REDT U ZELVEN Arbeid adelt REDEVOERINGEN Landbouwweekblad NAKLANK DER BETOOGING uitgesproken bij de Feesten oh 28 Januari Openingsrede uitgesproken door den Heer B. Schockaert, Redevoering uitgesproken door H, KLOPTEROP. m m M 1 moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. Aygem Herzele ZONDAG 11 FEB. 1923. Prijs 10 centiemen. 5de JAARGANG Nr 215 Vv Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie OROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CATJDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Voorzitter der Sam. Maatschappij Redt U Zeiven Damen, Heeren, Vrienden. De taak die mij vandaag te beurt valt, vervult mij met vreugde. Door het voorzitten van de plechtige feestzitting, die eene aanvulling is van den grooten optocht en de feesten der inhuldiging van ons lokaal, ben ik ge lukkig mij te scharen aan de zijde van al de medewerkers van dit schitterend feest, en hen allen den broedergroet toe te sturen. Nooit hadden wij durven denken dat gij zoo talrijk zoudt opgekomen zijn om dezen dag te vieren, die nog lang in ons geheugen zal blijven. We gevoelen ons fier onzen eigen haard te kunnen betreden, daarom roe pen wij U allen toe Welkom, beste Vrienden Ons eenig streven is steeds alle po gingen te gebruiken die er toe strekken onze Maatschappij Redt U Zeiven voorspoediger en grooter te maken tot voordeel van onze talrijke leden en van heel de landbouwbevolking, dit moet het voorwerp zija van eenieders bezorgdheid. Verheugen wij ons in den heilzamen invloed die deze betooging zal teweeg brengen. Dit zal ons een stap nader brengen tot den broederband en den strijd naar lotsverbetering. Met vernieuwde hartelijkheid zal zij onze betrekkingen met de talrijke maat schappijen die hier tegenwoordig zijn, inniger maken. De boeren moeten het eens toonen en bewijzen dat ze malkander helpen en willen helpen. Dat wij elkander willen redden en de schoone spreuk waarheid maken Redt U Zeiven, Zoo Redt U God Redt U Zeiven wil zijn werking doen kennen aan al de leden en al de boeren die nog moeten lid worden. Wij zijn gelukkig dat verscheidene vrienden, zooals de heeren Bricout, Van Bavel, Querton en andere aan onzen oproep beantwoord hebben en begroe ten hier met vreugde hunne tegenwoor digheid. Ik betuig dus die Heeren onzen besten dank, voor den kostelijken steun, dien zij ons zoo bereidwillig hebben verleend, alsook aan onzen ievervollen Bestuur der Mr Caudron, die al 't mogelijke in 't werk stelt tot den bloei en vooruitgang der Maatschappij. Eveneens aan den Heer Cl. Saeys, Bestuurder der Brand verzekering en Spaar- en Leenbank. Ook mogen wij niet nalaten onzen oprechten dank te betuigen aan de Hee ren die deel uitmaken van den Beheer raad, aan de medewerkers van ons weekblad de De Koornbloem die doorgaans de beste artikelen over de be langen der boeren bevat. Ik noem hier den Heer Bricout, Landbouwinge nieur den Heer Haems, Landbouw voordrachtgever; de vrienden Klopterop en Nonkel Wisius en andere die het liefst hun naam verzwijgen. Om te eindigen besluit ik, Mijnhee- ren met een oproep tot Ued. allen om met ons mede te werken voor het wel zijn van ons volk, van onzen boeren stand. Mijnheer de Voorzitter, Mijne heeren Boeren en Boerinnen Ik moet op mijn beurt spreken over De Hedendaagsche Eischen der Landbouwers. De vier punten die hierin vervat zijn, waren te lezen in den stoet op de vier opschriften, die gij allen gezien en gelezen hebt. Maar al wat ik te zeggen heb, werd reeds door de vori ge sprekers gezegd en toch moet ik spre ken en ik zal dus spreken. Daar is maar één land, Dat men land kan zijn. Deze woorden van een onzer grootste dichters zullen de inleiding zijn van wat ik u zeggen zal. 1België's heropbouw