REDT U ZELVEN Arbeid adelt Naar 't Land der Suikerfabrieken De Aap komt aluiêef uit de (Douui Brief van Jlonkel Wisius Vergaderingen DUUR LEYEN Landbouwweekblad Nieuwjaarswensch DE TEELT VAN DEN WIJNGAARD SPAAR-&LEENBANK moei steeds de leus zijn van alle landbouwers. De ï^oopnbloem aan hape bezeps 1 ZONDAG 30 DEC. 1923. Prijs 12 centiemen. 6de JAARGANG Nr 261 Abonnementsprijs i 6 00 frank s jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers S'W VAN Het jaar is om De Koornblom Wenscht weer op heden Een zalig Nieuwjaar aan zijn leden. Geen tegenspoed, Doch immer goed Mag medevallen Het nieuwgeboren jaar aan allen Dan wordt bekroond En rijk beloond Zijn werk, zijn zorgen, En wordt een centje nog geborgen Zijn huis voorbij Gaat dan de rij Van droeve plagen Die wel den sterkste eens doen klagen Dus Zalig Jaar Oprecht en waar En voor het leste Elk doe voor blad en bond zijn beste Fons Van de Maele. Van Haspegouw tot aan het Vlaamsche strand Verleden Zondag trokken we dan met ons drieën naar de streek van Thienen, naar t Hageland, het land der suikerfabrieken. Het weer was goed, de wegen waren integendeel afgrijselijk vuil. Soms stoof er wel door de lucht een twijfelachtig sneeuwvlaagje, maar dan piepte de zon er weer door en dat gaf ons hoop. Maar het ongeluk scheen het op ons gemunt te hebben, in Brussel kwamen wij met twintig minuten vertraging aan en konden dan niet voor half twaalf vertrekken, zoo dat we te Thienen aan de statie geen tram meer hadden om Glab- beek-Suerbempde, onze bestem mingsplaats, te bereiken. Maar we maakten van den nood een deugd en een gewillige chauffeur voerde ons naar Kers beek. Onze vriend Leenaerts ont ving ons daar op echt Vlaamsche wijze, we waren zijn welgekomen gasten en samen gebruikten wij bij hem een lekker noenmaal, dat wij ons wel lieten smaken. Onder het eten besproken we den toestand en de spreekbeurten. Want naar het scheen had het nieuws onzer komst een heele verwarring in de streek teweeggebracht. Kwart voor drie uur, na de vrouw des'huizes en haar 4 lieve kindertjes, twee paar blonde meis jes, gegroet te hebben, trokken we naar de plaats der vergadering. Deze was besproken bij den heer Goen, doch de brave man was op het laatste oogenblik verplicht ge weest de vergadering bij hem op te zeggen. Bedreigingen, beloften, naamlooze brieven hadden den man in de war gebracht. Is het waar dat een rijke heer Goen bedreigd heeft zijn land op te zeg gen Hoe vrij is toch een boer Er is toch wel een pachtwet noodig, niet waar Men had ons daar afgeschilderd als de gevaarlijkste menschen van de wereld. Moeten zij hun toevlucht ne men tot zulke praktijken is het zóó dat zij de vrijheid van het woord herkennen Wat met den braven Goen is gebeurd, is op zijn zachtst genoemd een verachtelijke daad en daarmee, basta Toch stapten wij bij Goen af en jonden hem de penning. Daar za ten reeds vele nieuwsgierigen te wachten. Na eene korte kennisma king, trokken wij met onze toe hoorders de straat over bij een ge- buur en daar was 't in orde. Daar waren landbouwers van alle dor pen uit den omtrek tot van Thie nen, Diest en Hackendover bij. Wij ontmoeten er nog oude ken nissen als de heeren Claessens en Flips met hun vrienden. Om half vier stond de heer Cau- dron, bestuurder der vereeniging Aalst, recht en vatte zijn voor dracht aan. Op vijf minuten tijds was de zaal proppensvol en vele toehoorders vonden geen zitplaats meer. Zoo ziet men dat de tegen werking soms wel eens het beste propagandamiddel is. Voegen wij er terloops bij dat onze medewerker R. Akkermans en de heer Leenaerts, beide zeer geachte personen zijn, en in de streek gaarne gezien dit was een waarborg voor wellukken. Met gretigheid luisterden de tal rijke toehoorders naar de practi- sche rede van onzen beminden be stuurder, O. Caudron. Wie kan beter dan hij, spreken over het in richten van samenwerkende land- bouwmaatschappijen, hun nut, hun doel, hunne werking Hij dringt er op aan dat de boeren in alle gouwen zelfstandige land bouwers vereenigingen zouden stichten, met eigen