IET BEWAREN VAN BEVROREN VOEDERS Arbeid adelt Om het gebrek aan voeders te verhelpen. Landbouwweekblad De wereldoogst Onze Afdeeiingen Ons Kerstfeest. landbouwers SEl els CÜQQPom 10, 12 o¥ 13 moernd soldaat 1 ifr. it. VAN en van ZONDAG 11 DECEMBER 1921. Prijs 10 centiemen 4de JAARGANG Nr 154. Bureel en Redactie: GROOTE MARKT, 8, AALS 1 Verantwoordelijke Opsteller: ORTA1RE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Dit jaar zijn wij van den Herfst be toofd geweest en men mag zeggen, uat iots op den Zomer de Winter gevolgd s Ook zijn er hier en daar nog al bee- Ken, ja zelfs aardappels die van den vorst jeleden hebben. Men kent de werking van het vrie zen op de vruchten. Onder den invloed tener temperatuur die beneden zero daalt, bevriest het vocht der cellen, deze iwellen en doen hunne wanden bersten Zoolang de koude voortduurt geschiedt ergeene andere verandering, 't Is daar op dat het behouden steunt van waren bij middel van de koude. Doch zoodra het vriezen ophoudt, ontdooien de or ganische vochten, ze vloeien heen en de cellen, die blijven open liggen worden weldra ingenomen door talrijke soorten van microben die men overal in over vloed aantreft. Onmiddellijk daarop be ginnen de verschijnsels der ontbinding en weldra is het voedsel ongebruikbaar. De suikerbeeten die bevroren zijn, doch onmiddellijk kunnen bewerkt wor den, lijden aan geene suikerverliezen.De voederbeeten integendeel die tot een langdurig gebruik bestemd zijn, beder ven en rotten, indien men geen bijzon dere maatregelen treft. De methode door M. Florimond Deprez gebruikt voor bevroren aardappels kan ook op bette - raven toegepast worden. Deze worden eerst gesneden en dan op de volgende wijze ingekuild Een eerste deel wordt met kaf of kort stroo gemengd, op den vloer van den kuil gelegd en met grot zout bestrooit. Op die eerste laag wordt eene tweede met pulp gelegd, dan we der eene laag zooals de eerste enz. enz. De lagen worden met de grootste zorg wel vast getrapt. Toen de kuil hoog ge noeg is, wordt hij met s.roo gedekt en toegedaan. M. Deprez gebiuikte ook nog de vol gendedoenwijze: De gesneden beeten worden met kort stroo gemengd en in gekuild. Elke laag wordt zorgvuldig vastgetrapt. Toen de kuil bijna van hoogte is, wordt hij met pulp helst drooge pulp geëndigd. De kuil wordt toegedaan. Een derde doenwijze door M.De prez gebruikt, vinden wij weinig doel matig op beeten toegepast. Deze kuilen bleven zeer goed. Inge volge de gistingen die plaats hebben, wordt de smaak van het ingekuild voed sel zeer aangenaam. Het is zeer aan te raden het met matigheid te vervoederen, hetgeen dikwijls niet gebeurd omdat het door het vee met gretigheid benuttigd wordt en dat anderzijds de boer ge woonlijk bang is voor <t bederven. Men gelieve te bemerken dat de hoofdzaak bij 't bewaren van bevroren voeder het uitsluiten der lucht is. Bevro ren beeten geheel ingekuild laten tus- schen hen groote ruimten gevuld met lucht die het bederven der organische weefsels zeer verhaast. Dergelijke doen wijze moet dus volkomen afgekeurd worden. In België gaat men meestal op de volgende wijze te werk De beeten worden gekuischt en gesneden geene ernstige hoeve meer zonder knollensnij- der en met versche pulp ingekuild. Eerst eene laag pulp, dan eene laag ge sneden beeten, alleen of met kort stroo gemengd enz. Beter nog is t pulp en gesneden beeten te mengelen. Iedere laag wordt met zout bestrooid. De kuil wordt met een laag aarde van minstens 30 cm. bedekt. Het gewicht dezer laag zal ook bijbrengen tot het buiten sluiten der lucht. Indiende laag hier of daar in schiet zal men altijd zorgvuldig aanvul- Desnoods kan men ook geheele bee ten met de pulp inkuilen. Doch het luk ken dezer doenwijze is min verzekerd. D. BRICOUT. De door het Internationaal Land- bouwinstituut van Rome gepubliceerde gegevens toonen ons