REDT U 1 ZELVEN Landbouwweekblad Arbeid adelt Het huishoudkundig leven in 't buitenland. Begpooting van handboam Hoe een boomgaard aangelegd m m ROND EEN ANTWOORD. LUCHT EN WATER- a JB ^g jg - JV moet steeds de icus zijn van alle landbouwers. ^g m mg Spaar- en Leenbank. Ontusi^eling ZONDAG 9 APRIL 1922. Prijs 10 centiemen. 4de JAARGANG Nr 171. I Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Hoe de samenwerkende landbouw- maatschappijen de huishoudkundige ontwikkeling van een land kunnen bevorderen. Denemarken is misschien wel het bij zonderste land van Europa, waar gedu rende de vijf-en-twintig laatste jaren de landbouwsamenwerking zich het meest uitgebreid heeft. Hedendaags heeft de Deensche landbouw een zuiver commer cieel karakter gekregen. Belangrijk feit grootendeels te danken aan de samen werkende maatschappijen. Vroegere jaren bracht dit klein land eene groote hoeveelheid graangewassen voort en voerde er dan ook jaarlijks uit voor eene zeer belangrijke som. Maar sedert 1882 was de toestand gansch om gekeerd. De invoer van granen behaalde veruit de bovenhand op den uitvoer. Reeds dan had Denemarken begrepen, wat de concurrentie der groote landen van Europa, beschouwd als graanuit- voerders, kan teweeg brengen. Om niet te lijden te hebben van dien dreigenden wedijver, heeft Denemarken zijn toevlucht niet genomen, tot zekere middelen aangewend in verschillige lan den van Europa. Dit land heeft niet ge tracht de prijzen der granen te doen dalen door het heffen van tolrechten maar gansch eenvoudig, de Deensche land bouwer heeft voor een groot deel ver zaakt aan de bewerkingen die voor hem te weinig winstgevend waren, en heeft trapsgewijze de voortbrenging en den uitvoer vermeerdert van andere land bouwproducten, als boter, spek, eiers, die voor hem belangrijke winsten moes ten verwezenlijken. Deze ontwikkeling, die groote moei lijkheden meebracht, heeft zich gelukkig voorgedaan, dank aan de stichting en uitbreiding der samenwerkende land- bouwvereenigingen. Juist hierin ligt een huishoudkundig feit van uiterst groot belang, waarop wij de aandacht onzer lezers willen trekken. De boter is de voornaamste uitvoer artikel voor Denemerken.Rond de jaren 1880 berekende men den uitvoer op ruim 10 millioen kilos per jaar. Reeds in 1890 klom dit cijfer tot 40 millioen kilos en sedert enkele jaren heeft den uitvoer het cijfer bereikt van meer dan 100 mil lioen kilos. Een groot deel dezer boter wordt naar Engeland uitgevoerd. Deze verhooging van opbrengst heeft zich voorgedaan terzelvertijd dat de in richting van samenwerkende melkerijen zich ontwikkelde, waarvan de eerste ge sticht werden rond de jaren 1880 en die men reeds in zeer groot getal aantrof in de jaren 1886 tot 1900. Hedendaags bestaan er 1210 samen werkende melkerijen, die jaarlijks meer dan 600 millioen kronen boter vervaar digen, wat bijna de gansche botervoort- brengst van Denemarken is. Want van honderd eigenaars van melkkoeien zijn er 88 aangesloten in die melkerijen, en de melk van 92 p. h. van al de bestaande melkkoeien wordt in die instellingen bewerkt. Wat vooral wonder schijnt te zijn, dat het de grootste landbouwexploitaties zijn, die het minste deelnemen aan de samenwerking, en dat het de melk is voortkomende van middelmatige en kleine boerderijen, die bewerkt wordt in de samenwerkende melkerijen. Dit wordt nochtans uitgelegd door het feit dat al die melkerijen bijzondere schoone uit slagen hebben opgeleverd voor de kleine eigenaars, die vroeger een soort boter vervaardigden minderwaardig in prijs en in hoedanigheid in vergelijking van deze die voortkwam van de groote boer derijen. Ook nog de boter, beter bewerkt zijnde in de samenwerkende melkerijen dan in de private, wordt aan een hooge- ren en winstgevendere prijs verkocht. Daarbij