Arbeid adelt Hoe een boomgaard aangelegd Vergaderingen Landbouwweekblad Verzekeringen. VRIJE TRIBUUN. Een Tombola van onze Brandverzekering Voordrachten Dieucjue CDegen. ZONDAG 19 FEBRUARI 1922. Prijs KJ centiemen, 4de JAARGANG Nr lö4. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden piet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. OVER Voordeden der Onderlinge Brand verzekering Redt II Zeiven. In ons vorig artikel Over Verzeke ringen wezen wij op het groot gevaar waarin dezen verkeeren die ofwel hunne verzekering te laag deden opmaken, ofwel ze hielden op denzelfden voet van vóór den oorlog. Maar het komt er niet alleen op aan zijne verzekering hoog genoeg te doen opmaken, de maatschappij waar men zich wil bij aansluiten verdient onze bij zonderste aandacht. Verzekeringsmaatschappijen zijn er genoeg, propagandisten of liever agen ten om deze of gene kompagnie als de beste te doen doorgaan, loopen er bij de vleet, en da'arde menschen zich in zulke zaken nogal onverschillig houden en er veel te weinig belang aan hechten, laten zij zich meestal nog al spoedig overha len om zich bij deze of gene kompaguie aan te sluiten. Zelf latep velen hunne verzekering doen bij eene maatschappij die zij niet eens kennen, waarvan ze bij gevolg niet weten of het een goede of een slechte verzekering is die zij aan gaan. Ze betalen jaarlijks eene groote premie en verder schijnen ze zich om niets te bekommerenze kennen hunnen agent en dat is hun voldoende. Bovenaan schreven wij Voordeelen der O. B. R. U. Z. Laat ons eens een oogslag werpen op het doel welke andere verzekeringsmaatschappijen be oogen en van lieverlede komen de voor deelen van R. U. Z. ons klaar voor oogen. Eerste vergelijking. Alle verzeke ringsmaatschappijen werden gesticht met het doel winst af te werpen voor de brandkoffers der geldmagnaten. Ziet maar eens bij gelegenheid na, wie er aandeelhouder is in assurancie-kompa- gniën en onderzoekt dan eens of die menschen zoo menschlievend zijn dat ze hun geld zouden, te pande stellen om anderen te helpen of er van te laten ge nieten. Die maatschappijen houden er eene massa bedienden, kommissarissen en klerken op na die zij allemaal betalen de eenen te veel, de anderen te weinig. Hunne verzekerden doen zij zulke pre mies betalen dat er, na al de kosten en na al de uitgekeerde schadevergoedin gen, nog 20 en meer per honderd winst kan worden gegeven aan de aandeel houders. Of de maatschappij weinig of veel schadevergoeding moet betalen en dus weinig of veel winst maakt, altijd blijft de te betalen premie dezelfde. Zelfs kennen wij eene maatschappij die zon der reden bijna alle premiën verhoogt. Zij rekent voor verschillige onkosten 2 a 3 fr. per jaar, waar zij hoegenaamd geen recht op heeft. De Onderlinge Brandverzekering Redt U Zeiven integendeel werd ge sticht om hare verzekerden zooveel pro fijt mogelijk te geven. Bij haar is er geen spraak van jaarlijks eene groote winst uit te keeren aan hare aandeelhouders enkel de belangen van de verzekerden hebben den voorrang. Daarom betracht zij de te betalen premies zoo laag moge lijk te brengen. Tweede vergelijking. Alle agenten van brandverzekeringsmaatschappijen zijn geen eerlijke lieden. Er zijn er onder hen die enkel en alleen hun profijt be oogen en trachten zooveel verzekerin gen mogelijk te doen. Daarom aanvaar den zij alle risicos, of deze gevaarlijk zijn of niet, het gaat bij hen alleen om veel premiegeld te mogen ontvangen. Daar door hebben dergelijke kompagnies jaar lijks eenige branden meer te boekerf door de slechte risicos die zij verzekeren. In het opmaken der tarieven is er daar natuurlijk rekening van gehouden en zijn er dus hooge premiën te betalen daaruit volgt dat de goede risicos te veel afdoppen. Bij Redt U Zeiven is daarvan