REDT ZELVEN Arbeid adelt FEIGO. - LANDBOUW. - VRIENDEN. naar Engeland. Landbouwweekblad Uitvoer vat) fruit Tijdelijke Leergang van Landbouw en Landbouwwerktnigknnde Werkzaamheden der maand SEI. ZONDAG 21 MEI 1922. «HBSSSSÜgg moei steeds de leus zijn van alle landbouwers. Prijs 10 centiemen. 4de JAARGANG Nr 177. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Op prachtiger wijz& dan ooit te vo ren werd onlangs in de Kamer van volksvertegenwoordigers het bewijs ge leverd, dat de menheertjes die daar vergaderen en van waaruit het land bestuurd wordt, eene verbluffende on verschilligheid durven aan dag leggen als er te beslissen valt over iets, dat rechtstreeksch verbonden is met de be langen der Belgische landbouwbevol king. Wij bedoelen het door de regee ring ingediende wetsontwerp, over het bevorderen van den invoer van bevro- zen varkenvleesch. Tot nog toe was de invoer van versch, bevrozen of in een afkoelstelsel bewaard varkenvleesch, zonder dat de longen eraan vast zijn, verboden. De heer Berryer, minister van Bin- nenlandsche Zaken, diende een wets voorstel in, waarbij vrijstelling voor het vast zijn der longen, welke voor runde ren van kracht is,ook op varkensvleesch toegepast wordt. Ten einde het wetsvoorstel er gemak kelijker door te krijgen, en om zoo mo gelijke bekampers entwat de loef af te steken, kregen wij door het memorie van toelichting te weten dat er in 1920 langs de haven van Antwerpen 35 mil- lioen 516,976 kgr. bevrozen rundvleesch ingevoerd werd, die invoer is sinds dan nog uitgebreid. Voorden oorlog hadden wij in Bel gië 1,229,428 zwijnen, Oost- en West- Vlaanderen hadden er toen 406.403. Sedert 1896 is de zwijnenkweek om te zeggen verdubbeld in ons land en nog was er geen vrees voor overproductie, daar er toen nog jaarlijks voor ruim 12 millioen franken meer ingevoerd dan uitgevoerd werd. Tijdens den oorlog is de hoeveelheid zwijnen sterk geminderd. In zitting van 11 Mei. nam de Kamer bedoeld wetsontwerp in behandeling. Hier schrijf ik woord voor woord het beknopt verslag er over verschenen in de bladen De Kamer neemt het wets voorstel tot vergemakkelijking van den inveor van bevroren varkenvleesch in behandeling. Daar niemand het woord vraagt, wordt de bespreking gesloten. Onmiddellijk daarna vraagt de heer Maenhout toch het woord (waarop ver zet wordt aangeteekend). De voorzitter stelt voor verdraagzaam te zijn en de heer Maenhout het woord te verleenen. De heer Maenhout verklaart zich dan tegen het voorstel. De heer Carlier (socialist) betoogt hoe er steeds meer vraag is naar bevroren varkenvleesch. Over het wetsvoorstel wordt hoofdelijk gestemd en 't wordt goedgekeurd. In Antwerpen, Brussel en in bijna alle steden van het land worden groote in richtingen opgericht, om er bevroren vleesch, boter en a-dere bederfelijke producten in te bewaren. Op de begrooting van 192o alleen, stond eene som van 15 millioen inge schreven, voor den opbouw van koel en bevrieringsmagazijnen. Die millioenen kostende inrichtingen die werden opge richt en dagelijks nog worden er bijge maakt, werden zeker niet ingericht, om eens onzen Belgischen vee- en varkens stapel terug op het vooroorlogsche peil zullen komen te staan, onbruikbaar te worden verklaard. Die overgroote invoer van vleesch moet onvermijdelijk een groote terug slag op onze inlandsche vleeschproductie na zich slepen. In andere landen kan men zelf in gewone omstandigheden veel goedkooper dan by ons vleesch voortbrengen en ofschoon die terugslag zich voorloopig nog niet te scherp doet gevoelen, is de vleeschvoortbrengst van onzen landbouw in de toekomst er ten zeerste door bedreigd. Wij zullen geenszins betwisten dat de levensonderhoudskosten door dergelijke wettelijke regelingen niet worden ver