I REDT UI j ZELVEN Arbeid adelt Wat leert ons de Werkelijkheid ILAMIDEc Voor grootere en betere Opbrengst Landbouwweekblad Niets gemakkelijker... HET ONDOELMATIG BEMESTEN KERSTGESCHENK AAN ONZE LEDEN. Ninove Goed Nieuws I moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. Onze Almanak TERALPIIENE. HAKJES. 6p ctfopdt üepteld ZONDAG 17 DEC. 1922. Prijs 10 centiemen. 5de JAARGANG Nr 207 sessms k Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan het werk van de sociale en eco nomische heropbeuring der samenleving werd sinds den wapenstilstand druk ge arbeid. Bij honderdtallen ontstonden vereenigingen, studiekringen, bonden, tijdschriften, week- en dagbladen, die al hun invloed en macht aan dit groote werk ten dienste stelden. De oorlog met zijne vele sociale ver schijnselen, had de verschillige standen der menschelijke samenleving als 't ware wakker geschud uit de onbewustheid waarin zoo velen vroeger leefden. En gezien de onverschilligheid van vroeger zooveel onrechtvaardige toestanden had laten gedijen, werden nu de grootste sociale vraagstukken met koortsige haast naar eene oplossing gestuwd. Dat het gezamenlijk optreden hieraan niet het meeste heeft bijgedragen, zal zeker niemand beweren. Organisatie en vereenigingsleven zijn nochtans geen oorlogskinderen. Vroe ger reeds waren zij talrijk, de instellin gen die gesticht waren om de belangen van dezen of genen te doen eerbiedigen of te verdedigen. Maar ofschoon het de massa niet al tijd zoo werd voorgehouden, waren de organisaties van vroeger, meestal instel lingen die de politiek als grootste doel hadden. Bij deze of gene instelling werd er weliswaar meermalen den schijn ver wekt, dat men alleen voor een zuiver economisch programma opkwam, en dat de politiek wel eens als middel maar nooit als doel werd aangenomen, doch in werkelijkheid kwam alles hier op neer den politieken winkel van deze of gene partij, van den eenen of anderen heer te steunen. Na den oorlog is de richting en de streving der verschillende organisatie's zeer gewijzigd. Hier weer is het de werk liedenstand die met vasten voet den eersten stap deed in de eeriige goede richting. Vroeger ook stonden de werk lieden-syndikaten in politieke rijen ge schaard, en werd om politieke reden door die verschillende syndikaten tegen mekaar gestreden. Voor punten van al gemeen belang was toen ook gezamen lijk opkomen heelemaal uitgesloten doch na den oorlog is er eene kentering ontstaan, welke die handelingen van voorheen teenemaal heeft weggecijferd, en zulks omdat de leiders van na den oorlog, de overtuiging hebben opgedaan dat de richting van vroeger in 't geheel niet goed was. Laat ons maar eens eventjes onder zoeken wat verschil er bestaat tusschen politieke en economische organisatie. Politieke organisatie bestaat uit bon den, vereenigingen, unie's, genootschap pen, kringen, die gesticht om gemeene politieke overtuiging, die overtuiging moeten helpen behouden, ofwel voor die overtuiging propaganda moeten maken dus is het doel dier organisa tie's den triomf van het politiek pro gramma dat ze zijn aangekleefd, te hel pen verwezentlijken. Aan het hoofd dier organisatie's staan gekozenen, invloedrijken en haantjes vooruit van zeer wisselend gehalte. Ge kozenen uit warm betrouwen of door opgezweepte driften. Invloedrijken om wille van hunne verstandelijke ontwik keling of de dwingende macht waarover zij veelal beschikken. Haantjes-vooruit door de kunst hun meestal eigen, waar mee zij de gewone