BEDT U 1 ZELVEN f Arbeid adelt Gemeentetaksen. DE TABAK }loe een boomgaard aangelegd Be Hoenderteelt. ©3 UIT OEI TIJD DER PINHELMEN- Landbouwweekblad De Transmissietaks en de Landbouwers. moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. CJÜQt men Oon de boepen zegt. Ondepcoijzepsbelangen Ontcuil^eling ZONDAG 2jAPRIL 1922. Prijs lü centiemen. 4de JAARGANG Nr 170. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers In De Koornbloem van 19 Maart, wezen wij er op, hoe, door nalatigheid der Belgische regeering, de schulden van vele gemeenten tot verbazend hooge sommen reiken. Toen ook wezen wij er op dat als middel om die schulden te delgen, door de gemeentebesturen takten mogen worden geheven, en hoe die tak sen mogen worden geheven, en hoe die taksen op de landbouwers zullen druk ken. Sinds gewerd ons het bericht van een gemeente (wiens naam wij liefst verzwij- gen)waar door het bestuur volgende tak sen werden goedgekeurd 25 fr. per werkman of bediende ge bruikt in handel-, nijverheid- of land bouwonderneming. 15 fr. per dienstmeid, gouvernante of werkvrouw. 20 fr. per runddier boven de 2 jaar, en 10 fr. per runddier van 3 maand tot 2 jaar met ontslaging van het eerste dier en wederzijdsche verhooging van 5 fr. en 2,50 fr. per stuk boven het tweede dier. 10 fr. per poney, veulen en ezel. 20 fr. voor een mixtepaard en muilezel. 30 fr voor een werkpaard en trekos enz. 60 fr. voor halfbloedpaarden. 100 fr. voor luxepaarden, met gelei delijke verhooging van 1,25 fr. 2,50 fr. 5 - 10 en 25 fr. boven het eerste. 90 fr. per rijtuig met 4 wielen, en caoutchouc banden. 60 fr. per rijtuig met 4 wielen, en ge- woone banden. 60 fr. per rijtuig met 2 wielen en caout chouc banden. 40 fr. per rijtuig met 2 wielen en ge wone banden. 2,50 fr. voor gewone kar op 2 wielen. 5 fr. per wagen of kamion op 4 wielen. 4 fr. voor een gewone hond. 50 fr. voor luxe- of jachthonden. 2,50 fr. voor een velo. 2 fr. per boom langs den openbaren weg. 10 fr. per hectare voorbehouden voor jacht. 80, 60, 40 en 20 centiemen per loo- pende meter onbebouwde eigendommen liggende langs een openbare weg, naar gelang die wegen van 12, 3 of 4 kate- gorie zijn. 25, 20, 15 of 10 centiemen per loopen- de meter voor gebouwen langs openbare wegen naar gelang de kategorie dier wegen. 1 fr. per loopende meter traliewerk langs openbare wegen, gelijk van welke kategorie de weg ook weze. 10 fr. voor het slachten van een koe. 2 fr. voor het slachten van een kalf, schaap of zwijn. 0,25 fr. verhooging van de taks te be talen voor de staat voor auto's, motocy- cletten en andere met motor bewegende voertuigen. 0,40 fr. verhooging op de meubeltaks. 0,40 fr. verhooging op de belasting op het inkomen, Na die cijfers meenen wij het overbo dig, veel te moeten aanhalen, om te be wijzen dat de gemeentetaksen tegenover ons, landbouwers, de grootste onrecht vaardige regeling scheppen. Bij een bloot overzien dier cijfers, spreekt het reeds klaar dat de taksen voornamelijk om niet te zeggen uitsluitend de landbouwers treffen, Wie zich daarvan ten volle wil be- wusten, hoeft maar een vluchtig onder- derzoek te doen, in zijne omgeving, en eens na te gaan hoe hoog het gezament- lijk te betalen bedrag aan belastingen, bedraagtvoor een boer, of gelijk welk ander persoon der Belgische gemeen schap. Ten andere heel in't kort geven we zelf die cijfers in De Koornbloem, dan zullen onze landbouwers zien, hoeveel zij betalen hebben tegenover anderen, daaruit zullen ze dan ook kunnen nagaan welke soort rechtvaardigheid er men in de Brusselsche