minderd. Maar wordt hier geen levens ader van onzen landbouw grootendeels bedreigd De cijfers aangehaald uit het memo rie van toelichting, bewijzen dat de in voer van bevroren vleesch eene groote uitbreiding neemt. Niettegenstaande on ze zeer lage wisselkoers wordt het be vrozen vleesch hier in ons land tegen woordig verkocht aan zulke lage prijs dat wij, Belgische boeren, het daarvoor onmogelijk kunnen voortbrengen. Komt de wisselkoers weer normaal dan zal de prijs van zulks vleesch zoo laag zijn, dat de vetmesting eene totale onmogelijk heid zijn zal voor ons. Voor den oorlog bevatte onze rund veestapel l,8oo,ooo koppen, wij had den omtrent l,3oo,ooo zwijnen. Die ge tallen in aanmerking nemende, mogen wij gerust zeggen dat de vee- en var- kenskweek twee der voornaamste tak ken waren voor onzen landbouw. Met beiden door een doodende concurrentie uit het buitenland in gevaar te brengen, zal onzen landbouw een gevoelige knak worden gegeven. De overgroote vlucht die de invoer van bevroren vleesch hier te lande neemt, de tegemoetkoming van wege het Bel gisch Staatsbestuur, de steeds betere exploitatie van den landbouw en zijne producten in den vreemde, de lage prij zen aan dewelke groote landbouwlanden het vleesch kunnen invoeren in aanmer king nemende, zou het ons geenszins moeten verwonderen, dat vooraleer lo jaar verder, de vleeschproductie voor ons Belgische boeren eene concrete on mogelijkheid ware. In de statistieken ligt het bewijs be sloten dat de vee- en varkenskweek om zoo te zeggen de twee voornaamste be drijfstakken van onzen landbouw uitma ken. Het grootste deel van de op den akker gekweekte produkten wordt in den stal omgewerkt. Moesten nu de beide takken van on zen landbouw worden vernietigd, dan zullen wij voor een crisis komen te staan zooals er tot nog toe geen is geweest. Dan wordt de boer weerom de grootste slaaf, dan zal hij het weerom hardst heb ben te verduren. Het sluiten van het Economisch Ver drag tusschen het Groot Hertogdom- Luxemburg en België, heeft maanden aangesleept. In de Kamer van Volksver tegenwoordigers werd er weken lang over gedebatteerd. De belangen van en kele groote geldmagnaten zouden er iet wat hebben door geleden, en ofschoon het verdrag heelemaal in 't voordeel der natie was opgesteld, konden die groote kapitalisten het maar niet gedaan krijgen het belang van het land de voorkeur te geven. Om hunne politiek in de hand te wér ken, zijn de voormannen van onze groote staatspartijen soms zittingen lang aan 't redetwisten over een niets beduidend amendement. Om partijbelangen werden reeds meer dan eens onze nationale belangen op de lange baan geschoven of heelemaal over 't hoofd gezien. Lees en overweeg eens goed,het hoo- ger vermeld en uit de bladen overge schreven verslag over de beraadslaging en stemming van het wetsvoorstel Ber ryer. Hier stond eene levenskwestie voor onze boeren op het spel en geen enkele volksvertegenwoordiger die het noodig oordeelde zijne stem te verheffen om onze belangen voor te staan, geen en kele die er aandacht aan gunde. Dat de socialisten, die enkel het werkvolk ken nen en dienen willen, hier niet ten on zen voordeele optraden is goed te be grijpen. Maar waar waren de volksver tegenwoordigers van de verschillende standen Onlangs lazen wij het bericht, dat er in de Kamer eene groep van 4o volks vertegenwoordigers gevormd was, die zich als landbouwgroep wilde doen doorgaan. Waar was die groep Wa ren al die landbouwvrienden afwezig Of werd die gemeenschap maar ge vormd om in de eerstkomende kiesstrijd met beloften rond te leuren In elk geval mogen we ons aan niets anders verwachten dan aan een flauwe verdediging van onze hoogste belangen. Daarvan gaven deze heeren bij de be sprekingen van den frigo het