REDTU ZELVEN Arbeid adelt SYNDICALISME V. O. s. I Rond een tentoonstelling trait en ondetpfodokten PRIJSKAMP VAN AARDAPPELVELDEN. Overdrachtsbelasting en de handboaiaera. Landbouwweekblad Keuringen en Wedstrijden voor Dekhengsten, Alle Ouci'Strijders moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. ZONDAG 24 SEPT. 1922. Prijs 10 centiemen. 4de JAARGANG Nr 195. Abonnementsprijs t 5,00 frank 's jaars. Men schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Het is algemeen gekend dat bijna al de klassen en standen der samenleving vereenigd zijn in syndikaten. De sterkte dezer hangt grootendeels af van de ver houding der aangesloten leden en ook van den goeden of slechten wil der deel nemers. Door verhouding der aangeslo ten leden verstaan wij het procent der zelfde ambtgenooten die deel maken van het syndikaat, want het is gemakkelijk te verstaan dat als bijvoorbeeld slechts 30 of 40 "Io der schoenmakers bij den vak bond der Crispijnszonen aangesloten zijn, dit syndikaat alle kracht mist omdat het zijn wil niet kan doen uitvoeren door een groot deel dezer stielemans, dewelke dan, ieder van zijnen kant, alle middelen zullen gebruiken om werk te hebben, zij zullen aan kleiner loon werken en lie ver eenige uren meer kloppen om de klanten aan te lokken. Als allen zouden vereenigd zijn in eenen bond zou het minimum loon door het syndikaat vast gesteld worden en zou den verbruiker wel verplicht zijn den gevraagden prijs te betalen, omdat hij nergens beterkoop kan gediend worden. Wij geven als voorbeeld de schoen makers, niet omdat deze lieden niet ver eenigd zijn, maar omdat we toch eene klas moeten noemen. Het ware zelfs moeilijk ten huidige dage nog eene klas te vinden die niet sterk aaneengesloten staat en dit niet alleen onder handwer kers, maar zelfs onder de intellectueelen. Zoo hebben we de syndikaten der no tarissen en der geneesheeren. Deze laat- sten bijzonderlijk trekken goed aan de zelfde koorde, want als deze heeren ge zamenlijk beslissen dat een visiet 10 fr. kost, moet men niet denken een Esculap in huis te krijgen voor 8 of 9 fr., neen, den vollen prijs afdokken of bij Pierlala gaan wonen zonder geneeskundige tus- schenkomst. De boeren alleen zijn weerspannig aan een welingericht syndikaat, zij den ken dat hunne eenige redding bestaat in 't aankoopen hunner benoodigdheden aan den laagst mogelijken prijs. Zij hou den hierin dan zelfs nog altijd geene re kening van 't verschil van hoedanigheid en nochtans ze weten zeer goed, en dan nog bij ondervinding, dat de waren die zij zich aanschaffen moeten, veelal eene kwestie van vertrouwen is. Zoo bijvoor beeld is het aan het uiterlijke van eenen plantaardappel niet uit te maken van welken grond en /uit welke streek hij herkomstig is. Evenzoo het zaaigoed. Ook de scheikundige vetten zijn licht te vervalschen met keukenzout en anders zins, want men waarborgt niet altijd den inhoud. Als de boer dan maar één frank kan besparen op zijne uitgaven, denkt hij eene goede zaak gedaan te hebben en nochtans hoe dikwijls reeds is hem het tegendeel bewezen Heel anders is het gesteld met de pro- dukten die hij te verkoopen heeft. Zijn vee moet hij afstaan aan de prijzen die de koopmans er willen voor geven, want 't is het buitenland dat de markt bij ons maakt. Immers in Zuid-Amerika vooral is er slachtvee voor handen in ontzag lijke massas, maar de invoerders zouden hun zeiven benadeelen moesten ze te groote hoeveelheden invoeren. Zij voe ren in naar gelang der noodzakelijkheid, om de prijzen eenigszins staande te hou den en onze boeren zijn daar recht- streeksch de slachtoffers van. In Amerika kost den aankweek niets. Het hoornvee leeft daar eenigszins vrij in kudden op weiden zoo groot als onze