Arbeid adelt HEROPBEURING EN LANDBOUW. ONZE SPAAR EN LEENBANK. Hoe een boomgaard aangelegd Landbouwweekblad Qntuail^eling ZONDAG 5 MAART 1922. Prijs IU centiemen. 4de JAARGANG Nr 166. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. De groote oorlog, die ons land zoo gevoelig trof in zijn economisch leven, die onze velden, dorpen en steden ver woestte, onze nijverheid vernietigde, on ze fabrieken leegplunderde, onze land bouw heelemaal ontredderde en aan voortbrengst-factoren uitputte, eindigde ten slotte, maar liet ons een groote af grond als erfenis achter. Om ons land voor dien afgrond te i vrijwaren, waren er groote krachtin spanningen noodig en was het meer dan noodzakelijk dat onze regeerders hunne staatspolitiekvoornamelijk grond vesten op spaarzaamheid en heropbeu- ring. Eenerzijds moest er met 's lands geld middelen uiterst spaarzaam worden om gegaan, wilde men kunnen blijven voor zien in de dagelijksche noodwendighe den van ons staatshuishoudelijk leven. Anderzijds mochten er geene midde len worden onverlet gelaten om s lands heropbeuring zooveel mogelijk te be spoedigen. Nijverheid, handel en land bouw, welke de drie economische fac tors zijn, die het leven eener natie moe ten verzekeren, moesten zooveel moge lijk worden gesteund, aangemoedigd en finantieel geholpen, opdat zij de belang rijke rol die zij in ons staatsbestaan te vervullen Kebben, spoedig terug zouden verzekerd hebben. Zoo toch vereischte eene goede staatshuishoudelijke poli tiek Er werden dan ook door onze Belgi sche staatslieden geene moeite of opof fering gespaard, om nijverheid en han del terug "te doen bloeien. Om onz,e leeg geplunderde fabrieken terug in werking te brengen, werden spoedig van Duitschland de noodige machienen op- geëischt. De eerste noodige grondstof fen werden door staats-inmenging de fabrieken en groote huizen aan de hand gedaan. Uit de Staatskas werden groote sommen als toelagen toegekend, om de nijverheid in gang te brengen en onze produkten vreemde mededinging moge lijk te maken. Verleden jaar nog werd eene toelage van 600 millioen franken toegekend, om de nijverheid herop te beuren. Inlichtingsdiensten werden inge steld, de Belgische consulaten in den vreemde deden al het noodige om onze nijverheidsprodukten terug op de vreemde markten te brengen. Al die inspanningen werden met goe den uitslag bekroond. Stilaan herneemt de Belgische nijverheid de plaats die zij vroeger had in de wereld-handel en zoo de toestand zich verder normaal ontwik kelt zooals tot hiertoe het geval was, zal reeds dit jaar de som der uitgevoerde produkten deze der ingevoerde te boven komen. We zegden daareven dat de drie voornaamste factors, die een land het leven moeten mogelijk maken, zijn handel, nijverheid en landbouw. Handel en nijverheid werden krach tig geholpen door het staatsbestuur om hunne heropbeuring te verhaasten, iets waarvan heel de Belgische natie den weldadigen invloed moet gevoelen. Maar met den landbouw was zulks het geval niet In plaats van hem te helpen herop- beuren en aan te moedigen, werd hij zooveel mogelijk gekortwiekt door de Belgische regeering. Van af November 1918 tot einde Mei 1921 werden niet min dan 21 wetten eu besluiten in voege gesteld, die uitsluitend de vrijheid van den landbouw stremden, met het onver mijdelijke gevolg dat de gezamenlijke opbrengst van onzen landbouw gevoe lig verminderde. Het is nochtans gemakkelijk om aan te toonen, dat het eene levenskwestie was voor ons staatsleven de voort- brengst van onzen landbouwer door aanmoediging zooveel mogelijk te ver- hoogen. Zoo werden volgende sommen be taald aan hiernavermelde waren in ons land ingevoerd in 1920 121 millioen fr. 867 107 208 164 148 183 308 Boter en margarine Tarwe Rogge en gerst Haver en maïs