REDT U ZELVEN Arbeid adelt Het Paehtvraagstak Oordeelkundige Bemesting Bij gelijk Inkomen gelijke Belasting! Natte gronden Landbouwweekblad LANDBOUWCOMICEN. HOOGEREN LANDBOUWRAAD, LANDBOUWKAMERS. Brievenbus Letterhautem moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. VOORDRACHT OKEGEM ZONDAG 25 JAN 1925. Prijs 12 centiemen. 7de JAARCANO Ni 317 Abonnementsprijs 1 6,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. De kwestie der pachten is op onze dorpen sinds eenige weken aan de orde van den dag. Vóór Kerstmis een achttal dagen enkel zijn er hier en daar brieven toegekomen die in 't geheel niet welkom waren bij onze boeren:opslag van de pacht prijzen, met nog nen heelen hoop verplichtingen, die wel aan den pachter zullen doen voelen dat Mijnheer nog steeds de mees ter is In Meldert is dat spelleken al vroeger aan den gang en daar hebben eenige brave eigenaars, de meeste bewonen 't dorp zelf en zijn geroepen om t goede voorbeeld te geven, aan de pachters de nieuwe tarieven voorgespeld. Een hevig protest ging op in de huizen der pachters, gevolgd van een krampachtig bal len van vuisten. Maar dat alles stierf weg in de vrees van t land te verliezen en het door anderen te zien innemen. Hoeveel zitten er gereed In de streek van Oordegem, Westrem, Massemen, Smetlede, liggen vele goederen van eene oude prinselijke familie. Hier werd ook een paar weken vóór Kerst dag de slechte mare rondgedra gen. De nieuwe pacht werd be rekend op den prijs der tarwe te bepalen telkenjare op 1 Octo ber en werd gesteld alsvolgt Voor de landen van leklas 1000 kilo tarwe per hectare het geen maakt aan den huidigen prijs 1200 frank per hectare Voor de landen van 2" klas 800 kilos per hectare. Voor de landen van 3' klas 600 kilos per hectare. Al deze landen zijn verhuurd zonder bail noch voorwaarde, dus aan Kerstpacht. Iedere pachter was verzocht vóór Kerstdag met zijn handteeken te bevestigen of hij al of niet takkoord was met de nieuwe regeling. Hier ook werden de koppen t'hoop gestoken, maar géén enkele dierfhet aan te protesteeren te gen deze schandige uitbuiting. Iedereen teekende onder de vrees het land te verliezen en hiermede broodeloos te worden gesteld. In de streek van Brussel heeft een eigenaar volgende verplich tingen geëischt 350 fr. pacht per hectare. Maar dan moet de pachter hem weke lijks thuis bestellen 4 kilos boter aan 9 fr. de kilo, 50 eieren aan 20 centiemen 't stuk. Verders moet hij met zijn gespan twee of meer reizen maken per week gratis. Die drie verschillende toege vingen mogen, buiten de moeite van alles thuis te bestellen op 5000 fr. per jaar berekend worden. Die handelwijze kan men niet beter betitelen als de slavenhan del der middeleeuwen Op alle gemeenten van Vlaan deren, misschien van heel België, hebben zich dergelijke feiten voor gedaan. Vele eigenaars schijnen allen tegelijk aan 't zelfde koorde ken te trekken en zullen hun best doen om zooveel mogelijk van de boerkes los te krijgen. Om de wille der rechtvaardig heid moeten we hier evenwel bijvoegen dat het grootste deel der eigenaars zeer goed handelen met hunne pachters, hiervoor kun nen we hen van harte danken. En de pachters, wat doen die brave lieden Ja, zeg me wat brave lieden doen zuchten en in hun haar krabben voor de meest zachtzin- nigen op tafel slaan als t nie mand hoort en tieren op de eigenaars voor de stoutere vloe ken en verwenschen, na zich een stuk in de kraag te hebben, ge- dronken voor de brutale. Maar bij dat alles blijft het ook. Onderlinge verstandhouding ken nen er weinig en zoo ze het nog goed meenden, dan werd dezelve nog dikwijls verdreven door nijd en