massa kunnen ver bluffen, om den tuin leiden, of de zaken in een voor hun gunstig daglicht kun nen plaatsen. Al die verschillende schakeeringen en werkingen wisten de hooge bazen der groote politieke partijën zich steeds meesterlijk ten nutte te maken. Economische organisatie's als daar zijn vakvereenigingen, handelskamers, werkliedenbonden, patroonsraden, sa menwerkende vennootschappen, maat schappijen van onderlingen bijstand enz. zijn meest gevormd op den grondslag der stoffelijke belangen, 't zij door het betrachten van meerdere voortbrengst, hooger loonen en van daar betere le vensvoorwaarden. Voor den oorlog stonden laatstge noemde vereenigingen ook meest allen in het teeken van den politieken strijd, doch na den oorlog werd daaraan voor goed paal en perk gesteld en wordt er uitsluitend een economisch programma gevolgd, hetwelk ofschoon niet geheel vreemd aan alle politieke overtuiging, voor deze laatste toch niet alles opof fert. Waar het stoffelijke zaken geldt, staan alle belanghebbenden, 't zij dat ze blauw of rood, zwart of wit zijn, met vereenigde krachten op, om te zamen hunne belangen te verdedigen of recht te bekomen. Bij onze landbouwers was vroeger ook alles op de politiek gebaseerd. De bestaande landbouwvereenigin- gen van voor den oorlog stonden onder de leiding van deze of gene groot-poli tieker, van die of die partij en om dezen hug belang te dienen, werd de macht van de vroegere boerenvereenigingen heelemaal aangewend en versjacherd. dan bij andere standen, waren de vroegere landbouwleiders vreemd aan onzen stand. Barons met adelijke wapens, die de grootheid hunner rijk dommen aan over-oude uitbuiting en verdrukking der landelijke bevolking hadden te danken. Groote stadslui die de onwetendheid van ons boerenvolk zoo goed wisten ten hunnen nutte te maken. Dorpschreeuwers die met kleinzielig geknoei zoovelen wisten bij den neus te leiden om zich zeiven op te werken. Wie een klaar bewijs wil van hetgeen de politiekers tot nog toe deden in het voordeel der landbouwers, doorpluize maar eens de programma's der verschil lende partijen van over tientallen jaren tot op heden. Om de 4 jaar werden de landbouw programma's uit de archieven gehaald en met den gewonen gang bewierookt. Maar telkens weer mochten dezelfde programma's dienen enkele eenvoudige wijzingen eraan waren voldoende, om dat tot nogtoe geen enkel punt dier pro gramma's werd verwezentlijkt. Gelukkig heeft de oorlog onder ons boeren ook eene verandering ten goede teweeggebracht. Langzamerhand heeft de overtuiging bij de boeren veld ge wonnen, dat zij hunne stoffelijke belan gen, zonder hulp der politiekers moeten weten te beredderen en dat wij alleen op eigen krachten betrouwen mogen. Ja renlange ondervinding bewijst ons, dat wij van anderen niet veel moeten ver wachten. Waarom toch moeten wij de eene zus en de andere zóó willen, als het alge- meene boerenbelangan geldt. De onverbiddelijke werkelijkheid le vert bewijzen in overvloed dat de poli tiek tot hiertoe de landbouwbeweging in België meer gestremd heeft dan voor uit geholpen. Aan ons is het dus politiek en politie kers vaarwel te zeggen en met geza menlijke krachten denzelfden weg op te gaan, die andere standen met zooveel welslagen volgen. HARD LABOUR dan een abonnement te nemen op De Koornbloem Men spreekt den post bode aan, betaalt hem vijf frank, hij zal U een kwittantie bezorgen en ge zijt zeker van uw gazet regelmatig te ontvangen, geheel 't jaar 1923. Dit is voor onze