dank aan de toezichtsmaatschap- pijen, die veel bijdragen tot de land bouw- en huishoudkundige opvoeding van den kleinen landbouwer is de melk- opbrengst bij deze laatste in groote maat gestegen hetgeen ook veel bijdraagt tot verbetering van den toestand der kleine eigenaars. Daarbij nog, om de melkerijen in de beste en voordeeligste voorwaarden te voorzien van de noodige machienen en toebehoorten, heeft men eene Maat schappij van Samenaankoop voor Deen sche melkerijen ingericht die over groote werkplaatsen beschikt en die voor het dienstjaar 1920 een handelscij fer van 4 millioen en half kronen ver wezenlijkt heeft. De samenwerking is ook den Deen- schen landbouwer komen helpen om zijn boter op de vreemde markten te verkoo- pen, bijzonder op de Engelsche markt men heeft voor den uitvoer maatschap pijen gesticht die een zeker getal melke- kerijen omvatten en die zonder behulp van verschillende tusschenpersonen de boter der aangeslotene landbouwers, rechtstreeksch op de markt verkoopen. Denemarken is niet alleen een landge- worden van groote melkopbrengst terzelvertijd heeft de zwijnenkweek er zeer toegenomen. Immers deze twee feiten staan in nauw verwantschap, ver mits de voeding dezer dieren zeer spaar zaam gemaakt wordt, door 't gebruiken van den afval voortkomende uit melke rijen. Gedurende de laatste dertig jaren waren boter en spek de twee bijzonderste artikels van den Deenschen uitvoer. De inrichting van samenwerkende slacht-, huizen waarvan de eerste opgericht is 1897, en die hedendaags, reeds ten ge- talle van 46 zijn, bevorderde zeer deze zaak, Op onze dagen worden 80 p. h. der zwijnen bestemd voor den uitvoer, in de samenwerkende slachthuizen ge dood, en nadien verkocht door samen werkende uitvoermaatschappijen. Ook de eieren nemen op de statistiek van Denemarken uitvoer, een der eerste plaatsen nevens de boter en het spek. Daar ook nog moeten wij de goede en weldoende uitslag van de samenwerking bemerken. Een zeker getal maatschappijen, voor doel hebbende den uitvoer van eiers,zijn in Denemarken opgericht. Iedere maat schappij bestaat uit afdeelingen die op hunne beurt bestaan uit tien leden ten minste, en die zich aan de maatschappij verbinden voor één jaar. Ieder lid moet zijn gekochte eieren teekenen met zijn nummer, en met het nummer zijne afdee- ling. Ieder afdeeling is gelast met het inza melen der eieren bij zijne leden en moet ze onmiddellijk naar dichtst bijgelegene maatschappij sturen, waar de inpakking geschied. De inpakkingsbureelen zien de eieren na ieder goedgekeurd ei wordt geteekend met den stempel der maat schappij. De eieren die bij middel van 't licht gekeurd niet goed bevonden* zijn, worden dan op eene bijzondere manier onderzocht, en de nummers ge leverd door medewerkers op wien eene berisping te doen valt, worden aan den voorzitter der maatschappij meegedeeld, die beslist of er een boet moet opgelegd worden. De verwezenlijkste winsten worden op 't einde van 't jaar uitgedeeld aan ieder lid in evenredigheid van het getal afgeleverde eieren. Samenwerkende melkerijen, samen werkende slachthuizen, samenwerkende maatschappijen voor den uitvoer van eieren, ziedaar de bijzonderste vormen waaronder de landbouwsamenwerking in Denemarken zich voordoet. Wij heb ben het nuttig en belangrijk gevonden deze breedvoerig te beschrijven, omdat wij zoo de gelegenheid gehad hebben te bemerken en te leeren, hoe eene welin gerichte samenwerking ten eerste een land toelaat een erge krisis in de voort- brengst te doorworstelen en ten tweede hoe die samenwerking de huishoudkun dige ontwikkeling van een land steunt en bevoordeeligt. Redt U Zeiven Wij herinneren nogmaals onze leden dat de Spaar- en Leenbank hare diensten biedt aan al degene die er kunnen ge bruik van maken, voor het