REDT U ZELVEN Arbeid adelt Rol der Grondkalking Natte gronden Oordeelkundige Bemesting Onze Landboöiüköndige Landbouwweekblad De Agrariërs - Partij en haar Programma. Brievenbus Invloed der Minerale Stoffen Letterhautem moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. VOORDRACHT ZONDAG 1 FEB. 1925. Prijs 12 centiemen. 7de JAARGANG N\ 318 Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. Zooals we het in ons voorgaand hoofdartikel mededeelden, vindt het ontstaan eener Zelfstandige Landbouwpartij haren oor sprong in dit grondprinciep De beroepsvertegenwoordi- ging is voor den landbouw eene noodwendigheid van openbare welvaart De Défense Agricole Beige orgaan der U. P. A. (Unions pro- fessionnelles agricoles) in haar nummer van 27 Dec. 1.1. verwijst voorafgaandelijk op de oorzaken welke het ontstaan der Agrariërs- Partij motiveeren. Daaromtrent zegt de D. A. B. nagenoeg het volgende Oorzaken van haar Ontstaan. De naoorlogsche gebeurtenissen hebben de landelijke massa's tot het zelfbewustzijn gebracht. Eindelijk hebben deze de be langrijkheid begrepen der econo mische en sociale rol, welke ze in de maatschappelijke samenleving te vervullen hebben. Reeds al te lang gebukt onder het juk der verdrukking, steeds toegewijd aan de harde en zware taak, vermoedden ze niet eens, dat de dag nakend was, waarop de laster en het al te lang verduurde verwijt in rechtmatigen opstand zouden komen met hun stilzwij gende verdraagzaamheid. Ze meenden en met volle recht dat stemmen vol veront waardiging zouden zijn opgegaan vanwege de Hoogere Overheid, om hunne verdediging te nemen tegen al dezen, die, verdoold door hunne onbevoegdheid en blinde onwetendheid het boerenleger stormenderhand wilden overrom pelen en terneer slaan Deze verstootelingen der sa menleving hebben dan eindelijk in gezien, dat, alhoewel ze een der voornaamste nijverheidstakken, de hoofdbron van 's lands welvaart uitmaken, stelselmatig op het ach terplan werden geschoven, en op stiefmoederlijke wijze behandeld blijven. Alhoewel de landbouwklas in getalsterkte veruit een der mach tigste sociale hefboomen kon en moest uitmaken, toch voelde zij zich totaal machteloos en zonder den minsten invloed. Gelukkiglijk hebben de boeren eindelijk willen inzien, dat hunne afzondering en hun verdeelde werking oorzaak waren hunner onmacht en zwakheid. Ze hebben zich zonder verder vertoeven gegroepeerd tot wel georganiseerde Beroeps-Associa tie's, wel besloten de verdediging hunner belangen, hunner waar digheid en miskende rechten dit maal in eigen handen te nemen. Deze houding der landbouw- massa dringt zich op. Ze is eene noodzakelijkheid geworden uit hoofde der werkeloosheid en on bevoegdheid der officiëele mach ten en van al dezen die met het voorlichten en het regelen onzer Nationale instellingen van ambts wege zijn gelast. Door het driedubbel feit dat de Natie zelf ze steeds systematisch en willekeurig ter zijde schoof, dat politieke partijen hen totaal ver wierpen en verlieten, dat de Re geering zelf hun bestaan verloo chende, ondergaan zij den onver- mijdelijken invloed van een regiem dat noodzakelijk de landbouwpro ductie verlamt en vermindert en uit dien hoofde en voor den land bouw en het land zelf erge bedrei gingen voor de toekomst daarstelt. Die houding dringt zich dus niet enkel op uit bekommernis der per soonlijke beroepsbelangen, maar ook in het belang van 's lands al- gemeenen welstand. In het 2de deel van ditzelfde artikel stelt de D A. B. vol gende vraag Is de Agrariërs-Partij leefbaar 1 Waarop ze in dezer voege ant woordt De Agrariërs-partij werd gebo ren uit louter noodzakelijkheid. Ze draagt de levenskracht in zich, omdat ze het levenssap put