REDT U ZELVEN 1 Arbeid adelt Hoe een boomgaard aangelegd Vooruit is de Weg Landbouwweekblad Landbouwers en Syndicaten. De Engelsche Markt voor de Belgische Fruitkweekers Werkzaamheden der maand JUNI moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. Leest en verspreidt ons Blad. 6en dpoom die nog oDQQpheid kon toopden ZONDAG 4 JUNI 1922. Prijs ro centiemen. 4de JAARGANG Nr 179. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. Sedert het einde van den oorlog heb ben we langs alle kanten syndikaten zien ontstaan, personen van hetzelfde vak groepeerende om zoo beter en kracht dadiger hunne belangen te kunnen ver dedigen en hunnen toestand te handha ven en te verbeteren. Gelijk wien we tegenwoordig aanspreken werklieden, bedienen, patroons allen zijn gesyndi- keerd. Er is nochtans een kategorie van menschen in ons land waarvan er velen tot nog toe het nut van vereeniging niet of niet genoeg willen begrijpen, die zich koud en onverschillig houden tegenover het syndikeeren van hunnen stand, en die op eigen handje de dagen trachten aaneen te knoopen en zoo dikwijls door hunrfe eigen schuld en zorgeloosheid in hunne rechten en belangen te kort ge daan worden en die kategorie van menschen zijt gij landbonwers. En noch tans de toestand van den landbouw, uwen toestand, is niet zoo schitterend om uwe dagen in onverschilligheid door te brengen. Velen zien de toekomst heel zwart in er zijn zelfs ernstige personen die mee- nen dat we eene crisis nabij zijn. Voor zeker zijn de ongunstige uitslagen van verleden jaar grootendeels te wijten aan een buitengewone omstandigheid de groote droogte, want het weder blijft toch altijd hoofdzaak in het welgelukken der landbouwproducten. Doch dit wil niet zeggen dat de toestand niet beden kelijk worden kan binnen enkele jaren indien er var; nn af geen bijzondere maatregelen genomen worden. De bijzonderste maatregel is ongetwij feld wel de organisatie, en om tot or ganisatie te kunnen komen, moet er eerst en vooral meer voeling en verstandhou ding komen tusschen de landbouwers, en bijgevolg noodzakelijkerwijze vereeni ging. Op den dag van heden zou er geenen enkelen landbouwer meer mogen ge vonden worden die niet aangesloten is bij eene vrije of officieele vereeniging. Misschien zijn er wel die zeggen dat deze of gene vereeniging geen nut op levert en dat ze bijgevolg geen belang hebben zich aan te sluiten. Indien zulke gevallen zich voordoen dan is het la- leen de schuld van diezelfde lieden, omdat zij door hunne onverschilligheid en onthouding het onmogelijk maken degelijker werk te verrichten. Wanneer zullen al onze landbouwers dan eens willen begrijpen dat algemeene organisatie of vereeniging van hunnen stand de grondslag is hunner welvaart dat in die organisatie den groei en den bloei van den landbouw ligt en van daar uit eene juiste en rechtvaardige bekro ning van hun werk spruiten moet. Be grijpt ge dan niet landbouwers dat ge alleen staande niets kunt, dewijl ge ver- eenigd eene sterke macht worden zult, en zoo bij machte zult zijn uwe stem te doen hooren. Ten huidigen dage, wan neer langs alle kanten groepeeringen en vereenigingen opduiken die machtige elementen in de samenleving worden, moogt gij niet ten achter blijven, anders wordt ge door die machten onderdrukt en vernepen gelijk een zaadkorreltje dat opgroeien wil tusschen een hoop distels en bij gebrek aan lucht weldra versmacht. Vereeniging is dus uwe redplank laat ze u niet ontsnappen ge zult er door tijd- en vlugschriften die u zullen toege zonden worden leeren, hoe met de min ste onkosten talrijker en beter vruchten voort te brengen, op hoogte gebracht worden der nieuwe en verbeterde uit vindingen den landbouw aangaande, en