REDT U ZELVEN Arbeid adelt Aalstersehe Zegepraal In eene Landbouwstreek van Frankrijk. Landbouwweekblad Vleesch, Melk en Soter. Uitvoerverbod voor La n d bouwwa re n Het Uitvoerverbod der Broodgranen Hoe men vroege Bloemkoolen kweeken moet moei steeds de leus zijn van alle landbouwers. ZONDAG 23 SEPT. 1923. Prijs 1U centiemen. 5de JAARGANG Nr 247 Abonnementsprijs 5,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers De zaadfoor van Gent was voor een groot gedeelte der zeer talrijke bezoekers eene echte verrassing. Het is ons eene aangename plicht aan de landbouwers van het arron dissement Aalst eene welverdien de hulde te brengen. De zaadtentoonstelling, te Gent ingericht, onder het bestuur van den zoo ieverigen heer Miserez, was eene schitterende en spreken de les. Ze werd door talrijke boe ren uit alle deelen onzer provincie met de meeste belangstelling be zocht. Onze landbouwers moeten strij den hand in hand, hand in hand moeten ze vooruit, doch een ge zonde geest van wedijver kan veel bijbrengen in het verwezen lijken van den vooruitgang in za ke landbouw. Daarom denken wij er mogen op te wijzen, dat de deelneming van het land van Aalst aan de tentoonstelling schit terend was, ja zelfs, dat ze met de deelneming van andere gewes ten zegepralend kon vergeleken worden. Onder oogpunt van getal waren onze boeren verreweg de eerste en voor wat aangaat de kwaliteit moeten ze geenszins het onderspit delven. Wij hebben te Gent prachtige roggeschooven gezien met lange, rechte, wel gevormde en goedge vulde aren, namelijk de prachtige schooven uit het land van Eekloo, het echte roggeland. Welnu, het kwam ons voor dat onze rogge wel zoo schoon, wel zoo vrucht baar was als de beste en hierover waren wij tevens fier voor onze boeren en verwonderd. Wat nu de tarwe betreft, 20 schooven en 20 stalen onder de puikste gekozen werden tentoon gesteld door het arrondissement Aalst alleen. En welke tarwe Prachtig stroo, dikke, vaste, wel gevulde aren met de schoonste granen die men droomen kan. Hier was de Aalstersche zegepraal voor allen onbetwistbaar. Wie zou kunnen beweren dat eene streek waar men dergelijke tarwe teelt zijn eigen tarwezaad niet zou kunnen voortbrengen Daarenboven onze twee eereprij- zen aan tarwevelden toegekend, werden bekomen door twee per sonen de eene te Moorsel en de andere te Welle verblijvende die sedert lange jaren steeds hun ne eigen tarwe voortteelen. En die tarwe is niet vervallen, verre van daar, zij hebben ze steeds ver beterd. Dat zijn sprekende en on weerlegbare voorbeelden. In ons gewest bleef de strijd be perkt tusschen twee tarwe-soorten eene witte en eene bruinede Wilhelmina (of de dubbele Stand Up) en de Teverson. Beiden heb benhunne voorstaanders, beiden hebben waarschijnlijk hunne hoe danigheden en alhoewel de Wil helmina, volgens vele thans de schoonste opbrengsten geeft, dient er in aanmerking genomen, dat eenige onzer verstandige boeren, sedert jaren en jaren hunne Te- verson hunne roode tarwe zeg gen ze behouden. Te Moorsel zelfs zijn verschillige boeren terug gekeerd tot de Teverson en de Moorselsche boeren zijn toch de laatste niet. Ook zouden wij nog geen vonnis durven vellen. Wat de Dattel aangaat, deze schijnt meer en meer te wijken. Wat de rogge betreft, 4 varië teiten waren te Gent vertegen woordigd de Petkus, de Eekloo- sche, de Bullendorff en de Tem- pête. Allen kunnen wonderbare oogsten geven, de Eekloosche wel bijzonder in lichte gronden. Wij weten nog niet welke op brengst onze vriend Ed. Van de Velde dit jaar met zijnen Tem- pête bekwam, doch de granen die wij van deze variëteit zagen, waren schoon boven de schoon ste, rond, dik en zwaar. In het toekennen der prijzen hebben wij rekening gehouden van de veredelingszorgen aan de vruchten besteed, van de zuiver heid, gezondheid, enz. enz. En nu, vrienden boeren, op