Arbeid adelt Wie betaalt er? t, ii BRANDVERZEKERING KERSTVERHAAL. Landbouwweekblad Kwade Tongen Briefwisseling. Over Burgerlijk en Landelijk Recht. Zeep Qelangpijl^ ZONDAG 25 DECEMBER 1921 Prijs 10 centiemen 4de JAARGANG Nr 156. ?r"V- Bureel en Redactie: GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRS CAUDRON, Burchtétraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 Frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Origeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Op het oogenblik dat ik ruij neerzet om deze regelen neer te pennen, is ons nieuw ministerie zoo entwat 24 uren samengesteld. De minbter-vCiorzitter verklaarde oat de voornaamste taak is van het huidig kabinet,'s land s financiëelen en econo- mischen toestand te herstellen. Dezen die het nog o iet wisten, kunnen daaruit genoeg aflek Jen, dat de finantieele toe stand der B elgische staatskas alles be halve rooskleurig is. Ondanks men reeds 2 jaar onophou dend de 'grootste spaarzaamheid aanpre dikt en r nen nu weer opnieuw beloften van zui nigheid en spaarzaamheid doet, liet me.n toch reeds doorschemeren dat, zoo Ikuitschland niet volledig betaalt en dat r jp de gestelde datums, er nog aller lei nieuwe belastingen zullen moeten gekeven worden, willen wij metde prac- ti' ,che spaarzaamheid, die onze tegen- v voordige staatsleiders er op na houden, niet hals over kop in den afgrond terecht komen. De heer Minister van hnantien (die terzelvertijd minister-voorzitter is) ver klaarde o. a. nog Wat de belastin gen betreft, wij weten dat iedereen er steeds op uit is, de belastingen door an deren te laten betalen Hierover is t nu juist dat wij t een cn 't ander wenschen te schrijven, want sommige menschen schijnen voor niets terug te schrikken om door anderen te doen betalen, wat voor hunne rekening is. Onder dezen worden voornamelijk j groote eigenaars bedoeld, doch bijna j alle eigenaars van gronden behalve enkele loffelijke uitzonderingen mogen 1 daarmee worden beschuldigd. Veel van die menschen weten van de Gapenen die zij tegenover onze land bouwers in d hand hebben, een meester lijk lees hatelijk gebruik te maken. Nauwelijks was de duurtestijging eenig- zins merkbaar, of door waren er die den huurprijs hunner eigendommen met 200 per honderd en meer verhoogden. De wet liet hen volle vrijheid Maar daar over hebben wij het nu niet Om de finantieele toestand der staats kas eenigzins in evenwicht te houden was eeue grondige hervorming van het belastingssysteem noodzakelijk, de ïis- cale wetten die aan t land gegeven werden, waren gedemokratiseerd, elk zou betalen naar zijn vermogen en naar het bedrag zijner inkomsten. Maar, toen de wetgever de belastingswetten her vormde en ze zoo maakte dat zij met de rechtvaardigheid en de eischen des tijds overeenstemden, werd er geenszins be paald dat de eigenaar of beter de bezit ter zou betalen in plaats van de onder- hoorige of pachter, en nogmaals, zoo als het in België dikwerf het geval is, was het den boer wiens belangen op den achtergrond werden gelaten en is het nogmaals de boer die in werkelijkheid alles zal betalen. ('t Vervolgt). Overal vindt men kwade tongen en menschen die er belang bij hebben iemand door de modder te trekken. Met de pulpafleveringen sloeg het nogal tegen voor onzen bond eenige leveraars lieten ons vee! te lang wach ten de vorst die de Hollandsche bin nenwateren had toegevrozen, heeft nog een paar weken die verzendingen ver traagd. Over veertien dagen kwamen de schepen nogal afdan hadden we over al te kort aan wagons en eens dat ze op wagon geraakten, bleven ze veertien dagen, zelfs eene maand op de spoor baan haperen. Wat miserie kwamen we met de pulp niet tegen het is droef voor de leden die er naar wachten, maar nog droever voor het bestuur, die niettegenstaande alle pogingen er niet in lukt al de wa gons op tijd te