er een middel vinden uwe producten aan degelijke prijzen aan den man te brengen. Dat zij dus die tot nog toe niet vereenigd zijn, zich aanstonds laten inschrijven in den eenen of anderen bond, opdat ge allen verbroederd, machtig genoeg zoudt zijn de toekomst met vertrouwen te gaan, alle mogelijke hinderpalen uit den weg te ruimen, en in de maatschappij een stand wordt waarvan ge waardig zijt. Opdat nu de Landbouwersvereeniging de beste vruchten drage mag ze niet al leen inlandsch maar moet ze ook inter nationaal worden. Daarover zullen we meer zeggen in een volgend nummer. J. S. Fruit- en Veeteelt gepaard. Keus der variëteiten. Zooals ik in een vorig artikel aan de lezers van De Koornbloem had beloofd, ga ik in dit artikel handelen over de keus der variëteiten. Als voordrachtgever moet ik me bepalen tot raadgevingen van alge- meenen aard, omdat er te veel factoren zijn welke de keus beïnvloeden. Niet al leen de soorten, maar zelfs de onder stammen worden naar de omstandig heden gewijzigd. Wanneer men fruit wil kweeken voor den uitvoer, wanneer men t kweeken wil voor de inlandsche markt ofwel om het te laten verwerken als bij producten 't zij appel- of peer- cider, fruitconfituur enz. dan zal de keus der soorten en zelfs de keuze der onder stammen verschillen. Laat ons nu van daag eens overzien, welke factoren U moeten beïnvloeden, wanneer ge fruit voor den uitvoerhandel zoekt te kwee ken. Het zijn niet altijd de variëteiten aangeprezen in catalogue's of prijslijsten, in boeken en vlugschriften, die de beste zijn. De plaatselijke soorten hebben soms een veel grootere waarde dan die welke ons opgedrongen worden. De natuur van den grond kan grootte, smaak en kleur verhoogen, versterken of ver flauwen op denzelfden grond kunnen het bemesten en onderhouden ook een nadeelig- of voordeeligen invloed uit oefenen. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers. Alvorens te kiezen zult ge eerst eens rond gaan, bij uw gebuur, op uw ge meente, bij boeren die nagenoeg dezelf de van natuurgronden bezitten als gij, ziet welke boomen er best gedijen, vraagt hen of die peer, die appel, die pruim een groot handelswaarde bezit en en kweekt voornamelijk die variëteiten. En zoo ge alles wel gadeslaat dan zult ge met mij moeten bekennen dat de aange- prezene en nooit volprezene variëteiten soms heel kleine jongens zijn, tegenover de kolossen en reuzen van lokaalvarië teiten die ze gansch overvleugelen en in de schaduw zetten, Bovendien hebben die lokaalsoorten nog het groote voordeel dat ze bestand zijn tegen ziekten, beter de verzendingen kunnen onderstaan en zich langer bewaren. De ganzebellen, de bruinpeer, de grijze van Aalst, de zaai lingcalville, de dubbele zeekers enz. zijn zooveel lokaalvariëteiten die in onze streek groote en gezonde boomen, frisch en lekker fruit en groote opbrengst leve ren. Wat moeten we meer hebben en waarom dan nog getwijfeld als ge een keus hebt te doen. Buiten die lokaalvariëteiten zijn er nochtans eenige soorten die op handels gebied hun proeven hebben gedaan, en in alle gronden bijna goede uitslagen geven en bijzonderlijk door landbouw kundigen aangeprezen worden. De on derstam is hier wildeling. Aangezien de opsomming van zoovele variëteiten iets droog en onaangenaam is voor de lezers van De Koornbloem wil ik ook geen misbruik maken van hun tijd en geduld, immers een of ander prijslijst zegt even veel als een naakte en dorre opsomming, maar geeft gewoonlijk noch de gebreken, noch de hoedanigheden van iedere variëteit. Daarom ga ik de lezers van ons blad liever iets volledig en sappig aanbieden en zoo ik er niet ten volle in slaag dat ze dan denken dat 'k mijn best heb gedaan en niet volmaakt ben en mij toelaten niet neer te pennen wat ik in tegenovergesteld geval van hen den ken zou. Ik eet liever een appel dan een peer ten ware ze me beiden aangeboden worden. Daarom ook begin ik met de appelsoorten, hierop zullen de peren volgen en verders de andere fruiten. Appelaars. 