geen spraak. Er worden enkel goede risicos aanvaard en daar er bij deze dan weinig rampen voorkomei^ft de winsten terug komen in de handen van den verzekerde, wordt er hier een groot voordeel gedaan aan dezen die zich bij onze Onderlinge Brandverzekering aansluiten. Andere maatschappijen hebben loka len en bureelen als paleizenbreed wordt er ongesprongen met de uitgaven en dit alles ten koste van den verze kerde. Bij R. U.Z. komt men er toe, door besparingen op alle gebied, van af den beginne 0,15 fr. per frank vermindering te geven. Dit maakt dat diegene die aan eene andere kompagnie 15 fr. te beta len heeft bij ons voor hetzelfde verze kerd bedrag 2,25 fr. minder te betalen heeftdaarenboven wordt jaarlijks nog 50 der winst verdeeld onder de ver zekerden. Die winst liet toe verleden jaar nogmaals 0,15 fr. per betaalde frank terug te keeren, zoodat in 1921 onze verzekerden 0,70 fr. betaalden te gen 1 fr. in andere maatschappijen. Dus betaalde hij, die vroeger 15 fr. gaf bij eene andere kompagnie, bij ons 10,50 fr. Aan hunne vroegere maatschappij betaalden dus 500 verzekerden aan 20 fr. per polis te zamen 10,000 fr. Bij ons betaalden zij 30 minder, dus 7,000 fr. Die cijfers toonen klaar hoe voordeelig het is zijne verzekering te nemen bij R. LI. Z. Dan hebben wij nog dathoe meer verzekerden er zich bij onze Onderlinge Brandverzekering aansluiten, hoe meer winst er kan gedaan worden, en hoe meer bijgevolg de te betalen premies kunnen verminderen, aangezien de win sten verdeeld worden onder de verze kerden. We meenen dat dit zal volstaan om onze lezers te overtuigen van de voor deelen onzer Onderlinge Brandverzeke ring en we durven tevens verhopen, dat degenen die deze regelen ernstig hebben gelezen, zullen inzien waar hunne belan gen gelegen zijn en er zullen weten naar te handelen. Wat kunnen en moeten dezen doen die zich ofwel willen aansluiten bij Redt U Zeiven, ofwel nadere inlichtingen verlangen, en dezen die hunne verzeke ring wenschen te verlangen, en dezen die hunne verzekering wenschen te ver- hoogen of zich geheel bij R. U. Z. aan te sluiten. Dezen die zich bij R. U. Z. willen aansluiten zeggen zulks aan hun plaatse lijken agent, aan een der hoofdagenten of op het bureel te Aalst, zelf mogen zij zich wenden tot een der plaatselijke schrijvers der afdeelingen, een enkel woordje met naamopgeviog is Voldoen de en de zaak wordt spoedig geregeld. Deze die nadere inlichtingen verlan gen, maken zulks kenbaar aan het bureel te Aalst of aan een der agenten. Alle raad en inlichtingen zullen kosteloos verschaft worden. Dezen die hunne verzekering wen schen te verhoogen, mogen die verhoo ging doen in de maatschappij die zij verkiezen, hierin zijn ze volkomen vrij. Omdat hun huis, meubelen of andere bij eene kompagnie verzekerd zijn, moe ten zij de verhooging daar niet doen. Willen zij de verhooging bij ons doen, dan verwittigen zij ook een der boven- genoemden en hebben zich verder om niets meer te bekommeren; van wege de vroegere kompagnie zal hun geen moei lijkheid worden aangedaan. Dezen die geheel en al van kompa gnie willen veranderen, moeten in tijds hun polis nazien. Meest altijd moet de opzeg 6 of 3 maand vóór de vervaldag gedaan worden bij aanbevolen brief. Wordt hij niet of wordt de opzeg te laat gedaan, dan wordt de termijn weer als vernieuwd aanzien en is men weer voor 10 of 15 jaar vast aan zijne vroegere maatschappij. Met dezen opzeg gelast zich ons Bestuur als het van de zaak weet. Het verloopen jaar geeft eene winst te verdeelen tusschen de verzekerden van ongeveer 3000 fr. (buiten den vasten aftrok van 15 dit maakt dan eene teruggave van 10 En wij zijn tot dit resultaat gekomen dat onze leden die verzekerd zijn sedert 1919, op 4 pre miën die zij zullen betaald hebben op einde 