REDT U ZELVJEN Arbeid adelt Uitnoodigingsbrief Briefwisseling R6T uenTeKino Teelt van het (Uitloof. Jlieuuie pfijs voorde leden Landbouwweekblad Muziek en Zangfeest JONGE DUIVEN VOOR HET VERBRUI! WENKEN AAN ONZE FRUITKWEEKERS ABONNEERT U moet stednfe (le leus zijn van alle landbouwers. Sint Lievens-Essehe Prijs 1U centiemen. ZONDAG 1 JULI mmm 5de JAARGANG Nr 235 b Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller OR t AIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aalst, den 22 Juni 1923. Geachte Lezers en Lezeressen, Geachte Leden van Redt U Zeiven, Bij deze nemen wij de eerbiedige vrijheid Ued. allen, met familieleden, vrienden en kennissen, uit te noodigen tot de Kermis van Aalst, op Zondagen 1, 8 en 15 Juli, op Maandag 2, Dinsdag 3 en Zaterdag 7 Juli. Benevens de talrijke aantrekkelijkheden, de kunstconcerten, sportfeesten, paarden- en veemarkten, zal er in ons lokaal, Groote Markt, alle dagen van den Kermis een aangename feest plaats heb ben en wel namelijk uwe vin door een groep kluchtzangers en muzikanten In de groote zaal zal er een voortdurend dettig verzet te den zijn benevens onze lekkere dranken. ledereen met vriendschap uitgenoodigd naar Aalst-Kermis, en ons lokaal waar het meeste plezier zal te vinden zijn. Het Bestuur van Redt U Zeiven. We ontvingen verleden week vol gend schrijven, die we in De Koorn- bloem willen weergeven en er ook wil len op antwoorden den 22 Juni 1923. Mijnheer de Bestuurder der Maatschappij Redt U Zeiven, Ik wil de pen in de hand nemen om U eenigen uitleg te vragen over de hande ling van den bond, die vele waren te duur verkoopt, en dat er hier bij ons handelaars zijn die overal in de streek altijd den nitraat verkoopen 1 frank lager als De Koornbloem en de super ook. Van waar kan toch dat verschil komen, dat commerzanten ons kunnen nen indachtig wezen De wereld wilt bedrogen zijn Het weze hier terloops gezegd dat we niet alle handelaars willen verdacht maken vervalschte waren te verkoopen, verre van daar, maar het is onze plicht aan alle landbouwers te zeggen In meststoffen en veevoeders worden de boeren jaarlijks voor millioenen franken bedrogen Nu, alle leden zijn vrij te koopen waar zij willen, de maatschappij Redt U Zei ven heeft enkel tot doel de landbouwers te gerieven die willen de beste waren koopen aan de voordeeligste prijzen. Met de condities of prijzen van anderen hebben we geen zaken. Al onze waren zijn gewaarborgd zuiver en van volledigen inhoud. Oatle- dingsbewijzen zijn ter beschikking van ieder lid. Ook staan we aan iederen plaatselijken bond toe van op een door ne stek zetten, ook met zemelen en lijze- hen te kiezen oogenblik, op t onver- meel. Ik zou een weinig uitleg willen als lid van De Koornbloem en gegroet met achting, Lid van Zooals de lezers zullen bemerken is er hier een lid dat niet tevreden is over de prijzen en die uitleg wil. We willen volgaarne de gevraagde inlichtingen verschaffen, niet persoon lijk, maar openbaar opdat iedereen die soms van die meening is, dit ook voor zich kan nemen. Zooals we reeds meermaals schreven ligt het in ons doel aan de leden de beste waren aan de goedkoopste prijzen te verschaffen en dit doen we ook. Dat sommige handelaars wekelijks De Koornbloem ter hand pakken en hen zooveel mogelijk schikken naar onze prijzen, dat is heel natuurlijk en niemand kan hen dit ten kwade duiden, daar iedereen gaarne zijn brood verdient. Maar dat leden van de maatschappij zich zoo goedzakkig laten meeslepen