I REDT U ZELVEN Arbeid adelt Vrouwenbeweging ZORGT VOOR GROENVOEDER Dit zon 'k nog «lillen (loe een boomgaard aangelegd Beste Voederaafdappelen Landbouwweekblad Sursum Corda! De Engelsclie Markt voor de Belgische Frnitkweekers moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. EETAARDAPPELEN ZONDAG 11 JUNI 1922. Prijs 10 centiemen. 4de JAARGANG Nr 180. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De Eva'skinderen van onzen tijd ko men in opstand tegen de opperheer schappij der mannen en willen overal hun woord te zeggen hebben en zich mengen in de ^sociale en staatkundige vraagstukken. Zij vragen in alles gelijk heid met hunne medeschepselen de mannen, omdat ze beweren uit dezelfde stof als de laatste gemaakt te zijn. Men zag t'óör den oorlog de machti ge suffragettenbeweging in Engeland en een algemeen streven naar ontvoog ding in al de beschaafde landen en voor namelijk ook in Nederland en België. Na den oorlog werden de vrouwen meer om meer bewust van hun goed recht en verkregen in de meeste landen het stemrecht geheel of gedeeltelijk, evenals toegang tot de meeste of alle doctoraten en diploma's, Er werden dan ook zoowat overal vrouwenbonden gesticht, tot verschil lende doeleindenontvoogding, ont wikkeling, vermaak en meer andere en ook ongelukkiglijk tot politiek. Men zag bonden van ontwikkelde vrouwen (intellectueelen), van Vlaamsche vrou wen, van boerinnen, van werksters clubs van sport en spel, evenals van theater en cinema. In een woord, de vrouw streed voor eene gelijke plaats in de maatschappij, voor gelijke rechten, gelijke plichten, gelijke voordeelen en vermaken. Het is een teeken des tijds Ook onder de landbouwsters bleef deze drang niet achter en men zag reeds van over jaren boerinnenbonden deze bonden echter werden a*,— a» vrouwen zelf gesticht en de leden ver stonden weinig van het doel waarom dezelve werden in 't leven geroepen. In 't Walenland ontstaat tegenwoor dig eene vrij groote beweging onder de jonge boerendochters en vrouwen en op het laatste congres der U. P. A. (land- bouwberoepskringen) traden ze vooruit en namen een levendig deel aan de be sprekingen. In onze streek ook sprak menige Eva'sdochter van ontvoogding en ver- eeniging, en reeds verleden jaar ontvin gen wij een naamloos schrijven en ge dichten van Denderkerlinne waarop niet werd ingegaan en wel ten onrechte. Heden ontvangen wij een brief, die we niet kunnen ongemerkt laten voor bijgaan hij getuigt uit handen te komen van eene zeer ontwikkelde en vooruit strevende boerendochter. Hij is onge lukkiglijk niet geteekend, maar wij var- hopen wel dat de vriendelijke schrijfster zich zal laten kennen, en dat zij het niet zal laten bij woorden, maar wel de ziel zal worden van eene vrouwenbeweging die leiden zal tot de verwezenlijking van haar voorgespiegeld ideaal. Redt U Zeiven zal dan ook niet lan ger de stem versmachten van hare lief ste leden, te meer daar de boerin recht heeft op de medehulp van ons allen, maar zal het zich tot plicht rekenen eene vrouwenafdeeling te stichten voor de zedelijke en stoffelijke opbeuring van onze landbouwsters. Ook zullen wij ons best doen om eene rubriek voor de vrouwen te openen in ons blad hier rekenen wij op de mede hulp van onze meest ontwikkelde boe rendochters en bijzonder van den heer Staatslandbouwkundige Bricout en zijn Onderwijzend Personeel over land bouw, huishoudkunde. We geven dit ter overweging aan de heeren Bestuurleden en leden van onzen bond en laten hieronder het briefje vol gen van eene onbekende boerin GEACHTE REDACTIE, In onze lieve Koornbloem zie ik dat