REDT ZELVEN Landbouwweekblad Afbeid adelt De f Graad in de Lagere School Hoe een boomgaard aangelegd Steeds beter. Het Plantgoed in de Aardappelteelt Verkeerde Richting Onbeschroomd en onvermoeid Land- en Tuinbouwschool van den Staat te Gent moet steeds de leus zijn vau alle landbouwers. Leest en verspreidt ons Blad. ZONDAG 6 OOGST 1922. Prijs ICJ centiemen. 4de JAARGANG Nr 188. »g Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, 8, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Niemand heeft meer achting voor de bevoegdheid, de werkzaamheid en de verkleefdheid van de Heeren ambte naars van Wetenschappen en Kunsten dan wij, en nochtans denken wij dat dit Ministerie onbevoegd is om alleen den 4n graad in te richten wij bedoelen een 4e graad met echte praktische strekking, zooals het betaamt en zelfs noodig is, opdat hij nuttige vruchten afwerpe. Wij denken inderdaad dat de geest, die daar heerscht, te veel theoretisch is, dat hij alle vreemde hulp, al wat van hem zelf niet uitgaat, verwerpt en dat hij tegenover den eenvoudigen werker een gevoelen van vijandelijkheid of ten min- vaa superioriteit gevoelt. Men denke niet dat onze woorden voortspruiten uit eenige vijandschap wegens personen of zaken, ze zijn heel eenvoudig de uit drukking eener krachtige en diep inge wortelde overtuiging en wij beoogen al leenlijk de welvaart van onzen boeren stand en van het Vaderland. Wij zijn overtuigd dat men bezig is met den 4n graad op eene gansch verkeerde wijze in te richten, op eene wijze die ons van de goede vruchten zal berooven die men er redelijk kon van verwachten. Zoo vernemen wij uit de beste bron nen, dat al wat den landbouw aanbe langt buiten het onderwijs van den 4n graad zal gesloten zijn, zelfs in de stre ken waar de landbouwnijverheid om zoo te zeggen alleen in voege is. Men wil aan den 4n graad eene algemeene en stijve inrichting geven, overal dezelfde, op den buiten en in de steden. Dit is misschien zeer administratief maar is het wel praktisch Wij weten dat vele uitmuntende hoofd-onderwijzers, lieden van groote ondervinding, dergelijke inrichting be treuren. Toen deze achtbare personen aan den Heer Toezichter alhier gelast met het inrichten van den 4n graad hun ne verwondering uitdrukten, werd hun geantwoordDe Landbouw is geen vak Zulke bewering schijnt ongelooflijk, en nochtans ze is echt. Voor het Beheer van Wetenschappen en Kunsten is de landbouw geen vak Aanschouwen wij eens de zaken ab ovo Welk is het oorspronkelijk doel van allen arbeid, zijn eerste en grondig doel 1 Zich de noodzakelijke voorwer pen aan te schaffen om zich te voeden en te kleeden. Welnu, uitgezonderd eenige wilde stammen die zich tot de jacht wenden, vragen al de volkeren, de meest zoowel als de minst beschaafde, deze behoeften aan den landbouw. Dat men den landbouwer beminne of niet, 't is toch de landbouw die ons de meest noodzakelijke voorwerpen ver schaft om het leven te onderhouden. En dat onontbeerlijke, dat eerste en dat laatste vak, zou voor zekere "kantoren,, eigenlijk geen vak zijn Meent men soms dat het reglementen zijn die tarwe voortbrengen of bureelklerken die melk geven Voor deze kantoren zijn alleen vakken het teekenen, de hout-, karton en ijzerbewerking. Zal men zich mis schien tot de kartonnage wenden om de volkeren te voeden Wij twijfelen sterk of het Beheer van Wetenschappen en Kunsten bevoegde personen raad pleegde voor het inrichten van den 4n graad op den buiten,» of het zich wen de tot dezen zijner ambtenaars, die ijverden voor de ontwikkeling van het onderwijs en voornamelijk van het vakonderwijs in onze dorpen. 