sturen. Er kwamen menschen tusschen die wisten te vertellen dat de pulp van Redt LI Zeiven niet zou geleverd worden Er is zoo een profeet op de grens van Meldert en Moorsel, die dit reeds van over weken wist uit te bazuinen en de menschen tot in Mijlbeek toe kwam vod den wijs maken. In Mijlbeek heeft die vent nogtans eene rekening staan van wagons pulp aan goedkoopen prijs, die nog moeten geleverd worden van over twee jaar en van verleden jaar 1 Op andere dorpen gingen ook onge luksprofeten rond, die vele goede zielen den schrik op 't lijf joegen 1 Ongelukkig voor die vuile tongen komt de pulp er nu goed door en zijn de partijen aan goedkoope prijzen, zooals 225, 270, 275, 315 en 355 fr., bijna allen verzonden. Van de eerste partij aan 225 fr. zijn Zaterdag 17 December de laatste wagons geladen. Als ze niet te lang onderwege blijven, zijn ze reeds al len aangekomen deze week. De volgen de partijen zullen in een paar dagen al len geleverd zijn, en zoo komt het dat niettegenstaande de profetiën van som mige oneerlijke lieden, de bond zooals altijd streng en trouw de leden bediend. Aan al de ingeschrevenen zeggen we zijt gerust in de zaak, uwen pulp komt u dees week toe en aan de prijzen zooals op de kaarten vermeld. den duren tijd, du's niet verhoogd heb ben. Die roekeloozen stellen zich bloot de vrucht van jarenlange spaarzaamheid en arbeid, in enkele uren tijds, in rook te zien verdwijnen eerst dan als er in hunne onmiddellijk nabijheid eene ramp voorvalt dan komen zij afgeloopen, dan zou binnen de 24 uren hunne verhoo ging moeten in orde zijn, omdat zij kun nen bestatigeu hebben hoe onvoorzich tig ze geweest zijn en welk gevaar zij zelf geloopen hebben, t Is nu de ledig- ste tijd van het jaar, nu is er gelegen heid om bij de lange winteravonden de polis eens uit den hoek te halen en uit te pluizen. Want vele polissen, oh zoo vele zijn slecht opgemaakt. Wat ge zelf nazien kunt is of uw oogst verzekerd is in de schuur en in het woonhuis (het gedorschen goed komt immers op den zolder) of uwe alem verzekerd is in en rond de gebouwen! of uw vee verzekerd is tegen bliksem in open luchtenz. enz. Vraagt inlichtingen voor alle verande ringen die Gij zoudt willen zien gebeu ren aan uwen verzekeringsakt, s Zater dags is onze bestuurder den ganschen dag ter uwer beschikking in ons lokaal Groote Markt (2' verdiep) en bijna al de plaatselijke schrijvers zijn agent on zer Brandverzekering. Vraagt inlichtin gen over alles waar ge aan twijfelt, want brandverzekering is een gewichtige zaak en in de meeste gevallen is het slechts dan als men door brand getroffen wordt dat men bestatigt dat de polis niet in haak is. Uwe verhooging kan bij R. U. Z. on middellijk gedaan worden. N. B. - Onze leden zullen ongetwij feld nieuwsgierig zijn om den uitslag te kennen van het jaar dat ten einde loopt, of er weer teruggave zijn zal op de pre mie. De juiste rekening kan nog niet ge maakt worden omdat we ni^t weten wat de komende week nog medebrengen zal, maar als er niets meer tegengaat, zal er nog iets overschieten, dat mogen we gerust verklaren. men als voor de levende hagen, dus 50 cm. of 11/2 voet voor het Land van Aalst. c) De Leiboomen mogen langs bei de zijden van den gemeenen scheimuur geplant en opgeleid worden zonder dat men eenigen afstand dient in acht te nemen. Is de muur niet gemeen, dan mag enkel de eigenaar van den muur er fruitboomen langs opleiden; de gebuur heeft alsdan niet het minste recht op den muur. Doch daar er geen afstand moet behouden worden tusschen zulke boo- men en het naburig erf, zou de gebuur welke geen eigenaar noch mede-eige- naar is. op de uiterste grenslijn van zijn erf bijvoorbeeld een traliewerk mogen plaatsen of ijzerdraad spannen, welke echter niet tegen den muur steunt of gevestigd is, en tegen dien graad of deze tralie zou hij alsdan zijne fruitboomen mogen