kapitaal, door eigen kracht en tot hun eigen voordeel. Met wat hij vertelt over de ver eeniging R. U. Z. Aalst behaalt hij bijzonder bijval en hier waarschuwt hij tegen alle misver stand Redt U Zeiven is een landbouwersvereeniging die alleen in Aalst bestaat en die geen uit staans heeft met Help U Zelve of wat ook. Zijn rede werd uitbundig toe gejuicht. De stem van uwen dienaar H. Klopterop is nog wat zwak, hij is veertien dagen ziek geweest, maar weldra klaart ze op en met zijn grappig maar overtuigend woord boeit hij de aandachtige toehoor ders. Cijfers bij de hand, zet hij uiteen de verschillende redenen, die de landbouwers moeten aan zetten om zich te vereenigen en te werken met eigen kapitaalskracht en geestesvermogen aan de volle dige standsorganisatie der boeren op maatschappelijk en stoffelijk gebied, voor den algeheelen bloei van den boerenstiel, ons land en ons volk ten bate. De bravos en de hartelijke, op rechte woorden ons door de toe hoorders toegesproken onder 't gemeenzaam praten, hebben ons bewezen hoe zeer de landbouwers uit die streek met onze gedachten overeenstemmen en dat zij het bij loutere goede voornemens niet zullen laten ze zullen handelen. Wij wenschen hun goeien moed toe. Onze vriend R. Akkermans ot de vergadering met eenige woor den van dank tot de aanwezigen voor hun talrijke opkomst niet tegenstaande de slijkerige wegen en de sprekers voor hun rede voering al de aanwezigen lieten zich opschrijven. De bijval was dus buiten alle verwachting groot Zoo groeit de broederlijkheid onder alle Vlaamsche boeren, zoo als het ook in Wallonië gebeurt. Wij wenschen onze verre vrien den veel geluk Wanneer naar Diest Wanneer naar Thienen Zoo klonken de vragen. Tot wederziens was het antwoord. Zoo worden de boeren stilaan sterker en sterker vereenigd geheel het land door Van Haspegouw tot aan het Vlaamsche strand. Als broeders saam En strijdend hand in hand Door den boer, Voor den boer Als die leus in daden wordt omgezet, dan zal er welstand en aanzien komen ook voor den zoolang misprezen landman. Dat is mijn vurigste wen?' h voor allen bij den aanvang het jaar 1924. H. KLOPTEROP. (2' vervolg) 't Is altijd een verheugend nieuws, voor al wie in den vooruitgang van Redt U Zeiven belang stelt, te mo gen vaststellen dat ook in andere gou wen van ons land de gedachten voor lotsverbetering van den landbouwer in gang vinden en dit voornamelijk door 't stichten van landbouwerssyndicaten in den zin als dit van Redt U Zeiven We gaan het aanstaande jaar een strijd moeten inzetten die voorzeker niet van de poes zal zijn. Daarom vraag ik, wel te verstaan in mijn persoonlijken naam, aan al de medewerkers van ons geliefd landbouwblad De Koo.nbloem de pen te scherpen omdat een goede pacht wet en landbouwkamers, binst den laat- sten zittijd voor de algemeene verkiezin gen, er zouden doorgaan, tot ontvoog ding van den landbouwer, tot verheffing en bloei van den landbouw en tot innige voldoening van al dezen die er maar eenigszins voor geijverd hebben. Dit terrein is nochtans niet voorna melijk het mijne en om niet langer in een andermans rapen te zitten, keer ik terug tot mijn onderwerp De teelt vnn den Wijngaard k Heb U reeds gesproken over drie wijzen van voortkweeken van den wijn gaard namelijk het stekken, de af- en inlegging en het aanaarden. Vandaag heb ik het bijzonderlijk over 't griffelen en het zaaien. Het griffelen van den wijngaard wordt eigenlijk niet veel gedaan om reden dat de vorige wij zen van voortkweeken immer te gemak kelijk zijn en ook de beste uitslagen op leveren. Zoo we dit middel willen toe passen 't zij om den wijngaard voort te teelen, 't zij om zekere soorten te ver nieuwen, dan neemt men best zijn toe vlucht tot de spleetgriffel en men klieft den stam, zoo 't mogelijk is, slechts op ééne zijde. In Frankrijk nochtans wordt dit stelsel veel toegepast en dit om de wijngaardluis te vermijden. Ze nemen hiervoor als onderstam Amerikaansche soorten en voornamelijk de Vitis ru- pestris die door de wijngaardluis niet aangetast wordt. En ziehier