1° De belle de Boskoop ook ge noemd goude Reinette is allerbest voor den boomgaard, ze maakt groote, uitge strekte en kloeke boomen de appel er van is rond en dik, bewaart lang en is van le hoedanigheid, sappig, zoet en sprokkig. ('t Vervolgt.l L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. Sedert eenige jaren hebben talrijke geleerden prachtige einduitslagen gele verd op gebied van vooruitgang en ver betering aangaande akkerbouw, vee kweek en werktuigkunde. En inderdaad de akkerbouw iu 't groot, verkozen door bijna al de geleer de en vooruitstrevende landbouwers, verdient eene bijzondere opmerkzaam heid en is reeds gevolgd en uitgevoerd in verscheidene streken van ons klein land. De bijzonderste nieuwigheid in zake landbouw is wel de doelmatige toepassing van lijststoffen verschillend volgens den grond en de bewerkte vrucht en dan nog de opslorping van stikstof door de planten (peulvruchten bijzonder). Deze laatste dient als grond slag, want genomen in de opene lucht kost stikstof niets. Op dat gebied kan men niet genoeg gelukwenschen de dik wijls onbekende werkers der laborato riums, die bewijzen door hunne beko- mene uitslagen, dat zij hunnen tijd niet in ledigheid hebben doorgebracht. Indien wij een blik werpen op de ver betering van het vee, bemerken wij daar ook bewonderenswaardige vooruitgang. De verstandige kweekers hebben in de nieuwe methoden van veeverbetering ware voordeelen gevonden (voortbren gen van zuiver bloed, ontleding der op brengst ten opzichte van hoedanigheid en waarde). De doelmatige voeding van het vee, volgens de nieuwe voor schriften, brengt ons ook gemakkelijker tot schoonere uitslagen. Valt nog te be merken de spaarzaamheid in den han denarbeid, teweeggebracht door de uit vinding op gebied van werktuigkunde en bijzonder op gebied van de electri- citeit. Niemand twijfelt dus aan de groot- sche uitvindingen wij halen hier enkele kenschetsende voorbeelden aan men zou hetzelfde kunnen doen voor ver- schillige takken van de landbouwnijver heid, maar het zou te langdradig zijn. Het is een feit, klaar en duidelijk bewe zen, dat de wetenschap ons veel gehol pen heeft om onze voortbrengselen te vermeerderen en te verbeteren. Hier ook mag en moet gezegd wor den, dat enkel de uitvoer onzer voort brengselen België kan opbeuren. Maar indien wij ons in den landbouw kunnen bedienen van de beste en laatste metho den, van de beste werktuigen, dan is het ook broodnoodig, om te komen tot een ware goede einduitslag, tot een ver dienstelijke en waardige vergoeding voor ons zwoegen dat wij bevoordee- ligd en beschermd worden. Want men moet weten dat buiten de werktuigen, buiten de ploegen, buiten het vee,er ook menschen bestaan die de eerstgenoemde door hun verstand moeten leiden en be sturen. Men moet weten dat de landbou wers, landbouwsters en laadbouwwerk- lieden verlangen dat men zich om hun lot bekommert en dat zij met volle rede weigeren hun te laten behandelen als machienen. Dit dubbel vraagstuk is op onzen tijd aan de orde van den dag en is bijzonder sedert den oorlog bij onze landbouwers druk besproken geweest. De Belgische landbouwers zijn traag om de stemmen te hooren die ons toeroepen en die aan het gouvernement vragen en hervragen naar broodnoodige en onmisbare veran deringen. Het uitwijken naar Frankrijk en het verhuizen van de buitenbevolking naar de stad, zijn er de klaarste bewijzen van. Dit omdat men gewend geweest is van ons