on ze lauwerkransen niet geslapen steeds hooger op. Noblesse oblige zeggen de Franschen, Waardigheid ver plicht Uwe leuze moet zijn Aalst steeds boven 't is voor U een heilige plicht de plaats te behouden die gij veroverd hebt. En geen kleingeestige gedach ten. Die beweert dat wij voor de heeren werken zijn laffaards of ach teruitkruipers. Wij werken voor de boeren en alleenlijk voor de boeren. En veronderstellen wij nog dat de pacht met 50 of 60 fr. ver meerderd wordt door ikzuchtige lieden, wat baat zulks, als ge 5 of 6 zakken meer opdoet. En de ach teruitkruiper zal opslag krijgen zoowel als de vooruitstrever. Dus aan 't werk zonder uitstel. Legt uw keurveldje aan. Zaait zuivere, verbeterde soor ten. Laat U eene plantplank ver vaardigen om uw werk te verge makkelijken. Voor alle inlichtingen zijn wij tot uwe beschikking. En dat degenen die dit jaar niet gekroond werden den moed niet opgeven. Toekomend jaar zullen ze beter doen. Om te sluiten denken wij een welverdiende hulde te mogen bren gen Aan den Heer Miserez, de man van den eigenlijken landbouw, die overal in 't land de prijskampen op touw gezet heeft Aan de Provincie Oost-Vlaan deren Aan De Koornbloem die alleenlijk de belangen der boeren in aanmerking nemende, steeds met de grootste welwillendheid hare machtige stem tot onze be schikking stelde Aan onze achtbare medewer kers, de heeren Conix, Van op den Bosch, Suys, Baert en Van de Velde, die ons hielpen eene zeer kiesche en soms zeer ver moeiende taak te vervullen (1). D. BRICOUT. (1) De volledige uitslagen zul len toekomende week gepubli ceerd worden. De premies der rechthebbende die te Gent niet aanwezig waren, worden eerst daags te Aalst uitbetaald. D. B. In ons artikel De Levenskwestie gaven wij te kennen, dat onze graanop brengst, dank aan een doelmatige uitba ting niet zou verminderen. Sedert dien hebben wij cijfers onder de oogen ge kregen over de vooruitzichten van den graanoogst van 1923, die ons heel en al in het gelijk stellen. Inderdaad de nieuwe oogst zal ons, volgens betrouwbare be rekeningen, een zes honderd millioen frank meer geven dan die van verleden jaar. De landbouw mag dus met betrou wen den weg opgaan van de specialisee ring zonder dat het land er door lijde. Doch buiten de kuituren op het veld is er voor een boer die rekenen wil, ook heel wat te doen in den veeteelt in den breedsten zin van het woord. Onder den oorlog werd ons paarden ras om zoo te zeggen letterlijk geroofd en uitgeplunderd en zijn toestand einde 1918 was zoo erbarmelijk dat velen zeg den 't Is uit met het Belgisch paard, nooit kan het kwaad meer hersteld wor den En wat Thebben wij gezien. De stallen werden na den wapenstilstan be volkt met muilezels en legerpaarden. Maar onze moedige fokkers bleven niet staan kijken met gekruiste armen ze zetten zich moedig aan 't werk en vier jaar slechts hebben ze noodig gehad om den ouden roem van ons paardenras, hun ras, te herstellen en de laatste prijs kamp te Brussel is een prachtige getui genis geweest van wat een boer kan. Weliswaar zijn de gevolgen van den oorlog nog niet heel en gansch verdwe nen. maar niemand had durven ver wachten dat de uitslagen, na zoo een geweldige ramp, en op zoo korten tijd zoo schitterend zouden zijn de uitvoer vermeerdert van jaar tot jaar. Was de toestar^l in'18 zoo slecht en bedenkelijk, voor wat het Belgisch paard betreft, die van onzen veestapel was niet rooskleuriger Nog moet er veel hersteld en aangevuld worden in onze stallen. Vergeten we niet dat België voor den oorlog versch vleesch kon uit voeren en dat onze opbrengst melk en boter veel grooter was. Er moet dus langs dezen kant een krachtige poging worden gedaan. Sedert den oorlog worden er in ons land om millioenen versch en gerookt vleesch in gevoerd zelfs boter en verduurzaamde melk. Vleesch, boter en melk zijn voedings