klaarste bewijs. Hard-Labour. Leest en verspreidt ons Blad. (Vervolg). Eerst en vooral Waarvoor moet het fruit dienen dat in Engeland aankomt Lastig te beantwoorden vraag voor ons, maar gemakkelijk voor den kooper.Aan hem dus van het ons te zeggen en aan ons van het hem te vragen. Geeft hij zelf de variëteiten op .die hij begeeren zou, dan is 't voor ons gemakkelijk, we hoeven dan slechts te letten op de kwa liteit en op de verzorging bij de verzen ding. En hier wil ik'er op wijzen, dat we 't fruit dienen te schiften en alleen dat verzenden wat voldoet en we op dit punt niet te toegevend mogen zijn, zelfs niet bij overvloedige vraag. Maar geeft hij ons slechts de bestemming op dan moe ten we zien welke variëteiten het best aan zijn doel beantwoorden en hier is fruitkennis noodig. Fruit kan dienen voor allerlei zaken, 't zij om fruitdranken, fruitconfituur enz. van te bereiden, 't zij om in de spijshui zen als nagerecht te dienen, 't zij zelfs om in azijn of andere gegiste dranken ge mengd te worden enz. 't Spreekt van zelfs als we 't doel kennen waarvoor het fruit bestemd is, we reeds veel vooruit hebben en we slechts op de variëteiten hoeven te letten die 't best aan dit doel beantwoorden. Zoowel als we zullen weten welke de vereischte hoedanighe den moeten zijn van het fruit dat we gaan verzenden, zoo ook zullen we we ten op welke wijze of in welke verpak king het hoeft verzonden te worden. Fruit dat moet dienen om in spijshui zen verbruikt te worden moet beant woorden aan de volgende vereischten a) voldoen aan 't oog b) voldoen aan de smaaktepels van den gebruiker c) voldoen aan lange bewaring. En laat ons niet denken dat 't altijd de variëtei ten zijn die in tijdschriften en catalogue's aangeprezen worden die aan die drie vereischten beantwoorden. De tentoon stelling van fruit te Brussel, enkel van lokaal variëteiten heeft bewezen dat de ze soms verre de opgehemelde variëtei ten overtreffen en vooral voor wat de lange bewaring en het doorstaan der verzending betreft. Zoo hebben we hier in de omstreken de Grijze van Aalst, de Bruinpeer, de zaailing van Calville een geribde appel, de dubbel seekers een pruim die voorzeker met de beste varië teiten mogen mededingen en die we graag hun plaats bij den uitvoerhandel zagen innemen. Bovendien moeten deze soorten voor smaak en oog voor som mige gekende tafelfruiten niet onder doen. 't Is in die richting dat er tegen woordig door vele vakmannen gestuwd wordt. Laat ons dan die richting ook niet uit 't oog verliezen. Fruiten die die nen moeten om onmiddellijk te worden verbruikt, 't zij om fruitdranken of fruit confituur van te maken, moeten niet aan dezelfde vereischten beantwoorden. Hier komt het bewaringsvermogen minder in aanmerking en mag de verzending met minder zorg, alhoewel niet zonder, ge schieden. Als variëteiten kan men deze kiezen die er zich best toe leenen en hier mogen ook min goede variëteiten of variëteiten van 2n rang voor gebruikt worden. De hoedanigheid van't fruit, 't is te zeggen het uitzicht moet nochtans voldoen, daar mogen noch geblutste, noch verneutel- de, noch geschondene onder geduld worden, want deze gaan soms vroegtij dig tot bederf over, iets wat kost wat kost dient vermeden te worden. Streng zijn bij 't aanvaarden en geen minder waardig fruit verzenden, moet als stel regel dienen bij den uitvoer naar den vreemde. Laat ons daar oppassen en we zullen er alles bij winnen en niets bij verliezen en moesten we soms al eens een misluk king oploopen dan zal onze eer en onzen goeden naam toch niet in 't gedrang worden gebracht. Fruit wordt verzon den op velerlei wijzen in zakken, vaten, manden, kistjes. Over 't algemeen kan ik den uitvoer in zakken slechts aannemen als wanneer het fruit dienen moet voor 't bereiden van fruitdranken of fruitcon fituur. Ik zou nochtans niet dulden dat de landbouwers het in zakken hier wegvoe ren, maar in manden, want door de schommelingen der kar zou 't fruit te veel van zijn uitzicht verliezen. Verders voor 't fruit dat dienen moet voor de bewaring of voor 't drogen zou ik de verzending in manden doen en eindelijk voor de tafelsoorten in kistjes van 4, 6, 9, 12 enz. en gesloten in sluitmanden, de eene boven de andere getafeld. 