't Vervolgt. PARDAF. Keus der Variëteiten. KERS- en KRIEKEBOOMEN. Indien ik sommige boeren en boerin nen moest gelooven, zou 't fruit dit jaar wat lieve kinderen gemaakt hebben. In den eenen boomgaard is 't buitenge woon goed gelukt, in den anderen min goed. Best mogelijk 1 Maar 't is misschien wel omdat de boomgaard van mijn ge- buur wat beter verzorgd en vertroeteld is geweest, dat hij ook meer heeft opge bracht dan de mijne. Hebt ge soms ook niet te veel stikstofrijke meststoffen toe gediend in verhouding met potasch- en fosfoormesten. Zoo ge dus geen nieuwe teleurstelling wilt voor 1923, geef dan, t is nog tijd, een goede bemesting van superfosfaten, kaïniet en ale, beer, stal mest of sodanitraat. Ik wijk misschien wel een weinig van mijn onderwerp af, maar er zijn toch dingen die eens ter loops mogen en moeten gezegd worden. Zoo bijvoorbeeld 'k gaf dit jaar aan 5 roeden aardappelen 2 1/2 kgr. super fosfaten, 2 1/2 kgr. chloorpotasch en een goede dosis stalmest 'k nam plant soen van Krugers van Redt U Zei ven,,. UitslagAlle goede struiken geven me een noenmaal, de aardappelen zijn bovendien goed van smaak, 't Is ook zoo met 't fruit. Opbrengst, smaak en kleur worden gunstig beïnvloed door een oordeelkundige bemesting zoo vol ledig mogelijk. Keeren we terug naar onze kersen. Deze verdeelt men in vier soorten de knapkersen of Bigarreaux, de zoete ker sen of Guignes, de morellen of Griottes en de krieken of Cerises. Over 't algemeen voor wat kersen en krieken betreft, neme men die soorten die t best aan de streek en den grond geëigend schijnen. Men bekomt altijd goede uitslagen met lokaalvariëteiten. Dit schijnt voor kers en kriek nog meer waar te zijn. Ik ga er me dus bijzonder in dit arti kel op toeleggen U enkel die variëteiten op te sommen die in onze streek goede uitslagen opleveren, winstgevend zijn en tevens ook van groote handelswaarde. Het weze me nochtans toegelaten niet te zeer uit te wijden over hoedanighe den en gebreken. Ik som enkel de goede soorten op, die ge in goed ingerichte kweekerijen vragen moet en waarin ge ook al uw vertrouwen stellen moogt. I. Knapkersen. 1° De Spaansche. Onder deze zijn er twee soortea met dikke zwarte vrucht en met dikke witte vrucht. Van beide is het vleesch zeer vast en krakend onder de tanden. Ze rijpen einde Juni, begin Juli en worden fel gezocht in den handel. 2° Elton rijpt een weinig later dan de voorgaande, maar is even goed. 3° Espereu, ook witbuik geheeten, rijpt ook in Juli en is aanbevelenswaar dig voor den boomgaard. 3° Napoleon geeft insgelijks zeer goede uitslagen in deze streek en wordt voor boomgaard fel geprezen. II. Zoete kersen. 1° De Early Ri vers of vroege Rivers rijpt reeds in Juni, geeft hier goede uitslagen, maakt schoone boomen en brengt veel op. 2° De vroege zwarte levert ons prachtige vruchten, zoet en aangenaam van smaak. Ze rijpt in Juni. 3° Beauté de l'Ohio rijpt insgelijks in Juni en heeft haar naam van schoone niet gestolen. III. Morellen. 1° De Schaarbeek- sche rijpt in Juli. Wordt gebruikt om er den Brusselschen Gueuze Lambic mede te bereiden, 't Is iets fijn waar veel vraag naar is. 2° De Noordkriek rijpt einde Juli, begin Augustus is zeer vruchtbaar en wordt veel gevraagd. IV. De Krieken. 1° De royale ha- tive rijpt in Juli. brengt veel op en groeit goed in Aalst en omstreken. 2° De Brug- sche kortsteel is iets puik, buitengewoon goed en geschikt om op genever gesto ken te worden. Bovengemelde soorten gedijen goed in onze streek en verdienen een plaats ken in den boomgaard. De morellen zijn best geschikt als tusschenplanting. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. Herhaalde malen reeds werd er door het bestuur onzer vereeniging en bij. monde van ons weekblad gewezen op ue groote rol die de plaatselijke besturen te vervullen hebben in onze vereeniging de plaatselijke besturen zijn voor hunne afdeeling om zoo te zeggen wat het hoofdbestuur is voor heel onze vereeni ging. De goede gang in elke afdeeling, hare voor de leden meest voordeelige wer king, zoo moreele als stoffelijke, hangt vooral af van de werking van de perso nen der gemeente, aan wien de leiding ervan werd toevertrouwd. De personen die aan het hoofd staan eener afdeeling hebben te zorgen dat hunne leden op de hoogte zijn van alles wat onze vereeniging aanbelangt, zij moeten hunne leden over alles inlichten, zij hebben te zorgen dat de verkoop der waren regelmatig en aan de overeenge komen voorwaarden stipt gedaan wordt. Zij moeten hunne leden regelmatig bij eenroepen. Dit alles laat op sommige gemeenten nog wat te wenschen. Wij ontkennen niet dat de vergade ringen waar zich regelmatig 't zelfde ta fereel voordoet, n. 1. inschrijving, beta ling, zeker weinig volk lokt, toch moe ten wij er toe komen de leden in zoo groot getal mogelijk op tijd te doen ver gaderen. Om nu de stoffelijke en zedelijke wel vaart harer leden zooveel mogelijk te bevorderen en om de plaatselijke be sturen die ernstig willen, terzij te staan, heeft het bestuur der Landbouwers ver eeniging Redt U Zeiven een groep bc - kwame mannen voordrachtgevers z. g. die ter hunne beschikking staan, welke hun beste krachten ten dienste stellen onzer vereeniging. Deze heeren, landbouwleeraars en andere bekwame sprekers, zullen hande len over alles wat den landbouw, de boeren en onze vereeniging aanbelangt. Over bemesting, zaadkeus, verede ling van dieren en planten, melk- en melkerij-aangelegenheden, boom-, bloe men- en groententeelt, ziekten en insec ten. Over het doel der vereeniging, de noodzakelijkheid derzelve onze maat schappelijke positie in de samenleving onze rechten en plichten en meer andere sociale vraagstukken. Die afdeelingen, welke op een hunner vergaderingen graag die sprekers zien optreden, hebben nu maar hunne aan vraag te doen aan. het Bureel te Aalst. Ze mogen gerust die punten aange ven welke ze 't liefst door de sprekers hooren behandelen. Onkosten zijn er niet te dekken door de plaatselijke af deelingen alleen hebben de bestuurle den nu maar hun goede wil te toonen. Dat ze eens samenkomen, ondereen be spreken wanneer en waar ze willen ver gaderen, met daarbij de punten die ze liefst hooren uiteenzetten en ons hiervan op tijd verwittigen, voor alle zekerheid 14 dagen op voorhand. Op die gemeenten waar geen bestuur bestaat of waar het aangestelde bestuur niet ten volle zijn plicht zou doen, dat ze weer eens de handen uit de mouwen trekken en met verschen iever aan het werk gaan voor de belangen van hun medebroeders. Wij rekenen vast op den goeden wil en op de gezonde kracht van alle plaat selijke bestuurleden en op alle voorstaan ders van Redt U Zeiven. Nadere in lichtingen worden bereidwillig door het bureel gegeven. Twee nieuwe gemeenten werden weer bij den bond aangesloten in het Zuiden onzer provincie, Martens-Lierdeen Def- tinge. Nog eenige stappen verder zuid waarts en we kunnen langs dien kant de hand geven aan onze Waalsche stand- genooten. Met onzen dapperen propagandisten club zullen wij nu onbeschroomd en on vermoeid verder en verder gaan, meer en meer gemeenten inlijven, ons dichter en dichter aansluiten met het reeds machtige Waalsche boe renleger. Onze bestuurder