Rietsuiker Onbewerkte vellen Levende dieren Versch en bevr, vleesch Samen twee milliard honderd en zes millioen franken. Al die produkten worden, op een of twee na, ook in ons land voortgebracht. Eene meerdere voortbrengst zou dus vooreerst rechtstreeks ons land zijn ten goede gekomen onze invoer zou ver minderd zijn en de lage wisselkoers van de Belgische frank zou er veel bij ver hoogd zijn. De Staat had den invoer der levensmiddelenprodukten in handen; om de noodige aankoopen in den vreem de te doen, moest hij maandelijks ter Beurs voor 150 millioen franken Hol- landsche guldens, Engelsche ponden en Amerikaansche dollars aankoopen. Zoo een kolossale aankoop van vreemd geld moest toch onvermijdelijk eene groote terugslag op de Belgische geldwaarden na zich slepen temeer daar het afzet ten der aangekochte produkten met veel verlies gedaan werd. Laat er ons hier terloops nog opwij- zen, dat het ministerie dat optrad als voedselvoorziener, wel handel dreef 1 en zulks op heel groote school maar niet als handelaar tusschen kwam bij verlies en dus de nauwgezetheid of be ter het kundig handel drijven hier meer dan eens veel te wenschen liet. Hoeveel millioentjes er daardoor voor de Belgi sche staatskas verloren gingen, mogen anderen uitcijferen. Door het aanmoedigen van kweek en j cultuur, door het uitloven van premiën en 't geven van toelagen, door bescher- j ming der landbouwprodukten tegen vreemde mededinaina. wisten naburige landen de landbouwvoortbrengst zu toe j 30 per honderd te doen verhoogen. Indien onze Belgische regeering in dezelfde richting had geijverd, indien zij door allerhande middelen de landbouw voortbrengst had aangemoedigd, dan hadden wij zeker op eene grootere voort brengst kunnen wijzen, dan de naburige landen. Nemen wij dat in België een millioen hectaren grond met graangewassen wordt bezaaid. Ware men er toegeko men de opbrengst van dit millioen hec taren met 100 kgr. per hectare te ver hoogen, dan zouden wij 100.000,000 kg. graan meer hebben voortgebracht, gere kend aan 60 fr. per 100 kgr. (prijs die voor 19 en 20 zeker niet te hoog gesteld is) geeft dit 60 millioen frank. Nu moest de Staat die 100 millioen kgr. in den vreemde aankoopen. Eerst behoefde hij vreemd geld, dan werden die waren hier ingebracht en met 30 a 40 fr. per honderd kgr. verlies verkocht, zoodat wij gerust mogen zeggen dat de Belgische staatskas door het aankoopen van die 1 millioen zakken graan in den vreemde, een verlies onderging van 40 millioen. Indien men nu een deel geld had uit gegeven om die 100 kgr. per hectare voortbrengstverhooging te bekomen, dan had België vele millioenen bijge- wonnen. En dergelijke voorbeelden zijn er bij de vleet Uit de budgetten van 's lands begroo tingen voor het jaar 1920 kunnen wij ook zeer typisch nagaan, hoe de regee- ringspolitiek het voor had met den landbouw. De budgetten voor de hiervolgende ministeries worden gegeven voor 1914 en voor 1920 met het procent verhoo- zes maal werd verdubbeld. Door de duurte-stijging was eene verhooging van 2 a 3 maal noodzakelijk om dezelfde werking van voor den oorlog toe te la ten. Bijgevolg werd, ondanks de drin gende behoefte aan landbouwprodukten en ondanks de eerste en voornaamste taak die onze heropbeuring mogelijk maakte, den landbouw de middelen ont zegd om daartoe het zijne bij te dragen. Welke schadelijke gevolgen dergelijke politiek voor ons vaderland na zich sleepte, zullen wij later wel eens aantoo- nen. Ook sommen wij dan eens de oor zaken op van die kortzichtige als scha delijke regeeringsactie. J. R- ging. In 1914 Justicie 32,286,800 fr, Kunsten en wetenschap. 46,793,848 fr. Openbare werken 22,256,000 fr. Nijverheid, arbeid en bevoorrading 26,897.600 fr. Landbouw 12,883,424 fr. In 1920 Justicie 104,010,300 fr. of 3,2 maal verhoogd. Kunsten en wetenschap. 