REDT U ZELVEN Arbeid adelt KERSTDAG EN DE LANDBOUWERS Landbouwweekblad Belangrijke Berichten. M HET ONDOELMATIG BEMESTEN DE ZIEKTEN ONZER FRUITBOOMEN Hoogeschool. Spreekkamertje. Over het verstandig gebruik der Scheikundige Meststoven. moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. D@ Vlaamschs fis ZONDAG 24 DEC. 1922. Prijs lü centiemen. 5de JAARGANG Nr 208 Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Kerstfeest Het Feest van den Vrede in de geloovige wereld is niet altijd een vredefeest voor de landbouwers. Hoe- velen onzer boeren zijn er niet welke steeds met een angstgevoel Kerstdag zien naderen en die zich het hart zeer verlicht voelen, eens zij zonder slecht nieuws op Kerstdag een nieuw jaar mo gen ingaan. Immers begint het jaar voor velen onzer boeren niet met Kerstdag Eerst op dien dag zijn zij er ten volle van verzekerd of ze tot het volgende jaar vrij en vast kunnen wonen op hun ne hoeve, of hunne landerijen nog een jaar mogen gebruiken. Toestanden als deze hier te lande in zake opzeg, opslag en uitdrijving, die den landbouwer-huurdec heelemaal overlaten aan de ikzucht en willekeur van de eigenaars, zonder dat de eerste op eenige wettelijke hulp kan rekenen, is wel eenig op onze dagen alleen nog in twee landen van het beschaafde Europa zijn dergelijke dingen in zwang, namelijk in het bolschevistisch Rusland en het... democratisch België. Hier weer zouden we moeten wijzen op het verschil hetwelk onze wetgevers schijnen te maken voor sommige Belgi sche onderdanen. Hoeveel parlementair werk heeft de huishuurwet niet reeds gevergd en hoe talrijk waren de wetge vers niet die voor de rechten van dezen die het geluk niet hebben eigenaar te zijn, zoo hardnekkig streden. Weliswaar was de huishuurwet van meer dringen den aard dan eene pachtwet, toch is deze laatste zeker meer noodzakelijk dan vele der wetten welke na den wapen stilstand in voege werden gebracht. In den jongsten tijd werd zooveel met de woorden sociale plicht geschermd. Wij willen hier even wijzen op de so ciale plichten der eigenaars, daarmee zal de noodzakelijkheid eener goede pacht wet klaarder voor oogen komen. De eigenaar, door 't feit zelf dat hij eigenaar is, oefent een sociaal bedrijf uit. Zijn groote sociale plicht bestaat hierin ten bate van de algemeenheid zijn grond zooveel mogelijk te doen op brengen. Indien hij zich persoonlijk niet met de uitbating van zijn eigendom kan of wil bezig houden en die taak aan pachters overdraagt, dan moet hij die laatsten in staat stellen voort te brengen in de beste voorwaarden hen als men- schen eerbiedigen en zich zeiven tevre den stellen met de rechtmatige vergoe ding of pacht die hem, als leener van den grond toekomt. De eerste voor waarde om den pachter er toe te bren gen, zijne gehuurde gronden de hoogst mogelijke opbrengst te doen leveren, is wel den huurder de standvastigheid van zijn bedrijf te verzekeren hem bescher men tegen willekeurige uitdrijving, hem dfe waarborg geven dat in geen geval hij zonder voldoende voorbericht kan worden op straat gezet. Indien de eigenaars het zoo wilden begrijpen, dan hadden wij geene pacht wet noodig, dan zouden de eigenaars van lieverlede hunne pachters een on derteekend kontrakt geven hetwelk zou voorzien in de hoogere gegevens. Maar hoeveel eigenaars zijn er die het met hunne pachters en hunne sociale plichten zoo meenen. Velen onder hen stellen zich aan als echte dictators, die de weerloosheid van hunne pachters met eene