jREDT U ZELVEN Arbeid adelt BRIEF VAN NONKEL W1S1ÜS Hoe een boomgaard aangelegd EEN NOODKREET Het recht van den uitgaanden pachter. Landbouwweekblad moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. 0, die Öeel^ooplieden ZONDAG 26 MAART 1922. Prijs 10 centiemen. 4de JAARGANG Nr 169. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schryft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON, Aalst, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers BESTE REDACTIE, Ik kan niet langer nalaten de pen in d'hand te nemen om U allen en al de leden van Redt U Zeiven mijne groote vreugde uit te drukken over den gesta- digen bloei van onze Vereeniging.En in 't bijzonder moet ik ons li^L Korenbloe meken geluk wenschen, omdat het van een nederig en klein polleken een groot en ernstig blad is geworden. Zie, dees week was ik eens alles aan 't overdenken. Ge moet weten, ik ben wel geen filosoof, maar in mijnen boe renkop zitten verschillende bestanddee- len die van filosofie veel weg hebben. Ik was, zeg ik, aan 't overdenken hoe dat de wereld zijn gang gaat en hoe de volken en de toestanden door den eeu wigen adem des tijds zich vervormen, omhoog en omlaag komen, rijk en arm, machtig en verslagen worden. Van over vele jaren las ik het schoone boek "Quo Vadis hetgeen nu in De Koornbloem als mengelwerk wordt gegeven. Dat machtig en prachtig boek, dat zoo tref fend de toestanden weergeeft onder het groote Romeinsche Keizerrijk, de op komst der Kristenen, het leven der Ro meinsche keizers en patriciërs of edel lieden, nevens dat van de verarmde volksmassa en de wulpsche wijven. Ik las ook de geschiedenis van Grieken land, dat eens heel de wereld over- heerschte en de bakermat was van eene schitterende beschaving, wier rijkdom- nen en kunst verzonken in een poel van wellusten en bloed, om ten slotte door andere opkomende geslachten geheel vernietigd te worden. Zoo zagen we tientallen van volke ren tot het toppunt komen van glorie en met den tijd vervallen in ellende en sla vernij. En zoo wijst de geschiedenis op de macht van Spanje, van Oostenrijk, van Frankrijk, van Duitschlandoorlogen en revoluties ondermijnden de tronen der grootsche monarken. En stilaan gaat de tijd zijn gang, De beschaving is met de laatste eeuw tot een verheven peil gekomen de electri- citeit. de telefoon en telegrafen.de vlieg kunst, tal van machienen en tuigen, brachten een totale ommekeer in de ze den der volken. De kunst ging omhoog en verhief het menschdom, maar ook ging een andere kennis met de vooruitgang meede broedermoord, de oorlog. Honderde tuigen van verdelging wer den uitgevonden en met den laatsten oorlog werden millioenen menschen, jonge en oude, geleerde en ongeleerde, rijke en arme, mannen en vrouwen neer geveld. Broedermoord Waarom moet het oorlog zijn en waarom is het niet het eerste streven van alle wezens die zich menschen noemen, die broedermoord onmogelijk te maken Wat baat het aan een volk groot te zijn en machtig, wanneer op een enkel jaar eene eeuw verloren gaan van al de noeste vlijt zijner kinderen Wat baat het een vader of eene moe der aan hun zoon eene opvoeding te geven, hem een ambacht te laten leeren of hem tot hoogere ambten op te leiden, wanneer een stomme en onzichtbare hand hem zekeren dag naar de slacht - bank voert Ik vloek den oorlog Wanneer ik overdenk wat rampen en ellenden over de wereld neerkwamen sinds 1914, dan kan ik het niet in mijn kop krijgen, hoe dat menschen, die ge leerd en verstandig zijn, hoe dat geleer den en professoren, nevens werklieden en stille boeren, zich gedwee laten mee slepen naar die hel van wee en vervloe king Wanneer ik denk aan de ellende van de Europeesche volkeren, aan de tranen, den honger en den angst van millioenen zwakke