waren van allereerste hoedanigheid en in ons moderne leven gansch onmisbaar geworden. Op landbouwgebied blijkt het belang van de veeteelt klaar uit deze woorden van volksvertegenwoordiger Van den Eynde. Op I Maart van dit jaar zei hij in de Kamer In de land bouwbedrijven komt een derde van de inkomsten voort van den grond en de overige twee derden van de veeteelt, en dat is zoo in al de landbouwstreken van het land. Wij zijn aldus overtuigd dat de veeteel om zoo te zeggen de bij zonderste tak is van de Belgischen land bouw en dat, bijgevolg, de veeteelt indien het nog waar is dat de wissel koers afhankelijk is van onzen in- en uitvoer het machtigst bijdragen zal tot ons economisch herstel. Vergeten we niet dat we in 1922 voor 171 millioen en half meer vleesch ingevoerd hebben dan in 1914. Wij moeten dus werken uit al onze krachten om onzen veestapel te verbe teren, eenerzijds in getal en in hoedanig heid anderzijds. Want zijn we er nog niet genoeg van overtuigd dan vergelijke men volgende cijfers Gedurende de drie eerste maanden van 1913 werden in België slechts 544 kg. boter ingevoerd, terwijl we voor het zelfde tijdstip van 1922 er 6 millioen kg ingevoerd hebben dat maakt een ver- Schil van 5.999.456 kg. Aan den prijs van 12 fr. gerekend kost ons die boter 71.993.472 fr. op drie maanden Wij moeten dus onzen veestapel ver meerderen. Sommigen zijn partijgangers van een wet die, met dat doel, het slach ten van jonge vaarzen zou verbieden. Wij van onzen kant verwachten niet veel goeds van dergelijke wetten en ten andere vaarzekalveren van goed ras, van prima goede melkkoeien worden in t algemeen door de boeren niet ver kocht voor de slachtbank, maar om op gehouden te worden. De melknijverheid is inderdaad een winstgevende zaak ge worden er is dus langs dien kant niets te vreezen. Is het vetten van kalveren en runders steeds en nog een winstgevende zaak voor den veeteeler, het houden van koeien voor de melknijverheid is het niet minder en hier kunnen wij nog veel verbetering aaubrengen. Professor Frateur van de Hooge- school van Leuven heeft bewezen dat onze beste inlandsche rassen vatbaar zijn voor een grootere opbrengst melk en boter. Hij beweert dat men de jaar- lijksche melkopbrengst van onze koeien kan brengen van 3.000 op 5.000 liters. Veronderstellen we nu dat de meerder- opbrengst slechts 1000 1. zij per koe, dan bekomen we op 950.000 melkkoeien, die we voor den oorlog hielden een jaarlijksche meerderopbrengst van 950 millioen liters melk, Anderzijds blij! t het mogelijk van het gehalte vet van de melk met ten minste 1/2 per honderd te vermeerderen,wat ons de meerderop brengst zou geven van 950.000X 4000=3 800 000 000 X 1/<2 100 19.000.000 kilo vet en boter. De heer Frateur cijfert dat uit in geld De melk gerekend aan 0,50 fr zegt hij, en het botervet aan 10 fr. het kilo, dat zou een meerderopbrengst geven van 475.000.000 190.000.000 665 000.000 fr. Gent en Brussel werden niet op een dag gebouwd zal men zeggen, en deze vermeerdering zal ook zoo niet op een dag verkregen worden, maar deze cijfers bewijzen dat het de moeite loont een poging aan te wenden in deze richting. Een krachtige inspanning van al onze boeren om te streven naar meer melk opbrengst ter zelfder tijd als naar betere opbrengst zou ons land weer toelaten uit te voeren en dit zou zelfs een volle dige aanvulling meebrengen van onzen veestapel. Dit vergt onvermijdelijk een betere verzorging van het vee en een meer redematige voeding der melkge vende dieren. Per slot van rekening, indien wij bij een goede melkerij aangesloten zijn of over een eigen afroomer beschikken, zullen wij ondervinden dat melk en bo ter meer loonend zijn dan vetbeesten, die toch steeds een grooter konkurrent zul len vinden in den invoer van bevroren en gerookt vleesch, dat ten onzent meer en meer van de mode is, en meer