nieuwe lezers en voor degenen die proefnummers ontvangen. De oude abonnenten moeten zich met niets bekommeren, de post vernieuwt jaarlijks hun abonnement bij ons. Moge de post soms in den hoop iemand ver geten, dan verwittigen deze bijtijds, vóór Nieuwjaar, den bode of den post meester. Zooals wij het verleden week zegden, heeft het verkeerd toepassen van zekere meststoffan, soms de landbouwers wel benauwd gemaakt voor het gebruik van dergelijke vetten. Zoo is 't waarlijk het geval geweest voor phosphoor en kalihoudende mesten. Van de eerste mag men zeggen, dat er vóór den oorlog maar twee of drij soorten gebruikt wer den waarvan de werking goede en on- middelijke uitslagen gaf en waarvan de prijs, tevens, voor den landbouw niet overdreven was. Het waren bijzonder lijk de superphosphaat. de ijzerslakken Thomas en de neergestortte phosphaat. Het schijnt dat zekere andere produkten op meestal de gronden maar weinig of ten minste veel te langzaam werken. Zoo is t dikwijls het geval voor den phosphaat Bernard en meestal voor al de natuurlijke phosphaten, eenvoudig gemaald, maar die verders geene andere bewerking ondergingen. Deze phosphaten zijn gewoonlijk zeer billig, maar aangezien hunne werking zoo gering is, kunnen ze ook niet winst gevend zijn. Arbeid, pacht, bemesting zijn peperduur, wij moeten, daarenbo ven, tegen de vreemde mededinging strijden, wij moeten dus ook produkten gebruiken die onmiddelijk eene merke lijke vermeerdering van opbrengst ver schaffen. Er dient opgemerkt dat men ook in den handel, verschillige soorten ijzerslakken aantreft, zooals de metaal- slakken Henry, Siemens enz., doch hun- n<» vrcAiuy k»u ui et cue van de Thomas-slakken vergeleken worden. Dat onze gronden gebrek lijden aan phosphoor en zelfs aan kali is gansch onbetwistbaar. Onze streek is nooit bij zonder rijk geweest aan phosphoorzuur en jaarlijks wordt, op elke hoeve, veel phosphoor weggevoerd, onder vorm van aardappels, van granen, van melk, van kaas, van dieren enz enz. Het is dus heel natuurlijk dat onzen bodem gebrek lijdt aan deze waar. En nochtans hoort men brave lieden zeggen Zout dat hebben wij hier noodig, anders niet; met zout winnen wij hier onze 8 zakken per dagwand, en die met andere vetten meer kan opdoen mag 't hebben.„Welnu die lieden denken het verkeerd, daarvan zijn wij overtuigd. Niet èéne, maar al de proeven alhier aangelegd hebben het bewezen, en wij mogen zeggen dat de proeven steeds met zorgvuldigheid en nauwkeurigheid aangelegd werden. Overigens, zijn we altijd bereid om eene proef aan te leggen bij al, die het nut dezer meststoffen in twijfel zet. 't Is bij gebrek aan kali en aan phos phoorzuur dat zekere boeren, die noch tans goede landijen bezitten, 200 kgr. en meer tarwe per Ha. moeten zaaien, waar anders 140 kgr. zouden voldoende zijn. Er moeten dus ongetwijfeld phosphoor en kalivetten aangewend worden. De groote zaak is de vetten gebruiken waar en wanneer ze best passen. Zij het ons toegelaten desaangaande nog eenige aanduidingen te geven. 