door prijzen dat is niet te begrijpen, te meer daar iedereen, al ware hij geen letter geleerd, toch weet dat de prijs niet alles maakt, maar dat de hoedanigheid de grootste rol speelt. Wat geeft het nitraat of lijnmeel of zemelen of super of dergelijks een of twee of vier frank per 100 kilos min te verkoopen Dat is geene kunst, beste vrienden en dat kan ook iedereen.Neem bijvoorbeeld 70 kilo nitraat, giet er 30 kilo keukenzout bij en ge hebt 100 kilo nitraat die U geen 80 frank zal kosten. Ge hoeft bijgevolg bij niemand te loo- pen om goedkoope nitraat te hebben, wanneer g er U zelfkuat bereiden aan 80 fr.Zoo ge nu te gemakkelijk zijt om dit zelf te mengelen, dan kunt ge dat koopen in Gent of Antwerpen en den toer is gespeeld. Hetzelfde geldt voor super, die ge koopt aan 10% phosphoorzuur en die maar 15 frank kost! Lijnmeel gemen geld kost er 60 a 70 frank de honderd kilos. Zemelen met er rijstpellen bijge voegd, kosten 10 frank minder Ziedaar, Geacht Medelid en sommige lezers, hoe gemakkelijk het is GOED. KOOPE WAREN te hebben. Maar GOEDE WAREN verkoopen dat is geheel anders; waren die hun vollen inhoud hebben en totaal zuiver, dat wordt niet zoo gemakkelijk gedaan aan prijzen zooals De Koornbloem ver meldt. Zoo er nu lieden zijn die het goed koope verkiezen boven het goede, dat kunnen we hen niet beletten, en kunnen enkel het spreekwoord der oude Romei- wachts al onze waren te doen ontleden op ons kosten en met getuigenis van eenige personen. den bond. 'j We gelooven hiermee genoeg uitleg te hebben gegeven, voor al degenen die niet ziende blind zijn voor ziende blin den is er toch geen genezing mogelijk. De Sam. Maat. Redt U Zeiven. I De plaats van magazijnhouder is open te Sint Lievens-Essche. Wie verlangt voor die bediening in aanmerking te komen, wende zich tot den heer Bestuurder O. Caudron, te Aalst. De voorkeur zal worden gegeven aan bewoners van 't Dorp of Smissenhoek. Abonnementen op De Koorn bloem van nu tot Nieuwjaar kos ten slechts 2,50 fr. Men wende zich tot zijn brief drager, het postkantoor of ons bu reel te Aalst. De heer G. Gillekens gaf onlangs een interessante studie in Le Soir over dit onderwerp, we vertalen ze voor on e lezers. Voor wie over plaats beschikt k n de vogelteelt haar man voeden e'n z*.. .y, meer, indien men er die van jonge duiven bij voegt deze geven inderdaad een uit- uitstekend vleeschje dat een van de beste spijzen en van de rijkste aan voe dende bestanddeelen uitmaakt, Voor duiven, bestemd voor de keuken maar nog meer voor de reisduiven zijn er misschien zooveel verschillende ma nieren van de duiven en het duivenkot te verzorgen als er duivenmelkers zijn elk houdt er ziju geheim op na. Maar om in de kweek te lukken, moet men vooral de gezondheidszorgen in acht nemen. De reinheid van het kot en een goede voeding vormen het volledig geheim van de duiventeeltdaarbij zal men zorg dragen zijn kot te bevolken met kloeke duiven, die blinkende pluimen en pooten hebben, wakkere en vurige oogen en die den vleugel als men hem open trekt snel weer toeplooien. Rassen Zeer talrijk zijn de duiven- rassen. Wij zullen slechts aanhalen, die meest aan te bevelen zijn voor de lekker bekken. onder andere de Keelers, de Zweipers, de Speelders, de Ringslagers. De laatste soort is de vruchtbaarste en onder alle opztehten de beste voor ons klimaat, van ons land. Voegen wij daar- bij nog de Carveau. haar pluimen zijn gewoonlijk bloedrood, soms geelachtig met een twintig witte