hoe ze in Frankrijk te werk gaan. De Vitis rupestris wordt gewonnen door stekken en eens dat hij goed van wortels is voorzien, wordt hij uitgedaan, voorzichtig om zoo weinig mogelijk het wortelgestel te beschadigen, en daarna binnen gebracht en daar ge- ent stam en ent beiden in rust zijnde vermits den wijngaard voor den winter wordt uitgedaan. Eens de griffeling uit gevoerd worden ze in vochtig gehouden grond of zand ingelegd en dan slechts na den winter uitgeplant. Wat hier het meest aan te stippen valt is dat stam en griffel beide in rust zijn terwijl het groote princiep van het griffelen is De onderstam in leven en de griffel in ru t Bij den wijngaard nochtans levert de bovengemelde doen wijze de beste uitslagen op. En 'k vraag me wel af of we soms hetzelfde niet zou den kunnen doen met zek're onzer ge kende soorie.i die zwak groeien of mis- bloeien soms en andere die in sommige, aan hen niet al te goed aangepaste gron den, weinig wortels vormen zooals de de Muscat Hambourg, de gros Colman en andere. Me dunkt we zouden die ge breken gansch doen verdwijnen ze zouden flink doorgroeien, v ,1e wortels vormen en aan misbloeiing minder onderhevig zijn vermits ze als onderstam de Vitis Rupestris zouden hebben die onder dit opzicht niets te wenschen overlaat. Er zijn nochtans andere tijdstippen van griffelen. Zoo bij voorbeeld in de Lente wanneer de wijngaard reeds kleine bladeren heeft gevormd omdat «r alsdan minder sapverlies le vreezen is. Men moet dan ook zorgen dat de griffel in den Winter wordt afgesnoeid en goed wordt bewaard om niet uit te drogen. Men griffelt ook in September. Men moet alsdan goed rijp geworden hout bezigen onmiddellijk te voren afgesnoeid. Alhoewel deze manier van voorttelen weinig toegepast wordt, is ze in vele gevallen soms aan te bevelen, doch bij zonder voor 't vermijden van de wijn gaardluis en het flink doorgroeien van sommige soorten. Een andere wijze van voortkweeken, die ook weinig in voege is, tenzij bij onze liefhebbers, is wel het zaaien. Deze lieden doen zulks om nieuwe variëteiten te bekomen welke zich aan ons klimaat zouden gewennen en zich aan onze gron den zouden aanpassen, 't Is voorzeker een belangrijk werk voor menschen die zich op het zoeken naar nieuwigheden bijzonder toeleggen Het geduld, wat gewoonlijk aan liefhebbers en navor- schers niet ontbreekt, wordt hier noch tans nogal op de proef gesteld. Men tsoet «oms van zeven tot twaalf jaren nart de vruchten wachten en dan dik wijls nog niets bekomen dat 't ophouden waard is. In pot gekweekt en goed ver zorgd op een gansch bijzondere wijze, ziet men soms na vier of vijf jaren een uitslag van zijn werk. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. Er wordt bij deze den spaarders her innerd dat al de spaarboekjes uitgege ven vóór 16-12-1923 dienen ingebracht te worden in den loop der maand Ja nuari, ten einde de intresten te bereke nen. Hoe vroeger dit geschiedt, hoe ge makkelijker. Bij aangifte van het boekje zal de spaarder vei klaren of hij wenscht de intresten te ontvargen of wel of ze bij de gespaarde som moeten gevoegd worden. N B. Men gelieve de spaarboekjes niet te verwisselen met de aandeel boekjes. Voor toekomende week te laat ingekomen en verschoven uit plaatsgebrek. WIEZE. Zondag 30 December, om 2 ure stipt, verplichtende algemeene vergadering bij Désiré Van den Steen, Schroverstraat. DAGORDE Herkiezing van het Bestuur. Viering van St Eloifeest. Belangrijke mededeeling. HERZELE. - Op Zondag 30 De cember om 1 1/2 uren namiddag, komt Mr. Caudron, Bestuurder van Redt U Zeiven, spreken te Her^ele bij Octaaf De Raeve, Groenlei. Al onze vrienden van ginder worden beleefd uitgenoodigd naar die vergade ring. BORSBEKE. Vergadering op Zondag 30 December, bij Benoit De Vidts-De Bie, herberg In de Zage 1° Veredeling en bemesting der ge wassen met aanduidingen voor den Provincialen Prijskamp, door Heer Cor- nelis, landbouwleeraar. 