REDT U ZELVEN ZONDAG 19 MAAKT STAATS- en GEMEENTEPOLITIEK Hoe een boomgaard aangelegd Beetenteelt. In de diepte de? zee. Landbouwweekblad flfbeid adelt Ower Burgerlijk en Landelijk Recht. moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. 1° Jaargang Nr 167 1922 Ontciai^eling Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers De verschillende budjetten voor 's lands begrooting van 1922 werden ingediend en onderzocht. Daar de bud- jetcijfers sterk ontnuchterden en deze der vorige jaren nog overtreffen, is het prestige van Minister Theunis er zeer door geslonken. Weliswaar heeft Can nes een mooie papieren oplossing gege ven, maar in conferentie- en regeerlngs- kringen heeft men reeds zoo lang en zooveel met millioenencijfers gegoo cheld dat men tot in leidende kringen er van bewust wordt, dat ieder Land, 't zij overwinnaar of overwonneling meest op eigen hulp en met eigen krachtinspanning zich zelf zal moeten ophelpen.Voor ons mogen van Duitsch- land nog al eenige milliarden loskomen alleen leeningen en belastingen kunnen ons voor staatsbankroet vrijwaren, die beiden zullen nog ruimer moeten toege past worden om 't Belgisch scheepje vlot te houden. Over de nieuwe belastingsontwerpen die men aan 't instudeeren is, kunnen wij nog niets zeggen. Maar zonder rechtstreeksche tusschenkomst onzer parlementaire lichamen, wordt er soms in Brussel eene regeling getroffen en in voege gebracht, die ofschoon zij op het eerste zicht onschuldig en van weinig belang lijkt, toch van zeer gewichtigen aard is en zulke groote gevolgen na zich sleept. Zoo hebben wij het door de regee ring aan de gemeentebesturen toege kende recht, tot het heffen van taksen op paarden, koeien, zwijnen, honden, kiekens, rollend materiaal, boomen en eigendommen langs openbare wegen, enz. enz. Wis en zeker is de toestand van vele gemeenten op finantieel gebied zeer el lendig en kunnen of mogen wij er niets tegen hebben dat er middelen worden te baat gesteld, die de finantieele toe stand der gemeenten moeten verbete ren. De onlangs in de Kamer van Volks vertegenwoordigers gevoerde debatten over gemeentefinancen en staatshulp aan gemeenten, toonden zonneklaar hoe erbarmelijk de gemeenten er grooten- deels voor staan, zelf werd het de re geering aangewreven dat zij voor een groot deel oorzaak had aan de over- groote schulden die op sommige gemeen ten wegen. Tijdens den oorlog hadden de gemeentebesturen van den Staat op dracht gekregen de noodige uitgaven te doen en werd er hun den raad gegeven, zooveel te leenen als ze goed vonden. In regeeringskringen hield men er toen nog de schoone illusie op na dat scha devergoeding en Duitschland zouden milliarden opleveren bij de vleet. Zelf na den wapenstilstand gaf men van hoo- gerhand nog menigmaal te kennen, dat alle schuld door de gemeenten gemaakt, door den Staat zou worden overgeno men. Vandaar dat vele gemeentebesturen niet al te nauw zagen om groote uitga ven te doen, en leening aangingen, zoo dat de gezamentlijke gemeenteschulden eene overgroote reeks millioenen daar stellen. Als antwoord op de Kamerdebatten, waarvan hooger spraak is, liet Minister Theunis de reeks schuldbrieven zien, waarop ruim 30 milliard Belgische schuld voorkomen en met al de ernstig heid, die alleen Eerste-Ministers kunnen aan den dag leggen, antwoordde hij dat de Staat in de schulden der ge meenten weinig of niets kon tusschen komen en dat dezen zich zeiven zooveel mogelijk moeten redden Hij wees er op, dat de gemeenten reeds over midde len beschikken om zich zelf zooveel mo gelijk uit hun neteligen toestand op te werken. Hooger wezen wij er op, dat