afgunst. Het stellen van een fleren en waardigen eisch tot het bekomen van een wet die den zwakken pachter beschermt, van eene pacht wet, dat kunnen ze niet, dat dur- dat kunt ge even gerust doen. Heeft de man geen brood, dan moet hij het ook niet eten. Geen wet beschermt den ramp zaligen pachter, want hij en hij alleen schijnt het niet waardig in het schoone land dat België heet Men zendt ons uit het Hageland volgend artikel met bede tot opname ven ze niet Wie komt op straat, wie staat er recht of wie volgt deze die het voor hen willen Het getal is zeer beperkt. Velen onder onze boeren den ken voor mij is het niet noodig, ik bewerk veel eigendom en ver der heb ik een goeden eigenaar die me niet slecht behandelen zal. Maar dat ze zich wel in 't hoofd prenten heden is het voor Pieter en morgen komt de beurt aan Pau- wel. Maar iedereen zal wel eens voelen hoe noodzakelijk eene pachtwet is. En toch geraken we niet ver der. Sinds eenige jaren ligt de wet Van Dievoet in de kartons der Kamer de wet opgemaakt door De Clercq werd radikaal in de af- deelingen verworpen nieuwe wetsvoorstellen zullen nog wel het licht zien, maar op hunne beurt als de andere van 't tooneel ver dwijnen alvorens er in de Kamer één woord wordt over gesproken! Voor de pachters kan er voor t oogenblik nog niets gedaan wor den, die lieden zijn nog te braaf en laten aan onze achtbare volksver tegenwoordigers niet genoeg voe len dat ze ook een weinig recht- waardig zijn, een weinig recht willen, een weinig recht eischen Wie is er nog op onze dagen van democratie en bijna onbe perkte vrijheid nog gebonden als een slaaf, zooals de pachter ge kluisterd ligt aan den grond die hij moet bewerken Beproef een werkman op straat te smijten zonder reden en het syndikaat zal 't u leeren en u ver plichten dezelven terug te nemen Beproef het een burger, een be diende, een werkman uit zijn huis te doen gaan. De wet, met al hare dienaren van rechter tot gewa pende macht zal op de bres staan om den huurder te beschermen. Beproef het maar eens uwen hond of kat de straat op te zen den, omdat ze u niet dienstig meer zijn en de wet zal u verplich ten uit eerbied voor de dieren deze beestjes binnen te nemen Eén schepsel loopt nog steeds alleen op de wereld, blootgesteld aan den willekeur van de land eigenaars geboeid aan het noodlot en zonder bescherming noch van wet, noch van recht het is de pachter van hoven en landen Zijt gij, eigenaar, goed voor hem, dat zal God U loonen Kunt ge verdragen dat de pachter zijn brood verdient, ge zijt een goede landheer. Maar zoo ge verkeerde gedachten hebt tegenover de boe ren, het staat U vrij met uwen pachter te handelen zooals het U belieft. Doet gij hem per hectare 500 frank aan pacht betalen, dat zal hij doen. Vraagt ge hem 1000 fr. of 1500 of 2000 frank per hectare, hij zal het geven of het land laten liggen. Het hangt van uwe goedertie renheid af, zoo uwen pachter ja of neen het land mag bewerken, of hij ja of neen zijn brood kan ver dienen. Maar zoo ge één dag vóór Kerstdag in uw gramschap schiet en ge jaagt den pachter en hee zijnen boel vrouw, kinderen, huisdieren, alam de straat op, Ik heb zoo trouw mogelijk de werkelijkheid afgeschilderd niet overdreven want zoovelen wor den nog in stilte genepen die zwij gen dat ze zweeten En nu kan ik het niet verstaan hoe zulke toestanden langer kun nen duren Elkeen in ons land die eenigszins aan sociale studie doet, heeft die wantoestanden begre pen; tal van kamerleden zijn er geenszins vreemd aan, want sinds jaren bezitten we wetsontwerpen over eene pachtwet.Iedereen moet t akkoord zijn dat die staat van zaken niet alleen