regeeringskringen tegen over ons op na houdt. Hier nogmaals, zal ons, landbouwers, die gronden huren, beplant met boomen of bebouwd door de eigenaars, de daar op te betalen gemeentetaks worden aan gerekend. Eene groote onrechtvaardig heid te meer! In wetgevende kringen schijnt men van ons niet te kennen, of minstens, om al die wantoestanden die enkel de boeren ten zeerste benadeeligen, zich niet te be kommeren. Op eene wet om die toestan den te keer te gaan, laat men ons steeds nog wachten, zoodat, als wij boeren te gen de eischen van den eigenaar durven protesteeren, deze ons met een gebieden de glimlach naar Kerstdag wijst, en ons daardoor 't zwijgen en 't gehoorzamen opdringt. Hard-Labour. (Vervolg). Beschadiging. Vernieling. (Kwijtschelding of vermindering der* rechten). Blijkens de bepalingen van 1 artikel 5 der Wet wordt gedeeltelijke of geheele kwijtschelding van de belasting toegestaan, niet alleen in geval van aan den oogst toegebrachte schade, maar ook wanneer de kweekerij, zelfs vrijwil lig, hetzij gedeeltelijk, hetzij volledig vernield wordt. Door schade dient te worden verstaan het bederf veroorzaakt door rampen, zooals hagelslag, overstroomingen enz. Bijgevolg, kan in den zin van artikel 5 der wet niet als schade aanzien worden, het verlies of den afval voortkomend bijvoorbeeld door den natuurlijken val of het verwijderen der grond- of geval len bladeren. Ten andere dient desaan- gaande opgemerkt te worden, dat de verhouding van 1 kilogram droge tabak per 16 planten voorzien bij artikel 4, vastgesteld is met inachtneming van zulk verlies. Om, in geval van beschadiging der planterij de kwijtschelding te bekomen, is het niet noodig dat de planter de vernietiging der beschadigde planten voltrekke. In zulk geval wordt eene gedeeltelijke afschrijving toegestaan, 't is te zeggen eene ontheffing van rechten in verhouding tot het beschadigd of verlo ren gedeelte. Bij ontvreemding der te velde staande planten of de ingeoogste tabak wordt de afschrijving der rechten niet toegestaan. Om, bij toepassing van artikel 5, de afschrijving der rechten te bekomen, is de planter gehouden eene aangifte nr 448, welke door het Beheer op aan vraag gegeven wordt, ten kantore van den ontvanger af te geven. De aangiften nr 448 worden door den ontvanger aan den dienstoverste der accijnzen gezonden.Deze doet een plaat selijk onderzoek met zijnen adjunct en begroot den omvang der schade. Wanneer het eene vrijwillige vernie tiging geldt, wonen de beambten deze verrichting bij. Ontaarding. (Gebruik tot Landbouwdoeleinden). De zelfde weg wordt gevolgd indien de planter zijn tabak wil ontaarden, zoodat hij ongeschikt is voor verbruik door den mensch. Nochtans behoort in dit geval, de belanghebbende zijne aanvraag tot den Minister van Financiën te richten. Deze aanvraag bevat 1° Naam, voornamen, beroep en woonplaats van den belanghebbende 2° De hoeveelheid onbewerkte tabak, die hij verlangt te ontaarden 3° De aan de tabak te geven bestem ming 4° Den aard en de verhouding ten honderd der ontaardende stof die gebe zigd zal worden (kalkmelk). De Minister van Financiën bepaalt voorwaarden en plichtplegingen waar toe de ontaarding met afschrijving van den accijns onderworpen is. De bevoegdheid tabak te ontaarden met afschrijving van den accijns wordt slechts toegestaan voor onbewerkte ta bak waarvoor de rechten niet voldaan zijn, Zoodat als eens de rechten betaald zijn, er geene teruggave kan van ge schieden in geval van ontaarding. Vatten wij samen a) In geval van beschadiging of ver