't Is van de goede verzending en den goeden staat waarin het fruit toekomt, dat de voorspoed en de uitbreiding van onzen uitvoerhandel zullen afhangen. En om te sluiten wil 'k er nog iets aan toe voegen. Ik heb gezegd dat we op de markt zoo profijtig mogelijk moeten trachten te verkoopen. Profijtig wil niet zeggen duur, goedkoop is de beste reklaam en brengt het meeste voordeel aan. Vooruit dus, gij baanbrekers, die 't reeds zoo ver hebt gebracht met uw immer groeienden en bloeienden boeren bond, vooruit de schoonste toekomst verbeidt u. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. SCHOOLJAAR 3921 - 1922 De lessen voor den leergang van Landbouw en Landbouwwerktuigkunde, j verleden jaar te Aalst ingericht, werden j door een goed twintigtal leerlingen re- gelmatig gevolgd. Ouders en jonge lie- i den beginnen de waarde van een doel- j matig vak-onderwijs te beseffen. De I vooruitgang in alle vakken en namelijk in den landbouw, de noodzakelijkheid voor den boer, eindelijk de plaats te be- j kleeden die hem in de maatschappij toe- komt en die overeenkomt met de over- 1 groote belangrijkheid van zijnen rol in het samenleven, doen meer en meer het onderwijs waardeeren. Voegen wij er bij dat weinige landbouwscholen uit Bel gië er zich mogen op roemen een kern van bekwame en ondervindingsvolle leeraars te bezitten, zooals de landbouw school van Aalst. Het uittredend examen nam plaats op Donderdag 20 April in het Landbou wershuis te Aalst. Het bedroeg de vol gende vakken Landbouwwerktuigkunde en electri- citeit. Landelijk recht en landmeten. Dierenleer. Boomkweek en hovenierderij. Gezondheidsleer. Algemeene begrippen van Landbouw, j Bijzondere teelten. Boekhouden. Hoenderteelt. Doelmatige bemesting. Eene lury, samengesteld uit de HH. Bricout.Staatslandbouwkundige en voor- i zitter Beeckman, Rustend schoolhoofd; Suys A„ OnderwijzerLion, id.Come- lis, Rustend schoolhoofd D'Haese Fr., Tuinbouwkundige, en Bayens, oud-leer- j ling van Bergen, ondervroeg de leerlin gen. 13 Jonge lieden bekwamen het di- I ploma door het Ministerie van Land bouw toegekend. De diploma's werden uitgereikt door den heer Bricout, die in naam van den heer Minister van Land- i bouw en Openbare Werken, hulde bracht aan de bekwaamheid en ver kleefdheid der HH. Leeraars, de nieuw- I gediplomeerde geluk wenschte en in korte woorden het nut van het vak-on derwijs deed uitschijnen. Hieronder ge ven wij den uitslag van het examen 1) Claessens Maurice 95 1/2 punten. De grootste onderscheiding. 2) De Bisschop Willem, 92 punten,id. 3) Bayens Felix, 911/2 punten id. 4) Van der Vorst Jozef, 88 punten. De groote onderscheiding. 5) Coppens René, 87 1/2 punten id. 6) Coppens Jean, 84 1/2 punten id. Van Lierde Jan (0^ 7) De Vulder Frans (83 Punten ld 9) Van Gyseghem Alexander 76 pun ten. Onderscheiding. 10) Annaert Raymond 73 1/2 punt. id. 11) Poaevyn Jan 73 punten id. 12) Putteman Sebastiaan 70 1/2 p. id. 13) Vinck J. 60 punten id. Ontoail^eling Van heden af zijti in het magazijn de landbouwboekjes Het Stroo als Vee voeder prijs 0,25 fr. en Gezondheid en Ziekten van het Pluimgedierte prijs 0,35 Ir. te bekomen. De landbouwers, die er begeeren, kunnen ze zich daar aanschaffen. Hor te wenken over A ardappelteelf. De aardappel stelt mindere eischen op phosphoorzuur. Men gelieve nochtans te bemerken dat phosphoorzuur invloed heeft 1) Op het vormen van aardappelmeel. 