REDT U ZELVEN Arbeid adelt Langs eigenWegen NINOVE MELDERT Landbouwweekblad Het Schurft der Aardappels. Uitslag van den Aardappelprijskamp moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. 11^ hoop zoo gpQog DENDENHAUTEM Fruitverzendingen. KRUGERS DE WET BRAVO INDUSTRIE ROODE STAR ZONDAG 8 OCT. 1922. Prijs 10 centiemen. 4de JAARGANG Nr 197. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers De middelen tot hiertoe aangewend om de verschillende schurftsoorten te bestrijden, schijnen ons, over 't alge meen weinig doeltreffend. Men raadt bijvoorbeeld aan soorten te gebruiken die veel weerstand bieden aan de ziek te doch deze variëteiten zijn vooreerst zeer zeldzaam, verders voldoen ze niet aan eischen van grooter belang die de landbouwer op hen stelt. Men beweert ook dat het ontsmetten van den plantaardappel goede gevolgen heeft. Doch deze behandeling vernielt alleenlijk de schurftzaden van den knol, doch geenszins degene die in den grond vertoeven. Wij hebben gezien dat den loogachtigen toestand van de bouwlaag wij zouden hier kunnen zeggen den kalkachtigen toestand de ontwikke ling dezer laatste bevoordeeligt, dewijl een zuren toestand deze ontwikkeling belemmert. Hieruit volgt dat het beste bestrijdingsmiddel bestaat in het veran deren van den gunstigen toestand voor het schurft van den bodem. Dit is niet altijd gemakkelijk, doch wellicht niet onmogelijk. Men heeft talrijke proeven aangelegd bij dewelke men namelijk de volgende produkten heeft toegepast: sulfer, plaas ter, gypse met 2 zwazelzuur, een fer ment Inenbated sulphur genaamd enz. enz. Het eenvoudigste en gemakke lijkste middel schijnt ons nog eene over vloedige toepassing van super dat een goed en nuttig plantenvoedsel is en tevens bijdraagt tot het zuurmaken van den bodem. Men zal natuurlijk het jaar van het planten en noch min het jaar te voren kalken. Het gebruik van groene bemesting kan ook niets anders zijn dan gunstig,De groene bemesting heeft voor gevolg het zuurmaken van den grond en ze brengt bij tot het ontwikkelen van eene nuttige micro-flora, d. i. van microben die de schadelijke zwammen nadeelig zijn. Men rangschikt dikwijls onder de schurftsoorten eene ziekte die, wel is waar, rostachtige plekken op de aardap pels teweegbrengt, doch die daar bene vens erge stoornissen veroorzaakt die geenszins met de gevolgen van een ge woon schurft kunnen vergeloken wor den. Wij bedoelen de Hypochuus of Rhizoetonia Soloni. Deze 2iekte die vroeger in onze stre ken zelden voorkwam, is thans in Vlaan deren zeer gemeen en veroorzaakt onze landbouwers groote schade. De Rhizoe tonia wordt meestal door de volgende teekens gekenmerkt 1° Op den aardap pel rostachtige ofwel donkerbruine korstjes die mee met den vinger gemak kelijk afkrabt. 2° Op den voet der sten gels ontwaardt men dikwijls in Juli en Augusti eene soort van wit schimmel die eigenlijk bestaat uit een dicht net van fijne draadjes. Deze draadjes dringen in stengels en wortels en storen alzoo het opnemen en het vervoer der voedende bestanddeelen. Dikwijls wordt de ziekte zoodanig hevig dat de aangetaste pijlen afrotten. 3° De stoornis in de plant te weeggebracht belet het ontwikkelen en zelfs het vormen der knollen. Deze ont wikkelen zich dicht bij den struik, blij ven klein en nemen allerhande aardige vormen. Meestal blijven ze gedeeltelijk bloot. 