onmenschelijk en droef is voor de boeren, maar tevens slecht voor de natie. En niettegenstaande dat alles wordt er niets ernstigs gedaan om dit te veranderen. Er bestaat één enkel middel eene onmiddellijke syndikeering van a'le landbouwers onder de boerenvlag doch niet geleid door advokaten, noch andere lieden die geen boeren zijn en die de zaak der boeren verraden en van't ware doel afleiden. De werklieden bekwamen hun recht, niet door het toeval, niet omdat ze met gevouwen handen de wantoestanden zwijgend aan schouwden, maar wel door de ver- eeniging, door de macht van hun- syndikaten Het moet uit zijn dat de boeren nog langer de paria's blijven der samenleving en de slaven der eigenaars. Wij vragen (maar dit vragen we reeds vijf jaar bescherming door eene goedepachtwet die ons zekerheid geeften ook door het regelen der pachtprijzen dat ons vrijwaart tegen alle uitbuiting. De openbare verpachtingen, waar de broederhaat wordt aangevuurd en waar de nijd spreekt en de prij zen hoogt tot 8,50 fr. de roede, zooals we zagen te Smetlede en 9,00 fr. de roede zooals te Herder- sem, dienen verboden Die toestanden teweeggebracht door gebrek aan land, roepen wraak ten hemel Landbouwers, het wordt hoog tijd dat de oogen open gaan en dat ge met ons hand in hand en hart aan hart den strijd meevoert voor "Recht en Bescherming voor den pachter O. C. Onlangs deelde De Koornbloem aan zijn geëerde lezers mede hoe een Land- bouwcomice een alarmkreet had geslaakt omdat het tot stand komen der Land- bouwkamers misschien gelegenheid zou geven, hoe weinig mogelijk ook, toch hier en daar om eene plaats te zien inne men door een boer en dan volgens hunne bewering hunnen invloed ging in gekrompen worden. Zij vreesden misschien dat er gevaar bestond dat hunne overheerschende feodaliteit en hoogmoedig gepronk (zonder zich weinig of niet te bekom meren over de belangen der leden) zijne beste dagen zou hebben geteld. Mis schien aanzien die heeren het als eene onteering wanneer in het bestuurs-comi- teit van Landbouwcomice. Hoogeren landbouwraad of landbouwkamers, die toch maar uitsluitelijk voor landbouw- aangelegenheden zijn gesticht, plaatsen zouden worden ingenomen door lieden welke gekweekt, geplaatst en opgeleid zijn in het vak en in de landbouw van de eerste ure tot de laatste zich beoefenen. Menschen die alles dagelijks in praktijk stellen, bijgevolg bekwame vaklieden, mannen met kennis van zaken doch die maar eenvoudige boeren zijn. Neen onnoodig daarvoor het alarm te blazen wij weten ons met de misbak ken landbouwkamers reeds op voorhand gefopt. Eene feit staat vast dat vele. tot hier toe bestaande officieele landbouw-orga- nismen, instellingen zijn welke hun doel missen, waar ouderwetsche feodale gebruiken nog in zwang zijn en waar in de meeste gevallen den boer de ziel der maatschappij niet is. Dit is meestal omdat de bestuurscomiteiten gelijken aan luxeuse schouwgarnituren of pronkbeel den, welke de zaal rijkelijk versieren en bekleeden. Men ziet er dikwijls geldver spillingen zonder nut of opbrengst. Een voorbeeld zooals op de vergade ring van het landbouwcomice van Th... is er nog eene welsprekende getuigenis van. Op hare zitting van 13 Januari 1.1. willende overgaan tot de herkiezing van de helft van het bestuur bestaan de uit 10 heeren en 1 boer, deed de heer Philips, landbouwer en burgemeester te Hackendover, eene voorstelling aan het bureel om die verkiezing te verdagen tot eene volgende vergadering om rede dat de te verhandelen punten niet aan het dagorde waren vermeld en bijgevolg niemand op de hoogte was gebracht over de te gebeuren kiezing. Het voor stel