1°) De Super is nog een der meest- gebruikte phosphoorhoudende vetten. Men bekomt hem door natuurlijke phos phaten met zwavelzuur te bewerken. Hij zeer snelwerkend, daar zijn pilos is phoorzuur gemakkelijk oplosbaar is, ook wordt hij veel in de Lente toegepast. Men denke nochtans niet dat de Super onmiddellijk door de gewassen opgeno men wordt. De Super eigenlijk is een gift voor de planten. Hij moet zich voor eerst met den kalk van den bodem ver binden en is dan niet meer oplosbaar ia water. Ook is de oplosbaarheid in 't water, toen het phosphoorhoudende meststoffen geldt, van veel minder be lang dan vele lieden denken. Het is bij zonder de oplosbaarheid in citroenzuur, die in aanmerking dient genomen. Wij zegden dat de Super, om rede van zijn snelle werking veel gebruikt wordt, voor Lentevruchten. Hij wordt veel aangeraden voor beeten en aard appels. Men mag niet vergeten dat de Super eene zure stof is. Men zal hem dus nooit gebruiken op vochtige, zure gron den waarvan hij de zuurheid zou ver meerderen. Vele lieden zeggen gebruik super voor alle vruchten en op alle gronden, tenzij op natten zwaren bodem. Dit is verkeerd. Op zandgronden kan de super dikwijls niet aan te raden zijn, daar deze gronden ook nog al dikwijls zuur zijn. Zelfs op goede gezonde leem gronden d«e zeer krachtig bemest wor den, met stalmest, zal men soms liever supra of slakken toepassen daar stalmest den grond min of meer zuur maakt (turfachtig). Kortom men zal liefst super gebruiken op gezonde leemgronden of andere niet zure gronden en voor snel groeiende vruchten, zooals aardappels, beeten en bijzonder voor rapen die de Super bijzonder goed schijnen te benut- tigen. De super van den handel bevat gewoonlijk van 10 tot 18 phosphoor zuur. De neergestorte phosphaat (phosphate précipité) is eene zeer goede meststof die men uit de gelatinefabrieken trekt, namelijk te Haren. Zijn phosphoorzuur is oplosbaar in citroenzuur en hij bezit nagenoeg dezelfde waarde als super, doch is merkelijk duurder en is bijgevolg niet aan te raden. ('t vervolgtD. BRICOUT. In. ziet De stad is vol rumoerig leven De stad, voor wie haar eerstmaal Is schoon om alles wat ze biedt, En menig sterveling geniet Al wat haar rijke schoot kan geven. Helaas, waar menigeen wél vond Bevrediging van vaag verlangen, Zoovelen, in de ziel gewond. Gaan rouwend uit de stad hun gangen. Te lande, waar de vrije zonne Een stille doepina qui h PcfraaU Waar d eeuw ge ochilder immer praalt En grootsche tafereelen maalt, Daar is er frissche levens wonne Waar, in natuur en kalmen vree Geen klaterglansen 't oog bekoren, Hervindt de moeë ziel der stêe De zaal ge rust, sinds lang verloren. E. Van den Broeck. Elk zal er aanhouden onzen plak almanak te bezitten en hem in de huis kamer te hangen, hij zal voorzeker iedereen aangenaam zijn. De nieuwe inschrijvers zullen hem ook krijgen, in dien zij voor 31 Januari opgegeven zijn. Stel niet uit, de tijd zal rap om zijn. Steeds beter Immer vooruit De Koornbloem Op Zondag 24 December, onmiddel lijk na de Hoogmis, belangrijke voor dracht over het bewaren, verzenden en verduurzamen van groenten, door L. Haems, tuinbouwvoordrachtgever. Leest ook het artikel over Vragen en Antwoorden in dit nummer versche nen. Eene belangrijke kort te Wichelen WICHELEN. vergadering zal in plaats hebben. Dagorde 1De Heer Cl. Saeys, bestuurder on zer Onderl. Brandverzekering, spreekt over de belangrijkheid en het nut dezer instelling voor al de boeren. 2. H. Klopterop zal behandelen Het recht van de boeren en de macht der vereeniging De plaats, dag en uur bele voordracht zal worden. van deze dub- later bepaald Eene partij bakjes voor het bewaren van plantgoed, is beschikbaar in het magazijn. De plaatselijke magazijniers zullen best doen er eene zekere hoeveel heid mee te nemen en ter beschikking te stellen daar de voorraad ver uitgeput is. dat sommige leden klagen over den be komen uitslag van Zaaitarwe. Zoo dit waar mocht zijn, dan zullen deze leden zoo goed willen zijn ons daarover te schrijven. Praten achter den rug helpt niets ter zake. Ze geven ons daarbij volgende inlichtingen: 1Naam en adres van het lid. 2. Hoeveel kos hij ontvangen heeft. 