Arbeid adelt REDT U ZELVEN NIET UIT DE GROOTE LES VAN DEZE TIJDEN Kuieek van de Tomaat. Aktiekomiteit Landbouwweekblad LANDBOUWERS, NAAR MEER DEGELIJKHEID. Land- en Hoeyewerkzaamheden der maand Oogst. moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. ZONDAG 5 OOGST 1923. Prijs 1U centiemen. 5de jAARGANG Nr 240 Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren, Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie GROOTE MARKT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Wij verzoeken vriendelijk aan al degenen die denken plantgoed van Eerstelingen noodig te hebben, zich zonder uitstel te laten inschrijven bij hun plaatselijken schrijver of op ons bureel te Aalst. DE VOORRAAD IN FRIESLAND IS BEPERKT en wij kunnen alleen zeggen, dat degenen die het extra-puik uoed willen hebben zich moeten haasten. O. C. Onrustbarende nieuwstijdingen komen ons toe over den toestand niet alleen in bezet, maar ook in onbezet Duitschland. Te Berlijn vreest men een algemeenen opstand van het volk. een revolutie. De politie en de Rijksweer staan gereed. In de steden is er gebrek aan vet, aardap pelen en bloem. De minister van be voorrading beweert dat er voedsel ge noeg is, maar dat de verdeeling slecht gedaan wordt. De rijkskanselier in een proklamatie tot de agrariërs of boeren smeekt deze voedingswaren naar de steden te zenden. Bestaat er kwaden wil bij de Duitsche boeren We weten het niet maar wat we wel weten, is dat een rechtmatige vrees hen tegenhoudt hun voortbrengse len, die voor bewaring vatbaar zijn af te zetten. Door enkele dagbladen werd er immers het misschien voorbarig nieuws meegedeeld, dat de Duitsche regeering er aan dacht de thans in om loop zijnde bankbriefjes nietig te ver- klarea en ze te vervangen door nieuwe ea deze nieuwe uitgifte zou gesteund zijn op de provisie goud van het Rijk. Is het dan te verwonderen dat de men- schen vreezen hun waren aan den mau te brengen voor geld dat misschien mor gen een waardeloos papiertje zal zijn 1 Hieruit mag men dus gerust het be sluit trekken, dat zou de regeering aan de boeren de waarde Van het huidig papierengeld waarborgen wil, er geen nood zal zijn in de groote centrums waar de opstand broedtdat door dien waarborg alleen een revolutie kan ver meden worden. Wat een machtig wa pen voor den vrede is dan den land bouw niet, een beste waarborg voo£ steun van elke regeering die het ver trouwen der boeren weet te winnen. Groote les voor hen die ons land be sturen en deze voegt zich bij de andere groote lessen, die ons op algemeen land bouwgebied sedert den oorlog gegeven werden. Hoe slechter de finantieële toestand van een land is, hoe meer het belang van den landhouw uitkomt en in het oog valt. Dat leert ons het tegenwoordige Duitschland, dat voelen wij ook reeds in België. Onze koopkracht vermindert, omdat de waarde van onzen frank ver mindert, het kost ons steeds meer en meer als wij aankoopen doen in den vreemde en al de waren, ook bijgevolg de inlandsche, stijgen in prijs. En het ongeluk, een noodlot zouden we haast zeggen wil dat de massa en zelfs zooge zegde verstandige menschen de schuld van de levensduurte op den rug der boe ren smijten. Waarom Eerst en vooral, omdat de voedings waren, hun voortbrengselen, de nood zakelijkste zijn en ten tweede, omdat zij zich in hun onwetendheid geen gedacht vormen van de eigenlijke oorzaken der levensduurte, vallen zij onvermijdelijk den boer aan, die in dit geval de zonde bok is, die het al te verduren heeft. Hoe langer een oorlog duurt, hoe be ter men voelt en begrijpt dat de land bouw voor elk land een factor van aller eerste waarde is. Dce waarheid heeit vooral Engeland aan den lijve gevoeld en begrepen in den loop van de oorlogs gebeurtenissen van 1914-18. Het is in derdaad niet genoeg dat een land op