenen muur. B. In een niet gemeenen muur, die aan de scheidingslijn raakt, of die op half paal gebouwd is, zooals onze buiten lieden zich gewoonlijk uitdrukken, mag de eigenaar lichtgaten of versters maken op de volgende voorwaarden 1' De vensters moeten langs buiten voorzien zijn van een gekruist ijzeren traliewerk, waarvan de maliën niet meer dan een decimeter breed zijn. 2* De ramen mogen niet kunnen ge opend worden, ze moeten dus vastge- metst zijn het is daarom niet noodig, zooals sommigen meenen, dat in het raam een mat glas worde geplaatst eene gewone ruit is voldoende. 3e Het venster moet op eene hoogte worden geplaatst van 2 meters 60 cm. (acht voet) boven den vloer van het ge lijkvloers en op 1 m. 90 cm. (zes voet) boven den plankenvloer voor de hooge- re verdiepingen. Aanmerkingen Op eenen trap dient de hoogte van het licht genomen te worden te rekenen van de hoogste trede, welke er juist onder gelegen is. Wat de keldergaten betreft, het zal dikwijls onmogelijk zijn hun de wettige hoogte te geven. De geburen zouden j slechts dan in hunne klacht ontvankelijk zijn, wanneer zij hierdoor een wezenlijk nadeel ondergaan (Pandectes Beiges I n° 34 en 34). i Wil men nu gewone Zichtvensters met rechtstreeksch uitzicht, ofwel bal kons hebben, dan moet de muur, waarin men die plaatsen wil, op eenen afstand staan van 1 m 90 cm. van het naburig erf. Vensters met schuinsch uitzicht mag men plaatsen op een afstand van slechts 60 cm. van eens anders erf. De afstand waarvan hier hooger spraak is, wordt berekend van den bui tenkant des muurs waarin de vensters zijn geplaatst, en niet van aan het glas zooals sommigen het zouden meenen. Indien het balkons of andere uitspron gen geldt, meet men van aan den buiten sten rand dezer tot aan de scheidingslijn der der beide eigendommen. De voorgeschreven afstanden die nen niet te worden in acht genomen, van 't oogenblik dat er tusschen de twee erven een muur of een schutsel staat, hoog genoeg om het zicht te be letten.,, (Beltjens 680) In de volgende gevallen dient men eveneens goed rekening te houden met bovenstaande afstanden le) Wanneer een muur aan den open baren weg raakt, mag men daarin ge wone zichtvensters plaatsen met recht streeksch uitzicht, zelfs dan wanneer die weg geene breedte heeft van lm. 90 cm. 2C Wanneer er een titel of overeen komst bestaat. 3° In geval van bestemming des huisvaders. Dit wil zeggen, dat het ge bouw waarin de vensters staan, en het erf dat er aan paalt, vroeger alle bei aan één en denzelfden eigenaar hebben toebehoord, en dat de zaken door hem in den staat zijn gebracht, waarin ze zich nu bevinden, en dat daarna die eigendom door hem zelf, bij verkoop, gift, verdeeling, ruiling of uitersten wil, gescheiden is. 4° Eindelijk wanneer de eigenaar van den muur, wnarin de vensters zich be vinden, de verjaring kan inroepen, t is te zeggen het rustig en ongestoord bezit van ten volle dertig jaren. ('t Vervolgt). De hooge prijzen der ijzerslakken ves tigen thans onze aandacht op de verge lijking der phosphoorhoudende mest stoffen. Eenige woorden nopens die meststoffen komen des te beter van pas dat het gebruik van phosphaten niet al tijd op doelmatige wijze geschied. Gezien hunnen prijs kunnen de super- phosphaten thans nog al met voordeel gebruikt worden. Ze zijn best geschikt voor goede middelbare gronden en ook voor zware. Hun gebruik is bijzonder aan te raden, wanneer het gewassen geldt met snellen groei zooals beeten, tabak enz. 