eene op 't eerste zicht onschuldig en van weinig beteekenis getroffen regeling, soms zulke groote gevolgen kan na zich slepen, en hier reeds zullen wij, landbouwers, maar al te spoedig met de waarheid daarvan af te rekenen hebben. Vele gemeenten steken in overgroote schulden, hulp van staatswege komt er niet of weinig en met de hun toegeken de middelen zullen de gemeentebesturen verplicht zijn, zich zelf te helpen, van daar dat ze op groote schaal tot die mid delen zullen moeten hun toevlucht ne men. Als eerste en voornaamste middel vooritl op den buiten beschikken de gemeenten over het recht taksen te hef fen op paarden, koeien enz. Als wij nu rekening houden met de groote schulden die op vele onzer gemeenten drukken, met de middelen waarover zij beschik ken om zich daarvan te ontdoen, en als wij de mentaliteit nagaan van bijna alle gemeentebesturen vooral van de daar toonaangevende elementen dan mogen en moeten wij, landbouwers, terecht vreezen dat het op onze schou ders is, dat men het zal leggen om de gemeentelasten te dragen en de gemaak te schulden goed te maken. Voor de zooveelste maal zal de leus De boer zal 't al betalen waarheid worden. Dergelijke regelingen scheppen de meest onrechtvaardige toestanden en geven een slag in 't volle wezen der na den oorlog zoo heerlijk ontloken demo cratie maar ook daar schijnen wij, Bel gische landbouwers, eene uitzondering te maken op andere standen der samen leving. Wij worden nog steeds aanzien als de zondeblokken van den oorlog en als dusdanig aangeschreven bij de openbare opinie, moet het ons geenszins verwon deren dat er van Brussel uit, tegen ons de onrechtvaardigste toestanden worden geschapen. Op die kwestie komen we nog wel eens terug. Hard Labour. (8e Vervolg.) AFPALING. Ieder eigenaar heeft het recht te eischen, dat de scheidingslijn van zijn erf, aan een ander erf grenzend, door palen aangewezen worde. De afpaling wordt gedaan a) om door uitwendige teekens de scheidingslijn van aaneenpalende erven aan te duiden b) om te beletten dat de eene gebuur van den anderen grond inpalme c) om, indien er grond werd afgenomen, dien te doen teruggeven. Grensscheiding en afpaling zijn twee verschillige zaken bij de eerste zoekt men de grenzen der erven op, door de tweede worden de gevonden grenzen door palen aangeduid. Als palen mag men natuurlijke gren zen nemen, zooals eene haag, een muur, een waterloop, een weg, enz. Bestaan er geen natuurlijke teekens van grensscheiding, dan bezigt men be weegbare palen, die gewoonlijk bestaan uit arduinsteenen, die den vorm hebben van eenen balk. Recht van afpaling. Alle eigenaar kan zijn nabuur ver plichten tot de uitpaling hunner eigen dommen, welke aan elkander grenzen, zegt art. 646 van het Burgerlijk Wet boek. De afpaling mag gevraagd worden door en tegen le Den eigenaar van een erf 2e Den mede-eigenaar van een goed dat nog niet verdeeld is, met de goed keuring van al zijne mede-eigenaars. 3e Den eigenaar van een erf, dat paalt aan een erf, waarvan hij mede-eige naar is 4e Den naakten eigenaar 5e Den vruchtgebruiker 6e Den voogd, doch deze zal geene rechtsvordering mogen aanleggen, noch eenen eisch inwilligen, zonder machti ging van den familieraad. 