plaatsen en leenen van geld. Wij aanvaarden geld op 't zicht, 't is te zeggen dat alle dagen mag terugge vraagd worden aan eenen intrest van 3,60 °/o vrij van tegenwoordige belasting, en op een jaar, 't is te zeggen dat alle jaren kan teruggevraagd worden aan 4 °/o vrij van belastingen. Wij leenen geld tegen borg of pand aan 5 vrij van lasten. Verdere inlichtingen kunnen dagelijks bekomen worden op ons bureel, Zee- bergkaai (magazijn) in den voormiddag van 9 tot 11 ure. Landbouwers maakt gebruik van deze zekere en gemakkelijke geldplaah ;nn. en van de voordeelige en gemakkelijke ontleening van geld. Stipte geheimhou ding verzekerd. Door een onzer volksvertegenwoor digers werd er bij den bevoegden mi nister op gewezen, dat de taksen die de gemeente-besturen mogen heffen, om zich uit hun neteligen finantieelen toe stand op te helpen, voor het grootste deel de landbouwers treffen, dat deze laatste ruim hun deel te betalen hebben der belastingen en dat door die gemeen tetaksen dat deel met 50 zelfs tot 100 zou verhoogen en hieruit dus een groote onrechtvaardigheid zou voortspruiten. Het antwoord van den minister luidde alsvolgtDe huidige gunstige toestand waarin de landbouw verkeerd waar uit dus uitsluitend de landbouwers voor deel halen verrechtvaardigt ten volle die op hun alleen wegende onrecht- streeksche belastingen. Voor wie goed toeziet en snapt wat er tusschen de regels staat, zegt dit ant woord het volgendeOch kom de boeren hebben geld gewonnen bij de vleet, nog dagelijks doen ze het, dus is het maar heel juist dat zij veruit het meest betalen. Zij hebben al dat geld gewonnen, winnen alle dagen nog veel geld en dus mogen wij hun wel dwingen wat meer te betalen dan anderen, recht vaardigheid komt hier zoo nauw niet van pas. Eens te meer zegt ons een dergelijk antwoord, dat men er in Brussel de meening op nahoudt, dat al de boeren de laatste jaren rijke menschen zijn ge worden. Zooveel en zoo onophoudend werd er op ons geschreeuwd en ge scholden, zulke bewijzen werden gele verd door boulevards-boeren en contro leurs-inlichtingen, dat men ons als de boom des levens ten geschenke geeft aan 't ministerie van belastingen. Omdat wij een paar goede boerenja- ren achter den rng hebben, maakt men ons aansprakelijk voor 't goed doen van ontzaggelijke schulden en voor ons is gelijkheid een doode letter. Als men ons, landbouwers, nog zoo veel doet betalen naar evenredigheid onzer inkomsten tegenover anderen, wat moet men dan doen met de 50, 100 tot 200 winst die aan de groote aandeel houders van "Sociétés anonymes jaar lijks wordt uitbetaald, in aanmerking nemende dat wij ons beetje winst ver dienen in slavenwerk en spaarzaamheid, terwijl de groote geldmannen hunne winsten opstrijken met het zweet en ontbering van anderen in dierlijke over daad. Wat moet men dan doen met de mil- lioenen die werden gewonnen tijdens den oorlog door de Coppée's en O Hoeveel soortelijke aanhalingen zou den wij niet kunnen aanhalen, om het optreden van onze regeering aan de kaak te stellen. Hoe duidelijk blijkt hier ook de be langstelling van 't Belgisch parlement jegens de landbouwers en jegens..." de gelijkheid I Die menschen leven in de zalige zekerheid dat de volgende verkie zingen nog jaren achter zijn. Voor ern stige oppositie van wege de boeren hoe ven ze niet te vreezen, het verleden staat borg dat de boeren zich gemakke lijk laten scheren. Hard Labour. Van heden af zijn in het magazijn de landbouwboekjes Het Stroo als Vee voeder prijs 0,25 fr. en Gezondheid en Ziekten van het Pluimgedierte prijs 0,35 fr. te bekomen. De landbouwers, die er begeeren, kunnen ze zich daar aanschaffen. Hierbij geven wij een kort overzicht, van het ingediende verslag, door de onderzoekskommissie bij het neerleggen der begrooting van landbouw