eischt meer inlandsche voortbrengst De landbouw kant 't dubbel voortbrengen mits Be scherming onzer eigen Producten tegen vreemde concurrentie. Door den heer Bricout werd U daar even met duidelijke cijfers bewezen dat da Landbouw onze bijzonderste nijver heid is. Bracht de Landbouw niet reeds voor den oorlog geen 4 milliard op, dat is meer dan al de bijzonderste Belgische nijverheden te zamen. En in de laatste jaren zagen wij een bijzonderen vooruit gang in onzen landbouw dit moet niet meer bewezen worden. Een paar cijfers zullen U dit duidelijk maken. Voor een tiental jaren gaf onze suikerbeet slechts 4 tot 6 per honderd suiker nu reeds 16 per honderd de tarwe gaf in 1846 maar 1435 kilos per Hectare en reeds in 't jaar 1910 2461 kilos per Hectare 1 Zoo zien wij op heel de schaal dat al onzen opbrengsten fel vermeerderd zijn dank aan de onvermoeibare werkkracht van boeren en boerinnen, die niet alleen acht uren per dag werken, maar zwoe gen en slaven van 's morgens vroeg tot 's avonds laat dank zeg ik aan den ar beid van boeren en boerinnen, want de boerin werkt zoowel als haar man mee aan den vooruitgang en den bloei van het bedrijf. Men spot en lacht met de waardeloosheid van den Duitschen mark, van de Oostenrijksche kronen en van de Russische roebels voor 18 fr. zijt ge millionnair maar men vergeet dat wij met ons eigen voeten staan bo ven een gapenden afgrond ook de Belgische frank gaat .den dieperik in Een land als het onze moet meer en meer voortbrengen om uit de schulden te geraken of om zijn schuld trachten te verminderen. Men roept en schreeuwt ons toe Brengt meer voortWerkt meer Hebben wij den acht-uren-arbeid Wij vragen er zelfs niet naar. Gaan we 's avonds wandelen met vrouw en kinderen, of onzen tijd verslijten in de cinemas Terwijl anderen rusten en ge nieten, werken wij ons nog krom ter wijl anderen op hun luie zij nog liggen 's morgens, staan we al te zweeten. En tot ons komt men roepenBoeren, werkt meer, slaaft maar op Is het aan den Minister van Land' bouw te danken dat de landbouw meer opbrengt Aan wie is het dan te dan ken Aan ons, boeren en boerinnen. Toen ik U daar straks door de stra ten van de stad zag stappen met over tuiging en waardigheid, mannen en vrouwen met kromgewerkte ruggen en heeltige handen, toen heb weer gevoeld mijn boerenbloed en kreeg ik een krop in de keel van aandoening» En aan dat volk, dacht ik, komt men zeggen werkt nog meer, zwoegt maar door, redt het land dat vergaat. Begrijpen ze wel wat ze vragen en weten ze wel aan wie ze dat vragen Goed we wilen meer werken en meer voortbrengen, 't is onze stiel. Wij zijn geboren bij het kakelen der hennen, bij het kraaien van den haan, bij den klank der melkhemmers, in de gezonde buiten lucht, die de longen versterkt en die ons lust geeft tot arbeiden. Wij kunnen en wij willen meer voortbrengen omdat wij den arbeid liefhebben, omdat wij de aarde beminnen Maar dan vragen wij dat men niet met gekruiste armen op ons sta te kijken dan vragen wij aan onzen minister van Landbouw "an onzen ar beid te steunen en onze eigen producten tegen de concurrentie van vreemde pro ducten te beschermen. De oorlog heeft ons geleerd hoe zeer het van pas komt dat een land zooveel mogelijk zijn voed selvoorziening binnen de eigen grenzen kan opdoen. Wij geven tot nu toe slechts 22 ten honderd van ons noodige brood graan, de blijvende 78 moeten wij nog invoeren. Dat 22 °/o kunnen en zullen wij ver- grooten als wij over de noodige bescher ming zullen genieten. Ondank is 's werelds loononze bondgenoten van onder den oorlog zijn hun mooie beloften vergeten. Frankrijk, Engeland en Amerika sluiten hunne grenzen, bijvoorbeeld voor de sieraad- planten onzer Gentsche