REDT U ZELVEN i Arbeid adelt NINOVE E I s ir Hoe een boomgaard aangelegd Landbouwweekblad Schouder aan Schouder DE HOP moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. Fruit verzendingen. Leest en verspreidt ons Blad. lik té> ne* f-fet J-foe^je dep Qoepin ZONDAG 1 OCT. 1922. Prijs 10 centiemen. 4de JAARGANG Nr 196. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Het kan niet genoeg gezegd en her haald worden dat de landbouw in België en bijzonderlijk in Vlaanderen omdat hier te lande de klein-boeren de over- groote meerderheid uitmaken een moeilijke krisis te doorworstelen heeft Velen onder ons zijn daar nog niet ge noeg van overtuigd. Met verbaasde oogen kijkt men naar het vroeger zoo machtige en rijke Duitschland en zijn tegenwoordig akeligen toestand op gel delijk gebied een mark is amper een half centje waard. En nochtans daar is nijverheid en landbouw Het is niet onmogelijk dat het kleine België omringt van rijke en naar winst hongerige landen in afzienbaren tijd hetzelfde lot te wachten staat. Zijn wij op onze hoede voor die mogelijke ramp nemen wij onze voorzorgen Deze on zekerheid kwelt de ernstig nadenkende menschen zij worden er niet wijs meer uit. Voor ons kan het al niet veel slechter meer gaan als men bedenkt dat de aardappelen aan 10 fr. verkocht wor den een vooroorlogsche prijs I Ter wijl al wat wij zelf moeten aankoopen vier en vijf maal duurder kost dan vroe ger. Hebt ge al eens berekend hoeveel gij er aan toelegt bij een dergelijken aardappeloogst? Uw uren werk, de sleet op uw alam, de pacht van uw land (dat het eigendom of huurland zij, alles moet in rekening gebracht worden), de prijs van uw mest en vetten, uw plantsoen enz. Degene die boekhouden, kunnen het dadelijk uitcijferen ze hebben het mis schien al gedaan en dan kennen zij de droeve uitkomst van dit vraagstuk. Een mensch moet vooraf voor zijn korst brood werken en dan daarbij nog wat winst trachten te maken tegen den dag van morgen. Doch wat gedaan als men moet wer ken, hard werken van den morgen tot den avond, niet met winst, maar met 'een ontstellend verlies. Waar moet dat naartoe Een werkman verdient een schoon loon, de handelaars maken win sten van honderd per honderd, de kapi talisten speculeeren zich vet en hun fa brieken geven de schoone winsten, de boer alleen moet kreveeren. Veronder stelt daarbij nog dat ons franksken ook eens den dieperik ingaat, dan worden wij heel en al versmacht door de vreem de mededingers, die nu reeds het strop dichter en dichter om onzen hals snoe ren. Is het dan wonder dat de grootste sukkelaars de boerderij verlaten en voor hun dagloon buiten of binnen de grenzen gaan werken acht uren in plaats van dag en nacht en daarbij zonder kommer of hoofdbrekerij Men zou moeten een hardvochtig mensch zijn om vrouw en kinderen en zich zelf van honger te laten omkomen in plaats van elders werk te gaan zoe ken. Allen spannen samen-- tegen den boer, groot en klein, rijk en arm en wij jammeren en klagen en zouden niet sa menspannen 1 Wij zijn nog kinderen op gebied van vereeniging. Moeten misschien de tijden nog veel verslechten, moeten wij heele- maal tot den bedelzak veroordeeld wor den eer wij wijs zullen zijn om op te staan koppig, vastberaden, hand in hand en schouder aan schouder. Het werkvolk zal met messen vechten onder elkaar voor een woord, voor een gebaar, maar als er spraak is van lots verbetering, kwestie van hun bestaan dan zijn ze als broeders en strijden eens gezind een voor allen en allen voor een. Onder oas zijn er nog te veel vol nijd en jaloezie die de minste veet