REDT U| ZELVEN Arbeid adelt Nieuwjaarswensch 1922 IS VOORBIJ! I 1923....? De liandboauier moet geleerd zijn. De Wraak van Hella Landbouwweekblad SPAAR- EN LEENBANK MOORSEL Voor onze Paardenkweekers. moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. J-foe onze opbrengst Oepgieepdept m L*.| ZONDAG 31 DEC. 1922. Prijs I (J centiemen. 5de JAARGANG Nr 209 Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Veraniwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAllDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers van DE KOORNBLOEM aan zijne Lezers. o— Het oude jaar En kon voorwaar Niet langer blijven leven 't Heeft dezen nacht, Ten einde kracht, Zijn laatste snik gegeven Elkeen begroet Met blij gemoed Het nieuwe nu geboren Ook laat daarom De Korenblom Haar beste wenschen hooren Zij wenscht u dat Dit jaar een schat Van voorspoed U komt borgen Dat 't in uw staat Steeds beter gaat Voor al uw werk en zorgen Dat elk al meer Is in de weer Voor Koorenbloem en bonden Zoo goed hij kan Het nut daarvan Heeft elk reeds ondervonden Fons Van de Maele. Zoo blij als brave kinderkes zijn na den nacht waarin het oude jaar ver dween en het nieuwe begon, om 's mor gens vroeg van achter een nog gesloten deur eerst hun luide Nieuwjaarswen- schen aan Vader en Moeder te laten hooren, zoo blij ben ik ook omdat ik in naam van De Koornbloem en in mijn eigen naam, de eerste mag zijn om naar oud Vlaamsch gebruik aan alle Redt-u- zelvers in het bijzonder en aan alle land bouwers in 't algemeen een Zalig en Gelukkig Nieuwjaar te wenschen. In zijn lastigen arbeid neemt de spit- ter en de ploeger soms een rustpoos en gesteund op de kruk van zijn spade of het houdvast van zijn ploeg, over- schouwt hij het afgedane werk, monkelt tevreden en schept nieuwen moed om met nog meer iever zijn arbeid te vol trekken. Zoo doet ook een mensch bij het ster ven van het oude jaar en hij bedenkt wat hij zoo hij leven mag in het nieuwe jaar denkt te verrichten. Einde 's jaars sluit een wijze hande laar zijn rekeningen en ziet welke win sten hij verwezenlijkt heeft* gedurende de laatste twaalf maanden en naar zijn tevredenheid kan men zijn vooruitgang meten. Met groote voldoening mogen we ons thans omkeeren, om te kijken naar het afgelegde werk gedurende het jaar 1922. De Koornbloem. Dank zij de werking van al onze ijve- raars zagen wij begin 1922 het getal on zer lezers aanzienlijk vergrooten, zoodat het ons aldus toegelaten werd ons blad in dezelfde maat te vergrooten. De han delaars, die hun waren of al wat zij te koop bieden, willen aanbevelen, hebben hun volle vertrouwen aan De Koorn bloem geschonken en ze ondervinden dat deze spreuk Aankondigingen in De Koornbloem zijn goud waard geen ijdele woorden zijn. Ook het getal onzer opstellers is ver meerderd en wij mogen met oprechte fierheid zeggen, dat De Koornbloem een der beste landbouwgazetten van gansch België geworden is. Laten we enkele namen noemen Onze heer Bestuurder en Hoofdop steller M. Caudron, Nonkel Wisius, Hard Labour jonge en veelbelovende, de heeren Bricout, Haems, Rusticus en ik zelf en al degene die zoo nederig zijn, dat zij hun naam niet willen zeggen. Aan allen hartelijken en welgemeenden dank. Propaganda. In den loop van verleden jaar werd voor goed onzen propagandaclub of sprekersbond ingericht, die het jaar te voren enkel ontworpen was. Dadelijk gaf hij de vruchten die men er mocht van verwachten. Met den besten wil van de wereld kon aan de talrijke vra gen die van alle kanten toekwamen niet voldaan worden de sprekersbond kwam op zijn tijd en verrichtte puik werk. Ten tijde van de inschrijvingen voor aardappelplantsoen en zaaigraan heb ben al onze propagandisten te zamen naar alle richtingen hunne welsprekend heid ten beste gegeven. Het gevolg hiervan was dat ook de Landbouwersvereeniging