Arbeid adelt Dood van l H. Paus Benedictus XY ALGEMEENE VERGADERING Jloe een boomgaard aangelegd De Hoenderteelt. Het aanleggen van blijvende meilanden. Landbouwweekblad Verzekeringen. Samenw. Maatsch. Redt U Zelyen ZONDAG 29 JANUARI 1922. Prijs Iü centiemen. 4de JAARGANG Nr löl. Abonnementsprijs t 5,00 frank 'a jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel eri Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke OpstellerORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. De Katholieke Kerk werd in rouw gedompeld door de dood van den Paus Z. H. Benedictus XV. Op 22 Januari, om 6 uur 's morgens, heeft Hij den geest gegeven in tegenwoordigheid van de Kardinalen en Waardigheidsbekleeders van het Vatikaan. De overleden Paus, in de wereld Markies Jacobo della Chiesa, werd geboren te Pogli nabij Genua, den 21 November 1854. Hij behoorde tot eene gekende Italiaansche familie. Hij studeerde te Genua, te Cahrancia en te Rome. Was dokter in wijsbe geerte, burgerlijk recht en godsgeleerdheid. Hij studeerde ook de diplomatie, het internationaal recht en de meeste levende talen. In 1879 werd Hij priester gewijd Hij werd opvolgenlijk secretaris aan de Nunciatuur te Madrid en substituut aan het Vatikaan. In 1907 werd Hij tot Aartsbisschop van Bologne en in September 1914 tot de waardigheid van Paus verheven. Paus Benediktus XV was een groot Man, die in alle deelen der wereld veel gezag en achting genoot, zelfs bij de niet-Christenen. Hij was een beroemd Staatsman en oefende grooten druk op de internationale betrekkingen. Gedu rende den oorlog deed Hij al het mogelijke om hulp te bieden aan krijgsgevange nen, aan burgerlijke gevangenen en deed vele pogingen om den vrede te bekomen. De dood, die niemand spaart, heeft de Groote Man van zijn talrijke en gewichtige bezigheden weggetrokken. De Koornbloem biedt hare rouwbetuigingen bij de talrijke rouwbrieven uit alle hoeken der wereld. DAT HIJ IN VREDE RUSTE voor al de Aandeelhouders op ZON DAG 5 FEBRUARI 1922, i/a- ure zeer stipt, ten lokale Redt U Zei ven Groote Markt, Aalst. DAGORDE 1° Balansrekening voor 1921. Winst- en Verliesrekening. Verdee ling der Winsten. 2° Herkiezing van de helft van den Beheerraad in vervanging der Heeren j B. Schockaert, Erondegem, Victor De Clippele, Woubrechtegem, Emile Cop- pens, Haeltert, voor den Beheerraad, en Frans Coppens, Lede, Frans Wynant, Oultre, voor den Toezichtsraad. De uittredenden zijn herkiesbaar. De Bestuurder, De Voorzitter, O. Caudron. B. Schockaert. P. S. De verdeeling der winsten zal volgenderwijze gedaan worden Op Zondag 5 Februari voor de ge meenten Nederhasselt, Oultre, Aygem, Heldergem, Woubrechtegem, Dender- hautem, Iddergem, Ninove, Okegem, Teralphene, Schoonaarde, Kerkxken, Vlierzele, Denderleeuw, Erondegem. Op Zondng 12 Februari, om 9 uur voormiddag, voor de andere gemeen ten. Op Zondag 19 Februari, om 9 uur voormiddag, voor deze die op de twee eerste dagen zouden belet zijn. OVER Vele landbouwers deden na den oor log hunne verzekering niet verhoogen en staan nog met hun verzekerd bedrag op denzelfden voet als vóór den oorlog. Die menschen weten heel waarschijn lijk niet aan welk groot gevaar zij zich blootstellen en hoe gering de som is, die zij zouden trekken aan schadevergoe ding, als hunne verzekering te ver on der de werkelijke waarde blijft van het geen zij doen verzekeren. We zullen trachten hun eens duidelijk voor oogen te brengen, hoe er door ver zekeringsmaatschappijen mag te werk gegaan worden. Wij zeggen mag want gelukkig- lijk