Kuituur dep SaikePbeet. Landbouwmachienen Van waar komt die prachtige Yelo I Maaimachienen I Oogstmachienen Pachters Kweekers De Hooitijd Richard De Block Van Melkeheke TE LAMDË. Spriest 0ae9ens Merk .- Etoile Blanche. ODÏLON SAEY Leopolclstraat, 10, Aalst R0e Qa^ep 0e CJÜeüep Apo I hee k Renne 1 >oog te Aalst, verkoopt ALLEEN de 11 on der ba re Pakken voor de bevruchting van paarden en koeien. De kuituur der suikerbeet neemt van jaar tot jaar meer uitbreiding. De statis tieken van 1924 vermelden desaangaan- de voor België eene verbouwde opper vlakte van 80.000 hectaren. Dit feit leidt ons ons onwillekeurig tot volgende heilzame gevolgtrekkingen, welke onze boeren zich ten nutte zullen stellen. 1° De suikerbeetkultuur is voor het oogenblik stellig één der meest winst gevende landbouwproducten. Het aan houdend toenemen harer uitbreiding le vert er ons het doorslaand bewijs van. 2» Wil men het maximum van op- breogst bereiken dan verlieze men niet uit het oog, dat overvloedige bemesting en goede verzorging hier meer dan el ders nog hoofdrol spelen. 3° Verkoopt op suikergehalte of op vasten prijs mits eene verhooging voor eiken graad boven de 14°; vooral ver koopt niet afzonderlijk, doch per geza- mentlijk kontrakt. Daarom, sluit U onmiddellijk aan bij onze gewestelijke onzijdige beetensyn- dicaten. Alléén en afgezonderd zijt ge onvermijdelijk de speelbal van allerhan de speculatie. Vereenigd en stevig ge organiseerd zijt gij geharnasd tegen alle uitbuiterij en zullen uwe profijten ge ëerbiedigd worden. Dus, oogen open, eer het te laat zjj Daarom vestigen we nogmaals de aan dacht op het artikel, zondag laatstleden verschenen. Wapent U door een mach tig syndicaat tegen alle gebeurlijke sa menspanning 1 Maar al te vaak, wordt er bij vele boeren vastgesteld, hoe dwaas en uitzin nig er bij het hooien wordt te werk ge gaan. Men schijnt, bijvoorbeeld, totaal uit het oog te verliezen, welk het gepas te tijdstip is, waarop het gras dient ge maaid te worden. Zoo zijn er velen va i meening, dat men moet wachten, tot de grasplanten tot volledige rijpheid zijn gekomen, omdat alsdan de hoeveel heid droge stof het grootste is. Tot daar hebben ze volkomen gelijk, doch onge lukkiglijk denken z'er niet eens aan, dat hoe rijper hetjgras wordt, hoe meer het van zijn verteerbaarheidsvermogen ver mogen verliest. Maaien in de eerste helft van den bloeitijd Ziedaar de verstandige doen wijze. Wel zal de hooimassa misschien wat kleiner van omvang zijn, doch de voederwaarde ervan zal des te hooger klimmen. Hier moet meer acht gegeven worden op de kwaliteit dan wel op de kwantiteit. Verders zcu het drogen van hooi zoo snel mogelijk moeten gebeuren. Ik weet het wel, hier ligt de schuld doorgaans niet aan den boer zelve, maar zijn het doorgaans de plaaggrillen van moeder de zon, welke dit jaar nogmaals op 't onverwachts haar nat rokje nu en dan over de hooigezwaden komt uitwringen. Doch bij onzeker weder laten we het hooi liefst opeengehoopt en maken nu van enkele zonnige uurtjes gebruik om het open te werpen. Bij dergelijke onze kere weergesteltenis is het ook geraad zaam de af te maaien hoeveelheid niet te groot in eens te nemen. Vergeten we ten slotte niet, dat de goede kwaliteit van hooi in zeer ruime mate zal afhangen, van de voorwaar den waarin het wordt ingeschuurd. On- noodig er op terug te komen, dat voch tig hooi spoedig verhit, beschimmeld en totaal bederft. Verders gebeurt het meer dan eens, dat verhit hooi in brand schiet en de hoeve gansch op 't onver wachts kan in puinen leggen. En zeggen dat er ondanks de aanhou dende brandgevaren welke hen bedrei gen er nog lichtzinnige en onvoorzich tige boeren gevonden worden, die er op naaarzelen hoeve en oogsten onmid dellijk in veiligheid te stellen, door zich te laten verzekeren in de zóó voordeeli- ge verzekeringsmaatschappij Redt II Zeiven welke met de