te scheren en omdat deze onder de buitenlieden die durven weerstand bie den nog immer in klein getal zijn. Het verlangen en de hoofdbekommernissen om onderling overeen te komen, om el kander te verdedigen, om al de mogelij ke strijdkrachten te verzamelen zijn nog niet algemeen genoeg de onderlinge en samenwerkende inrichtingen vinden in hunne rangen nog vele onverschillige landbouwers, zelfs als men er geene vij anden vindt. Nochtans is het strijdveld wijd uitgestrekt en de ware zege hangt af van de welwillendheid en de stevige vereeniging van alle krachten. Binnen enkele jaren zullen we gelukkig zijn maatschappijen te bezitten van samen- aankoop en samenverkoop (hier reeds in voege), samenwerkende graanzolders, samenwerkende maatschappijen voor bebouwen der velden, onze kantonale syndikaten, regionale syndicaten en na tionale syndicaten. Men zal ook weldra de kwestie bespreken van andere inrich tingen bijzonder die van zelfverdedi ging. Syndicaten van verdediging zijn er noodig t<*r oorzake der hevigheid met dewelke de fiscus de landbouwers tergt. (Men moet zich hier richten tot den mi nister van landbouw of van financen, want deze twee goede heeren verzenden ons van den eenen naar den anderen, van Herodus naar Pilatus). Misschien wel zal dit laatste voor gevolg hebben de onverschilligsten tegenover de hui dige landbouwvooruitgang wakker te schudden, om zich sterk te vereenigen, om met al hunne standgenoten samen als een man met vastberadenheid te strijden. Reeds hebben wij eenige overwinnin gen behaald en indien wij den strijd niet hadden aangevat, dan zou de landbou wersklas blootgesteld geweest zijn aan hevige tergingen, aan zwaardere lasten en taxen, dan deze die wij nu te draaen hebben. Zoodus, landbouwers, breekt uw vroegere traagheid, verlaat uw vroegere goedzakkige levensbaan om moedig den strijd aan te vangen tot verbetering en heropbouwing van de landbouwwereld. (Defense Agricole). ROBUR. Vooraleer hier verder te gaan, kun nen wij deze gelegenheid niet laten voorbijgaan, zonder daarover eenige beschouwingen te geven. Om voordeel te halen uit de vreemde markten komt het er niet alleen op aan veel op die markten te brengen, maar het is er vooral om te doen wat wij op die markten brengen. En bij den uitvoer van fruit is dit voornamelijk hoofdzaak. Hoe beter dc waar is, hoe meer zij vol doet aan de vraag van den kooper, hoe beter wij onze vruchten weten te ver zorgen, hoe meer vraag er zal zijn naar onze waren, hoe meer de kooper in onze producten zijn vertrouwen zal stellen en hoe hoogere prijzen wij zullen bekomen. Verliezen wij vooral niet uit het oog, dat de onkosten van inpakken, vervoer, verzorgen, marktrechten, commissie, te rugzenden van inpakgoed, enz. nage noeg dezelfde zijn voor puike vruchten, die veel gevraagd worden als voor vruchten van 2e en 3e klas, met dit ver schil dat de eerste 3 a 4 maal duurder verkocht worden dan de tweede, met dit gevolg dat het afzetten op vreemde markten van fijne, wel verzorgde ver zendingen, veel winst afwerpt aan den verkooper, terwijl bij minderwaardige producten soms maar nauwelijks de onkosten worden gedekt. Maar om onze boomgaarden, met het oog op den uitvoer naar den vreemde, veel winst te doen afwerpen, zouden die variëteiten moeten worden in hoofd zaak gekweekt, die voldoen aan de ver- eischten die ik hooger aangaf. Weliswaar kan de kweek van min derwaardige variëteiten, deze die voor al dienen tot het bereiden van fruitdran ken, fruitsiroop of fruitconfituur soms ook winstgevend zijn, doch nooit in zul ke mate en vooral niet als zulke minder waardige produkten naar den vreemde moeten worden gezonden, om ginder verwerkt te worden. Op het nadeel daarvan voor de Bel