van Aalst mag roemen op haren vooruitgang, voorna melijk in de provincie Oost-Vlaanderen en dat zij nu ook vasten voet heeft in Brabant, waar reeds verscheidene ge meenten bij ons aangesloten zijn en andere ongeduldig wachten op onze onvermoeibare sprekers. Geen windstreek, noch Noord of Zuid. noch Oost of West, of we zijn er vooruitgegaan. En het schoonste bewijs van de de gelijkheid van Redt U Zeiven we mogen het terloops wel zeggen is dat wij in de meeste gevallen zelf uitgenoo- digd worden om onze gedachten en onze werking gaan uiteen te zetten. Het nieuwe jaar belooft nog meer te geven, want reeds nu liggen verschei dene uitnoodigingen te wachten. Voor uit, jonge mannen met het nieuwe jaar nieuwen moed, de jeugd, dat is de toe komst, aan 't werk tot heil van onze slavende boeren Ons Nieuw Lokaal. De schoonste vooruitgang dien we gedaan hebben in 1922, is voorzeker de aankoop van een schoon gebouw op de Groote Markt te Aalst, waar wij ons eigen te huis hebben ingericht, zooda nig dat het met reden mag aanzien wor den als het prachtigste koffiehuis van geheel de streek. Binnen enkele weken zullen wij het met luister weten in te halen. Een laatste feit, dat 't vermelden ver dient, is de opening van een hoofdn-a- gazijn in Ninove, waarvan wij voor een bond en voor het vereenigingsleven v el goed mogen verwachten. De Onderlinge Brandverzekeria Heeft zich voor goed als een vaste en ernstige maatschappij weten te vesti gen, dank aan den iever van den nooit vermoeiden heer Bestuurder Clement Saeys en zijne dappere agenten, Vele groote verzekeringsmaatschap pijen benijden den vooruitgang onzer instelling, wat het beste bewijs van haren groei en haren bloei beteekent. Hierover wil ik verder niet uitwijden niemand beter dan de heer Saeys kan hierover spreken en schrijven en hij zou me kunnen zeggen Schoenlapper, blijf, bij uw leest. De Landbouwbeweging in 't land. Ook op dit gebied is het verloopen jaar vruchtbaar geweest. Het hoogste doel dat we nastreven is de bloei van den landbouw in 't alge meen en daardoor de verbetering van den boerenstand evenals den bloei van geheel het land, omdat het eene niet mogelijk is zonder het andere. Thans wordt zelfs in hoogere kringen als eene onbetwistbare waarheid erkend dat In den bloei van den landbouw, de welvaart der samenleving te vinden is, en dat de landbouw verdient, meer dan alle andere nijverheid, beschermd te worden, en nochtans de boerenstand alleen tot hiertoe niet ernstig beschermd is geweest Door de onverpoosde werking en door de talrijke artikelen van De Koorn bloem, hebben wij veel bijgedragen tot het bereiken van dat schoone doel, dat het ideaal is geworden van ons blad en van onzen bond Redt U Zeiven. Onder den drang van de immer groei ende landbouwbeweging begint de re geering in te zien dat ze tot hiertoe niet op de goei baan is getreden, en dat het tijd wordt, dat zij ook in die richting vooruit moet, als zij, wel bewust van haar taak, het doel van elke oprechte regeering wil bereiken, namelijk dea bloei van geheel het Vaderland, wat niet mogelijk is zonder den volledigsten bloei van tie boerderij. Nog geen maand geleden werden vier vertegenwoordigers der landbou wers door den Koning zelf in gehoor ontvangen en zij hebben daar in het Koninklijk paleis aan Zijn Majesteit hun wenschen te kennen gegeven met betrek op de landbouwpolitiek die gevolgd moet worden in 't belang van 't land. Anderzijds wordt er meer en meer ge sproken van de Pachtwet, waarvoor de afgevaardigden van de bon'den onlangs een motie gestemd hebben, van provin ciale en landelijke landbouwkamers, waarop wij in 't kort nogmaals zullen weerkomen in De Koornbloem, gezien de belangrijkheid van deze kwestie. In 't Buitenland. Niet alleen de landbouwwetenschap kent geen grenzen meer en dringt in alle landen