voor de verzekerden gebruiken de meeste maatschappijen het recht niet dat hun door de wet geschonken is, althans voor het oogenblik niet. De wet van 11 Juni 1874 op de ver zekeringen zegt het volgende Wil men volledige schadevergoeding ontvangen, dan moet men ook volledig verzekerd zijn en niet voor den helft of 2/3 der werkelijke waarde. Voor het bedrag der werkelijke waarde, dat niet aan de Maatschappij is aangegeven en waar voor dan ook geen premie betaald wordt, is de aangever zijn eigene verze keraar en draagt hij in geval van brand of andere ramp als zoodanig zijn evenre dig aandeel in de schade. Tot daar de wet. Door een paar voorbeelden zullen wij dit duidelijk ma ken Iemand heeft zijn huis doen verzeke ren voor 4000 fr„ die verzekering werd gedaan voor den oorlog. Door de waar- deverhooging die de oorlog teweeg bracht, heeft dit huis in 1920 eene waar de van 10,000 fr. doch de verzekerde deed zijne verzekering niet verhoogen. Bij die persoon ontstaat brand, die eene schade veroorzaakt van 3000 fr. De verzekeringsmaatschappij, om het door haar te betalen aandeel in de scha de te berekenen, mag handelen volgen derwijze Zij zegtde werkelijke waarde be draagt 10,000 fr. Ik verzeker 4000 fr. Bijgevolg zijt gij voor 6000 fr. uw eigen verzekeraar. 10,000 fr. werkelijke waarde onder gingen 3000 fr. schade. Maar daar gij zelf voor 6000 fr. uw eigen verzekeraar zijt, komt gij voor dat deel in de te be talen schadevergoeding. Ik, maatschap pij, betaal dus de 4/10 van 3000 of 1200 fr. en gij, verzekerde, blijft zelf aanspra kelijk voor de overige 6/10 of voor 1800 fr. Hier geven wij daarover nog een an der voorbeeld Eene hofstede is verzekerd voor 15000 fr., de werkelijke waarde er van bedraagt 25,000 fr. en er wordt door brand 12,000 fr. schadevergoeding aan gericht. Hier is de eigenaar dus voor 10,000 fr. zijn eigen verzekeraar, 't zij 2/5 der werkelijke waarde. Hoeveel heeft deze te trekken. Hij is verzekeraar voor 2/5, de maat schappij voor 3/5. 1/5 der schade bedraagt 12000 5 2400 fr., de maatschappij die 3/5 moet betalen, geeft dus 3 X 2400 7200 fr. De verzekerde komt voor 2/5 tus- schen, dus blijft voor zijne rekening 2 X 2400 4800 fr. Die twee voorbeelden toonen klaar hoe de verzekeringsmaatschappijen zou den kunnen en mogen te werk gaan. Dat zij het niet doen is hunne toege vendheid, maar men mag ook niet wil len dat de maatschappijen zouden meer betalen dan redelijk is en dat zij duizen den franks zouden uitgeven om den ver zekerde plezier te doen, dan als deze er tegen opzag enkele franken als premie meer te betalen om degelijk gewaar borgd te zijn. Bij enkelen wordt de ver zekering niet verhoogd uit spaarzaam heid, bij anderen niet uit nalatigheid of onverschilligheid, maar welke de reden ook weze, dat God u behoede van de ramp waar niemand van bevrijd is, want vlam en rook zouden in weinige ston den vernietigd hebben hetgene gij in gansch uw leven door vlijt en spaar- Welk stelsel zult ge dan bezigen Men zal draaineeren voor boomgaard bij middel van bussels hout of sintels en steengruis waarboven men een laag stroo legt alvorens er de aarde over te keeren, opdat niets zou versluizen en de werking van dit stelsel ten minste toch gedurende de eerste jaren in niets zou gestremd worden. Dit stelsel heeft het groot voordeel dat het niet alleen bui- tangewoon goed werkt en bijzonderlijk de eerste jaren, maar dat, eens het stroo verteerd, de aarde de leemte tusschen de takken of de openingen tusschen de grove sintels of steengruis langzamer hand