4° Er vormen zich boven den grond, op de stengels, kleine aardappels. 5° Soms krullen de bladeren, doch deze worden niet stijf zooals in de gewone kpulziekte. Is de ontwikkeling van den struik reeds zeer gevorderd toen hij door de ziekte wordt aangetast, dan blijft de schade meestal gering, doch de aange taste knollen geven het jaar nadien maar eene zeer gemeene opbrengst. De Rhizoetonia schijnt zich in Oost- Vlaanderen meer dan in andere provin ciën met eene verbazende snelheid te verspreiden. Dit jaar hebben wij zelfs op onze prachtigste velden veel Rhizoe tonia ontwaard. Men raadt de volgende middelen aan om de ziekte te bestrijden 1° Het dom pelen van pootgoed in eene oplossing van sublimaat van 1 °/0o gedurende eeni- ge minuten. 2° Het gebruik van eene oplossing van formol. Men gebruikt 500 gr. formol van den handel de formol van den handel bevat 40 zui vere formol in 100 liters water. Men laat er 2 uren de knollen in. Een bad van 100 liters waterkan drijmaal dienen. D. BRICOUT. Het staat buiten kijf dat de landbouw tegenwoordig een erge krisis doorwor stelt van af de groote droogte van ver leden jaar tot op het huidig oogenblik betaalden de boeren enorme sommen geld voor den aankoop van voeder, meststoffen enz. De prijzen van die wa ren zijn daarbij nog geweldig hoog terwijl de opbrengst van vele vruchten veel liet te wenschen. Breedvoerig uitweiden over die kri sis lijkt mij hier overbodig de boeren voelen het maar al te wel aan het inkrim pen van hunne spaarcenten en aan de vele ontberingen, die zij zich moeten ge troosten om er niet have en goed hee- lemaal bij in te schieten. Overigens werd er in dit blad reeds veel over die krisis geschreven. De oor zaken ervan werden er meermalen klaar aangetoond en vele middelen werden aangegeven om ze tegen te gaan. Voor zooveel het in hare macht is, wordt de krisis door de Landbouwers- vereeniging Redt U Zeiven bestreden. Bij de bevoegde overheid werden voet stappen aangewend, om het ingrijpen van den Staat ten gunste van den boe- reustand en zoo ook van heel het land te bespoedigen. Maar dit lijkt te vergeefs. Brussel blijft doof voor de stem van het boeren volk omdat zij die ginder de eerste tolk zouden moeten zijn van het boerenvolk zich om dat volk niet bekommeren. Onze politieke vrienden van November 1.1. schijnen niets meer te weten van den huidigen staat van zaken op de boerde rijen. Alleen de minister van financiën leeft in nauwe betrekking met ons. Om onze aandacht tot zich te trekken stuurt hij ons gele, blauwe, roode, of witte brief jes, meer dan naar believen, met woor den en aanduidingen daarop, waaruit 20 van ons buitenmenschen te zamen, het eerste woord niet van begrijpen. Maar het slot van zoo'n briefjes kost altijd geld en het onbegrijpelijke dat er op te lezen staat, schijnt alleen te dienen om onze eenvoudige menschen in de onmogelijkheid te stellen, iets van heel die mooie boel te begrijpen. Maar ook hier werkte en waakte R. U. Z. In vele harer afdeelingen wer den inlichtingen gegeven om de leden tegen oneerlijke of overdrevene belas tingen te vrijwaren. Tegen de duurte der waren welke de landbouwer voor de uitoefening van zijn bedrijf noodig heeft, kwam het be heer van R. U. Z. meermalen op. Om hare leden zoo goedkoop mogelijk te dienen, spaarde zij niets, geen middel werd onverlet gelaten