het altijd de mannen zijn die zich roeren en die altijd haantje vooruit zija. Waarom worden in onzen bond de vrouwen buiten alles gehouden Kan er geen boerinnenbond of iets dergelijks gesticht worden, waardoor wij samen in voeling komen Overal hoort men dat de vrouw zich opwerkt, waarom moet de boerin achterblijven Bestaat er geen mogelijkheid, nu De Koornbloem zoozeer vergroot is, er een rubriek te openen voor de vrouwen over bijv. tuinbouw, verzorgen der huis dieren, keukenrecepten enz. Al deze bezigheden toch wegen op de schouders der vrouw en eenige praktische wen ken zouden haar welkom zijn daardoor ook zou ons blad nog aantrekkelijker worden. Dit alles zal misschien op nieuwe moeilijkheden stuiten, maar zonder moeite komt men tot niets. Hopende dat gij op den wensch eener zeer jonge, doch haar vak reeds liefheb bende boerin zult iogaan, blijf ik steeds Een trouwe lezeres van De Koornbloem. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen, biet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Brandende zon en schrale winden. Alle jonge vruchten beginnen hevig aan de droogte te lijden. De ontwikkeling der voedergewassen o, m. laat veel te wenschen over. De jonge klavers ver dwijnen, vele beetenvelden komen on regelmatig op, de graszode der weiden blijft voor 't algemeen mager. Moest de rapenoogst nogmaals mislukken, dan loopt onze veestapel ernstig gevaar, want t is alleenlijk omdat hij zich soms groote uitgaven getroost heeft, dat de landbouwer hem verleden jaar kon be houden. Zal hij zulks nog herbeginnen En nochtans zijn vee heeft de landbouwer broodnoodig, al ware het maar om hem het onontbeerlijke stalmest te verschaf fen. Er dienen dus zonder uitstel maatre gelen genomen om het gevaar te ver mijden en het eerste middel dat zich op- dringt is het teelen van groenvoeder. tijdig, in Juni b.v., nog met nutte kan zaaien, na eerstelingen, na snijrogge, na roode toppen, enz. Het zijn name lijk maïs, boekweide, witte mostaard en een soort mille of gerst (panieum germa- nicum) in 't fransch moha genoemd. Eenige korte wenken over den teelt en het gebruik dezer gewassen 1, De Maïs. Deze plant is erkom- stig uit Amerika en werd kort na de ont dekking der Nieuwe Wereld eerst in Spanje, dan verder in Europa verspreid. Alhier wordt deze vrucht alleenlijk ver bouwd als groenvoedergewas, om rede dat hare granen hier niet tot rijpheid ko men. Als groenvoedermaïs verkiest men de peerdentand of "saragua,,. Maïs vraagt doorgaans zeer vruchtbare en wel door- dringbare doch frissche gronden, maar lukt ook op zand- en kleigrond. Eene flinke grondbewerking en een goede be mesting zijn meestal noodig om den teelt te doen gelukken. Stikstof- en phos- phoorhoudende meststoffen hebben den besten invloed. In gunstige omstandig heden kan de opbrengst gemakkelijk 60,000 kg. ja zelfs 100,000 kg. per Ha. bereiken. Als kunstmatige bemesting ra den wij aan 2oo kg. sodanitraat en min stens 3oo kg. super, aan 14 toe te passen. Ook zwavelzure potasch of houtskolen zouden met voordeel ge bruikt worden. Wij raden aan den maïs nog al dicht te zaaien, zoodoende blijft hij malscher, wordt beter opgeno men en beter verteerd, 't zij 40-50 cm. tusschen de rijen en 10 cm. in de rijen. De mais is een vrij arm en waterachtig voeder. Zijne voedende verhouding is ongeveer 1/12. Hij zal dus nooit alleen maar met rijkere voeders toegediend worden, zooals gruis, klavers en best nog oliezaadkoeken. De groene maïs be vat gemiddeld Water 84,40 Stikstofverbindingen 1,10 Koolhydraten 10,54 Ruwvezel 3,09 Asch 0,87 100,00 Daar het vooral binst den