gewetenlooze harteloosheid weten uit te buiten. Hier maar twee voorbeeldjes, onder duizen den, als bewijsvoering Aan de gebroeders H., die een hoeve en al de daarbij behoorende gronden van één eigenaar in huur hadden, werd daags voor Kerstdag 1921 een opzeg gedaan. De gebroeders H., die reeds 15 jaar de hoeve in huur hadden en aan niets hadden tekort gebleven tegenover hun eigenaar, hadden niets te doen dan de hoeve te verlaten. Eene rede tot ver rechtvaardiging van die daad gaf de eigenaar niet op, alleen mocht die on- menschelijke handelwijze aan verschil van politieke denkwijze worden aange schreven. 2. Een tiental landbouwers eenër gemeente uit den omtrek van Aalst kre gen eenige dagen voor Kerstdag 1921 een schrijven van hun eigenaar waarbij deze hun liet weten dat hij zijn pacht met 50 verhoogde en dat die verhooging een terugwerkende kracht had van af Kerstdag 1919. In geval zij (de huurders) met die beslissing niet te vreden waren, hadden zij zulks vóór 20 December aan Mijnheer te melden, maar mochten zich, in dit laatste geval aan opzeg verwach ten. De meesten der landbouwers die die zoo'n schrijven ontvingen waren kleine boeren, die stonden dus voor de keuzeofwel aan de geldzucht van Mijn heer voldoen, ofwel zich beroofd zien van hunne akkers. In het eerste geval werd het innerlijk leven de zelfstandigheid van de gedach te, de vrijheid van de persoonlijke opinie aangerand. Omdat dus de huurder niet dacht als mijnhear. Omdat de overtui ging van den huurder met deze van Mijnheer niet overeenstemde werd de huurder op straat gezet. Nochtans had deze laatste 15 jaar lang mijnheer goed betaald en hem meermalen vele diensten bewezen. Het tweede aangehaald geval moet zeker niet onderdoen voor het eerste. Eene verhooging van huurprijs nog voor twee verstrekene jaren doen betalen, en om de weerlooze huurder van alle te genkanting te doen afzien hem het mach tige wapen opzeg voor oogen bren gen geeft een zeker bewijs van schraap zuchtige lafheid. Het is haast onverstaanbaar hoe er tot nog toe door wettelijke tusschen- komst aan dergelijke wantoestanden geen einde werd gesteld. Maar er is reeds al te dikwijls in dit blad opgewe- zen, welke nalatigheid of onverschillig heid, door onze regeering werd aan den dag gelegd, wanneer het maatregelen geldt die den landbouw aanbelangen, omdat wij er hier nog breedvoerig zou den op terug keeren, In de jongste vergadering van den raad van afgevaardigden der landbouwers- vereeniging ging Redt U Zeiven werd met algemeene stemmen eene motie aan genomen die aan alle Belgische parle mentairen werd overgemaakt en waar bij eene spoedige behandeling van het pachtwetvoorstel Van Dievoet werd geëischt. Laat ons hopen dat dergelijke actie door de verschillende landbouwersver- eenigingen van het land werd gevolgd en dat wij eerlang de invoegetreding van een degelijke pachtwet mochten verwezenlijkt zien. Dan zou het Kerstfeest voor ons allen een waar vredefeest zijn. HARD-LABOUR. De inhaling van ons Lokaal is voorloopig bepaald op den 2" Zondag van Januari aanstaande. Buiten de premies van den Bond zelf, waarvan het pro gramma met de feestelijkheden op tijd en stond zullen bekend gemaakt worden, is de Onderlinge Brandverzekering ook niet ten achter gebleven een prachtig bronzen schouwgarnituur zal samen met de andere premies, tusschen de deelne mende maatschappijen afgelot worden. Het is tentoongesteld in het koffiehuis Redt U Zeiven Groote Markt, te Aalst. o Ter gelegenheid van Kerstdag zullen de magazijnen in Aalst en Ninove gesloten blijven op 2e Kerstdag. Dus opgepast en eerst Woensdag 3e Kerstdag zullen de waren die beschikbaar zijn, besteld worden. rtMR r\ In plechtig zwijgen van een witten Winternacht Is het gebeurd,... de Mesias is ons geboren En klank van brons weergalmend uit onzichtbren toren Noodt kristenzielen ter aanbidding van zijn macht. 