en meer in den smaak valt. Elk make eens zijn eigen rekening, al vorens te antwoorden. H. KLOPTEROP. Over mijn bezoek aan Parijs en Ver sailles kan ik gemakkelijk een boekdeel vullen, daarom ook zal ik er liefst niet aan beginnen en wil ik alleen wat ver tellen over een tochtje dat voor de land bouwers wat belangrijker is, namelijk dat naar Vernon. Deze stad ligt 80 km. westwaarts van Parijs in de richting van Den Haver. Zoodra men de statie van St. Lazare verlaten heeft, 'komt men in een lief landschap men stoomt langsheen de prachtige Seine, die tusschen boschrijke heuvelen en rotsachtige bergen voort- spoelt. Hier en daar is het gras en het kleine houtgewas totaal weggebrand zoodat de zwarte bodem met de evenzwarte boom stammen een zonderling schouwspel daarstellen. Langzamerhand wordt de bodem vruchtbaarder uitgestrekte par tijen beeten en onmetelijke stoppelvel den wisselen af met frisch-groene wei den hier en daar een groote hoeve of eene fabriek. In volle veld ziet men overal den ciderappelaar met tienduizen den kleine appeltjes beladen. De trein rolt vreeselijk snel over het spoor, want alhoewel hij menigmaal stopt, worden de 80 km. in anderhalf uur afgelegd. Langs dichtbeboschte heu velen voert men ons ter bestemming. Hier valt wat te zien en te leeren voor de landbouwers. Wat is in België alles klein, vergeleken bij deze groote boerderijen en wijde velden. Hier hoeft men geen ruzie te maken over eene scheidingsvoor of een paal zooals in Vlaanderenhet komt er op geen dag- wand aan. In België is het landbouwleven ellen dig ter oorzake van de overbevolking de stukken land zijn er zoodanig ver deeld dat zij maar een voorschoot breedte hebben. In Frankrijk gaat het geheel andersgrond te veel en be staansmiddelen genoeg de landbouwers zijn er heeren, die wel een tijd lang hard moeten werken, maar die voor dat werk beloond worden door eene overgroote en rijke opbrengst. Luister even Een boerken uit Braband met drie koeien I verkocht over een viertal jaren geheel den boel en vestigde zich met zijn gezin te Vernon op eene hoeve van 27 Ha., welke thans zijn eigendom is. In den stal staan reeds 15 vette koeien en drie blinkende paarden. Het werk wordt er gedaan met de machienen de arbeid voor de dieren en de drijfkracht, het regelen en besturen voor den boer en zijn gezin. Op één dag dorscht men met de machien honderd zakken haver en twee mannen bewerken op drie of vier dagen twee Ha. beeten. De oogst wordt gepikt en gebonden met de machien. Rapen zaait men er niet aardappelen plant men zeer weinig de weiden voe den het vee. Dus het werk is er gedurende gansch het jaar beter verdeeld en gemakkelijker dan hier De bijzonderste bronnen van opbrengst zijn de tarwe, de haver en de beeten. De cider is wel maar eene bij zaak, doch eveneens zeer winstgevend. Bijna alle landbouwers beoefenen de jacht het wild is er zeer overvloedig konijnen, hazen, vossen, herten en wilde varkens worden er aangetroffen. De ta fel is in het algemeen beter dan hier te lande, omdat de welstand er grooter is. Aardappelen worden er weinig geëten. Wat ook zonderling kan schijnen is dat de Fransche boeren bijna allen hun brood koopen. Dat spaart tijd, zeggen ze en het brood is altijd versch en heeft immer het noodige gewicht. Sommige lezers zullen misschien den ken dat ik Frankrijk als een soort luilek kerland wil voorstellen. Neen, dat niet maar de landbouw is er zeer winstge vend en hij die zijn zaken oppast, vindt er een rijkelijk bestaan. Dit reisken naar Vernon heeft me meer nog dan vroeger in de overtuiging gesterkt dat er in België veel moet ver anderd worden om den noodigen wel stand aan onze boeren te bezorgen. De verwisseling der stukken grond om te komen tot min of meer groote lan derijen, het gebruik van machienen en de uitwijking naar den vreemde zijn de eenige factoren die den