handels- en nijverheidsgebied bloeit en de landbouw uit het oog wordt verloren, zooals het in vele landen het geval was voor den oorlog. Neen, er moet eerst en vooral eten zijn, en voedsel moet er altijd zijn. In tijd van vrede, in normale tijden ziet men dat zoo goed niet in, het goede wordt maar slechts geschat naar zijn volle waarde in buitengewone omstan digheden. Wie dan de les begrijpt en onthoudt, mag toch een wijze genoemd worden. Is het dan te verwonderen dat er na den oorlog bijna in al de Europeesche Staten een heropleving van het land bouwbedrijf te bestatigen valt. Hier gebruikte men de meest radikale middelen en nam men zijn toevlucht tot de stoutste hervormingen, daar werden boerenpartijen gesticht die het zelfs zoo ver brachten dat zij het bewind in han den kregen. In België is men wel is waar niet ten achter gebleven, maar men leent zich niet gemakkelijk om doortastende maatregelen te gebruiken ten voordeele van den landbouw, ten eerste, omdat onze naoorlogsche regeeringen gedacht hebben dat er noodzakelijkere sociale hervormingen te doen waren, en ten andere omdat ze misschien wel meenen dat ze best doen den te verwezenlijken heropbloei van den landbouw aan het persoonlijk initiatief van de boeren over te laten. Ze kunnen gelijk hebben, maar velen onder de landbouwers aan zien dit als een nalatigheid, als een ver- waarloozing van den landbouw. Maar de gedachtenstroomingen ken nen geen grenzen en onlangs sprak sena tor Limage deze woorden uit op het banket van de Kweekers uit Coudroz en Tusschen Samber en Maas Er zouden meer boerenvertegen- woordigers in onze twee kamers moe- ten zetelen dat men ons getal ver- versterke 't zij naar rechts, 't zij naar links maar dat het boeren wezen De bestaande partijen zien er in 't ge heel niet tegen op op hun lijsten boeren- kandidaten te stellen, maar gewoonlijk staan deze dan op een plaats waar ze niet of moeilijk kunnen gekozen worden. Daaruit volgt dat er reeds ernstig aan gedacht wordt ook in België een Boe renpartij te stichten met eigen program ma en eigen kandidaten. Men mag zeg gen dat de hierboven aangehaalde woorden van Senator Limage er aanlei ding toe gegeven hebben en het zou ons in geenendeele verwonderen moesten de nationale federatie der Landbouwbe- roepsvereenigingen van België, die vooral sterk zijn in het Walenland ze wezenlijk stichten Enkele weken gele den werd deze gedachte klaar vooruit gezet en toegelicht door den Heer Dan- se in hun blad La Defense Agricole Beige orgaan van de Landbouwbe- roepsvereenigingen in Wallonië. Het gedacht is misschien nieuw, waar het kan gedijen. Wij hebben er genoeg van, schreef hij, van al dat misprijzen, van al die verachting voor de rechtmatige eischen der aardewroeters en wij zullen in de toekomst niet meer verdragen dat ze voor den aap worden gehouden noch door de valsche vrienden, noch door de vijanden van al wat naar den boe- renstiel riekt. Thans zijn de heeren volksvertegen woordigers en senatoren in verlof ge gaan dat ze, tot welke partij ze ook behooren, lezen en nadenken ze heb ben er nu tijd voor over de noodza kelijkheid van ook in België voor goed een oplossing te geven aan het land bouwvraagstuk geen lapmiddelen, iets doeltreffend. Dat zal het beste, het eenigste bewijs zijn dat er in ons land, waar de partij politiek al hevig genoeg is, geen vierde of vijfde partij noodzakelijk is. Wij zijn noch altijd in de overtuiging dat de nu bestaande partijen, zoowel als ze een oplossing vinden voor andere groote economische en maatschappelijke vraagstukken, dit evengoed kunnen voor wat den landbouw betreft. Wij hopen dat ze ons niet langer zul len teleurstellen in deze overtuiging, die, we moeten het nochtans rechtuit beken nen, bij vele landbouwers maar een wankelende overtuiging meer is. In deze hoop