kumi Arbeid adelt 0, die Veekooplieden floe een boomgaard aangelegd WETEJÏSWMRDIGHEDEJl. Landbouwweekblad Samenw. Maatsch. Redt U Zeiven ALGEMEENE VERGADERING Nog over den Tabak. VRIJE TRIBUUN. Voordrachten Onze Afdeelingen f w ZONDAG 5 FEBRUARI 1922 Prijs 1U centiemen. K M=^;7 4de JAARGANG Nr lö2. Abonnementsprijs 5,00 frank s jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. voor al de Aandeelhouders op ZON- f; DAG 5 FEBRUARI 1922, om 1 1/2 ure zeer stipt, ten lokale Redt U Zei ven Groote Markt, Aalst. DAGORDE 1° Balansrekening voor 1921. Winst- en Verliesrekening. Verdee ling der Winsten. 2° Herkiezing van de helft van den Beheerraad in vervanging der Heeren B. Schockaert, Erondegem, Victor De Clippele, Woubrechtegem, Emile Cop- pens, Haeltert, voor den Beheerraad, en Frans Coppens, Lede, Frans Wynant, Oultre, voor den Toezichtsraad. De uittredenden zijn herkiesbaar. De Bestuurder, De Voorzitter, O. Caudcon. B. Schockaert. P. S. De verdeeling der winsten zal volgenderwijze gedaan worden Op Zondag 5 Februari voor de ge meenten Nederhasselt, Oultre, Aygem, Heldergem, Woubrechtegem, Dender- hautem, Iddergem, Ninove, Okegem, Teralphene, S^hoonaarde, Kerkxken, Vlierzele, Denderleeuw, Erondegem. Op Zondng 12 Februari, om 9 uur voormiddag, voor de andere gemeen ten. Op Zondag 19 Februari, om 9 uur voormiddag, voor deze die op de twee eerste dagen zouden belet zijn. Om toegelaten te worden op de ver gadering, moet men voorzien zijn van j het aandeelboekje der maatschappij. De meesten onzer landbouwers we ten nog weinig over de nieuwe fiskale wetten aangaande den tabak. Daarom geven wij eene samenvatting van rech ten en plichten aangaande het kweeken en verbruiken er van. De tabak mag geplant worden in ge lijk welke hoeveelheid, maar de beplante perceelen moeten aangegeven worden op het Bureel van den heer Ontvanger der Accijnsen en Douanerf* (in Aalst is dat in den Entrepot, Zeebergschebrug) binnen het tijdperk dat jaarlijks hiervoor vastgesteld en bekend gemaakt wordt. Wordt de tabak niet aangegeven en toch door de accijnsbedienden gevon den, dan betaalt men buiten de verdoken rechten eene zekere boet. Verleden zo mer hebben we in ons blad de landbou wers hiervan verwittigd en velen van hen die dan niet geluisterd hebben, zul len nu afgedopt hebben, iets waarmede zij zullen overtuigd geworden zijn, dat de ondervinding de beste maar niet al tijd de bestkoopste les is. Wanneer nu de geplante tabak regelmatig aangege ven is, komt op zekeren dag een accijns bediende de aangifte nazien en het getal planten tellen. Is de aangifte niet juist, dan wordt er proces-verbaal opgesteld en ook met boete gestraft. Eene tekortkoming van wege het Be heer is dat er U van de gedane aangifte geen bewijs afgeleverd wordt en dat gij aansprakelijk gesteld wordt voor de ge beurlijke misslagen van het personeel ook kan eene gedane aangifte op het Bureel zoek geraken en dan ook zijt gij verantwoordelijk, want de Administra tie, die geene fouten begaat zal na tuurlijk zeggen dat gij de aangifte niet gedaan hebt. Wij zullen uit al onze krachten werken" om tegen het komende seizoen hier doen verandering in te brengen. Volgens dat gij nu min of meer dan 1000 planten staan hebt, worden de te betalen rechten vastgesteld op 5 centie men per plant voor het eerste geval en op 80 centiemen per kilo drooge tabak voor het laatste geval. Deze taksen noemt men PLANTERSRECHTEN. Aangezien voor de partijen van beneden 1000 planten het te kwijten recht 5 cen tiemen per stuk is, heeft het Beheer dus gerekend dat er zestien planten noodig zijn om een kilo drooge Tabak te win nen, hetgene redelijk is. Weliswaar ver leden zomer zijn er partijen genoeg ge kweekt, waar