uit die onbeweegbare aarde, die, ofschoon zoo gevoelloos voor menschelijke ellenden, toch zoo milddadig en vrijgevig is, dat ze immer bereid is tot moedopbeuring van deze die haar kennen, haar verstaan en liefhebben. De landbouwer stelt al zijn ver trouwen in haar, en daarom ook blikt hij hoopvol op het begon nen ontvoogdingswerk, 't welk hij met grenzeloozen iever en taai geduld, spijts tegenwerking en te genkanting tot een hooger ideaal zal opleiden en tot 't gewenschte einddoel zal doordrijven. Met sterke wilskracht zal hij zijne beste krachten wijden aan de heropbeuring der grieven waarte gen zijn verontwaardigd geweten in opstand kwam. De Agrariërs-partij zal 1 even, omdat ze gezond is in hare ele menten, en omdat hare zuivere in zichten met die hoogere gevoelens bezield zijn, welke ten allen tijde den getrouwsten onderstand der maatschappij uitmaakten. Ze zal leven, omdat te noodza kelijk is tot 's lands verheffing en tot het herstellen der gebroken eendracht en verstandhouding on der hare burgers. Ze zal bloeien omdat het zuiver Recht tot haar richtsnoer dient en omdat hare gemodereerde actie zich uitsluitend tot het verdedigen harer beroepsbelangen zal beper ken, en bij dusverre haar program ma de genegenheid van alle wel denkende en rechtgeaarde burgers zal wegdragen. Ten slotte geeft de "D. A. B. het programma te kennen.hetwelk ze in volgende breede hoofdtrek ken samenvat PROGRAMMA T Trouw verknocht aan den geboortegrond, door een onafge broken reeks boerengeneratie's vruchtbaar gemaakt, fier over hun roemrijk vaderland, trouwe be waarders der traditie's welke zijn politieke eenheid en stevigheid verzekeren, zijn de landbouw-ver- tegenwoordigers gansch bereid het hunne bij te dragen tot de grootsche werken onzer Nationale herstellingen. 2° Bewust van de noodzakelijk- der vredelievende eendracht, wel ke tusschen alle burgers dient te heerschen vol eerbied voor de rechten en sociale instellingen door het aloud gebruik geheiligd, zullen de landbouw-candidaten het bestaande godsdienst en onderwijsstatuut weten te be schermen. 3° Ovértuigd bovendien, dat in het landbouwdomein de huidige politieke partijen bankroet zijn ge gaan en door hun onwetendheid en onbevoegdheid in zake land bouwbelangen het vertrouwen der landbouwmassa hebben verloren, verklaart de Agrariërs-partij zich onafhankelijk van deze. Ze wil met hunne onderlinge politieke twisten van strekking en princiep niets gemeens hebben. Ze verloo chent den klassenstrijd. 4° De Argrariërs-partij verklaart plechtig ten strijde te trekken on der de plooien van het hoopvol groene vaandel ten einde de wet tige plaats te veroveren, die aan den landbouw van rechtswege toekomt. 5° De huidige politiekers zijn niet bij machte alléén het bestuur van 's lands economische belangen te verzekeren de ambtenaren, waarop ze zich vertrouwen, zijn onbekend met de noodwendighe den van het beroepsleven. De schuld van de eenen zoowel als van de anderen gevolg hunner volstrekte beroepsonkurr'e is oorzaak geworden der ongezonde atmosfeer, welke thans in ons land heerscht, en der daaruit voort vloeiende algemeene misnoegd heid en ontevredenheid onder de lanbouwbevolking 6° De Landbouwvertegenwoor- digers zullen de aandacht der Re geering vestigen op de te nemen maatregelen, zoowel deze van wetgevenden als bestuurlijken aard, ten einde het werk en de spaarzaamheid der landbouwers tot hun hoogste nut en waarde te brengen. Zij zullen hun de oorza ken van algemeen belang doen in zien en begrijpen, welke de zware lasten verrechtvaardigen die op de landbouwproductie wegen. 