REDT U ZELVEM Arbeid adelt VERGADERING De Strijd om het heven Hen Vfeeselijk Ongeluk Landbouwweekblad I I DE ZIEKTEN ONZER FRUITBOOMEN DER AFGEVAARDIGDEN DER VERSCHILLENDE BONDEN TE AALST. Motie aangaande de Pachtwet Motie aangaande de Ylaamsche Hoogeschool. li I rz moei sleeds de leus zijn van alle landbouwers. Gemeente Teralpliene ZONDAG 3 DEC. 1922. Prijs IU centiemen. 5de JAARGANG Nr 205. Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Op 26 November werd in ons lokaal te Aalst eene merkwaardige vergadering gehouden van al de afgevaardigden van de verschillende plaatselijke bonden van Redt U Zeiven. Negentig personen van 48 verschil lende gemeenten namen aan de bespre kingen deel. Het dagorde was alsvolgt 1° Bepaling van den dag en de manier van Inhuldiging van ons nieuw lokaal. 2° Bespreking over Propaganda voor Redt U Zeiven en De Koornbloem 3° Besprekingen over het Wetsvoor stel Van Dievoet over de Pachtwet. 4° Besprekingen en wenschen aan gaande de Vlaamsche Hoogeschool. De Zitting worde om kwart vóór 10 uur geopend door den heer Van de Velde, dienstdoende Voorzitter, die na eene bedanking aan de leden, het woord gaf aan den heer Bestuurder Caudron. De heer Bestuurder gaf een weinig geschiedenis over het ontstaan van Redt U Zeiven, zijn rassen vooruitgang en de verschillende inrichtingen die in haar schoot het leven zagen. Na de stichting van eene samenwer kende maatschappij met eigen kapitaal, eigen magazijnen enz., na De Koorn bloem met eigen drukkerij, na de Onder linge Brandverzekering, die millioenen verzekerd met eigen kapitaal na de Spaar- en Leenbank, werd de kroon op 't werk gezet door den aankoop van een lokaal. Deze prachtige inrichting is evenals alles den eigendom der leden aandeel houders. We mogen lier zijn op den afgelegden weg. Het bestuur besloot de inhuldiging van ons nieuw lokaal zoo goed mogelijk te vieren. Er bestaan twee manieren om dit te doen eene stille bijeenkomst, ofwel een stoet met maatschappijen en muzieken. Vandaag is het aan de vergadering te beslissen hoe dit gaat gebeuren. Na eene herhaalde bespreking werd de tweede manier aangenomen en zullen alle maatschappijen, de bonden eerst, ook muzieken, zangkorpsen enz. uitge- noodigd worden. Het 2e Punt van de dagordeBespre king over Propaganda voor Redt U Zeiven en De Koornbloem werd be handeld door den Heer H. Klopterop. In gepaste bewoordiging wees hij op de gewichtige rol welke de pers vervult in de samenleving, op den grooten in vloed welke zij heeft op leven en stre ven :n de maatschappij zoo op verstan delijk als op economisch gebied. Die groote faktor wer^ ook door de voormannen en leiders van Redt U Zei ven doelmatig uitgebaat. Van af het eerste ontstaan van den Aalsterschen Boerenbond ontstond ook De Koorn bloem. Van klein bladje, dat eerst half- maandelijks (en nog onder Duitsch be wind) verscheen, werd het stilaan het groote blad zooals wij het nu hebben. De degelijkheid van het blad van af het eerste verschijnen, het krachtdadig op komen voor de belangen van het boe renvolk won spoedig ieders belangstel ling en gedurig groeide het getal lezers van ons blad. Zoo spoedig als de om standigheden het vereischten, werd het blad vergroot en op heden mogen wij roemen op het grootste weekblad uit de streek, het hoogste getal lezers en op inhoud welke voor geen enkel ander moet onderdoen. Het welgelukken, den groei en ont wikkeling van ons blad hebben wij te danken aan het Bestuur onzer