7e Den afwezige 8e De ontvoogde minderjarige, indien den eigendom noch de titels worden betwist 9C Het Gemeentebestuur, het Provin ciaal- en Staatsbestuur, alsmede de Armbureelen, Godshuizen en Kerkfa brieken. De rechtsvordering tot afpaling mag niet ingespannen worden noch door, noch tegen den pachter. Nochtans is de pachter, op straf van vergoeding aller kosten, schaden en verliezen, gehouden den eigenaar te waarschuwen van de aanmatigingen, welke op de erven wor den gepleegd. Soorten van afpaling. De afpaling kan in der minne o, in rechte geschieden. Zij kan in der minne geschieden, v m- neer de partijen het eens zijn en darbij meerderjarig. Die afpaling kan d.yaan geschieden door de partijen zelf, ofwel, zooals dit gewoonlijk gebeurt, wordt dit werk aan een landmeter opgedragen. De afpaling wordt op de erven aan geduid door uitwendige teekens. welke de partijen aangenomen hebben en. bo vendien, door proces-verbalen en ge nummerde plans in dubbel, door de par tijen onderteekend deze behouden elk een afschrift, dat hun als titel dient. Die proces-verbalen en plans zijn vrij van zegel en worden kosteloos geregis treerd. Het proces verbaal van afpaling be vat le De dagteekening der afpaling 2e Den naam van den landmeter, die belast werd met de afpaling 3e De namen der partijen, hunne hoe danigheid en verblijfplaats. 4e De kadastrale beschrijving der af gepaalde eigendommen. 5e De melding der toestemming van de belanghebbenden, 6e Het getal, den aard en de plaats der palen. 7e Het plan der afgepaalde eigendom men, met aanduiding, door vierkantjes in rooden inkt, van de plaats der nieu we palen door vierkantjes in zwarten inkt, die der oude. Den afstand tusschen de nieuwe palen wordt ook in rooden inkt aangeteekend. 8e Het aantal exemplaren van het proces-verbaal. 9e De handteekeningen van de be trokken eigenaars en den landmeter. Wij laten hieronder een voorbeeld van proces-verbaal van afpaling in der minne volgen. Wij kunnen de eigenaars niet genoeg aanraden, na elke afpaling zulk stuk van den landmeter te eischen en het daarna te doen registreeren. het geen, zooals we hooger zegden, gansch kosteloos geschiedt. Proces-verbaal van Afpaling. Het jaar duizend negenhonderd twee en twintig den achtsten Maart, Ik, ondergeteekendegezworen landmeter te X., ben overgegaan op verzoek der volgende heeren eigenaars, tot de afpaling hunner aangrenzende eigendommen, gelegen binnen de ge meente T Mijnheer A. landbouwer te X, voor perceel Sie B n° 331. 2e Mijnheer B. eigenaar te X, voor perceel Sie B n° 332. Na overgegaan te zijn tot de noodige bewerkingen hebben wij vastgesteld le) De palen A, B, D, E zijn oude palen en werden vroeger geplaatst. 2e) Paal D is een gekapte paal, welke de straat uitpaalt. 3e) Op punt C stond een oude paal, welke nu vervangen is door een nieuwe. 4e) paal F is een nieuw ge plaatste paal. Paal C staat op 18,20 m. van paal B en op 31,50 m. van paal A, welke staat op 77,30 m. van paal G. Paal F staat op 23,75 m. van paal E, welke staat op 18,05 van paal D. (zie plan) Ten einde de scheidingslijnen ten eeuwigen dage vast te stellen, zijn de arduinen paalsteenen geplaatst in tegen woordigheid der verzoekers en met hun ne toestemming, volgens de lengten, op het hieronderstaande plan aangeduid in roode cijfers. Plan van Afpaling. GemeenteWijk Plan. Ten bewijze hebben wij, onder dag teekening als hierboven, het tegenwoor dig proces-verbaal in dubbel opgemaakt dat de verzoekers met ons, landmeter, hebben geteekend, om hun te dienen als titel. De gezworen landmeter, De eigenaars, (Handteeken.) (Handteeken.) Van heden af zijn in het magazijn de landbouwboekjes Het Stroo als Vee voeder prijs 0,25 fr. en Gezondheid1 en Ziekten van het Pluimgedierte prijs 0,35 fr. te bekomen. De landbouwers, die er begeeren, kunnen ze zich daar aanschaffen. DE BEMESTING. Zwavelzure ammoniak, het eenig am- moniakaal zou'- als meststof benuttigd, wordt getrokken uit de vloeibare deelen der beerputten, uit de wateren der gasver- dichting enz. In zuiveren toestand