voor 1922. De aangevraagde kredieten beloopen 27.560.866 fr. De kommissie gelast met het onderzoek bestond uit de heeren graaft KintdeRoodenbeke, baron Delia Faille d'Huissse, Baudrux, Beauduin, Bessier, Braffart, Dams, de Kerkhove d'Ousselgem, baron de Moffarts, Du Four, Polet, Verbrugge en Limage, de laatste was verslaggever. In korte trekken werd er in het ver slag opgewezen dat de toestand van den landbouwer zeer valsch werd beoordeeld door de openbare opinie, en dat het geld winnen bij ons landbouwers op verre na niet was wat er in 't algemeen door niet- boeren werd van gezegd. Ten andere was de oorlog, en de daarop eerstkomende jaren, voor ons boeren gunstig, de naaste toekomst schijnt zooveel te nadeeliger te zullen zijn, en deze die onophoudend trachten uit de tot hiertoe schijngunstigen toe stand van den landbouw, reden te put ten, om die winsten door wetten en tak sen uit de boeren hun zakken te halen, mag wel eens worden gewezen op som bere tijden, die zich voor den Bel gischen landbouw in de eerstkomen de jaren voorspiegelt. Énkele nadere beschouwingen moeten dit verduidelijken Het Belgisch trekpaard had eene wereldberoemdheid veroverd. De kweek van het Belgisch werkpaard, waarvan er vóór den oorlog meer dan om 50.000.000 franken werden verkocht, staat zoo goed als onherstelbaar vernie tigd. Zoowel in Amerika als in Holland in Frankrijk als in Duitschland is onze uitvoer belemmerd. Ten andere de groote steden, de groote nijverheid en handelsondernemingen, die vóór den oorlog onze paarden opkochten en ge bruikten, maken nu allen bijna uitsluitend nog gebruik van auto's. Daarenboven, landbouwers, gedwongen door het te kort aan handwerkers, nemen zelf meer en meer hun toevlucht tot met motor bewegende werktuigen. Op gebied der veeteeltuitbating is weinig verwezentlijkt op den weg van den vooruitgang, Wij beschikken over geen enkel zuiver ras. Onder opzicht van melk en botervoortbrengst, hebben wij niets dat eenigzins bijzondere aan moediging verdient. De invoer van boter, vee en vervroren vleesch weegt maar op onze inlandsche voortbrengst. De teelt der graangewassen, vanzoo'n groote uitbeiding en van zoo'n massale gewicht in den landbouw staat voor een groote crisis. De inzake belastingen genomen be slissingen scheppen voor de landbouwers een haast onuitstaanbare toestand. In een woord, de vooruitzichten voor ons landbouwers zijn geenszins rooskleu rig. Wij moeten trachten zoo ruim schoots mogelijk, door aan de hand lig gende middelen die toekomst zoeken te verbeteren. Dit kunnen wij door vooreerst, ter plaats het landbouwonderwijs uit te breiden, door ruime tegemoetkoming. Dan nog moeten wij in België zooveel mogelijk de kweek en het gebruik aan moedigen van uitgelezen zaai- en plant goed. Verhooging der Voortbrengst per hectare is alleen in staat de voortbrengst kosten te verminderen en de loonender uitslagen voor den kweeker te geven. Geleid en aangemoedigd door dezen die voor plicht hebben het te doen, moeten onze veeteelers de voortbrengst hunner dieren verhoogen. Een zeer krachtige hefboom om den vooruitgang van den landbouw te be vorderen is de volmaking der landbouw- vereenigingen wij moeten deze helpen en steunen opdat zij hun maatschappe- lijken rol zouden goed mogen en kunnen volbrengen. Tot daar het verslag. Menig belang rijk punt werd aangeraakt, nog talrijker en meer belangrijk zijn de punten die onverlet gelaten. Op de voornaamste oorzaak van den tegenwoordigen land- bouwkrisis werd haast niet gewezen namelijk de reactie van de regeering. In 't volgende nummer zullen wij zien, waaraan de verslaggever te kort kwam. Hard-Labour. DE BEMESTING, Potasch is onontbeerlijk voor de fruit boomen zij werkt weldadig op vruchten en zaden, geeft kloek hout en verhoogt het weerstandsvermogen