2° Inschrijving voor meerschvetten, als IJzerslakken, Sylviniet, Superfosfaat, ook voor veevoeders. Wij hopen vast dat onze leden in groot getal deze vergadering zullen bij wonen, 't is in hun eigen belang. KERKXKEN. Onze leden wordt ter kennis gebracht dat wij een der eerst komende zondagen eene vergadering zullen houden met voordracht door den Heer Alois Suys over Veredeling en bemesting onzer land bouwgewassen. Dag, uur en lokaal zullen later wor den bekend gemaakt. 't Schijnt wel opvallend, hoezeer som mige onzer achtbare Kamerheeren het openhartig en rechtzinnig goed meerei met den boer en de boerenbelangen Indien diezelfde Heeren, - hun haat. en afkeer dien ze voor den boer in 't harte dragen dan nog in stilte verkropten, zoo zouden hun afgunstige gevoelens op verrena de opschudding niet verwekken, welke de persruchtbaarheid er nu onwil lekeurig aan geeft Doch hier vindt het oude spreekwoord nogmaals z'n juiste toepassing Waar 't hart van vol is. loopt den mond van over 1 Het artikelVerbruikers opgelet van L. Bertrand, Socialistisch Volks vertegenwoordiger, onlangs in de de ko- lonnen der vrije tribuin van Le Soir verschenen, levert ons hiervan nogmaals een gansch kenschetsend bewijs. Het gaat in voormeld artikel over een gewichtig feit Het staatsbestuur berichtte de Kamers van een wetsvoor stel, tot opschorsing der Wet van 25 Januari 1923, betrekkelijk den in- en uitvoer der handelsproducten. Inderdaad, deze wet. reeds meermalen hernieuwd voor den duur van één jaar, geeft aan den Koning, d.i. aan den Staat, de macht den in- en uitvoer dier produc ten te regelen. Deze regeling gebeurt door li centie tot in- en uitvoer van zekere pro ducten. Zulks schijnt den Heer Bertrand ge weldig te verontrusten, en in zijne diepe verontwaardiging verwijst hij wanhopig naar onmiddellijk te treffen maatregelen, om de verbruikers tegen alle geweld van misbruik te vrijwaren en ze onder zijn beschermende hand te stellend. De Staat, zoo zegt hij verder, uit hoof de der wet zelf, bezat daartoe de noodi ge beschermingswapens, doch... deze maakte er weinig o geen gebruik van, immers onder meer andere handelspro ducten vergunde hij toelating van uit voer voor aardappelen, vruchten, graan, zwijnen, enz... allen producten waarvan er reeds geen overvloed bestaat, en welke dwaze en uitbatende prijzen be reiken. (Hewel boerkens, wat dunkt U van uw schelmstuk 1 De Staatspolitiek, zoo vervolgt hij, in plaats van de rechten en intresten der massa te verdedigen, stelt zich veeleer langs de zijde der voortbrengers, en vooral van zekere nijverheids- en land- bouw voortbrengers. (Ziet ge den aap stil aan uit de mouw komen Hier nu ziet deputé Bertrand een nieuw en dreigend gevaar opdagen ten nadeele der verbruikers. Men schijnt hem de verzekering te hebben gegeven, dat niettegenstaande de vrijgevigheid van den heer Minister van Nijverheid en Arbeid ten hunnen opzichte, zekere landbouwers en met hen de Boerenbonden aan 't hoofd nog niet tevreden zijn Deze hebben, zoo gaat hij verder, voetstappen gedaan bij den Heer Minis ter van Landbouw, opdat deze aan den Ministerraad zou vragen, dat de regeling der landbouwproducten aan den Heer Moyersoen zou worden ontrokken, ten einde te worden toevertrouwd aan Heer Ruzette, Minister van Landbouw Zulks schijnt in de oogen van Heer Bertrand niet min dan een ongehoorde euveldaad, zulks naar zijne denk- en zienswijze net zou zijn, of men morgen de benoeming der politieagenten aan de booswichten en misdadigers zou toever trouwen, of dat de wildstroopers zouden vragen zel[ hunne jachtwachters te kie zen en aan te duiden. Met wat 'n heiligen afschrik en met welke diepe bescheidenheid, dien op rechten boerenvriend van onze land bouwers spreekt en hoe nauw ze hem aan 't harte liggen 1 Doch zijn vrees en achterdocht gaan nog veel verder, en hij bidt en hij smeekt ons Finantiehoofd zich toch niet te goe der trouw te laten beet nemen en zulk gewichtig vraagstuk toch niet in handen te laten van de twee voormelde Heeren Ministers van Nijverheid en Landbouw. Immers dat ware naar zijn oordeel den volledigen ondergang der verbruikers massa bewerken en hunne belangen naar den afgrond sleuren Iedereen weet