REDT U ZELVENj WIJ ZIEN VERLANGEND UIT.. EERSTELINGEN Onze beste Gelukuiensehen Landbouwweekblad Arbeid adelt Van Alles Wat UITSLAGEN VAN DEN PROVINCIALEN PRIJSKAMP VAN VRUCHTEN TE VELDE Buitengewone Prijskampen Geef ons ons Daaglijkseh Brood Lee ïing der Vawste Gewesten. Bondag 28 oct. 1923. i moei slreds de leus zijn van alle landbouwers. DE HOP. I Prijs KJ centiemen. 5de JAARGANG Nr 25? Abonnementsprijs i 5,00 frank 's jaars. Men schrjjft In op ons Bureel en op alle postkantoren. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Veraniwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers De tijden gaan en keeren niet Uylenspiegei was blij en sprong vijf voet hoog als het slecht weer was en allen die hem zagen dach ten dat hij gek was, en 't was en kel de hoop op beter, die hem die zotte kuren ingaf. Zonder Uylen- spiegels te zijn, zouden wij, niet tegenstaande de menigvuldige stoffelijke en moreele wantoestan den van onzen Belgischen land bouw, moeten gaan springen van hoopvolle vreugd. Sedert vijf volle jaren strijden wij voor normale landbouwtoe- standen. Kort na den oorlog was het antwoord zoo niet vijandig heid en spotternij, dan toch on verschilligheid. De boer, wat gaf men er om Nu schijnen én spot ternij én vijandigheid en onver schilligheid, na vijf jaar, veran derd in brandende liefde. Sommi gen zullen misschien beweren dat die verandering voor grondslag heeft de vrees van den kiezer, dus kiesbelang wij van onzen kant zijn niet zoo zwartgallig' en wij meenen dat wij hier met een ge woon verschijnsel te doen hebben. Onverschilligheid, vijandschap tegenover iets of tegenover iemand spruiten in de meeste gevallen voort uit onwetendheid. Men zal wellicht antwoorden dat, zoo wij in dit geval met onwetendheid te doen hadden, het dan toch een schuldige onwetendheid is. Dit kunnen we gedeeltelijk toegeven. Gedenken wij nochtans het spreekwoord Onbekend is onbe mind. Allen kennen wij menschen die deu landbouw en de landbouwers met hart en daad genegen zijn en hun genegenheid groeit om zoo te zeggen met den dag. Noemen we hier slechts twee mannen, buiten ons eigen beweging, de heeren Miserez en Bricout. Is de werking en de opoffering van die heeren niet bewonderenswaardig en hoe meer ze in betrekking komen met de boeren, hoe beter zij onze land- bouwtoestanden kennen en be grijpen wat al werk er op hun ge bied te verrichten valt. Zulke mannen weten wat boe renarbeid is en zij zelf spannen al hun krachten in, om aan den voor uitgang van den landbouw de grootst mogelijke uitbreiding te geven en alzoo, gesteund door hun wetenschap en hunne onder vindingen van alle dagen, de wan toestanden te verhelpen en te keer te gaan. Nu op die vijf jaar zijn velen aan 't nadenken gegaan en hebben langzamerhand begrepen dat de boer zich soms in ongelooflijke, nadeelige toestanden bevindt te genover lieden uit andere standen. Vandaar de kentering in de ge dachten en zonder overdrijven mo gen wij zeggen dat wij dien uitslag te danken hebben aan onzen strijd. Een magere troost, hoor ik mop- pererf, vijf jaar strijden om alleen te bekomen een kentering in de gedachten tegenover ons, dat is enkel een moreele zegepraal zon der uitslag of practische gevolgen. Een zuivere geestelijke over winning is het, daar ben ik het eens mee, maar dat ze zonder uit slag is of zijn zal, daarmee ga ik niet akkoord. Wanneer een gedachte zoo ver doorgedrongen is, dat alle bladen om zoo te zeggen er zich mee be zig houden