3. Waar hij ze afgehaald heeft. Het Bestuur. De landbouw in België brengt veel op. Hij zou nog meer kunnen voort- brengen. Hij moet ook een grooter op brengst hebben om onzen wisselkoers en onzen geldelijken toestand te verbe teren. Een goede landbouwpolitiek is misschien wat we thans in België 't meest noodig hebben. In plaats van de boeren laten uit te schelden, in plaats van een fout van één enkelen ten laste te leggen van geheel de boerenbevolking, zouden de wetge vers beter doen ons een goede reeks wetten te schenken om ons bestaan te verzekeren en de regeering zou ons moeten aanmoedigen ten voordeele van den landbouw zelf, opdat deze haar grootst mogelijke opbrengst zou kunnen geven ten voordeele van geheel het land. Het is klaar bewezen dat de kleine landbouwondernemingen in België zoo wel als in alle vreemde landen grootere opbrengsten geeft dan de groote. Dan, in België zijn de kleine land bouwbedrijven het overgroot getal en men mag gerust zeggen,volgens de beste statistieken en onder andere volgens die van den gekenden hoogleeraar Deplae, dat ons land dus een land van klein land bouw is. Kunnen onze boeren op hun bedrijf dan nog meer winnen Kunnen zij doel matiger te werk gaan of zouden ze niet tingen bezig te houden Landbouwkundigen en -voordracht gevers schrijven en spreken met recht en reden over Het verstandig gebruik van scheikundige meststoffen over Intensiever kuituur over Het ge bruik van veredeld zaai- en plantgoed verbonden met doelmatige bemesting enz. Al deze wijze lessen en raadgevin gen zijn goud waard het zijn geen holle woorden, want al hun beweringen zijn bevestigd door proeven en door de on dervinding en ze hebben betrek op het landbouwonderwijs, waarmee bij ons, we moeten het durven bekennen, niet genoeg om niet te zeggen geen rekening wordt gehouden. Het staat dan ook buiten twijfel, dat wij meer kunnen voortbrengen, als wij de ondervinding van alle dagen laten gepaard gaan met de wetenschap ons vrijgevig geschonken door de geleerden. Doch het is mijn innige overtuiging, en de heer Bricout en al zijn achtbare kollegas zullen me hierin niet tegenspre ken, dat zoo wij waarlijk ons bedrijf meer en meer winstgevend willen ma ken, wij ons moeten bijzonder toeleggen op één kweek, 't zij dat we nijverheids- planten bedoelen als tabak en hop, 't zij dat we vruchten noemen voor' het ver bruik voor binnen- en buitenland als fruit en groenten, of den dierenkweek, vee en gevogelte. Schreef de Heer Bricout nog verle den week niet in De Koornbloem Is het niet jammer dat Aalst, gelegen in zoo een gunstig verkeer met de hoofdstad, en daarheen gansche wagens groenten zou moeten uitvoeren, integendeel drie vierden zijner hofprodukten in Brussel moet gaan aankoopen 1 Wanneer het landbouwonderwijs in volle werking zal treden, wanneer wij de waarde van het landbouwonderwijs zullen beseffen en er'ons zullen naar ge dragen, dan zal ons land stilaan in een wonderen tuin herschapen worden dan zal er zaad in t baksken komen, dan zal er welstand bij de boeren zijn. De weg staat open voor de jongeren aan hen vooral van zich de nieuwe land bouwwetenschap toe te eigenen en ze in toepassing te brengen. Wij zullen in een paar volgende arti kelen onze stelling toelichten met voor