stervelingen aan de angstkre ten en doodsgeratel van millioenen jon ge mannen, die neervielen in vochtige poelen of eenzame velden, dan weet ik niet of heel de-wereld geen zothuis is, en dan vraag ik mij af of er wel werkelijk een beschaving bestaatZijn zij niet slechter als de dieren, als de hyenas en panters En heden, na jaren van wraakroe pende miserie, van bloed en dood, val len er dagelijks duizenden van honger in het verre Rusland Ben jk, Nonkel Wisius, een zot, of wel zijn het de volkeren van Europa En zoo ik het niet ben, dan vraag ik me nogmaals af, waarom men niet eerst en vooral werkt om den oorlog onmoge lijk te maken. Staak de uitvindingen en de verbete ringen aan de talrijke kunsten. Sluit de hoogescholen, de gerechtshoven, de ministeries, want niets helpt van te zor gen en te werken, zoo men aan het spook, dat men oorlog noemt, de keel niet kan toenijpen. Maar tot hiertoe is van dat alles geen spraak, groote geleerden, hoogere be ambten, graven, bisschoppen en monik- ken loven nog steeds de helden van den strijd, van den broedermoord. In alle landen, in de vijandelijke naties, worden dezelve vereert en in het hart van de kinderen plant men de haat tot den vreemde en de liefde tot den god des vaderlands. Aan dien god wordt alles geofferd. Voor zijn bloedige eisch verbleeken de rechten en de wetten en zijn het bloed en de tranen der volkeren van geener waarde. En wie stelt een einde aan dat spel Hebzucht, hoogmoed en praalzucht van eenige hoogere gezagvoerders, gouddorst en sluwe berekeningen van joden en kapitaalmagnaten ziedaar de god des vaderlands. Die godheid wordt bezongen en be- wierrookt in elk land en bij ieder volk en negen en negentig menschen op honderd laten zich blinddoeken, laten zich mee slepen door die verleidende taal en die wierook, en vechten, moorden, branden om dien god te dienen. En zeggen dat ik, Nonkel Wisius, landbouwer van beroep, in dat spelleken klaar zie, en dat ik het mij een groote ideale en maatschappelijke plicht acht, al mijne broeders de oogen te openen. Weg de oorlog, de wapens neer Vergeef het mij, Beste Redactie en Geachte Lezers, zoo ik verdiept geraak te in mijne filosofische droomerijen, en zoo ik U iets vragen mag, dan is het wel van bovenstaande eens goed te overdenken. Want aan ons is het de plicht op die gedachtede bestrijding van den oorlog,in te gaan. Wij, de kalme en nederige landbewo ners, die verre van het gewoel der ste den onder Gods lieve hemel ons stil maar zorgvol leven slijten, hebben meestal de beste hersens en de klaarste kop om zoo iets aan te pakken. Op dit oogenblik dat de verwezenlijking van ons ideaal, de aaneensluiting van al de landbouwgroe- pen van ons land, nabij is, zal het aan die groep eene eerste plicht zijn den oorlog te bekampen en aan de toeko mende geslachten de verschrikkingen van eenen nieuwen oorlog te sparen. Ik zegde in 't begin van mijnen brief, dat ik mij overgelukkig gevoelde over den niet te stremmen vooruitgang van Redt U Zei ven. En nochtans er zitten op bijna elk dorp menschen die ons uit alle macht te genwerken en kost wat kost den boeren- strijd zouden willen versmachten. Doch niets zal er baten, want wij heb ben het machtigste wapen in de hand de tijd, de toekomst die naar nieuwe we gen voert. Hier zou ik U nog kunnen wijzen op heel de gang der geschiedenis, van de oude, de middeleeuwsche en de moderne wereld oude toestanden moeten plaats maken voor nieuwe. En wat was de landbouwstrijd van vóór den oorlog Eenige heeren en politiekers stichtten bonden en vereenigingen, wier doel bijna uitsluitend gewijd was aan de ver wezenlijkheid van hun persoonlijk stre ven de belangen der boeren werden gewoonlijk over 't hoofd gezien, buiten eenige loflijke uitzonderingen die