't Mirakel van de krib, waarin een kindje lacht, Omringd van alleluja zingende englenkoren, Laat, krist'nen, mee met hen uw lofgezangen hooren. En juicht en dankt den God die vrede op aarde bracht. Komt strompelt mee op 't krakend witte winterpad We gaan met jub'lend hart het klokkenlied dan tegen, Vol diep geloof er smeken om des Kindjes zegen. Laat oogen staren, van ontroering tranennat. Op 't wonderkind dat ons de heilige Moeder baarde, Zijn komst brengt sterkte en vrede aan den mensch op aarde. Em. Van den Broeck. De Yzerslakken. Men weet dat deze voortkomen uit de smeltovens. Om het gegoten ijzer in staal te veran deren moet men het zuiveren van den phosphoor en ook gedeeltelijk van de koolstof, die het bevat. Daarom wordt het gesmolten in eene bornne Besse mer een stroom zuurstof wordt er onder pressing doorgejaagd zuurstof en phos phoor verbinden zich met den kalk die den Bessemer bekleedt en vormen de ijzerslakken. Zooals wij het reed zeg den zijn er, in den handel, verschillige soorten ijzerslakken Thomas-slakken, slakken Siemens, Martin enz. De waar den dezer verschillige slakken zijn zeer uiteenloopend en de Thomas-slakken zijn verreweg de beste. Volgens de de proefnemingen van G. Smets die een der Belgen is, die 't meest ondervinding bezit in zake bemesting bezitten de Tho- slakken 4 en 5 maal meer waarde dan de andere, Hoe fijner de slakken hoe beter. Ook moet men bij het aankoopen doen reke ning houden der fijnheid. Thans gaan meestal 75 der slakken door den temst van 17 mm. Doch twee Thomas-slakken waarvan, voor beiden, 75 door de temst van 17 mm. gaan, kunnen van waarde verschillen. De eene kan samen gesteld zijn uit een ffjne, onvoelbaar poeder, wijl de andere meer graantjes bevat fijn genoeg om den tempst door te gaan. De ijzerslakken worden en met rede, zeer veel gebruikt. Ze passen bijzonder voor blijvende gewassen, op weiden enz. Ze bevatten veel kalk die overal en bij zonder op de meerschen, zoo zeer ont breekt. Men mag ijzerslakken gebruiken voor alle vruchten en op alle gronden, doch ze passen best op zware, vochtige landen, op zeer bemeste velden, op ze kere zandgronden, kortom op al de gron den waarvan de natuurlijke flora de zu righeid verraadt. Bij het aankoopen van ijzerslakken moet men niet alleen rekening houden van de fijnheid maar ook van de oplos baarheid in citroenzuur. Wagner en anderen hebben vastgesteld dat hoe meer kiezelzuur de phosphaat beVat hoe beter hij door de gewassen benuttigd wordt, het is heel waarschijnlijk dat het kiezelzuur een grootere rol in de plan voeding speelt dan men tot hier wel dacht. De Supra. Verleden jaar schreven wij hier in De Koornbloem dat het ons nog niet mogelijk was een bevestigend antwoord te geven op de vragen die ons gedaan worden, nopens deze meststof. Weliswaar had men al verscheidene proeven aangelegd die een voldoenden uitslag hadden gegeven, doch hun getal scheen ons nog te gering om een alge meen besluit te verrechtveerdigen.Thans moeten wij bekennen dat nieuwe proe ven, namelijk die te Leuven op touw gezet door de HH. Giele en Graftiau, alsook