7 Arbeid adelt Brief aan flonkel Wisitis. Landbouwweekblad Ons Kerstfeest Konijnenkweek Jongens, als ge trouwen gaat. ■■MM ZONDAG 1 JANUARI 1922. Prijs 10 centiemen. 4de JAARGANG Nr 157. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Burchtstraat, 3, Aalst. Aankondigingen volgens akkoord. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. - De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. De Koornbloem treedt met moed, met vreugde en met zelfvoldaanheid haar vierden jaargang in. Vergeleken bij het nederig borelingske dat ze einde 1918 was, is ze al een tamelijk groot blad geworden, en is ze nog niet zooals we ze droomen, zooals ze eens worden zal en die dagen zijn niet ver meer dan mogen wij toch met fierheid bekennen dat ze voortaan op vasté grondvesten berust. De nieuwe abonnementen stroomen toe het verloopen jaar gaf ons een aan winst van niet min dan duizend abonne menten. Wij tellen lezers vooral in Oost- Vlaanderen (de bakermat, de geboorte provincie), dan in Brabant, West- Vlaanderen, Limburg, Luik en Hene gouwen, ja zelfs in Frankrijk en Holland; alleen in 't Ministerie is De Koorn- bloem nog niet binnengedrongen, maar dat komt van zelfs. Bij het aanvangen van dit nieuwe jaar gaan onze heilwenschen eerst en vooral aan de stichteSs, de werkers en mede werkers van het eerste uur, aan al dege nen die in het begin te kampen hadden met al de moeilijke omstandigheden en toch den moed niet hebben opgegeven, aan onze dappere propagandisten en aan al onze medeleden en al onze abon- nenten en ten slotte aan al de land bouwers, die één en dezelfde familie moeten uitmaken. Onze wenschen zijn veelomvattend ze zijn van stoffelijken en van geestelij ken aard. Hoe hebben wij heel het verloopen jaar niet gestreden voor de pachtwet, niet de warmste verdedigers geweest van de Landbouwkamers. De landbou wers hebben de verwezenlijking noch van het een noch van het andere. Er is sedert den oorlog een heele nieuwe reeks wetten gestemd op maatschappelijk ge bied - aan de landbouwers heeft men niet gedacht. Daar is een huishuurwet gekomen ten voordeele van kleinen bur ger en werkman. De woningnood was groot en de wet was er noodig. Doch nog meer noodig was de Pachtwet. De landbouwer was en bleef de speelbal van den landheer, het slachtoffer van dezes wispelturigheid en willekeur. Handelskamers, werkersraden bestaan reeds lang de landbouwkamers men hoort er niet meer over spreken. In dit laatste parlementaire jaar werden noch tans twee wetsvoorstellen ingediend, én een pachtwet én een wet over land bouwkamers. Beide werden niet ter be- j spreking gebracht en wachten op men- schen met meer kracht en durf, om ze voor te brengen Wij, we hebben ons laten wijs maken dat de socialisten enkel tegen het eerste voorstel waren omdat de kleine landbou wers er te weinig of geen voordeel bij hadden. Ver van ons het gedacht om de socialisten te verdedigen, wij weten in tegendeel dat zij tot nog toe geen land bouwersvrienden zijn geweest, maar de waarheid moet niet vervalscht worden. Er zitten, naar ons gedacht, nóg te veel groote eigenaars en landheeren in Kamer en Senaat, om een wet te stem men die een merkelijk voordeel en de vrijheid te geven aan den landbouwers. Uit ganscher harte wenschen wij dit jaar een goede pachtwet aan de land bouwers Dat zal velen onder hen uit den neteligen toestand helpen, waarin zij thans genesteld zitten. Zoolang die wet ons ontbreken zal, zal er als een zwaard van Damocles boven ons hoofd hangen en blijven hangen als een eeuwige ter neerdrukkende bedreiging. Het is ontegensprekelijk dat ons land sedert 1880 merkelijk is vooruitgegaan en onder de beschaafde volkeren een niet te misprijzen -eereplaats heeft inge nomen. Ook zijn wij op landbouwgebied sedert na 1880 het Ministerie van Land bouw werd ingericht, met rassche schre den vooruitgegaan. Maar de vooruitgang gold vooral den handel en de nijverheid. Zoo schreef voor den oorlog de Duitsche Frank furter Zeitung zelfBelgië heeft op handels- en nijverheidsgebied zulk een vooruitgang gemaakt, dat het zonder tegenspraak een der eerste landen van de wereld mag genoemd worden. België is 5 maal kleiner dan Engeland, maar het telt 48 maal minder armen dan het rijke Albion Op landbouwgebied was de vooruit gang echter niet evenredig.Het is slechts aan de noeste vlijt, aan de onvermoei bare en spaarzame werkkracht van onze boerenbevolking te danken geweest dat onze landbouw niet blijven steken is. Maar noch op economisch, noch op maatschappelijk gebied zijn we waar we zijn moesten, waar de handel gekomen en waar de nijverheid thans is. Om daar te geraken moeten wij een degelijker landbouwonderwijs hebben, van laag tot hoog en degelijke instellingen, die den vooruitgang zullen verzekeren en waar borgen, zooals wij het genoegzaam uit eengezet hebben in onze opstellen over de Landbouwkamers. Doch wat de voornaamste factor van den bloei van den landbouw en van den welstand der boeren is, zijn vereeniging en solidariteit, en dat zijn misschien ook de eenigste en zekerste middels. De soli dariteit-, dat is de samenwerking, de broederlijkheid, het innig, gezellig sa menspannen ter verovering van hun recht van al de leden van één stand. De zwakkeren hebben alleen de vereeniging als waarborg tegen het mogelijk machts misbruik van de grooten. Het zal mis- schij^aeene gemakkelijke taak zijn al de boM^^Jan deze waarheid te overtuigen en ^tertoe te Drengen den broederband te s!*-.en die van hun stand zal maken de sterkste van allen. De tijden zijn daar, het is eene noodwendigheid geworden en zoo zij er niet aan voldoen, zullen zij overmand worden in hun eigen nadeel en ten nadeele van het gemeenschappe lijk Vaderland. Benijdenswaardig is de eendracht on der de werklieden, hunne syndikaten zijn stevig ingericht. Het is eene waarheid, dat ze soms te ver gaan, dat ze soms overdreven eischen stellen en in dwaze werkstakingen gaan. Dat ze worden mis leid door heethoofden en gelukzoekers, maar dat is geen bewijs dat hun syndi katen op slechten voet ingericht zijn, noch dat hun betrachtingen altijd onge grond en onrechtvaardig zijn. Niet in één jaar is men er toe geko men de arbeiders zoo sterk te vereenL- gen, niet in één jaar zullen de landbou wers het zoo ver brengen, daar hoeft liefde, moed en geduld voor. Die broe derliefde, dat geduld en dien moed wen schen wij aan al de landbouwers, opdat zoo gauw mogelijk de heerlijke dageraad verschijne, waarop de gansche boeren familie zal staan in de rijzende zon van een nieuw leven. Mochten deze wenschen dit jaar nog maar slechts een begin van vervulling krijgen, mochten de heeren der regee ring ook dit jaar de boeren eens indach tig zijn, dan zouden ten ipinste de vurig ste onzer Nieuwjaarswenschen - niet gansch onvervuld blijven. H. KLOPTEROP. N. B. We vernemen daareven dat volksvertegenwoordiger Van Dievoet op het bureel van de Kamer zijn wets voorstel over de Pachtwet weer heeft neergelegd. Laat ons hopen dat het de zen keer moge lukken. BESTE NONKEL, Met de vergrooting van ons blad kan De Koornbloem niet nalaten U te bedanken voor uwe gewaardeerde me dehulp en tevens naar den staat van uwe gezondheid te vragen. Sinds eeni- gen tijd hebben we van U niets meer gehoord, en het zou ons pijnlijk vallen, moesten we vernemen dat Gij ziek zijt of dat Ge geplaagd wordt door rhumatism, ciatika, griep of andere aardige