grootlandbouw in België kunnen redden. Men zal me opwerpen dat daarvoor de noodige ka pitalen bij onze landbouwers ontbreken. Dat dit maar een voorwendsel is om den ouden sleur te blijven volgen, zal ieder een begrijpen die de zaak eens aandach tig wil overwegen. Alfons Van Herder sem. Zooals we reeds meermaals schreven, werd er een uitvoerver bod uitgevaardigd voor den aard- appeluitvoer. Heden heeft onze Heer Minister ook den uitvoer verboden van het broodgraan. Deze laatste maatregel evenals de eerste op de aardappelmarkt werkt nadeelig op de markt van de tarwe, zoodat deze in evenredig heid der vreemde soorten veel te goedkoop is. Langs alle kanten worden po gingen aangewend om den Minis ter te bewegen dezen maatregel in te trekken. Wij ontvingen heden een open brief aan den heer Mi nister, welke uitgaat van een per soon, met bede hem op te nemen in De Koornbloem en onze krachten in te spannen om verbe tering voor den landbouw te be komen. De Koornbloem zal nooit iets verzuimen te doen wat voor deel brengt aan den landbouwer en geeft den volgenden open brief met eene voorrede van den heer Stroobants-Wauters, te Loven- joul Ons Staatsbestuur komt den uitvoer van broodgranen te ver bieden. In geen enkel dagblad is die maatregel beknibbeld gewor den, alhoewel hij hoogst schade lijk is voor den landbouwer in het bijzonder en voor het land in het algemeen. De landbouw, de vrij heid en de rechtvaardigheid tellen onder de Belgische dagblad schrijvers geeneverdedigers, wan neer het boeren aangaat. Maken wij uitzondering en toonen wij in eenen open brief aan den Minister van Landbouw al het kwade van dit verbod. Wij verzoeken landbouwers en landbouwvereenigingen er kennis van te nemen, hem af te schrij ven en, voorzien van het grootst getal mogelijk handteekens, aan onzen Minister van Landbouw, aan de Kamers en aan den Se naat te zenden en, wees ervan overtuigd, indien de boeren recht willen, zij het bekomen zullen. Landbouwvereenigingen die eene voordracht verlangen over dit punt of, voor de som van 2 fr., de drij verzoekschriften, op een schoon dubbel blad pro-patria en met de noodige briefomslagen begeeren te ontvangen, kunnen zich wenden tot den ondergetee- kende steeds ten hunnen dienste bereid. J. F. Stroobants-Wauters, Landbouwer-Handelaar, te Lovenjoul. Mijnheer de Minister van Landbouw te Brussel, Gij hebt den uitvoer van broodgranen verboden 1 Die maatregel schaadt den landbouwer in 't bijzonder en ook Bel gië in 't algemeen. In België, land van vrijheid, mag de boer dus niet meer be schikken over de vrucht van zijnen ar beid hij is dus opnieuw slaaf gewor den Is het, Mijnheer de Minister, om dat hij te werkzaam, te spaarzaam, ja een te verheven Vaderlander is, die on ophoudend slaaft om het leven minder duur te maken Is het een of ander landbouwprodukt schaars en duur, on middellijk zet de landbouwer zich aan 't werk om er de opbrengst van te ver- grooten en de prijs ervan daalt Doet de Belgische nijveraar hetzelfde Zekerlijk niethij is de bewerker van het dure leven Zoodra de prijzen van glas, ijzer, enz. wat dalen, verstaan werkgevers en werklieden zich om alles stil te leggen tot dat de opgedane stock aan hooge prijzen verkocht is, in af wachting moeten wij, slaven, ze voeden en onderhouden als werkeloozen Wat meer is, ten gevolge van al te hooge beschermrechten 30 a 40 inkomrechten op den inlandschen groot- prijs, wat minstens 50 a 60 °P den werkelijken prijs is, verkoopt de Bel gische nijveraar ons zijne produkten minstens 50 te duur, kan dus zijne werklieden 50 hooger dagloon be talen, 50 °/o meer besteden aan den aflos van zijn kapitaal en nog 50 meer winst opstrijken Staat en land bouwers genieten van die bescherm rechten niet en kunnen dus slechts de 2/3 van de nijverheidsdagloonen beta len Wij moeten onze produkten 50 te duur betalen, omdat