vee! goed aan onze klas hebben gebracht. Na den oorlog zijn de rollen gekeerd en wij zien dat de boeren kost wat kost willen meester zijn in hun eigen huis en niet meer willen onder de roede gehou den worden door gelijk welke heer het is de ware ideale strijd, de verbroede ring van alle standgenoten, waar alle vreemde invloeden aan de deur blijven. Maar ge ziet van hier dat al de vroe gere gezagvoerders en boerenleiders dit met leede oogjen aanzien, en door alle middelen trachten van die kudde t _.ug de opperheer te worden. Vandaar de tegenwerking die een ideale en onbe wimpelde strekking als die van Redt U Zeiven ontmoet. En trots alles gaan we vooruit, met het wapen van de verbroedering, van de ongestoorde en ongetemde kracht van al de landbouwers. En wanneer ik neerkijk in mijn boek Quo Vadis en zie hoe dat de eerste kristenen bij nachte moesten bijeenko men, hoe dat de belijders van die nieuwe leering door de Romeinsche keizers en volksoverheerschers vervolgd en gedood werden, dan sta ik nog versteld dat de vervolging niet erger is. Oude pruiken benijden die wassende macht van de boerenklas en willen ze ten allen koste onder de voet krijgen eenige vleiers en sukkelaars loopen uit vrees mee, maar de klaarziende, vrije boeren, de menschen van den nieuwen tijd staan pal en laten de macht die ze heden, ten koste van veel opoffering ver kregen hebben, niet meer uit hunne han den pakken. En daarom gaat Redt II Zeiven zijn vasten en rassen gang. Ik wensch er al onze leiders en al onze leden en mij zei ven proficiat over. Besten dank en tot later. NONKEL WISIUS. DE BEMESTING. Potaschnitraat. Men vindt het in Indië en in China onder vorm van een fijn poeder op een groote uitgestrektheid land, in weinig dikke lagen. Men be komt het insgelijks door het bewerken en zuiveren van zekere zouten als chloorpotasch en sodanitraat. Het bevat gemiddeld 42,80 °/o potasch en 12,75 nitrische stikstof. Het is dus rijk aan voedende bestanddeelen en de onkosten van vervoer en toedienen worden tot hun minimum gebracht gezien zijn groot verdichtingsvermogen. Ongelukkiglijk het kost te duur en niemand zal er ooit aan denken het in groote hoeveelheden te gebruiken, gezien men het voordeelig kan vervangen door chloorpotasch en sodanitraat. Het wordt vervalscht door keukenzout en gebruikt bij het vervaar digen van poeder en 't zouten van var- kenvleesch aan hetwelk het een schoone roode kleur geeft, 'k Voeg er ook on middellijk bij dat het nadeelig werkt op maag en nieren en ook op 't zenuwstel sel. Potaschnitraat evenals kaiknitraat worden 't meest bij de stikstofmesten gerekend. Het laatste treedt meer om meer in gebruik en we durven het dan ook warm aanbevelen. Dit brengt me heden tot het besluit aan de lezers van De Koornblöem zoo klaar mogelijk uiteen te zetten wat al voordeelen ze kunnen trekken uit de fosfoormesten. Men verstaat hierdoor meststoffen waarvan het voornaamste bestanddeel fosfoor is. Onder fosfoor- inhoudende meststoffen rekent men a) metaalschuim, b) superfosfaat, super vesta. In den fruitboomteelt zijn deze meststoffen van 't allergrootste belang en jammer genoeg te weinig in gebruik. Inderdaad, volgens ontledingen ge daan in de laboratoriums, is fosfoorzuur rijk vertegenwoordigd in het stuifmeel der bloemen. Moest er dus geen fosfoor zuur in den grond aanwezig zijn of in te geringe hoeveelheid, dan kunt ge wellicht begrijpen dat de bevruchting er door lijden zal of soms algemeen misluk ken. Vandaar een gansche fruitoogst verloren bij gebrek aan fosfoormesten. Bovendien weten we genoeg dat ale, beer, sodanitraat enz. de boomen opja gen,v weelderig doen groeien, veel blade ren geven enz., maar vast en goed hout vormen, veel vruchten dragen, veel weerstandsvermogen tegen ziekten