7° Aldus voorgelicht nopens hunne wederzijdsche plichten, zul len mandatarissen en machtge vers in de beste verstandhouding en in volle vertrouwen hunne beste krachten kunnen wijden tot 's lands verheffing en welvaart. 8° Het programma der Agra riërs-Partij ligt dus gansch opge sloten in deze hoofdformuul Voortdurende en onverpoosde strijd tot het bekomen der noodige instellingen en hoofdzakelijke her vormingen, die aan denLandbouw het maximum van opbrengst zul len verzekeren en aan zijne leden in het kader eener rechtmatige verhouding het maximum van stoffelijke, verstandelijke en zede lijke welvaart zullen verschaffen. 9° De Agrariërs-Partij eischt geene gunsten, doch enkel vraagt ze voor hare leden dezelfde plaats te mogen bekleeden, als deze wel ke aan de andere klassen van voortbrengers in 't nationaal leven is gegund. Ziedaar, beste lezer, de hoofd gedachten welke we nopens De Agrariërs-Partij, haar oorzaken van ontstaan en haar toekomstig programma in voormeld orgaan aantroffen. We hebben nuttig geoordeeld ze u mede te deelen.ten einde uwe rechtmatige nieuwsgierigheid te voldoen. Hiermede loopt onze taak dan ook ten einde, gezien het ons enkel toegelaten is de kwestie gansch objectief te be schouwen. Men verontschuldige ons dus in geene persoonlijke beoordeelin gen van het vraagstuk te treden, hoe gewichtig het ook zij. Ieder wikke en wege het dus naar z'n willekeurig goeddunken. Prijzij van land. Er bestaat geene wet daarvoor. Na goede mesting en in geval van goede bewerking van den grond wor den de volgende prijzen gewoonlijk ge nomen voor de navette 1,20 fr. voor het werk 1,00 fr. voor het zaad 0,70 fr. 2,90 fr. In uw geval mogen wij dus rekenen als volgt navette 0,60 fr. werk 0,75 fr. zaad 0,70 fr. 2,05 fr. Er wordt de leden herinnerd dat ze regelmatig alle inlichtingen mogen vra gen over landbouw, prijzij, pachten, belastingen, alle wetenswaardigheden, enz... enz... Onze landbouwkundige Heer Paul Querton, zal regelmatig deze vragen in De Koornbloem beantwoorden. Op die manier zal dit antwoord aan alle lezers ten goede komen. De kalk is de eerste meststof in den landbouw gebruikt. De Romeinsche schrijver Plinius (23-79 na Chr.) vertelt in zijn Natuurgeschiedenis dat kalk wordt aangewend om het rijpen van druiven en olijven te vervroegen. Schrij vers uit de Middeleeuwen stippen ook het gebruik van kalk aan als meststof. Later echter viel deze practijk in on gunst ongetwijfeld was dit te wijten aan het misbruik dat men er van maakte en aan de miskenning van een uiterst belangrijk feit, namelijk den invloed van kalk op de oplosbaarheid der minerale stoffen in den grond. De stoffen door de kalk oplosbaar gemaakt, maken den grond vruchtbaar, daar ze aldus de plantenvoeding ten goede komen maar die opgeloste stoffen, deels door de planten opgeslorpt, deels door de waters weggespoeld, geraken stilaan uitgeput, en dan bekomt men natuurlijk met kal ken geen gevolg meer. Het was vroe ger dan ook spreekwoordelijk gewor den dat de kalking den vader rijk, en den zoon arm maakt Zoover was het misbruik van kalking gedreven dat de grondeigenaars dikwijls in het huurkon- trakt het aanwenden van kalk beperk ten of zelfs verboden. Men was dus van ééne overdrijving tot een andere over gegaan de kalking, onder vorm van calciumoxyde (eigenlijke kalk) of van koolzure kalk (mergel, krijt) is een on vermijdelijke voorwaarde voor de vruchtbaarheid van den grond. Welke zijn de algemeene voorwaar den waaraan een grond moet voldoen om vruchtbaar te zijn Er zijn er vijf 1) de grond moet los zijn 2) de grond moet lucht bevatten 3) de grond moet water bevatten 4) de grond moet op - losbare stoffen bevatten want de stof fen kunnen door de wortels niet opge slorpt worden tenzij onder vorm van oplossing) 5) de grond moet licht alka