pluimen aan de schouders ook de stuit is wit. Zij is bij uitmuntendheid de duif voor de schotel. Haar jongen zijn dik en hun vleesch is fijn. Zij kweekt geheel 't jaar door maar bijzonder van Februari tot October. Na de vorige soorten mogen wij de reisduiven noemen, die ook fijn van vleesch zijn en wanneer zij een gezond en warm kot hebben geheel 't jaar jon gen krijgen, die op een maand goed zijn voor het verbruik. Het Duivenkot Opdat een duiven kot de grootste mogelijke opbrengst geve, is een ren meer aan te prijzen dan een kot met vrije vlucht, want dan brengen de koppelen voort, daarbij ver mijdt men de ontsnappingen en ziekten die door vreemde duiven worden voort gezet. Het noodige materiaal voor het op richten van het kot is zonder invloed op de kweek en de temperatuur is gemak kelijk te bewaren zooals 't behoort. Voor een paar of tien zijn de volgende afmetingen geschikt 2 meter lengte, 1,50 meter breedte en 2 meter hoogte. Het kot wordt verdeeld in vakken en ieder vak in twee kompartimentjes, want de paren, in het seizoen, broeden terzelf- dertijd als zij de jongen van het vorige nest opvoeden. De vakken, in tweeën te verdeelen, hebben 60 centimeter lengte, 40 cent. diepte en 30 hoogte. Het kot moet op een drooge plaats aangebracht en beschut tegen de koude winden, naar den zuidkant of naar het oosten doch niet te klaar mag het er zijn. De vloer zal goed dicht zijn om het binnendringen van de muizen en bijzon der van de ratten te beletten. Men handelt wijs met op den vloer een laag zand van 5 tot 6 centimeter dik te strooien om het drek gemakkelijker met een hark of reek te kunnen verwij deren. Altijd zal er op het kot frisch water in het bereik der dieren staan in een hevel drinkbak, fonteintje genoemd, evenals een ondiepe kom, waar de duiven zich kunnen in baden. Het is goed alle maan den het kot te witten met kalk en daarin een of andere ontsmettende stof. Tegen woordig gebruikt men daartoe een spruit of sproeier en dat kost maar van 3 tot 5 centiem per vierkante meter. In Augustus wordt gewoonlijk het kot bevolkt. Om de vogelen aan hun nieuwe woonst te wennen, zal men ze tien of veertien dagen opgesloten hou den en ze wel voeden. Den eersten keer laat men ze los tegen avond of bij regen achtig weer. Men kan ook wachten, om zeker te spelen, tot ze gelegd hebben. In een duivenkot moet men er vooral op bedacht zijn dat er niet meer duivers zijn dan duivinnen, want een duiver die op zijn eentje blijft, brengt oorlog mee op het kot. Het gebeurt zelden dat men een vol wassen reisduif op een ander kot dan waar ze opgebracht werd kan houden. Als men zijn kot wil bevolken, kiest men Mei- of Aprilduiven die voortko men van ouders die de gewoonte heb ben van 8 tot 10 paar jongen per jaar op te brengen. (Wij bedoelen hier altijd de duiven die voor de opbrengst in getal moeten dienen). Ouderdom der duiven De ouder dom van een duif is nog al gemakkelijk te bepalen. Men onderzoekt de pluimen van den vleugel die uit twintig pluimen bestaat, waarvan vijf groote pennen genoemd wouden, drie kleinere en twee afgeronde pluimen, te zamen de tien eerste pluimen zijn, die uitvallen en jaar lijks door nieuwe gelijkaardige pluimen vervangen worden. Daarna komen tien pluimen die goed op elkaar gelijken en waarvan de nerven licht gebogen zijn in de tegenovergestelde richting als die van de tien eerste. Zij zijn afgerond en eindigen op een soort haakje, dat steeds meer gekrold is naarmate zij dichter bij het lichaam staan. De eerste van deze laatste tien plui- mén 't is"fè??