niet kun nen vergeten. En nochtans, iedereen weet het, de vereeniging en de samenwerking alleen kunnen ons redden. Er ontbreekt alleen maar een beetje goeien wil. Niet alleen op gebied van verkoop en aankoop moeten we samenwerken, maar op velerlei ander gebied.Op verschillige gemeenten zijn er boeren die zoo mal kander verstaan dat zij hun werk dat één alleen niet kan verrichten te zamen doen. De eene heeft paard en kar, de andere nietde eerste doet het land om, bewerkt het, doet 't vervoer enz.de tweede helpt in evenredigheid mee aan 't werk van den eersten. Zoo verhelpen zij aan het gebrek aan landbouwwerk- lieden, besparen de hooge loonen, die een boer moeilijk kan betalen en hun werk is goed en met de meeste vriend schap gedaan. Verleden Zondag had te Yperen ter gelegenheid van een landbouwtentoon stelling een kongres plaats voor de boe ren van de verwoeste gewesten. Merk waardige verslagen werden daar voor gedragen, waarvan deze twee onze bij zondere aandacht verdienen de motor- beploeging en het graandorschen met machine. Door 120 motorploegen werden 17000 Hectaren grond beploegd. Ver schillige gemeenten te zamen vormen een centrum of omschrijving, die beschikt over een zeker getal motorploegen en dorschmachienen. Zoo werden er op een jaar bij 274 landbouwers 1,139,758 kg. graan uitgedorschen. Waarom zou den wij hier hetzelfde niet kunnen in voege brengen Er ontbreken handen, die handen moeten vervangen worden door machinen. Is het niet droef bij winterdag in zijn schuur alleen staan te dorschen zou men als de tijd daar is om zijn land om te doen, niet blij zijn dat het geploegd werd en zou men er niet best bij varen. De tijd van zaaien of planten breekt dikwijls aanmen is door een ander werk of door het weer belet geweest, kon een motorploeg hier niet voordeelig bijkomen. Zoolang wij tot daar niet geraken, laat ons dan mal kander verstaan te zamen ons graan uitdorschen, 't is aangenamer en 't gaat sneller, te zamen onzen akker bewerken en we zullen zien dat hier ook de samen werking een schoone en voordeelige zaak is. Er is nog zooveel te doen. De Staat zit in de schuld tot over de ooren en er moeten natuurlijk belastin gen, hooge belastingen in zijn kas ge stort worden. Bij de belasting van Staat en Provincie komen dan nog de gemeen telijke taksen. In menig geval zijn deze taksen voor de landbouwers te zwaar en wel eens onwettig. Daar moeten wij weeral eens te zamen spannen en eens gezind protest aanteekenen tegen die onrechtvaardigheid. Dat is allemaal schoon zal men zeg gen, maar- Op de gemeenten waar een flinke bond bestaat zal dat van zelfs gaan. Als men op tijd vergadert,regelmatig bijeen komt, weet iedereen wat te vertellen en in plaats van het alleen aan Pier en Pauwel in 't oor te blazen, zegt men luidop wat er te zeggen valt, elk die daarover wat weet voegt er zijn woord bij er wordt een besluit genomen en 't is een afgedane zaak. Dan zal men verwonderd staan over den vooruitgang van den bond, iedereen zal gaarne naar de vergadering komen en men zal ondervinden dat alleen door vereeniging en samenwerking op alle gebied veel en nuttig werk te verrich ten is. Schouder aan schouder moeten we staan. Dan zal de wagen aan 't bollen gaan JAN DRIES. Buitengewone algemeene vergadering voor alle landbouwers van Ninove en omliggende op Zondag 8 October, in de afspanning In den Ezel bij Van den Abeele, om 3 uur (let wel op de verandering van de uur). Dagorde 1° Groote redevoering door H. Klop- terop, opsteller aan De Koornbloem 2° De Onderlinge Brandverzekering van R. U. Z. 3° Belangrijke