kantons, het wordt er groot met wat de natuur schenkt en de prijs is ook buiten gewoon laag. Maar gansch anders is de toestand hier, waar bijna al het voeder peperduur moet aangekocht worden. Thans is het ook deerlijk gesteld met de aardappels. De opbrengst belooft veel, ja, alhoewel ze toch overroepen is, maar de prijs loont nog het uitkappen niet. Aan wie is de schuld van deze wan toestanden Eerst en vooral aan de Re - geering, maar ook grootendeels aan de boeren. De raadgevers van het Goever- nement zijn meestal lieden die van den landbouw niets weten en die de zaken hoegenaamd niet kennen, maar als wij allen in machtige syndikaten vereend waren zouden we ons in de Regeerings- kringen kunnen doen hooren. Wij zou den zelf aanwijzingen kunnen geven wat er dient gedaan te worden in 't voordeel van den landbouw, zooals bijvoorbeeld 't beperken van den invoer. Wat zagen we toch na den wapen stilstand als de nijverheidskrisis uitbrak. Onder den druk der werklieden werd het Krisisfonds gesticht, de Regeering moest de werkeloozen onderhouden en nu de Landbouwkrisis heerscht, wat ge beurt er thans Welke maatregelen worden er genomen om de boeren te helpen De eenige hulp die er ons ge schonken wordt is deze van 'tMinisterie van Financiën, dat ons bedienden zendt om onze belastingsbiljetten te helpen in vullen Nochtans er is hulp noodig. Om 100 kilos lijnmeel te kunnen koo- pen moeten we 700 kilos aardappels verkoopen. De maïs kost duurder dan onze tarwe. De afval van graangewas sen moeten we inkoopen aan prijzen die bijna zoo hoog gaan als die onzer brood granen. Onze ajuin kan aan geene prij zen verkocht worden. De hop is totaal mislukt, want van vele uitgestrekte vel den zal er geen frank ontvangen wor den. En wat wordt er gedaan? Wie gaat in 't Ministerie die toestanden kenbaar maken Als we machtig aaneengesloten waren en ons niet lieten verdeelen door die onnoozele politiek zouden onze syndi katen het doen. In naam van miljoenen landbouwers zouden we kunnen be scherming vragen en desnoods eischen, maar thans zijn we onmachtig door onze verdeeldheid. We werken onder het loon, kloppen vele uren meer dan ande ren, slaven jaar in en jaar uit en worden, omdat we elementen zijn van rust en orde, aanzien als paria's der samenle ving. Maar eens toch, boeren, zal de maat overloopen, eens zullen onze oogen opengaan en dan eerst zal het hek ken van den ouden stijl afgerukt worden. MEA CULPA. Deze wedstrijden voor inlandsch ras, zullen plaats hebben A) Voor de omschrijving Gent, te Gent (Nieuwe beestenmarkt), den Maandag 16 October, te 9 ure. b) Voor de omschrijving Eekloo, te Eekloo (Groote Markt), den Woensdag 18 October, te 10 ure. C. Voor de omschrijving Ninove, te Ninove (Graanmarkt), den Donderdag 19 October, te 8 1/2 ure, D) Voor de omschrijving St-Niklaas, te Sint Niklaes (Stadhuis), den Maandag 23 October, te 10 ure. E) Voor de omschrijving Geeraards- bergen, te Geeraardsberben (Groote Markt), den Woensdag 25 October, te 9 ure, F) Voor de omschrijving Oudenaarde, te Oudenaarde (Stadhuis), den Maan dag 3o October, te 9 ure. De wedstrijden voor ee provinciale premien, en, indien er eene plaats grijpt, voor de bewaringspremiën van 6000 fr., zullen gehouden worden te Gent (Nieu we Beestenmarkt), den Maandag 6 No vember, om loure. AFDEELING AALST. We herleven I De N.S. B. ers van Aalst hebben klaar gezien, 't Geval De Beuckelaere, 't wapen dat N. S. B. tegen de V. O. S. had gekeerd, is in zijn eigen borst te recht gekomen, 't Spreekwoord zegtDie een put graaft voor een an der, valt er zelf in, is eens te meer be waarheid. Onze werking begint en alles laat verhopen dat ze zal krachtdadig wezen. Alle makkers, de weduwen en de rechthebbenden, kunnen inlichtingen