vereeni- ging, hetwelk geen moeite spaarde om het begonnen werk tot een goed einde te leiden. Vooral de onophoudende toe wijding van onzen Heer Bestuurder, zijn krachtdadig en onvermoeid streven naar beter, droeg er veel toe bij om van De Koornbloem te maken datgene wat zij nu is, n 1. het meest geliefkoosde blad van alle landbouwers. Het is dan ook meer dan noodzake- lijk dat iederen boer lezer is van dit blad. Het ligt alleen aan ons om dit doel te bereiken. Hoe maken wij nu best propaganda voor De Koornbloem De beste propaganda is deze welke persoonlijk gevoerd wordt. Spreken wij geburen, kennissen, vrienden en familie over ons blad.Geeft het na lezing voort. Stuurt ons namen op van landbouwers die ons blad niet lezen of kennen. Zoek samen met uwe schrijvers en bestuurle den, dezen op die lid zijn onzer vereeni- ging en ons blad niet lezen, zoo ook niet- leden landbouwers. Aan al dezen zal van nu af tot Nieuwjaar kosteloos De Koornbloem gezonden worden. Verleden jaar kregen wij 1500 nieuwe abonnementen, dit jaar moet dit getal minstens zoo groot zijn, en zulks zal, als wij allen er het onze toe bijdragen en iedereen van goeden wil is om onze ge dachten meer en meer te verspreiden. Na de rede van den heer H. Klop terop nam de heer Bestuurder het woord om te wijzen op het praktisch belang welke De Koornbloem geeft aan hare lezers. De kleine aankondigingen sparen veel moeite voor deze die iets noodig heeft en zijn buitengewoon nuttig, de afkon diging der juiste prijzen van vee, kalve ren en zwijnen enz. houdt de lezers steeds op de hoogte van markten en prijzen. Notariëele en andere annoncen zijn soms veel meer waard als tien abon nementen. Tevens is ons blad het beste middel om het standsbewustzijn bij onze boeren op te wekken, hun het belang der sa menwerking klaar voor oogen te bren gen en zoo de macht onzer vereeniging te doen groeien en gedijen tot welzijn en profijt van alle boeren. Samen met de propaganda voor De Koornbloem moeten wij standvastig strijden voor heel onze vereeniging. Schier alle dagen komt men in aanra king met personen die ons bekampen, 't zij om persoonlijk belang 't zij om po litieke of kleingeestige berekening. De gezegdens van dergelijke personen kun nen wij meestal met een weinig durf weerleggen. Steeds blijven wij buiten alle politiek, is er hier en daar een voor man uit onze rangen, die zelf in de poli tiek staat met gemeente- of algemeene verkiezing, toch mag voor hem of door hem met onze vereeniging geen propa ganda worden gemaakt. Ook mogen gemeentetwisten onze leden niet verdeelen, zooals het soms al eens met de kiezing gebeurt, daar wij ons steeds en overal boven en buiten de po litiek houden en alleen onze standsbe- langen behertigen. 3e Punt. Bespreking en wenschen aangaande het Wetsvoorstel Van Dievoet over de Pachtwet. Uiteenzetting door Mr Caudron, Bestuurder. Reeds lang werd er in De Koornbloem gewezen op het wetsvoorstel Van Die voet, in ons blad werd het grondig ver slag uiteengezet, zelfs lokte een artikel er over bij ons verschenen, een antwoord uit Mr Van Dievoet zelf, met hetgeen ik, in een volgend nummer, over de pachtkwestie en het voorstel Van Die voet schreef, scheen laatstgenoemde vrede te hebben 1 Ofschoon Van Dievoet's voorstel ver van volmaakt is en niet ons volle recht geeft, zou het toch de bestaande toestan den voor de landbouwers veel verbete ren, en moeten wij gezegd voorstel ten spoedigste trachten doen te behandelen in de Kamer. Bij