en alle politieke par tijen er als de verdedigers van worden of nog maar schijnen te worden, dan mag men verzekerd zijn dat die gedachte niet ver meer is van een volledige zegepraal. Hiermee willen wij niet besluiten dat we voldaan zijn, neen verre vandaar, want feitelijk hebben we nog niets bekomen, maar we den ken, dat we in 't kort reeds zullen ondervinden dat onze strijd buiten alle politiek inderdaad groote voordeelen biedt. In het begin van toekomende maand hernemen de zittingen in het Parlement en, in allen ernst gesproken, wij zien verlangend uit naar de heropening der Kamer. Er was een pachtwetvoorstel. er was een voorstel tot inrichting van Landbouwkamers, beide voor stellen schenen vergeten. Het eenige wat aan de boeren gegund werd in onze Wetgevende Ka mers is een klein aandeel in de laatste editie van de huishuurwet. Doch zoo wij geloof mogen hech ten aan allerlei geruchten die de ronde doen, dan zou er heel wat kunnen gedaan worden ten voor- deele van de boeren gedurende het aanstaande zittingsjaar onzer twee Kamers. Zelfs de heer Van Die voet zou weer zijn beste krachten inspannen om er zijn voorstel, mis schien lichtjes gewijzigd en verbe terd, door te halen, met de mede werking van al de gekozenen, die als boerenvriend gekend staan. Er wordt naar gesnakt, wij kunnen het verzekeren Zelfs zouden an dere voorstellen gedaan worden. Dat is een bewijs dat er wat aan 't gebeuren is. Wij wenschen uit den grond van ons hart, voor de eer van onze volksvertegenwoor diging en tot voordeel onzer boe ren, dat dit nieuwe parlementaire jaar vruchtbaar weze, vooral, voor wat ons betreft, op landbouwge bied. Mogen wij terloops ook de aan dacht onzer volksvertegenwoordi gers vestigen op het volgende. Elk wil gaarne goedkoop eten, doch de hooge tarieven voor het ver voer zijn gedeeltelijk oorzaak van de duurte der waren, die de boe ren afzetten of koopen. Er mag toch wel iets gedaan worden voor den landbouw, men verwacht er toch ook zooveel van. In den loop van toekomend jaar zullen de achtbare leden zich weer voor ons volk aanbieden met le dige handen Tot de arbeiders, tot die en gene klas zullen ze gaan en vernoemen al wat ze voor hen gedaan en ge stemd hebben maar vóór de boe ren dan Zou het weeral... niets, niemandal zijn, wij hopen dat het dezen keer, den derden na den oorlog, wat al te kras zou zijn. Den derden keer is t boete, zegt het spreekwoord. Een jaar is gauw voorbij, de dagen gaan en keeren niet. Indien de goede voornemens nog niet genomen zijn, dan is het nu meer dan tijd. Gave dit jaar ons nog maar een pachtwet, we zouden al heel blij zijn. Die ons zullen gedenken, die zullen wij niet vergeten. Voorstel- i len hebben wij reeds genoeg ge zien een wet vragen wij, een wet. Wij moeten in alle geval, overal en vóór allen onze gedachten uit eenzetten, dan hebben wij ook ge daan wat we kunnen om te beko men wat we willen. Dan mogen we gerust, verlan gend uitzien... H. KLOPTEROP. I odirto 7nl/Vpn berichten norgmaals onze leden dat we alle ledige LivJUlUvJ LClft.Cli Zakken koopen die eenigzins in goeden staat zijn, aan prijzen volgens hunne waarde. De tegenwoordige zakjes der Plata-zemelen betalen we van 0,50 tot 0,70 fr. 't stuk, volgens ze min of meer goed zijn. We koopen alle zakken, groote en kleine, volgens waarde, aan hooge prijzen. 