om hare leden zoo goed en zoo goedkoop mogelijk te bedienen hare ontzaggelijke verkoop is wel het sprekendste bewijs, dat zij de noodige waren aan lage prijzen en in goede hoedanigheid aflevert. Zonder hare werking waren de prijzen veel hoo- ger geweest, daar de tusschenhandelaars dan meer vrij spel zouden gehad hebben en zich niet met eene geringe winst zou den hebbe n tevreden gesteld. Al de werkingen door den Boeren bond van Aalst komen uitsluitend ten goede aan de landbouwers. Al hare aan deelhouders zijn landbouwers, al hare afnemers zijn nogmaals landbouwers. Niet eenige enkele bevoorrechte per sonen zijn aandeelhouder van onze ver- eeniging, maar honderden boeren brach ten de noodige fondsen bijeen om onzen bond te doen groeien tot datgene wat hij nu is, tot dat groote huishouden, waarvan al de leden meewerken tot het geluk en den welstand van allen. Alles in R. U. Zi draagt den stempel van eenvoudigheid, Vlaamsche eerlijk heid en openhartigheidhet lijkt dan ook geenszins verwonderend, dat al de landbouwers die R. U. Z. kennen er zich bij aansluiten en er zich aan hech ten met al hunne overtuiging. Spijts laster en verdachtmaking, die zoo zeer worden te werk gesteld om on ze vereeniging verdacht te doen voor komen, of hare werking en hare leiders te bezwadderen, blijft de eerlijke recht zinnige bedoeling van de leidende R. U. Z-ers ongeschonden. Boven alle kleingeestig gedoe van sommige menschjes begon R. U. Z. hare taak en voor het volbrengen van die taak staat ze nog steeds in de bres. Vroeger was de macht der landbou wers voor zoo ver er toen van macht spraak kon zijn een wapen in de hand van de politiekers die het alleen gebruik ten om hunne politieke doeleinden beter te kunnen veroveren eens dat politiek doel bereikt werden de boeren in den steek gelaten. De leiding van de zooge zegde boerenbonden van toen was in handen van advokaten, notarissen en meer dergelijke, de winst die er werd verwezenlijkt kwam ten bate van poli tieke propaganda en werd meermalen zelfs aangewend om tegen de belangen van het boerenvolk te werken. Redt U Zeiven is de eerste instelling die met, door en uitsluitend voor de boeren werkt. Laten wij het overige maar onbekom merd om ons zijn gang gaan. Op eigen schouders, op eigen middelen en door eigen handen werd de Boerenbond van Aalst wat hij nu is, dagelijks groeit zijne macht, stijgt zijn invloed, verbetert zijne werking en innerlijke organisatie en langs eigen weg krijgen wij de verwe zenlijking van ons programma, dank zij onze leus Redt U Zeiven die tot hiertoe zoo eenig werd gevolgd en welke tot nog toe de eenig goede is gebleken. Hard Labour. Ik hoor zoo graag het liedje, Het liedje van den wind, Gezongen rond mijn huiske Als hij is dwarsgezind. Rukt hij dan aan mijn ramen, Mijn deurken en mijn dak, Of schudt hij heel mijn huiske Dat 't geve krak op krak. Ik laat hem maar betijen De wilde, woelige gast. 