lisch zijn en mag alleszins niet zuur wezen. De kalking helpt tot de verwezenlij king dezer vijf voorwaarden maar bui ten dezen invloed op de eigenschappen van den grond, heeft de kalk ook recht- streekschen invloed op de plant. De kalk is onmisbaar voor de plant som migen beweren dat het de rol van de kalk is het oxaalzuur (ook nog zuring- zuur en alhier sulkerzuur genoemd), dat zich in de plant vormt en voor deze vergiftigt is, onschadelijk te maken on der vorm van onoplosbare oxaalzure kalk (calciumoxalaat): onder den mikros- koop kan men in plantencellen dikwijls kristallen van oxaalzure kalk aantreffen. Onrechtstreeks heeft de grondkalking ook invloed op het vee s Caspar! onder andere bewees in 1895 dat het voeden van het vee met zuur voeder, gewonnen op gronden arm aan kalk, het gestel der dieren verzwakt en de beenderziekten kan veroorzaken. Het vee overigens heeft een instinktmatigen afkeer van zuur voeder. Dokter Gagel (Berlijn), in een onlangs verschenen verslag, wijst er op, hoe alle veredelingsproeven van paardenrassen in de Ooststreek van Duitschland, zelfs door kruisingen met meer volmaakte rassen, vruchteloos waren gebleven. Toen erkende men dat dit mislukken voortvloeide uit het kalkgebrek der weiden, en men begon te kalken en te mergelen van dien tijd af leverden alle veredelingsproeven zeer gunstige uit slagen. Welke is nu de invloed van de kalk op den uitwendigen, den scheikundigen en den bacteriologischen toestand van den grond en hoe helpt de kalking tot de verwezenlijking der vijf voorwaarden welke we hooger aanstipten? We zullen dat zoo kort mogelijk uiteendoen. Uitwendige toestand. 1) Kalk maakt den grond losser. Klei aarde welke gebrek heeft aan kalk is moeilijk van spade of ploegijzer af te krijgen, het blijft er aan kleven klei aarde daarentegen welke rijk is aan kalk. is los en wordt zonder moeite verbrok keld de gronddeeltjes zijn in dat geval beter gescheiden. Een eerste gevolg hiervan is het gemakkelijker bewerken van den grond. 2) Daar de grond los is, kan de lucht beter toetreden. Lucht is onmisbaar voor de ademing der plantenwortels, maar ook voor de nitrifikatie-bacteriën, die met behulp van de zuurstof uit de lucht de ammoniakzouten tot nitraten vervormen. Verder belet de lucht de schadelijke werking der denitrificeeren- de bacteriën, daar deze enkel wanneer ze de zuurstof uit de lucht niet kunnen bemachtigen, de verbonden zuurstof der nitraten verbruiken met gevolg dat stik stof vrij komt en verloren gaat. 3) In lossen grond is de doordring baarheid (perméabilité) grooter. Echter is de verdamping van het water trager dan op onvoldoende gekalkten grond en bij droge perioden blijft de grond langer vochtig (volgens bestatigingen van Dr Blanck). Scheikundige toestand. 4) a) De kalk maakt de kalizouten oplosbaar. Kalium komt in den grond voor onder vorm van dubbel silicaten (kiezelzuurzouten). De kalk versnelt de ontbinding dezer dubbelsili- caten met vorming van oplosbare kali- zouten en aldus wordt de opslorping der kalizouten voor de plant mogelijk ge maakt. Deze werking ir zoo uit te leg gen de kalium wordt in de silicaten door de kalk vervangen en het aldus vrijgekomen kaliumoxyde geeft onmid dellijk met de organische zuren (zooals humuszuur) kalizouten, welke recht streeks door de plaot kunnen benuttigd worden. Kalk werkt driemaal sneller dan mer gel men zal dus op kleigrond, welke veel kalizouten bevat, best kalk aan wenden, wijl men op zandige gronden, welke arm zijn aan kalizouten, best mer gel zal aanwenden. Men zal niet verge ten dat ook de scheikundige kalimest stoffen den ontbindenden invloed van kalk ondergaan met vorming van kool zure kali en wijder organische