en tries tige plagen. Wij denken dat uw oude kop nog ge zond op uw lijf staat en dat wij in 't kort nog menig briefken van U zullen mogen ontvangen tot groot genoegen van al onze lezers en bijzonder van uwe trouwe vriendin De Koornbloem. Vorige maal v i wij op het gewone van d'historie de boer zal 't al beta len „.Nu zullen wij de waarheid daar van nog eens te meer aantoonen tevens bewijzen, hoe wij boeren betalen voor de groot-eigenaars en zulks, nadat deze ons heel hooge pachtprijzen oplegden, en ze ons met één Kerstdaggebaar, deden aan nemen De belastingen op het inkomen van onroerende goederen, geeft de volgende verplichtingen Op de huurwaarde van onroerende goederen, ('t zij gebouwen, eigendommen, landen) moet, na aftrok van een zesde der geheele som, 10 u o betaald worden, dus het tiende van 5 6. Als grondslag wordt genomen, het wer kelijk inkomen, in geval de eigendommen verpacht worden, en het vermoedelijk inkomen, zoo de eigenaar zelf zijne eigen dommen bewoond of bebouwd. Dus iemand die zijn eigen hofstede of landerijen bewoond of uitbaat moet, naar evenredigheid der som die den eigendom zou opbrengen, in geval hij zou verhuurd worden, na aftrok van een zesde der som 10% betalen. Een eigenaar nu, die eene hofstede verhuurt voor eene som van 1800 fr. betaalt daarvoor na aftrok van 1 6, zijnde 300 fr. zoodat er 1500 fr. overblijft aan 10 °/o - 150 fr. Die som moet door den eigenaar betaald worden. Wel mag de eigenaar (als hij daarover overeen gekomen is met den huurder) de split sing der belasting aanvragen, mits,- aan de controleur of zijn gevolmachtigde de noodige inlichtingen te verschaften.Door splitsing verstaat men de verdeeling der eigendommen van een eigenaar tusschen hem en zijn huurder of verschillige huur ders, zoodat de belasting te betalen op het inkomen van den eigendom op reke ning komt van den huurder. Voor der gelijke aanvragen moet door den eige- naar een aangifte van splitsingformule, 't welk door den ontvanger wordt afge- leverd, ingevuld worden. Dergelijke belastingen worden door j den ontvanger rechtstreeksch geënt op den huurder en alleen, als zij zoo ge- j ënt worden heeft de eigenaar het j recht ze door den huurder te doen betalen. Weinige eigenaars hebben met hunne j huurders zulke overeenkomst gesloten, j Velen onder hen, hebben er hun huur- j prijs naar gesteld om hunne belasting, j die het inkomen van het verhuurde hun oplegt er te kunnen mee betalen, ja, j velen onder hen hebben er zelf een mid- i del in gevonden om hunne hooge huur- i prijzen te verrechtvaardigen door te zeg- i gen dat zij 10 o en nog meer op hun inkomen moesten betalen. Maar ofschoon weinige eigenaars daarover met hunne huurders af spraak hebben ofschoon zij hunne huur prijzen er naar regelden om de belastin gen te kunnen betalen ofschoon de wet hen niet toelaat van hunne huurders de betaling te eischen dier belastingen zonder aanvraag ft.ot splitsing toch doen bijna alle eigenaars hun huurder be talen. De aftruggelarij waarvan de boer het slachtoffer is, bedraagt soms groote som men zoo zegde mij de week voor Kerst dag een boer dat hij aan zijn eigenaar 400 fr. moest opleggen, bij den overeen gekomen huurprijs (merk wel dat die eigenaar zulks liet weten juist voor Kerstdag). Zoo weet ik nog een eigenaar die 75 hectaren land verhuurt aan 1,50 fr. de roede, dus 487,50 fr. per hectare, en voor 75 hectaren geeft dat 36562,50 fr. Na aftrok van 1/6 zijnde 6093,70 fr blijft er 30468,80 fr. Daarvoor moet worden betaalt 10°/o of 3046,88 fr. Die som moet betaald worden door den eige naar en door niemand anders, daar er met geen enkele pachter eene overeenkomst werd gesloten. In den loop van 't jaar kregen