opleiden. Moest de boom op den wettigen afstand geplant, maar door de aanhou- dende windvlagen gebogen geraken, zoodat zijn stam overhing tot op den naburigen grond, dan zou de gebuur het recht hebben deu boom zei ven te doen uitroeiën. De eigenaar is immers eigenaar van den boven en onder- grond. Het zou kunnen gebeuren dat de afstand, door het gebruik der plaats bepaald, en aldaar zeer klein is, en dat met den groei de boom zoo verdikt, dat zijn stam de scheidingslijn te buiten gaat krachtens art. 552 van het Bur- gerlijk Wetboek zou alsdan de eige- naar wederom kunnen eischen dat die boom uitgeroeid worde, omdat hier- door op zijnen eigendom inbreuk ge- maakt wordt. (Beltjens 35 - 36 Code wel zij over zijn eigendom hangen, dit recht behoort alleen den eigenaar des booms toe. 3. Indien het wortels zijn die op zijn erf doorschieten, zoo heeft hij het recht die in te korten tot op de scheidingslijn. Daartoe heeft men den eigenaar zelfs uiet te verwittigen, noch hem dit zelf te doen verrichten, zooals dit dient ge daan voor het inkorten der takken. Het recht om de wortels af te houwen en de takken te doen afkappen kan niet verjaren. 4. De nabuur mag eischen dat de boomen, hagen, boompjes en heesters, welke op minderen afstand dan den wettigen geplant zijn, uitgeworpen wor den. De uitwerping dier beplantingen kan nochtans slechts bevolen worden op voorwaarde a) dat de beplanting er nog geen dertig jaren staan b) dat die boomen er niet staan bij beschikking van den vader des huisgezins c) dat er geen onderlinge overeenkomsten bestaan, die de beplan tingen op een minderen afstand gedoo- gen. ('t Vervolgt). Oultre, den 21-12-1921. Mijnheer den Hoofdopsteller. Gelief de goedheid te hebben eene kleine opstelling in uwe Koornbloem te doen. Ik ontvang van M. Denis Ceute- riek het volgende Uw pacht verhoogt in 1922 van 162 fr. tot 538 fr. boven alle lasten» Heer Bestuurder, gelief in uw land bouwweekblad zulk eene verhooging van pacht te zetten. Hetgeen voortkomt door kwade tongen met de kiezing. Uw getrouw lid. A. Van Eeckhout. BELANGRIJK, BERICHT. Niettegenstaande den uitleg dien we j geven in voordrachten en in gazetarti kels komen er nog wekelijks leden met hunne verzekering af waarvoor het te j laat is den opzeg te doen. Wij herhalen dus voor de zooveelste maal dat de op zeg eener verzekering moet gedaan wor den 3 en in sommige gevallen 6 maan den op voorhand, bij aanbevolen brief. Zoodat een mondelingsche opzeg of een gewone brief geen het minste uitwerksel hebben. Zelfs een aanbevolen schrijven dat een dag te laat komt mist zijn doel en ge blijft opnieuw voor 10 jaren gebon den. Het komt ons ook voor dat, sedert onze Maatschappij door hare werking bressen maakte in de agentschappen onzer concurrenten, sommigen dezer de polissen vernieuwen, als ze de gelegen heid hebben, voor 15 zelfs voor 20 jaar, en 't zou ons hoegenaamd niet verwon deren dat, als ge wat lichtzinnig teekent, zij U eerlang voor uw leven vastleggen zullen. i Wij ondervinden ook dat nog vele J landbouwers hunne verzekering uiet in overeenstemming gebracht hebben met (Vervolg). Afstanden vereischt tusschen zekere beplantingen en boomen en het nabu rig erf. 1. Hagen a) Een doode haag mag op de uiterste grens des eigendoms wor den geplaatst, b) Voor eene levende haag dient onderzocht te worden, welke de afstand is volgens de gebruiken der streek die afstand dient te worden in acht genomen. Zijn de oude gebruiken niet meer in voege, dan dient de wette lijke afstand gevolgd en de haag zal ge plant worden op 50 cm. van de schei dingslijn. De oude gebruiken van het Land van Aalst schrijven een afstand voor van 1 voet en half 't zij 42 cm. In de gemeenten Baardegem en Meldert, die vroeger deelmaakten van het mark graafschap Assche, met een verhef van van 75 cm. worden gevolgd. 