aanvult en zoo de werking der af watering stillekens aan belemmert en er minder water wordt afgeleid water dat de meer ontwikkelde boom nu benutti gen kan en zelfs niet mag ontberen. We raden de landbouwers ten zeerste dit stelsel aan, omdat het volgens ons het eenige goede is voor boomgaarden. En om nog beter te doen begrijpen al de voordeelen van dit stelsel, weze het me toegelaten u te wijzen op een groot na deel dat de gebakken buizen aanbieden. De boom gaat met zijn wortels diep in den grond en spreidt ze verre uit. Na eenige jaren dringen de wortels der boo- men door de openingen der buizen en vormen daar eene dichte bos of massa dat het vervoer van water weldra stop zet. Op die plaats ontstaan er dan groo te vochtige, te natte plaatsen die de werking der wortels verhinderen en den toegang van lucht en warmte tot het wortelgestel beletten. Bovendien is het eerstgenoemde systeem gemakkelijker om aan te leggen en ook minder koste- zaamheid bijeengekregen hebt. Vergeet niet dat de grondstoffen en al wat be staat geweldig in prijs vermeerderd is, zoodat men in algemeenen regel mag ^^^^^f^ö^werke- 3 4 maal hooger is*~3ah voor "den oorlog. ('t Vervolgt). De Bestuurder van de Onderlinge Brandverzekering Redt U Zeiven is sprekelijk alle Zaterdagen in den voor middag ten lokale Groote Markt, Aalst. Bereidwillig zal hij alle inlichtingen verschaffen. DE DRAAINEERING OF AFWATERING. Aan een opmerkzaam oog zal het voorzeker niet ontgaan of de grond voor boomgaard bestemd niet te vochtig is. Dit gebrek is meerendeels te wijten aan de ondoordringbaarheid van den onder grond of aan een te geringe afwatering. Wanneer een landbouwer hieromtrent niet genoegzaam is ingelicht, kan hij nochtans aan zekere kenteekens dit ge brek vaststellen, zoo bijvoorbeeld als er na een groote regenvlaag plassen aan de oppervlakte der bouwlaag blijven, ofwel als er zekere onkruidplanten bij voorkeur en weelderig op tieren onder andere hondsgras, paardestaart, het hoefblad, smeerwortel enz. Wanneer men dus met dergelijke gronden heeft te doen, dan zal men wel zorg dragen zijn toevlucht te nemen tot de draaineering of afwatering. De afwa tering nochtans voor boomgaarden is niet dezelfde als deze aangewend voor gewoon akkerland. Het systeem der buizen en ringen is voor boomgaarden niet aan te prijzen al levert het de uitste- kendste voordeelen op aan de andere veldgewassen, immers het overtollige water alleen wordt er door van den ak ker weggevoerd. Staat slechts een oogenblikje stil bij al de nadeelige gevolgen van overvloed van water en ge zult weldra al de voor deelen van het droogleggen beseffen. Wat nadeelig is voor de andere gewas sen is 't ook voor den boomgaard, doch dit nadeel vermindert hier naarmate de boomen in ontwikkeling toenemen en bijgevolg naarmate er door de vermeer dering der vezelwortels meer vocht naar omhoog wordt getrokken. Het is dus noodzakelijk een systeem van droog leggen voor boomgaarden te benuttigen waarvan de werking vermindert naar mate boomen in ontwikkeling toenemen. De werking der gebakken buizen blijft altijd dezelfde en daarom ook zijn ze voor boomgaarden niet aan te bevelen, lijk, een voordeel da£ voorzeker niet te misprijzen is en bij de meeste menschen altijd aangenaam in de ooren klinkt. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. KUNSTMATIG UITBROEDEN. Hoe dient er gewerkt met een broed- machien 1Men zie wel toe, dat het machien waterpas staat in ^lle richtingen, zoo niet zal de warme lucht meest zitten aan den hoogsten kant bijgevolg worden de eieren niet regelmatig verwarmd en loopt men gevaar een slechten uitslag te hebben. 