van den boom. De kleur der vruchten, hun smaak als ook de geur wordt er voordeelig door gewijzigd. Wie potasch gebruikt krijgt krachtige, vruchtbare boomen en fruit is van allereerste hoedanigheid. Vele hoveniers, fruitkweekers en land bouwers ondergingen door het gebruik van potaschzouten zeer onaangename verrassingen en denken sedertdien over hun werking alles behalve goed. Wan neer ik hooger zegde dat de potasch on ontbeerlijk was voor de fruitboomen dan wilde ik geenszins zeggen dat alle pot aschzouten even goede uitslagen ople verden. Het onverkeerd gebruik van sommige onder hen gaf voorzeker aan leiding tot dieonaangenameverrassingen. Daarom zal 'k er mij in dit artikel bijzon der op toeleggen om al de gebreken van ieder potaschzout zoo klaar mogelijk in 't daglicht te stellen om, zoo doende, u te doen beseffen op welke manier ge te gen het doelmatig gebruik der potasch- mesten zondigen kunt. In 't algemeen komt voor de potasch zouten de snelheid der werking niet in aanmerking, vermits ze allen oplosbaar zijn maar sommige kunnen min of meer schadelijk werken naar gelang het tijd stip waarop men ze toedient, den aard van den grond of het te bemesten gewas. Kaïniet is afkomstig uit de rijke pot- aschmijnen van den Elzas en voorna melijk rond Stassfürt in Frankrijk. Kaïniet bevat 12,4 °/o potasch. In vergelijking met de g^idere potaschzouten is deze meststof maar arm aan potasch noch tans, zoo we de prijslijstan per eenheid vergelijken kost ze weinig en 't is mis schien ook wel daarom dat ze algemeen in gebruik is bij den algemeenen land bouw en door velen ook voor de boo men aangeprezen wordt. Ik raad noch tans deze meststof niet ten zeerste aan, tenzij in zandgronden omdat ze het vocht goed vasthoudt en bijgevolg den voch tigheidsgraad der zandgronden verhoogt. Buiten potasch bevat deze meststof ook een tamelijk groote hoeveelheid chloor die nadeelig werkt op den groei der planten. Nochtans kan men de chloor onschadelijk maken met die mest stof vroeg toe te dienen dus altijd in den laten Herfst voor de boomen. Inderdaad de chloor verbindt zich gemakkelijk met kalk en vormt den chloor kalk die oplos baar is en naar den ondergrond door zijgt. In den winter is het watergehalte grooter dan in andere seizoezen en niet zelden is de kaïniet tegen het begin der Lente, reeds van chloor ontdaan, wél te verstaan als de ondergrond goed door dringbaar is. Op weiden, in lichte zand achtige, goed doordringbare gronden is kaïniet aanbevelenswaardig. In kleigron den is zijn gebruik niet aan te raden want de soda er in bevat zal de gronden nog natter, nog harder en dichter maken. Bij de fruitboomen zou dit laatste aller- noodlottigste gevolgen kunnen hebben, want de meeste ziekten vinden hun oor sprong in het overtollig nat. Oppassen is de boodschap. Kaïniet bezit bovendien een groot wateropslorpingsvermogen iets wat ons aanzetten moet hem in een drooge plaats te bewaren en hem maar aan te koopen onmiddelijk voor zijn gebruik. De suiker rijkheid der beeten en de bloemrijkheid der aardappelen kunnen door zijn ge bruik verminderen en gedurende de droogte zoo hij, vooral in zware gron den, het ontkiemen der zaden tegenwer ken. Sylviniet is insgelijks herkomstig uit de rijke potaschmijnen van den Elzas. Deze meststof komt veel in gebruik om dat ze goedkoop is, meer potasch bevat dan kaïniet 14 en nagenoeg dezelfde uitwerksels heeft. Chloorpotasch trekt men te Stassfürt uit de ruwe zouten als Carnaliet en Kie- seriet door opeenvolgende kristalisatie's Hij bevat van 75 tot 98 °/0 chloorpot asch wat overeenstemt met een inhoud van 46 tot 58 potasch Chloorpotasch werkt sneller dan kaï niet, bevat min keukenzout, mag vroeg in de Lente worden toegediend en is bij zonder aan te raden op zware kleigron den. Zijn