't Is nog al 'dikwijls eens 't opschrift van menig artikel in politieke bladen, waarin ze tusschen auto's ongelukken, vechtpartijen en moorden, ook de repu tatie van vele menschen en geweldigen deuk geven. Vandaag neem ik ook als titel Van alles wat niet om aan pol - tiek te doen want deze staat buiten het programma van Redt U Zeiven,,. Daarbij ik ben ook geen politieker zul ke lieden moeten immers te dikwijls van wit, zwart maken en daar ben ik geen liefhebber van. t Is enkel omdat ik mijn plicht vervullen wil en den raad volgen van onzen Minister van Landbouw die ons allen aanzet brood te bezuinigen. 't Is niet aan de boeren dat men zulks zeggen mon.want boerenmenschen ver spillen ge> n brood. Zij immers kunnen er de waarde van. ze weten wat al ver anderingen een taiwe- of graankorreltje moet ondergaan eer het onder de ge daante van brood op de tafel komt W 't al zweetdruppeltjes heeft hun dat brood niet gekost alsvorens het gebak ken was, denkt maar eeos aan den oogst, aan den trog, aan den gloeienden oven en ge zult overtuigd wezen dat geen en kelen boer brood zal verspillen. Iets nochtans waarop ik de aandacht trekken wil 't is op 't bakken van brood voor de honden, koeien of paarden. Om onzen wisselkoers te verhoogen om min der te moeten invoeren kon men mis schien dit Ltrood wel vervangen door ander voeder dat even rijk is aan voe dende bestanddeelen. Luistert wat Minister Ruzette schrijft. Het is U niet onbekend, dat een der bijzonderste oor zaken der waardevermindering van onzen frank gelegen is in het aanzienlijk invoeren van allerhande waren en in zonderheid van eetwaren. Men heeft berekend, dat de invoer van eetwaren den uitvoer er van met 1.542.454.669 fr. overtreft, waarin de tarwe voor meer dan de 1 2 begrepen is. De hoeveelheid brood door de bevol king verspilt raamt men op 4 van het totaal verbruik. Langs dien kant zouden we dus nagenoeg 40.000.000 fr. kunnen sparen. Dat de landbouwers weinig brood verspillen heb ik, meen ik, duide lijk genoeg gezegd maar als onderwij zer, weet ik, en beter dan gelijk wie ook, vermits ik met werkmanskinderen te doen heb, dat er door deze kinderen veel brood wordt verkwist. Waarom is het noodig dat leerlingen, die 's middags huiswaarts keeren met brood naar school komen ofwel ze verliezen het onderweg?, of 't ontvalt hun en't is vuil, of ze laten t in de lessenaar zitten waar 't niet alleen een oorzaak van verstrooi ing daarstelt, vermits ze er als muizen zitten aan te peuzelen maar bovendien al hun boeken en schrijfboeken met vet of boter insmeren, wat ze best missea kunnen. Waarom is het noodig dat des morgens den eersten boterham van het brood moet worden weggesmeten, keert 's avonds het brood met de snede naar omlaag en de eerste boterham zal ook versch blijven (tenware ge soms zoudt gelooven als in Frankrijk dat een omge keerd brood u zou een ongeluk op den hals halen). Genoeg hierover want juist deze, die dit zouden moeten lezen, zullen 't niet doen, en preêken in de woestijn is ook lastig. Verleden jaar heb ik hier in Aalst beproefd een lagere landbouwschool in te richten in de lokalen der school van de Binnenstraat, 't En heeft niet gepakt en 't zal misschien ook niet zonder moei lijkheden gepaard gaan in voormelde school om reden dat er reeds een avond school bestaat. Ware het soms niet mo gelijk het eens in een ander lokaal te be proeven. Wat is eigenlijk het doel van een dergelijke school Eerst en vooral den landbouw beter doen te kennen en hem te doen liefhebben door jongelingen en jonge meisjes van den buiten. Als men weet van welk overwegend belang den landbouw is in 's lands