de laatste Kamer-kiezing werd er met Van Dievoet's voorstel veel propa ganda gemaakt, toen leek het dat wij op de behandeling niet lang zouden hoeven te wachten. Na de kiezing hoorden wij er sehier niet meer van spreken. Op het voorstel, om het sturen eener motie naar Kamer en Senaat, om de spoedige behandeling van het wetsvoor stel Van Dievoet te eischen, gingen al len t akkoord en juichten deze werking luidruchtig toe. 4e Punt Bespreking en wenschen aangaande de Vlaamsche Hooge school. H. Klopterop. Het hoeft geen lang betoog dat wij Vlamingen recht hebben op minstens een Hoogeschool en dat bef eene vereischte noodzakelijkheid is voor Vlaanderen's leven en grootwording. Meer en meer dringt verstandelijke ontwikkeling zich op. De geleerdheid van een volk wordt vooral verkregen door de werking zijner geleerden en ge studeerden. Daar waar er geen verbin ding bestaat tusschen de geleerden en de massa, gaat den invloed van den eersten verloren. Hier in Vlaanderen bestond er vroe ger geen verbinding tusschen de volksmassa en de hoogere standen, om dat deze laatste hunne ontwikkeling uit sluitend in een vreemde taal moesten opdoen. Al wat door de franskiljons tegen de Vervlaa'msching der Gentsche Hooge school wordt aangehaald werd door spreker weerlegd;duidelijk toonde hij aan dat wij Vlamingen alleen de vervlaam- sching der Gentsche Hoogeschool als eenige oplossing mogen aanvaarden. Met een algemeene goedkeuring werd er besloten eene motie in dien aard naar Kamer en Senaat te sturen en dit is dan ook reeds gedaan. De vergadering werd gesloten om 11.45 uur door Mr Van de Velde welke al de aanwezige afgevaardigden dankte om hunne aandacht, en een beroep deed op al hunnen steun, om zoo ons aller ideaal te helpen verwezenlijken. De welgelukte vergadering eindigde in geestdrift en tevredenheid, en men scheidde men een spoedig weerzien Aan de Heeren Leden der Kamer van Volksvertegenwoordigers te Brussel. MIJNHEEREN, Negentig afgevaardigden van acht en en veertig gemeenten, gelegen in de be stuurlijke arrondissementen Aalst, Den- dermonde en Brussel en sprekende in naam van negen duizend landbouwers, leden der Vereeniging Redt U Zei ven vergaderd te Aalst, den 26 No vember 1922 Na eene grondige bespreking over het vraagstuk van bescherming van pachters van hofsteden en landen Achten het noodig aan de Heeren Volksvertegenwoordigers te doen op merken dat van alle huurders alleen de landbouwer niet beschermd wordt door de wet Dat de landbouwers-pachters aldus geene vrije mannen zijn, daar ze meestal zonder huurceel of kontrakt huren, en op die manier in dagelijksch gevaar zijn voor broodeloosheicj. door afname of uitzetting De Vergadering aanziet het als een plicht van hoogste noodzakelijkheid aan de Heeren Volksvertegenwoordigers de droeve toestand der Vlaamsche pachters bloot te leggen en vragen zonder verde ren uitstel eene wet die de landbouwers beschermt op gebied van brood en vrij heid Vragen de onmiddellijke bespreking van het Wetsontwerp Van Dievoet over de Landpachten. Besluiten deze motie aan de pers ken baar te maken. De Voorzitter, De Schrijver, (get.) B. Schockaert. (get.)O.Caudron. Aan de Heeren Leden der Kamer van Volksvertegenwoordigers te Brussel. MIJNHEEREN, Negentig afgevaardigden van acht en veertig gemeenten gelegen in de bestuur lijke arrondissementen Aalst, Dender- monde en Brussel en sprekende in naam van negen duizend landbouwers, leden van de Vereeniging Redt U Zei ven