de zeer nauwkeurige studiën van Mr Grégoire, te Gembloux, eenparig de groote waarde van den Supra bevesti gen, die de Thomas-slakken zelfs tame- zou overtreffen. De Supra wordt vervaardigd door het zelfde huis die den phosphaat Ber nard verkoopt, te Mesvin-Ciply, doch is van veel grooter waarde dan dit laatste DE GEELZIEKTE (Vervolg en slot). Over een veertien dagen liet ik in De Koornbloem een eerste artikel over de geelziekte verschijnen met een verbintenis om in een volgend artikel het vervolg en slot er van te geven. Een landbouwer van Teralphene hielp me op een zijspoor, doch langer uitstellen wil ik het niet om in mijn oude gewoonte niet te hervallen, 'k Moet de lezers van De Koornbloem nochtans eerst en vooral op de hoogte brengen van een zeer verheugend en aanmoedi gend nieuws. Het getal abonnenten is merkelijk gestegen, een bewijs dat De Koornbloem niet aan geelziekte lijdt. Daar wordt ook veel gedaan om die ziekte te voorkomen en het is troostend als men bij 't sluiten van 't jaar zeggen mag, dat de arbeid een rijken oogst van heerlijke en prachtige vruchten heeft af geworpen. Te meer mag ik er zonder aarzelen bijvoegen dat indien het or gaan van Redt U Zeiven met zulke reuzenschreden vooruitgaat ook de boerenbond niet aan anker ligt, hij bezit reeds een moedermagazijn in Ninove en zal weldra gansch de Dendervallei tot zijn gedachten hebben overhaald. Uw zaken, landbouwers, zijn aan goede han den toevertrouwd, aan u dus het getal vet. Hij wordt bekomen met natuurlijke phosphaat, op hoogen warmtegraad te smelten in draaiende hovens met sodacarbonaat en kiezelzure kali. Door deze werking wordt, niet alleenlijk het phosphoorzuur, maar ook het kiezel zuur oplosbaar gemaakt, hetgeen vol gens Wagner en andere proefnemers van 't grootste belang is. De supra bevat van 12 tot 18 phos phoorzuur, meestal 16°/», 45% kalk, 22 °/o kiezelzuur, 1 of 2 kali en ver ders ijzer, aluminium enz. Hij wordt met de grootste zorg gemalen 95 door de temst nr 100 Door zijne oplosbaar- heid, door zijne gehalte aan kalk, kiezel- zuur en kali, door zijne fijnheid is hij voorzeker een der nuttigste meststoffen, voor onze streek. Hij is thans een der goedkoopste daar hij de eenheid phos- phoorzunr aan circa 0,90 fr. de kg. le vert. De supra mag gerust op alle gron den gebruikt worden. De algemeene regels zijner toepassing zijn dezelfde als voor de ijzerslakken. Daar wij hier op onze eigen ondervinding alleen niet wil len steunen, denken wij 't belangstellend ook de besluiten der HH. Graftiau Giele en Hardy (Leuven) aan te duiden 1° De uitslagen der proefnemingen dit jaar door ons aangelegd bevestigen degene die wij reeds te Tervueren be kwamen. Ze toonen de groote bevruch- tigingswaarde van de Supra. 2° Steunende op de uitslagen, op haver bekomen, met de Thomas-slakken en den Supra, mag men zeggen dat de eerste eene vermeerdering van de op brengst gaf van 128.3 en de supra een vermeerdering van 134 1. 3° De vergelijkende waarde van super, slakkea en supra mag beschouwd worden alsvolgtsuperphosphaat 100, slakken 74,5, Supra 95,7. D. BRICOUT. leden tot een ontzettend getal te doen stijgen. Ge zult met mij bekennen dat ik reeds verre van mijn onderwerp ben afge dwaald, maar nu alles in Redt U Zei ven zoo springlevend en gezond is, wil ik slechts om mijn woord gestand te houden tot de voorkomings- en bestrij dingsmiddelen van de geelziekte bij de fruitboomen terugkeeren. In een vorig artikel heb ik gezegd dat de