REDT U ZELVEN Arbeid adelt OP EIGEN BORST KLOPPEN... Hoe een boomgaard aangelegd De Strijd om 't Lieven Het Plantgoed in de Aardappelteelt Landbouwweekblad moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. Ziingt lieüep een Lried Leest en verspreidt ons Blad, ZONDAG 17 SEPT. 1922. Prijs 10 centiemen. 4de JAARGANG Nr 194. Abonnementsprijs i 5,00 (rank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Waar het er op aankomt op de kneu kels van de groote bazen te kloppen, al zijn die bazen dan ook nog barons of ministers, dan is Klopterop daar om te kloppen. Maar van tijd tot tijd moet een mensch eens een gewetensonder zoek doen en zich in zijn diepste binnen ste afvragen of hij op zijn eigen borst niet moet kloppen. Wij zijn de eersten om het luidop te schreeuwen voor al wie t hooren wil dat de boeren in ons land niet hebben wat ze moeten hebben en niet zijn wat elke eer lijke menschen moet zijn; dat wil zeggen: ze zouden moeten wat meer inkomen hebben, en geacht worden naar de be langrijkheid van hun werk, twee hoofd punten die wij in ons land nog moeten bereiken. Doch zoolang wij de oprechte liefde van wege 's lands bestuur moeten der ven liefde die ons zal geven steun en aanmoediging en ook een beetje min der belastingen, zoolang moeten wij trachten door eigen kracht, door eigen werk en zorg zoo veel mogelijk te be komen wat we zouden kunnen winnen met de noodige hulp van hoogerhand. Wij moeten naar alle middelen uitzien waarmee wij ons kunnen verbeteren, plantingen en zaaiïngen derwijze regelen dat zij ons de grootste opbrengst leveren, die ze kunnen geven, naar opbrengsten zoeken die het meest aftrok hebben op de binnenlandsche en ook op de buiten- landsche markten, de tijd van t jaar nagaan, waarop deze of gene vrucht meest gevraagd wordt, omdat ze dan ook aan de hoogste prijzen kan ver kocht worden» Dit is gemakkelijk te verstaan. Als ge, bij voorbeeld, aardappelen verkoopt in een tijd dat elk er verkoopt, dan zult ge u moeten tevreden stellen met een lagen prijs maar indien gij er kunt aan den man brengen wanneer er weinig te krij gen zijn, dan zult gij integendeel den hoogsten prijs voor uwen arbeid beko men. De vroege kuituren brengen dan ook meest op; vragen zij wat meer werk, deze arbeid is troostend en wordt rijke lijk vergoed. Eene boerderij kan ook winstgevend worden, vooral bij onze Vlaamsche boe ren, door de zoogezegde kleine bijver diensten die er kunnen gedaan worden, zooals door den kiekenkweek. Dit ge schiedt meestal met de meeste zorgeloos heid. Men houdt kiekens, laat ze loopen en krabben, men raapt de eieren en ver der ziet men er niet veel naar om. Een kieken dat meer dan twee jaar oud is, kan niet meer deugen voor 't leggen, men moet ze opsluiten en vetten om ze te verkoopen voor 'tvleesch. Voor 't leggen moet men zorgen dat men hen nen heeft van 't eerste jaar, omdat ze eiers geven in den tijd van t jaar dat deze schaarsch en dus ook het duurst zijn. Zoo berekenen de slimmerikken en ze bevinden er zich goed mee. Men hoort soms wel eens van den eenen of anderen boer zeggen dat hij een gelukkige vogel is, dat hij in alles kans heeft en alles tot het beste einde brengt, maar degenen die dat vertellen hebben ze zich wel eens afgevraagd wat die man allemaal overlegt en berekent om te komen. Zeker de fijnste en de slimste kan een ongeluk tegenkomen, daar is niemand tegen bestand maar wie zal er meest bloot staan aan mislukking in 't is gelijk welke onderneming, een boer die nadenkt voor hij aan 't werk gaat of een die lichtzinnig, zonder overleg handelt Zeker de landbouw in ons land levert de winsten niet op, die hij zou kunren en moeten geven, maar het is soms wel in vele gevallen