en en insekten, geven de stikstofmesten ge woonlijk niet. Daarom behoeft ge tot fosfoormesten uw toevlucht te nemen en niet uitsluitelijk daarom, maar ook omdat door hunne bemiddeling de fruitkweeker zware rijkgekleurde vruch ten zal bekomen met een grooter bewa- ringsvermogen. Ongelukkiglijk bij vele landbouwers bestaat nog het droef gedacht dat hun boomgaard dat alles ontberen kan.Maar 'k zal kloppen en blijven kloppen tot de nagel al is hij nog zoo verroest, er toch zal doorgaan. Gebruik minerale mest stoffen, wilt ge gezonde kloeke en ster ke boomen bekomen. Dat men ze hoeft te gebruiken daarvan zal ik u wellicht reeds overtuigd hebben, maar ge moet ze ook oordeelkundig aanwenden. Laat ons dus iedere meststof afzonderlijk be spreken, er de voor- en nadeelen van doen kennen, zoo doende, zult ge een beteren keus kunnen doen voor de gronden waarover ge beschikt. Superfosfaat.— Superfosfaat is reeds een bewerkte meststof en komt niet in dien toestand uit den grond. Superfos faat komt voort van mineraal fosfaat dat men uit den grond delft rond Luik en te Ciply en de omstreken van Bergen het is zeer verschillend van inhoud en men koopt het dan ook per eenheid fosfoor. Mineraal fosfaat bevat van 13 tot 14 0/o fosfoorzuur. Maar dit fosfoorzuur is daar verbonden met drie deelen kalk en men heet zulks driebasis fosfoorzure kalk. In dien toestand is fosfoorzuur niet opneembaar door de wortelvezels der planten en men bewerkt daarom het mi neraal fosfaat met zwavelzuur of vitriool dat twee deelen kalk aantrekt en zwa velzure kalk of plaaster wordt geheeten. Het fosfoorzuur blijft dus nog verbon den met een deel kalk en is in dien toe stand oplosbaar in water en kan dus door de planten opgenomen worden. Mineraal fosfaat wordt alsdan in den handel verkocht als superfosfaat en be vat van 12 tot 20 fosfoorzuur. Het bestkoope superfosfaat is dus ook niet het beste en het verschil van prijs is niet altijd in verhouding met het verschil der eenheid fosfoorzuur. Op zure, natte gronden zou ik nie mand aanraden deze meststof te gebrui ken om reden dat het zwavelzuur er in bevat die gronden nog zuurder zal ma ken. De werking van superfosfaat blijft niet lang achterwege omreden dat de vochtigheid ze oplost zonder ze noch tans naar den ondergrond mede te slee pen. Men moet hem goed onderwerken, in een droge plaats bewaren, hem niet behandelen als men de handea zou ge kwetst hebben of ook niet als men te schoone kleederen zou dragen, want su perfosfaten vergiftigen de kwetsuren en tasten de stoffen aan. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. Over eenige weken las ik in De Koornbloem hoe men er toegeraakt de boeren bij het haar te nemen dit is niet zelden, eilaas want ik ben overtuigd dat er op 100 gevallen geen 10 zijn, dat de boer het niet bezuurt. Verkoopt men een beest, daar zijn altijd van alle voorwaarden aan ver bonden heeft de koopman wat te duur gekocht of is de koopwaar wat gedaald, dan begint hij van de voorwaarden ge bruik te maken en weet er altijd op te beknibbelen. Hoeveel processen zijn er niet ont staan op die wijze en wie verliest ze gewoonlijk De boer 1 Ook wanneer de koopman wat moeielijk is bij de levering, leggen de meeste boeren de kop in den schoot en laten zich pluimen. Wat is r,u het beste middel om dit tegen te werken Volgens mij is het eenvoudigste van al ter markt gaan. Daar verkoopt men aan den prijs van den dag, men moet geene voorwaarden naleven, men ontvangt zijn geld en alles is afgeloopen. Moesten de landbouwers met alles wat ze te verkoopen hebben, ter markt gaan, 't ware uit met die fijne mannekens die op den rug van den land bouwer een lekker leventje slijten, 't ware uit met vele processen, rekeningen van advokaten, verloren reizen en