het dubbele getal planten nog geen kilo opbracht, maar in een volgend artikel zullen we zien wat er dan kan en mag gedaan worden. Wij zullen ook de punten behandelen van verbruikersrechten (snijden), vernieling door hagelslag of anderszins, gebruik voor landbouwdoeleinden enz. Wij zul len in een of meer volgende artikels deze zaken zoo klaar mogelijk uitleggen en dat de lezer dan maar de voorzorg neme die gazetten te bewaren opdat hij ze des gevallend onmiddellijk zou kunnen na zien om te weten wat hem te doen staat. Daar in onze streek groote tabakplanters zeldzaam zijn, zal onze uitleg bijzonder gegeven worden voor de kleine planters (beneden 1000 planten). JAN PIJPER. Er bestaat in onze Vlaamsche taal een woord dat zoo dikwijls misbruikt, ook wel slecht verstaan wordt door men- schen die er een handje van weg hebben om den boer te bedriegen, want gesta dig hebben zij dat ongelukkig woord in den mond of op de lippenboerenbedrog Alsof een boerenmensch enkel bedriegen en niet bedrogen kon worden. Er zijn zoo van die lieve vertelseltjes, die een stedeling met zoo'n smaak kan verhalen, dat het zeeversap hun kin afloop, als dit Een arme boer leefde te zamen met zijn vrouwke, ook een arme boerin ze hadden te gaar alles bijeen nog een driehonderd frank in hun kistje naast hun echtelijk bed. Toen werd de boerin ziek, erg ziek, en de boer riep de dokter bij zijn vrouwke. Het was ook het gedacht van den dok ter dat de vrouw er slecht vöör lag. De arme boer nam den dokter apart en zei Zie, ik heb nog driehonderd frank in mijn kistals gij mijn vrouw geneest, maak ik mijn kistje in uwen hoed leeg. En de dokter ging heen en wreef zijn handen in, de hoop hier een goeien slag te doen. Maar de toestand der vrouw verer gerde en heur brave ziel ging bij Ons Heer te ruste. De dokter kwam om zijn loon. De arme boer vroeg hem Hebt ge mijn vrouw genezen Neen ik, zei de dokter. Hebt ge ze dan gedood Zeker niet. Trap het dan maar af, zei de boer. En dat noemen ZIJ boerenbedrog. Maar wie het meest boerenbedrog plegen, dat zijn zeker tegenwoordig de beenhouwers en veekooplieden. Een landbouwer zal misschien wel de prijs van de eieren, van de hop, van hooi en stroo kennen.; maar wat hij gewoon lijk niet weet of zeer slecht weet, is de prijs, de waarde van zijn stalbeesten die hij verkoopen wil. Hij ondervindt dan maar als het te laat is dat hij bedrogen werd. Hieruit weten de beenhouwers hun ruim voordeel te trekken menig kwade pert wordt aldus dagelijks aan meer dan een boer gebakken. Nog geen veertien dagen geleden heb ik er weer een mooi voorbeeld van ge hoord. Boer Pimmel had een jpngen os te koop staan, hij wist echter van geen prijs. Een eerste beenhouwer kwam er op af. Wat moet dat beestje kosten Hoeveel durfder voor geven Zeg mij hoeveel dat 't moet kos ten. Zeg hoeveel da ge durft biên. De beenhouwer werd gewaar dat onze boer van niets wist en dacht bij zich zelf dat hij hier zijn dag kon goed maken. Hij bood natuurlijk veel. veel te weinig. Boer Pimmel peinsde Als ik twee honderd frank meer vraag, zal ik me zeker geen scha doen en hij deed het. Maar toen begon de beenhouwer boer Pimmel allerlei scheldwoorden en hemel- sche vloeken naar het hoofd te smijten en liep al grommelend en tierend het hof af. Geen honderd stappen van daar stond achter de haag een tweede beenhouwer op den eersten te wachten. De eerste beenhouwer pinkoogde ne keer op den tweede en ze gingen samen een eindje verder. Ik geloof, zei -de eerste, dat we daar bij dat boerken een goei vangst zullen lyannen doen.. Laat eens hooren, zei de tweede. Hij en weet van toeten noch bla zen ik heb hem zoo maar 'n twee hon derd frank te weinig voor' zijnen os ge- boön. Kom laat ons gaan