Ögen uë elfde van tic vlei. gel te beginnen van aan de pennen wordt vervangen na den eersten ruiftijd, door een pluim die niet meer moet uit vallen en ze blijft een beetje korter en wat meer afgerond dan de volgende haar nerf is in 't midden en gaat uit op een kleine vooruitspringende punt naar rechts. Bij den tweeden ruiftijd, dat is op den ouderdom van twee jaar, wordt de vol gende pluim of de twaalfde door eene pluim gelijkend op de elfde en zoo ver der. "Zoodat een duif van drie jaar in het midden van den vleugel drie pluimen heeft een beetje korter en meer afgerond dan de andere. Het vierde jaar zullen er vier zijn, het vijfde jaar vijf, en tien het tiende jaar dat omtrent het laatste van leven eener duif is. Bij het onderzoek van den vleugel zal men wel letten dat er geen pluim aan ontbreekt. Daarom houdt de duif in uw hand den kop naar u gekeerd en bij 't openstrekken van de zwing verdeelt deze zich in twee gemakkelijk te onder scheiden deelen volgens de richting van de nerven der pluimen. Wil men de proefneming met duiven waarvan men den ouderdom kent, dan zal men ondervinden dat dit middel nooit faalt. Voegen wij daar nog bij dat de poo ten der oude duiven doffer van kleur zijn, terwijl deze van jonge steeds leven dig en rooskleurig is ten andere de schubben die de pooten bedekken wor den steeds harder en dikker, de bek is kloeker en een beetje krom aan de punt. ('t Vervolt.) en (4C vervolg en stot) Wanneer we dus vroegtijdig in 't be zit van Witloof willen komen dan bedekt men de suikerijwortels met een laag paardenmest, kaf, run, slechten toe- maat of iets dergelijks. De laag heeft een dikte van 40 tot 60 cm. en dient een weinig natgemaakt te worden, ten einde, een zekere gisting te doen ontstaan en zoo een genoegzamen warmtegraad te verkrijgen. Hier nochtans hoeft men wel het spreekwoord indachtig te zijn. De voorzichtigheid is de moeder ader wijs heid Inderdaad, en denkt toch niet dat er veel warmte noodig is om het witloof te doen groeien, maar niet zelden ge beurt het dat er te veel warmte is en dit is veel gevaarlijker immers te veel warm te doet de wortels verbranden en maakt ze gansch ongeschikt nog witloofkrop- pen voort te brengen. Om dit te belet ten neemt men op een zekere plaats een deel van den mest weg en men tast met de hand om te weten of de warmte tot beneden de wortels gedrongen is. Moest het zoo zijn, wat niet zelden gebeurt, dan neemt men aanstonds al den mest weg en men laat den grond verkoelen. Na 2 of 4 uren legt men er den mest te rug op. Het duurt gewoonlijk maar van 3 tot 4 weken na het beginnen aanjagen, dat men witloof bekomt, 't Is een manier om vroeg witloof te hebben en zoo men er gansch 't seizoen van genieten wil, dan jaagt men per gedeelten aan en men vernieuwt de bewerking naar gelang men versch witloof noodig heeft. Een hovenier op een kasteel moet bijzonder dit stelsel van aanjagen in werking bren gen, wil hij zoolang mogelijk zijn mees ter witloof voor zijn keuken kunnen be zorgen. De mest die reeds gediend heeft can men nadien nog benuttigen, mits er bij ieder nieuw gebruik een gelijk ge deelte verschen mest bij te voegen. Men jaagt niet alleen witloof aan in vollen grond maar ook in serren, broei kassen, kelders, schuren, stallen enz. Het aanjagen in verwarmde serren, 't zij bloem- of druifserren, is veel in gebruik en kan ook niet te veel aanbevolen wor den. De eerste vereischte is hier een