2. Boomen De boomen worden vol gens de wet verdeeld in drie categoriën. a) Hoogstammige boomen dit zijn boomen, die bestemd zijn om een zekere hoogte te bereiken. Zulke boomen moe ten minstens, indien geene oude gebrui ken bestaan, op een afstand te worden geplant van het naburig erf. De oude gebruiken die in het Land van Aalst gevolgd worden, schrijven een afstand voor van 3 voet t 83 cm. -te Baerde- gem en Meldert op lm. 40cm. b) Laagstammige boomen Daarvoor I dient denzelfden afstand in acht geno- Afstand der beplanting langs wegen. a) Buurtwegen. 1. Boomen langs de wegen van le klas (12 m. breed), 2C klas (6 m.) en 3e klas. (4 m.)afstand van 50 cm. vdn den boord des wegs of grachts van 1.50 m. breed; langs de wegen van 4e klas minstens 3 meters dan het middenpunt der baan. Tusschen de boomen is de afstand van 6 meters. 2. Hagen Langs de vier klassen van wegen 50 cm van de boorden maxi mum hoogte1,50 m. b) Staatsbanen. Afstand en lijn- richting te vragen aan 't bestuur van Bruggen en Wegen. c) IJzeren wegen. Hoogstammige boomen op eenen afstand van 20 meter en laagstammige op 6 m. d) Buuttspoorwegen. Men mag de zelfde afstanden in acht nemen als deze voorgeschreven langs gewone eigen dommen. Afstand der beplanting langs waterloopen. a) Onbevaarbare (beken). Struik gewassen en hagen op 50 cm. van den boord hoogstammige boomen op 1 m. van den boord. b) BevaarbarAlle beplantingen op 3 m. van boord of trekweg. Mits goedkeuring der bevoegde over heid mag de gemeente een minderen af stand toelaten. Rechten van den gebuur. 1Hij op wiens eigendom de takken van des nabuurs boomen hangen, kan dezen laatsten dwingen die takken af te kappen of in te korten tot op de schei dingslijn. Het is dus wel verstaan dat de gebuur die takken zelf niet mag af-, kappen, maar wel ze doen afhouwen. 2. De vruchten der fruitboomen, die van zelfs op den eigendom van den ge buur vallen, behooren hem toe. Noch tans mag hij die niet afplukken, alhoe- Wij herinneren nogmaals aan onze abonnenten dat de Post dezer dagen de kwitanties zal aanbieden voor het abon nement op De Koornbloem voor 't jaar 1922. Wij hopen ook dat al degenen die proefnummers kregen het bedrag zullen willen betalen, slechts 5 fr. voor ge heel het jaar 1922. Ons blad wordt ver groot van af Nieuwjaar jen toch blijft de prijs onveranderd. In geen enkel landbouwershuisgezin mag De Koorn bloem ontbreken. De nieuwe lezers nemen in acht dat de postkwitantie maar één maal voorge legd wordt. Na Nieuwjaar komen al tijd een aantal lezers reklameeren. maar het zijn berouwhebbende zondaars, die lichtzinnig geweigerd hebben hun abon nement te betalen en na één week kon den zij het niet meer uithouden zonder hun geliefd KOORNBLOEM EKEN. Oppassen is de boodschap De Koorbloem. In zijn armoedige doch reine woning de leemen vloer was met zand be strooid en aan de twee deuren, die er op uitgeven, lag een stroomat door hem zelf gevlochten daar zat boer Sanders bij een slecht verwarmden haard, de ellebogen op de knieën en de kin in de handpalmen vóór zich uit te kijken altijd starrelings naar het zelfde vlammetje dat rond hetzelfde stuk hout danste. Alleen zijn gedachten bewogen doch gelijk het vlammetje rond denzelfden houtsblok wentelde, zoo keerde en keer de zijn gedacht ook altijd aan rond een zelfde punt dat in zijn geest vastgean£ kerd lag. Men hoorde niets in de huiskamer dan het eenzame tikken van het kasuur- werk, en nu en dan den hollen stap van vrouw Sanders, die aan 't zorgen was voor 't eten van hun eenig mager koetje. Als zij naar den stal ging met den warmen pot, zag zij haar man in gepeinzen verslonden na, schudde even het hoofd en trok de deur dicht. Buiten gromde de koude wind om het huisje en daar klonk traagzaam een bijlslag onder een afdak. Het was de kleine Ivo, hun eenig kind, een mannetje van een jaar rwwnswrawMHM I iRNBL

De Koornbloem | 1921 | | pagina 1