welvaart dan is het ook noodg dat de boeren zoons en dochters er beter het belang van kennen om niet, evenals zoovele an deren, het aantal der gedeklasseerden te vergroooten. Herinnert u de waarheid welke besloten ligt in deze kleine vers jes De Boerenstiel is koning en alle stielen waard, Wel te verstaan, als boe ren met geleerdheid gaat gepaard. En denkt toch niet dat er voor het boeren bedrijf niets meer te leeren valt. Er is geen enkele stiel die zooveel kennis ver- eischt dan de boerenstiel. Hoeveel dui zenden franken zouden er jaarlijks niet verloren gaan aan het ontijdig en slecht aanwenden v?n scheikundige meststoffen en hoeveel duizenden aan 't onberede neerd en ondoelmatig samenstellen der veevoeders. Wat al kennis zoudt ge daar in de lagere landbouwschool niet kunnen opdoen. Denkt eens goed na. Ik had ook gaarne voldoening ge schonken aan mijn vriend Clement, met iets over de bloemen te schrijven, 'k En had ook niet gepeinsd dat 'k zoolang over brood en school ging bezig zijn. vermits het nu tijdstip der chrysanthe men is hadde ik gaarne er een en ander over geschreven, 't Is nog maar pas veertien dagen geleden dat ik daar een puike «voordracht heb over gehoord door Mr Frans Samuël en 'k ben dan ook bereid mijn indrukken over t be zoek aan de bloemserren van Mr Samuël aan de lezers en bijzonderlijk aan de lezeressen van De Koornbloem me de te deelen. t Is toch een beetje waar. We schrij ven te veel voor de mannen en te weinig voor de vrouwen, t En is 't eerste meisje niet die hierover klaagt. Maar 't zal.niet lang meer duren. L. HAEMS Landbouw voordrachtgeyer. We zijn er in gelukt na lang zoeken nog een wagon Eerstelingen aan te koopen van de zware kleigrond van Friesland, getrieerd op planters, doch niet gekeurd. We hadden eerst eene partij kunnen koopen gekeurd met cijfer 10, de prijs hiervan kwam op 83 fr.doch foen we ze wilden nemen was ze reeds verkocht. Toen kochten we bij gelukkig toeval de eerstgenoemde schoone .partij. De ingeschrevenen zullen verwittigd worden, ook deze die niet bevestigend antwoordden op de gezonden kaarten. De prijs is 66 fr. per 100 kilos. Ons aller vriend en onze dappere me dewerker aan De Koornbloem, Hard Labour, is deze week in het huwelijks bootje gestapt. Wij wenschen hem en zijne jonge gade van harte geluk en veel voorspoed in hun nieuwe leven. De Koornbloem. De Jury van de laatste hoptentoon stelling van dit jaar te Assche heeft twee eereprijzen toegekend, den eenen aan den heer Dubois, van Assche en den anderen aan den planter BAERT, van Meldert. Den heer Baert, door velen van ons gekend, bieden wij vooral ons hartelijkste wenschen aan voor den be haalden eereprijs. Die hem kennen zul len met ons akkoord zijn om te zeggen dat het welverdiend is. (Vervolg. Zie nummer van 30 September 1923). TARWE De Cooman Denis, Welle, We Van der Stock, Strijpen, Van der Goten Arth. Meldert V. d Broeck M. Erembodegem Malfroy, Aalst, W" V. d. Steen, Vleckem, Maesschalck Hil. Haeltert, Van den Bogaert, Wichelen, Van Boven Henri, Aygem, De Backer Ben. Heldergem, Maerten, Erembodegem. Uyttenhove, Denderhautem, Annaert D. Lede. Baeten, Nederhasselt, Rasschaert Al Lede. V. d. Bruggen D. Borsbeke. D Haeseleer Burg. Heldergem, ROGGE Kren Chareté, Aalst, Baert Louis, Meldert, Rasschaert A. Lede, We Bruylant, Aalst, Meesens Clement, Welle, Keymeulen Fr. Hofstade, Schockaert Aug. Smetlede, Osselaer Ch. L. Oordegem, V. d. Keere, Aug Borsbeke, Asscherickx P. Erembodegem Van Nuffel J. Moorsel, Cassiman Cam. Moorsel, fr 40 40 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 2C 20 20 20 20 20 20 20 20 20 20 AARDAPPELS Baert Louis. Meldert, (Eereprijs) fr. 75 Beriengier Em. Aalst, (le prijs) fr. 40 Buekens Alf. Aalst, 40 Matthys G. Hofstade 40 Van den Eynde. Welle. 