serre te bezitten. Moesten er vele koude zomers komen als dit jaar 'k wed dat de serren als paddestoelen uit den grond oprijzen. De grond onder banken en ta fels is allerbest geschikt om binst den Winter witloof te kweeken. Warmte en plaats kosten hier niets en k vraag me soms wel eens af waartoe die plaats wel anders zou dienen kunnen. Wie daar geen gebruik van maken zou, ware voor zeker niet behendig en zou een groote som geld verwaarloozen te winnen. Weet wel, dat men in dergelijke serren met een warmtegraad van 15 tot 18 graden C. van October tot April 8 tot 10 oogsten van witloof kan bekomen, enkel met tusschenpoozen van 2 tot 3 weken. Ware dit niet te verkiezen bo ven alle andere manieren van aanjagen, als men denkt dat hier tijd, ruimte gemak zoo voordeelig bespaard, benut tigd en gewonnen worden. Ik wil de lezers en lezeressen van De Koornbloem ook nauwere ken nis leeren maken met een soort ver warmde serre, barkoes geheeten, waar van de groenseliers rond Brussel een reeds, zoo menigvuldig gebruik maken. Ge moet weten dat, in de omstreken van Brussel, de paardenmest zeer duur is. De barkoes is 2 m. hoog en 4 meter t>«fteé miet-u gang va» S0 centimeter in het midden en wordt op de volgende wijze benuttigd. Onder de banken of tafels kweekt men witloof zooals ik reeds hierboven heb geschreven. Op de bedden langs weerskanten van den mid denweg jaagt men aardbeziën en ook struikboontjes aan. Gedurende den Zomer a!s de aardbe ziën en struikboontjes reeds wegge- oogst zijn, kweekt men er tomaten op en is de grond dan weer ledig dan ko men de prachtige chrysanthemen de plaats innemen. Is dit niet prachtig Wie van ons twijfelt er aan of dit stel- moet zeer winstgevend zijn. In volkrijke centrums als Brussel zou er zeker wel moeilijk iets beters kunnen uitgedacht worden, 't Is zeer practisch, uittermate winstgevend en verdient warm aanbe volen te worden. In kelders kan men ook witloof aan jagen op de gewone manier met een warmte van 12 tot 13°C. Men kan ze ook volgenderwijze op elkander leggen, beurtelings een laag aarde en een laag witloof met de koppen naast elkander, men wint derwijze wel geen schoone, vaste kroppen, maar men geniet voort durend witloof, 't Is dus voor eigen ge bruik dat men dit stelsel dient toe te passen. In de broeikassen waar men kom kommers en meloenen heeft gewonnen, kan men ook nog witloof aanjagen. In een vorig artikel heb ik gezegd dat het best ware zelf zaad van witloof te kweeken, wel te verstaan, als men zeker is de echte soort van Brusselsch witloof te bezitten. Er zijn nochtans zekere ken- teekens die ons hiervan op de hoogte brengen. Zijn de bladeren opgericht, hebben ze een breeden goeden hals met witachtige bladnerven, denkt maar dat ge, zoo niet de echte, toch een goede j soort witloof bezit. In Maart kiest men de gladste, niet versprietelde wortels uit, die de schoon ste en bestgevormde kroppen dragen. Men bereidt wel zijn grond, voorziet hem goed van potasch en fosfoormesten en men plant ze open op 40 tot 50 cen timeter van elkander. Deze verbleekte kroppen zijn zeer week en men doet niet slecht met ze gedurende de eerste koude nachten van Maart nog wat te beschut ten met er een bloempot over te zetten, verders geeft men ze een goede, zonnige standplaats in den hof Na eenige dagen zijn de kroppen groen en wordt het be schutten overbodig. De top de zaadstengels uitnijpen voor het verschijnen van de eerste bloem is een zeer aan te bevelen bewerking om zijstengels