van het geacht lid werd met eene weigering beantwoord, onder voor wendsel dat het zoo een oud gebruik was. (Oud gebruik, ah maar in het oude gebruik bezigde men eene vuile stinken de olielamp, en thans eene confortabel petroollamp, zelf elektriek, wat toelaat dat de boerkens nu een beetje verder kijken dan hun neusken lang is). Vervolgens vroeg de heer Vanhae- gendoren het woord en vroeg of men er bezwaar in zag dat er tusschen hen een persoon zou zetelen welke dagelijks de akker met zijn zweet besproeit. Nieuwe weigering Opnieuw vroeg de heer Philips het woord en stelde aan het bestuur de vraag of het wel geoorloofd was dat een eigenaar voortaan nog deel zou maken van het bestuur, een eige naar die zijne gronden fr. 8,50 (acht fr. 50) de are doet betalen. De heer Philips vertolkte volgens den wensch der meerderheid der leden om die plaats te zien ingenomen worden door eenen hoerenden landbouwer. Als antwoord dreigde de Voorzitter met zijn ontslag onder voorwendsel dat men hem wilde last veroorzaken. Er wordt de leden herinnerd dat ze regelmatig alle inlichtingen mogen vra gen over landbouw, prijzij, pachten, belastingen, alle wetenswaardigheden, enz... enz... Onze landbouwkundige Heer Paul Querton, zal regelmatig deze vragen in De Koornbloem beantwoorden. Op die manier zal dit antwoord aan alle lezers ten goede komen. Neen, Mijnheer de Voorzitter, men wenscht U geen last, integendeel uit onze harten gaat cr een gevoel van die pe genegenheid tot U, in ons midden wevelt er een blijk van groote erkente lijkheid en meer dan ooit beseffen wij de hooge en .menigvuldige diensten door U aan den landbouw bewezen maar in uw bestuur zetelen mannen waarvan de groote meerderheid der leden van het cornice zich zouden willen ontlasten en die plaatsen zouden ze willen zien inne men door lieden die er meer belang in hebben ons te vertegenwoordigen. De goede rede en het gezond verstand dwingt ons U te verzoeken dat het be- stuurscomiteit samengesteld weze in meerderheid door mannen die, zooals de heer Virgile Vanhaegendoren in betee- kenisvolle woorden uitdrukte, mannen van praktijk, die met hun zweet den ak ker heiligen, die hunnen geest en krach ten veil hebben en opofferen voor de welvaart en den vooruitgang van den landbouwersstand. Wij willen mannen die van den morgen tot den avond aan den lijve gevoelen wat den landbouwer nuttig of onnuttig is, en die weten wan neer er een knop aan hun vest ontbreekt en soms nog eenen wordt afgerukt door den gretigen fiskus, een onbevoegde Minister van Landbouw of een Minister van Nijverheid en Arbeid die in potten wil roeren buiten zijn departement. Weigeren onzinnig, want wie ge voelt er niet dat de reactie ook bij de boeren intreedt op vreedzame wijze traag maar zeker. Ontslag nemen Neen Mr de Voor zitter, al de leden zonder uitzondering, steken beide handen naar U uit om U op uwen Voorzitterszetel te weerhouden maar indien onze billijk als rechtmatige wenschen over het hoofd worden gezien, dan zijn wij, leden, bereid eene nederige plicht te vervullen tegenover U. Dan zullen wij ontslag nemen als lid, en laf zouden zij handelen, leden die zouden aarzelen ons te volgen en langer nog, door hunne tegenwoordigheid en bijdra gen een landbouworganism zouden steu nen dat eene gedragslijn doorvoert in strijd met den wensch der leden. HAGELANDIA. gaan, tot de ontmoediging zich van onze landbouwers meester make, en men ze de eene na de anderen zie ver- dwijnen, die elite van landbouwers van zuivere stamafkomst, welke zich van vader tot zoon opvolgen en den roem en de eer der corporatie uitma- ken Wil men ze beletten hunne kinderen