Winter is dat het gebrek aan veevoeder zich zal laten voelen, denken wij het geraadzaam de aandacht der landbouwers op het volgende punt te vestigen de maïs kan tot wintervoeder dienen; daartoe hoeft men hem alleenlijk in te kuilen. Ziehier hoe zulks geschiedtOp eene goede gezonde plaats een kuil maken een meter diep en twee of drie meters breed, lang naar gelang de hoeveelheid die men wil bewaren. De maïs wordt gesneden met het stroomes b.v., men voegt er dan 1/5 kaf bij, men legt het mengsel op lagen van 20 tot 30 cm„ die men zoo vast mogelijk trapt, voorname lijk langsheen de wanden. Boven de aarde legt men den kuil aan zooals naar gewoonte. Als hij l,2o m. tot l,5o nj. hoog is, wordt hij gedekt met een klfc ke laag aarde van minstens 7o 80 cm. dikte aan het bovenste gedeelte. Men zal nooit kaf of stroo in het onderste gedeelte van den kuil leggen. Men ge lieve ook te bemerken dat eene lichte helling onder in den kuil noodig is om den afloop van sap en water te verzeke ren. Deze moeten uit den kuil kunnen loopen. Men zal best wachten tot dat de onderste lagen eens verhit wezen (40-50°/ alvorens er de volgende lagen bij te voegen. Men weet dat de fcaïs in 't begin dik wijls maar langzaam groeit. Hakken (braken) komt dan wel te pas. Bij inge kuilde maïs nog meer dan bij versche dient men eiwitrijke voeders te voegen. In geval van buitengewone droogte kan men met voordeel een gewas ver- b°uwen die alhier nog weinig gekend is. Wij bedoelen een soort mille of gerst, de lange mille of moha (Panieum germa- nicum). De beste variëteiten zijn de Hongaarsche en de Californische. De moha vraagt natuurlijk zooals an dere gewassen een weinig vocht om te kiemen, maar eens in groei kan hij aan hevige droogte weerstaan. Men bekomt de beste opbrengsten op goede frissche gronden, doch zelfs op drooge velden geeft hij een tamelijken oogst. Men zaait dicht, 25 tot 30 kg, per Ha, van April tot Juli. Gesneden alvorens in de haren te staan, geeft hij gewoonlijk een toemaat die men kan laten afgrazen, j Vier kgr.^groene moha hebben onge- D. Bricourt. 't Gaat mij niet slecht en toch ik zou Het nog wat beter willen. Zoo is de mensch zijn hebzucht is Nu eenmaal niet te stillen Wat meerder geld, wat meerder goed, Dit zou ik niet versmaden Maar als gij denkt "dat is uw wensch!,, Dan hebt gij slecht geraden Wat meerder vrijheid voor mijn werk Wat beter loon ontvangen, Dit kwam mij zeker goed van pas, Doch is niet mijn verlangen Geen Winter ooit, maar immer Lent', Geen mist of regenvlagen Een zonneken dat eeuwig schijnt, En zal ik ook niet vragen Dat alle menschen, arm en rijk, In vrede als broeders leven. En dat mijn Vlaanderen kreeg zijn recht, Dat moest de Heer mij geven Foas Van de Maele. Fruit- en Veeteelt gepaard. Keus der Variëteiten In dit arti kel zal 'k trachten de beste verscheiden heden van appelen op te sommen, waaronder ge dan best een keuze zoudet doen want 3 of 4 goede variëteiten volstaan om waarlijk winstgevend en veelopbrengend te zijn. Appelaars. 1Belle de Boscoop. (reeds vernoemd) 2. Transparente de Croneels oor spronkelijk uit Frankrijk gedijt in alle gronden, maakt sterke boomen met prachtige kronen. De appel is groot, regelmatig en afgerond geel als was met een roosrooden doorschijn langs de zon zijde. Het vleesch is fijn, sappig, iets zuurzoet en aangenaam van smaak. Hij rijpt in September-October en mag dus als een der beste vroege variëteiten voor boomgaard worden beschouwd. Hij is bovendien vruchtbaar en bijge volg ten zeerste aan te bevelen. 