geelziekte in de meeste gevallen toe te schrijven is aan gebrek van voedende bestanddeelen en inzonderheid aan ge brek van ijzer. We moeten de boomen voeden, zoowel als onze dieren en onze andere veldvruchten. Iets dat gevoed is op doelmatige en oordeelkundige wijze kan weerstand bieden aan de ziekte. Ongelukkiglijk wordt de voeding der fruitboomen dikwijls verwaarloosd en in de meeste gevallen weinig oordeelkun dig gedaan. Niet enkel stikstofrijke mest stoffen maar ook en bijzonder kalk, fos- foor en potasch behoeft de boom. Daar waar fruit- en veekweek, gepaard gaan, kan men jaarlijks per are een 50 gram ijzersulfaat strooien en dit, niet alleen om de boomen van een ijzerinhoudend voedsel te voorzien, maar ook om de mossen te vernielen die dikwijls het gras in zijn ontwikkeling belemmeren. Niet zelden ook spruit de geelziekte voort uit overtollig vocht of te groote droogte. We moeten dus de fruitboo men in een grond zetten die het water gemakkelijk laat doorgaan en bovendien veel haarbuiskracht bezit om bij groote droogte het vocht,weder in 't bereik der wortels te brengen of in andere woorden in een grond die gediepspit en gedrai neerd is. Wat staat er ons nu te doen als de boomen, ondanks al onze voorzorgen, toch door de geelziekte zijn aangetast of wel geheel ©f wel gedeeltelijk. Indien geheel de boom er onder lijdt, ware 't misschien meest aan te raden hem uit te smijten en door een andere boomsoort te vervangen. De aarde ook welke hij met zijn wortels heeft dooreten dient vernieuwd te worden. Wanneer nu slechts een deel van den boom is aange tast en dit voortspruit uit een wonde in den tak, dan moet men trachten die wonde te genezen of zoo het evenwicht in de gesteltakken er niet door gebro ken wordt, ware 't misschien nog beter dit deel gansch weg te snijden. De aarde rondom den boom be strooien met kalk en dan de aarde zoo wel als de bladeren besproeien met een oplossing van 10 gram zwavelzuur ijzer per liter water, kan ook de ziekte weg nemen. Men zal deze besproeiing met tusschenruimten van eenige dagen ver nieuwen tot men ziet dat de jonge bla deren de groene kleur terug nabijkomen. Het water, waarin de smid zijn ijzer afkoelt en hierom smedewater wordt geheeten, is voor de hierbovenvermelde besproeiing ook warm aan te bevelen. Zwavelzuur ijzer kost niet duur en men kan het zich bij de drogisten aanschaf fen. Op erfelijkheid en afgeleefdheid kom ik niet meer terug koopt uw boompjes bij vertrouwbare kweekers en die zullen u in de meeste gevallen nopens die twee punten voldoende inlichten. Laat ons dus altijd een goede planting nastreven in welvoorbereiden grond en in de meeste gevallen zult ge weinig met geelziekte af te rekenen hebben als gij daarbij niet al te zuinig met uw voe dingsstoffen zijt. L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. De Vlaamsch Hoogeschool te Gent is dees week in princiep aangenomen in de Kamer. Eenige amendementen hebben haar aangezicht eenigszins verbleekt, doch is de groote muur omgeworpen, die de Vlamingen van alle hooger onderwijs in eigen taal afsloot. De vijf volksvertegenwoordigers uit ons arrondissement de heeren de Bethune, Nichels, Robyn, Van Nieuwenhove en Van Schuylenbergh, hebben voor de Vlaamsche Hoogeschool gestemd. Wij betuigen hierbij aan deze heeren onzen besten dank 1 (Vervolg) In voorgaande artikels hebben we ge tracht U een iet of wat klaar begrip te geven over de noodzakelijkheid eener volledige bemesting Laten we nu een oogenblikje