gische fruitkweekers komen wij een vol gende maal nog wel eens terug. ('t Vervolgt.) In verband met de in de jongste num mers van De Koornbloem versche nen artikelen, wil ik hier enkele cijfers aanhalen, om de belangrijkheid van «de fruitvoortbrengst in ons land meer be kend te maken en om tevens aan te too- nen van welk overgroot belang de En gelsche markt is als afzetgebied voor de Belgische fruitkweekers, nu vooral de vele omstandigheden die na den oor log zich hebben voorgedaan. In geheel België hebben wij tegen woordig omtrent 70.000 hectaren boom gaard. In het kanton Aalst 410 hectaren. Ninove 340 Herzele 350 Volgens den bekende tuinbouwkun dige Emiel Lorand geeft ééne hectaar boomgaard een fruitopbrengst van 5 a 6000 kgr. per jaar. Nemen wij nu als basis gemiddeld 5000 kgr. per hectare, dan hebben wij voor heel België jaarlijks eene voort- brengst van 350,000,000 kgr. fruit. Die berekening geeft Voor het kanton Aalst 2,005,000 kg. Ninove 1,700,000 kg. Herzele 1,750,000 kg. Nemen wij nu die drie kantons samen, daar zij heelemaal in de streek liggen, dan hebben wij 5,500,000 kgr. fruit. In aanmerking genomen de uitge strektheden onzer fruitculturen en van daar de enorme hoeveelheid voort brengselen, dan hoeft er zeker geen groot betoog om aan te toonen, dat het voor de fruitkweekers zeker winstge vend moet zijn zich eenige moeite te getroosten om goede afzetmarkten te hebben en om de toevoer en afzet of verkoop op die markten zelf in handen te nemen. Ik wil nog zien dat Jozef de droo- mer met zijn kunst alleen niet zal blijven van waarheidsdroomer, dat de boeren hem zullen concurrentie bieden. In mijn droom bevond ik mij te Aalst in een heerenhuis van kennis. Al op eens hoorden wij een muziek aanheffen. Hoort, zij komen af, zegde eene jonge dame kom, mijnheer, wij gaan boven naar het balkon, vandaar zullen wij alles hooren en zien. Boven gekomen vonden wij een ouden heer en een oude dame, ouders der jonge dame, gezeten op het balkon. De vader zei Louis, haal eens bene den het programma der feestelijkheden, dat wij zien telkens een groep aankomt welke beteekenis hij heeft. Mijnheer, wat is er dan gaande, vroeg ik aan den ouden heer, terwijl Louis naar beneden daalde. Wel, het is vandaag de inhuldi ging van het nieuw en groot lokaal van den boerenbond R. U. Z. genaamd. Zij hebben op de Groote Markt een schoo- nen eigendom gekocht de boeren heb ben doen zien dat zij ze kruipen hadden. Was hat nog te herdoen, het zou zoo gemakkelijk niet meer gaan. Dat zal nu dienen voor lokaal en café. Ik hoor, het zal er chic zijn. Die boeren, die doode lichamen, zijn nu in eens levend gewor den, zegde de oude. Ja, mijn waarde heer, dat is onge twijfeld eene samenwerkende maat schappij dat kan niet anders dan sterk worden. Daarenboven de boer staat ge kend als werkzaam en spaarzaam man. Mij dunkt, hij wordt sterk en machtig hetgeen hij heeft is op de eerlijkste wijze gewonnen en mag niet beneden worden. T akkoord, t akkoord, zegde papa. Daar komt de stoet, muziek aan het hoofd, Louis geeft lezing van het pro gramma. Nationale vlag. Vlaamsche leeuw. - Nationale vlag. Muziek Eronde- gem met medehulp van spelende leden van Denderleeuw. -Eereleden. Her- derinnekens. Herders, Daar die melkboerinnekens op geschuurde blok jes met blauwen voorschoot, witte mou wen, allen eene bloem in 't haar. Melkers, een stuk gereedschap in de hand. Groep voerlieden. Hand werklieden met klein getuig. Leden van den bord in gewoon kostuum drie korenaren op de borst, oneindig getal. Bestuurleden. Voituren met vrou- wen en kinderen, versierd met bloemen. Een echte Longchamp fleuri. Voor iedere groep een banier met opschrift. Leve de landbouw Geen honger of rouw. De