dat er dit jaar een merkelijke hoogere tarwe en rogge- voortbrengst was, dan verleden jaar. Voor Europa bedraagt de tarweop- brengst dit jaar 6,100,000 ton meer.de roggevoortbrengst geeft 4,900,000 ton. wat eene vermeerdering daarstelt voor dit jaar van 27 pet. voor tarwe en voor rogge 39 pet. In Noord-Afrika is de tarwe-oogst veel grooter dan verleden jaar, de toe neming bedraagt 1,050,000 ton of 57 In Noord-Amerika is de opbrengst omtrent dezelfde als verleden jaar. In Indië is eene vermindering vast te stel len van 3,400,000 ton tarwe. Het totaal van den oogst, waarvan gegevens bekend zijn, bedraagt 3300000 ton tarwe en 4,800,000 ton rogge meer dan verleden jaar, 't zij respectievelijk 5 pet. tarwe en 33 pet. rogge. De gerst opbrengst geeft eene vermeerdering van 600.000 ton of 3 pet. De haver geeft cir ca 15 pet. minder dan verleden jaar. Over maïsoogst, aardappel- en suiker- beetenvoortbrengst zijn nog geene juis te gegevens voorhanden, doch waar schijnlijk zullen deze veel geringer zijn dan 't vorige jaar. De katoenproduktie is ook veel min o. a. in de Vereenigde Staten is er 50 pet. en in Egypte 40 pet. vermindering te bestatigen. Volgens de jongste bekendmaking van het Engelsch Ministerie van Land bouw, dateerende van den 2 November 11. wordt de totale tarweopbrengst in Engeland enWales geschat op 8,723000 quartes (1 quarter 2.83 heet.) tegen 6,66h,000 q. in 1920. De bebouwde op pervlakte bedroeg dit jaar 1-976.203 acres, tegen het vorige jaar 1,872,585 acres. De tarwe oogst bedraagt er dus dit jaar in totaal ruim 200,000 quartes meer dan 't vorige jaar en is de grootste sinds 1898, behalve voor het jaar 1918, toen de bezaaide oppervlakte geweldig was uitgebreid. De opbrengst van gerst, haver en mengkoren wordt er geschat op achter eenvolgens 5,309,000 q. 10,022,000 q. en 570,000 quartes, tegen het vorig jaar 6,335.000 quartes, 10,746,000 quar. en 606,000 quartes. De graanoogst in Roemenië wordt geschat op 264.585 wagons tarwe van 10,000 kgr. 26,769 wagons rogge, 141,415 wagons gerst, 100,693 wagons haver en 384,000 wagons mais. Naafhouding van 't noodige voor zaaigoed en binnenlandsch gebruik ^.a. er nog kunnen worden uitgevoerd 60,000 wagons tarwe en rogge, 54,000 wagons gerst en 33,000 wagons haver. In Polen schat men dit jaar de graan oogst op 947,000 ton tarwe, 4,095.950 ton rogge. 1,115,000 ton gerst en 2 172 890 ton haver, tegen 496,890 ton tarwe, 1,901,070 ton rogge. 855,850 ton gersten 1,618,120 ton haver in 1920. Deze opbrengst is voornamelijk toe te schrijven aan de uitbreiding van het Poolsch rijk, overeenkomstig het ver drag van Riga. Verleden jaar werden er I in dat land 35000 wagons graan inge- I voerd. Dit jaar zal er waarschijnlijk geen buitenlandsch behoeft worden. Omdat die tijd volstrekt noodig is om goede soldaten te vormen, zeggen onze ^Dat zeggen is heel gemakkelijk als ge wilt kunt ge 't gelooven. Die tijd volstrekt noodig Onder den oorlog toch heeft men de jonge soldaten op half zooveel tijd naar t front gezon den geen generaal of minister van oor log zal zeggen dat het geen goede sol daten waren. Volstrekt noodig wij hebben op o, 7 maand al den rommel moeten inpak ken die een officier in tijd van oorlog moet kennen: geen generaal toch zal zeggen dat we't niet kennen, want de meeste officiers uit den laatsten oorlog hadden maar 't zelfde gedaan als wij. En dis wij dat op 6 of 7 maand kennen, heeft een soldaat er dan 10 noodig Neen, heeren generaals,als ze hunnen tijd besteden zooals zij, maar wat is het kazerneleven? Drie tot vier weken stapt ge van 's morgens vroeg tot s avonds laat onder 't geroep en getier van eenen sergeant 't plein over, op en af, zoolang tot ge allemaal schoon op stap gaat, alleman neven een gelijnd zoo recht a s nen draad op 't land tot ge allen op nen slag en op dezelfde manier omkeert en weer op stap