immers, zoo gaat hij verder, dat de Minister van Landbouw zich verplicht acht eerst en vooral vol doening te schenken aan de handlangers van den Boerenbond En niemand zal ontkennen dat de Minister van Nij verheid en Arbeid, insgelijks katholiek gekozene uit een landbouwarrondisse- ment, dezelde strekking aankleeft. Beiden in zake landbouw, met dezelfde land bouwbelangen behelst, zouden naar zijn oordeel twee konfraters uitmaken met hetzelfde sop overgoten. En moesten volgens Hr Bertrand, deze twee konfraters gelast worden met de Bevoorradigingspolitiek, met de rege ling der in- en uitvoerproducten, en de vergunningsrechten ermede verbonden, dan zouden zijns inziens, noch voort brengers, noch uitbuiters niets te vree zen hebben, doch enkel de verbruikers- massa, ware diep zeer diep te beklagen. Doch dan vragen wij ons onwillekeu rig af waarin de competentie van onzen Heer Landbouwminister wel mag be staan, als naar de denkwijze van deputé \Pertrand zij. zich met Landbouwkwes- tie's van zulken gewichtigen aard niet rechtstreeksch te bemoeien heeft Of wil die heer het reeds lang begraven Ministerie van Bevoorrading terug in 't leven roepen In alle geval zulks geeft ons toch al weer stof tot iet of wat ernstig nadenken en elke verstandige landbouwer zal zich met recht en reden afvragen wat wij, boeren, van dergelijke kamerheertjes te verwachten zijn. HemelIndien men aldus met het groene hout handelt, wat zal er dan van het dorre geschieden R, AKKERMANS. Wanneer men de verschillende studies overweegt die reeds over het duur leven verschenen, dan ziet men clfttde schrijvers het dik wijls ondetljn^oneens zijn dezen schrijven de kwbhl alleenlijk toe aan onzen lagen wisselkoers, ge nen uitsluitend aan den achturen- arbeid, anderen nog aan de hooge loonen, doch meest allen laten hunne pen beïnvloeden door de maatschappelijke klasse of de po litiek waartoe zij behooren. Herinnert gij u nog, hoe een en kele jaren geleden het dure leven bijna eensgezind werd toegeschre ven aan de landbouwers, die als woekeraars bestempeld werden.' Dit deuntje is thans echter uit de mode geraakt, omdat de kiezin gen stilaan in 't vooruitzicht wor den en dat de boeren over een respektabel getal stemmen be schikken. Nu verandert men van manier stemt voor ons, zeggen ze, en wij zullen het leven beterkoop maken. Dat is taktiek. Maar ook juist omdat de kiezin gen stilaan beginnen te naderen, wil ik nogeens op deze brandende kwestie terugkomen, niet met ge voelsuitingen maar met praktische beschouwingen. Hoe meer konkurrentie in den handel, hoe beterkoop, zeggen de menschen. Daarin ligt eene groote dwaling hebt ge nog niet onder vonden, dat het vleesch het duurst is daar waar meest beenhouwers zijn, en dat al de handelaars teren op den rug van den voortbrenger. Het is een wet van de natuur dat voor het onderhoud van eiken mensch moet gewerkt of voortge bracht worden werkt ge zelf niet dan moet een ander het voor u doen. Welnu sedert den oorlog is het getal voortbrengers minstens met 30 verminderd de hande laars en tusschenhandelaars ver meerderen op onrustwekkende wijze; er zijn tien staatsambtenaars en bedienden, waar er maar zes noodig zijn. Zeventig duizend jon ge mannen worden voortdurend aan den landbouw en de nijver heid onttrokken, om dienst te doen in het leger en om te teren op de kosten van de gemeenschap. Wan neer men dit alles samen neemt, moet men tot het besluit komen dat twee voortbrengers in België voor een derden nietvoortbrenger moeten werken. Die verhouding is abnormaal en heeft duur leven voor gevolg. En nu, de geldverkwistingen van den enkeling en van het gou vernement In alle bladen werd er reeds op gewezen dat er in ons land jaarlijks voor honderden mil joenen luksartikelen en wijnen worden ingevoerd doch er komt geen verandering in dien toestand en die miljoenen worden bijeenge- schard op den rug van den voort brenger. De staat zelf geeft het voorbeeld van verkwisting. Wanneer men RNBL Aankondigingen volgens akkoord.

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1