wenschen wij hen een goei rust en aangename verlofdagen. H. KLOPTEROP. Het beste middel om onze gedachten te doen veld winnen, is de verspreiding van ons blad. Werft lezers aan opdat alle landbouwers doordrongen worden van de gedachte van ver- eeniging en samenwerking. Door het bestuur onzer veree- niging werd een kleine maand ge leden, nogmaals de aandacht der plaatselijke afdeelingen getrokken op het aankoopen op wagon in hoeveelheden van minstens 5000 kgr. Er werd dan ook aan de le den den raad gegeven intijds de hun noodige vetten te halen in de magazijnen, om ze op het oogen- blik van verbruik zeker te hebben. Over die beide punten willen we vandaag eens verder uitwei den, daar er in die richting nog veel verbetering kan gedaan wor den. Bij het ontstaan onzer samen werkende maatschappij, waren de leden genoodzaakt bij den plaatse lijken schrijver of magazijnier de hun noodige waren in te schrijven en ze daar gauw weg te halen, daar toen nog maar in kleine hoe veelheden de waren konden wor den afgeleverd. Nu kan men schier alle waren in het dichtst bijgelegen magazijn gaan halen als men wil, strikt ge nomen, moeten geene inschrijvin gen meer gedaan worden dan voor zaai- en plantgoed. Vandaar dan ook dat vele leden niets meer inschrijven. Ze gaan om hunne waren als ze die noodig hebben, zijn deze niet in het magazijn voor handen, dan weten ze wat te grommen op magazijnier of bond en zijn dan dikwijls verplicht, te gen hun goesting of profijt in, te gaan koopen bij anderen. Schoon dit stelsel aan de leden veel gemak verschaft en voor ver- schillige waren van geringen af trok zeker niet kan verbeterd wor den, is het niet het profijtigste voor onze leden. Het is gemakke lijk om begrijpen dat waren welke moeten in de plaatselijke magazij nen gelegd worden en vandaar moeten worden weggehaald door de leden, verschillende onkosten vergen, welke al te samen geno- med tamelijk hoog zijn. Zoo moeten onder meer bij der gelijke doenwijze met volgende worden rekening gehouden a) Huur van zakken (wel te ver staan als de waren worden gele verd in zakken welke moeten wor den teruggebracht) b) Percent van het kapitaal dat in de waar steekt. Moet de waar lang in magazijn liggen, dan is het geld dat daar in steekt onbruikbaar voor andere aankoopen, die enkele waar moet dus gedurende dien tijd genoeg opbrengen om de noodige intrest te geven. c) Onkosten van lossen van de statie of hoofdmagazijn naar het plaatselijk magazijn, die natuurlijk voor rekening van den afnemer vallen. d) Vergoeding voor magazij- nier-verdeeler, welke zeker moet vergoed worden voor het bestel len, het plaats verleenen enz. Wordt de waar op de statie aan de leden afgeleverd, dan ko men deze laatste onkosten veel minder in rekening. Boven al die redenen komt nog dat het veel gemakkelijker zou zijn voor het beheer onzer samenwer kende maatschappij om de noodige hoeveelheden met juistheid aan te koopen, daardoor zouden er zel den of nooit waren te weinig of te veel zijn en zou de stand der prij zen zeker tot op het uiterste mini mum kunnen gebracht worden. Dit alles in aanmerking geno men, is het zeker niet overdreven als wij zeggen dat waren die rechtstreeksch op wagon gevraagd worden schier altijd circa 2 fr. per 100 kgr. minder zullen kosten dan deze die moeten afgehaald worden in onze magazijnen. Nemen wij nu nog maar 1.50 fr. per 100 kgr. en rekenen wij eens uit hoeveel voordeel samen- aankoop dan voor eene afdee- ling zou afwerpen Eene afdeeling neemt jaarlijks af 200,000 kgr. waren van allen aard. Van die 200,000 kgr. kan er gemakkelijk (met een greintje goe de wil) ten minste 100,000 kgr. rechtstreeks worden besteld, dan zou zulks voor die 100,000 kgr. aan die afdeeling jaarlijks 1500 fr. gewonnen zijn. En om zulke aan zienlijke winst te