nieling of zelfs van mislukking bij den ontvanger de aangifse doen (opdruksel 448 welk men bij dien heer kan krijgen). b) In geval van diefstal te velde, is er geene kwijtschelding nog vermindering mogelijk c) In geval men den onbewerkten ta bak wil gebruiken wil tot landbouwdoel einden (en ervoor kwijtschelding beko men), de aanvraag richten aan den Heer Minister van Financiën. Bij aldien de vraag ingewilligd wordt, komen de accijnsbedienden de ontaarding bijwo nen. d) Als men de planten te velde ver nietigen wil, komen de accijnsbedienden ook, maar dan moet de aanvraag ten minste acht dagen op voorhand geda?" worden. daar de reeks te kunnen sluiten en over te gaan tot de verdere beschouwingen over de manier om een boomgaard waarlijk winstgevend te maken. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. DE BEMESTING, ■Metaalschuim ook nog ijzerslakken, staalslakken, Thomasslakken geheeten worden in staalfabrieken voortgebracht. Het metaal in ruwen toestand bevat fosfoorzuur en andere onreinheden, waarvan het op de volgende manier ont daan wordt. Wanneer de metalen in ge smolten toestand verkeeren, doet men er kalk bij, welke door bijvoeging van ver hitte lucht, zich verbindt met het fosfoor zuur en de andere onreinheden van het metaal, zoo, het metaal zuivert, met bo ven op komen drijven, onder vorm van schuim. Dit slaq van schuim, afgegoten, verkoud en tot poeder gemalen wordt in den handel gebracht en als landvette verkocht onder de naam van metaal schuim. Het bevat van 14 tot 20 fos foorzuur en 40 tot 50 °/o kalk. De kalk hierin bevat is beter geschikt tot bemes ting dan gewone kalk daarom ook zijn de uitwerkselen van metaalschuim in kalkarme gronden, in zure gronden en in humusrijke weiden, zoo doeltreffend. Hoe fijner het gemalen is hoe beter, dat van 75 °/o fijnheid is bijgevolg beter dan dit van 50 fijnheid omdat het sneller in werking zou tred.sjj Aangezien ik er in 't bijzonder op aan stuur om 't gebruik der meststoffen in fruitboomteelt te doen kennen ga ik dan ook maar aanstonds er mede beginnen. De fosfoorzuurinhoudende meststoffen werken traag hier bestaat hoegenaamd geen vrees van verloren te gaan naar den ondergrond, omdat fosfoorzuur goed door den grond weerhouden wordt. Men mag metaalschuim voor den Win ter toedienen, wanneer men de boomen plant kan men er reeds gebruik van maken. Op andere tijdstippen van het jaar dient het altijd goed ingewerkt te worden niet alleen tot zooverre de kruin- takken zich openspreiden, maar ook op 0,50 tot 0,60 m. buiten de kruin. Superfosfaat en ijzerslakken alsmede supervesta zijn grootelijks aan te prijzen voor krachtig groeiende boomen en ook voor boomen die weinig vruchtbaar zijn. In gronden die vochtig zijn, veel humus bevatten en bijgevolg min of meer zuur, is metaalschuim bijzonder aanbevelens waardig. 't Is een bij uitstek dankbare meststof voor onze steenfruiten en wan neer we zien dat perziken, kerzen, prui men enz. vroegtijdig afvallen bij gebrek aan minerale stoffen om hun steen te maken, dient dan maar met kwistige hand metaalslakken toe. Metaalschuim is bovendien niet duur, naar de prijslijst te oordeelen komt het slechts aan 1,15 fr. per eenheid fosfoorzuur. Het is nochtans niet gemakkelijk te bepalen welke hoe veelheid fosfoorzuurinhoudende mest stoffen men hoeft te gebruiken, maar aangezien er toch geen verlies te vreezen is mag de dosis tamelijk groot zijn 40 tot 60 gr. m2 schijnt me niet overdreven of 400 tot 600 Kgr. per Ha. 