't Is bijzonder binst het eerste tijdperk van den groeitijd dat de jonge plantjes met gretigheid de phosphaat- houdende vetten opnemen. Daar bij die snelgroeiende planten dit tijdstip van korten duur is, is het ook noodig te zorgen dat de meststoffen tot hunne be schikking gesteld gemakkelijk om be nuttigen wezen. Men weet dat zulks het geval is voor de superphosphaten die 't best oplosbaar zijn (smelten) in het vocht van de bouwlaag. Indien het bui ten kijf staat dat het gebruik van su- perphospnaat thans voordeelig is, hoeft men nochtans niet te vergeten dat ze op zure gronden altijd beter passen. Op lichten grond is het aan te raden, zelfs voor beetwortels, benevens de super- phosphaten eene kleine hoeveelheid an dere phosphaten aan te wenden. Men weet dat de ijzerslakken, bene vens phosphoorzuur ook nog ka'ik en mangaan bevatten. Daarom is 't dat ze zoo nuttig zijn in turfachtige en zure gronden, natte of vochtige weiden en over 't algemeen, in al de gronden arm aan kalk. Ook voor al de vlinderbloe mige met kloeke wortels zooals roode toppen, fransche en gewone klavers zijn de ijzerslakken zeer aan te raden.- Dit is gemakkelijk om verstaan daar deze ge wassen niet alleenlijk gretig zijn naar kalk maar omdat ook hun wortelgestel eene bijzondere kracht schijnt te bezit ten voor het benuttigen van moeielijk opneembare voedingsstoffen zooals ijzer slakken. Ongelukkiglijk komt hun hooge prijs zich tegen een breedvoerig gebruik van ijzerslakken verzetten. Daarenboven is door den slechten toestand onzer staalnijverheid, de pro- duktie van ijzerslakken zeer gering en niet in staat aan eene groote aanvraag te voldoen. Gelukkig is het dus dat ze kunnen door andere produkten vervan gen worden, produkten die nagenoeg dezelfde samenstelling bezitten en die bijgevolg overal kunnen gebruikt wor den, waar de ijzerslakken aan te raden zijn. De prijs dezer produktc-n is thans veel voordeeliger dau die der ijzerslak ken. Zoo kondigt het huis Bernard de fabricatie aan van een phospha desa- grègé 't is te zeggen natuurlijke kalk phosphaat oplosbaar gemaakt door hem op hooge warmtegraad te bewerken met silikaat en soda. Op theoretisch ge bied schijnt deze meststof van heel goede hoedanigheid te moeten zijn doch het ware geraadzaam er proeven meê aan te leggen, alvorens tot eene breedvoerige toepassing over te gaan. Men vindt thans ook in groote hoe veelheid in den handel twee vruchtbaar- makende meststoffen. Het zijn twee pro dukten van groote waarde en sedert lang bekend. Het zijn de phosphate précipité en den beenderphosphaat. Sedert eenige weken is de prijs dezer meststoffen die vroeger veel te duur was voordeelig geworden. De beenderphos phaat wordt meestal geleverd door de gelatine fabrieken, door die van Hasselt, Vilvoorden en Ciply. Er wordt sedert een jaar of twee, ook veel gesproken van den phosphaat besta waarmede talrijke proeven reeds aangelegd werden. Wij achten het noodig op bijzondere wijze de aandacht onzer landbouwers op dit produkt te vestigen. In talrijke proefnemingen vergeleken met ijzerslak ken en superphosphaten bleek de besta dezelfde, ja dikwijls eene grootere waar de te bezitten. Deze groote waarde van den vesta is gemakkelijk om verstaan. Hij is heel fijn gemalen en gemakkelijk om strooien zooals de ijzerslakken, hij is ook rijk aan kalk en zijne werking op den bouwgrond is dezelfde als die der ijzerslakken. Daarenboven is hij zeer op losbaar zoo oplosbaar in den citrate als de super bijgevolg bezit deze meststofnagenocg de bijzonderste eigen schappen van den super en van de ijzer slakken D. BRICOUT. (Vervolg). Voorgaande maal wezen wij in korte trekken, op vele slechte doenwijzen die bij sommige landbouwers nog in zwang zijn bij het aanleggen of vernieuwen van boomgaarden. Vandaag willen wij enkele gegevens neerschrijven, om daaraan de noodige en noodzakelijke verbeteringen