onze schuld. Laat ons op de eigen borst kloppen en beternis beloven. Zouden wij met een beetje goeien wil en met samenwerking er niet kunnen toekomen een nationale kuituur te ver krijgen en er een naam mee verwerven voor ons en voor het land, gelijk voor den oorlog met ons paardenras, zooals Holland voor zijn bloemenkweekerijen, zooals Frankrijk voor zijn wijnbouw en ook de Duitsche Rijnstreek alhoewel hun druiven van mindere hoedanigheid zijn, hebben zij door samenwerking en re- klaam een wereldreputatie voor hunnen Rijnschenwijn verworven. Vermits wij hier voornamelijk schrij ven voor de boeren van het land van Aalst, meenen wij het goed in t voorbij gaan te reppen van den oogst van schorseneerzaad. In België is onze streek voordeelig gekend voor zijn uitmuntend goed schorseneerzaad zelfs uit den vreemde komt jaarlijks meer en meer vraag naar dat zaad uit de Denderstreek. Wij we ten uit vaste bron dat degene die dit jaar het geluk hadden van schorseneerzaad op te doen dit hebben kunnen verkoo pen aan 22-23 en zelfs 24 fr. het kilo. Ik ken zoo een boer die een driehonderd kilo verkocht heeft aan den hoogsten prijs en die met veel plezier over de zeven duizend frank in zijn geldtasch mocht schuiven. Is dat geen schoone oogst Dit is enkel één voorbeeld uit vele. Iedereen, volgens de streek of den grond zal er toe komen een of ander produkt te kweeken, dat hem veel zal opbrengen en hem den lageren prijs zijner andere waren vergoeden. Zoo kan men zich toeleggen op den kweek van vroege fijne fruiten die men rechtstreeks naar de markt van Brussel zendt en die steeds duur zijn vroege groenten, witloof, bloemen. Het vetten van kiekens, zooals in de streek van Merchtem enz. enz. Laat ons alles in 't werk stellen, laat ons berekenen om voor onzen harden en zwaren arbeid het loon te bekomen dat ons verheugen zal en nieuwen moed geven om nog meer te winnen. Wij be leven dure tijden, wij mogen dan ook niets verwaarloozen tot verbetering van onze belangen. Wij zullen dan ook het dubbele genot hebben en we zullen er mogen op roe men dat wij door eigen wil, door eigen kracht ons zelve zullen hebben gered uit den toestand waarin de groote meerder heid der boeren genesteld zit. Geen schooner volk, geen waardiger volk, dan een volk dat zich zelf verheft Fruit- en Groentenkweek gepaard. ten spijt van zijn eigen regeering. Mochten deze enkele eenvoudige re gelen onze boerenbevolking moed geven om waar 't mogelijk is nieuwere en bete re wegen op te gaan ten profijte van geheel hun dapperen en werklustigen stand, dan ware de innigste wensch vol bracht van een overtuigden boerenzoon, H. KLOPTEROP. Gij die altoos droevig gaat Met het hoofd gebukt. Alsof al het leed der aard' Op uw schouders drukt Gij die lust en hebt noch moed. Treurt zoo niet Zingt een lied Dat de droefheid wijken doet Gij die 's avonds na uw werk Naar de kroegen gaat, Daar uw zuurgewonnen geld In den beker laat Gij die daar uw vreugde vindt, Drinkt zoo niet Zingt een lied En blijft thuis bij vrouw en kind! Gij die in uw kisten bergt Hoopen geld en goud Gij die om een centje meer 't Leven wagen zoudt Gij die rijk zijt als de zee Schraapt zoo niet Zingt een lied En deelt mild den arme mee 1 Gij die nooit eens denken wilt Aan uw zaligheid Gij die wulpsch en bandloos leeft, en deugd te spijt die met uw plichten spot, Vloekt zoo niet Zingt een lied En buigt hoofd en knie voor God Fons Van de Maele. Eer Gij Vermits het tijdstip om boomgaarden aan te leggen zal gaan aanbreken en ik de lezers en lezeressen van De Koorn- bloem reeds heb ingewijd met de ma nier van boomgaarden te maken waar fruit- en veekweek gepaard gaan, wil ik vandaag beginnen met eenige artikels te