Mr. Cau- dron maakt deel uit van den generalen staf, die aan het hoofd staat van de eendrachtige Waalsche en Vlaamsche boerenregimenten, waarnaar de regeer ders van heden met achting of vrees be ginnen op te kijken. Sommige dingen in de wereld lijken wonderbaar en zijn nochtans gemakke lijk te verklaren. Wonderbaar, dat in Wallonië eenzelfde landbouwbeweging op trouw gezet werd als de onze en kort na den wapenstilstand, terwijl R. U. Z. juist vóór dien datum werd gesticht, dus omstreeks denzelfden tijd wonderbaar, dat heel het land door dergelijke roering ontstond, dat langs alle kanten land- bouwtijdschriften en gazetten het licht zagen. Wonderbaar vooral, dat de landbouwers, die vroeger zoo wantrou wig gesteld waren tegenover iedere po ging om hen in becoepbonden te zamen brengen, nu zoo talrijk opkomen en zoo aandachtig luisteren naar de verkondi ging van ons programma. Wonderbaar, zeg ik, zal dat al schijnen voor hen die van landbouwtoestanden niets af weten. Voor hen echter die den landbouwer en zijn leven in België kennen is dit maar het natuurlijk gevolg van al de wantoe standen, waarin onze boeren zich heb ben bevonden en 't is ook een gevolg van den oorlog. Vóór den oorlog waren onze boeren zoodanig aan hun al te weinig winst- brengend leven gewend, dat men hen niet kon doen gelooven dat zij meer zouden kunnen verdienen en terzelfder tijd een beter leven hebben. Het zat hun om zoo te zeggen in den kop dat zij geboren waren slechts om te werken, niet om te verdienen. Jarenlang blindelings gehoorzamen, onbewuste on derwerping, stommelings verduren van spot en uitdagingen, jarenlange trouwe vervulling van al hun plichten, christe lijke zoowel als maatschappelijke, zon der ooit, zelfs heel nederig, met de muts in de hand, naar het minste recht te dur ven vragen. Ze dachten dat een onver mijdelijk noodlot over hun kop hing en moest blijven hangen in der eeuwigheid. Noodlot, ijdel woorden dwaas gedacht 1 Maar de lessen en voorbeelden van onder en na den oorlog hebben de oogen van onze buitenmenschen doen opengaan en maken hen nog alle dagen wijzer en slimmer. Thans gelooven ze wel in een beter leven, nu nemen ze wel aan dat ook voor hun stand een betere toekomst te verkrijgen is, zonder ge weld, zelfs zonder bedreiging van revo lutie, maar langzaam en heel zeker, zoo dat aan onzen aard van Vlaamsche boe ren eigen is, alleen door de onschatbare macht van alle landbouwers te gader. Zijn er nog die tegenover onze bewe ging, tegenover R. U. Z. wantrouwig staan, we zijn verzekerd, dat leert ons de ondervinding, dat deze ook langza merhand en van zelfs tot ons komen en dan onze beste leden en onze dapperste medewerkers worden. Neen, er is geen vrees dat wij zijwegen zullen inslaan en de groote heirbaan verlaten door onze standregelen en door ons programma afgebakenddat nooit, ons verleden staat er borg voor. Laat lafhartige fluis- teraars in het duister werken, laat som mige heeren werken tegen ons met vreesaanjaging, zij kweeken zoo solda - 'en de oogen zullen opengaan van allen die nu niet zien willen die met ons zullen meestrijden voor het heilig recht dat ons ideaal, ons doel is den stoffelijken en geestelijken welstand van onze boeren, 't Vlamingen of Walen, -'t zij groote, 't zij kleine De boerenstand is het bolwerk van het land, de boer is een voorbeeld van orde, van werkzaamheid en trouwe Va derlandsliefde, de tijd breekt aan dat hij als dusdanig wordt aanzien en behan deld. Weer is er ernstig spraak van land- bouwvertegenwoordiging, weer komt men met voorstellen over landbouwka- mers voor den dag, waarvoor