besprekingen, Degenen die, willen fruit verzenden naar Engeland kunnen alle inlichtingen bekomen op ons bureel, Zeebergkaai of bij den heer Victor Meirschaut, Hof te Papegem, Vlierzsle. In een boekje dat ons onder handen valt, lezen we dat de hop van ouds ge kend is, zoodat er sedert onheugelijke tijden melding van gemaakt wordt. In derdaad, Plinus, in zijne natuurbeschrij ving zegt, dat de hop tegen kliergezwel len gebruikt werd en het schijnt dus, dat deze plant vroeger meer als geneesmid del dan tot het samenstellen van bier diende. De kunst van bierbrouwen is noch tans zeer oud want Calumella, een ge leerde landbouwkundige der oudheid, sprekende over het vervaardigen van bier in Griekenland, zegt dat Zythus,, der Grieken een drank was, afgemaakt met hop en koren of gerst. Dat Zy thus zou wel kunnen afgeleid worden van het Duitsch Sieden koken. De kunst van bierbrouwen schijnt dus uit Germaansche streken afkomstig en is te aannemelijker daar een volk zich vooral toelegt op een nijverheid, door de na tuur van zijn grond en zijn klimaat bij zonder begunstigd. Terwijl men in Zui delijke streken, met overvloedige wijn akkers, niet noodig had een gemeenen drank te vervaardigen, moest men in meer noordelijke streken, min voordee lig voor den wijngaardbouw, zich een andere soort van drank zoeken aan te schaffen, samengesteld uit planten eigen aan het klimaattarwe met hop ge kookt. De tijdvoorrang voor het kweeken van hop schijnt aan Scandinavië toe te komen maar onder de provinciëa van het oude België, stond Vlaanderen op den eersten rang, onder opzicht van ge schiedkundige belangrijkheid en naast den kweek van paarden, biën, enz. vin den wij het vervaardigen van bier met hop en gerst vermeld wat bewijst dat den kweek van hop toen reeds in aan merking kwam. De in 1086 gestichte Abdij van Affligem schijnt niet vreemd te zijn aan het invoeren van hop in het land van Aalst en Assche, Dat onder de Regeering van Henricus VIII de eerste hoppeplanten naar Engeland overge voerd zijn, bewijst ook nog dat Vlaan deren in het bouwen vaa hop niet de laatste is geweest. Opzoeken waar eerst de hoppebouw begon, is zoo niet onmo gelijk ten minste zeer moeielijk en dat is overigens ons doel niet. Wat we be trachten is de hoppekweek, in het alge meen belang, tot zijne vorige tijdstippen van luister en winstgeving te doen weer- keeren. Dat de kweek en handel in hop in de 14e en 15e eeuw reeds een der belang rijkste nijverheidstakken was, blijkt uit de edikten door Vlaanderens regeerders uitgevaardigd, welke ook bewijzen met welke zorg en kommer de hop bewaard werd zware straffen werden voorzien voor dezen die de hop zouden verval- schenhet goed plukken en drogen werd aangemoedigd. Zoo zien wij dat in 1404,door Hertog Jan Zonder Vrees, eene jaarlijksche uit reiking van gouden medalies plaats had, met eene kroon van hoppebellen aan die hoppekweekers welke de schoonste en beste produkten ten toon stelden. En zoo werd de hoppekweek een bron van weelde voor de planters van de streken van Aalst. Assche, St Quintens-Len- ninck enz. De hop werd door de kweekers recht streeks ter Stadswaag geleverd en in 't begin der 16'eeuw werden kweeken handel in hop als een der rijkste nijver heidstakken van Aalst aanzien men schatte in de 17' eeuw de opbrengst van 't Land van Aalst aanzienlijker of groo- ter dan deze van de helft van Europa. Sedert 1883 is en vooral door de groote zorgeloosheid der planters even als door bedrog van sommige kooplie den de faam van ons nationaal produkt zeer erg gedaald, want wordt er niet krachtdadig in