'k Wilde ook nog, alvorens dit slach meststoffen te verlaten, een woordje rep pen over super vesta. Deze meststof is herkomstig uit Huion-Ciply in de om streken van Bergen en wordt niet zelden en met goeden uitslag gebruikt in stede van superfosfaat of metaalschuim. Het bevat 13% fosfoorzuur en wordt ver kocht aan 17 fr. de 100 kgr. of 1,30 fr. per eenheid fosfoorzuur. Het komt duur der dan metaalschuim maar min duur dan superfosfaat en de uitslagen zijn even bevredigend. We mogen ze dus ten zeerste aanbevelen. Alhoewel ik misschien wat al te langdradig ben ge weest met de uiteenzetting der messtof- fen moet ik toch nog het geduld der lezers en lezeressen van De Koorn bloem een weinig op de proef stellen met te spreken over de potaschmesten. Als potaschmesten hebben we kaïniet, sylviniet, potaschsulfaat en chloorpot- asch. Ik zal ze bespreken in een volgend artikel en zoo kortbondig mogelijk, om VOEDING. Wat eten hennen a) Tarwe is rijk aan eiwit. Geplette of gebroken tarwe is een uitstekend voe der voor kiekens, die acht dagen oud zijn. Uitsluitend tarwe voederen als graanvoeder is af te keuren, daar de hennen in legtijd en ruiftijd dan niet de voldoende hoeveelheid vet krijgen. In houd 10,2 eiwit, 1,2 vet en 63,5 kool hydraten. b) Tarwezemelen dienen vooral om in den Winter aan hoenders en het heele jaar aan opgeslotene gegeven te worden 's morgens als week voeder. Dit verteert gemakkelijk, verplicht daarom de hoenders niet stil te blijven, hetgeen in den winter een zeer noodlottigen in vloed uitoefent. Bij het aankoopen moet men zich verzekeren zuivere en niet be dorven of met mijten bezette zemelen te koopen. Inhoud 12,9 eiwit, 3,7 vet en 40,5 koolhydraten. c) Maïs Van maïs wordt wel eens te veel kwaad gezegd. Vrij rondloopende hoenders, die in het goede jaargetijde veel insecten en groenvoeder vinden, kunnen met maïs volstsaan als korrel voeder. Voor opgesloten kiekens deugt veel maïs niet (50 gr. per dag en per hen). In den winter mogen alle hoenders meer maïs ontvangen dan in den zomer, omdat dit graan veel warmte levert. Inhoud 7,1 eiwit, 3,9 vet en 65,7 koolhydraten. d) Haver wordt te weinig gegeven aan de hoenders. Haver is nochtans rijk aan vet en dus een uitstekend winter graanvoeder. Gekiemde haver is rijk aan suiker en licht en verteerbaar. In houd 8 eiwit, 4 vet en 44,8 koolhydra ten. e) Gerst is een der meest gebruikte granen, alhoewel, evenals rogge arm aan vet. Gebroken gepelde gert of gort is een uitstekend kiekenvoeder. Eiwit 6,6 vet 1,9 en koolhydraten 42,3. f) Boekweit in niet te groote hoeveel heid gevoerd en als afwisseling, is goed. Inhoud eiwit 8,5, vet 1,9, koolhydraten 42,3. g) Kempzaad geve men slechts in kleine hoeveelheid en dat alleen aan hen nen die te vet zijn en niet leggen. In te groote hoeveelheid werkt het te verhit tend en prikkelend vooral op den leg- darm. Bij luie hennen wakkert het de geslachtsdrift aan. Inhoud: eiwit 13,7, vet 29,3, koolhydraten 16,8. h) Witzaad dient gegeven te worden aan kiekens in plaats van rijst. Inhoud eiwit 8,0, vet 3,1, koolhydraten 45,8. i) Rijst is een licht verteerbaar, doch zeer arm voeder. Enkel gebruike men gekookte rijst met kaneel voor hennen die lijden aan diarrhee. Inhoudeiwit 2,8, vet 0,2, koolhydraten 75,8. j) zonnebloempitten staan als zaden boven aan. Men kan zonnebloemen kweeken langs de hagen in den hof. In houd eiwit 14, vet 32. k) Aardappelen mogen maar in gerin ge hoeveelheid gegeven worden, en dan nog op voorwaarde dat men er bij geve eiwitrijke voeders. Men voedere ze uit sluitend gekookt best zijn de aardappe len die 's middags ove-blijven. Inhoud eiwit 1, vet 0,0, koolhydraten 18,9. 