bekomen voor wat hunne belangen be treft op gelijk welk gebied, alle Zater dagen in 't lokaal Redt U Zeiven of boerenbond (best voor makkers van den buiten) s' Zaterdags van 2 tot 6 uren 's namiddags, in St Jans Gasthof, Statie plein. Verders alle dagen van 8 tot 9 uren 's morgens, bij Herssens Leon, notaris, Korte Zoutstraat, 30, Aalst. Namens 't voorloopig Bestuur, van De maatschappij Vooruit door Sta die en Samenwerking heeft het goed gedacht opgevat, dit jaar, nu er over productie van fruit is, een tentoonstel ling te geven niet alleen van fruit, maar ook van alles wat van fruit voortkomt als dranken, confituren, geleien, enz., alsmede van de werktuigen en gereed schappen die dienen moeten om fruit te verzenden en tot onderprodukten te verwerken. Bovendien zullen de HH. Voorzitter en Secretaris der maatschappij voor drachten geven over 't verzenden en 't benuttigen van fruit, op Zondag 24 Sep tember van 3 tot 5 uren namiddag in de zaal van het Belfort, waar het fruit zal tentoongesteld zijn. 't Ware misschien den landbouwers zeer aangenaam en nuttig zoo ik hen, in dit artikel, eens al de voordeelen opsom de welke ze uit dergelijke tentoonstel ii> gen kunnen putten. Tegenwoordig kó men er van langs om meer boeren die de studie genegen zijn, die alles in 't werk stellen wat maar eenigszins moge lijk is om van alles, wat den boerenstiel betreft, volledig op de hoogte te gera ken. Aan hen zeg ik dat al de artikels welke ik dit jaar reeds over fruitteelt heb geschreven niet kunnen opwegen tegen het voordeel te trekken uit een enkele tentoonstelling. Daar leert ge meer op een enkele uur dan sommige lieden, die zich van alles op de hoogte wanen, op een gansch jaar. Op een it toonstelling immers wedijveren al de deelnemers om de beste variëteiten, de schoonste typen uit te stallen deze die 't best geschikt zijn voor boomgaard, voor pyramide, spilvorm, struik, muur enz.g'hebt daar keus te over van alles wat ge wenschen zoudt, om het doel dat ge beoogt, te bereiken. Zoo bijvoorbeeld ge wenscht een boomgaard aan te leggen waar fruit- en veeteelt gepaard gaan, bezichtigt de verzameling boomgaardappels en -peren, doet zelf een keus en vergelijkt met den uitslag van den prijskamp, ge wenscht een boomgaard waar fruit- en groenten- kweek gepaard gaan, bewondert de ver zameling voor struik en spilvorm, raapt er de beste uit, gewoonlijk deze welke 't meest voorkomen en vergelijk met het oordeel van den jury. Ge hebt in uwen boomgaard of fruithof verschillende va riëteiten, vergelijkt uw uitslag met de prachtvruchten der tentoonstelling, ziet wat ge bekomen hebt en wat ge met een oordeelkundige bemesting, ten gepasten tijde en in voldoende hoeveelheid toege diend, bekomen kunt. Wie variëteiten te vervangen heeft, boomen te verjeugdigen of te planten, kiest wat hem best kan bevredigen. Wie zich voorbereidt tot het examen over fruitboomteelt die gaat er henen om de fruitkunde te leeren, om 't sorteeren, 't benuttigen, 't verzenden enz. in te stu- deeren met naar de voordrachten te luisteren, de onderprodukten van fruit te bezien, de toestellen te vergelijken on der oogpunt van werk en waarde enz. enz., honderden dingen zijn daar te lee ren voor wie leeren wil. En denkt toch niet, landbouwers, dat ge niets meer leeren moet, want hoe meer men weet, hoe meer men beseft dat men nog niets weet. Een tec toon stelling is nuttig voor iedereen, voor mij zoowel als voor anderen. Zaterdag bezoekt ge de markt, waar om eens niet naar de tentoonstelling gaan kijken In den achtermiddag van Zondag weet ge niet goed hoe den tijd te dooden, gaat luisteren naar de voor drachten, bezichtigt de tentoonstelling, vraagt uitleg, men zal u alles bereidwil lig geven, teekent aan en bijzonder be werkstelligt wat goeds ge daar gezien hebt. 