2) Op het rijpen der knollen. 3) Op het bestrijden van zekere ziek ten. In onze gronden is een kleine bemes ting met superphosphaat meestal vol doende. Potasch. Wij hebben gezien dat de aardappel zeer groote behoeften heeft aan potasch. Vroeger dacht men dat de aardappel een bezonder vermogen be zat om de potasch van den bodem te benuttigen en dat het bijgevolg nutte loos was nog kalimesten toe te dienen. Was zulks vroeger het geval, dan is de toestand ten huidige dage zeer veran derd en persoonlijke ondervinding heeft ons geleerd dat het gebruik van kalivet- ten noodzakelijk is. Hebt ge soms geen aardappelstruik zien groeien, ergens al leen nabij den mestput of in een verla ten hoek, rijk aan natuurlijk mest. Der gelijke struiken hebben gewoonlijk eene verbazende ontwikkeling van het bla dergestel en heel weinig knol. Zulks ge beurd toen er veel stikstof aanwezig is en weinig potasch. Potasch heeft immers een grooten in vloed op het vormen van alle organi sche stoffen en wel bijzonder op de vor ming van zetmeel (fecule). Aardappels die niet genoeg potasch in den grond vinden, zijn ook waterachtig, dus min voedzaam en moeilijker om bewaren. Niet vergeten dat al de mesten die chloor bevatten minstens twee maand op voorhand dienen toegepast, toen het aardappels geldt. Kalisulfaat kan ten allen tijde toegediend worden. De groote kwestie in zake aardappel teelt blijft immer hefr vervallen of ont aarden. Alle deskundigen zijn het meer en meer eens om te bevestigen dat de groote oorzaak van het vervallen ligt in het verspreiden van ziekten en wel voornamelijk van topbont of mosaic en van eenige andere ziekten. Wel is waar blijven er nog eenige voorstaanders der theorie, volgens de welke het ontaarden dikwijls een gevolg zou zijn van het oud worden der varië teiten. Zulks kan bij uitzondering het geval geweest zijn, doch dit is alhier voorzeker de oorzaak niet van het ont aarden. Daar al de Roode Star aar dappels voortkomen van een zelfden kuil zijn de aardappels die we alhier se dert twee of drie jaar verbouwen van dezelfden ouderdom als het beste poot- goed uit Friesland en iedereen weet dat ze nochtans dezelfee waarde niet bezit ten. De aardappel is immers de eenige plantensoort niet die zonder tusschen- komst der geslachtsbevruchtiging ver- meuigvuldigd wordt. De druiven die men aantreft in de omstreken van Mont- pellier b. v. zijn heel waarschijnlijk nog dezelfde planten —voortgezet doorstek ken als degene die daar groeiden on der het Rorneinsche Keizerrijk. Er zijn ook 2 of 3' soorten rhubarber die men sedert eeuwen en eeuwen voortzet door stekken en men weet dat de planten die men op die wijze bekomt kloeker zijn dan degenen die voortkomen van zaden. Het staat buiten kijf dat de hooge waarde van het Hollandsch pootgoed te danken is aan de afwezigheid van ziekten en 't is wel daarom dat wij er zoo op uit zijn planters te bekomen van velden met een hoog keurcijfer 8, 9 of 10. Heel waarschijnlijk dus zijn de ziek ten alhier de rechtstreeksche oorzaken bestaan. Zulks zijn de factoren die de ontwikkeling der ziekten bevoordeeligen namelijk al wat het verzwakken van het pootgoed veroorzaakthet nemen van knollen van zwakke planten, het slecht bewaren der planters enz. het teelen van uitheemsche soorten, zooals het in Bel gië overal het geval is. De soorten die in vreemde landen na herhaalde proe ven verspreid werden, zijn zeker wel geschikt om aldaar weerstand te bieden aan hunne vijanden. Uitgevoerd naar andere landen ontmoeten zij daar een nieuw midden voor hetwelk ze waar schijnlijk niet volkomen geschikt zullen zijn ze zijn er dus meer blootgesteld aan de