bloemenkwee- kers Duitschland en Engeland voor onze hop Frankrijk zet een taks van 200 - 400 fr. op ieder Belgisch paard dat over zijn grenzen wil. En onze mi nisters kijken met gekruiste armen toe. De serren der Gentsche bloemenkwee- kers zijn gesloten, de paardenkweekers verliezen allen moed en onze nationale plant de hop verdwijnt meer en meer die oogen hebben zijn daar getuigen van. Brengt maar voort, boerkens, werkt, werkt en er komt niets van in huis Daar is maar één land, Dat mijn land kan zijn Wij willen ons aandeel geven in de kas van den Staat, maar wij willen ons part van den Vaderlandschen koek. Het Ministerie van Landbouw spaart op onzen rug, van ons zweet, om er ande ren vet mee te smeren. Elk zijn deel is niet te veel. 2. Door de onmiddellijke stemming eener Goede Pachtwet vragen wij voor onze landbouwers Zekerheid, Vrijheid, Brood. Terwijl men op alle daken schreeuwt Een goede, wijze landbouwpolitiek dringt zich op en de minister is daarmee t akkoord, maar waar blijven de daden Sinds meer dan twee jaar wachten wij op een. Pachtwet 1 Vóór de kiezingen heeft men ze ons met handen en voeten be loofd en ze steekt nog in de kartons van de Kamer. En de heer Van Bavel en de heer Querton, spraken hier over de groote noodzakelijkheid van een goede pachtwetalle boerenbonden, alle land- bouwersvereenigingen van België vra gen er naar en alle boeren zitten er op te wachten. Is het zoo dat men den landbouw beschermt En ondertusschen verklaren mannen van alle partijen met de hand op het hart dat zij de belangen der boeren voorstaan en verdedigen. Liefde op 't ijs Wij verklaren dat het voorstel Van Dievoet en consoorten, dat ter Kamer neergelegd werd en dat onze eerste Pachtwet zal zijn, ons voor dit oogen- blik voldoening zal schenken. Voor het oogenblik, want wij voegen er aan toe, dat wanneer de tijd zal gekomen zijn dat wij ons eigen woord zullen te spreken hebben gelijk het betaamt dan zullen wij ons een pachtwet maken naar onzen zin en niet naar den zin der rijke grond eigenaars. De Pachtwet moet er door zoo gauw mogelijk, door haar zullen wij boeren vrij worden en verzekerd van ons dagelijksch brood. Ja, de pacht wet alleen brengt ons Zekerheid, Vrijheid en Brood 1 Er is een tijd geweest, het verleden kan hier als getuige opgeroepen wor den dat men de landbouwers paaide met mooie woorden en ijdele beloften. Ten tijde van kiezingen moest men toch iets uitvinden om onze brave boerenbevol king trachten te overtuigen en te win nen om wille van de stemmen. Om den vooruitgang van den land bouw bekommerden die fijne mijnheeren zich geen zier en noch min om het wel zijn van den boer. Als zij veel stemmen oogsten dat was hun eenig doel en eens dat de kiezingen achter den rug waren, dan waren ook de schoone woorden en beloften naar den duivel. Zalige tijd voor hen de boeren lieten zich gewillig foppen, ze waren niet ver- eenigd en van dien kant was er dan niets te vreezen. Maar andere tijden, andere zeden Ook de boeren gaan met den tijd mee en vormen stilaan een ontzagge lijke macht waarmee zal af te rekenen vallen. Als zij willen en zoo voortgaan met hun macht uit te breiden, dan zal de tijd ook niet lang meer uitblijven dat zij door de macht van hun getal hun eigen woord zullen te zeggen hebben. Er is een ongelukkig spreekwoord dat in ons land nog altijd een droeve waar heid is De boer zal 't al betalen. De boer heeft een breeden rug, denkt men in de regeeringskringen, en ze handelen er naar, want ze laden op ons schouders zooveel lasten, dat wij ze haast niet meer dragen kunnen. En voor degenen die dit moeilijk kunnen geloo- ven zal ik dit maar zeggen De minister van financiën vraagt voor zijn kas 100 fr. belasting per Hectare voor den