schrijven over een andere soort van boomgaarden, namelijk die waar fruit en groentenkweek versmolten worden. Zooals ge weet, het beste tijdstip van het jaar om boomen te planten is wel einde October tot half November en vermits de tijd dus kort wordt om U voor dat tijdstip nog in te lichten no pens de manier waarop ge dergelijke boomgaarden moet aanleggen, ga ik, zooals men gewoonlijk zegt, met de deur in huis vallen en u voor vandaag al de voordeelen opsommen welke gehecht zijn aan deze 2e soort van boomgaarden, uitsluitend met boompjes in struikvorm, waartusschen men zich gedurende de 10 eerste jaren bezig houdt met groen ten te kweeken. Ik heb, nog niet lang geleden, zoo'n model van fruittuin ge zien bij een mijner collega s uit de stad en waarlijk hij is 't bezoeken overwaard. Zijn fruitboomen zijn thans in volle op brengst, 't is te zeggen, dat hij den groentenkweek heeft gestaakt. Tegenwoordig zijn er reeds meer der gelijke fruitboomen, bijzonder in de on middellijke nabijheid van de stad en nog niemand heb ik van deze manier van doen hooren klagen en met reden. Eerst en vooral moet ik er op wijzen dat de onkosten van aanleggen min groot zijn, immers de diepspitting, alhoewel ze hier ook niet zonder voordeel kan worden gedaan, is nochtans niet broodnoodig en men kan, met eene goede verkruimeling der bouwlaag deze onkosten vermijden of wel ze maar gedeeltelijk doen, per strooken van 3 m. breed, waarop men de fruitboomen plant. De boomen in struikvorm gekweekt worden afgeënt op kwee voor perelaars, op zoetappel paradijs voor appelaars, in een worden en aan hooge prijzen worden verkocht. Deze zijn zoovele voordeelen die ons, evenals onze noorderburen, zouden moeten aanzetten om met deze wijze van fruitkweek aanvang te nemen. En denkt toch niet dat dit stelsel nieuw is. Reeds van over meer dan 40 jaren maakte vader Burvenich er een vurige propa ganda voor en schreef er zelfs een werk je over. Het zijn de Hollanders die het eerst den raad der Belgische voordracht gevers volgden en er dus,om onze traag heid, voor ons de voordeelen van oogstten» L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. en Geef uw blad na lezing voort. woord, allen op onderstammen waar van het wortelgestel kruipend is, zich aan de oppervlakte van den grond open- spreidt en bijgevolg niet diep in den grond zijn voedsel gaat zoeken. Verders wil ik uwe aandacht trekken op de om spitting welke jaarlijks toch gebeurt voor den teelt der groenten, daardoor kunnen lucht, warmte en vocht beteren door gang vinden tot de wortels der fruit boomen die er veel behoefte aan heb ben, bovendien wordt de grond tus- schende fruitboomen zuiver gehouden van onkruid en gaat er hierdoor weinig of geen voedsel verloren en ook weinig lucht en warmte. In struikvorm zijn pere- en appelboo- men veel vroeger vruchtbaar, omdat de onderstam geen wildeling is, waar de boomen veel langer op hun fruit laten wachten. Op deze gematiger groeiende onderstammen geven de struiken over 't algemeen grootere en schoonere, meer gesuikerde en smakelijker vruchten die dan ook aan hoogere prijzen op de markten worden verkocht. Vermits het fruitdragen vroeger aanvang neemt, wordt het kapitaal besteed om de on kosten van aanleggen te dekken ook vroeger rentgevend. De vruchten op deze laagstammige boompjes gewonnen, zijn ook gemakkelijker te plukken, men kan het even gemakkelijk in zakjes han gen, waardoor het in omvang toeneemt, ongeschonden blijft, nog schimmel, schurft of andere velziekten vertoont en even kleurrijk is, als men zorg draagt de zakjes naar den zonnekant te scheuren en toegang te verleenen aan 't zonnelicht eenige dagen voor de rijpheid, om op die plaats de