1) Beeten vervangen in den winter het groenvoeder. Men snijdt ze in schijven en deze in stukjes. Ook kan men een doorgesneden beet aan een koord op hangen onder het overdekt beloop. In houd eiwit 0,9, vet 0,0, koolhydraten. 20,3. m) Hooi van roode en witte klaver en van luzerne kan men des winters ook geven in plaats van groenvoeder. Men zorgt dat het fijn gehakt weze en dan mengt men het met week voeder. In houdeiwit 8,5, vet 2,1, koolhydraten 25. n) Ontroomde melk is een uitstekende drank voor kiekens ook wordt zij met met zeer goed gevolg gebezigd bij het bereiden van het week voeder. Inhoud eiwit 3,8, vet 0,2, koolhydraten 4,6. Die 't huizeke, het stipje grond Waar eens zijn schommelwiegje stond Het hoekje straat, waar zijne jeugd Is heengegaan bij kindervreugd Zijn dorpke, 't weze groot of klein, Waar magen, buren, vrienden zijn, En waar hij stil zijn dagen slijt Bij lief en leed en arrebeid Die 't land dat hem de wetten geeft, Waar hij als vrije burger leeft Die eigen zeden nooit verleert, Zijn Moedertaal steeds spreekt en eert Hij die dat mint, hij die dat doet, Die man is edel van gemoed, En waardig dat hij wordt geacht Meer dan den adel van geslacht Fons Van de Maele. In een gemeente in den omtrek van Herzele is er eene onderwijzeres, die de plichten van haren staat anders opvat dan de ministerieele omzendbrieven het haar wel opleggen. Het is de taak niet van eene onderwij zeres den haat te prediken noch tegen rijk noch tegen arm, noch tegen boer, noch tegen werkman, vooral niet als die onderwijzeres een kloosterzuster is. De leering van Christus leert ons beminnen, niet haten. Lessen als de volgende passen dus een nonneken allerminst 1Eene boerin stond ter markt met boter. Te dien tijde, zoo zegde zij, was het 't gebruik, dat van iemand die niet goed gekend was en ter markt stond, den klont in tweeën te snijden. De boe rin hoorde dit vertellen, liet haar boter in den steek en liep haastig weg. Het bleek dat zij een brok hout met boter bestreken achtergelaten had. 2. Een melkboer ging met zijn melk naar de stad. Toen hij zijn kan opende, bemerkte hij dat het slechts water was en naar het zusterke beweert riep hij onvrijwillig uitAimijn melk verge ten in te doen Wij herhalen het nogmaals en met nadruk dergelijke lessen passen niet in de school, de brave kindertjes hebben wat beters te leeren. Het weze voor goed gezegd. Een Boer. Korts na den wapenstilstand kwam in ons land tot stand het Nationaal onder- wijzerssyndikaat. Het werd gesticht uit sluitend ter verdediging der stoffelijke belangen van AL de Belgische onder wijzers, zonder onderscheid van denk wijze, en om het even in welke school zij werkzaam zijn. N. O. S. steunt op de volgende princiepen Gelijke plichten, gelijke rechten. Gelijk werk, gelijk loon. Het is onze overtuiging dat ieder wel denkend mensch ten volle die princiepen moet en zal goedkeuren daarom ook nemen wij met genoegen volgende dag orde in ons blad op Het Bestuur van het Nationaal onder- wijzerssyndikaat in zitting van 5 Maart te Brussel, heft hevig protest aan tegen gedeeltelijke weddeverhooging ten bate der onderwijzers van groote centrums. N. O. S. eischt gelijk loon voor gelijk werk en kan geen ongelijk regiem dulden voor zelfde diensten aan zelfde gediplo meerden, Een hevige strijd wordt aangevangen tegen het ontworpen onrecht en ten voordeele eener algemeene weddever hooging, de officieel erkende ontoerei kendheid der huidige ingezien. Onderwijzer, lid van het N. O. S. Van heden af