al de huurders nochtans een rekeningje waarop hun deel der belastingen voorkwam en er was te kiezen tusschen twee ofwel beta len, ofwel de deurwaarder. Dergejijke gevallen zijn dagelijks te bestatigen. Is het dan de boer niet, die voor t grootste deel de belastingen be taalt waarmede de staatskas moet wor den in evenwicht gehouden. Naast de ontzaggelijke sommen die hem te beurt vallen aan belastingen, krijgt hij dan nog voor een cjroot paart, deze der eigenaars, kasteelheeren en barons. En tegenover dergelijke wantoestan den wisten zijn groote vrienden en mach- beschermers, hem nog g .-ei; e il- i wapen of verdedigingsmiddel te vt rs'chaffen Of valt de boerenstand, dan buiten het maatschappelijk solidarisme Hard-Labour. Jongens, als ge trouwen gaat, Hoort wat ik u zeg Doet het met geen dwazen kop, Doch met overleg Trouwt ge een meisje om haar geld, Wel, gij arme bloed Geld dat is de liefde niet Die gij hebben moet 1 Jongens, als ge trouwen gaat, Even opgelet Op geen mooie, lichte deern Uw gedacht gezet 'k Weet het van eèn wijzen man Trouwt ge om 't schoone lijf, Gij verliest alras het lijf En gij houdt het wijf Jongens, als gij trouwen gaat, Kijkt uw oogen uit Naar een meisje dat het best Past voor uwe bruid Geen die steeds haar mondje roert In een vreemde spraak Steeds haar kleedje knipt en naait ft aar den laatsten smaak Zoekt een fliinkt, Vluamsehe meid, Die u gaarne ziet Gaarne ziet in uwe vreugd, Ook in uw verdriet, Een die zedig is en trouw. Werken durft en kan, Vindt gij zulk een voor uw bruid, Zij is 't vrouwtje, man Fons Van de Maele. N. S. B. - N. V. I. Ja, maak er nu een verslag over 't Eerste dat 'k te zien kreeg dat wa ren de twee gebalde vuisten van Fred. Och, of de naam van onzen Eerevoor zitter onderaan de programma's stond of niet, iedereen weet dat makker Willy Breckpot de spil, de kern, de ziel van het Kerstfeest is geweest. Niet alleen de naam van makker Wil ly was vergeten, maar ook dien van on zen ieverigen ondervoorzitter Renne- boog en daarom werd mij de tweede vuist gebald. De meeste lieden denken dat ons Kerstfeest slechts begon om vier uur na middag, 't is omdat ze niets gezien heb ben van het lekker theepartijtje, de oor logsweesjes om 2 uur aangeboden. Me dunkt, ik hoor het gerucht nog van hun lippen, zoo goed lieten ze zich de lekkere chocolade en de malsche boterkoeken smaken. O die Aalstersche mode 't Was reeds 4 1 /2 voorbij alvorens het eerste nummer van 't programma werd aange raakt. Een volgende keer zal ik er het woord ZEER nog bijlappen. Nu, we hebben er niets aan verloren. De inhul- digingsmarsch onder de leiding van makker Clotman Frans, was iets puik, iets machtig en buitengewoon wel uit gevoerd. Voor een openingsstuk bezat het voorzeker al de vereischte hoedanig heden. Waarlijk 'k voelde mij diep getroffen bij het hooren dat M. Urbain Samau, een oorlogswees, reeds zoo goed de viool bespeelt. We verwachten veel van hem in de toekomst. Moed Urbain, 't en mag u aan geen leiding ontbreken. Spijtig toch dat ik geen muzikant ben, maar bij 't hooren van het fantazie-trio voor viool, violoncel en klavier, uitge voerd door de heeren Steenhaut Edward Mertens Florent en Van der Meirssche Karei, voelde ik me zoo zoet aangedaan, me docht, dat die menschen de snaren deden spreken. Ze zijn ook aan hun proefstuk niet meer, 't zijn reeds oud gekenden. A crikets wedding heeft voorzeker zijn naam van eigenaardig niet gestolen en daarom zal ik er dan ook maar eigen aardig over zwijgen. Het eerste deel sloot met Suite-Ballet voor orkest en was weer iets buitengewoon aangenaam. Waarlijk onze makker Frans Clotman is een durver, maar t puik der Aalstersche muziekliefhebbers hoeft men ook niets te vreezen. Dit orkeststuk genoot veel bijval en heeft 't publiek zeer gunstig gestemd. 