eenen pakken. Ik zal er hem nu vijftig minder voor geven, natuurlijk. Op den hoek van de straat stond een herberg, daar stapten ze binnen. Geef ons drie pintjes, zei de eerste beenhouwer. Goei zaken gedaan, vroeg de her bergier, terwijl hij aan 't tappen was. Zeker, zeker, antwoordde de eer ste en hij pinkoogde weer op zijn maat en gaf hem een stootje op den helle- boog. Pimmel verkoopt nog al gemakke lijk, wedervoer de baas, blij dat hij er ook zijn profijtje en zijn pintje van kreeg. Ze dronken, betaalden en waren weg. Zie, zei de eerste beenhouwer, nu zullen er hier vandaag geen meer om trent komen de baas zal toch zeggen dat Pimmel zijn osken verkocht is. Ga nu maar eens probeeren.. De tweede beenhouwer lukte natuur lijk niet, maar toen zijn makker in den nanoen bij Pimmel terugkeerde was de ze blij dat hij van zijn beest veertig a vijftig frank meer kreeg dan van den tweeden. Maar de nuchtere waarheid was, dat hij voor een tweehonderd frank minstens bedrogen werd en op den kpop toe nog mocht trakteeren. Zoo fopt men Frederik, zegt het spreekwoord. Wij zijn in onderhandelingen om den wekelijkschen prijs van de beesten te be komen. Zoo die onderhandelingen goed afloopen, zullen wij wekelijks verslag ge ven over die prijzen. Wij hopen van van harte dit te mogen doen, want het is meer dan tijd dat die droeve grappenma kerijen een einde nemen. Boerenbedrog Ons volk is reeds genoeg uitgebuit door beenhouwers, veekoopers en konsoorten. H. KLOPTBROP. door den Heer F. Cornelis, landbouw- leeraar te Erpe. Te Lede, Boschstraat, in het lokaal, bij Jozef Van Hauwer- meiren, telkens om 3 ure stipt namiddag. Op Zondag 12 Februari, le Voor dracht over eigen zaadkweek. Op Zondag 19 Februari, 2e Voor dracht over de noodzakelijkheid eener volledige bemesting. Gezien onze maandelijksche vergade ring den tweeden Zondag plaats heeft, zal men den 12 Februari inschrijven voor zaailijnzaad en alle benoodigdhe- den. Al de leden worden op deze nutti ge vergaderingen verwacht. AYGEM. NIEUWERKERKEN. - Algemee- ne vergadering op Zondag 5 Februari, na de Hoogmis bij Remi Schepens. Be langrijke mededeelingen. Inschrijving voor kolen en kalk. TERALPHENE. - Zondag 5 Fe bruari, vergadering voor de leden bij Fred. Van den Bossche, na de Hoog mis. Inschrijving voor superfosfaat en kaïniet. DE DRAAINEERING OF AFWATERING. Aan een opmerkzaam oog zal het voorzeker niet ontgaan of de grond voor boomgaard bestemd niet te vochtig is. Dit gebrek is meerendeels te wijten aan de ondoordringbaarheid van den onder grond of aan een te geringe afwatering. Wanneer een landbouwer hieromtrent niet genoegzaam is ingelicht, kan hij nochtans aan zekere kenteekens dit ge brek vaststellen, zoo bijvoorbeeld als er na eene groote regenvlaag plassen aan de oppervlakte der bouwlaag blijven, ofwel als er zekere onkruidplanten bij voorkeur en weelderig op tieren onder andere hondsgras, paardestaart, het hoefblad, smeerwortel enz. Wanneer men dus met dergelijke gronden heeft te doen, dan zal men wel zorg dragen zijn toevlucht te nemen tot de draaineering of afwatering. De afwa tering nochtans voor boomgaarden is niet dezelfde als deze aangewend voor gewoon akkerland. Het systeem der buizen en ringen is voor boomgaarden niet aan te prijzen al levert het de uitste- kendste voordeelen op aan de andere veldgewassen, immers het overtollige water alleen wordt er door van den ak ker weggevoerd. Staat slechts een oogenblikje stil bij al de nadeelige gevolgen van overvloed van water en ge zult weldra al de voor deelen van het droogleggen beseffen. Wat nadeelig is voor de andere gewas sen is 't ook voor den boomgaard, doch dit nadeel vermindert hier naarmate de boomen in ontwikkeling toenemen