woelende wereld Geen waarde voor mij. Ik zoek er den vrede Mijn schaap aan de zij. Eer en roem Aan De Koornbloem. Ik hoorde een heerZou men niet zeggen dat het boeren regent. Eens de oneindige stoet voorbij daal de ik de trappen af, zegde vaarwel aan mijn kennissen en beloofde later mijne zaken te komen voltrekken. Ik volgde stap voor stap die ontzaglijke menigte buitenlieden. Vooraleer ik van het Sta tieplein op de Groote Markt geraakte, was ik misschien wel twintigmaal opge nomen door de fotografen. Het muziek speelde een 6/8 dat alle boeren en boe- rinnen deed dansen. Er waren er ook die de beweging deden, maar zij kregen de voeten van den grond niet meer. Al die boerinnekens maakten een dans als een quadrille-lansier. De vreugde onder ons volk was onbeschrijfelijk. Bij het zien kon de groote zwarte Martens zich niet meer stil houden. Het lokaal was te klein, om zoo een menigte te slikken. Daar het^ weder warm was en dorstach- tig, was hei. eene ware overstrooming van het bokbier. In de tweede plaats geraakt van het café, hoorde ik die lieve dansdeuntjes en zag alle man op sprong. I en groote, dikke, zware boerin vlcoj mij tegen het lijf. Ik botste achterover op de bank en geraakte wakker. Mijn droom was ten einde. Ik vroeg mij zeiven af Zou dat nu Kunnen uitvallen, zoo een droom Ja, het is niet gezegd dat Jozef de waar heidsdroomer alleen zal blijven met deze kunstde boeren kunnen hem nog con currentie aandoen. Met roode wangen, De vreugde op 't gelaat, Versiert de boerin De Aalstersche straat. Op moedige boer, Verstaat nu elkander, En strijdt voor uw recht. Den vrijen handel. Een oude droomer, F. V. D. Op de hoeve. Maak alles gereed om het hooi te bergen, 't zij op den hooischelf, t zij in mijten. Onderzoek en beproei uwe maai-en droogmachienen. In de stallen. Speen de lammeren in Eebruari geboren en de veulens geboren in Februari - Maart. Ver lucht doelmatig de stallen geduren- de ae koelte. Sluit den openingen rond het middaguur wanneer het zeer warm is. Verwijder de vliegen door den stal donker te houden, bij middel van lau rierolie en vooral door het gebruik van turf als strooisel. Op het veld. V oedermaïs. Ga voort met uwe zaaiing voort met tus- schenruimte van drie weken. Boekweit. Zaai in evenredigheid van 50 tot 60 kgr. zaad per hectare. Ploeg 20.000 kgr. stalmest in, 600 kgr staalslakken en 500 kgr. kaïniet. Strooi op de sneden 150 tot 200 kgr. zwavel zuur ammoniak en werk in met de eg. Lupienen als groenvoeder. Bemes tingen 800 kgr. jitaalslakken, 600 kgr. kaïniet in te ploegen. Is de grond arm of uitgeput, voeg er 75i tot 100 kgr. zwavelzuur ammoniak bij op de sneden en werk duchtig in met deeg. Hop. Houd den grond rein en mullig 100 tot 200 kgr. zwavelzuur ammoniak, volgens de noodwendigheid, zullen eenen sterken wasdom verzeke ren. Die meststof inwerken door ophak ken. Koolrapen. Zaai inde eerste dagen der maand 2.5 kgr. zaad per hectare. Bemesting stalmest. 800 kgr staal- RKBL QsOO j Aan Pater Stracke. Omdat gij voor uw arme Vlaamsche Volk Steeds koene kamper zijt geweest Omdat gij 't winnen woudt zijn volle recht, En maken rijk van hart en geest j Omdat gij 't weer in welvaart woudt zien bloeien, Kreegt gij uw boeien 1 Omdat gij stumpers in hun slavernij Gebroken hebt het liefdebrood Omdat gij gingt voor ziels- en lichaamsleed, Wat u uw priesterhart gebood 1 Daarom, o kloeke Vlaam 1 o sture werker, Kreegt gij uw kerker I Maar vonnis, boeien, kerker breken niet Uw mannenziel zoo echt als staal Ondankbaarheid maakt sterker nog uw wil Om recht voor Volk en Moedertaal... Dat in zijn trouw geen Vlaming thans verzwakke Voor Pater Stracke I Fons Van de Mae'te.

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1