gewenschte kleur te ver krijgen en het fruit alzoo in waarde te doen stijgen. Het toedienen van me.tstoffen zelfs is gemakkelijker om uitvoeren, omdat de grond, niet bezaaid zijnde met gras, zich beter laat bewerken en het schieten van greppels of rioelen met meer gemak kan geschieden. Eindelijk kan men hier variëteiten kweeken, die onder alle op zichten de moeilijksten kunnen bevredi gen, fijne tafelfruiten die veel gezocht Met het oog op de vele zorgen welke men in Holland besteedt, om de keus van de plantaardpppelen van op het veld reeds zoo degelijk mogelijk te doen, moeten wij Belgische boeren er toe ko men diezelfde pogingen hier even stipt uit te voeren als onze Hollandsche bu ren het doen. Als wij over eene partij aardappelen beschikken die onder opzicht van ge zondheid en opbrengst niets te wen- schen over laat, dan zullen wij vooraleer tot de algeheele inoogsting over te gaan uit dit veld de slechte, minderwaardige struiken verwijderen. Zulke doenwijze is gemakkelijk om uit te voeren en als wij dan van dit aardappelveld de inza meling van plantgoed zullen doen, zul len we geene plantaardappelen hebben van ongezonde of slechte struiken. Loopen er in de partij vele slechte struiken, dan zullen wij in den loop van den Zomer de goede struiken merken bij middel van een stokje 't welk men aan de kuil in den grond steekt. Als goede struiken komen in aanmer king, deze die goede gezonde pijlen heb ben voortgebracht, heel bestand schij nen tegen ziekten, insecten en weder- wisselvalligheden en vandaar dan ook eene goede opbrengst beloven. Dit gedaan zijnde, gaat men als het oogenblik gekomen is, tot de uitroeiing over. In ons laatste artikel hebben wij vol doende bewezen dat de hier ten lande bestaande doenwijze n. 1. het plantgoed uitrapen uit den geheelen bijeengebrach- ten aardappelhoop, ten volle is af te keuren. Wij moeten ons plantgoed uit rapen bij het uitdoen der aardappelen. Dan nemen wij enkel plantgoed van die struiken, die ons onder alle opzichten voldoen, zelfs zal men nog bij het uit doen van de op voorhand gemerkte struiken waarvan de opbrengst te wen- schen laat, liefst geen plantgoed nemen. Na dat de uitlezing zorgvuldig ge daan is, worden de uitgekozene knollen in eene goed verluchte droge plaats ge bracht, waar het overtollige sap wordt uitgezweet.Daarna brengt men de aard appelen in de bewaarplaats om ze te overwinteren. Hier weer besfaat er bij onze Vlaam sche boeren een zeer slechte doenwijze, 1. het op hoopen gieten der aardap pelplanters. Wanneer wij de aardappe len te dik opeen gieten, liggen zij te warm, de sapwerking begint na eenigen tijd en de aardappelen brengen overtol lige, lange scheuten voort die later moe ten afgedaan worden. De eerste ontwakende oogen geven steeds de beste scheuten of botten. Ge beurt die doorschieting door overtollige warmte en als de aardappels liggen op gehoopt, dan krijgen we lange water achtige scheuten. Die scheuten nemen al het beste voedsel uit den aardappel weg, waardoor dan later de eerste groei van de plant veel wordt belemmerd. Daarom zullen wij onze aardappelen overwinteren liefst in bakjes, die zoo geplaatst zijn dat de lucht toegang heeft tot de aardappelen. Beschikken wij over geene bakjes, dan zullen wij ze toch steeds zoo bewaren dat de doorschieting gedurende den winter wordt tegenge werkt. Bij het geven dezer wenken hebben wij de gemakkelijke uit te voeren midde len in 't oog gehouden. Wij zijn er van overtuigd dat bij de toepassing derzelve onze landbouwers veel voordeel zullen behalen. H. L. In den strijd om het bestaan, die dage lijks door millioenen en millioenen men schen wordt gestreden, staan de belan gen van voortbrenger en verbruiker