Arbeid adelt let Nut van ons Blad Past op den Kookpot. DE NIEUWE BELASTINGEN. Opgepast Hoenderteelt :x Inschrijving voor Zaai- en Plantgoed De beperking der bewapening ter zee i i Deutsche poQPclen, ZOND AO 18 DECEMBER 1921 Prijs 10 centiemen 4de JAARGANG Nr 155. Bureel en Redactie: GROOTh MARKT, 8, AALS i Verantwoordelijke Opsteller OR TA1RK CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. De medewerkers zijri verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Er zijn nog altijd landbouweas die ;h nog geen gedacht kunnen geven m het nut van De Koornbloem, en die soms nog opzien om zich te abon- eeren. Wij willen er hier op wijzen, met de ernieuwing van 't jaar, dat het aan alle :den van den bond onontbeerlijk is zich Is abonnent op ons blad in te schrij- en, daar het nut van hetzelve tien maal Ie kosten vergoed. Vooreerst geven we wekelijks de irijzen van al de waren die in de maga- ijnen verkrijgbaar zijn, alsmede alle ïn- ichtingen omtrent dezelve. Wij geven eveneens alle ïnhch- iogens nopens inschrijvingen van alle raren, vergaderingen en allerlei onder richtingen over bonden enz. Van groot nut zijn de talrijke aankon digingen van notarissen, huren van kofsteden in België en Frankrijk, evenals de kleine aankondigingen die gratis ten dienste staan van de leden en in het be teik van de lezers. Maar het voornaamste van ons blad voor den vooruitstrevenden landbouwer zijn wel de talrijke wetenschappelijke artikels, over voeding, manier van vet- ten, bewerken, over landelijk ree i, ïofbouw, tuinbouw, ziektenbestrijding, zaadkeus en meer andere. Talrijk zijn nog steeds de boeren die gelooven dat men niet veel moet weten voor het bedrijf, en nog steeds voortgaan met oude praktijken en onberedeneerde handelingen. De tijd en de ondervinding hebben echter duizendmaal bewezen, dat er wel eigenlijk landbouwkennissen be- staan en vereischt zijn voor het doelma tig en loonend uitoefenen van den boe- 6 Honderde lezers zijn overtuigd dat de studie van onze talrijke artikelen, hen onschatbare diensten bewees en veel bedroeg om hen tot flinke boeren te ma- Bij de vergrooting van ons blad met Nieuwjaar zullen alle rubrieken merke lijk vermeerderen en zullen we tevens het vermakelijke bij het nuttige kunnen voegen, door het geven van luimige verhalen en boeiende mengelwerken. Meer andere wetenswaardigheden zul len in het bereik van onze lezers kunnen gesteld worden. Met fierheid kunnen wij zeggen dat met Nieuwjaar onze Koornbloem een blad zal zijn die op alle gebied, onder oogpunt van kennis, wetenschap, be kendmaking, aangename lezing voor geen enkel blad zal moeten onderdoen. Wij raden alle leden van Redt U Zeiven aan in hun eigen belang, voor hunne omwikkeling, voor hun gemak en voor veel ander nut, zich onverwijld te laten inschrijven als lezer van ons blad. De onkosten worden tiendubbel ver goed. Lezers wint nieuwe lezers aan en geeft uw blad aan anderen voort om hen van het nut te overtuigen. DE KOORNBLOEM. noodzakelijke eetwaren, zooals bloem, enz. Deze taks wordt echter toegepast op de boter, die toch wel een eetwaar is van allereerste noodwendigheid. Ook de wetgever heeft er niet aan getwijfeld, want hij heeft de margarine vrij gelaten. Dat is nu toch wel eene wondere zaak en eene ware schande van een pro- dukt, dat een eerste voortbrengst is voor den landbouw, zoo zwaar te belasten De boter getakseerd en de margarine vrij 't Is bijna ongelooflijk dat zoo iets ge beuren kan en getuigt van de inzichten onzer Kamerheeren ten opzichte der boeren. Het tegenovergestelde was enkel rechtveerdig, want de margarine doet eene groote concurrentie aan onze na tuurboter. Hadde men de vreemde boter die in België kwam, maar alleen belast, dat was ten minste eene bescherming