verwezentlijken, dient die afdeeling jaarlijks eenige malen te vergaderen en in te schrijven, vooral in seizoenen van grooten aftrok. Aankoop op wagon kan om zoo te zegged in elke afdeeling worden verwezentlijkt, kan zulks niet voor ééne afdeeling dan kun nen toch twee of meer afdeelingen die op dezelfde statie lossen geza menlijk bestellen en waren in groote hoeveelheden afnemen. Zulks zou, nog eens herhaald, de waar merkelijk beterkoop ma ken, iets dat toch onze leden al leen ten goede komt. Over de wijze van uitvoering spreken wij de naaste week. H. L. Nu gaan Ze 't graan Weer pikken, binden, schoven 't Beurt zwaar Van aar Zijn halmen op naar boven. De zon, Ze kon Door branden en door blaken, Zijn steel Meer geel Zijn vrucht niet rijper maken. Met spoed En moed Trekt t landvolk naar den akker Het is, Heel frisch, Van drie, vier uren wakker 't ls warm Hun arm Laat forsch de zeisen zwaaien 't Verheugt, 't Doet deugt De mannen te zien maaien Ook schoon t Is loon Voor zooveel zorg en zweeten Daar zal Vooral De Boer God dank voor weten Fons Van de Maele. (2e vervolg) Stel niet uit tot morgen, wat ge heden kunt verzorgen Eeo wijs, vlaamsch spreekwoord, waarvan het niet in toepas sing brengen, ieder van ons op onmee- doogende en zekere wijze ontgoocheld. Heeft ieder van ons, landbouwers, aan het beheer van Redt U Zeiven reeds zijn inkeDning gedaan nopens de hoe veelheid plantgoed, waarover we gaarne beschikken zouden Heeft ieder van ons al eens goed nagedacht op de hoe veelheid sodanitraat of zwavelzuren am moniak noodig om de rapen eens flink te doen doorgroeien en zoo ras mo gelijk wel loof te hebben Stel niet uit tot morgen, want morgen komt niet, dit is zoo waar dat de kramers wel stout mogen zeggen Vandaag voor geld, en morgen voor niet Ik mag ook niet langer meer uitstellen over de tomaten voort te schrijven, want straks zullen ze nog weggeoogst zijn al vorens dat al mijn artikels er over zijn verschenen. Voor vandaag heb ik het over de verscheidenheden en de onder- houdszorgen. We hebben menige goede inlandsche soorten van tomaten en som mige Engelsche variëteiten zijn ook niet te misprijzen. Op dezen oogenblik kweekt men bijzonderlijk vruchtbare verscheidenheden met ronde, ongeribde vruchten, rood van kleur wat meer naar 't donker, dan naar 't helderrood, en van middelmatige dikte. De Engelsche varië teiten, waren de vruchten wat dikker, zouden aan deze vereischten voldoening schenken. Laat er ons een kort overzicht van maken. Iedereen van ons die zicheea weinig op de hoogte heeft gehouden van de oorlogsgebeurtenisssen, kent de bond- genooten en ook generaal JofFre. Mis schien wist niet alleman dat er ook toma ten zijn die deze namen dragen. Zoo hebben we de Tomaat Joffre en de to maat der Bondgenooten. We aanzien de tomaat Joffre als een van de beste variëteiten voor de teelt in volle lucht en onder glas. Ze is vrucht baar, de vruchten zijn bovendien rond en vast, glad bij het aanraken, ze hangen met trossen aan de moederplant. Dat de tomaat der bondgenooten taai is en goed weerstand biedt aan de ziekte,zal zeker niemand verwonderen en vermits ze bovendien vroeg is mogen we ze warm aanbevelen. De tomaat wonder der markten biedt insgelijks goeden weerstand aan de ziekte, ze is vruchtbaar en zeer sterk groeiend, ze wordt veel gekweekt. De tomaat perdrigeon i§ licht geribd en barst niet gemakkelijk, ze is ook niet te versmaden. De tomaat Koningin der vroege moet om haren naam te verdienen en in eere te houden zeer vroeg rijp zijn, ze is t ook en voor den teelt in volle lucht is ze allerbest geschikt. Geen wonder dat ze zooveel in de hoven aangetrroffen wordt. De tomaat welke misschien een van de vleezigste en de vruchtbaarste is, is voorzeker de tomaat Chemin. Ver ders hebben we nog de tomaat Perfec tion dik, rond en