vergaderd te Aalst, op 26 Novem ber 1922 Na eene grondige bespreking over het vraagstuk der Vlaamsche Hooge school Na eene stemming van negentig stem men op negentig Achten het noodig aan de Heeren der Kamer van Volksvertegenwoordigers hun gedacht te doen kennen over het punt dat zoozeer onze landbouwklas aanbelangt en besluiten Geen genoegen te vinden in eene wet die de Vlamingen maar gedeeltelijk hun recht geeft of niet onmiddellijk Aanzien als eene eenige rechtveerdige en vredebrengende oplossing, de vol ledige en onmiddellijke Vervlaam- sching der Hoogeschool van Gent. Besluiten deze motie aan de pers be kend te maken. De Voorzitter, De Schrijver, (get.) B. Schockaert. (get.) O.Caudron, Duizendmaal heb ik hooren spreken en duizendmaal gelezen over de strijd om het leven Nu begin ik eerst voor goed te begrijpen wat men daarmee zeggen wilde. Die strijd bestaat zoolang als de wereld maar sedert de vreese- lijke wereldoorlog ontketend werd is hij op zijn hevigst gekomen. Zoo zien we thans alle standen der maatschappij zich vereenigen om punt voor punt hun pro gramma te verwezenlijken. De strijd om het bestaan sleept alle menschen mee en zij die er zich willen aan onttrekken of er onverschillig aan blijven, ondervin den maar al te wel, dat de goede brok- kea voor hun neus worden wegge kaapt. Ook een zekere welstand scheen on der de boeren te bestaan, maar langza merhand beginnen ze allen te gevoelen dat het een loutere begoocheling is ge weest. Uit duizenden boerenmonden stijgt een alarmkreetwant elk ziet de krisis naderen, als een groote onweerswolk die heel onzen landbouw met ondergang bedreigt. Velen schijnen hun moed te verliezen en zouden den akker willen verlaten. Weg met alle moedeloosheid Wij hebben de doeltreffenste middelen bij de hand Vereenigen wij ons over geheel het land, zonder achterblijvers toonen wij hoe ons leger van een millioen boe ren schouder aan schouder staat gansch onafhankelijk en met eenparige stem, om desnoods de wetgevers te verplich ten beschermingswetten voor den land bouw, een doeltreffende pachtregeling, kortom betere levensvoorwaarden aan de landbouwers te geven. Doch wanneer wij onze stem luider en luider zullen laten weerklinken, zullen de Hóogere Besturen en Wetgevende Kamer moeten gehoor geven aan onze stem. Dan zal de moedeloosheid der boeren heelemaal verdwijnen en zullen de eene na de andere hunne billijke en recht vaardige eischen ingewilligd worden. Maar wij willen den strijd moedig vol houden en binnen enkele weken zullen al onze leden, bij de plechtige inhuldi ging van ONS nieuw lokaal, bewijzen geven van eendracht, samenwerking en werkzaamheid. Gansch het land houdt het oog ge vestigd op Aalst, dat mogen we niet vergeten. We zullen allen op onze post staan, als dappere soldaten, die vechten voor de rechtvaardigheid, ten spijt van wie 't benijdt. Dit zegt Lï, Frans Van de Velde, Leest in ons nummer van toekomen de Zondag, deze twee belangrijke arti kelen 1. MOETEN WIJ KREVEEREN? door H. KLOPTEROP. 2. BOEREN LAAT U NIET STROOPEN... Over Gemeentetaksen door HARD LABOUR. 