vooi onze landbouwers in plaats van eene straf zooals het heden is. Maar van landbouwbescherming is er in ons land weinig spraak en men ver geet dat op dees oogenblik onze stiel en bijzonder de kleine landbouwers, die gewoonlijk meest boter aan de markt brengen, een slechte tijd beleven. De droogte ontnam ons alle eten, alles wat men koopen moet, is duur en op den hoop toe worden onze produk- ten zwaar belast Wij vragen dringend aan onze volks vertegenwoordigers, die wet te doen herzien en alleen de vreemde boter en margarine te doen takseeren. Intusschen zenden wij een verzoek schrift naar den heer Minister vanLand- bouw in naam van onze Vereeniging om ons te helpen in deze iastige tijden. Het is eene oude spreuk voor de goede huismoeder, die rust en vrede in haar huisgezin wil. Wanneer de soep goed bereid is en de andere spijzen even smakelijk opgediend worden, dan is het zeker dat al de huisgenoten blij en wel gevuld van tafel gaan. Een goede tomaatsoep en daarna een stuk spek met spruitjes of kooien en aardappelen laat zich eten, ziet ge Goed bereid eten is niet alleen sma kelijk, maar is tevens goed voor de spijsvertering en de gezondheid. Het bereiden der eetmalen is dan eene eerste kennis voor de tegenwoordige en toekomende huisvrouw, die moet weten door afwisseling van spijzen, door ge past toevoegen aan dezelve van vet, peper en zout, of suiker enz. aan haar gezin de vreugde en de gezondheid te verschaffen. De leden kunnen van heden af reeds inschrijven voor alle soorten zaai- en plantgoed, zooals vlas-, klaver-, beet- en graszaden, zaaihaver enz. Ook voor alle soorten aardappelen. Tot hiertoe werd er geene Roode Star aangekocht, dit zal echter kort na Nieuwjaar gebeuren om bij de eerste vorstvrije dagen te doen afsturen. Van Industrie uit Duitschland is tot hiertoe geen spraak Mogelijk zullen wij eene proef doen met Industrie uit Po len, die ook zeer goed schijnt te zijn. Wij raden de leden aan hunne inschrij vingen te doen. Kunnen we koopen in vertrouwen, dan zullen we alle pogin gen aanwenden om ons van echtenDuit- schen industrie te voorzien. Al de reeds gedane inschrijvingen voor plantgoed blijven geldig en moeten niet hernieuwd worden. Dit jaar zullen we zeker zijn echt Rus sisch lijnzaad aan voordeelige condities te kunnen leveren. In de wet op de overdrachttaks heeft men het oude spreekwoord den boer zal 't al betalen niet vergeten. Op bijna alle produkten wordt de taks toegepast, uitgenomen op de strikt De heer Bestuurder van de Samenw. Maatschappij Redt U Zeiven is sprekelijk voor allerlei inlichtingen, raad, hulp, klachten enz. op de volgende da gen, uren en plaatsen Den MAANDAG, DINSDAG en DONDERDAG op het bureel van het magazijn Zeebergkaai, van 9 tot 10 uur voormiddag. Den ZATERDAG in het lokaal, op i de Groote Markt, van 10 tot 11 uur voormiddag. Wij vragen aan de leden deze uren en dagen in acht te nemen om geene verloren reizen te doen of de regelingen j i van het werk niet te storen. Zoo dit voor de moeder geldt in haar huiskring, geldt het niet min voor de landbouwer op zijn velden en weiden. Hij moet er voor zorgen dat de vruch ten die hij moet voeden een gepast en gezond voedsel krijgen. Hij moer niet passen op peper of zout of iets derge lijks, maar vel op de gepaste toevoe ging van dé stoffen die de verschillende planten no idig hebben om wel te groei en en op te brengen. En daar ligt de kennis van het landbouwbedrijf Het is wel een kennis van te weten waar en wanneer men stikstof, phos- phoor, potasch of kalk moet gebruiken en in well e mate hoe men die ver schillende stoffen op allerhande manie- ren en tijdstippen moet weten toe te J passen. j Deze bovengenoemde stoffen zijn het eenige voedsel van de planten. De huis vrouw van t