kalizou ten. Men begrijpt dat de hoeveelheid kalizouten die in den grond te vinden is, niet onuitputbaar is, en dat kalk, door het feit dat het de oplossing versnelt, ook de uitputting verhaast, daar de op geloste kalizouten door de planten opge slorpt en deels door de waters wegge spoeld worden. Kalking laat dus toe een intensief gebruik te maken der kalizou ten welke in den grond voor handen zijn in andere woorden kalken betee- kent zooveel als den natuurlijken rijk dom van den grond op korten tijd uit te putten, dien rijkdom uit te geven zon der tellen daar kunnen de planten dan weelderig op leven. En wanneer de kalizouten zijn uitgeput Dan voegen we scheikundige kalimeststoffen aan den grond en dat deed men in den tijd niet, en daarom was het dat kalking den vader rijk maar den zoon arm maakte maar als de zonen het aanwenden van kalimeststoffen niet verwaarloozen, dan boeren ze zich nog wel eens rijker dan hun vaders 1 ('t Vervolgt). P. J. CLAUS, Scheikundige. DRUKFOUTEN. In ons vorig artikel over Invloed der minerale stof fen leze men Op de eerste lijn minerale of anor ganische stoffen in plaats van mine rale of organische stoffen Verder Zwavel... tot zwavelzuur geoxydeerd in plaats van door zwa velzuur Op de tiende laatste regel der 2d' ko lom in plaats van hetzij dat de kalk- reserve uit den grond toeëigent leze men hetzij dat de plant zich de kalk- reserve uit den grond toeëigent De winst verwezenlijkt door den land bouwer hangt tegenwoordig in de eerste plaats af van de bekomen opbrengsten en dus van de toegepaste bemestin gen. Deze blijven immers de grootste regelaars der opbrengsten. Om de maxima-opbrengsten te beko men is het dus noodig dat de gronden oordeelkundig bemest worden. En hierdoor moet men verstaan niet alleen het toepassen der voedende stoffen in voldoende hoeveelheid en gewenschte verhouding, maar ook het aanwenden van deze meststoffen die best aan de gestelde vereischten beantwoorden. Onder de stikstokmeststoffen is de ideale meststof het Sodanitraat van Chili dat de stikstof onder opneembaren en benuttigbaren vorm oplevert en ver der aan alle hoogervermelde vereisch ten voldoet. Daarenboven biedt het het groot voordeel de gronden niet te verzuren. Onze agronoom M' Querton is spre- kelijk Alle voormiddagen van 8 tot 12 u. op onze bureelen, Brabantstraat, 53. Des Zaterdags voormiddags in ons lokaal, Groote Markt. Kostelooze raadplegingen voor onze leden over alle aangelegenheden. Er wordt aan de landbouwers bericht dat eene belangrijke zal plaatshebben, op Zondag 1 Febr. om 3 ure namiddag bij Isidoor De Win- ne, Windgat, t» Letterhautem. Sprekers H.H. O. Caudron, Bestuur der van Redt U Zeiven, over vereeni- ging P. Querton, Landbouwkundige over Bemestingsleer. Alle landbouwers uitgenoodigd. De eenigste waterlossing lijk wij het in een vorig artikel zagen is dus de onderaardsche draineering omdat zij al leen een snelle en regelmatige wateraf loop verzekert. De huidige wijze van draineering is voor het eerst toegepast geworden in Engeland rond 1800, op een diepte van 0,75 m. Men gebruikte alsdan nog geen buizen, doch groote hoekige steenen die ingegraven riolen wierden opeengesta peld. In 1843 begon men maar eerst ge bruik te maken van buizen of drains. Daar de gronden in Engeland vooral uit klei bestaan en dus veel water inhouden, lijdt het geen twijfel of er de draaineering van 't allergewichtigst belang wierd voor het vruchtbaar maken der gronden. Ook wanneer men de bekomen uitslagen op enkele plaatsen in toepassing had gebracht, deed het Engelsch Gouverne ment aan de belanghebbende een voor schot van 200 millioenen fr. om de on deraardsche draineering meer te doen kennen en te doen