3. Wordt ook verwacht 't leste, t beste een hoogst belangrijke BRIEF van onzen goeien NONKEL WISIUS. DE KANKER. Na u de oorzaken te hebben op gesomd, welke tot deze vreeselijke ziekte aanleiding geven, zal ik u de kenteekens der ziekte doen kennen en de middelen om de ziekte te bestrijden. Indien ik in een voorgaand artikel er op gewezen heb dat weioige middelen doeltreffend zijn, dan toch zijn er middelen die de vordering der ziekte vertragen. De kan ker herkent men bij 't eerste zicht, de schors krijgt bruine of zwartachtige vlekken, breekt op die plaats open, zoo danig dat het jonge hout bloot komt, de aangetaste deelen verrotten en schijnen ons toe alsof ze uitgeknaagd zijn. Dat hierdoor de sapomloop gestoord is hoeft nauwelijks gezegd te worden en de boom mag men als verloren beschouwen. De kanker tast ook zoowel de wortels als de stammen of takken aan, dit kan men vaststellen aan het wegsterven van sommige takken, die met de aangetaste wortels in betrekking staan. Nu komt het er niet meer op aan de ziekte te voorkomen, er valt de ziekte te bestrijden, ze is daar. De aangetaste dee len kan men met een snijdend mes tot op het gezonde hout uitsnijden en dan de wonde toestrijken met entwas. Indien ge geen entwas bezit dan kunt ge de wonde ook toestrijken met een mengsel van leemaarde en koedrek goed door- heengewerkt en waaraan men een wei nig zoutzuur toevoegt en het er ook goed mede vermengt. De wortels die door den kanker zijn aangetast zal men afsteken en de aarde rond en om vervangen door versche aarde of door compost. Sedert'geruimen tijd reeds vertelt men wonderen van een zeker zwamdoodend vocht, verkocht in den handel onder de naam van Flora, bereid en gewaarborgd door A. Steyaert-Verhellen te Langer- brugge bij Gent. Naar het schijnt zou dit produkt de kanker niet alleen voor komen, maar zelfs genezen. The Award of Merit de hoogste onder scheiding in Engeland is dit produkt ten deele gevallen. We wenschten, uit den grond des harten, dat dit waar kon zijn. We vragen niet beter dan dat een Belg, de groote eer zou te beurt vallen, een goed middel tegen de kanker te hebben gevonden. De proefnemingen welke men er, in een nabije toekomst, zal mede doen, zullen ons welhaast overtuigen van de deugdelijkheid van dit produkt. Laat ons wachten, 't is voorzichtigst. In alle geval kan ik dit produkt reeds aanbevelen onder alle voorbehoud. Maar wat ik niet kan of mag aanbe velen zijn die groote plaasters van koedrek en aarde, omwonden met vod den of gedraaid stroo, welke men in sommige boomgaarden nog wel eens tegenkomt en die de wonde toch niet behoeden kunnen tegen lucht en voch tigheid, maar integendeel dikwijls schuilplaatsen zijn van schadelijke in- sekten. Laat ons nochtans niet te veel ver trouwen stellen in de bestrijdingsmidde len beter is het de ziekte te voorkomen door goede planting, goede zorgen en genoegzame voedingsstoffen en wanneer ondanks al onze bekommernissen om den boom van de ziekte te vrijwaren, wij ze toch zien uitbarsten, laat ons dan liever een boom opofferen en hem vervangen door een andere gave en gezonde. In de meeste gevallen zal dit het eenige doeltreffend middel zijn. Ik raad nochtans niemand aan de zelfde boomsoort, op dezelfde plaatsen in denzelfden grond terug te brengen, dit ware onbehendig en het opnieuw uitbreken der ziekte gansch in de hand werken. Beter is het een andere boom soort te nemen of anderzins, den grond gansch weg te ruimen en te vervangen door verschen. Alvorens dit artikel te sluiten wil ik er de landbouwers op wijzen, dat willen ze hunnen stand verheffen en hem brengen tot op de hoogte dat we wenschen zou den, ze dan ook niets mogen verwaar- loozen om hen van alles wat den stiel betreft, volledig op de hoogte te stellen. Hoeveleu zijn er niet onder de landbou wers die nog De Koornbloem niet ontvangen, het eenige