slecbtsten grond en 200 fr. voor betere landen. Toe maar boerkens, gewerkt en gezweet en afgedopt. Eer ge weet wat ge verdient, weet ge toch al wat ge te betalen hebt en rekent er de rest maar zelf bij. Zorgen en sparen en naar alle winden moeten uwe zuurgewonnen penningen het huis uit. Jawel, de landbouw moet beschermd worden. De landbouw is de eerste nij verheid in België. Ze verkonden het van op de daken en van op de Kamer tribune. Dat weten ze wel, de hoogge leerde besturen van het land waar wij wonen maar dan gebruiken ze ook alle middelen om die bijzonderste nijverheid te doen bezwijken onder het gewicht der b|lastingen. Zien zij dan niet in, ziet onze heer minister van Landbouw dan niet ia dat hij en zijn edelachtbare kol- legas geen betere middel kunnen gebrui ken om den boer heel en al uit te zuigen. En dan Zullen ze dan tevreden zijn. Als men melk boter en kaas hebben wil, mag men zijn melkkoe niet slach ten. De landbouw is een beste koe men kan ze dood doen en uitverkoopen om veel geld in kas te hebben maar dan zal het heele boeltje rap op zijn. In 't ministerie doen ze 't in alle gevalde koe, de landbouw wordt dood gedaan omwille van den hoop geld die de be drijfsbelastingen in de Staatskas doen stroomen. Ik herhaal het nog eens :Z'en weten niet wat ze doen België gaat ten onder wij moeten te veel koopen in den vreemde en dit aan de hoogste prij zen, gezien dat ons franksken een ge- buur wordt van den Duitschen mark. En terwijl de bloei van den landbouw ook een waarborg zou zijn voor den bloei van het Vaderland, worden de landbouw en het land naar het falliet gedreven bij gebrek aan wijs beleid, bij gebrek aan een gezonde landbouwpoli tiek. Ik zei daar straks dat handel en nij verheid worden gesteund, beschermd en aangemoedigd door onze Regeeringen niet alleen binnen ons eigen grenzen, maar ook in den vreemde. Ze weten wel, dat hoe meer een land kan verkoo- pen en hoe minder het zelf moet koo pen, hoe meer welvaart dat land zal ge nieten. Alleen de landbouw de boer schiet er altijd over wordt stiefmoe derlijk behandeld. Daar is maar een land Dat mijn land kan zijn Elke burger heeft plichten en rechten; voor ons tellen alleen de plichten. Maar dat zal voortaan uit zijn neen, 't en zal niet waar blijven de boer recht zijn koppigen kop op, en eischt ook zijn recht Wie zal loochenen dat Het land bouwbedrijf te zwaar belast is Daarom eischen wij vandaag ook Meer rechtvaardigheid in het toepassen der Belastingen. Zoolang als er leven is. is er hoop En Goddank, we leven nog. De nood en het schreeuwend onrecht hebben ons wakker geschud daar komt zelfbewust zijn en overtuiging in de boerenrangen. Wallonië staat als één man te weer en te wapen Vlaanderen doet mee, die het niet wisten weten het vandaag wij staan hier Benevens Nijverheids- of Handels- kamers vragen wij ook Landbouw- kamers, samengesteld enkel en alleen uit boeren. Ah wij denken er niet aan het parlement te overrompelen en daar de bazen te spelen. De tijden zijn nog ver dat de boeren een boerenpolitiek zouden voeren en gave God dat het nooit zoo ver komen moet. Wij willen alleen onze belangen ver dedigd zien tot grooteren bloei van den landbouw en tot welzijn van geheel het het land. Na den oorlog kwamen e enige eco nomisten van het Institut Solvay te Brussel bijeen en onderzochten de mid delen om den bloei van ons verwoeste Vaderland te doen herleven. Ook den landbouw werd niet uit het oog verlo ren en ze kwamen, evenals wij, tot het besluit dat de landbouw in België niet naar waarde wordt geschat. De grootste oorzaak hiervan, meenden zij terecht, is dat de landbohw in de toonaangevende regeeringskringen niet of niet genoeg zaam vertegenwoordigd is door eigen vakmannen. Een