reeds ver leden jaar zoo dapper geschreven en ge sproken werd. Maar de Minister in ziekverlof bijgevolg zijn bedienden hebben zelf een voorstel opgemaakt, dat met onze gedachten en ons voorstel niet overeenstemt en dat kortweg moet geweigerd worden. De tijd van toege ven is uit, nu moeten zij, aan wie wij steeds moesten toegeven, begrijpen dat zij zelf mogen beginnen toe te geven. Wat zouden die heeren in hun han den wrijven, als we nu met ons macht en ons getal van heden reeds vrede slo ten, eenen manken vrede, want dan hadden ze tegen ons later een troef in de hand voor de toekomst. De slaventijd heeft uitgedaan Wij houden stand bij onze vaan H. KLOPTEROP. Ministerie van Landbouw. 15, Hofbouwlaan, Park, Gent. De school heeft voor doel eene mo derne en volledige vakopleiding te ge ven aan iedereen die het tuinbouwvak wil aanleeren. Men vormt er bekwame en tevens be hendige hofbouwkundigenkoloniale hofbouwkundigen fruit- en groenten- kweekers architecten van tuinen en serren hofbouwleeraars en voordracht gevers. Om de moeilijkheden te overwinnen waarmede de tuinbouwers thans te kam pen hebben, wordt al de gewenschte zorg besteed aan de practische en aan de wetenschappelijke opleiding der leerlin gen, niet alleen in planten- en bloemen teelt, maar ook in de andere vakken en wel voornamelijk in fruit- en groenten- teelt. Bestuur en leeraars gelasten zich met het plaatsen der gediplomeerde leer lingen. De leergangen worden gegeven in t vlaamsch, doch er wordt gezorgd voor een behoorlijk technisch onderricht in 't fransch. Het volledig onderwijs wordt gege ven in drie studiejaren, vrije leerlingen kunnen ook aangenomen worden. Het onderwijs is gansch kosteloos voor de Belgen, de vlijtige leerlingen bekomen studiebeurzen. De jongelingen die in de school wil len aangenomen worden, moeten 16 jaar oud zijn, op aanvraag worden ze aan vaard van af 14 jaar als ze de gewensch te lichaamskracht bezitten. Bij het ingangsexamen, omvattende de leerstoffen der hoogste klas der lagere school, vertoonen de nieuwe leerlingen 1° Een uittreksel van hun geboorte- akt 2° Een bewijs van goed gedrag, afge leverd door de gemeenteoverheid hunner woonplaats 3° Een getuigschrift van gezondheid, afgeleverd door een dokter in genees kunde en gewettigd door den Burge meester. De inschrijvingen worden genomen vanaf 1 Oogst tot op den dag van het ingangsexamen bij den heer Bestuurder der school, 15, Hofbouwlaan, te Gent, alwaar ook programma's en verdere in lichtingen te bekomen zijn. Het ingangsexamen zal plaats hebben op Dinsdag 3 Oktober, om 9 uur 's morgens. De leerlingen die de stad niet bewo nen kunnen hun middagmaal gebruiken in de school. De schoolabonnementen op de spoor wegen, voor gansch het schooljaar, zijn geldig van den dag waarop de leergan gen aanvang nemen. De aanvragen moeten acht dagen vooraf gedaan worden in de statiën, daarbij voegende 1° Een bewijs van verblijf afgegeven door de Gemeenteoverheid 2° Een inschrijvingsbewijs afgegeven door den Bestuurder der school. De twee bewijzen op gezegeld papier van 0,75 fr. Het laatste getuigschrift kan in de school verkregen worden tijdens de in schrijving. Landbouwcomice Sottegem. Groote Tentoonstelling van Land- bouwmachienen en Neerhofdieren als kiekens, duiven, eenden, kalkoenen, konijnen enz. op 19, 20, 21 en 22 Oogst 1922. Voor inschrijvingen en inlichtingen gelieve men zich te wenden tot den heer Robert Stautemas, secretaris, Sottegem. Wanneer we in de maanden Juli en Augustus door de velden gaan, en aan de aardappelvelden eenige aandacht willen gunnen, bemerken we spoedig