landbouwblad uit onze streek dat degelijk is opgesteld en dat, onder opzicht van taal en weten schap, voor geen enkel moet onderdoen. Die Koornbloempjes moet ge bewaren, ze laten lezen aan vrienden en kennissen, want wie ze eenigen tijd regelmatig leest kan ze niet meer missen. Ze verlangen De Koornbloem als een gepatenteer de rooker naar een pijp fijnen, aange- namen Appeterre van Ricus. Die woorden lezen wij dagelijks in de nieuwsbladen er is een gespan onder een trein verpletterd een schip is in volle zee vergaan met man en muis een vliegmachien stort ten gronde en de in gezetene zijn dood huizen branden plat afeen heele kouter oogst is door het onweder vernield en de haren van de menschen rijzen te berge bij het lezen van al die afgrijselijke nieuwstijdingen. Maar als een heel volk vergaat, als de boerenstand wordt vertrapt en be streden, vergeten of ver wensen t daar spreken ze niet van.En de boeren hebben het nochtans kwaad in deze droeve tijdende spaarcentjes, die langzaam langs de voordeur waren binnen ge bracht, vliegen met dit duur leven van thans langs alle deuren en vensters buiten 1 DE KOORNBLOEM alleen roept zoo luid ze kan tot alle landbouwers past op, de ondergang bedreigt uw gezin en geheel den boerenstand. Eischt uw recht op, spant te zamen, staat allen op en strijdt te gaar als èén man en dan zal 't beteren. Wie DE KOORNBLOEM niet leest helpt de vijanden van den boer den dood van onzen stiel verhaasten,hij helpt mee aan het grootste ongeluk van de wereld het vergaan van den boerenstand. Want de boerenstand alleen kan de wereld en ons land van den ondergang redden. DE KOORNBLOEM kost van nu tot Nieuwjaar niets en voor heel het jaar 1923 maar 5 fr. onkosten inbegre pen. Die 5 fr. brengen op een jaar een in trest op van minstens 500 per honderd. De kleine aankondigingen zijn gratis voor de leden en de lezers. De prijzen van de waren, de prijzen van liet vee staan er wekelijks in te lezen en zoo kunt gij beletten dat uw beesten soms ver onderden prijs zouden verkocht worden. Is dat geen groote winst Laat DE KOORNBLOEM aan magen, vrienden, geburen lezen en zegt hun dit alles en zendt ons hun adres op. Een onzer mannen heeft ons reeds in de veertig adressen opgezonden. Pro ficiat. Zoo moet het gaan. Vooruit voor en door DE KOORN BLOEM. Belangrijke voordracht op Vrijdag 8 December, om 10 uren,onmiddellijk na de Hoogmis, over den kweek van kom kommer met een inleiding over de ge schiedenis der boeren en een slot over 't Vereenigingsleven. Gezien het getal toehoorders nog vermeerderd, hebben we eens te meer een stellig bewijs dat de bevolking van Teralphene vooruitstre vend is en leerzuchtig. ERPE. Op Maandag 4 December viert een bond het jaarlijksch St. Eloi- feest. Om 8 ure plechtige Mis ter eere van St. Eloi voor de afgestorven leden, na de Mis verdeeling der winsten onder de leden om 12 ure puik noenmaal aan geboden aan al deleden, Deze die aan het noenmaal willen deeltifemen moeten zich op tijd laten in schrijven in het lokaal. WICHELEN. Eene belangrijke vergadering zal in 't kort te Wichelen plaats hebben. Dagorde 1. De Heer Cl. Saeys, bestuurder on zer Onderl. Brandverzekering, spreekt over de belangrijkheid en het nut dezer instelling voor al de boeren. 2. H. Klopterop zal behandelen Het recht van de boeren en de macht der vereeniging De plaats, dag en uur van deze dub bele voordracht zal later bepaald worden. RNBL

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1