40 Van de Velde Ed. 40 We De Bie, Haeltert, 40 Van Nuffel Jan, Moorsel, 40 i Verbeke Petrus, Wichelen, 40 Lievens A. 40 Van Mol P. Moorsel, 40 Maesschalck Hil. Haeltert. 40 De Plus Alf. Oultre, 20 De Clippel Leo, Woubrechtegem, 20 j Van de Keere Aug. 20 Cobbaert Remi Zonnegem, 20 We V d. Steen. Vleckem, 20 Van den Nest G. Hofstade 20 We De Crook 20 Muylaert V. Herdersem. 20 De Block Ph. Baerdegem, 20 Roggeman 20 Wat betreft den lijst verschenen in het nummer van 30-9-23, de eere-prij- zen bekomen 75 fr. de eerste prijzen 40 fr. De prijzen die nog niet uitgereikt werden, zullen eerstdaags uitbetaald worden, 't zij te Aalst, 't zij per post- check. De HH. De Cooman van Welle en D'Haese lieten ons weten dat ze nog over zaaizaden beschikken. M. De Cooman tarwe en M. D'Haese rogge. Aankoopers eischt altijd gecontroleerde zaden. D Bricout. P.S. Wij raden aan de inschrijvingen voor den volgenden prijskamp zoo haast mogelijk te nemen. D. B. Le< ning niet loten van 1 milliard fr, 5 t h van 1923. Vooii 'Opice ilte's af te lossen 20 reeksen 't rij 100 titels, uit te betalen van 15 Juni 1924 af. Nummers der uitgekomen reeksen Behalve de per lot uitgekomen num mers en hieronder aangeduid, zullen al de obligatiën toehoorende aan de volgende reeksen uitbetaalbaar zijn te gen 550 fr., in al de agentschappen der Nationale Bank van België. 20 reeksen 47629 85971 108983 171523 180207 196744 241157 242681 275242 296884 306208 320563 131675 154675 213151 238370 291273 296075 343770 398817 Nummers per lot uitgekomen uitbetaalbaar tegen 100,000 fr. reeksen, nrs. 320563 2 85971 2 uitbetaalbaar tegen 50,000 fr. reeksen, nrs. 47629 2 108983 2 241157 1 uitbetaalbaar tegen 10,000 fr. reeksen, nrs. reeksen, nrs. 154675 5 296884 5 343770 4 213151 5 306208 2 180207 5 242681 2 t 238370 2 131675 5 296075 3 171523 4 291273 3 196744 3 275242 1 398817 4 De voorloopige titels per lot uit gekomen en hierboven aangeduid zullen uitbetaalbaar zijn bij de Staatskas (Na tionale Bank van België), te Brussel. Voor de terugbetaling zullen zij moeten vertoond worden aan het Ministerie van Financiën, 18. Wetstraat, te Brus sel, om eïfcmet eene bijzondere toelating tot betaling te worden bekleed. Het hoofdbestuur heeft het schoon gedacht opgevat een extra kansje aan te bieden voor al d£ lezers van De Koornbloem, wiens abonnement zal vernieuwd worden met Nieuwjaar. Prijzen in geld en andere zullen te verloten of te verdienen zijn. 1° Door eiken geabonneerde. 2° Door degene die het grootste aantal nieuwe abonnementen zullen bij winnen. Er zullen niet min dan 3 a 400 fr. prijzen te verdienen zijn. De vastgestelde tijd loopt van nu tot einde Januari 1924. De abonnementen nadien binnengekomen zullen niet meer meetellen. Al vraagt elke christene landman zulks dagelijks bij 't opzeggen van zijn Vaderons, toch is ons land niet bij machte het ons te geven. Nooit was Bel gië in staat ons 't dagelijks broodje te leveren, tenzij vóór den oorlog van 1870, toen ons land de helft der be volking telde van nu. Geef ons het daaglijks brood vorderde de Heer Cheron. Voor wat Frankrijk betreft is hij er toe gekomen. Ongelukkiglijk, zegt landbouwkun dige