onder hen, de heer Abel vond het onfeilbare middelHet oprichten van landbouwkamers. Wanneer het handelsbelangen geldt in Kamer en Senaat dan wordt daarover raad gevraagd bij de leden van de Han delskamers. Deze mannen van het vak komen op tijd en stond bijeen en be raadslagen over hun belangen van bin nen en buitenland. Dat vragen wij voor ons als we Land- bouwkanurs willen zien tot stand ko men. Dit gedacht is niet nieuw in ons land. Over een vijftigtal jaren kwam er een Senator voor Aalst eerst mee voor den dag maar helaas de man was vijf tig jaar te vroeg geboren Er kwam niets van in huis. In 1894, als ik het goed opheb, legde doch ook te vergeefs Volksvertegenwoordiger Niézette een wetsvoorstel neer over Landbouw kamers. Hetzelfde voorstel werd in 1910 door den Heer Hector Denis gewijzigd aan de Kamers voorgelegd. Die men- schen van goeden wil waren niet ge steund en het wetsvoorstel vielin de patatten Maar thans zijn de boeren daar om te vragen dat de Landbouw kamers er komen. Er zou een Landbouwkamer per pro- voncie ingericht worden en deze zouden te zamen eene Nationale Landbouwka mer uitmaken. Boeren alleen zijn kiezers voor de Landbouwers, dat wel zeggen boeren en boerinnen en ook zij alleen zullen verkiesbaar zijn In zake landbouw heeft moeder de vrouw ook haar woord te spreken en haar raad te geven. Op de boerderij is het de volledige samenwerking van boer en boerin die zelfde samenwerking willen wij in de in stellingen voor Landbouwaangelegen- heden. Alle rechtzinnige menschen kunnen nu oordeelen of ze rechtvaardig zijn. Ziedaar het programma dat we nu ver dedigen en waarvoor we strijden. Zoo onze eischen billijk zijn, dat men ons dan voldoening schenke vindt iemand dat er wat op te zeggen valt, hij spreke en wij zullen hem antwoorden. Wanneer er spraak is van plichtver vulling, dan zijn de boeren de laatste niet maar heden vragen we met klem om recht. De tijd der goedzakkigheid is voorbij, dat de hoogere heeren het ver nemen wij vragen, maar zullen het daarbij niet meer laten, zooals in het verleden. Geven zij ons nu geen voldoe ning, dan beloven wij hen dat wij met alle eerlijke en wettige middelen ons recht zullen nemen. De dag van heden is een vruchtbaar feest geweest het moet de dageraad zijn van een nieuw leven, loon naar werk Niet meer als vreemden in eigen land willen wij hehandeld worden, maar als kinderen van een zelfde gezin, waar alle broeders en zusters met dezelfde maat gemeten, met dezelfde liefde be handeld worden en dan zullen wij met volle recht mogen zeggen Daar is maar een land. Dat mijn land kan zijn Heil Redt U Zeiven Leven alle boe ren en boerinnen van Belgenland Van alle kanten komen ons brieven van gelukwenschen toe over het welluk- ken onzer Feesten op 28 Januari. Bij monde van De Koornbloem be danken wij deze vrienden van harte. Op Dinsdag 13 Februari viert de af- deeling Aygem haar jaarlijksch feest. De vorige malen lukte dit feest steeds prachtig, dit jaar beloofd het nog meer, gezien het groote getal deelnemers welke reeds zijn ingeschreven. De regeling is alsvolgt 1) Om 8 1/2 uren H. Mis met Offe rande voor levenden en overleden leden van R. U. Z. 2) Gelegenheidsaanspraak en uitstap bij de leden-herbergiers in het dorp. 3) Om 12 1/2 uren gezamenlijk noen maal. 4) Voordracht door een spreker uit Aalst (M. Caudron of H. Klopterop). Waarna gezellig samenzijn. De inschrijving is bepaald op 5 fr. per man, welke op den dag van het feest zal ontvangen worden. Degenen die kaïn iet of superfosfaat begeeren moeten zich onmiddellijk laten inschrijven. 