op te voeden zooals zij zulks werden Want, vergeten we het niet, evenals alleman ondergaat de landbouwer de gevolgen van het dure leven. Het onderwijs en de opvoeding zijner kinderen kosten hem duur en erkennen we het openhartig, indien onze huismoeders liefde tot het werk bezitten, niet minder groot is hunne moederlijke bezorgdheid voor het tal- rijke kroostimmers familie's bestaan- de uit vijf, zes, zeven en soms meer kinderen zijn bij de boeren geen zeld- zaamheid. Welnu, is het zeker niet een belasting van 200 frs. per hectare, welke hen zal toelaten hunne kinde.en op te kweeken, te onderwijzen en op te voeden, evenals zij het werden. Wij zullen wel voortbrengen, doch niemand heeft rechtteeischendatdegan- sche productie van ons werk door den controleu der belastingen worde bin nengepalmd. Onze algemeene bedrijfs- onkosten vermeerderen bovendien dag aan dag daarmede dient volstrekt rekening gehouden te worden bij het vaststellen de belastingen. Wij vragen geen gunst, doch wij zeggen enkelBij gelijk inkomen, gelijke belasting Moge deze pijnlijkë en noodgedwon gen alarmkreet ook eindelijk eens weërklank vinden in de verstokte harten dier onmeedoogende geldafpersers der boeren, en doordringen tot in de onbe reikbare en klankdoovende gewelven van het staatsfinantie-paleis Hoelang nog zullen de bevoorrechte lievekenskinderen worden bespaard Hoelang nog zullen we het onrechtvaar dig stelsel der Twee maten en twee gewichten nog moaten bekampen. of is de galbeker nog niet boordevol De winst verwezenlijkt door den land bouwer hangt tegenwoordig in de eerste plaats af van de bekomen opbrengsten en dus van de toegepaste bemestin gen. Deze blijven immers de grootste regelaars der opbrengsten. Om de maxima-opbrengsten te beko men is het dus noodig dat de gronden oordeelkundig bemest worden. En hierdoor moet men verstaan niet alleen het toepassen der voedende stoffen in voldoende hoeveelheid en gewenschte verhouding, maar ook het aanwenden van deze meststoffen die best aan de gestelde vereischten beantwoorden. Onder de stikstokmeststoffen is de ideale meststof het Sodanitraat van Chili dat de stikstof onder opneembaren en benuttigbaren vorm oplevert en ver der aan alle hoogervermelde vereisch ten voldoet. Daarenboven biedt het het groot voordeel de gronden niet te verzuren. Er wordt aan de landbouwers bericht dat eene belangrijke zal plaats hebben, op Zondag 1 Febr. om 3 ure namiddag bij Isidoor De Win- ne. Windgat, te Letterhautem. Sprekers H.H. O. Caudron, Bestuur der van Redt U Zeiven, over vereeni- ging P. Querton, Landbouwkundige over Bemestingsleer. Alle landbouwers uitgenoodigd. Op Zondag 25 Januarivergadering voor de leden van den bond, na de Hoog mis in het Gemeentenhuis. Dagorde le Voordracht door de heeren Cau dron, Bestuurder van R. U. Z. en Quer ton, Agronoom. 2e Inschrijvingen voor klaverzaad, beet- zaad, zaaihaver en kalk. PlantaardappelsKrugers, Industrie en Roode Star. Een onzer vooraanstaande en onge twijfeld een onzer meestbevoegde en ondervindingrijke landbouwers, de heer Alfred Leurquin, Eere-Voorzitter der U. P. A. en ondervoorzitter er Provin ciale Landbouw-Commissie van Brabant, stuurde langs het orgaan Journal des Agriculteurs de Belgique„om een alarm kreet over 't land, waarvan de akelige echo's onmiddellijk in alle landbouw- middens weerklonken. Door zijn alarmkreet gegrondvest op een stevige argumentatie en gestaafd door 'n luidsprekend voorbeeld, verwijst de hoogachtbare heer Leurquin naar het onrechtvaardig en wraakroepend belas- tingsstelsel waarvan onze boeren thans het noodlottig slachtoffer zijn. Er zijn in België zoo bevestigt