't Volk van Aalst en omliggende, dat reeds eind en verre staat bekend om zijn vooruitstrevende gedachten, moet naar de expositie stroomen om zich, van alles wat de fruitteelt betreft, volledig op de hoogte te stellen. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. Leest en verspreidt ons blad. In al de kringen waar men zich om den toekomst van den landbouw bekom mert, legt men er zich ieverig op toe de dreigende crisis te vermijden en 'den Belgischen landbouw op de baan van den vooruitgang te zetten. Een der meest doeltreffende middels daartoe aangewend, schijnt ons onbe twistbaar het inrichten van prijskampen voor vruchten te velde. R. U. Z. kon niet nalaten een der eersten te zijn om dergelijke prijskampen in te richten. Om het spel op touw te zetten heeft ze dit jaar een grooten prijskamp van aardap pelvelden ingericht. Het bestuur heeft ons de eer aangedaan ons onze mede werking te vragen voor het bezoek der velden, en die hebben we natuurlijk met de grootste voldoening verleend, gelijk wij ze bereidwillig verleenen aan allen die er ten voordeele van den landbouw beroep willen op doen. Wij hebben met innig genoegen be- statigd dat de prijskamp overal den grootsten bijval genoot, dat hij op den buiten veel belangstelling verwekte. Hij zal dus heel natuurlijk een weldoende geest van wedijver verspreiden die voor de toekomst van den landbouw de beste gevolgen zal hebben. Voegen wij er bij dat de inrichting onberispelijk was. Het staat buiten kijf dat de prijskam pen van vruchten te velde een bijzonder belang aanbieden. Ze zetten deskundi gen in betrek met een groot getal boe ren ze laten het vergelijken toe van v erschillige doenwijzen van bemestin gen, van soorten enz. Het bezoek van een groot getal velden levert nuttige aanduidingen nopens de vijanden der gewassen, zwamziekten, kevers enz. Voor't geen namelijk de aardappel teelt aangaat is dit belang alhier bijzon der groot, aangezien deze cultuur op onze velden denzelfden rol speelt als den beetenteelt in andere streken, voor het verbeteren van het land en het versprei den van meer intensieve uitbating. De aardappel is immers een der eenige vruchten die onze boeren soms verkoo pen. Om aan dezen rol van verbetering en vooruiigang der cultuur niet te kort te blijven moet de aardappelteelt op doel matige wijze geschieden.Wij hebben be- statigd —niet zonder eene zekere teleur stelling dat het beste middel om goede uitslagen te bekomen voor den gewonen boer, ligt in het aankoopen van versch plantgoed, d. i. van plantgoed herkomstig van de streek waar de aar dappeloogst thuis hoort Industrie uit Polen, de andere variëteiten uit Holland en voor deze laatste, van velden met een hoog keurcijfer. Heer Van Bavel was het hieromtrent met ons volkomen eens. Hier, in dit gewest, kan veredeling be studeerd worden door specialisten. De gewone boer zal ze misschien niet kun nen toepassen, alswanneer we inland- sche soorten zullen bezitten of toen men doeltreffende middels zal gevonden heb ben om de alhier woekerende ziekten te bestrijden. Thans is men genoodzaakt zijn poot- goed te vernieuwen. De voornaamste ziekten die hier woekeren zijn de Rhi- zoetonia, het topbont en de krul, soms het ringvuur en zeer zelden de oude plaag of phytophtora. Buiten de plaag en misschien de rhizoetonia kan men schier geene van die ziekten rechtstreeks bestrijden en ze zetten zich voort met een verbazende snelheid. Onze bouw laag schijnt er van vergeven en daaruit spruit de noodzakelijkheid voort ons tot den vreemden te wenden. Benevens het vernieuwen van het plantgoed, speelt de bemesting een groo ten rol in zake aardappelteelt. Wij dur ven gerust vaststellen dat, indien