1922, juist ééne jaarpremie zullen gespaard hebben Onpartijdige lezer, oordeel Dat maakt eene besparing van 25 per jaar en 't is maar een begin Hoe grootere hoop, Hoe beterkoop Landbouwersleest en verspreidt uw blad. DE BEMESTING. Zeik of ale. De vloeimesten der dieren worden in aalputten vergaderd en zijn des te rijker naarmate ze goed bewaard zijn. De soort van dieren, hun voedsel, hun ouderdom hebben, evenals bij stalmest invloed op de hoedanigheid van de zeik. De aalputten moeten goed waterdicht zijn. Ale is geen volledige meststof, er is te weinig fosfoor en kalk in aanwezig en bevat slechts per 1000 liters 1,007 kgr. stikstof, 2,617 kgr. pot- asch en 0,405 kgr. fosfoor. De ale werkt snel en krachtig. Men zal ze dus met goed gevolg-gebruiken in de Lente en in de maand Juni-Juli om er de fruitboor men eens mede te begieten. Sedert ge- ruimen tijd prijst men het toedienen van gier in de maand Juni-Juli bijzonder aan om reden dat de boom bezig is met zich uit te putten om vruchten tot rijpwor ding voort te brengen en er hem mis schien wel voedsel zal ontbreken om met het overschot van voedende be- standdeelen het volgende jaar ook nog wel vruchten te kunnen dragen. We moeten den boom hier ter hulpe snellen, willen we geen gevaar loopen hem het jaar nadien niets te zien opbrengen. Om te begieten, maakt men een rioel of grepel rond en een weinig buiten de kruin van den boom, omdat juist op die plaats zich de meeste zuigWaartjes bevin den en het wel deze zijn die aan de voe ding van den boom het meest medehel pen. Voor niet krachtig groeiende hoo rnen en voor een boom die te veel bloembotten draagt, is deze meststof bijzonder aan te bevelen. Beir. De beir is een samenstelling van ale en drek welke zich verzamelt in de gemakputten. Beir is rijker aan stik stof en fosfoor en bevat ook tamelijk wel potasch. Men vindt er in op 1000 liters 4 1/2 kgr. stikstof, 4 1/2 kgr. fos foor en 1,081 kgr. potasch. Men wendt hem aan evenals zeik of ale. Straatmest. Straatmest is een grond- verbeterende meststof en mag ten zeer ste in het kweeken van fruit aanbevolen worden. Kleigronden komen er meer los ser, onsamenhangend en zandgronden meer samenhangend door. Men moet nochtans wel zorg dragen hem niet te versch te gebruiken. Men zet hem eerst op hoopen en laat hem een tijd bran den. Men keert de hoopen dan eens om en na zoo'n 6 tot 7 maanden in hoopen te hebben gestaan, mengt men hem met den grond en spit hem ondiep in. Na deze bewerking zal hij in alle gronden, maar bijzonderlijk in zandgronden de beste uitslagen opleveren. De samen stelling van straatmest is de volgende per 1000 kgr. 3 1/2 kgr. stikstof, 5 kgr. fosfoor en 3 kgr. potasch. Het verschil van samenstelling is merkelijk in Juli tegen November, de hoeveelheid stik stof in November is minder terwijl die van potasch meerder. Zooals ge be merkt, verschilt de samenstelling van straatmest weinig met die van stalmest en het is en blijft een goede meststof en bijzonderlijk om de samenstelling der gronden te wijzigen. Compost of smoorhoopgrond. Dit is een meststof welke men bijzonder dient te bezigen bij het planten van boo- men, om den grond ermede te vermen gen en hem zoo in omvang en in voe dende besranddeelen te verhoogen. Compost kan iedereen vervaardigen en niemand zou het mogen verwaarloozen. Onkruid, uitkuischeling van grachten, bladeren, alle slach van afval die ander zins om de boerderij verloren gaan, wor den gemengd, begoten met ale of beir en ondergewerkt. Alvorens hem te ge bruiken mengt men hem met ongeblusch- ten kalk, die alle zaden van onkruid vernietigt en den smoorhoop goed ver kruimelt. 't Is de meststof bij uitstek om I te gebruiken bij 't planten van boomen i en vooral bij steenvruchten. De samen- stelling van compost kan moeilijk vast gesteld worden, maar men mag zeggen, dat hij, evenals straatmest, goed benut- i tigd kan worden in de teelt der fruit- boomen. 