stilstaan bij elk hunner, ten einde hun nut, hunne rol en hunne werking en invloed op den planten groei na te gaan. 1° De Stikstofmesten. In alle bewerktuigde lichamen is er stikstof. Deze is de voornaamste stof, welke in de samenstelling der eiwitstof fen treedt. Ook weet ge dat de eiwit stoffen de kostbaarste voedende stoffen zijn en tevens oök de duurste onder op zicht van handelswaarde De stikstof werkt mede te zamen met het fosfoor, de potasch en de kalk, tot de vorming en de ontwikkeling van al de deelen der plant. Doch hare juiste rol, hare speci fieke rol, zal ik zeggen, bestaat in hare werking tot de ontwikkeling der groene deelen der planten en der vleezige ge deelten der wortelen en der vruchten. Zij werkt dus tegelijkertijd en op het gewicht, en op den omvang en op de massa. Zij prikkelt den wasdom en laat toe overvloedig uit grond en lucht de andere bestanddeelen te putten, die tot de vor ming der plant meewerken. Zij is het die aan de planten en vruch ten dat weelderig uitzicht geeft, voor teeken van eenen rijken oogst. De stikstofhoudende mesten zijn van hoofdzakelijke belangrijkheid, tot het bekomen van rijke en groote opbreng sten. Gezien nu anderzijds, dat ze ook de kostelijkste zijn, zoo komt het er voor ons landbouwers dan ook op aan, de stikstof in de beste voorwaarden te ge bruiken, opdat ze het maximum harer voortbrengstkracht kunne daarstelle. Onder de meest in voege zijnde stik- stofmesten wil ik er vandaag slechts één beschouwen, dat bij vele landbouwers stellig min goed in aanmerking staat, en dit om de eenvoudige reden dat het tot nog toe voor velen min goed gekend is. Immers hier ook blijft d'oude spreuk waarheid "Ongekend is onbemind Ik bedoel hier voornamelijk Het Zwavelzuur Ammoniak als nationaal produkt. Nu wijl het hier eene nationa le nijverheid geldt, dan is het mijns dun- kens ons aller rechtmatigen plicht,onzen nationalen handel in de mate van 't mo gelijke, ook op dit gebied te bevoor- deeligen. Vooraf dan een brokje geschiedenis ter opheldering. De invloedrijke wer king der Ammoniak produkten op den plantengroei staat sinds lang gekend. In derdaad de beir en de Guano sedert lang in gebruik— zijn grootendeels hun ne vruchtbaarmakende werking ver schuldigd aan het Ammoniak, hetwelk ze bevatten. Om niet te ver achteruit te gaan, zul len we enkel wijzen op de klassieke proef van Davy, die onder eene gras zode deammoniak-uitwasemingen bracht van stalmest en die derwijze, door den weligen wasdom van het gras, het vruchtbaarmakend vermogen daarstelde van het Ammoniak. Omstreeks 1840 was in Engeland het Ammoniak Sulfaat reeds in voege dit gebruik is van daar in Europa en de wereld door verspreid geworden. Het Ammoniak bevat in het Zwavel zuur Ammoniak komt bijzonderlijk voort van de steenkolen, van koolschilfer- steen, van turf en in ondergeschikte mate, van de drekstoffen en van ver scheidene nijverheidsafvalprodukten. Ge weet dat kool- en koolschilfer- steen beddingen en wouden zijn uit de oudheid, die bedolven zijn gewor den, ten gevolge der omwentelingen, welke de aarde door de eeuwen heen heeft ondergaan. De turf is gevormd door bijzondere planten, veenmos genaamd. Die woud- boomen, dat veenmos hebben stikstof bevatde kolen, de koolschilfersteen en de turf bevatten er dus ook en laten die stikstof ontsnappen onder den vorm van Ammoniak, wanneer men ze stookt. De grootste hoeveelheid zwavelzuur s RNBL O —o

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1