veld, t is te zeggen de landbouwer moet er weten mede om te springen, en dit is niet zoo gemakke lijk als sommigen denken. Stikstof wordt in 't algemeen nogal op voldoende wijze aangewend. De meeste landbouwers zelf kennen niets anders of liever ze willen niets anders kennen. Wanneer deze stikstof op de vruch ten komt, is dit op eenige dagen merk baar de vrucht wordt zwart en groeit forsig. Maar niets belet dat daar zout of peper of vet ontbreekt, dat die vrucht te kort heeft aan phoshpoor, potasch of kalk of van allebei. Gewoonlijk wordt hiervan geen ge noegzaam gebruik gemaakt. De men- schenzien hunne vruchten niet zwart worden en vandaar denken zij dat in die Stoffen niets inzit dan boerenbedrog. Dit is eene grove dwaling, want vele vruch ten hebben veel gebrek aan de nood zakelijkste grondstoffen. Zoo zien we vele weiden in den zo mer die vol boterbloemen en andere zuurplanten komen. Al deze onkruiden getuigen van gebrek aan phosphoor, potasch of kalk en kunnen op eenige maanden verdwijnen door het gebruik van ijzerslakken. Hetzelfde geldt voor landen, waar zurkelplanten weelderig opschieten: dit is een getuige van gebrek aan kalk en phosphoorzuur. Alle vruchten vragen verschillend voedsel, zooals alle dieren speciaal eten verlangen. De klaver vraagt potasch en phos phoor in groote mate en geen stikstof. De graangewassen vragen eene volle dige bemesting, evenals de beeten,aard appelen enz. Maar eene volledige be mesting v. il zeggen het toevoegen van nitraat of ammoniak, superphosphaat, ijzerslakken of Vesta, kaïniet, kalk enz. Past op de kookpot voor uwe vruch ten en geeft hen een volledig voedsel, volgens de grond en de soorten en uwe oplettendheid zal met een rijke oogst beloond worden. WINTERVERZORGING De vroeg begonnen winterkoude heeft een zeer nadeeligen invloed uitgeoefend op vele hoenderstapels. Hoevele hennen zag men niet half naakt loopen toen het ferm begon te vriezen Wat zijn die arme diertjes te beklagen zoo zij tijdens dat gure weder geen warm dag- en nachtverblijf hebben, zoo zij niet op bij zondere wijze gevoed worden. Vergelijk maar een schamel gekleeden bedelaar met een in een peljas gekleeden fjee(r' Dezen deert de koude niet, terwijl de eerste bibbert van koude en ziek wordt, i Hieruit moet echter niet afgeleid worden, dat het nachthok bovenmate moet verwarmd worden, want dan zou de overgang te groot zijn en zeer nadee- lige gevolgen kunnen hebben, want te warme huisvesting versnelt de ademha ling op ongewenschte wijze, en maakt de dieren zeer vatbaar voor catharr, snot, gregarinose, enz. In te koude hok ken is veel voeder noodig voor onder houd der dierlijke verbranding, wijl in een koude omgeving meer warmte uit gestraald wordt dan een minder koude. Een gemiddelde temperatuur dus 17 en voor nog ruiende hoenders 20°. j Hetgeen nog meer ontbreekt is een warm dagverblijf. Iedere kweeker moet een overdekt verblijf hebben, waar de hennen beschut zijn tegen den snerpende s noorderwind. Op elk pachthof bestaat zulk een afdak, namelijk daar, waar kar, wagen, ploeg en eg geborgen worden. I Een afdak is echter nog niet voldoende. i Een mensch, die in vollen winter j buiten staat, bevrijd tegen de noorder wind, krijgt koude voeten al is hij nog zoo geschoeid en natuurlijk koud door gansch t lichaam. Waartoe is een van koude verstijfde mensch in staat Tot niets. Hetzelfde is waar voor onze hennen, zoo zij den ganschen dag be- weegloos, zelfs onder het beste afdak staar Zij moeten zich dus bewegen Van haren natuur is de hen steeds ge neigd tot krabben en pikken. Gevep wij haar daartoe de gelegenheid door onder het afdak een zandbad of aschhoop aan te brengen. De assche of het zand mengt men met wat solferbloem. Ook dekt men in den hoop graantjes, zooals, tar