1 VOETNOTA. In 't vorig artikel en in den zin Het gebruik in fruit boomteelt van ijzerslakken... tot aan de werking der nuttige bacteriën in den grond, is het woordje noodzakelijk over bodig en wijzigt gansch 't gedacht van den opsteller. Wellicht zullen de meeste lezers van De Koornbloem het op gemerkt hebben. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. België moet Engelands voorraads- lcelder worden zoo sprak destijds een onzer Vlaamsche voordrachtgevers. Die tijd is niet ver meer verwijderd. De fruit- beplantingen beslaan in Vlaanderen reeds een aanzienlijke oppervlakte ja, zoover is het gekomen dat we ons moei lijk een Vlaamsche boerderij voorstel len zonder een aanpalende boomgaard en jaarlijks worden welige landerijen in jonge boomgaarden herschapen. Dat het een winstgevende zaak is, bewijst de rasse uitbreiding die de fruitteelt en met haar ook de fruithandel de laatste jaren genomen heeft. Ook zien we jaarlijks tal van nieuwe fruitkoopers opdagen die niettegenstaande ze zelden voorbeelden van schranderheid of van werkzaamheid zijn, nooit uitgeschud worden. Integen deel, gewoonlijk zijn de lieden die dat stieltje beginnen weinig solvabele perso nen, maar toch zien we hun van af het tweede jaar van hun koopmansleven met kar en paard de streek afreizen, drinkende en trenkende als oude bachus- vrienden. Die feiten, door iedereen opgemerkt, bewijzen genoeg dat ze met dat stieltje op den rug van ons boerkens een goe den stuiver weten te verdienen. Maar waarom zouden wij, landbouwers, de kluiten, die nu in de handen van tus- schenpersonen terecht komen, zelf niet opstrijken Gewoonlijk komt dat bij ge brek aan kennis of het mangelt hun aan betrekkingen of aan allebei of ook nog wel aan nalatigheid. Neen, vrienden, gedoogt zulke scha delijke lijdzaamheid niet meer; laat niet meer toe, dat men u een handvol centen toewerpe, wanneer ge minstens recht hebt op het dubbele. Snoert den veree- nigingsband nauwer toe en Redt U Zeiven uit dien wantoestand door een gezamenlijke verzending. Dat iedere plaatselijke bond eens het gedacht zijner leden vraagt en hunne wenschen aan het bestuur overmake, dan zal dit, gesteund door de massa zijner leden, nevens de aankoopafdeeling een verkoopafdeeling kunnen oprichten, die zich zou gelasten de fruiten der land bouwers rechtstreeks naar Engeland te sturen. Laat zijn dat dit alles niet zonder eenige tegenkanting kan bewerkstelligd worden. Het is voldoende de fruitkoop- mans van een gezamenlijke verzending te spreken opdat ze u allerhande opwer pingen maken zij weten het zelfverzen den op allerlei manieren af te keuren, wijzende op de onoverkomelijke moeie- lijkheden van plukken, inpakken, ver voer, inschepen enz. Ja, zoover zullen ze het wellicht drijven u van honderden of duizenden franken verlies te spreken, dat ze door den fruithandel zouden onder gaan hebben. Maar wijl ze zoo aan 't philosopheeren zijn, denken ze reeds aan de bestkoope manier om u 't koste lijk fruit te ontfutselen. Vrienden, laat u in 't vervolg niet meét beet nemen eischt betere prijzen en zoo ge die niet bekomt, weigert te verkoopen, sluit uw rangen dichter aan en zegt aan de koopmans te lang heeft het geduurd, ons fruit verzenden we zelf naar Engeland Dan eerst zult ge de hoogste prijzen van uwe kostelijke koopwaar ontvan gen. Fruitenier. Onze verzekerden wier premie ver valt in de maand Januari zullen zich reeds afgevraagd hebben waarbij het komt dat de agent nog niet komen* ont vangen heeft. Dat zij zich niet ongerust maken. Wij hebben eerst de balansreke ning laten goedkeuren in Algemeene Vergadering, om op de kwijtschriften het winstaandeel te kunnen