de heer Leurquin 2.314 boerderijen van 50 tot 100 hectaren 437 boerde- rijen van 100 tot 150 hectaren 103 boerderijen van meer dan 150 hecta- ren, hetzij een algeheel totaal van 2854 landbouwuitbatingen van groote kul- tuur. De hoeven, de kunstparels van Bel- gie s landbouwkroon, zijn veroordeeld kortelings te verdwijneu, en wel eerder dan we het mogen veronderstellen, indien de fiscale Administratie nog langer voortgaat met het onmensche- lijk toepassen der Belastingswet op het inkomen, zooals het thans stelsel- matig gebeurt. Neen het wordt een totaal onmo- gelijke zaak in dergelijke omstandig- heden nog langer de groote cul tuur - bedrijven te verbouwen. Het puik on zer landbouwers wordt het volkomen beu uitsluitend te werken,om de vrucht van hunnen arbeid naar den ontvan- ger der belastingen te dragen. Een mijner collega's, vriend en ge- buur, zegt hij verder eene hoeve van 140 hectaren opdrijvend, ontving van den ontvanger van belastingen, op nieuwjaarsdag zelfals nieuwjaars- geschenk zijn belastingsbordereel voor 1923. hetwelk beloopt tot de nederige som van 20.176 franken belastingen op het inkomen Aan deze som dienen nog bijge- voegd 14 p. c. grondlasten, gemeen taksen van wegenis, huisgevel, auto, enz... enz... en wanneer dat alles nauw- keurig zal zijn bijeengebracht, komt men tot de eerbiedwaardige som van 28,000fr, hetgeen dus ongeveer 200 fr. belastingen per hectare zal uitmaken. Het kanton Waver is nochtans verre van in de kategorie der goede landerijen gerekend te worden. Onze ontvanger heeft bovendien wel zorg gedragen de woorden onmiddellijk te betalen in 't rood te onderlijnen, zich aldus waarschijnlijk inbeeldende, dat 28.000 frankenzóó maar oogen- blikkelijk te vinden en op te rapen lig- gen Wij moeten volstrekt de herziening eischen van de toepassing der belas- tingswet op het inkomen in zake land- bouw de progressieve belastingsme- thode, zooals ze thans is vastgesteld en toegepast wordt is onbillijk en on- rechtvaardig. Zal men wachten, om tot deze hoogdringende herziening over te Het is een voldongen feit dat het water een overwegende rol speelt bij de plan ten groei omdat alle planten behoefte hebben aan eene groote hoeveelheid water daarvan getuigen in den land bouw de bevloeiinggen der gronden en in den tuinbouw het begieten der plan ten. Dat bewijst dat de grond een be stendige waterdoorvoer moet toelaten omdat het vocht dat door de plant door hare wortelvezels wordt opgenomen, standvastig lang de bladeren door ver damping, wordt verwijderd. In ons land ontvangen de gronden meer dan water genoeg om in de be hoeften van de grootst mogelijke teelten te voorzientoch kad er altijd een ge deelte van dat water wegvloeien over den grond of verdampen en alzoo voor de planten verloren gaande beste grond, in dit opzicht, is degene die ge noeg water in voorraad houdt om altijd het noodige vocht aan te planten af te staan. Hierin komen de klei- en leem gronden op den voorrang. Hoe komt er de grond toe dat water- houden te verzekeren De gronddeeltjes doen het water aan hunne oppervlakte kleven nu, hoe fijner die deeltjes zijn, hoe grooter hun oppervlakte en hoe grooter de hoeveelheid water die vast gehouden wordt. Klei bestaat uit uiterst fijne deeltjes en houdt dus ook veel water vast, terwijl grof zand integen deel weinig water bindt. Het waterhou dend vermogen van een grond is dus in verhouding tot de hoeveelheden klei, fijn en grofzand waaruit hij bestaat. Een grond die niet meer dan 10 °/o water in houdt, wordt als droog beschouwd wanneer hij 20 a 25 bevat is hij op RNBL

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1