3. De roode Astrakan in tegenstelling met de hierboven vermelde soort, maakt geen groote boomen,is slechts van matige groeikracht, maar draagt zeer vroeg. De appel is ook niet groot, alhoewel ze soms in goede voorwaarden geteeld vruchten geeft van middelmatige grootte, t Is een schoone appel karmijnrood ge kleurd. Het vleesch er van is geurig, zac' t, fijn en suikerzoet. Hij rijpt in Augustus en wordt veel gevraagd op onze inlandsche markten, 't Is bijgevolg een uitmuntende soort en des te meer aangepast en geschikt voor onze boom gaarden en gronden vermits, hij afkom stig is uit de Noorderlanden. Evenals de transparente de Croneels is hij niet kieskeurig op den grond. 4.-De Gravenstein is herkomstig uit Gravenstein in Schleswig-Holstein. Hij maakt groote en gezonde boomen met bolvormige en wijduitgespreide kruinen. De appel is sprokkig, sappig, geurig en aangenaam van smaak. Hij is geel gekleurd, hoekig en groot. Is onderhe vig aan t spotten. Hij wacht ook lang van dragen en alhoewel boom en vrucht onder alle opzichten volstaan, wordt hij soms wel eens belet een plaatsken in den boomgaard te bezetten. 5. Jacques Lebel is gewonnen te Amiens in Frankrijk. Hij maakt nog tamelijk kloeke boomen, alhoewel de variëteit reeds sterk is afgeleefd. De ap pel is platrond, schoon, gewoonlijk citroenkleurig gekleurd, in de zon noch tans soms lichtrood getint. Het vleesch is wit, malsch, smeltend en sappig. Hij wordt veel gekweekt, kan dienen als tafelappel, maar is bijzonder geschikt om er cider ,van te maken. Door zijn te overvloedige vraag hebben de boom kweekers van te jonge boomen enten moeten nemen en de variëteit is hier door reeds fel afgeleefd. Iedereen wil 2euDO£i]t^ enoav(a.^ ai_ komstig uit Duitschland volgens anderen uit Engeland maakt boomen van matige kloekte eerder klein dan groot, maar is uitnemend vruchtbaar. De appel is dik, hoogrood gekleurd met aangenaam voorkomen. Tracht hij ons door zijn uiterlijk te bekoren zijn vleesch is niet te min wit, sappig, malsch, zuurzoet en fijn. Als tafelappel wordt hij bijzonder aangeprezen en daar heeft zijn naam niets toe bijgedragen. In zandgronden is 't best hem te griffelen op wildeling of op sterke, kloeke zoetappel, anders blijft hij te klein. Wat er ook van zij, hij is en blijft een aan te prijzen appelsoort. 7. Borovitsky welke in 1834 uit Cra- covie werd ingevoerd, maakt slechts boomen van middelmatige kloekte en grootte, doch is zeer vruchtbaar. De ap pel is tamelijk groot, wit-geel getint met hoog kriekroode strepen. Zijn vleesch is zacht, zuurzoet van smaak wat een veel gevraagde hoedanigheid is voor 'appels. Hij rijpt in Augustus en mag onder de beste vroege variëteiten gerekend wor den. 8. Groote, dubbele belle fleur of belle fleur de France is oorspronkelijk uit Frankrijk. Hij groeit met afhangende takken, doch maakt niettemin sterke boomen die nochtans enkel middelmatig vruchtbaar zijn. De appel is dik, geurig, niet te sappig, nogal fijn doch van aller eerste hoedanigheid, 't Is nochtans een prachtige vrucht hoogrood gekleurd, soms vlammend. Hij rijpt in den winter en heeft een goed bewaringsvermogen, iets wat niet te misprijzen is. Hij verdient meer geplant te worden dan hij 't nu gedaan wordt. In gesloten tuinen is hij soms hevig door de bloedluis aangetast. In een volgend artikel vervolg en slot met samenvatting der meest aan te prij zen variëteiten en een keuze van vijf goede boomgaardappelen die dienen ge teeld te worden. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. Een paar duizend kilos plantaardap pelen welke nog in magazijn bleven zul len verkocht worden voor voederaard appelen aan den prijs van 30 fr. per 100 kos. zakken inbegrepen. Bericht aan de liefhebbers. Er zijn ook nog een partij eetaardap- pelen in magazijn van extra kwaliteit welke zullen verkocht worden aan 40 en 50 fr. de 100 kos. zakken inbegrepen. Op Zondag 28 Mei, hadden onze propagandisten den steven Zuid-West- \v->arts gericht, ona ^en standaard van R.U.Z. te gaan planten in een gemeente, waar we tot nog toe niet waren doorge drongen. Begunstigd door een heel mooi Meiweder, fietsten ze er op af van in den vroegen morgen. In St. Liever.s-Essche was een alge- gemeene vergadering belegd in het ge meentehuis. Reeds drie weken op voor hand waren er goede inlichtingen inge wonnen. Op Zondag 21 Mei had er een voorloopige samenkomst plaats gehad met eenige vooraanstaande landbouwers der gemeente. In overleg met die man nen, werd de algemeene vergadering vast bepaald. De noodige bekendmaking werd gedaan, bij middel van stroobrief- jes in den loop der week rondgedeeld. In het openbaar aangeplakte banden gaven te kennen, datH. Klopterop en Hard-Labour kwamen spreken over Boerenbelangcn en Landbouwersver- eeniging R.U.Z. Na de hoogmis stroomden de land bouwers dan ook de vergaderzaal bin nen. Op ruin dan 5 minuten tijds, liep de heel ruime herbergzaal bomvol. Oude boeren, jonge krachtige mannen, boeren zonen in den bloei van 't jeugdleven, zelf vrouwen konden we opmerken in die dicht opeengepakte menigte. Aoohaast t eerste rumoer wat gestild was, vatten or ze mannen hunne taak aan. Eerst n woordje dank aan de boe ren van St. Lievens-Essche om de be- laoqstelljnq dj£-ZÜJ:anjadac_firior„ hixrme schets over het ontstaan van R.U.Z., de vele instellingen in haren schoot ont staan, de degelijkheid van al die instel lingen en de noodzakelijkheid dat alle landbouwers zich bij die vereeniging aansluiten. Toen was het de beurt aan ons aller vriend Klopterop Warempel Die heeft zijn naam niet gestolen Bij den aanvang zijner rede herinerde hij er aan dat zijn naam Klopterop is. Maar om trent een uur lang, heeft hij er Zondag opgeklopt in St. Lievens-Essche. Ik wou dat Ge eens de gezichten dier aanwezigen had kunnen zien. Op hun trekken kondt Ge lezen, dat ze meevoel den met den spreker. Uit het vuur dat uit die oogen straalde, vooral van de jonge mannen daar aanwezig, maakte ik de blijde gevolgtrekking, dat in het hart van ons boerenvolk nog fierheid schuilt, dat de korst onverschillige ge latenheid die tientallen jaren er hebben opgestapeld nog kan worden gebroken dat zij stilaan er bewust van worden dat alleen op eigen kracht, er hulp en red ding is te zoeken. En dat in ons boerenvolk nog kracht en macht in overvloed besloten ligt, werd zondag zonneklaar getoond. Na Klopterop's krachtige rede, gauw eene bondige uiteenzetting hoe wij eene nieuwe afdeeling stichten. Tot de stich ting werd overgegaan, een zeer groot getal landbouwers lieten zich opschrij ven, een voorloopig bestuur werd er ge kozen, en eer acht dagen verder, hebben wij in St. Lievens-Essche een magazijn bij, en krijgen me daar een nieuwe bloeiende afdeeling. Laat mij hier terloops nog zeggen, dat verschilligen zich lieten abonneeren op De Koornbloem, en dat de sprekers hartelijk en welgemeend werden toege- juigd. Doch daar was de taak onzer mannen nog niet ten einde. Om drie uren, was er eene vergadering in St. Maria-Lierde. Op die gemeente was eëne afdeeling gesticht 14 dagen vóór Paschcn, en of schoon nog maar enkele weken gesticht, is St. Maria-Lierde een onzer meest bloeiende afdeelingen. Daar is er begeestering bij de men schen daar willen ze R.U.Z. op een draadje kennen, vandaar dan, dat