'k Zit vredig in mijn hoekje Hij doet me toch geen last. Mijn huizeke zal blijven Zijn woede gaat voorbij Zijn liedjen ondertusschen Is, ja, muziek voor mij Fons Van de Maele. Buitengewone algemeene vergadering voor alle landbouwers van Ninove en omliggende op Zondag 8 October, in de afspanning In den Ezel bij Van den Abeele, om 3 uur (let wel op de verandering van de uur). Dagorde 1° Groote redevoering door H. Klop- terop, opsteller aan De Koornbloem 2° De Onderlinge Brandverzekering van R. U. Z. 3° Belangrijke besprekingen, Op Zondag 15 October buitenge wone algemeene vergadering bij Louis Philips, dorp, Meldert, om 4 uur, voor alle landbouwers. Voordracht door een spreker uit Aalst. Op Zondag 15 October, om 10 uren voormiddag, algemeene vergadering bij Remi Matthys, Dorp. DagordeVeredelen van zaai- en plantgoed. Inschrijving plantgoed. Degenen die, willen fruit verzenden naar Engeland kunnen alle inlichtingen bekomen op ons bureel, Zeebergkaai of bij den heer Victor Meirschaut, Hof te Papegem, Vlierzele. Iedereen zal in het belangrijk artikel, over veertien dagen door den heer Bricout, agronoom, geschreven, de bijzonderste inlichtin gen gekregen hebben aangaande de lessen die de prijskamp ons gaf. De praktijk wijst het ons dit jaar ten volle uit dat wij om goede aardappelen te winnen en eene goede opbrengst te hebben w(j volgens genoemd artikel volgende punten moeten in acht nemen Goed plantgoed, volledige bemesting, zorg aan plantgoed, planting, bewerking. Wij geven hieronder de uitslagen van de verschillende catego- riën, zooals ze door de keurders de heeren Bricout, landbouw ingenieur, en Van Bavel, schrijver van den hoveniersbond en landbouwc ntrale, te Molenbeek-Brussel, vastgesteld werden. De puntenschaal was alsvolgt vastgesteld Opbrengst 50 punten. Bemesting 30 Grondbereiding 10 Zorgen en algemeen uitzicht 10 100 punten. Vele lieden, zooals in het artikel van den heer Bricout gezegd, verloren vele punten voor onvolledige bemesting. Zeggen wij hier in naam onzer vereeniging onzen besten dank aan de heeren Bricout en Van Bavel, voor de zorgen aan deze keuring besteed. Ziehier de uitslagen NAAM EN VOORNAAM Gemeente Eereprijzen MM. Samuël Adolf Michiels Petrus Van Langenhove Hubert Vinck Jan Vertongen Frans Malfroid Adolf Van Brempt Frans Vermoesen Frans. Eerste Prijzen Van Ransbeek Frans Van Mossevelde Emiel Jacobs Jan Van Nieuwenhove Bernard Baeyens Philemon Herreman, gemeente-ontvang. Van Rampelberg Frans Cortvriendt Wed. Langestr. Van Nyghem Frans De Pauw Vital Schollaert Domien Tweede Prijzen Boel Benoit Van Papeghem Jan Baptist Van Vaerenbergh Judo Van Hauwermeiren Jozef Van Stalle Benoit De Vos August Daeleman Frans Claessens Leo Baeten Philemon Pauwels Leo Ruyssinck Clement Roelandt Frans De Bolle Louis De Schryver Kinderen Bosteels Maes Alfons D'Haese Petrus De Backer Petrus Schockaert Felix Baeyens-De Clercq Jozef Eervolle Melding. Van den Abeele Sylvain De Man Theophiel Van den Eeckhoudt Placide De Meersman Petrus De Wilde Achiel. Hofstade Teralphene Wieze Herdersem Erembodegem Aalst Moorsel Moorsel Teralphene Schoonaarde Meldert Hekelgem Lede Okegem Welle Denderleeuw Teralphene Impe Aalst Herdersem Hofstade Esschene Schoonaarde Denderleeuw Okegem Hofstade Leebeke Hofstade Meire Herdersem Welle Oultre Moorsel Gijsegem Lede Impe Mijlbeek Nieuwerkerken Lede Nieuwerkerken Erondegem Wieze Teralphene Behaalde punten 84 83 83 81 81 80 80,5 80 79,5 78 78 75 75 75 74 74 74 74 74 73,5 73,5 73,5 73 73 73 73 72,5 72 72 70 69 69 69 68 68 68 66 65 65 64 62 61 61,5 60 Eereprijzen Verheirstraeten Eugeen Moorsel 79 Van Nuffel-De Witte Emiel Herdersem 75 Eerste Prijzen Schockaert Jozef Erondegem 73,5 Van Mossevelde Emiel Schoonaarde 73 Wed. Beelaert Lede 68,5 Van Caeckenbergh