voorzien, die nijverheid zal verdwijnen (daar Duitschland en ook Engeland er in geslaagd zijn hop voort te brengen die de onze in hoedanigheid overtreft). De oorzaken zijn menigvuldig en na zorgeloosheid der planters, is het spel of de spekulatie een zeer erg kwaad voor de hoppeteelt geweest. Na de wet op de kansspelen in 1867, waardoor zware straffen in het strafwetboek waren, werd gespeeld en gespekuleerd in landbouw- produkten en voornamelijk in hop die hop moest dan op vastgestelden termijn geleverd worden en daardoor waren de koopmans verplicht zich kost wat kost koonwaar aan te schaffen, op den buiten alle slag van toegevingen te doen aan de planters 3n vooral deze te ontslaan de leveringen ter stadswaag te doen. Sinds dien groeide de levering op den buiten dagelijks aan en wat in de jaren 60 als uitzondering gold, was in de jaren 70 regel geworden. De koopman kwam zelf de hop keuren zeer dikwijls ont brak het hem aan tijd en zond een be diende, soms was de fakteur belast de hop in ontvangst te nemen. Dit alles bracht vele misbruiken mede, de hop werd minder verzorgd, slechter geplukt, onvoldoende gedroogd, vervalscht De koopmans, gedwongen te leveren, vonden de stadswaag-reglementen te streng, vroegen en kregen toegevingen artikel na artikel werd gewijzigd en na korten tijd bleef er van de vorige voor schriften weinig of niets meer over. En het gevolg Engeland was ons bijzonderste afzet gebied en zoolang de stadswaag-regle menten streng waren en goed nageleefd, kocht de Engelschman onze produkten en betaalde steeds hooge prijzen. Doch de hoedanigheid verminderde, de hop werd slecht... Engeland werd ons onder schept door Duitschland, want deze be merkende dat de speculatie hun voor deelig zijn moest, voor afzetting hunner waar in België en Engeland, kochten alles op, zoodat op de hopoogst van het land van Aalst soms drij, viermaal meer verkocht werd dan hij opbracht De handelaars die te kort in magazijn hadden, moestea ten allen prijze aan koopen, namen al wat zij krijgen kon den, maakten geen verschil in prijs voor de hoedanigheid. Bezorgde planters ziende dat hunne geburen vaD mindere koopwaar den zelfden piijs bekwamen,werden ontmoe digd en 't volgende jaar deden zij niet beter dan de anderen De zorgloosheid in 't plukken en drogen werd zoo bui tenmatig, dat weldra de Aalstersche hop hare goede faam verloor zoowel in de Belgische brouwerijen als in het buiten land. De zaken verslechtten gedurig en deze plant eens zoo gezocht, zoo ge vierd, die welstand bracht en vreugde, die onze trots was, verviel en was ten ondergang gedoemd,.. Dat was de toe stand voor den oorlog. Zullen we nu handelen als in de jaren 80 Te weten door een slechte ver zorging onzer produkten onze klanten aan de deur jagen Of zullen we onze belangen in 't oog houdende, onze hop, die vroeger onze welstand was, behoor lijk verzorgen, laten gelijk de natuur ze ons geeft zuiver en onvervalscht Het zal dus van ons zeiven afhangen. Doch wat vroeger gebeurde staat ons heden nog te wachten. Zoolang van Staatswege streng toezicht gehouden werd, dat de planter verplichtte goede hop voort te brengen, was onze hop onze roem, onze rijkdom. Is dit voor heden geene vingerwijzing en zegt het ons niet dat wij hoeven bij den toom gehouden te worden. "Nemen wij hier een voorbeeld aan Duitschland, waar in iedere gemeente die in aanmerking komt, eene hopwaag bestaat, die aan hop van goede gehalte een Hopfen-Wagschein of certifi caat aflevert. Kan dit voorbeeld hier niet gevolgd, ten minste beproeft wor den En hier zouden onze vereenigin- gen