draadrecht voortstapt. Een officier met de handen in zijn zak ken wandelt heen en weer of staat alles af te zien en weet den sergeant te zeg gen dat deze of gene een honderdste van een second te laat vertrekt, dat een andere op een verkeert been draait ot zijn voeten niet hoog genoeg oplicht, zijn armen niet genoeg zwiert, zijn kop niet recht genoeg houdt of iets anders, toch altijd iets en daarna schreeuwt de sergeant natuurlijk nog harder. Alles volstrekt noodig om de rekruten wat le niger te maken en hun gehoor en gezicht te oefenen en hun wat tucht in te pren ten heel goed en schoon, maar daarom al dien duren tijd. Dan krijgt ge een geweer en 't spel herbegintschouder op en af, van de eene schouder op de andere, op stap gaan en keeren, herbeginnen en nog herbeginnen. Eerst dan, na 2 maand,be gint ge leeren te schieten, bewegingen in 't veld uit te voeren, wacht optrek ken enz. enz. Twee maand verloren met paradee ren volstrekt onnoodigNog twee maand, dus 4 in 't geheel en ge kent uwen dienst, want de 3/4 doen niet meer mede. Denkt ge niet legeroversten dat we in 4 weken kamp meer leeren, dan in 4 maand kazerne In een kompagoie die ik goed ken waren er van één klas omtrent vijftig man b naen gekomen weet ge hoeveel er nog overbleven, nadat de vorige klas naar huis was, om werkelijk te doen Een twaalftal, dus 1 op 4. Waar waren de anderen naartoe Eenigen gingen na 4 maand naar huis, een paar op 't bureel van den kommandant, éen om den kommandant zijn schoenen en laarzen te kuischen en zijn melk te ha len, twee andere voor de twee luitenan ten, een andere nog in t magazijn, een in de keuken enz., te lang om te melden. Dus 1 op 4 leerde nog iets btj ,m de kompagnie en wat was dat elke week 1 dag marche, 2 dagen wacnt, 1 otz dagen velddienst en verders met de nieuw binnengekomen leeren op stap qaan. Zoo gaat het in een voetvolkregi ment ruiterij of kanonnier ken ik zoo goed niet; maar 't moet er wel evenzoo gaan, geloof ik. Zou het niet beter zijn, indien men onze jongens op 6 of 8 maand het naar huis komen, dan zou er zooveel nutte- looze tijd niet verspild worden, die bi) onze landbouwers soms zoo broodnoo- jig ig. Een oud-soldaat. AFDEEDING AYGEM. Het bestuur der Aygemsche afdeeling ia voltallige zitting gehouden ten lokale den 20-11-21, heeft de volgende beslis sing genomen lc)Vanafl December 1921, zullen de waren in magazijn van Aygem ver kocht, door dezen die geen lid zijn van de Landbouwers-Vereeniging Redt U Zeiven 1 -fr. per 100 kgr. meer moeten betaald worden, dan door dezen die lid zijn. De opbrengst der regeling wordt gestort in de kas der plaatselijke afdeeling. 2C) Deze die hun kaart aan met-leden zouden leenen, of op hun naam voor anderen waren zouden afhalen, zullen als leden worden uitgesloten. NB- Personen van andere gemeen ten 'uilen dus van af 1 December van hun lidkaart moeten voorzien zijn, zoo niet betalen zij 1 fr. meer per 100 kgr. Men kan zich steeds als lid laten inschrijven. LEDE. Zondag 11 December, algemeene vergadering voor de leden om 4 ure, in het gewoon lokaal. Inschrijving voor de te verzenden waren op statie Lede. In schrijving voor nieuwe abonnementen op De Koornbloem. HERDERSEM. Vergadering van den bond op Zon- daa 11 December, om 4 uur in t ge woon lokaal, bij B. Boel. Inscnrijving voor pulp, ijzerslakken en andere be- 0°°di9dNIEUWERKERKEN. De algemeene vergadering heeft plaats op Zondag 11 December 1921, om 4 ure in 't gewoon lokaal. N. Y.I. Het weze toegelaten aan de N.S.B.ers te zorgen dat de weesjes hunner aidee- lingen dit jaar van een buitengewoon prachtig Kerstfeest mogen genieten. Gunt ge ons een klein plaatsje, Heer Hoofdopsteller, in uw weekblad om een weinig propaganda te maken en onze lijsten der giften af te kondigen dan dan ken we U uit ganscher herte. Dat de landbouwers in hun geldbeugel schieten en de ongelukkigste onder de ongeluk- kigen een helpende hand reiken. 