aan te brengen. Wie met oordeel één of meer fruitboomen wil planten, moet aan die planting niet alleen gaan denken in No vember-December, maar van in den Zomer zal hij zich de moeite getroosten in de planterijen der fruitboomkweekers zijne keus te gaan doen. en daar, binst dat de boomen in vollen groei staan, nauwkeurig nagaan of de jonge planten niet door de eene of andere ziekte, of door insecten vooral wollige bloedluis aangetast zijn. In den winter kunnen wij ons daarvan niet voldoende verzekeren, dan hebben al de boompjes nagenoeg hetzelfde uitzicht, nochtans verschilt de groeikracht en gezondheid soms onein dig van den eene tot den andere. Daar om zal hij, die met verstand wil te werk gaan, 's Zomers de planterijen gaan be zichtigen. Zijn deze ziekelijk, half kwij nend of grootelijks aangetast door bloedluizen en andere insecten, dan zal men zich wel wachten daar zijne aan- koopen te doen. Dan heeft men ook nog de volle keus en kan men zich dc beste uitkiezen. Als tweede en voornaam punt heeft de aanlegger van boomgaarden te zor gen voor eene goede grondbereiding en tevens deze in voldoende mate voorzien van de noodige meststoffen en hier niet te nauw speuren, daar die bemesiing voor tientallen van jaren om zoo te zeg gen het eenige uitmaakt van wat toege diend v/ordtvooral de mineralen niet vergeten. Als beste grondbereiding komt de volledige diepspitting op de eerste plaats, deze moet zoo gedaan worden dat de ondergrond op zijne ori- gineele plaats blijft. Kan men de volle dige diepspitting niet uitvoeren, dan zal meu toch op die plaatsen waar jonge boomen moeten gezet worden, de grond diep omwerken opdat de wortelen der jonge plant er zich vrij zouden kunnen in ontwikkelen. Moeten wij nu oude boomen door nieuwe vervangen, dan is het steeds zeer aen te raden de oude boomen een tijd op voorhand uit te doen en de put te laten open liggen, om de grond zoo veel mogelijk aan de inwerking van de lucht bloot te stellen. Bij de planting zal men dan ook een goed gedeelte van den grond vernieuwen, 't zij met com- post-grond, 't zij met grond uit den moeshof. Als nu de planting gedaan moet wor den op die plaatsen waar de grondop- pervlakte heelemaa! diep gespit werd, dan moet de put niet ruinier gemaakt worden dan het noodig is om zijne wor telen goed te kunnen openspreiden. Wordt de planting gedaan in niet om- gewerkten grond, dan zal men een bree- den put maken en de ondergrond zoo diep mogelijk los en fijn maken. Het is steeds af te raden diep te plan ten, daar er door te diep te planten en de inzakking van den grond dan eene diepte komt aan den voet van den boom die een vergaarplaats wordt voor regen water ook en dit is de voornaamste reden groeien de wortelen dan te diep en om in het vereischte midden te leven, dus het beste hunne levensverrichtingen te kunnen doen, moeten zij lucht hebben. Ook daarom is het af te raden goede grond of compost-aarde onder in den put aan te brengen, wel te verstaan als deze diep genoeg gemaakt is. Bevindt er zich onder in de put goede aarde, dan groeien de eerste jaren de wortelen daarin heel goed; doch na eenigen tijd zullen zij er kwijnen, hunne werking niet meer uitoefenen en veelal de groei der plant belemmeren. Bij de planting zullen wij de gekwet ste wortelen tot op het goede deel weg snijden, zoo dat de snede naar onder is, dit om het wegsterven der wortelen te voorkomen en het genezen der wonde te verhaasten. Stalmest in den put aanbrengen is al tijd af te raden, daar er door de gisting en andere schadelijke stoffen die er uit 8 •l;?fr!v?0>V.' t.l.'.'.'.V.V'V''«',l,'v ■*»■.'-.'.VAV.'j ekbs:

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1