aanvgllen der zwgmsiekten, j Eene krachtige en volledige voeding is ongetwijfeld ook een der beste middels om verzwakking en ziekten te voorko men, zoowel bij menschen en bij dieren als bij gewassen. Wij zijn groote partij gangers van een overvloedige toepassing van stikstofmesten op aardappels, op voorwaarde dat men in evenredigheid genoeg kalk, phosphoor en potasch toe- diene. Dat men het ons niet kwalijk neme, op dit gewichtig punt terug te komen men heeft veel gezegd en ge schreven dat de aardappel een groot afscheidsvermogen op de potasch van den grond bezit, zulks is waar, alhoewel tot zooverre niet als men wel meende, doch dat men eens nadenke dat sedert jaren en jaren de grónd uitgeput wordt aan potasch zonder eene voldoende terugbestelling, dat we nu op korte maanden groote aardappeloogsten ver- eischen van 18,000 tot 25,000 kgr. knol len alleen, en dat de aardappel anderzijds bijzondere eischen stelt op potasch, dan zal men wel overtuigd zijn dat het vol strekt noodig groote hoeveelheden ge makkelijk opneembare potasch ter be schikking der aardappels te stellen. Talrijke proefnemingen, de gunstige werking van guano, ldavervet en hout- asch komen de juistheid van onze ziens wijze bevestigen. D. Bricout. Op de hoeve. Benuttig het schoone jaargetijde om buiten aan de gebouwen de noodige herstellingen te doen, en ze in gereedheid te brengen met het oog op het inhalen van het hooi en der andere oogsten. Verzorg de stalmest. Hij moei vast getrapt en door begietingen met beir en zelfs met water vochtig gehou den worden. In de stallen. De dieren op stal gaan tot de groenvoeding over. Deze verandering moet trapsgewijze geschie den door stijgende mengelingen van groen met droogveeder, en dit geduren de een tiental dagen. Overwrijf de zwee- tende paarden bij hunne tehuiskom t, en doe zeeten vooraleer ze te laten drinken. Maak er gebruik van, indien de stallen ledig zijn, om grondig te reinigen en te ontsmetren, om te herstellen en te schil deren. Op het veld. Verhaast u de laatste beplantingen beetwortelen te doen. 24 uren de zaden in lauw water laten wee- ken bespoedigt het opkomen. Doe de eerste brakingen zoohaast de rijen zicht baar zijn. Het zetten en het uitdunnen komen vervolgens. De bewerkingen mogen niet langer uitgesteld worden. Men zaait nog de koffiesaikerij. Aardappelen. Opkrabbing en aan aarding. Gebruik van Bordeleesche pap tegen de ziekte. Voedermaïs. Ploeg het stalmest in, strooi vervolgens 300 kgr. superfosfaat, 200 kgr. chloorpotasch co 200 kg. zwa velzuur ammoniak uit. Vermeng door egging goed met de aarde, zaai vervol gens de verscheidenheden Paarden tand of Stowerevergreen Graangewassen. Geef op lijdende graangewassen nog 75 tot 100 kgr. zwavelzuren ammoniak, en eg in. Zijn zij door wilde mostaard overweldigd, strooi met volle hand, 's morgens vóór het op trekken van den dauw, 3oo kgr. ont waterde ijzersulfaat. Tabak. De planten in kweekerij, begin Maart gezaaid, mogen van half Mei uitgeplant worden. Geef vóór het laatste labeur, in gron den vóór den winter bemest, 4oo kgr. superfosfaat, 2oo kgr. zwavelzure pot asch, en na de omwerking 2oo kgr. zwa velzuren ammoniak. Hop. Bind de ranken in het begin der maand aan de staken. Klaver en luzerne Verdelg het on kruid door de aangetaste plaatsen met eene oplossing ijzersulfaat (1 kgr. per lo liters water) te besproeien. Beploeg en zaai haver. Op de weide. Sproei dagelijks den koeidrek open. Verzorg de drink plaats. In de bosschen en kweekerijen. Vel en ontschors de eiken en de hagen voor de schors. Wend in de wijmeniers 4oo kgr. zwavelzuur ammoniak aan, dat gij onderbraak.. Voltooi het ruimen der niet ontschorste harsbeplantingen.Oogst de olmzaden in.

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1