meestal tegen elkaar. Om zoo goed mo gelijk door het leven te komen, werkt en zorgt de verbruiker met lijf en zielvoor hem is er alles aangelegen zich het noo dige zoo gemakkelijk mogelijk aan te schaffen. De voortbrenger tracht zijne produk- ten aan zoo'n hoogen prijs mogelijk aan den man te brengen, omdat hij ook evenals de verbruiker zoo goed mo gelijk door het leven wil. In tijdstippen van welvaart, als han del en nijverheid bloeien, is die strijd niet zeer sterk en wordt hij niet al te hard nekkig gevoerd daar iedereen dan over finantieele hulpmiddelen in genoegzame hoeveelheid beschikt, om zich het noo dige aan te schaffen, maar toch zullen de belangen van den zwakke, 't is te zeggen van hem die met het minst hulp middelen is bedeeld in dien gedurigen kamp steeds in 't gedrang komen. Dat ondervonden wij, boeren, reeds dikwerf genoeg 1 Daarentegen wordt die strijd soms met eene drieste hardnekkigheid ge voerd, zulks gebeurt als het economisch leven der samenleving in de war is, of als handel en nijverheid krisistijden heb ben te doorworstelenals de concurren tie zich scherp laat gevoelen. In dergelijke tijden verscherpt de strijd om het bestaan tusschen de ver schillende volkeren en ook tusschen de burgers van 't zelfde land. Om dien gedurigen strijd gemakkelij ker tot een goed einde te voeren, werd het syndikalisme geboren en staan we tegenwoordig in eene gansch georgani seerde samenleving, waarin alle standen zich sterk aaneensluiten, om zoo met vereenigde krachten, beter het beoogde doel te bereiken. Om nu de macht van het syndikalisme zoo breed mogelijk in hun eigen voor deel te kunnen aanwenden, komen in den schoot van syndikaten en vereeni- gingen van allen aard coöperatieven, inrichtingen van onderlinge hulp, koop- en verkoopafdeelingen en meer soortge lijke tot stand. Al die instellingen dragen veel bij, om den welstand te bevorderen en van daar de zedelijke en stoffelijke belangen van zoo n georganiseerde stand te dienen. Onder alle nijverheden is de land bouw de onontbeerlijkste. Schier geen enkele menschelijke behoefte kan vol daan worden zonder landbouwvoort- brengselen. Naast de ontzaglijke voed selvoorziening waarvoor de landbouw op allereerste plaats heeft te zorgen zijn zijne producten nog van overgroot be lang voor vele nijverheden. Schoon nu, de landbouw de noodza kelijkste is van alle nijverheden zijn de landbouwers steeds nog aan minachting prijs gegeven. Toen zich, als onvermijdelijk gevolg van den oorlog een groote schaarschheid aan mondbehoeften voordeed, werd er vanwege de verbruikers een hardnek- kigen kamp tegen de prijsstijging van mondbehoeften ingezet. De middelen door de verbruikers, daartoe aangewend, waren niet altijd eerlijk. Grootstadsche en voornamelijk Brusselsche bladen, schenen het er op aan te leggen, om den schijn van minach ting die de massa van het Belgisch volk tegenover ons voelde, meer en meer te doen oplaaiën en spaarden niets, om die minachting in vijandschap te doen over gaan. Een of ander sentatiebericht over de woekerwinsten door de boeren gedaan tijdens den oorlog over hunne onmenschelijke geldzuchthunne bar- baarsche gierigheid en meer dergelijke, werden dagelijks in de bladen ingelascht. Tot in hoogere kringen voelde men de minachting en verachting tegen het boe renvolk, met den dag aanwinnen. Alles wat in de samenleving aan onrechtvaar digheid bestond, werd de boeren aan gerekend. Zij alleen waren de zonde bokken, waaraan alle schuld moet wor den aangerekend. Dat al diegenen die zich met het ver werken, verkoopen en verhandelen van landbouwproducten bezighouden, er hun brood mee verdienen, de grootste schuldigen zijn van hooge peil der le