men goed plantgoed gebruikt, er van de aard appel schier nooit te veel kan gevet wor den, op een voorwaarde dat de bemes ting niet eenzijdig weze, 't is te zeggen dat men eene volledige bemesting toe- passe. Men geeft te veel stikstof alleen. Vele boeren, wanneer de nitraat hun geen voldoening meer geeft, gebruiken ammoniak, hetgeen nagenoeg hetzelfde is. Phosphaat en potasch worden te veel, veel te veel verwaarloosd. Onze verstandigste landbouwers gebruiken die waren tot hun groot profijt en voldoe ning. Wij hebben in zake bemesting het overleven van eenige antieke, ouder- wetsche gedachten kunnen bestatigen zooals men moet het ontwikkelen van een groot bladergestel vermijden bij den aardappel, dus niet te overvloedig ge bruik maken van nitraat, beer of ammo niak. Wij hopen dat de vergelijking van hunnen uitslag met dien van meer mo derne boeren, deze brave lieden van dwaling zal overtuigen. Over 't algemeen hebben wij het werk onzer boeren moeten bewonderen, meestal zijn de uitslagen wonderschoon, soms zijn ze prachtig. De Kruger zal zeer veel opbrengen en indien het weder wat genadig is zullen Roode Star en Industrie niet minder geven. De Pool- sche industrie, een schoone, goudgele aardappel was bijna overal wonderbaar en zekere velden hebben wij met verba zing bekeken, o. m. het veld van den Heer Jos, Schockaert, te Erondegem. Dit veld, dat zeer groen en frisch stond, dat laat geplant werd, gaf op den datum van ons bezoek ongeveer 3 kgr. per struik. De Wet gaf min voldoende uit slagen de Bravo was voor 't algemeen wat beter. Deze laatste variëteit levert een puike tafelaardappel. Wat ook zeer in 't oog vallend was, dat is de afstand tusschen de roten en de struiken. Wij hebben bevonden dat ten Noord-Oosten van Aalst (Welle, Teralphene, Moorsel, Herdersem en aanpalende gemeenten) de aardappelen veel wijder stonden dan langs de andere zijde van Aalst (Lede, Erondegem en omliggende). In het algemeen was de opbrengst veel grooter daar waar de aardappels wijder stonden. Ik denk dat een landbouwers die goed plantgoed koopt en voldoende bemest niet meer dan 60 tot 70 kuilen zou mo gen zetten op eene roede. Sommigen zet ten er tot 90 en 100, hetgeen veel te veel is. Wij raden de landbouwers aan eene proef te doen met eene planting van 60 a 70 roeden, hetgeen hen veel zal doen sparen aan plantgoed en hen eene veel hoogere opbrengst zal geven. In korte woorden kunnen wij ons be sluit samenvatten. Die schoone oogsten wil bekomen moet 1° Goed plantgoed gebruiken 2° Overvloedig en doelmatig bemes ten 3° Niet te dicht planten 60/70 indien men 1° en 2° toepast. Wij sturen onzen besten dank tot onzen achtbaren gezeken keurmakker de Heer Van Bavel en tot al degenen die onze taak vergemakkelijkt hebben. Er dient opgemerkt dat lieden punten verloren uit rede van onvolledige be mesting, dikwijls Nitraat of Ammoniak alleen, in plaats van eene volledige be mesting die bestaat uit Stikstof (mest, beir, nitraat, ammoniak). Phosphoorzuur (superphosphaat, staal- slakken). Potasch (kaïniet of potasch). Kalk (landkalk). Er dient opgemerkt dat sommige de zer meststoffen niet alle jaren dienen ge bruikt te worden, zooals landkalk.Even wel moet het land voldoende kalkstof bevatten. Eene bemesting met stikstof alleen geeft aan den aardappel eenen slechten smaak en vermindert de voedende waarde op groote schaal. D. BRICOUT. Te naaste week zullen we de uitslag laten kennen der keuringen. worden uitgenoodigd op Zondag 24 September, om 2 1/2 uren, ten lokale van den Boerenbond Redt U Zeiven,, Nieuwstraat, 2, Aalst, om over te gaan tot de definitieve inrichting van den Vlaamschen Oud-Strijdersbond. Weduwen, weezen en rechthebben den van gesneuvelde makkers zijn ook bij deze