door, maar ook de boerenbewe- ging breidt zich steeds verder uit en ze krijgt ook stilaan niet enkel een natio nale, doch ook een internationale strek king. De boeren aller landen beginnen in te zien dat de landbouw belangen heeft zoowel in het buitenland als binnen de eigen grenzen, evenals handel en nijver heid. Die algemeene belangen en de kwesties der tegenstrijdige belangen van boeren van verschillende landen zou behartigd, verdedigd of beslist worden door egn wederlandsche of internatio nale vereeniging voor landbouwers, Westondea eerst wantrouwend te genover die boeren-internationale, om dat we vooraf waarborgen wilden heb ben ontrent de belangen van de klein- boeren. Ons werd ten volle verzekerd dat de belangen der groote zoowel als die der klein boeren door de internatio nale zouden verdedigd wordenwe kunnen dan ook niet anders dan deze werking ten volle goedkeuren en steu nen. Is dit jaar waarlijk vruchtbaar ge weest, dan is het te hopen in het voor deel van onze leden en van alle land bouwers, dat het nieuwe jaar nog veel meer goeds moge brengen. Aan alle Redt U Zeivers, van den hoogsten tot den laagsten, van den rijk sten tot den armsten en ook aan alle boeren zonder onderscheid wenscht De Koornbloem een jaar van stoffelijken en geestelijken voorspoed en wij zullen als in t verleden ons best doen om daaraan mee te werken H. KLOPTEROP. Om zijn bedrijf met kennis van zaken uit te oefenen moet de landbouwer de natuur zijner gronden kennen of ze klei- of zandachtig,kleizand- of zandkleiachtig, mergel- of humusachtig zijn, om ze te kunnen behandelen naar gelang hunne bijzondere noodwendigheden. Hij moet weten hoe de planten zich voeden, welke voedingstoffen zij tot hun ontwikkeling noodig hebben, welke zorgen ze verei- schen en welke voedingstoffen er meest aan zijn grond ontbreken. Hij moet zijn dieren op een oordeelkundige wijze kun nen voeden om niets te laten verloren gaan. De meststoffen moet hij oordeel kundig weten te gebruiken niet alleen om den grond voordeelig te kunnen uit baten, maar ook om zijn vruchtbaarheid te verhoogen, om aan de planten het noodige fosfoorzuur te geven, om bij de jonge dieren het beend-rgestel te ver kloeken, de noodige stikstof tot het vor men der spieren, het mager vleesch, de strafte van het vee in een woord, om zich door het toedienen van natuurlijke en scheikundige meststoffen schoone op brengsten te verzekeren en gezond en kloek vee. De landbouwer moet zich toeleggen op het uitlezen, verbeteren en veredelen der zaden en plantsoenen, op 't veredelen zijner dieren, om zich met de minste on kosten de grootste opbrengsten te ver zekeren. Bij al deze verschillende ken nissen moet hij nog deze voegen van het kweeken en vetmesten van vee, van 't pluimgedierte, van de melkerij, het boekhouden, het benuttigen van fruit en groenten, van alles wat maar eenigszins kan bijdragen om zijn winsten te ver hoogen. Ik zou die litanie nog zeer lang kur- nen maken, doch een verstandige land bouwer is er genoeg van overtuigd dat er voor hem, meer nog dan voor gelijk welk ander vakman veel te leeren valt. Ik wilde nochtans het jaar niet laten voorbijgaan zonder de aandacht der landbouwers te vestigen op een bepaald punt, dat nog veel te wenschen overlaat namelijk het bewaren, verzenden en be nuttigen van groenten. Uit 't Ministerie van Landbouw gewerd aan de tuin- bouwvoordrachtgevers een bericht dit jaar bijzonder te willen steunen op het bewaren 't verzenden en 't benuttigen van fruit en groenten ten einde, de groote fruit- en groentenkrisis, welke we dit jaar doorworsteld hebben, in de toe komst te vermijden. Is de fruitkrisis groot geweest, de groentenkrisis was het niet min en angstig vragen we ons af of ook die schoone tak van 't landbouwbedrijf niet zal ten onder gaan. We zouden dus moeten weten, welke