2. Alvorens voor de eerste maal eieren in het machien te leggen, moet dit laat ste eenige dagen verwarmd worden. De regulateur moet geregeld worden, d. i. hij moet gesloten blijven tot dat de ther mometer 39 1/2 of 40° aanwijst, gaat de thermometer hooger, dan moet het plaatje door den regulateur bestierd,zich openen en de overtollige warmte laten vervliegen. Wijst de thermometer we der 39 1/2°, dan moet het plaatje van zelf toevallen. De kweeker leert zoo ook de hoogte der vlam kennen. 3. De kweeker moet zich overtuigen van de juistheid van zijn thermometer. 4. De eieren worden in de schuiven gelegd. Op voorhand dient men aan de eieren met potlood een teeken te maken. Met dit teeken omhoog liggen de eieren den eersten dag in de schuif. Dit teeken 5. De schuiven met de eieren worden in het machien gestoken. Nu zal men bestatigen, dat de warmtegraad bij den thermometer daalt. Moet men dan de lamp hooger draaien Na eenige uren, als de eieren genoegzaam verwarmd zijn, klimt het kwik en bereikt men den vereischten warmtegraad. 6. Dagelijks worden de eieren twee maal gekeerd. Dit is goed te doen op steeds dezelfde uren. Bij het keeren ver- wissele men de eieren van plaats zoo,dat die welke eerst in 't midden lagen naar den buitenkant verhuizen en die van bo ven naar onder. Bij het keeren ga men voorzichtig te werk om de zwakke bloed vaten in het ei niet te kwetsen of te bre ken. Men late de eieren uit de broeikas 10 tot 30 minuten volgens de tempera tuur van het lokaal. De hen immers ver laat ook dagelijks haar nest. 7. Bij het terug insteken der schuiven bestatigt men, dat de temperatuur in het machien daalt, doch daarom mag men toch de vlam der lamp niet verhoogen. 8. De regulateur, eens geregeld, mag men er gedurende den ganschen broei tijd niets meer aan doen. 9. De lamp moet dagelijks van petrool voorzien worden. Dan reinige men ook de wiek en zorge men, dat zij schoon gelijk brandt. 10. Den 7" dag voor beginnelingen en den 5" voor hen, die reeds ondervin ding opdeden, worden de eieren ge keurd. Al de onbevruchte eieren en die waarin de kiem gestorven is, worden verwijderd en dienen als voeder voor de kiekentjes die zullen geboren worden. Het keuren geschiede best, aangezien zulks soms lang duurt, in een verwarmd lokaal. 11Tegen den 19n dag beginnen reeds kiekentjes de schaal te verlaten. Ook houdt het eieren keeren op van af den 19n dag. 12. Het is volstrekt noodig het ma chien gesloten te laten gedurende den broeitijd om te vermijden het indringen der koude lucht en het vervliegen der vocht. 13. Na het uitkomen der kiekentjes vallen deze van zelf in de droogkamer of is men verplicht ze er in te plaatsen. 14. Daar er verschillende stelsels van broedmachienen zijn, moet men zich houden aan de voorschriften van hem, die de machien maakte. Bij sommige moet er vocht ingebracht, bij andere niet, bij sommige moet men schuiven openen en sluiten, bij andere niet. Bovenaangehaalde punten zijn waar voor alle stelsels. D. (Vervolg). Op gronden arm aan kalk, en 't is alhier gewoonlijk het geval is het altijd geraadzaam ook 2000 kg. goeden kalk toe te passen. Men zal altijd zorg nemen de eerste kwaliteit vette kalk voor den landbouw tè eischen. Wij kunnen niet genoeg aandringen op het gebruik van kalk of van kalkhoudende vetten op on ze akkers en wel bijzonder op onze wei- deu, t Is kalk die aan onze veevoeders het meest ontbreekt. Al onze granen b.v. bevatten tamelijk