is hij wit, gecristalliseerd in vorm van zeshoe kige kantzuilen eindigende op zesvlak- kige spitszuilen; hij heeft een levendigen, pikkenden, bitteren smaak en is oplos baar in tweemaal zijn gewicht koud wa ter. Hij bevat van 20 tot 21 ammo- diakale stikstof en werkt bijgevolg trager dan soda nitraat.. Men zal hem dan ook vroeg in de Lente gebruiken en in alle geval een drie weken vroeger dan soda- nitraat wil men beide meststoffen op hetzelfde tijdstip in werking zien treden. Hij is nagenoeg 1/4 rijker aan stikstof dan sodanitraat en het solfer dat hij be vat vernietigt het mos, zekere kamper- noeliën en jonge mostaardplan ten. Om gasverlies te vermijden, zal men het lichtjes onderwerken. Hij moet worden voorbehouden aan gronden die reeds van vroeger kalk bevatten, want dit bestanddeel is onmisbaar om den ammo niak vast te zetten. Ik voeg er aanstonds bij Wacht u wel hem te gebruiken te gelijkertijd met kalk of andere meststof fen die vrije kalk bevatten, zooals metaalschuim, want den ammoniak vluchtig gemaakt, zal zich in de lucht verspreiden en voor den oogst verloren gaan. Hij is niet goed voor humusrijke, nog voor zure gronden, die hij, door het zwavelzuur dat hij bevat, nog zuurder zou maken alleen in zware, kleiachtige gronden kan hij al de vruchten mogelijk afwerpen. Ammoniaksulfaat bevat soms vrij zwavelzuur, invretend en nadeelig voor de zaden zijn bruinachtig- roode kleur verraadt de aanwezigheid van rhodonammonium welke een zeer scha delijken invloed op de planten uitoefent. Het is ten zeerste aan te raden hem buiten het bereik der dieren te bewaren. Om al deze reden wordt sodanitraat dikwijls boven ammoniaksulfaat verko zen en ook nog omdat stikstof onder nitrischen vorm meer waarde heeft dan onder ammoniakalen vorm. Men ge bruikt hem voor wat de fruitteelt aan gaat zeer vroeg in de Lente, men strooit hem evenals sodanitraat uit tot op eeni- gen afstand buiten de kruin der boomen en men werkt hem lichtjes onder. Sapstoornis is hier min te vreezen om reden dat hij trager in werking treedt dan sodanitraat en dan ook meer aan houdend en zachter werkt. Men mag hem ineens toedienen en er een 40 gr. per m2 van gebruiken of 400 Kgr. per Ha. Aangezien wij er in "DeKoornbloem,, zoo goed mogelijk op toeleggen om de landbouwers zoo volledig en zoo klaar mogelijk in te lichten nopens het ge bruik van scheikundige meststoffen, vind ik het gepaste oogenblik gekomen om hier een weinig van mijn onderwerp af te wijken en de misbruiken van stikstof- mesten eens goed te hekelen. Het ge bruik van scheikundige vetten is bij vele landbouwers nog een doode letter geble ven en nochtans willen ze oordeelkundig te werk gaan, dan moeten ze tot 't ge bruik er van hunnen toevlucht nemen. Al de nijverheidsplanten zooalsvlas, hop, ajuin, kemp, groenten enz. verlaten de hoeve met een gansch en voorraad voedende bestanddeelen die er nooit meer weerkeeren. Melk, boter, fruit, paardenkracht, onderhoud van mensch en dier, dat alles heeft voedende be standdeelen noodig die we nooit of ten minste toch maar gedeeltelijk op de hoe ve meer terugzien. Er is dus verlies en dat verlies moet hersteld worden. De tijd is gelukkiglijk door dat de landbouwers dachten dit ver lies door natuurlijke meststoffen alleen te kunnen herstellen en op die manier alles aan den grond te kunnen weder geven wat de planten er uit getrokken hadden. Hij is ook voorbij de tijd dat oneerlijke fabrikanten en handelaars zich verrijk ten door 't vervalschen der scheikudige meststoffen en alzoo den landbouwers een heiligen schrik inboezemden voor het gebruik derzelve. Dat alles behoort tot het verleden. Maar wat nog heden- daagsch is, dat is 't gebruik van overtol lige stikstofvetten op ondoelmatige wijze aangewend. Inderdaad stalmest, ale, beer enz. bevatten reeds te veel stikstof in verhouding met potasch, kalk en fosfoor en bij vele boeren nog schijnt men anders geen scheikundig vet te kennen dan so danitraat of zout. 