264,460,735 fr. of 5,6 maal verhoogd. Openbare werken 96,829,300 fr. of 4,8 maal verhoogd. Nijverheid, arbeid en bevoorrading 150,589,300 fr. of 5,6 maal verhoogd. Landbouw 24,449,709 fr. of 1,9 maal verhoogd. De begrooting van ons ministerie van landbouw werd dus nog niet verdubbeld terwijl die der andere ministeries vier tot Bij de reeds gestichte instellingen die onze Vereeniging in 't leven riep is de Spaar- en Leenbank wel eene der bijzon derste. Daar zij pas eenige maanden ge sticht is en het werk ons op de hielen zat, hebben wij er tot hiertoe niet veel van gerept. Heden zullen we eens breed voerig al de voordeelen van deze instel ling uiteenzetten. De Spaar- en Leenbank is uitsluitend gevormd met een maatschappelijk en menschlievend doelde intresten voor spaarders en ontleeners zullen zóó be rekend worden, dat er genoeg overschiet om de bestuurskosten (welke zeer klein zijn), de belastingen en takqen te beta len de weinige winst gaat in de kas der samenwerkende maatschappij Redt U Zeiven, waarmee zij een niet scheidbaar lichaam vormt. geld aanvaarden van de leden die er be schikbaar hebben tegen eenen bepaal den intrest en geld leenen aan de leden die er noodig hebben tegen eenen be paalden intrest. Dit wil zeggen in andere woorden dat wij voor onze leden die beschikbaar geld hebben, hun kapitaal willen bewaren en dat wij aan deze die geld te weinig hebben de sommen ter hand stellen. Eene geldkwestie is bij alle menschen gewoonlijk eene der moeilijksteheeft men te veel in huis, dan is het altijd eene zorg het goed te kunnen besteden, heeft men er te weinig dan is het eene niet mindere moeilijkheid om er aan te gera ken. Bij de landbouwers die gewoonlijk geen finantiemannen zijn, die weinig weten van de voor- en nadeelen van aktiën, obligaties of andere geldplaatsin- gen en die gewoonlijk hunne kapitalen niet lang te missen hebben, hetzij dat ze later gebruikt worden 'om land of hof te koopen of als bruidschat aan de trou wers mee te geven, is het nog meer als bij andere lieden soms moeielijk om de zelve te plaatsen. Nog erger staat het soms bij dezen die in verkort zitten, het zij om hun doening te verbeteren of te vergrooten, hetzij om eigendommen te koopen, ofwel om hen in een of ander bedrijf te vestigen. Om al deze lieden te helpen in hun zorg of hunne noodwendigheid werd de Spaar- en Leenbank Redt U Zeiven gesticht. Er zijn voornamelijk ook twee wan toestanden en oude misbruiken die wij tot in de grondvesten moeten afbreken ten eerste het geld bij gevaar van dief stal en verlies van kapitaal en intrest wegstoppen in kisten of potten ten tweede gaan geld leenen bij sommige joden, die niet alleen groote intresten vragen, maar tevens de landman met eene ketting gebonden leggen. Die tijden zijn voorbij De spaarder zal voortaan zijn kapitaal in volle zeker heid plaatsen en tevens eenen intrest trekken de ontleener zal zich wenden tot zijne vrienden en stambroeders om het kapitaal te bekomen dat hij noodig heeft. De eerste zal werken voor zijn eigen voordeel en zekerheid en tevens voor zijne broeders de tweede zal een vrij man zijn en met gemak zijn zaken voortzetten Daar zal de Spaar- en Leenbank voor zorgen en daarom doet ze een beroep op alle leden eens goed het doel, de voor deelen en de strekkingen van deze instel ling te bestudeeren en te handelen in ons aller belang. grijpt. Hij verkoopt een paard voor 3,000 frank daar hij het geld niet on middellijk noodig heeft, plaatst hij het in de Spaar- en Leenbank. Van 's ande rendaags wint het intrest en hij hoeft het niet weg te stoppen. Eenige weken nadien verkoopt hij een zwijn en trekt een belangrijke som in de mclkerijhij brengt het geld direkt naar Aalst en