veel phosphoor, doch weinig kalk. Kalk is nochtans hoogst noodig voor het afscheiden van melk en voor het vormen van het beendergestel, dus voor het kweeken van zwaar en kloek vee. KALIHOUDENDE VETTEN. - Deze worden op weiland uitsluitelijk toe gepast onder vorm van kaïniet. Ons dunkens is kaïniet altijd noodzakelijk bij het aanleggen eener weide en ook voor haren onderhoud, zelfs op gronden rijk aan potasch 1° omdat de kiemende za den onmiddellijk eischen stellen op veel opneembare potasch 2° Omdat er op eene welgevende weide een grooten uit voer van potasch plaats heeft; 3° Omdat het wortelgestel der weidegewassen maar ondiep in den bodem dringt en dat die bovenste laag weldra aan kali uitge put is 4° Omdat kali veel bijdraagt tot het vormen van verschillige voedende stoffen van groote waarde en dat bijge volg een overvloed van potasch zeer nuttig is, indien men zeer voedzaam gras wil bekomen 5° Omdat eene weide rijk aan kafi, phoshoor en kalk zich zelf (/cot 'iaX vèfscnarren o~ VjmuaV «.amiec het best past om het mos der weiden doen te verdwijnen. Men geve bij het aanleggen eener weide van 1000 tot 1200 kg. kaïniet per Ha. Er dient ook nog gezegd dat, indien men eene dek- vrucht zaait, kali en phoshoor het ge vaar van legeren zullen verminderen. HET ZAAIEN. - Hier bijzonder mag men zeggen dat zuinigheid be driegt. Vele menschen nog verkiezen gebruik te maken van het veegsel van den hooizolder. Dat dit eene zeer goed- koope maar ook zeer slechte doenwijze is, werd op voldoende wijze bewezen. Zelfs hooikrod voortkomende van zeer goede weilanden kan nooit aan de noo- dige vereischten voldoen om de eenvou dige rede dat de bloeitijd onzer weide- planten zeer uiteenloopt en bijgevolg kan hooikrod onmogelijk eene goede sa menstelling bezitten. Het doelmatig on derzoek leeJt ons overigens dat het sa- menveegsel uit den hooizolder voorna melijk bestaat uit kaf, zand en kiem- krachtige onkruidzaden. Het beste mid del is dus zich wenden tot een ernstig huis, zuivere zaden koopen onder kon- trool en zelf een doelmatig mengsel sa menstellen. Men zal zich dus niet wen den tot den eersten koopman den besten die het zaad aan den laagsten prijs ver koopt, maar zooals wij zegden tot een ernstigen bond of handelaar die eene behoorlijke waarborg van kiemkracht zuiverheid en echtheid aanbiedt. Het ware geraadzaam zijn graszaden altijd te doen onderzoeken in de proefstation van Leuven. De eenige franks die dit onderzoek zou kosten zal de boer wel gemakkelijk terug vinden. Daar het proefstation geene mengsels van gras- en klaverzaden onderzoekt, koope men liefst de noodige zaden altijd alleen. Het ware wenschelijk dat men zich in België wat op deze zaadteelt toelegde. Men weet ook niet genoeg in ons land, dat er onder de grassoorten variëteiten bestaan net als onder de andere gewas sen, dat er b.v, verschillige soorten van Engelsch ray-gras zijn gelijk er verschil lige soorten van tarwe bestaan. Daarom is 't dat de oorsprong der weidezaden van zoo'n groot belang is. Moeielijk is 't evenwel op de vraag te antwoorden Welke gras- en klaverza den moeten wij uitzaaien en in welke verhouding Bij het samenstellen van een mengsel moet men eerst en vooral letten op de natuur van den bodem.Men zal ook zorgen dat het mengsel eene voldoende hoeveelheid klaversoorten bevat. Zekere lieden zijn er niet voor in hunne weiden veel klavers te zien. Som mige klavers kunnen wel is waar de to tale opbrengst verminderen, doch men 'RNBL

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1