met meer gelijkheid te doen doorschieten en alzoo een gelijk rijp worden der zaden te bekomen. Daar mede denk ik alles gezegd te hebben over den teelt van witloof en raad ik iedereen nogmaals aan een proef te doen, 't zij voor eigen gebruik en voor den handel, 't Welslagen is U op voorhand toegezegd. L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. met minstens 5.000 kos van dezelfde soort. Zoo bijvoorbeeld met den oogst zal men groote voordeelen hebben met ge- zamentlijke aankoopen van nitraat, superphosphaat en meer andere mest stoffen. Met minstens 5.000 wordt alles aan de prijzen van den dag der beurs van Antwerpen geleverd. Krachtens eene beslissing van het Bestuur wordt er volgende regeling ge maakt, geldig van af 1 Juli voor 1000 k' van een en dezelfde waar in magazijn Aalst ineens genomen zal er een prijs vermindering van 0,50 per 100 kos toe gestaan worden. Deze vermindering geldt voor alle waren doch slechts twee dagen per week namelijk den Maandag en Dinsdag van iedere week (dit om alle speculatie te vermijden). Dus op de prijzen vermeld in De Koornbloem iederen Zondag wordt voor 1000 kos van dezelfde waren geno men den Maandag of Dinsdag eene ver mindering toegestaan van 50 ctn. per 100 kM. Deze kan aan een enkel lid, maar ook aan eenige leden eener zelfde gemeente toegestaan worden. Deze hoeven zich slechts onderling te verstaan en kunnen gezamentlijk van dit voordeel genieten, mits de koopwaar de twee eerste dagen der week in eenmaal te komen wegha len in ons hoofdmagazijn te Aalst. Wij trekken insgelijks de aandacht der Leden op de voordeelen die ze heb ben van samen in te schrijven voor een wagon koopwaar. In dit geval zal het verschil meer dan 0,50 fr. per 100 kos bedragen en de waar kan hun op de dichtst gelegen statie worden gestuurd Eene duidelijke beschrijving geven, van al de rupsen die onze boomgaarden en fruitplantingen beschadigen zou te lang duren, omdat die vijanden te talrijk zijn. De wollige bloedluis, de ringsrups en de plakker welke wij opvolgend in onze vorige artikelen behandelden zijn zeker wel de drie voornaamste en meest gevaarlijke klanten, Wel kunnen de Appelmade, de bruinstaart, de witvlakvlinder. kleine wintervlinder, schildluis, appel- en pere- bloesemkever, het skeleteer motje, pere galmug, gele en roode houtrups, de echel of slakrups, de scheutbijter, de bladluizen en nog meer andere, ook vele schade berokkenen. Doch de le vensbeschrijving, de ontwikkeling ervan nagaan en de bestrijding van ieder dier rupsen omstandig aangeven, zou te lang duren. Wij zullen hier enkele bestrijdingsmiddelen aangeven, die, zoo niet voor alle rupsen dienende, dan toch zeker nuttig zijn en zoo zij door onze fruitkweekers gevolgd worden zeker een uitslag ten goede zullen geven. Wie zijne boomen van rupsen en on gedierte wil gevrijwaard zien, wacht niet deze te willen vernietigen tot dat ze hun vernielingwerk hebben aange vangen! Voorzorgsmaatregelen worden driedubbel beloond daarom zal men van in den herfst en gedurende heel den winter al het noodige doen, om van dan af den strijd aan te vatten. In den herfst bij het vallen van de bladeren zal men al de bladeren die op de twijgen blijven zorgvuldig af- afnemen, op 10, zullen 8 dier vastblij- vende bladeren eieren of poppen van teen of ander schadelijk insect bevatten. Kort na het vallen der bladeren zal men al deze bijeen vergaren en verbranden om zoo aile eieren of poppen welke er in geborgen zitten te vernietigen. Later