laagste premie betaling de grootste waarborgen biedt. Wie nog niet is aangesloten, doe het vandaag nog. Morgen zou een onver wachte ramp hem zijne dwaze nalatig heid misschien bitter doen beklagen. Verstikking en verhitting van hooi kan nochtans grootendeels te keer wor den gegaan, door het verwekken van luchtstroomingen. Dus het hooi niet te dicht opeenstapelen en hij middel van houtbussels luchtgangen maken. Ten slotte raden we nog ten zeerste aan tusschen elke laag een greep zout uit te strooien. Zout is een uitmuntende vocht opslorper, en bovendien geeft het aan het hooi een aangenomen smaak. Moeilijk zou men nog een dorp terug vinden, dat ons zou herinneren aan de zeer prachtige buitenzichten, die Pieter Breugel op vele zijner doeken toont. Eeuwen zijn er over heengegaan en heb ben het geheel veranderd uitzicht voort gebracht dat wij kennen. Waar nu elk dorp min oi meer regel matige straten en pleinen heeft, lagen in Breugels tijd de woningen bijna zorge loos door elkander rond de kerk ver spreid, die steeds met haren toren, zoo veel als de uitdrukking van samenhang en vereeniging was. De eenvoud is aan het uiterlijk onzer kerken steeds het grootste sieraad ge weest. Behalve vensterrozen en porta len, zijn versierde deelen zeldzaam. De kerktorens werden in onze streek op velerlei wijzen behandeld, zij vertoon den nochtans allen een gemeenzaam ka rakter een steenen onderbouw en een vier-, zes- of achtkantige spits, die met schaliën gedekt is, als versiering steun- sels, galmgaten en stijgende lijnen, die op een vooruitspringend deel der toren muur hunne vlucht nemen en tot het kruis voeren. Vele gemeenten hebben in de laatste jaren het getal hunner inwoners zooda nig zien aangroeien, dat de oude tempel te klein werd. Er werd dus een plan ont worpen en eenegrootere kerk gebouwd. Met de grootste onverschilligheid werd het oude schoone terzijde gesteld, on bruikbaar verklaard en afgebroken. Zoo zijn vele mooie eigenaardige dorpskerken door onkunde of onbegrip verdwenen. En in de plaats werden tem pels gebouwd in modernen, gotischen of anderen stijl hoe praliger hoe beter, zonder gevoel voor dorpsche omgeving of eenvoud, die allerminst in een dorp passen. Dezelfde aanmerkingen gelden ook voor gemeentehuizen. Men bouwt in alle dorpen gemeentehuizen, verkleinin gen, miniatuurvoorstellingen van steed- sche raadshuizen, uit de meest uiteen- loopende kunsttijdperken en het zou moeilijk zijn er een te vinden, waarbij rekening gehouden werd met het eigen aardige, met het persoonlijke van de gemeente. Het tijdperk waarop het kerkhof uit het dorpszicht zal verdwijnen is niet ver meer af. De doodenakker rond de kerk, midden de levenden gelegen, ver krijgt iets trouwhartigs, iets natuurlijks, iets gewoon. Zwarte of witte kruisjes staan schijnbaar onregelmatig verspreid en in hun kleinzijn, tegenover den toren en de kerk, ligt iets van den ootmoed, dien de dood tegenover elkeen toont. Kostbare kruisen, grootsche praalgra ven en die bedenkelijke ijzer- en glas kapelletjes, opgericht als naaapsels onzer steedsche begraafplaatsen, dragen er alles toe bij om het dorpskerkhof., heel zijne eigenaardigheid te ontnemen. De staties bakvormig opgericht, zijn noch staties, noch woningen en hebben met het dorpskarakter niets te maken zij hebben door gemakkelijke spoorver binding het innerlijke der afspanning ontnomen wij vinden ze toch nog in vele dorpen door naam en uitzicht la ten zij zich erkennen, die namen een overblijfsel van den tijd dat elk huis, in plaats van een dor nummer ook een naam droeg. De villa's brengen te lande die schoone gewoonte terug. Maar heel wat mooier dan Fransche namen, als Villa Fleuri, Clos Fleuri enz. zouden Vlaamsche namen klinken, namen aan natuur en omgeving ontleend als Heide roosje, Rozenhof, Berkenhof, enz. en hoe dichter bij de stad, hoe erger is de De schoonste en