'k Ging hier wat rusten, doch k zag makker Herssens Leo' het verhoog be klimmen. De N. S. B.ers kennen hun mannen en dat onze Voorzitter zijn ex cellentie den Minister van Nijverheid en Arbeid alsmede onzen onvermoeibaren Schepene van Openbare Werken M. De Windt, om hunne aanwezigheid op het Kerstfeest ging bedanken, dat wisten we voorop. Hij had het over den socialen Vrede elkander behulpzaam zijn, elkan der beminnen naar 't voorbeeld van den grootsten socialen Vredestichter die er ooit geweest is. Zijn gemoedelijke woor den tot de weesjes hebben ons gevoelig aangedaan, 't Is de plicht van iederOudv- strijder zich het lot dezer kinderen aan te trekken om de groote leemte in 't huisge zin, welke zij zoo snerpend gevoelen.Het evenbeeld van zijn eigen persoon hem door de oorlogsweesjes van hunne spaarcenten aangeboden, heeft hem zichtbaar getroffen. De prachtige bloem ruikers voor makkers Willy Breckpot en Fred hadden nagenoeg op hen hetzelfde uitwerksel. Daarna zagen we den Bestuurder van 't Kerstfeest zich in 't zweet zetten om zich bij de naamafroeping voor giften in al dat gewoel van kindervoldaanheid te doen begrijpen. Wat moet hij op de lip pen gebeten en gesakkerd hebben, maar oorlogsweesjes, die hem zoo nauw aan 't harte liggen, mochten hem wel eens vermoeien. Immers hij werd goed bijge staan door eenige weduwen, voor wien het ook nooit te veel is als ze maar iets voor de weesjes kunnen doen, want ver geet het niethoe meer men doet voor die kinderen, hoe meer men stijgt in de achting van alle weldenkende lieden en bijzonder van dezen die door hun milde giften het ons mogelijk maakten derge lijke prijzen de oorlogsweesjes te schen ken. Onzen besten dank aan de burgerij der stad Aalst met een gelukkig en voor spoedig Nieuwjaar. Het tweede deel van ons programma moest wat besnoeid worden, want eer alles was uitgedeeld, zagen we 't uur reeds ver gevorderd. Werd het besnoeid we kregen toch een zachtruischend lied te hooren Kerstmis door Henri Matthieu. Wie zijn naam hoort, weet genoeg dat de uitvoering niets te wen schen overliet. Daarop volgde De Hei tweezang door Juffers Clotman Laura en De Vos Clara. Wat me hier het meest trof, was niet alleen de schoonheid van 't lied, maar bij beide Juffers is niet een woordje onverstaanbaar, zoo zuiver en beklem toond spreken ze. Hetzelfde mag gezegd worden van de solisten in Klokke Roe land Het niet steunen opal de letter grepen is soms oorzaak dat men den zang niet goed verstaat, 't Was hier 't geval niet en ze verdienen er des te meer lof om. Kortom een welgelukt feest. De Verslaggever, L. HAEMS. Wij zijn over 't algemeen geen groote voorstanders van den konijnenkweek, daar ons dunkens geen vleesch aan den voortbrenger duurder kost dan het ko- nijnenvleesch. Dat men hieruit niet be sluite dat wij altijd en overal den konij- netikweek afkeuren. De werkman die twee of drie konij nen houdt, om zijn afval te benuttigen die anders zou verloren gaan en die zich derwijze op kermis of op Nieuwjaar een smakelijk stuk vleesch verschaft, is niet af te keuren. Geeft men den kweek wat meer uit breiding, dan zijn bijzondere voorzorgen noodig en men zal zich o. m. moeten toeleggen op het kweeken van rassen, die benevens eene voldoende hoeveel heid vleesch, andere produkten geven, 't zij haar of pels. Dit deel van den ko nijnenkweek is alhier te veel verwaar loosd geweest. Men heeft zich eenvou dig toegelegd op het voortbrengen van vleesch en dit vleesch, wij herhalen het, is te duur. BNBL Nieataiaarsaiensehen 1 Wle er

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1