in de verschillende partijën een merkelijk verschil.Hier treffen wij eene partij aard appelen aan die buitengewoon goed staat, daarneven staat eene partij zeer slecht, enkele stappen verder zien wij eene plek waarvan den helft heel goed staat, terwijl den overigen helft veel laat te wenschen. En zoo bemerken wij tus- schen verschillende perceelen een zeer in 't oog vallend verschillende stand der aardappelen. Wil men nu bij het uitdoen en het inoogsten van verschillende partijen nauwkeurig de opbrengst nagaan, dan is het verschil aan opbrengst weer zeer groot. Deze heeft 80 kgr. opbrengst per roede terwijl zijn gebuur van eene partij neven hem maar 20, 30 of 50 kgr. per roede heeft Een ander heeft op hetzelfde aardappelveld op eene plaats weer 60 kgr. per roede, en juist daarneven den helft, of nwg min, opbrengst minder. Dit groot verschil aan opbrengst kun nen we alle jaren weerom bestatigen op aardappelenvelden, waar de grondhoe- danigheid en bemesting teenemaal de zelfde was. Het is dus geenszins aan te nemen dat het weder, de grond en de toegediende bemesting dit verschil aan de opbrengst ten gevolge had. Dit jaar bewijst nogmaals ten volle, dat de oor zaken van het mislukken van vele aard* appelen ergens anders te zoeken is. Vragen wij nu eens aan verschillende landbouwers waaraan zij dit groot ver schil van de partijën aardappelen toe schrijven. Nummer één, wiens aardappelen heel goed staan zal u antwoorden, ik heb mijn aardappelplantsoen allemaal aangekocht het kwam van daar of ginder. Nummer twee wiens aardappelen den helft goed en den helft slecht staan zal u zeggen, het plantgoed van deze die goed staan kocht ik aan in vertrouwen, het plantgoed van deze die slecht staan is van mijn aardappeloogst van verleden jaar. Nummer driewiens aardappelen heelemeel mislukt zijn, zal u zeggen, ik weet niet waarbij het komt, ik bewerkte mijn land heel goed, diende eene ferme bemesting toe, het plantsoen is van mijn eigen voortbrengst en tocht staan zij heel slecht. Een vierde zal u antwoorden mijne marchand heeft mij bedrogen, ik kocht al mijn plantgoed aan, hij zei mij ze ko men rechtstreeksch uit Holland van ge keurde velden, maar den stand mijner aardappelen bewijst genoeg dat ik ge fopt ben. Soort en afkomst der planters spelen de gewichtigste rol in de aardappelteelt: de keus derzelve verdient dan onze voornaamste aandacht. Voor de soorten zullen wij er ons 't liefst met 2-3 tevreden houden en wel met zulke die we weten heel goed te zijn zóó van voortbrengst als van hoedanig heid. Te veel verschillende soorten, vra gen te veel verschillende zorgen terwijl als we maar 2 ten hoogste drie soorten kweeken, wij van veel dier verschillende zorgen ontdaan zijn en weten wat wij kweeken. Weliswaar is het aan te raden met nieuwe variëteiten proeven te doen, doch wezen wij eerst ten volle van over tuigd dat ze heel goed zijn vóór wij ze in groote hoeveelheid in kuituur bren gen. De herkomst van het plantgoed is wel het gewichtigste wat wij hebben in 't oog te houden. In het onlangs in De Koornbloem verschenen artikelKostelijke Lessen wees de Heer O. Caudron, bestuurder der Landbouwvereeniging R. U. Z. er op hoe overwegend de afkomst van het plantgoed is in de aardappelteelt. Hij gaf aan de landbouwers den raad eens de velden af te gaan en aan de boeren te vragen vanwaar hun plantgoed kwam en van wat voor één plantgoed zij had den gekochtdat onze landbouwers eens dien raad volgen 't zal hun eene koste lijke, leerzame les zijn. De eerlijkheid van sommige leveraars 'RNBL

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1