't Is juist dat overtol lige stikstof die oorzaak was van 't val len uwer graangewassen, van uw vlas van het te veel bladeren dragen der hop in evenredigheid der bellen van te wei nig peulen bij de peulgewassen enz. Alles moet in een gepaste verhouding zijn en we moeten ons dus meer bekom meren met 't gebruik van potasch, fosfoor en kalk dan wel" met stikstof die in vol doende mate in de natuurlijke meststof fen is bevat. Denkt op stikstof, potasch, fosfoor en kalk en ge zult tegen 't oor deelkundig gebruik der scheikundige meststoffen in der eeuwigheid niet zon digen. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtg ever Er worden in het land van Aalst slechts twee soorten beeten geteelt 1° de gewone voederbeet, hier meestal betterave genoemd 2° de halve sui- kerbeet. De laatste dan nog in geringe mate. De beet is herkomstig van het Zuiden van Europa, namelijk van Frankrijk, waar men ze nog veel aantreft in het wilde, op de kusten der Middellandsche Zee en soms zelfs tot in Normandië. 't Is alleen door de teelt dat onze beeten tweejarig geworden zijn. Volgens de Caudolle is de beetenteelt vermoedelijk rond de 2500 jaar oud, doch de beet wordt slechts sedert 300 a 350 jaar als dierenvoeder geteelt. Geen plant die gemakkelijker wijzi gingen ondergaat onder den invloed van klimaat, bodem en teeltzorgen, geen die meer onderworpen is aan de kruising dan de betterave Ook bestaan er talrijke variëteiten of soorten. Deze worden verdeeld in groepen volgens hunne samenstelling en verbruikwijze. Zoo onderscheidt men de voederbeet, de suikerbeet en de halve suikerbeet. Algemeen verbruik en samenstelling der beeten. We zul'en hier niet spreken van de suikerbeet die alhier maar weinig of niet geteeld wordt. De beet of mangelwortel is in vele streken het bijzonderste wintervoeder van het vee. Het slecht lukken der ra pen in 1921 zal alhier wellicht aanlei ding geven tot eene grootere uitbreiding van den beetenteelt. Koeien mogen er 5 tot 10 van hun levend gewicht van ontvangen. Ook de paarden zijn zeer geschikt op dit voeder en het is zeer geraadzaam er voor deze dieren een ma tig gebruik van te maken binst den Winter. Evenwel zijn de beeten maar een arm en vrij waterachtig voeder, wel is waar gezond, smakelijk en verteerbaar, maar zeer arm aan eiwit. Het dient dus altijd volledigd te worden door het bijvoegen van krachtvoeders rijk aan stikstof hou dend voeder, zooals oliezaad-koeken, bijzonderlijk wanneer het melkgevende en groeiende dieren geldt. Beeten bevat ten dikwijls tamelijk veel kalinitraat die een vrij krachtig purgeermiddel is. Zie hier, volgens Garola, de gemiddelde sa menstelling van de Blanche a collet vert halve suikerbeet. Water 81,50 Assche 0,96 Eiwitstoffen 0,83 Amiden 0,76 Vet 0,03 Suiker 12,80 Pentosanen 1,90 Ruw vezel 1,10 Onbepaalde stoffen 0,12 Totaal 100.00 Men ziet dat suiker verreweg het bij zonderste voedend bestanddeel der beet is. 't Is aan den suiker dat ze bijna uit- sluitelijk hare voedingswaarde ver schuldigd is. Voegen wij er bij dat niets meer wisselvallig is dan de samenstelling der beet. Het watergehalte kan soms stijgen tot 94 °/0. Ook is het kiezen van eene teeltvariëteit eene zaak van groot belang voor den boer. De beetbladeren bezitten maar eene geringe voedingswaarde en hebben daarenboven een afloopenden invloed. Ze worden beter benuttigd na het in kuilen, met pulp b.v. Eischen der beeten aan voedingsstoffen. De nauwkeurige en talrijke proeven door Garola aangewend, hebben bewe zen dat de beet bijzondere behoeften heeft aan stikstof en aan potasch. 