de oorzaken van de groentenkrisis geweest zijn, hoe we ze kunnen voorkomen en met welke middelen we ze dienen te bestrijden. Daar is weeral stof tot studie voor een gansch jaar en nog meer. Is het niet bedroevend, beste vrien den landbouwers, wanneer we zien dat er zooveel te leeren valt er door de jeugd zoo bitter weinig geleerd wordt. Wat al pogingen worden er door 's lands bestuur niet gedaan om u van alles wat uw ambt betreft, volledig op de hoogte te brengen. Zijn het geen vruchtelooze pogingen Moest de opening van het middelbaar landbouwonderricht dit jaar niet verschoven worden bij gebrek aan leerlingen. De lagere landbouwschool, welke dienen moest als voorbereiding tot de middelbare school, heeft tot he den hier in Aalst nog maar acht inschrij vingen gekregen. Waar zit de landbouwjeugd Ik ben geen liefhebber, noch van ki nema's, noch van danszalen en toch hoor ik zeggen dat beiden wonderwel tieren, dat ze opgepropt zijn van jon gens en meisjes die nog veel kennissen zouden moeten inzamelen om zich voor te bereiden het leven in te stappen ge wapend tegen al de wederwaardigheden van het bedrijf, waarmede ze voor hen, en voor hun kroost, den kost moeten verdienen. In Holland daar bestaan leeszalen bijna in al de drankhuizen en de Hol landers, instede van zich bezig te hou den met spel en drank, zitten daar ern stig te lezen in allerhande vakbladen, tijdschriften, boeken, die handelen over hun vak. We moeten ook bekennen dat ze ons vooruit zijn op gebied van land bouw en van handel.dat ze een nijverige bevolking bezit en we dikwijls bij hen moeten te rade gaan om ons degelijke boeken over t landbouwbedrijf aan te schaffen. We bezitten nu ook een lokaal, 't is prachtig verlicht en verlucht, men geniet er een oprecht aangename en weldoen de warmte. Kan er daar geen leeszaal voor onze boeren ingericht worden Met Nieuwjaar zet ik mijn schrijven in met een artikel hierover. L. HAEMS Landbouw voordrachtgever. De paardenkrréis heerscht over 't al gemeen op intensieve wijze en 't gansche land door wordt er tegenwoordig erg geklaagd over totaal gebrek naar vraag waardoor overvloed van aanbod diensvolgens erg wordt ver lamd. De handel is niet al te schitterend voor de volwassen paarden, bij uitzon nering der jaarveulens, tot de derde kategorie behoorend welke meestendeels tot de slachthuizen zijn voorbestemd. Men slacht insgelijks volwassen paarden van zekeren ouderdom, waar onder we meestendeels paarden aantref fen van Engelschen oorsprong, binst den wapenstilstand aangeworven. Deze dubbele doenwijze is verreweg de voordeeligste oplossing immers der- v ij ze verwezentlijkt zich de fijnste keuze van het Belgisch trekpaard gansch ten voordeele der goede hoedanigheid van den bestaanden voorraad en der raszui vering. Voor toekomend jaar zal 't getal be vruchte merrie's merkelijk minder in ge tal wezen, niettegenstaande deze toe stand zal het getal geboorten onze eige ne bevoorrading nog ruimschoots over treffen. Bijgevolg dienen er kost wat kost an dere afzetmiddelen gezocht, willen we niet dat onze schoone paarden eene spijtige doch onvermijdelijke beneden- waarde zullen ondergaan. Om dit dreigend gevaar te keer te gaan, dient er een onmiddellijk buiten- landsch Reklaam of Propaganda middel op touw gesteld, en wel vooral in die vreemde landen waar we een voordeeligen uitvoer voorzien, zoo Frankrijk, Italië en de Vereenigde Sta ten van Amerika. Onnoodig op dit oogenblik te denken aan onze vorige aanwervers Duitsch- land ea Rusland, waarvan de erg kreu- pelspringende wisseltoestand weinig of min belangrijke aankoopen toelaat. Wanneer men enkel nadenkt dat het Russisch bestuur drie triljoenen roebels bestemde tot aankoop van paarden om zijn te kort te dekken dan vormt gij U reeds een klein denkbeeld van 't ge wicht van papier er zou