aftrekken. Nu is alles klaar en zal er eerstdaags ontvangen worden. Zooals we kort voorNieuwjaar voor zagen schiet er toch weer wat over voor hen die ons hunne verzekering toever trouwd hebben, want zij zullen eene vermindering genieten van 10 op de premie hunner polis. Voeg daarbij den vasten aftrok van 15 en het genoten voordeel bedraagt 25 Verleden jaar was het 30 maar de ruim 4000 fr. betaalde rampen zijn de oorzaak dat het profijt dit jaar iets minder is. Doch vindt ge niet, geachte lezer, dat die cij fers indrukwekkend zijn 30 ver mindering verleden jaar, 25 dit jaar, dat maakt toch 55 op 2 jaren of meer dan eene halve premie. Hebt ge ooit eene verzekeringsmaatschappij gekend, gelijk dewelke, die dat resultaat beko men heeft, in 't voordeel harer leden Laat ons terloops eene welverdiende hulde brengen aan het bestuur van de Landbouwersvereeniging Redt U Zei ven die het aangedurfd heeft van op eigen krachten de afdeeling der Brand verzekering te stichten en dat gansch de inrichting, den steun op alle gebied, van den Boerenbond, De Koornbloem, alles tot onzen dienst gesteld heeft in 't be lang van den Landbouwersstand. Zon der onze Moeder de Landbouwersver eeniging, die ons ter wereld gebracht heeft, zouden de 15000 fr. die wij aan onze leden reeds kunnen laten genieten hebben onder vorm van winstaandeel en aftrok, verhuisd zijn naar de nooit volle koffers der oude maatschappijen. Maar komen we nu ter zake. We zeg den daar zooeven dat er 10% overschiet als winstaandeel. Ja, ^lat is zoo, er is zelfs iets meer, want er blijft buiten de 10 °/o nog ongeveer 400 fr. over. Aan gezien deze som te gering is om verdeeld te worden tusschen al onze verzekerden, hebben wij besloten eenige den land bouw nuttige zaken aan te koopen en te laten verloten onder onze leden. Zoo zal naar alle waarschijnlijkheid eene sonde de hoofdprijs zijn. Er zal ook uitgezien worden naar boeken, melkpegels, ther mometers, tondeusen, ook eenige fan- taisieartikels zullen aangeschaft worden, zooals saccochen, geldbeugels, brieven- taschen, enz. In een woord wij zullen trachten den tombola zoo belangwek kend en nuttig mogelijk te maken. Onverwijld zullen we ons nu aan het werk zetten om de prijzen bijeen te brengen. Als alles klaar is kondigen wij dag en uur aan in De Koornbloem en iedereen mag de trekking bijwonen. Al de polisnummers zullen in eene doos gelegd worden en de uitkomende num mers zijn de winners. Nochtans zullen de prijzen niet afgegeven worden dan op vertoon van de polis of van de kwittan- cie. Hoe meer volk er naar de trekking komt, hoe liever, dan kan iedereen zich overtuigen van de rechtveerdigheid on zer handelwijze. Alhoewel wij nog niets met zekerheid kunnen vaststellen is het heel wel moge lijk dat de Tombola plaats hebbe op 25 Maart, doch de datum zal maar vast kunnen aangekondigd worden als de prijzen zullen aangeschaft zijn. Wel ver staan, loten slechts mede die verzeker den die aangesloten zijn vóór 1922. Deze die later bijgetreden zijn, hebben nog geen recht op winstaandeel en kunnen dus nu nog niet meedoen. Goede kans aan allen, en tot weer ziens op den dag der Tombola. GYSEGEM Op Zondag 19 Fe bruari, vergadering om 4 uren, (namid.) ter herberg van Benoit van Bockstael, Molenhoek. Inschrijving van vetten voor de lente. Superfosfaat. Kaïniet, Super Vesta, Nitraat, Ammoniak. IJzerslakken. Kla- vervet alsook landkalk en al hetgeene men begeert. Alles op statie Gijsegem te lossen. door den Heer F. Cornelis, landbouw- leeraar te Erpe. Te Lede, Boschstraat, in het lokaal, bij Jozef Van Hauwer- meiren, telkens om 3 ure stipt namiddag. Op Zondag 19 Februari, 2e Voor dracht over de noodzakelijkheid eener volledige bemesting. sesaagsoiafaRnKMHassHamnfsaMasKsaB

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1