ze zoo spoedig nog eene vergadering vroegen. Het onthaal onze mannen er ten deele gevallen was hartelijk, en toen ze naar de vergadering trokken, waren ze dan vast besloten, beter dan ooit, hun-uiterst best te doen om de mannen ginder te bevredigen. Weer was er veel volk, weer waren ze daar de boeren van St. Maria-Lierde, St. Martens-Lierde, >St. Maria-Oudenhove, .Ophasselt en meer andere gemeenten, En weer was het de beurt aan Klop terop om zijn naam eer aan te doen en hij deed het nogmaals mees terlijk. Beter dan ooit wist hij zijne toe hoorders te overtuigen, van de noodza kelijkheid der vereeniging, van het •noodzakelijke de vereeniging te houden ouiten alle politiek slechts verwezenl ijkende de alles omvattende leus Redt U Zeiven. De donder der toejuichingen die los brak bij het eindigen der rede, en de vele geluk wenschen die den spreker werden gedaan, waren ten volle ver diend en bewezen dat iedereen met Klopterop en met den Boerenbond van Aalst instemde. Onmiddellijk daarna werden de voor deelen onztr Onderlinge Brandverzeke ring en Spaar- en Leenbank, praktisch en duidelijk uiteen gezet, er werd propa ganda gemaakt voor De Koornbloem en in ne beste stemming werd de vergade ring geëindigd. Bij het afscheid werden onze mannen vele warme handen toegestoken, en met een blij tot wederziens werd de terug reis aangevangen. Laat mij hier nog bijvoegen dat de terugreis ofschoon zeer lang, in de beste stemming gedaan werd, eerstens om de bijval die den dag had gegeven twee- dens omdat nogmaals het bewijs werd geleverd dat R.U.Z. eene ideale land- bouwersvereeniging is. Sursum Gorda 1 Hoog de Harten 1 SPECTATOR. Voor den oorlog haddea wij verschil lende landen, waar ons Belgisch fruit naar toe trok. Zelf was toen de uitvoer naar Duitschland bijv. grooter dan deze naar Engeland. Aan de volgende cijfers zal men ge noeg zien, hoeveel fruit wij uitvoerden en welke landen er de beste afzetters waren, men neme goed in aanmerking dat wij hier slechts van versche appelen spreken. Uitvoer van versche appelen Naar Engeland in 1900, 7,865,000 kg. in 1905, 1,982,000 kg. in 1910, 8,004,000 kg. in 1912, 4,000,000 kg. Naar Duitschland in 1900, 4,800,000 kg. in 1905, 11,905,000 kg. in 1910, 4,558,000 kg. in 1912, 13,185,000 kg. Naar Frankrijk in 1900, 171.000 kg. in 1905, 186,000 kg. in 1910, 165,000 kg. in 1912, 175,000 kg. Naar Nederland in 1900, 416,000 kg. in 1905. 2,484,000 kg. in 1910, 4,304,000 kg. in 1912, 4,850,000 kg. Voor eene gezamenlijke som van In 1900, 2,500,000 fr. In 1905, 4,000,000 fr. In 1910, 3,700,000 fr. In 1912, 3,500,000 fr. Aan die cijfers ziet men duidelijk, hoe belangrijk de hoeveelheden fruit zijn, die de Belgische voortbrengers op de vreemde markten kunnen brengen. Van daar dan dat er zeker geen bewijsvoe ringen moeten opgesomd worden, om aan te toonen hoe gewichtig en hoe winstgevend het is voor de frnitkwee kers zelf hunne millioenen en millioenen kilos fruit aan den man te brengen. Met eene kleine samentelling te doen, zien wij dat op de 4 jaar waarover de cijfers worden gegeven, de volgende hoeveelheden versche appelen naar elk land worden uitgevoerd. Naar Engeland 21,851,000 kgr. Naar Duitschland 34,470,000 kgr. Naar Frankrijk 697,000 kgr. Naar Nederland 12,054,000 kgr. Door die cijfers wordt nu klaar aan getoond, dat wij voor den oorlog nog andere fruitafnemers hadden dan Enge land, wij hadden toen nog Duitschland en Nederland. Mlaar nu, na den oorlog, is er daar een groote verandering aan te VVclKv. "Sljnf Uv ytwaoatu Uiv itrcu tuut-

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1