helrood. Ze is noch tans maar half-vroeg. Indien onze inlandsche soorten fel gekweekt worden, moeten we er toch ook onmiddellijk aan toevoegen dat sommige Engelsche variëteiten goeden aftrok vinden op onze markten en som mige andere voor den uitvoer naar Engeland bestemd zijn. Dat die variëtei ten ook een Engelschen naam dragen hoef ik niet te zeggen. Voor den ver koop op onze markten raden we aan: De tomaat Beauty of Leeds en Best of all. Voor den uitvoer Sucrise en Money maker. In een vorig artikel heb ik gezegd dat de tomaat, de tabak en de aardappel tot dezelfde familie behoorden. Thans voeg ik er bij dat er veel gelijkenis bestaat tusschen de onderhoudszorgen toe te dienen aan de tabak en deze aan de to maat te verstrekken. Mag ik ook zeggen dat de takakplanten over 't algemeen door onze boeren beter verzorgd wor den dan de tomaat Dit zal niemand verwonderen, als men weet hoe nauw, bij sommigen, het pijpken tabak aan 't harte ligt. Bij de tabakteelt hoeft ge de dieven weg te nemen in de oksels der bladeren, bij de tomaatplant insgelijks. De tabak- planten moet ge koppen, de tomaatplan- ten ook. Wie een tabakveld goed kan onderhouden, zal dit zeker ook voor een tomatenveld kunnen. Er is nochtans een verschil. De tabakplanten vergen geene steunstokken zooals de tomaat- planten. Van zoodra de tomaat in vol len grond is geplant, zal men best doen er een steunstok neven te zetten 't is hoegenaamd niet noodig dat langer uit te stellen, want dan loopt men gevaar een deel van de wortels te kwetsen Men plant de steunstokken op 5 tot 6 cm. afstand van de moederplant. Ze hebben een lengte van 1 m. tot 1,20 m., opdat wanneer het onderste gedeelte zou verrotten, men nog lengte genoeg zou hebben om er een nieuwe punt aan te kappen. Gebruikte boonstaken, die te kort geworden zijn, kunnen er heel goed voor dienen. De planten worden aange bonden bij middel van raphia, wisschen- schors of anderzins en dit onder de bloemtrossen ook niet te vast om de sapomloop niet te stremmen en de sten gels beletten te verdikken. In een vol gend artikel zal ik volledig de snoei of 't innijpen der tomaatplanten uiteen zetten. L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. AALST. Aalst, den 27 Juli 1923. Hooggeachte Heer, Over weinige dagen, althans' over weinigen tijd, zal de strijd om de ver- vlaamsching der Gentsche Hoogeschool de onmisbare oplossing voor de nor male ontwikkeling van het Vlaamsche Volk worden beslecht. Wij, Vlaamsche oud-strijders, die in de hardste oorlogsdagen herhaaldelijk de belofte kregen van algeheel recht, Na den oorlog wordt de Hoogeschool van Gent door onze regeering ver- vlaamscht belofte die we gelukkig wa ren te hooren herhalen in de, straks vijf jaar geleden, gehouden troonrede Wij, Vlaamsche oud-strijders, die uit deu mond van alle politieke voormannen den strijdkreet hebben overgenomen Gent geheel of niets richten ons op de beleefdste maar tevens op de drin gendste wijze tot de Heeren Volksverte genwoordigers en Senatoren van ons arrondissement, opdat ze, in de komende besprekingen, met alle warmte en ook met alle hardnekkigheid, de volledige vervlaamsching der Gentsche Hooge school zouden verdedigen, opdat ze, in het uiterste, geen hand zouden slaan aan de verminking en verkrachting van ons recht, aan de schending van de plechtige beloften ons in de meest tragische oogenblikken van ons leven gedaan. Mijnheer de Volksvertegenwoordiger, Duizenden onzer makkers zijn den dood ingegaan met in hun ooren de be lofte van algeheel recht, met in zich de overtuiging van en het geloof in Vlaan- derens eicdelijke rechtserkenning... Op het oogenblik dat de vervulling van die belofte nakend is, dreigen Vlaanderens vijanden, gesteund door talrijke lauwaards, met de gemeenste breuk dier beloften, met de hatelijkste