uitgenoodigd. ALLEN OP POST! Die belasting wordt bij overdracht van roerende goederen ten bezwarende titel geheven. De menschen moeten ge durig koopen en verkoopen, verwisselen en ruilen om te leven en geld te verdie nen levensmiddelen, kleederen, meube len enz, Ieder van die verhandelingen is een overdracht van eigendom dit wil zeggen, dat de verkooper den eigendom van het voorwerp dat hij verkoopt, overdraagt op den kooper. Ik bezit een koe, 'k verkoop ze aan den slachter de eigendom van het dier is overgegaan van mij op den slachter overdracht, dus belasting te betalen, Wanneer ik dieren, vruchten, vee voeder, granen, zaden, enz. koop, ver koop, ruil of verhandel, zal er eene be lasting van 1 ten honderd op de ver kochte waren geheven worden. Doch ik voeg er aanstonds bijMen moet maar betalen op 't oogenblik dat de levering geschiedtdus om belast baar te zijn, moet er eene werkelijke le vering plaats hebben. De belasting is slechts toepasselijk op de overdracht van roerende goederen dus niet op de overdracht van land en huizen. En dan nog'maar op de over dracht van roerende goederen vallen niet onder de belasting. De landbouwers zullen dus bij hun koopen en verkoopen met deze nieuwe belasting moeten rekening houden. Ze moéten oppassen, om telkens wanneer ze belangrijke leveringen doen, aan den kooper eene faktuur af te geven .[waarop zij de noodige zegels plakkenzij moeten anderzijds voor al hun belangrijke aan koopen eveneens opletten of de noodige zegels geplakt en vernietigd zijn. Inge val die factuur met onbruikbaar gemaak te zegels niet kan vertoond worden bij gebeurlijk bezoek der kontroleurs van den fiscus, zijn kooper en verkooper bei den strafbaar. De belasting valt als octrooi en dou anen rechten ten laste van den kooper. (B. W.) Zekere waren en leveringen zijn vrij van belasting, men dient dus onder scheid te maken. Indien de koop of verkoop van waren gedaan wordt om verder verhandeld, verwerkt of verkocht te worden, dan moet de taks betaald worden. Nochtans ontslaat de wet van de be lasting alle verhandelingen die de 30 fr. niet overschrijden zijn ook vrij van be lasting de levering van aardappels, van bloem aan de bakkerij. Een landbouwer verkoopt koeien, zwijnen, tabak, hop hij moet hierop eene faktuur afleveren en aan de belas ting voldoen op deze faktuur koopt hij dergelijke waren dan moet hij zelf een factuur vragen. Indien een verkoop gedaan wordt rechtstreeks aan den verbruiker door den voortbrenger en indien de verkochte waar de som van 150 fr. niet overtreft, dan is geen taks verschuldigd; een land bouwer mag alzoo eieren, melk, kaas, boter, tarwe, viggens enz. verkoopen, om verbruikt te worden zonder taks te betalen. Eveneens mag men bij den win kelier en kleinhandelaar de benoodigd heden voor zijn huishouden aankoopen, maar nochtans met het doel ze zelf te verbruiken. De landbouwers hebben er alle be lang bij zich met deze nieuwe schatting in regel te stellen. Zij moeten zich een faktuurboek in dubbel aanschaffen, waarop men klaar en duidelijk het nood zakelijke schrijven kan en waarop men verplicht is de zegels 1 t. h. van de ver kochte waar te plakken. Zoo zal men b.v. wanneer men een paard verkoopt van 2000 fr. op deze faktuur voor 20 fr. zegels aanplakken, voor de helft op het stuk dat men be houdt en de helft op de factuur dat den kooper overhandigd wordt. Zoodat de betaling van de taks bij kooper en ver kooper kan bestatigd worden. Deze ze gels moeten dan ook onbruikbaar ge maakt worden. Ik voeg hier nogmaals bij dat deze 20 fr. den kooper moeten aangerekend worden buiten zijne koop som en hij dus 2020 zal te betalen heb ben. Deze voorschriften moeten ook stipt

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1