zoo doet hij maar altijd voort wanneer hij geld te plaatsen heeft. Een jaar nadien komt er eene partij goede meersch te koop, zij gaat niet zot duur en de man koopt het stuk voor 9,000 frank. Onge lukkiglijk bezit hij er maar 6,000. Hij gaat naar de Spaar- en Leenbank vraagt de 6000 frank binnen en er nog 3000 in leen. Er worden hem dan 9000 fr. ter hand gesteld en de verloopen intresten der 6000 fr. Een andere landbouwer is in 't zelfde geval een paard te verkoopen en gaat met zijn geld niet naar huis, Drij weken nadien koopt hij eene prachtige merrie waarvoor hij 1000 fr. te kort komt Spaar- en Leenbank geeft des mans cen ten en ook de 1000 fr. in leen. Een boerenzoon is zinnens te trouwen en zou gaarne eene schoone hofstede betrekkenongelukkiglijk kunnen de ouders langs beide zijden niet genoeg af schieten om zulk bedrijf aan te pakken Spaar- en Leenbank zal hem helpen. Hij neemt een of twee goede borgen, be komt het geld om zijn zaak aan te pak ken en gaat met zijn vrouwken aan 't werk na twee of drie jaar is de schuld afgelegd het geluk van dit gezin is ver zekerd. Een boerken met groot-wordende kin deren zou gaarne eene grootere hofstede bebouwen, maar heeft geen geld genoeg: hij hoeft slechts onze Spaar- en Leen- hank aan te soreken. Een andere zou zijn geia wuien piaai- sen, maar weet niet of hij het binnen een maand of binnen tien jaar noodig heeft Spaar- en Leenbank geeft hem eenen intrest en volle zekerheid en alle dagen kan hij zijn geld terugkrijgen. Aan allen, spaarders en ontleeners, geeft de Spaar- en Leenbank gemak, ze kerheid, voordeel, vrijheid. Zeggen wij nog wat over de manier van werken Intresten. Het geld wordt aan vaard1° Op't zicht, aan 3,60 vrij van lasten 2° Op 1 jaar aan 4 °/0 vrij van lasten. Men leent uit aan 5 °/0 vrij van lasten. De intresten voor spaarders en ont leeners worden slechts voorloopig be paald, na een jaar werkens zullen we zien of we de voordeelen voor beiden kunnen vermeerderen. Waarborgen. Het geld wordt gewaarborgd door de samenwerken- i de maatschappij Redt U Zeiven. Het wordt uitgeleend tegen goede borg, pan den of hypotheek. Het overige wordt door R. U. Z. gebruikt of in Staats- weerden omgezet. De stortingen kunnen gedaan wor den alle dagen 's morgens in 't magazijn alleen den Zaterdag kunnen zij in 't lo kaal gedaan worden. Er hoeft voor te storten geene verwittiging gezonden te worden. Voor ontleeningen moet er altijd een schriftelijke aanvraag gedaan worden, vermeldende de reden en het bedrag der begeerde som, de panden of borgen, en ook den datum tegen welken het geld verlangd wordt. De maatschappij zal dan zonder verwijl inlichtingen nemen en zoo spoedig mogelijk antwoorden of zij de leening kan toestaan in de opge- gevene voorwaarden. Voor alle nadere inlichtingen wendt U tot het bureel. Laten we eens zien wat een landbou wer zal doen die deze regels goed be- 'k Heb nu met de lezers van De Koornbloem een kort overzicht ge maakt van de natuurlijke meststoffen toe te dienen aan de fruitboomen, maar zoo als ik u nog heb gezegd is de hoeveelheid natuurlijke meststoffen ontoereikend en moet ze door kunstmatige of scheikun dige meststoffen aangevuld worden. De minerale, scheikundige of aanvul lingsmeststoffen kan men verdeelen in stikstofmesten, potaschmesten en fos- foormesten. Sommige landbouwkundigen prijzen ook sedert geruimen tijd magne siummeststoffen aan, omdat ze bevonden, dat deze meststof soms ook in den grond ontbreekt. Er zijn drie soorten van stikstofde organieke, de ammoniakale en de nitri- sche. De stikstofmesten het meest in gebruik zijn sodanitraat en zwavelzuren ammoniak. Sodanitraat is afkomistig uit Chili in Zuid-Amerika daar ligt het onder den vorm van groote rotsblokken in lagen van 3 meters dikte op