32,000 kgr. Collet Rose bevatten gemiddeld: Stikstof 132 kg. Fosfoorzuur 59 Potasch 323 Kalk 86 't Is in Juni en Juli dat het opnemen der voedende bestanddeelen met de grootste gretigheid geschiedt. Voornaamste verscheidenheden. Bij den keus eener variëteit gelieve men niet uit het oog te verliezen dat niet alleenlijk de bruto-opbrengst maar ook en vooral de rijkheid aan droge stof die altijd gepaard gaat met de vastheid ook van groot belang is. De vorm der beet, haar wortelgestel, hare groei wijze— namelijk voor het roeien die nen ook in acht genomen. Het getal beetensoorten is zeer groot. De beste en meest gebruikte voederbee- ten zijn tegenwoordig a) Beeten met langwerpige wortels 1° De mammouth of engelsche roode. Gemakkelijk om roeien en om reinigen 2° De gele duitsche of lange gele. Wa terachtig. b) Beeten met bolvormigen wortel 1° De globe, ook eene engelsche varië teit. c) Beeten met eivormigen wortel le de Jaune ovoïde des Barres. Zeer be kende variëteit door Vilmorin in den handel gebracht. Zeer goede soort die in Denemarken door verschillende kweekers nog merkelijk verbeterd w--rd Het staat buiten kijf dat Denemarken thans de beste leverancier is voor voe- derbeeten. De meest gekende des Bar res in Denemarken geteeld, zijn de Maesgaard en de Sludstrup. Deze bee ten hebben in Holland volgens Ele- ma— alle andere soorten verdreven. De des Barres van Sludstrup is eene prachtige variëteit met licht geel vleesch, zeer voedzaam, gemakkelijk om roeien en van groote opbrengst. Zij is thans de beste voederbeet. ('t Vervolgt). D. Bricout. Het vlotbaar maken van gezonken schepen. Iedereen weet dat de zee, ontelbare schatten bevat. De schipbreuken, botsin gen, en vele andere gevallen zenden alle jaren voor honderde miljoenen schatten wan allen aard in de diepte der waters. Het is wel de moeite waard, om het te wagen de bijeenzameling dezer schatten te bewerken, daar Engeland, enkel rond zijne kusten beschouwd, er ieder jaar in vredestijd, een gemiddeld kapitaal van 250 miljoen frank bij ver liest, Sedert Augustus 1914 hebben de mijnen en de torpedos ongeveer 15 mil joen ton tot zinken gebracht. Welnu de gemiddelde waarde der ladingen, per ton op 't schip, zijnde hedendaags rond de 3000 fr. mag men het verlies schatten op 45 miljard. Geen wonder dus, dat sederd den oorlog de pogingen tot bij eenzamelen dier schatten overal ver dubbeld is. Nochtans legt men er zich niet zoo veel op toe, om de lading, die in 't alge meen vergangbaar is, te redden, als wel om het schip zelf te redden, wiens waar de onschatbaar wordt, naarmate de scheepvaart zich langsom meer uitbreidt. Want, weet wel, dat de romp van een vlotgebracht schip, zelfs rekening hou dende met de herstellingen die het zal moeten ondergaan, eene waarde verte genwoordigt, overtreffende deze die het vroeger kostte toen het gansch nieuw was. Maar, indien de meeste waren, als granen, katoen, suiker en scheikundige stoffen vergangbaar zijn, zoo zijn er ook welke nadien nog kunnen gebruikt wor den als caoutchouc, hout, metalen enz. Daarbij vele schepen vervoeren groote belangrijke geldsommen. De Lusitania,, die op 80 meters diepte aan de boord van "Is la de„ verzonken ligt, bevatte in zijn ruime kamers, voor meer dan 5 miljoen goud en juweelen, alsook voor De KoorÉloem

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1