Petrus Gijsegem 68,5 Van Hauwermeiren Benoit 68 Permentier Egidius Esschene 65 Lejuste Felix Haeltert 65 Tweede Prijzen Van Hauwermeiren Casimir Gijsegem 62,5 Eervolle Melding Praet Eugeen Iddergem 59,5 Van Haudenhove Louis Moorsel 59 Eerste Prijzen Van Nieuwenhove Bernard Hekelgem 78 Maes Alfons Gijsegem 77,5 De Vriendt Laurent Iddergem 75.5 Meert Julien Kerkxken 75,5 Tweede Prijzen De Pauw Vital Impe 64,5 Adam Theodoor Gijsegem 62 NAAM EN VOORNAAM Gemeente Erondegem Hofstade Aalst Okegem Impe Schoonaarde Welle Schoonaarde Meldert Denderleeuw Esschene Okegem Aalst Hofstade Moorsel Erpe Oultre Kerkxken Meldert Moorsel Impe Nieuwerkerken Welle Impe Wieze Schoonaarde Esschene Teralphene Leebeke Woubrechtegem Lede Gijsegem Moorsel Ottergem Vlierzele Leebeke Meldert Impe Gijsegem Okegem Lede Schoonaarde Welle Behaalde punten 87 86 85,5 83,5 81,5 81 80 79 79 78 78 77,5 77 75 75 75 74 74 74 74 74 74 73 73 72,5 71 71 70 69 69 68,5 68 68 65 65 64 64 64 63 63 63 62 61 Eereprijzen Schockaert Jozef Van Gijseghem Victor De Man August Ronsyn Remi Van Thaye Alfons Bogaert August De Leenheer Clement Eerste Prijzen Lauwaert Frans Vereecken Achiel Janssens August Permentier Egidius De Vos August Luyckx Leopold Claessens Leo Moens Charles De Swaef René Wynant Meert Julien Cuper Constant Caudron Jan Rooman De Man Theophiel Tweede Prijzen Van Rampelberg Frans De Rick Frederik Galle Charles Matthys Willem, Burgemeeste De Backer Judo Smits Charles Torrekens Victor Van Keymolen Victor Van den Abeele Sylvain Maes Alfons Van Haudenhove Louis De Waele Frans De Pauw Eervolle Melding De Pril Philemon Nieulandt Jan Casteels Louis De Winne Petrus Van Bocxstael Frans De Smet Frans Van Hauwermeiren Jozef D'Haeseleer Domien Eereprijzen Malfroid Adolf Van Stalle Benoit Ruyssinck Clement D'Haese Petrus Cuper Constant Eerste Prijzen De Leenheer Clement Van Boxstael Frans De Pauw Vital Kinderen Van de Sype De Man Theophiel Van Langenhove Domien Janssens August Tweede Prijzen Uyttersprot Clement Maes Alfons Baeyens Philemon Vinck Jan Adam Theodoor De Backer Petrus Strobbe Frans Bogaert August De Meersman Petrus De Tant Constant Wed. A. Cooman Baeten Charles Matthys, Burgemeester De Ryck Désiré Van der Palt Benoit Eervolle Melding De Thaye Alfons Praet Eugeen Van den Steen Achiel Schockaert Jozef Vereecken Charles Claessens Leo Naar gelang het bekomen getal punten is er dus eenige verandering aangebracht in de prijzen, omdat er van de ze soms van de eene reeks naar de andere overgingen. Bijvoorbeeld als er voort eene soort 10 eereprijzen vastgesteld waren, maar als er slechts 7 leden het noodige getal punten bekomen hebben, dan gaan er 3 eere prijzen over naar de eerste prjjzen enz. enz. BELANGRIJK BERICHT. Van af Maandag 9 October begint de Winteruur. De Leden die naar het magazjjn waren komen afhalen, gelieven er nota van te houden. Aalst 85,5 Denderleeuw 82,5 Meire 81 Lede 80 Meldert 80 Welle 79,5 Okegem 79 Impe 78 Erembodegem 77.5 Nieuwerkerken 77 Smetlede 75 Denderleeuw 75 Wieze 73,5 Gijsegem 73 Lede 73 Herdersem 72,5 Gijsegem 72,5 Impe 72,5 Meire 72 Schoonaarde 72 Wieze 70,5 Nederhasselt 70 Aalst 70 Kerkxken 69,5 Schoonaarde 67,5 Haeltert 66,5 Erondegem 65,5 Impe 64,5 Iddergem 64.5 Denderhautem 64 Erondegem 64 Meldert 63,5 Hofstade 62,5 I ff f*

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1