sommige plaatsen; die rotsblokken doet men sprin gen bij middel van dynamiet, ze worden verbrijzeld, geraffineerd en komen onder den vorm van een grijs poeder in den handel. Sodanitraat bevat van 15 1/2 tot 16 °/o stikstof. Het bevat stikstof onder nitrischen vorm. Onder dezen laatsten vorm alleen wordt zij rechtstreeksch door de planten opgenomen en dit mogen we nooit bij het toedienen uit het oog verliezen, zoo bijvoorbeeld, heb ik ver leden zomer, het gebruik van soda nitraat, den landbouwers aangeprezen, voor het bemesten van hun te laat ont kiemde rapen, 't Had hier bij ons eens goed geregend, de rapen ontkiemden goed en bereikten op sommige velden tot vier blaadjes boven de zaadlobben. Ik ried de boeren aan van, eens dat hun loof groot genoeg was, manier had en van pas stond,aanstonds voor een regen vlaag sodanitraat te gebruiken om alzoo de kans te vermeerderen van weelderig loof en dikke rapen. Helaas 't bleef drogen, de rapen verteerden en stierven langzamerhand weg. Wanneer ge dus snel het uitwerksel van uw meststof wilt zien, gebruik dan sodanitraat of stikstof onder salpeterzuren of nitrischen vorm. De organieke stikstof, zooals ze in den stalmest is bevat, heeft heel wat tijd noo dig om zich tot ammoniakale om tezetten. De ammoniakale heeft ook nog tijd noo- bijgevolg wanneer we een meststof toe dienen zooals sodanitraat moeten we wel in acht nemen het tijdstip waarop wij ze aanwenden. Onder nitrischen vorm wordt de stikstof niet goed meer door den grond weerhouden, men loopt dus gevaar dat ze zou verloren gaan, moest men ze te vroeg in de Lente ge bruiken; men zal dus best wachten tot de sapbeweging reeds in werking is en niet te veel ineens, liever twee of drie keeren, om geen sapstoornis te weeg te brengen. De sapstoornis kan zeer nadeelige gevol gen hebben bij perzik- en abrikoos- boomen waar ze de gomziekte veroor zaakt. De ondervinding heeft nochtans bewezen dat de gomziekte meer te vree zen is door 't gebruik van ale en beer dan wel door sodanitraat. Na u gezegd te hebben wanneer ge sodanitraat hoeft te gebruiken en hoe om zichtig ge er dient mede te werk te gaan, valt er mij nog te bepalen welke hoe veelheid stikstof ge moogt geven,bij wel ke boomen vooral en hoe die meststof dient gebruikt te worden. Welke hoe veelheid Dit is moeilijk om bepalen, maar 50 grammen per m2, in tweemaal toegediend, schijnt me niet overdreven. Kwijnende boomen en vooral boomen die te veel bloembotten dragen dienen eens met sodanitraat gevet. Men strooit hem best open aan de oppervlakte van den grond tot een 60 a 70 cm. buiten de kruim der boomen, omdat zich aldaar nog vele voedseltrekkers bevinden of heel fijne zuighaartjes. Na de maand Juli zou'k toedienen van sodanitraat niet meer willen aanraden, noch bij perzik- boomen, noch bij wijngaarden, omdat men bij de eerste het vormen der bloem botten en bij de laatste het rijpworden van 't hout zou tegenwerken. In zand achtige gronden is er min vrees voor nochtans dan in kleiachtige. Het ware te wenschen dat men van dag tot dag en meer om de noodzakelijkheid van 't soda nitraat wilde inzien, alsook het gemak van 't gebruiken en het meer om meer zou aanwenden, mits het noodig voor behoud, waarvan ik in een volgend artikel spreken zal. Deze meststof wordt vervalscht door keukenzout, kaïniet en andere minderwaardige stoffen. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. Van heden af zijn in het magazijn de landbouwboekjes Het Stroo als Vee voeder prijs 0,25 fr. en Gezondheid en Ziekten van het Pluimgedierte prijs 0,35 fr. te bekomen. De landbouwers, die er begeeren, kunnen ze zich daar aanschaffen. •mbl rye wencingeo acai uaui. Uiy UUl AlV-ii CV_/ C UltLlOVUW VIla* «O'-v'kvv».

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1