goed werk kunnen leveren. Door zedelijke verplichtingen, door tentoon stellingen en belooningen den hoppe teelt aanmoedigen ware lofwaardig maar bij de bevoegheid overheid aan zoeken, desnoods verplichten met lijf- en geldstraffen en beslagneming der waar, dezen 't zij planter of koopman te treffen, die deze edele vrucht verval- schen of slecht verzorgen, ware doel treffend. R. U. Z. Geef uw blad na lezing voort. ,f\ m 't Is herfst en 'k tuur met mat en somber oog naar buiten Hoe droef is de natuur 't wordt alles kaal en doodsch Wijl regenstormen slaan en klappren op mijn ruiten. Ontwaar ik niets dat spreekt van heerlijk, schoon of grootsch De gure najaarwind loeit in z'n volle krachten Nog enkele bloemen staan te wieglen, half ontmacht M n ziele treurt en zucht bij al die droomgedachten, Wijl rouwefloers omhult vervlogen zomerpracht Geen zwaluw vliegt in 't rond van leute en jeugd vertellend, Geen roosje bloeit en lacht, geen zon beschingt 't geboomt' 'k Zie raven... zwart en loom die krassen onheilspellend. Om 't schraal en somber woud, dat nog van zomer droomt. 15. 11. 20. PAULA. Fruit- en Groentenkweek gepaard. Sommige landbouwers gaan heel dik wijls onvoorzichtig en onbehendig te werk, met zich zaden en plantgoed aan te schaffen bij den eersten den besten kwakzalver, die hen niet zelden minder waardig goed verkoopt aan hooge prij zen. Ze handelen even slecht als deze hoveniers of beter gezegd boomsnoeiers, die hakken en kerven in hunne hoo rnen zonder zich maar een enkelen keer af te vragen, waarom snoei ik alzoo en waarom niet anders. In beide gevallen handelen ze tegen hun eigen interest de eerste betalen hooge prijzen voor slechte waar en be komen geringe uitslagende anderen zondigen tegen de levensleer van den boom en bekomen juist het tegenover gestelde van hetgene ze betrachten, ze gaan te werk als echte beulen voor hunne boomen en zijn dan nog niet zel den verwonderd dat ze loon naar wer ken krijgen. Het ware voorzeker ook onbehendig voor mij u met de teeltwijze van struik en spilvorm in te wijden zonder u de voornaamste grondregels voor het snoeien der fruitboomen kenbaar te ma ken. Snoeien is kunst, als de snoeiïng oor deelkundig geschied en gesteund is op levensleer en wanneer ge u niet genoeg zaam op de hoogte daarvan gevoelt, snoeit dan liever niet en laat het werk doen door een bekwamen hovenier. Ieder in zijn vak en dan zullen de koeien ook goed gewacht worden. In een boom bewegen zich twee sap pen het klimmend of onhewerkt sap en het dalend of bewerkt sap. Het sap door de wortels opgezogen en beladen met voedende bestanddeelen, klimt voorna melijk langs de jongste houtlagen naar al de deelen van den boom in de bla deren gekomen, wordt er het overtollige water van verdampt, onder de werking van het bladgroen verbonden met kool stof en wordt alsdan bewerkt sap, da lend of voedend sap geheeten. Vergelijk die sapbeweging van den boom met uw eigen bloedsomloop en ge zult bemerken dat er veel gelijkenis tusschen bestaat, dat bij den boom het juist de koolstof is welke het sap voedend maakt, terwijl bij mensch en dier de zuurstof de voor naamste rol speelt om het bloed te zui veren. Bij den boom gebeurt dit door de bladeren die zuurstof uitademen en zich de koolstof toeeigenen, bij het dier ge beurt dit door de longen die koolzuur uitademen en zuurstof inademen. De planten zuiveren de lucht met ze te ont lasten van koolstof, de dieren integen deel besmetten of bederven de lucht. De planten bevorderen onze eigene gezond heid en 't is daarom ook dat wij de plan ten moeten liefhebben