beelden, opdat niemand zou zeggen Het is gemakkelijk te praten en te schrij ven, maar het komt er op aan de gezeg den in de praktijk te kunnen omzetten. Doch dit alles gaat ook niet zonder ernstigen steun van de regeering. Want zien we niet dat de hopkweek in het land van Aalst, die een schoone toe komst scheen tegemoet te zien, eerder achteruit dan vooruit is gegaan bij ge brek aan den noodigen steun van hooger- hand. De wetgevers en de makelaars van economische verdragen moesten onze hopboeren beschermen tegen de vreemde konkurrentie Er zijn stemmen opgegaan om hier ook rechtvaardigheid te vragen, maar zij vergingen in de on verschilligheid van onbevoegden en wat nog slechter is door de ikzucht van brouwers, handelaars enz., die het be lang niet willen zien van het volk, alleen maar hun geldzak. Geen militaire ver dragen zullen ons uit de armoe redden, wel de vreedzame arbeid is vrede- en winstbrengend. Wat doen andere landen Zie maar imucwei onze eigen soldaten met zijne zonen zijde aan zijde hebben gestaan, gestreden en overwon nen, houdt het stelselmatig en zooveel mogelijk alle Belgische landbouwvoort- brengselen buiten zijn grenzen door hooge tolrechten. Wat heeft de bloe- menkweek van Gent en omstreken, om maar een voorbeeld te noemen, door dien vriendschappelijken maatregel niet geleden. Thans vernemen wij dat dat zelfde Frankrijk ook weer 300 of 500 frank recht stelt op ieder Belgisch paard dat zijn grens over wil. En onze eigen Belgische regeering kijkt leidzaam toe. Ziendeblind of onwil Daarom zoolang die ellendige toe stand van boerenmiskenning blijft voort duren, zoeken wij zelf welke waren wij in eigen land kunnen afzetten en trachten wij, waar het mogelijk is, binnen onze grenzen de bestaande afzetgebieden uit te breiden en er nieuwe te doen ont staan. Door ons eigen voortbrengsten te vermeerderen, in hoeveelheid en in hoe danigheid, zullen wij eerst en vooral de vreemde ingevoerde landbouwwaren bij ons buiten te houden, omdat men in geen der aanpalende landen zoo goed koop en zoo gemakkelijk zal kunnen voortbrengen als wij, indien wij, wel verstaan, door kennis en ondervinding er toekomen dezelfde waren van dezelf de hoedanigheid op de markt te bren gen. En dat dit wel mogelijk is, zal ik mijn volgende opstellen door voorbeelden be wijzen. Dat de regeering ondertusschen moge inzien, dat België zonder den bloei van onzen landbouw uit zijn droeven finan- tiëelen toestand niet kan geraken en diensvolgens maatregelen durve treffen om tot haar hoogste doel te geraken, namelijk de redding van het Vaderland door de redding van den landbouw. H. KLOPTEROP. Daar onze wakkere bestuurder er in gelukt is zeer voordeelige aankoo pen te doen van LIJNMEEL en ZEMELEN, zoo heeft het Bestuur besloten, voor een enkele week, een bijzondere prijsvermindering toe te staan op deze twee voeders. Dus opgelet Wie zich voor eenigen tijd wil bevoortaden aan prijzen ver beneden de markt, kan er DEZE WEEK van genieten. Van af 15 December is er in Ninove, op den Aalsterschen steenweg tegen de bareel van den IJzerenweg, in eene afhankelijkheid van den heer Victor De Rouck, een magazijn van Redt U Zeiven ingericht en geopend. De waren zullen er afgezet worden aan de prijzen van De Koornbloem. Dit goed nieuws zal de leden van NINOVE EN OMSTREKEN voorzeker veel genoegen doen. Het Bestuur. 'RNBL I WsBI II III m m mH^rnSBS&fLi**eameamfmmmTm^lmUf[3acBKa^ tjPtPT virU L:;1 *- - r

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1