volledigste collectie vindt men bij Erembodegem (tegen de statie Haeltert) Telefoon Aalst 325. Algemeen hoofdagent voor Aalst ei omstreken der Beroemde Melkmachienen, Ploegen, Afroomers en Sehoepers Melotte. De gansche serie, alsook de verwisselstukken in magazijn. Vraagt prijzen voor de laatste modellen 1924 en komt de nieuwe motor Mélotte in werking zien, hij drijft Ontroomer, Botervat en Kneder. Nog te bekomen Veereggen (slijpers of op wielen), Beerpompen zonder slot, Waschmachienen met de hand of met motor. De Zaaimachienen, 1 tot 9 rijen, Maai- en Piktoestellen zijn aangekomen. Spoedige Herstellingen en Ernstige Waarborg. plaag der vreemdklinkende namen. Zoo zien wij hoe op onaen buiten door praligere en prachtig schijnende gebouwen, het persoonlijk karakter, het eigenaardige van het dorp verloren gaat. Wij zien met leede oogen, hoe dag aan dag iets verdwijnteen oud huisje, een eigenaardig kerkje en met elk stuk, breekt een draad van de echte volks overlevering die ons het schoone toont. Het ergste zijn de huizen in gekleurde baksteenen, in geel en alle tinten, met stijve dakbekleeding. Door hunne schreeuwende kleuren hebben zij de macht de schoonste hoekjes te vernie len. En hoe kunnen zij ook opwegen te gen dat witgekalkte huisje met groene vensterluiken en rood dak, tegen den muur een wijngaard en omringd door fruitboomen aan de straat is het door eene haag afgesloten, een weg tusschen rijen bloemen leidt u er heen. Het is eenvoud van lijnen, een eenvoud van kleuren, en dit zijn elementen welke de landbewoners naar hunne juiste waarde moeten leeren schatten. Zij moeten lee- ren begrijpen dat vele oude dingen, hoe eenvoudig, hoe onbeholpen, hoe onhan dig ook soms voor hen waardevoller zijn dan alles wat hun van de stad wordt toegevoerd. Eens dat de landman dat alles op nieuw zal waardeeren, zal de overleve ring, die tusschen hem en zijne voor ouders verbroken werd, opnieuw zijn natuurlijken loop hebben. Vindt get? Hij is niet alleen prach tig, maar kloek en sterk ineengezet. Bekijkt hem maar en onderzoekt Die prachtige machienen zijn alleen te verkrijgen bij Hij gelast zich ook met alle reparatiën ten spoedigste uitgevoerd. Zijn machienen doen U veel moeite en geld sparen. Koopt bij hem in volle vertrouwen. Agent der Rijwielen Tomann, D. S F., Gaulois enz. LANDBOUWERS, binnen wei nige dagen is t te maaien en het gras te bewerken Is uw maaima- chien en ander machienen, dienstig daartoe, wel in orde of zijt u niet zinnens een nieuw te koopen hooiraak of hooikeerder Wacht niet, de prijzen zijn gedaald der nieuwe machienen, bestelt deze on middellijk bij CHARLES GRE- GOIRE, Fabriekstraat, AALST, alwaar u veel keus hebt en u on middellijk en trouw bediend wordt aan matige prijzen. Doet er uwe herstellingen seffens uitvoeren, dan zijt u verzekerd dat ze goed gedaan zijn, aangezien dit ten minste een bekwaam vakman is op d'hoogte van zijn vak, bewijzen heeft hij er reeds genoeg van gegeven. Alle baanloopers kunnen machienen verkoopen, maar ze goed herstel len, dat is wat anders Hetzelfde geldt voor dorschmachienen en alle andere landbouwmachienen. HUIS Borpplaats, Uoeftfï Zaadhande/ - Rozenkweekerij Bijzonder gekend voor zijn mengeling voor blijvende weiden. Alle soorten Gras-Beetzaden. Klaverzaad echt grof ras. Ook alle soorten Hof- en Bloemzaden. Al deze zaden zijn ook te verkrijgen bij een agent op de meeste gemeenten onzer streek. Men vraagt bekwame agenten op de gemeenten waar er nog geen is. Agentschap van Poudro de goed koopste meststof die er bestaat. Schoolstraat, 28, AALST De (rechtover het nieuw lokaal van den Boerenbond) Nieuwstraat 9, Men zegge het voort. Specialiteit van Melkerijkannen in alle grootten en alle prijzen. Melkerij- en Kaasmakerij artikels Botcrkneders voor Melkerij en Boerderij Nieuw model. Eigen fabrikaat 8 B itf».

De Koornbloem | 1924 | | pagina 5