groot wateroptrekkingsver- mogen zal ons aanzetten ze, op een drooge plaats, te bewaren. Potaschsulfaat of zwavelzure potasch komt ook uit de mijnen van Stassfürt en namelijk door het zuiveren van kaïniet. Zij bevat 50 potasch en van 2 tot 4% keukenzout. Zij heeft de bijtende be- standdeelen der andere potaschzouten door ontbinding verloren en mag dus, terecht, als het beste potaschzout be schouwd worden. Gebruikt ze maar in Lente want ze werkt snel. Voor vlas, aardappelen, tabak en andere planten gevoelig aan bijtende potasch, is ze dan ook ten zeerste aan te bevelen. In t algemeen worden de potaschzou ten diep ingewerkt en vermits potasch goed door den grond weerhouden wordt mag men er groote hoeveelheden ineens van toedienen, zoo bijvoorbeeld 50 tot 100 gr. per m2 kaïniet of sylviniet,20 tot 30 gr. per m2 voor chloor- of zwavelzure potasch. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. K Alvorens de zaden aan den grond toe te vertrouwen, zorge de landbouwer dat de bodem goed los weze, opdat de lucht, de warmte en de vochtigheid er gemakkelijk toegang vinden, opdat de zaadjes in een midden komen waar ze gemakkelijk kunnen kiemen, waar de tengere wortels, die van lieverlede in getal en in afmetingen toenemen, zonder bezwaar tusschen de fijnste aarddeeltjes kunnen indringen, zich eraan kunnen hechten, zich verder in alle richtingen kunnen vertakken en voedsel zoeken. Lucht, De plant ademt in al hare deelen, zoowel in het wortelstelsel dat zich in den grond bevindt, als in het tak ken- en bladergestel, die zich in de lucht verheffen. Om het indringen der lucht in den bodem te bevorderen, dienen niet enkel de voorbereidende grondbewerkingen, die de zaaiïng voorafgaan (ploegen, grondbreken, eggen enz ook de her haalde onderhoudswerken tijdens den groei der gewassen uitgevoerd, (eggen, schoffelen, hakken, krabberen enz.) zul len er grootelijks toe bijdragen. De ver luchting van den grond immers is van het hoogste belang de lucht begunstigd de ontbinding der meststoffen, hitst de salpeterzuurgisting aan, bereidt de andere voedende stoffen, phosphoor- zuur, potasch en kalk, ter opname als plantenvoedseltevens bevat zij stoffen, zuurstof, stikstof, koolzuur en andere, die onontbeerlijke voedingsbestanddee- len voor de planten zijn. Water. Opdat de zaden kunnen Hemen, en opdat de daaruit ontsproten planten verder in leven kunnen blijven, behoort de grond ook voldoende voch tigheid te bezitten. Het water speelt der halve een gewichtigen rol in den plan tengroei. Buiten dat het de planten voedsel verschaft, door zijn samenstellende elementen, de zuurstof en de waterstof, doordringt het tevens hunne weefsels waardoor deze buigzaam worden, lost de voedingsstoffen in den grond op en voert ze in alle deelen der plant rond, voorziet in de gedurige uitwaseming of uitdamping langs de bladeren, door het uitwasemende vocht te vernieuwen en te vervangen, regelt daardoor den warmte graad van den grond en beschut daar door de planten tegen de hevige hitte, begunstigt de vermurwing des bodems, wijzigt zijn natuurkundige en scheikun dige samenstelling, bevordert de ont- bing der meststoffen, enz. De onmisbare rol van het water over wegend, beseft men van zelf de nood zakelijkheid den grond diep en zorgvul dig om te werken, om hem toe te laten een groote voorraad water op te nemen, dat later in tijd van droogte, dank aan de haarbuiskracht naar boven komt en de planten het noodige vocht voor was dom en rijpwording verschaft. Stilstaand of overtollig water is echter nadeelig het vormt als eene afsluiting aan de lucht, belemmert de werking van de zuurstof tusschen de aarddeeltjes, werkt de ontbinding der meststoffen te gen, stoort of vernietigt soms de kie- •'W'

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1