bij goede winterdagen zal men van stam en takken alle korstmossen, droge schorspellen en oude overtollige schors van den stam goed afkrabben. Men vergete echter niet bij het afkrab ben, zakken of iets dergelijks aan den voet van den stam te leggen, om al het afkrabsel te kunnen bijeen garen en in het vuur werpen. Na het afkrabben zal men de takken en twijgen besproeien en de stammen en dikke vertakkingen afwasschen met een bijtende oplossing. Om vele reden heeft deze behandeling vele voordeelen. Vooreerst is het besproeien in den Win ter veel goedkooper, omdat dan de op pervlakte die moet behandeld worden op verre na zoo groot niet is dan in den Zomer, als de bladeren op de boomen staan. Daar de oplossing dan sterker mag gemaakt worden is de behandeling in den Winter ook doelmatiger 's Zo mers immers is er voor beschadiging door de sproeistof aan de bladeren veel al gevaar en moet er dus met meer om zichtigheid worden te werk gegaan. Voeg daarbij nog dat onze boeren 's Winters meer tijd hebben om zich met dergelijk werk op te houden en men zal inzien dat de winterbehandeling zeer voordeelig is. Waarmee nu moet de besproeing of wassching gedurende den Winter ge daan worden Vele kweekers hebben voor gewoon te hunne boomen alle 3 a 4 jaar te wit ten. Schoon niet geheel af te keuren, moet er hier op worden aangemerkt dat kalk als bestrijdingsmiddel niet veel kracht heeft, omdat de kalk alleen een weinig bijtend vocht is. Die behandeling heeft des te minder uitwerking omdat de kalk door de boeren gebruikt meest altijd te veel aan de lucht blootstaat en zich door de inwerking van het kool zuur uit de lucht vervormt tot koolzure kalk of krijt. Wanneer men met kalkmelk of kalk- pap de boomen besproeit stelt men vast dat, onder den invloed der lucht krijt gevormd wordt dat zich in schilfers af zet. Om dit eenigszins te beletten, voegt men er per 100 liters kalkmelk 3 kgr. zwavelbloem by. Eene heel goede oplossing om boo men te wasschen heeft men in het vol gende Bijtende soda 2 2,5 kgr. Regenwater 100 liters. Bijtende soda wordt verkocht onder den vorm van poeder en moet 98 zuivere soda inhouden. Men merke wel aan, dat als wij hier van bijtende soda spreken, de natrium hydroxyde bedoeld wordt en de niet in den handel gewoon- IMRHJUIiiiUi RNBL i komen, aar comuicuau^u Meisje, mooi meisje met bloemen belaên, Wat wilt ge, waar komt ge vandaan Ge draagt er, in duizende glanzende kleuren, Veel bloemen, en schoone, die schitt'ren en geuren. Ge wiegt en ge buigt, En ge lacht dan en juicht En brengt er de blijheid aaa allen die treuren. Hoe danst er en wipt er in t spel van den wind Het goud van uw prachtige lokken, o kind Hoe rift er en trift er als kristalen klanken 't Geluld van uw lachjes die open gaan spranken Op veld en op woud, Waar met stem duizendvoud Gevleugelde zangers u groeten en danken. Ge strooit er de bloemen voor vurige jeugd, En de ouden van dagen verjongt ge in uw vreugd. Ge werpt als een glanzenden, geurenden zegen, Op alles wat ademt uw bloemenden regen. Uw lach wekt natuur, En uw oog vol van vuur Glanst schoon als het goud van een zonne ons tegen Wees welkom, dan, kind van de Lente, in t land, Wees welkom, mooi meisje, met bloemen in d hand, Uw komst is een weldaad, een «tijgend genieten Van Lentegeluk, daar uw zonne zal gieten Hare stralen vol goud Over velden en woud. Tot weer de gewassen de aarde ontschieten I Em. Van den Broeck.

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1