en bijgevolg naarmate er door de vermeer dering der vezelwortels meer vocht naar omhoog wordt getrokken. Het is dus noodzakelijk een systeem van droog leggen voor boomgaarden te benuttigen waarvan de werking vermindert naarma te de boomen in ontwikkeling toenemen. De werking der gebakken buizen blijft altijd dezelfde en daarom ook zijn ze voor boomgaarden niet aan te bevelen. Welk stelsel zult ge dan bezigen Men zal draaineeren voor boomgaard bij middel van bussels hout of sintels en steengruis waarboven men een laag stroo legt alvorens er de aarde over te keeren, opdat niets zou versluizen en de werking van dit stelsel ten minste toch gedurende de eerste jaren in niets zou gestremd worden. Dit stelsel heeft het groot voordeel dat het niet alleen bui- tangewoon goed werkt en bijzonderlijk de eerste jaren, maar dat, eens het stroo verteerd, de aarde de leemte tusschen de takken of de openingen tusschen de grove sintels of steengruis langzamer hand aanvult en zoo de werking der af watering stillekens aan belemmert en er minder water wordt afgeleid water dat de meer ontwikkelde boom nu benutti gen kan en zelfs niet mag ontberen. We raden de landbouwers ten zeerste dit stelsel aan, omdat het volgens ons het eenige goede is voor boomgaarden. En om nog beter te doen begrijpen al de voordeelen van dit stelsel, weze het me toegelaten u te wijzen op een groot na deel dat de gebakken buizen aanbieden. De boom gaat met zijn wortels diep in den grond en spreidt ze verre uit. Na eenige jaren dringen de wortels der boo men door de openingen der buizen en vormen daar eene dichte bos of massa dat het vervoer van water weldra stop zet. Op die plaats ontstaan er dan groo te vochtige, te natte plaatsen die de werking der wortels verhinderen en den toegang van lucht en warmte tot het wortelgestel beletten. Bovendien is het eerstgenoemde systeem gemakkelijker om aan te leggen en ook minder koste lijk, een voordeel dat voorzeker niet te misprijzen is en bij de meeste menschen altijd aangenaam in de ooren klinkt. DE BEMESTING. Volgens de statistieken van 't jaar 1911 waren er in ons land 255.000 paar den, ezels en muildieren 341.000 scha pen en geiten 1,857.000 runddieren en 1.117.000 zwijnen. Tengevolge der op- eischingen en der zoo gebrekkige terug gave van Duitschland, blijft dit getal tot op de 4/5 geslonken. In ons land is er bovendien volgens de statistieken 43 °/0 akkerland, 27 °/0 weiden, 18 °/0bosschen en 12 onvruchtbaar land. We mogen er aan toevoegen dat er binst den oorlog vele bosschen zijn ontgonnen en er bij gevolg nog meer bewerkte grond is bij gekomen. Aan een opmerkzaam oog zal het wel niet ontgaan dat we voor een groote uitgestrektheid akkerland een geringer getal dieren hebben om het te bemesten en we bijgevolg dit tekort aan natuurlijke meststoffen moeten aanvullen door scheikundige vetten. Volgens de statistieken van 1895 be stonden er in ons land slechts 47,000 Ha boomgaarden in 1913, dus 18 jaren later klom dit getal tot 70.000 Ha. en sedert den wapenstilstand zijn er nog honderden hectaren boomgaard bijgeko men. Daaruit leiden sommige landbou wers af,dat de boomgaard een ontlasting is en zij de vetten voor dat stuk grond bestemd, mogen benuttigen voor het overige akkerland, 't Is een grove dwa ling Indien er een stuk grond is dat aan voedende bestanddeelen groote noodwendigheid heeft, dan is het wel de boomgaard, 'k Weet het, sommige landbouwers houden hier geen rekening mede, maar ze handelen verkeerd en lijden hierdoor soms groote verliezen. Wat zijn eigenlijk meststoffen Het zijn stoffen die dienen om de planten te voeden en hun zekere bestanddeelen te verschaffen, welke zij tot hun groei en bloei, tot hun vruchtdraging