'Alle giften mogen gezonden v. orden aan de volgende personen MM. Willy Breckpot, Statiestraat Leo Herssens, Korte Zoutstraat Alfred Van Langenho've Tan Van Malderen, Koolstraat Louis Haems, O. D. Steenweg 114 Van der Gucht, Keizerlijkeplaats Tules Verspailles, Leopoldstraat De Verslagever, L. HAEMS. Met Nieuwjaar zalDe Koornbloem op een merkelijk grooter formaat ver schijnen. Steeds zal ze op de bres staan om uwe belangen te verdedigen. Werft nieuwe abonnementen aan. Aan 't werk voorde grootmaking van onzen stand. De nieuwe inschrijvers ontvangen het blad van nu tot Nieuwjaar kosteloos. Weinige boerenmenschen zullen dit jaar hun vee kunnen onderhouden met de voortbrengsels van de hoeve. Er is gelukkiglijk in den laatsten tijd veel pulp afgekomen, die van heel groot nut zal zijn. Doch indien pulp een gezond voed sel is, bijzonder geschikt om aan de tant- soenen een behoorlijken omvang te ge ven hetgeen van grootbelang is voor herkauwende dieren dan moeten wij nochtans niet vergeten dat het maar een magere kost is, die moet versterkt wor den door rijkere voedingstoffen. Onder degene die men in den handel ont- waardt, verdienen de mais of spaansche tarwe en de koeken -en wel t meest de aardnotenkoeken onze beste aan dacht. De voedingswaarde van den mais overtreft dié van alle andere graange wassen. zelfs is ze wat grooter dan die der aardnotenkoeken, doch ze bevatten veel min eiwitstoffen dan deze en het ware te wenschen dat het gebruik ervan nog grooter werd. Het oogenblik is nog gunstig om zich te bevoorraden, doch men mag zich aan eene stijging der prij zen verwachten. Maïs bezit meer dan tweemaal de voedingswaarde van goed hooi, zoodus tweemaal duurder dan hooi is zijn prijs nog gunstiger. In Amerika, bijzonderlijk in de Vei- eenigde Staten, is de voortbrengst van maïs aanzienlijk en hij maakt aldaar bijna het eenige voeder uit van al de huisdie ren. Geen twijfel of hij kan ons ook van groot nut zijn in onzen strijd tegen het gebrek aan voedingsmiddelen, doch men hoeft hem op behoorlijke wijze te ge bruiken. Zooals al de granen is maïs in derdaad arm aan stikstof of liever arm aan eiwitstof. Zeer aan te raden voor mestdieren, voor dieren die kracht voortbrengen, is hij alleen ontoereikend voor groeiende dieren, voor melkge vende dieren en voor leghennen. Hij wordt uitmuntend indien men er voor groeiende dieren 6oo gr., voor melkge vende koeien een of twee kg. aardno- tenkoek bijvoegt. Maïs is ook uitstekend voor het mes ten van zwijnen. Voor groeiende zwij nen is het volstrekt noodig er slap, 5oo gr. arachide en zelfs wat beenderpoeder bij te voegen. Maïs en aardnotenkoek bevatten weinig minerale zouden, daar om is het noodig slap bij zulk rantsoen te voegen. In de plaats van aardnoten koek, kan men hier met voordeel se- zaamkoek gebruiken die bijzonder rijk is aan minerale stoffen. Jonge zwijnen met maïs alleen voeden zou voor gevolg hebben de jonge dieren vroegtijdig met vet te overladen, zonder dat het been- dergestel en de spieren zich op behoor lijke ontwikkelen. Binst den winter kan maïs heel goed de haver der paarden vervangen en zelfs binst den zomer kan het haver- rantsoen gedeeltelijk door maïs vervan gen worden, 't zij 1 kgr. maïs voor 1 kgr. 250 gr. haver. Men kan den maïs toedienen zonder de minste voorbereiding. Men kan hem met voordeel pletteren ofwel in koud water laten weeken, om het malen en het verteren gemakkelijk te maken. Hij wordt ook nog gekookt. De groote opbrengsten die wij ten huidige dage noodig hebben, vergen gewoonlijk het gebruik van voeding stoffen rijk aan eiwit. Dit eiwit vinden wij aan de voordeeligste prijzen in de afvalprodukten der oliefabrieken. Onder deze zijn de aardnotenkoeken H- «si i. DEE nil REEL r EM

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1