van noode zijn om een onzer goede voortteelers te betalen. Doch Italië verdient op dit oogenblik vooral onze aandacht. Over een drietal weken had onze frank een geldwaarde van ongeveer 160 Italiaansche Lieren. Heden geldt hij er nog 140. Er is dus eene verbetering van den Italiaanschen wisselkoers, dien we van nabij zouden hoeven te volgen, met het oog op uitvoer naar dit land. Ook en wel vooral op Frankrijk dient gansch onze aandacht getrokken. Daar vooral dienen we een dringende Re- klaam-propaganda te werk te stellen. De fransche paardenfokkers zoeken meer en meer ons belgisch ras, dat vooraf reeds werd uitgeplant in het noorden en zich trapsgewijze heeft uitgespreid in ver scheidene departementen. Er dient te vens aanmerking genomen, dat de Bel- I gische uitwijkelingen, welke zich bij on zen bondgenoot als landbouwer gaan vestigen er met het raspaard van ons land naartoe trekken. Een mijner oud-kennissen aldaar gevestigd, schreef me onlangs nog dat zijn paardencheptel reeds menigen bewonderaar en voorna me liefhebbers tot aankoop had gevon den. Dus wel een doorslaand bewijs dat ons ras er hoog in aanmerking staat. Betreurenswaardige moeilijkheden doen zich soms wel voor bij onze land bouwers die naar Frankrijk uitwijken, en dat door het feit dat slechts paarden der derde kategorie (dus de mingoede) mogen uitgevoerd worden en men ver bod legt op den uitvoer der paarden van beteren rang. Volgens mijne meening is zulks een dwaze onzin en een spijtige missing vooral, omdat zulks voor ons een totale kostelooze reklaam daarstelt en dit ter plaatse zelf, waaruit we diens volgens de grootste profijten zouden kunnen trekken. Laten we dus den uitwijkeling naar Frankrijk vertrekken in gezelschap van zijne cavalerie dan zelfs wanneer er tusschen haar uitstekende rasproduk- ten mochten bevinden. Wat vrij beter diende te keer gegaan, is de vrije ingang v. elke men aan die zoogezegde rossen of nietdeugers vroeger bereidwillig toestond, want deze dienen enkel en allééa om de handelswaarde van ons flink ras beneden prijs te doen schat ten. Zeggen we terloops dat voor 1921 Frankrijk onze bijzonderste kliënt is ge weest. Het kocht niet minder dan 5.551 paarden en 1.112 veulens. De voorloopige statistieken laten voorzien dat voor 1922 dat cijfer eenig- zins zal overtroffen worden, doch men geeft er vooral op dit oogenblik op aan, dat de uitvoer naar Frankrijk telkens 350 fr. tot 400 fr. douaan onkosten per kop beloopt. Zulke verbazende hooge uitvoerrech ten springen met gegrond recht en reden tegen den gevel onzer paardenfokkers, en brengen gegronde klachten teweeg. Ook vragen we ons ernstig af of er bij onze Hoogere Landbouwraad-vertegen woordigers, geene verdedigers dienen op te treden om 't rechtmatige van die klacht te doen inzien, ten einde aan onze fokkers de grootst mogelijke vrijheid van uitvoer te vergunnen. RUSTICUS. Wij herinneren onze leden aan de groote voordeelen die onze Spaar- es Leenbank biedt. Alle sommen te beginnen van 100 fr. worden aanvaard en op intrest geplaatst. Men kan alle dagen zijn geld, groote of kleine sommen, terugkrijgen (1000 fr. wordt onmiddellijk gegeven tot 5000 fr. met aanvraag 6 dagen op voorhand). Waarom uw geld in uwe koffers laten liggen, waar het blootgesteld is aan alle gevaar van brand en diefstal, geenen cent intrest opbrengt en bovendien U een heelen hoop zorgen op den hals haalt Brengt uw geld naar de Spaar- en Leenbank Redt U Zeiven, waar het geplaatst wordt in alle verzekering. U alle gemak en bovendien een behoor lijken intrest geeft. Aan Leden die geld noodig hebben, wordt er tegen borg geleend aan klei nen intrest, terwijl stipte geheimhouding verzekerd is. Op algemeene aanvraag zal de Too- neelkring Jan de Meer eene 5' ver tooning geven van OP NIEUWJAAR, s

De Koornbloem | 1922 | | pagina 1