versjachering van ons recht. De Vlaamsche oud-strijders, bereid tot den krachtigsten strijd ten voordeele van hoojerbenoemd ideaal, bidden U in de komende besprekingen dat ideaal te verdedigen in den zin als hierboven uit gedrukt. Namens de VO. 5. Dr Gravez. Bij dit betoog en verzoek sluiten zich aan de volgende maatschappijen t Land van Riem, J. Arys; Door lever Sterk, V. Bocqué De Vlaamsche Wacht, Ant. Mermans Excelsior, Van CaelenberghDe Denderlelie, J. De Winter. LANDBOUW. De laatstleden zonnige zomerdagen hebben 'n gansch bijzonder:n weldoenden invloed uitge oefend op onze graanvelden en hebben den graanoogst dan ook eenigszins ver vroegd. De gerstoogst is reeds grooten- deels ingeschuurd, terwijl men thans reeds volop de rogge aan 't pikken is. Daarom gaat tarwe- en haveroogst on middellijk volgen. Kortom 't lieve Juli- zonneke maakte alles met 'n keer rijp Zij. die over te enge graanschuren be schikken, gaan verplicht zijn hun toe vlucht te nemen tot het opstapelen in graanmijten. Zulke doenwijze gaat im mer gepaard met n spijtig verlies aan graan en stroo, indien deze mijten ver oordeeld zijn, om weken, ja soms maan den onuitgedorschen te blijven staan. Dit jammerlijk verlies zal elke verstan- dige landbouwer stellig zoo niet gansch voorkomen, dan toch ruimschoots ver helpen, met zijn buitenstaande graan mijten zonder vertoeven, bij eerstpas- sende gelegenheid vooraf uit te dor- schen. Hier zijn er stellig, die me de opwer ping zullen maken, dat in het Walen land gansch de graanoogst in mijten wordt gestapeld. Ja, zulks is. volledig waar en ik zal er zelfs bijvoegen dat de mijten er ter plaatse zelf d. i. op't graan veld zelf worden gemaakt, 't geen nog maals n groote besparing van vervoer- onkosten teweegbrengt en 't uitrijzen van t graan binst het vervoer te keer gaat. Doch nauwelijks is er de graanmijt gekopt, gedekt en gevlagd of reeds ver schijnen langs alle kanten de rondrei zende dorschmachienen.en na enkele da gen is alles totaal uitgedorschen.'t Graan wordt onmiddellijk gezakt en de beschik bare voorraad wordt dadelijk verhan deld. Alles gebeurt er kortom op de meest praktische en economische wijze, zoodat er van dien kant aanzienlijke besparingen voor handen liggen tijd, werk, vervoer, behandeling en bewa- ringsverliezen. Doch ik haast me er bij te voegen, dat indien zulks bij onze Walenboeren gebeurt, deze doenwijze hier minder goed in praktijk kan worden gesteld, aangezien zij doorgaans over uitbatingen van ruime oppervlakte be schikken, wijl onze landbouwers steeds met de spijtige landverbrokkelingen af te rekenen hebben. Nu wat er ook van zij, wie van ons verplicht is zijn toevlucht te nemen tot het maken van graan- of zelfs stroomij- ten, kunnen we niet sterk genoeg aanra den de gunstigst mogelijke plaats te verkiezen, ten einde zich tc beschutten tegen te groote verliezen en vooral te gen brandgevaar. Voor wat dit laatste betreft, lijdt het geen twijfel, of elke boer, die n graanmijt maakt, zal wijs en voorzichtig handeleD, met zich in de maatschappij van R. U. Z. onmid dellijk tegen dezen risico te doen verze keren. Zoodra de graanoogst van het veld is verdwenen, beginne men oogenblik- kelijk de ontstoppeling, ten einde de onkruiden te doen ontkiemen, welke door de daaropvolgende omakkering worden ingeploegd. In een ruim gedeel te van t land zaait men op stoppelg ron den rapen of inkarnaatklaver. Over rapenteelt verscheen in ons nummer van Zondag laatstleden 'n gansch belangrijk artikel. Onnoodig dus hierover nog lang uit te wijden. Herlees het nogmaals met aandacht, 't is voor elk van uitstekend belang. Ik trek vooral uwe aandacht op de passende vooraf gaande bemesting, welke den groei uwer rapen grootendeels zal verhaasten: Vóór -S

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1