vensduurte, werd niet eens gedacht 1 Nochtans is zulks gemakkelijk waar te nemen 1 Hoeveel duizenden en duizenden zijn er niet die door het verwerken en ver koopen van vleesch, eieren, boter, kaas, meststoffen en veevoedergranen, plan ten, zaden, dieren, enz. niet alleen rijke lijk leven, maar zelfs na weinige jaren hunne zaken kunnen vergrooten of gaan rentenieren met het geld dat ze door hunnen handel op eerlijke of oneerlijke wijze hebben gewonnen Zulke handelaars of om juister te zeg gen tusschen-personen, worden rijk met de winsten die ze behalen, of leiden er toch een rijkelijk leven mee terwijl daarentegen de landbouwer moeilijk door het leven kan, en slechts een nood gedwongen, bekrompen leven leidt. Daar blijft het grootste deel der winsten die op de verbruikers wordt gewonnen en gewoonlijk winnen die tusschen-han- delaars zooveel op enkele uren of dagen, als de landbouwer op een geheel jaar. Om ons, boeren, dan te bedanken voor het geld dat zij aan die mannen toe laten te verdienen, smijten zij ons dan nog een heelen boel lieve benamingen naar het hoofd en sparen vele dier han delaars dan nog geen enkel middel, om de buitenmenschen om den tuin te leiden. Om dit alles tegen te gaan, moeten ons boeren er meer en meer worden toe aangezet zooveel mogelijk zelf hunne produkten te verwerken en ze recht streeks aan den verbruiker af te zetten. Daar ligt een groot middel om door den boerenstiel een beter bestaan te verwer ven. De strijd tusschen voortbrenger en verbruiker is wel dezelfde die gestreden wordt tusschen Tcapitaal en arbeid. De werkgever tracht zijn werk zoo goed koop mogelijk af te krijgen, terwijl de arbeider naar het hoogste loon streeft. In dezen kamp kwam het reeds meer maals tot botsingen die alleen konden opgelost worden door de tusschenkomst van den... STAAT 1... Er werden onderhandelingen gevoerd tusschen afgevaardigden van werkge vers, werkers en het Staatsbestuur en er werd in de meeste gevallen eene oplos sing gevonden waarin de beide partijen genoegen vonden. Zoo ver moeten we het krijgen met den landbouw. De syndicaten van land bouwers moeten zich de moeite getroos ten te berekenen of het bedrijf 't is te zeggen het werk hunner leden wel winst gevend is. Die winst bestaat niet in het ontvangen van een dagloon, maar in de prijs hunner te verkoopen waren. Is die prijs te laag, dan wint de landbou wer niet genoeg. En dan Werkstaking of iets derge lijks Daar kunnen we ■ook wel komen, zoo de Staat ons de voldoening niet geeft, die hij aan de werklieden gaf, na melijk de tusschenkomst als scheids rechter. Hoe kan de Staat tusschenkomen 1° Door het stellen van laagste prijzen zooals ze eens hoogste prijzen stelde. 2° Door onze voortbrengst te be schermen tegen vreemde mededinging. 3° Door de invoer te bevorderen van vetten en voeders, om de prijzen die he den veel te hoog zijn voor de meeste ar tikels naar omlaag te drukken, en onze uitvoer van vetten en veevoeders in de mate tegen te houden. 4° Door het zoeken van afzetgebieden waar wij onze waren kunnen uitvoeren tegen behoorlijke prjjzen. 5° Door meer andere te zoeken mid dels die er toe meewerken de prijzen van sommige te laag gevallen waren omhoog te heffen, om op die manier aan den voortbrenger van landbouwwaren een behoorlijk loon te verzekeren. Maar dan, wanneer de landbouwer een behoorlijk loon heeft, zullen de ver bruikers in opstand komen, want juist dan zullen de prijzen gestegen zijn. Door onze verdediging, door de tus schenkomst van den Staat zal het bewe zen worden in hoever de prijzen der waren verrechtveerdigd kunnen worden en het kan tot geene botsing komen tus- LatOtes»

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1