droeve dagen. Het gemeentebestuur van Meerbeke heeft die zaak goed begrepen en heeft niet geaarzeld eene markt in te richten van vee en alle andere waren. De za ken gaan er ook zeer goed, tot voordeel van boer en verbruiker. i PLUSTICUS. Als bijna vier jaar lang de kapitalis ten alles in 't werk gesteld hebben om Rusland te pijnigen, omdat het, naar het hun toescheen, hunne kapitalen die al daar vastzaten ging verzwelgen, stonden zij al met eens voor een onverwachte toestand. De hongersnood maait de menschen weg, zooak 's Zomers de pik van den landbouwer de graanhalmen af maait. Het Russisch volk sterft met gan sche streken uit. Maar als dat volk waarlijk te niet gaat, dan wordt er zeker niet meer gewerkt en moeten al die vreemde kapitalen verloren. En nu als de nood zoo nijpt dat alle hulp voor vele ongelukkigen zal te laat komen, nu slechts begint men om in al harten mede lijden op te wekken. Waarom niet vroe ger En waarlijk 't is om te schreien als men leest of hoort vertellen hoe het gin der gaat. Langs alle kanten,in alle steden worden voordrachten met lichtbeelden (cinema) gegeven. Daar ziet men de ma gere oogsten over het steenhard uitge droogde land, de doodschheid van de dorpen, met hoeven waarvan de houten daken als voedsel werden gebruikt. De lange menigte menschen op vlucht voor den honger, de lijken langs den weg, en hoopen menschen verloren in het einde- looze dorre veld. De honger die den buik der kinderen deed zwellen en armen en en beentjes uitgemergd heeft als ver droogde twijgjes moeders dood in den sneeuw hun arme zuigeling nog in de armen drukkend aangezichten die eer op een masker met doodshoofd dan op iets anders gelijken. Kerkhoven met hoo pen lijken die te talrijk waren om ze te begraven weeshuizen met uitgemer gelde, de monsterachtige, de ineenge- krampte kinderen. Zooveel en zoo'n el lende dat men het noch zeggen noch be schrijven kan, ellende van gansch een volk waarvan reeds een zeer groot deel niet meer kan gered worden, waarvan miljoenen weer wachtend zitten op den hongerdood. Ja, miljoenen menschen sterven gin der in hongerkrampen en in plaats van ze eerst brood te geven, heeft men hun eerst over politiek gesproken. En ondertusschen, wat vertelt men van den anderen kant van den Oceaan Daar laat men het graan rotten omdat het in zijn vollen overvloed niet kan ver kocht worden. In Canada is het over schot van den oogst 5 miljoen ton, drie maal zooveel als er noodig is om al de hongerlijders uit Rusland te redden In Argentinië, in Zuid-Amerika is er zoo'n overvloed van maïs dat men hem moet verbranden in de machienen van den trein. Wie heeft het niet gelezen dat Cuba milliarden suiker heeft vernietigd omdat het anders te goedkoop zou wor den. Is dat alles geen schande voor on zen modernen tijd die zich beschaafd wil noemen Geheel het Zuid-Oostelijk deel van Rusland is een streek waar de hongers nood de meester speelt. LuistertDrie en dertig miljoen menschen, (dus meer dan 4 maal de bevolking van België) verkeeren in gevaar 10 miljoen onder hen zijn in zeer dringenden nood en voor vele miljoenen menschen wat er ook voor hen moge gedaan worden, zal alle hulp te laat komen. In die streek is zelfs het gras verdwe nen, de boomen staan zonder schors, die heeft als voedsel gediend voor menschen en dieren, de wortels zijn uitgetrokken, de dieren uit de stallen en soms levend verslonden. Duizenden en duizenden vluchten en voeden zich met wat mensch en dier achter liet of zakken ineen van zwakte. Lijken van dieren worden gretig ver scheurd, men vertelt zelfs dat menschen ook al 't zelfde lot ondergaan. Ouders hebben zich om het leven gebracht opdat hun kinderen het langer zouden kunnen uithouden. En wat is nu de oorzaak van die on noemelijke miserie