zijn in het magazijn de landbouwboekjes "HetStroo als Vee voeder prijs 0,25 fr. en Gezondheid en Ziekten van het Pluimgedierte prijs 0,35 fr. te bekomen. De landbouwers, die er begeeren, kunnen ze zich daar aanschaffen. Alle aankoop gedaan door de land bouwers voor het uitbaten van hun be drijf, alle verkoop van hun opbrengsten, zijn onderworpen aan de transmissietaks, zoodra het bedrag de 30 fr. te boven gaat, Worden ontslagen 1° De rechtstreeksche verkoop door hen aan de verbruikers, als de prijs min dan 150 fr. bedraagt, (art. 49, nr 9 28 Aug. 1921). 2° De verkoop van eieren en aardap pelen hoe groot het bedrag moge zijn. Een landbouwer verkoopt bijvoorbeeld een varken. Er moet ten minste een fac tuur opgemaakt worden, waarop de noodige transmissiezegels zullen opge plakt worden. Koopt hij integendeel een paard of wat anders boven het hooger aangeduid bedrag, hij zal een geschrift eischen waar weeral de transmissiezegels moeten opstaan. Oppassen is de bood schap want als men geknipt wordt is het te laat. Toen ik dees week met mijn tweespan 't veld in reed, kwam mij plots voor de oogen een droevig tafereel uit den tijd der opeischingen. Toen had ik ook een tweespan, maar niet zooals dit. Het waren twee felle kweekmerriën. beiden in 't stamboek in geschreven en wel kweekers van eerste gehalte. Fanny was reeds 10 jaar, maar had een roemrijk verleden, niet alleen door de voortgebrachte en meestal duurver- kochte veulens, maar tevens door de langdurige en onverpoosde arbeid op onze akkers. Lisa was zes jaar en had reeds twee flinke hengsteveulens gegeven, die bei den door liefhebbers werden gekocht en veel voor de toekomst beloofden. Beiden dieren waren op elk gebied van eerste hoedanigheid, waren braaf en werkten van den morgen tot den avond. Jaren reeds hadden ze op 't hof dienst gedaan. Lisa werd er op geboren, had als veuleken twee zomers op den boom gaard rondgeloopen, huppelenden wen telend in de warme zonne of onder het frissche lommer der appelboomen. Dan kwam de oorlog en de opeischin gen. 't Was een schoone dag van Septem ber toen ik met de twee brave beesten optrok, om te verschijnen voor de be- geerige blikken van een paar Duitsche officieren. Het is een droeve weg, waarop mij menige zucht ontsnapte, want ik vreesde dat ik wel eenmaal een mijner lievelin gen ging kwijt geraken. Ik mag wel zeg gen lievelingen, want hoe vreemd het ook schijnt, die stomme en redelooze dieren waren mij zoo dierbaar en zoo liefIk berekende niet alleen de schade die eene berooving mij ging doen, gezien de waarde dezer paarden als werkers en bijzonder als kweekers, maar nog meer de gedwongen scheiding. Waar zouden ze heen gaan Wellicht zouden ze naar 't front ge stoken worden en vallen als zoovele menschen en dieren onder de moordende ballen der kanonnen en vliegtuigen Wellicht voerden ze munitie aan om onze broeders te dooden, of om onze vijanden te helpen verder in de rangen onzer soldaten te dringen. Eindelijk kwam ik op de Graanmarkt, en stelde mij in de reide paarden eener zelfde gemeente moesten bijeen staan, en een champetter, die nog slechter was dan de duitschers zelfs, gaf zijn bevelen Hier Jan, daar Paul, ginder Frans. Zoo stonden wij daar een paar uren, in pijn lijke afwachting en neerdrukkende onzekerheid. De paarden stonden tam en verroerden geen voet, alsof zij bewust waren van het gevaar. De boeren trokken bijtijds een of ander drankhuis binnen en goten er een volle graad op, om hun angst te verdooven. MBL

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1