Hr. Rasquin, is onze landstoestand niet te vergelijken met dezen van onzen bondgenoot, welke hij, eenzijds over 'n minder dichte bevolking en anderzijds over 'n zeer uitgebreid grondgebied be schikt, waarvan op t huidig oogenblik nog 'n aanzienlijk getal hectaren onbe bouwd blijven. België, zoo gaat het verder, met z'n overdichte bevolking van 257 inwor.ers per vierkante kilometer, kan aan zijn eigen levensbehoeften niet gansch voor zien. Het is genoodzaakt tot "invoeren en deze toestand zal nooit kunnen gewij zigd worden. Nochtans, is er middel om den in voer gedeeltelijk te verminderen, voor al in de huidige tijden, waarop onze frank in den vreemde zoo geweldig wordt onderschat. Er is mogelijkheid om de hoeveelheid invoerprodukten in zake levensnood wendigheden te verminderen talrijke middelen ten bereike van dit doel, wer den ons reeds in doeltreffende artikels daarover voor oogen gelegd, en tusschen hen wel voornamelijk het te keer gaan der broodverspilling, het aanwenden van veredelde graansoorten en het aan passen der meest moderne kuituurme thoden, dit alles met het oog op het be reiken eener meerderopbrengst onzer grraanoogsten. Benevens deze aanduidingen, is er nog eene andere, welke eveneens onze aan dacht verdientnamelijk het gebruik van plaatsvervangende produkten, welke in Frankrijk gebezigd werden en waaron der wel voornamelijk de toevoeging I eener zekere hoeveelheid rijst en maïs aan onze granen. Frankrijk nu vindt die noodige rijst- hoeveelheden in zijne eigen koloniën voor wat de maïs betreft deze stond als dan aan veel voordeeliger voorwaarden gecoteerd, dan wel nu. Dit om te besluiten dat de actueele hooge handelswaarden dier beide pro ducten op t huidig oogenblik niet toe- •laat ze naar believen op te hemelen. Doch we bezitten hier te lande een an der plaatsvervangend product, dat an dermaal om zoo te zeggen hoog in eere eere stond, 't Is de rogge, en het rogge brood door onze voorvaderen met ge noegen gesmaakt. Roggebloem of beter gezegd rogge meel is ook een plaatsvervangend pro duct Voor het brood. Ook herinner ik me nog gansch goed, dat voor enkele jaren het roggebrood bij ontbijt en noenmaal op elke boerentafel prijkte. V oor wat dit punt betreft, zou men waarlijk gaan gelooven dat zoo de broodontberingen binst den oorlogstijd ons aan allen kost hadden gewend ge maakt, de naoorlog integendeel ons meestal in fijn- en lekkerbekken heeft veranderd. Welnu wat zou onze gezonde vlaam- sche magen wel beletten, zoo er tusschen de inlandsche granen o zekere hoeveel heid roggemeel werd gemengd Overi gens de economische voorwaarden er van zijn klaarblijkend genoeg, om het ten zeerste aan te prijzen. Inderdaad, men coteert heden de rog ge op basis van 65 a 66 franken de 100 kilogr. terwijl zekere uitheemsche granen zelfs van 105 tot 110 frs. de 100 kgr. be reiken. Voor wat de rogge betreft, kan het builen ervan niet in dezelfde voorwaar den geschiedenhet moet in hooger mate gebeuren gezien het meelverschil. Rogge wordt doorgaans gebuild op 60 0 o om er een bloemsoort van goede hoedanigheid van te bekomendoch dit intensiever uitbuilen levert juist zijn groot voordeelnamelijk de noodige hoeveelheid zemelen voort te brengen tot onze dierenvoeding. Men hoort zoo wat overal inbrengen dat indien men het builen der tarwe op 75 °/o a 80 brengt, er in het land eene RNBL M&saEt srwc. 3£39&.'3ss&* "-ace.- ng Aankondigingen volgens akkoord.

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1