Er is meer dan een oorzaak. Vijf en tachtig per honderd van de inwoners van de Volgastreek, dat het middenpunt is van de hongerstreek, zijn landbouwers. De menschen bebouwen daar hun land 1 jaar op drie, om den grond niet te zeer uit te putten. Elke partij land blijft dus twee jaar vervolgens braaklig- gen. De toestand was er nog zoodanig dat elke boer er zooveel grond voor den eigenaar moest bewerken als zijn eigen zeiven. Zoodat er maar 22 per honderd van den Russischen bouwgrond regel matig bewerkt werd. De boeren deden ook geen voorraad op dan voor een jaar. Toen kwam ook voor die ongeluk kigen de oorlog van'14. En voor hen duurde hij dan nog tot in 20. Hun mate rieel, paarden en karren waren opge- eischt, velen sneuvelden en toen, na de slachting, de overblijvenden zich wilden aan 't werk zetten waren zij in de onmo gelijkheid hun grond naar behooren te bebouwen. Het bolsjewistisch gouver nement had schoon de boeren als eige naars aan te stellen van de gronden die ze vroeger voor een ander moesten be werken, dit bracht in dergelijke omstan- heid geen verbetering aan den land- bouwtoestand. Daarbij kwam de droog te van verleden jaar den genadeslag geven. In de 17 laatste jaren kreeg de Volga streek een gemiddelden regen val van 107 millimetersverleden jaar slechts 7 een verschil van 100. De grond lag te braden en te barsten in de zon. De graanhalmen stonden zoo ver van elkaar dat men ze niet maaien kon, maar ze een voor een moest plukken met de hand, zooals de bloemekens in het veld. Wat zal dit jaar geven Er zijn geen koeien, geen paarden er is geen zaad, de honger en de typhus zijn de treurige meesters in dat ellendig land. Daar zijn van die onvoorziene gevol gen van den oorlog honger en ziekte Dergelijke rampen, straffen zullen sommigen zeggen zijn nog niet zwaar genoeg, want staatshoofden en regee ringen blijven nog steeds met oorlogs vuren spelen. Doch wie hier niet helpt is een mensch zonder hart wie veel heeft geve veel. Voor 40 frank kan men een van die ongelukkigen redden. Voor ons, landbouwers, is hier nog wat anders te leeren. Rusland dat de graanzolder van Eu ropa werd genoemd, en dit in een tijd van middeleeuwsche stelsels, dat de be bouwbare grond twee jaar braak liggen, dat eindelooze Rijk heeft nu zelf geen graan genoeg om zijn eigen volk te spij zen, zijn kinderen moeten den honger dood sterven. Niet alleen is de landbouw het edelste bedrijf, het is ook het nood zakelijkste. Dat onze regeeringen zich wel beden ken, dat ze vooruitzien en aan den land bouw de plaats schenken die hem toe komt in de maatschappij, namelijk de eereplaats Dat zij zich bedenken, wij willen geen ongeluksprofeten zijn, maar er staan kwade dagen voor de deur. H. KLOPTEROP. Eenige volksvertegenwoordiger heb ben in de Kamer een wetsvoorstel neer- geld, dat verandering brengt aan de wetgeving betrekkelijk de verhuring van landgoederen. In de volgende lijnen zal men de aandacht trekken op hetgeen het voor stel niet voorziet en op wat het praktisch en logisch zou moeten inhouden Het recht van den uitgaanden pachter. Waarom hebben de opstellers van het voorstel en vurige verdedigers der huur ders, dit recht niet aanbevolen De ver goeding voor werken, meststoffen, zaden kan in zekere bijzondere gevallen op duizenden franken gebracht worden. In Vlaanderen,zijn veroordeelingen tot tien duizend franken, uit hoofde van prijzij, geene zeldzaamheid. Dat wil zeggen dat het praktisch is en in 't geheel niet on verschillig dit recht van den uitgaanden pachter te voorzien, om het in gansch België in te voeren. In een kanton op de grens van Oost-Vlaanderen, wordt de uitgaande pachter volledig vergoed voor gronden in het Walenland op een

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1