zij in ons land gemaakt worden. Daar, Mijnheer de Minister, hebt gij de eenige, ware oorzaak van de gedu rige daling van onzen frank Om op gelijken voet met de nijver heid te kunnen bestaan, zou de Bel gische landbouw ook moeten beschermd worden door 30 a 40 0/o inkomrechten op den inlandschen grootprijs. Niet alleen bestaat zulke bescher ming niet, maar wat nog erger is, som mige uitheemsche landbouwprodukten genieten alhier voordeelen, die ons Gou vernement aan onze produkten weigert inlandsch hooi, stroo enz. betaalt over- drachttaks bij eiken verkoop, terwijl die zelfde uitheemsche produkten honderd maal mogen verkocht worden en maar éénmaal overdrachttaks moeten beta len Inlandsch spek en vet betalen meer maals, uitheemsch integendeel betaalt niet eens Over twee maanden was de prijs on zer inlandsche tarwe 112 fr. en die der Manitoba I 96,50 fr. terwijl nu diezelfde Manitoba I 112 fr. verkocht wordt, geldt onze inlandsche tarwe van 1923, die in hoedanigheid die van 1922 ver overtreft, slechts 86 a 87 fr. Ziedaar een verschil van (112—96,50) 15,50-f-(l 12 87) 25 40,50 fr. de 100 k. ten nadeele onzer goede tarwe, nadeel dat wij toe schrijven aan het uitvoerverbod en de verstandhouding tusschen de molenaars! Gij beschermt. Mijnheer de Minister, de Heeren molenaars, gij werpt hun duizenden franken in den schoot, waar voor wij hebben gezwoegd terwijl nij verheidswerklieden en tal van nietsdoe ners rondwandelen of niet weten hoe het produkt van ons zweet te verbras sen. De boeren, Mijnheer de Minister, vragen u rechtvaardigheid. Als Christen hebt gij den catechismus geleerd en kent gij de vier wraakroepende zonden. Ik hoop dat het uitvoerverbod ten spoedigste zal worden ingetrokken on ze molenaars kunnen ten minste zulke hooge prijzen geven als de vreemdelin gen, daar zij min vervoerkosten en geen wisselkommissie te betalen hebben. Nu is de landbouwer genoodzaakt aan hoenders, varkens, vee, enz. tarwe als voedsel te geven, want de prijzen laten hem niet toe zijne tarwe te verkoopen om ander voedsel te koopen, en, daar de zaaitijd nabij is, moet de landbouwer zijn besluit nemen en, wees ervan over tuigd, Mijnheer de Minister, dat hij eenen diepen afkeer gevoelt voor het kweeken eener vrucht,waarover hij niet vrij mag beschikken. Gelief, Mijnheer de Minister, de /be tuiging mijner bijzondere hoogachting te aanvaarden. Namens de Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Aalst. Nog hoor ik het wat me over eenige dagen iemand zegde. Wat zijn de kom kommers duur dit jaar, men verkoopt ze tegen 9 tot 10 fr. het kilo. Ik moet de landbouwers, welke zich met den teelt der komkommers onledig houden waarlijk hierover gelukwen- schen. Eenige hebben het beproefd andere hebben hun nagedaan en weldra staan de omstreken van Aalst bekend als hebbende de specialiteit voor den kweek der komkommers en, eens die faam verworven, zal er van langs om meer vraag naar komen. We hebben in De Koornbloem altijd het gedacht van zich op afzonderlijke teelten toe te leggen warm verdedigd en 't doet ons groot genoegen te zien dat menige reeds dien weg zijn ingeslagen. Een gansch bijzondere teelt is ook deze van de vroege bloemkoolen en 'k wenschte wel dat er vele van de leden van Redt U Zeiven dit jaar ook eens een proef zouden willen doen. In het artikel van verleden zondag heb ik ge zegd wat een are bloemkoolen zoo al opbrengen kan. Indien ik het wat over dreven heb, dan heb ik het gedaan met het goed inzicht er menige tot den teelt van vroege bloemkoolen te overhalen, omdat ik weet dat hij winstgevend is en men er zich niet zal hoeven over te be klagen. Wij Redt U Zeivers moeten den weg durven banen al was hij met nog zooveel struikelblokken bezaaid. Over de keus der soorten en het tijd stip van zaaien heb ik verleden zondag

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1