verspreiden. In 1850 zond het Belgisch Gouverne ment den ingenieur Leclerc naar Enge land om er alles ter plaatse te gaan in- studeeren, ten einde de Engelsche drai- neerwerken ook in België te doen waar- deeren en ze ook in voege te brengen. Van heden af heeft de draaineerkunst gedurig vooruitgang gemaakt en een groote stap daargesteid tot het verbete ren der innerlijke waarde onzer natte gronden. Draineering aldus genaamd naar het engelsche werkwoord to drain heeft tot doel de grond van het overtol lig water te ontlasten en aldus het water peil tot eene behoorlijke laagte te bren gen door middel van onderaardsche werken. Om daartoe te komen, maakt men ge bruik van zuigbuizen en moederbuizen. Zuigbuizen zijn dunne buizen, die het water opnémen op de gansche te drai - neeren oppervlakte zij hebben een doorsnede van 3 a 4 cm. en zijn 30 a 40 cm lang. De rijen der zuigbuizen, die meestal evenwijdig onder den grond worden gelegd, kunnen een maxima- lengte bereiken van 200 m. en een maxi ma diepte hebben van 1 m; hoe dieper ze in den grond liggen, hoe grootere af stand tusschen de evenwijdige rijen. Die zuigbuizen hebben een helling van 2 mm. per meter om een genoegzamen water afloop te verzekeren en hebben meestal een richting die diagonaal is tegenover de moederbuizen. Moederbuizen zijn breedere buizen van 7 a 8 cm ze dienen om het water van de zuigbuizen op te vangen en ze in een afvoersloot te leiden. De zuigbuizen zullen in de moederbuizen uitmonden. Alleen voor werken van kleinen aard heeft de landbouwer kans een doelma tige draineering met behulp van bedre ven arbeiders aan te leggen. Het spreekt van zelfs dat men zich voor draineerwerken van eenig belang tot deskundigen of tot bijzondere tech nische diensten zal wenden, daar drai neerwerken voor tientallen van jaren worden aangelegd en het er dus op aan komt ze eens voor goed te doen uitvoe ren. Alvorens de werken aan te vangen zai men de natuurkundige eigenschappen van den grond, alsook de samenstelling van boven- en ondergrond goed instu- deeren en het waterpeil zoeken met be hulp van boorgaten. Een eerste opwerping dat men door doorgaans aan de draineering doet is van te beweren dat de grond in droge zomers aan vruchtbaarheid zal verliezen door gebrek aan water. Hierop ant woorden wij dat niet al het water door draineering wordt werggevoerdimmers er wordt altijd een deel opgeslorpt we gens de haarbuiskracht van den bodem en het is alleen het overschot dat langs de draineerbuizen wegloopt. Wij zeiden in onze vorige bijdrage dat het water van den grond naar de opper vlakte wordt gevoerd door de openingen die zich tusschen de aarddeeltjes bevin den en alzoo als t ware doorloopende buisjes vormen. Het is om die rede dat men bij droog weder den grond opkrabt om de haarbuisjes te vernielen, dus om te beletten dat het water aan de opper vlakte van den grond zou komen ver dampen en zoo de uitdroging van den grond zou veroorzaken. Om dezelfde rede rolt men den grond bij droog weder na de zaaiing om het grondwater naar oppervlakte te doen stijgen en het zaad alzoo te doen schie ten. Een tweede opwerping is het weg spoelen der mestbestanddeelen door de drainbuizen. Indien de drainbuizen op genoezame diepte liggen, heeft dit niets te beduiden Talrijke ontledingen van het drainwater hebben dit bewezen een bewijs dus dat de bovengrond de mest stoffen vasthoudt. Wib ge een pollepel beer op een dikke laag zwarten grond gieten, dan zuli ge ongekleurd water in de drainbuizen opvangen. Een derde opwerping is nog de vol gende Ja, om het water van mijn lan den door draineering af te leiden moet ik RnBL OEM i' i'f8 t

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1