en rijpwor ding noodig hebben. De planten vinden die stoffen, 't zij in de lucht, 't zij in het water, 't zij in den grond, maar ook en bijzonderlijk in die stoffen welke we hun toedienen, omdat we wel weten en vast overtuigd zijn, dat de grond gebrek heeft aan zekere voedende bestanddeelen of wel ze in te geringe hoeveelheid bevat. Als ge nu achter de gloeiende kachel een aangenaam pijpje tabak zit af te tappen, hebt ge dan al eens nagedacht, dat er in den rook welken gij door uw pijpsteel trekt en de lucht inzendt, vier organieke of vluchtige stoffen aanwezig zijn, na melijk koolstof, zuurstof, stikstof en wa terstof, en dat wanneer uw pijpje is ge rookt ge tien minerale of vaste stoffen in uw koolbak uitklopt en deze zijn, pot- asch, fosfoor, kalk, ijzer, zwavel, kiezel, mangaan, chloor, magnesia en soda. Van die 14 organieke en minerale stof fen zijn er slechts vier en in sommige gronden 5 welke in eene te geringe hoe veelheid in den grond aanwezig zijn na melijk potasch, phosphoor, kalk, stik stof en magnesia. Die stoffen moeten dan in de mest stoffen aanwezig zijn derwijze dat ze door warmte, vocht, lucht en microben onder nitrischen vorm kunnen gebracht worden, vorm waarin zij alleen door de planten kunnen opgenomen worden. Ik zal dan een kort overzicht maken van de natuurlijke meststoffen eerst en voor al en daarna van de scheikundige voor zooveel zij in den fruitboomteelt kunnen en moeten aangewend worden. Ik geef de voorkeur aan natuurlijke meststoffen wanneer ze oordeelkundig gebruikt wor den en ten gepasten tijde. Die natuurlijke meststoffen zijn stalmest, zijk of ale, beir, straatmest, compost, duiven- en kiekenmest, bloed, houtasch, koolasch, guano, kalk, beenderen, afval van leder, haar, hoorn, afval der seruisfabrieken, enz, enz. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. Telefoon en draadlooze telefonie. Het gebruik van den telefoon is den dag van heden algemeen gebruik in han del, nijverheid en zelfs bij particulieren, maar dat schijnt niet meer te voldoen aan de noodwendigheden van onzen tijd. In Duitschland gaat men beginnen met van de draadlooze telegrafie, die tot nu toe alleen door staatsdiensten werd gebruikt, ook de particulieren, die het verlangen, er laten van ti genieten. In Berlijn is men er mee bezig. Door den telefoon en beter nog door middel van draadlooze telegrafie kan men, bijvoorbeeld in Brussel, bekende zangers en muziekartisten hooren zingen en spelen. Nu naar het schijnt, is er ernstig spraak om ook op den Mechelschen to ren zulkdanige toestellen te plaatsen, dat De Aygemsche afdeeling der Landbouwers- vereeniging R. U. Z. viert haar feest, den 14 Fe bruari 1922. Benevens het luimige van het feest zal die dag ook besteed worden om allerhande vraagstuk ken den Landbouw en de Landbouwersvereeni- ging R. U. Z. aanbelangend, te behandelen. Ziehier de dagorde 1) Om 8 1/2 uur zal eene H. Mis gedaan wor den in de kerk van Aygem, tot lafenis der ziel van de afgestorvene leden (de deelnemers worden dringend verzocht de H. Mis bij te wonen). 2) Om 9 3/4 uur, Voordracht in het Gemeente huis, bij A. Van Cauter, over Veeveredeling door den Heer Cornelis, Landbouwkundige. 3) Om 12 uur, Noenmaal bij Jos. Mertens. 4) Na het Noenmaal, Gelegenheidstoespraak door M. O. Caudron, bestuurder van R. U. Z. 5) Allerhande. Zooals ge ziet zal er dien dag in Aygem bij ge zelligheid ook ernstig werk worden verricht. Wij hopen dat de leden er zullen aan houden bij dit feest tegenwoordig te zijn. De inschrijving kost 5 fr„ die ofwel zal afgehaald ofwel bij 't feest zal moeten gegeven worden. De Voorzitter, De Secretaris, A. ANNOREL. R. BOELAERT.

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1