we, maïs, kempzaad. Dit alles biedt de volgende voordee- len a) Door 't krabben blijven de hennen in beweging en behouden gemakkelijk hunne vereischte dierlijke warmte. b) In het zand of de asche zullen zij zich ontdoen van het ongedierte door de solferbloem. c) Zij voldoen aan hunne natuurlijke behoefte :het pikken en krabben en vin den tevens een deel van 't noodige voedsel. Een ander middel is het omhoog han gen (op 30 cmt. van den grond) eener doorgesneden beet deze beet vervangt grootendeels het groen voor den Zo mer door het heen en weer bewegen der beet, het springen en naloopen der hennen blijven deze in beweging, het geen wij in den Winter bijzonder moe ten betrachten. Zooveel mogelijk dient het stil zitten in den Winter voorko men te worden. Het is ook aan te raden in den Win ter warm drinkwater te geven en slechts tweemaal per dag. Als voedsel kan men geven (uitgere kend per 100 kiekens) a) 2 k. tarwezemelen 5 k. mais 3 k. tarwe 1 k. vleeschmeel of b) 3 k. tarwezemelen -p 3 k. gerst ~p 5 k. maïs 1 k. vleeschmeel. of c) 2 k. tarwezemelen T 2,5 k. arachi- dekoek 3 k. maïs 3 k. gerst. of d) 2 k. kortmeel -j- 2 k. sesamekoek X 3 k. tarwe X 3 k. maïs. D. De Konferencie van Washington houdt zich thans bezig met de bespre king over het vraagstuk der oorlogs machten ter zee. Ondanks de geheim houding, waarmede de bespreking omringd is, meent men te weten dat er, ook op het gebied der ontwapening ter zee, een wezenlijke vooruitgang gedaan Voorzeker dat Japan veel belang hecht aan het behouden van den Mut- su, het grootste en voknaakst ingericht pantserschip der wereld en aan de kwestie van de versterking der eilanden van den Stillen Oceaan. Indien het daarop voldoening bekomt zal het vraagstuk der verhoudingen der getal sterkte van de oorlogschepen veel ge makkelijker opgelost worden. Voor wat de Engelsche kust betreft, blijft de belangrijkste op te lossen kwes tie deze van de duikböoten. De Engel- schen beschouwen dit vraagstuk als een levensbelang en men voorziet dat zij 1 niet gemakkelijk op eene al te groote beperking van het getal onderzeeërs zullen toegeven. I Het is waarschijnlijk dat de Engel sche afgevaardigden eene gelegenheid I zoeken om, in algemeene vergadering der Konferencie, het Bristch gedacht te ontwikkelen, opdat de openbare aan- 1 dacht zou getrokken worden op de duik bootenkwestie, die door de Engelschen beschouwd wordt als de allereerste van gansch het zeevraagstuk. Frankrijk, Italië en Japan schijnen gunstig gestemd aan de Amerikaansche zienswijze betreffende de noodzakelijk heid van een groot getal duikbooten. Men denkt te weten dat Frankrijk en Italië, in de kwestie der verhouding van het getal groote oorlogsschepen, vragen zullen dat de verhouding van 3 deze van 2 zou vervangen om, gezien hunne strategische stelling in Europa, gelijkmatig met de andere mogendheden te zijn. Men verwacht zich aan groote uit slagen, zonder nochtans de hoop te koesteren dat het vraagstuk der ontwa pening ter zee of liever der beperking van de oorlogsvloten, zoo spoedig zal opgelost zijn als andere belangrijke punten voor welke de Konferentie met bewonderenswaardige eensgezindheid, eene bevredigende oplossing gevonden heeft. Over eenige dagen werd de aanstaan de aankomst aangekondigd van Duitsche paarden, bestemd om deze te vervangen die, tijdens den oorlog opgeëischt wer den. Het is nuttig dat de belanghebben den weten dat deze bestemd zijn voor de landbouwers der verwoeste gewesten van het Duitsch ettappengebied, 't is te zeggen van de twee Vlaanderen de streek van Doornik en de zuidelijke grens van Luxemburg. De Ontvoogding der Landbouwers is hun eigen werk. maiMM—ïa uil"" 1 VÊÊÊÊÊÊtfBaBmtmam

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1