en we ze niet naar willekeur mogen behandelen. Het dalend of voedend sap daalt tus schen hout en schors insgelijks naar al de deelen van den boom. Het klimmend sap werkt bijzonder op de verlenging van het hout, het dalend sap op de ver dikking van den boom, of botvorming en vruchtdraging. Hieruit volgt om een tak krachtiger te doen groeien men de volgende midde len mag gebruiken de inkerving boven den tak tot in het hout om de onbe werkte sappen te verplichten in de tak ken te dringen hem recht opbinden omdat het klimmend sap gemakkelijker de loodrechte lijn volgteen snede maken aan den voet van den tak en langwerpige insneden op gansch de lengte van den tak,om naar die plaats een grooten toeloop van sappen te bekomen en zoo nieuw celweefsel te bekomen. Deze en nog andere middelen kunnen aangewend worden om het evenwicht in de verschillende gesteltakken van een boom te onderhouden. Moet men nu een twijg verslappen dan kan men een inkerving maken onder den tak, hem buigen onder de horizon tale, hem kort snoeien. De verlengenis van een boom bijzonderlijk moet met veel overleg gesnoeid worden. Laat ons dus bij het snoeien der fruitboomen twee groote regels in acht nemen: 1° Snoeit oordeelkundig. 2° Snoeit met de grootste zorg. Snoeit oordeelkundig dit wil zeggen, beredeneert uwe snoeiïng, vraagt u af waarom snoei ik daar en niet op een andere plaats en steunt uw antwoord op de levensleer van de plant, neemt wel acht op al de gebreken van den boom waarmede ge te doen hebt en ge zult behendig worden in het snoeien, en goed snoeien op de gepaste plaats. Geeft ook wel acht dat de snoeiïng slechts maar dient om een bepaaldeu vorm aan den boom te geven, om het evenwicht inde gesteltakkan te bewaren, om op een bepaalde plaats vruchten te bekomen, om proportie en symïtrie in het gestel van den boom te houden. In dien ge dit doen kunt met een natuurlijk middel als kromming, inkerving, enz., ge ook geen kunstmatige middelen moet aanwenden. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. De Verheffing der Vrouw door het Christendom. De geschiedenis van de Oudheid en van het heidendom bewijst zonneklaar deze thans algemeen aangenomen uit spraak dat, vöör de verschijning van het christendom, de vrouw, nooit als een menschelijke persoonlijkheid, werd er kend en geëerbiedigd. Zelfs als de echt- genoote en moeder, werd zij als een voorwerp behandeld, als het ding van haren meester, of het werktuig van eene inrichting. Nooit werd zij behandeld als een persoonlijkheid, hebbende, eene eigene zending, onvervreemdbare rech ten en verantwoordelijkheid. Aangezien de vrouw niet als eene zedelijke per soonlijkheid werd beschouwd, spreekt van zelf dat het huwelijk, het familiele ven, de kinderopvoeding, de wederzijd- sche liefde tusschen man en vrouw, weinig of niets van hunne zedelijke waardigheid en schoonheid behielden, zoodat de vrouw, alreeds door de sla vernij, beroofd van al hare stoffelijke vrijheid, almaardoor het slachtoffer werd van de onzedelijke begeerlijkheid der mannen. Verhevener was de uitkijk van het Joodsche volk over het vrouwelijk leven. Het was nog niet de zuivere uitkijk van het christendom. De onverbreekbaarheid en de eenheid des huwelijks met zijn volledige gelijkheid tusschen man en vrouw, op het gebied van hunne weder- zijdsche rechten en plichten, moeten nog wijken voor de hardkoppigheid en de zinnelijkheid van het Joodsche volk, maat de verhevenheid van het huwelijk wordt herkend. In den hoek van de schouw Een praatjen onder ons.

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1