1 Dank aan de puike voorafgaande in richting tot n wellukken der inhuldiging van Redt U Zeiven welke met rechtzinnige fierheid gezegd een parel te meer snoert aan den lauwerkrans van haar onverpoosd Bestuur, waren we dan ook vooraf overtuigd dat zulk een kloek durven eenigszins aan den gedanen op roep moest beantwoorden. Doch aan zulke grootsche, indrukwekkende Mon- sterbetooging had geen enkel onzer zich durven verwachten Ik kan hier des te vrijer mijne per soonlijke indrukken laten luidop spreken, daar ik enkel als toeschouwer aan de betooging heb deelgenomen, niet omdat ik uit misplaatste schaamte die forsche gelederen niet dierf aansluitenverre van daar overigens ik zou me vrij eer schamen me aan zulke laffe verwijfdheid plichtig te maken. Maar 't was enkel en alléén omdat dit postje van eenvou- digen toeschouwer me zondag in de gunstigste gelegenheid heeft geplaatst om als waarnemend snuffelaar een reeks typische indrukken op te doen, die aan de meebetoogenden zooniet gansch, dan toch gedeeltelijk moesten ontsnap pen en welke de uitgenoodigde pers afgevaardigden mits ze beter vonden onze uitnooodiging niet te beantwoor den, ons niet zullen mededeelen. Geposteerd aan 't hoekpunt der Graanmarkt, zag ik, bij de eerstgalmende muziektonen, reeds tal van nieuwsgieri gen de ooren opsteken en onbewust van 't geen er moest gebeuren, hoorde ik naast me 't Zijn wellicht 'n groep ma nifestanten die van hun kale plezierreis uit Brussel weerkeeren Doch pas was hun reflexie gedaan, of zie daar drong op eens, als 'n reusachtige storm en met 'n forsig hoevegekletter 'n flink ruiters- korps de Albert Liénartstraat binnen. Als bij tooverslag vlogen deuren en vensters van elke verdieping te gelijk open en in 'n oogopslag waren tal van ondervragende gezichten op mekaar ge richt, nog steeds bekommerd met de vraag Wat moet er, wat zal er ge beuren En wanneer het opschrift van het eerste spandoek de vertwijfeling dier brave, onbewuste stedelingen was ko men te rechtstellen, dan eerst begrepen ze, dat onze eenvoudige en nederige landlieden, onze deftige en ingetogen boerenzoons en frissche, blozende bui tenmeisjes zich in dichte gelederen had den geschaard, niet om hun onrecht op wild-woeste wijze te komen uitschreeu wen, maar om door 'n statigen, plechti- gen en ingetogen optocht hunne recht matige en al te lang miskende eischen op indrukwekkende wijze kenbaar te maken. Op dit indrukwekkend oogenblik dacht ik onwillekeurig aan den brief van onzen besten Nonkel WisiusWat moet z'n ziele van vreugde gejubeld en z'n harte van blijdschap gebonsd hebben op dit plechtig oogenblik waarop hij naar wensch van z'n brief, z'n frissche, moe dige landjongens en buitenmeisjes, met 't nieuwste zondagspak om 't lijf, kalm maar fier door de straten zag stappen En terwijl ik die lange, onmeetbare rijen van ingetogen boeren, in hunnen stille* eenvoud zag heenschuiven, dan scheen me elk kalm gelaat, 'n trouwe weerspiegeling van wat er op dit oogen blik binnen in dat rechtschapen hart omging, namelijk 'n uitboezeming van 'n lang geknelde zielesmart en waaraan ze vandaag eens gulhartig mochten lucht geven. En welke zielesmart is grooter is pijn lijker dan deze van 't Verdrukte recht 1 Wie voelt er zich meer in zijn eer gekrenkt, dan 'n dooreerlijk burger, wiens sociale stand over 't hoofd wordt gezien en wiens voorrang er genade loos op 't achterplan wordt geschoven En nochtans wanneer we zulke einde- looze massa's ons aller eerbied en be wondering zagen afdwingen, hoeft er dan nog één stond geaarzeld, dat het Boerenbedrijf in getalsterkte alleen zulke ontzettende macht uitmaakt, dat ze op economisch gebied alléén reeds den voorrang zou moeten bekleeden onder al de maatschappelijke standen onzer landelijke samenleving Meermalen reeds hebben we hier ter gBm x.?f. n

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1