REDT U ZELVEN Arbeid adelt Het benuttigen der Afgeroomde Melk Dit fliemaerkeFken. >1 MELK Oordeelkundige Bemesting Landbouwweekblad EEN ALARMKREET DER VEEKWEEKERS EN BEENHOUWERS VAN BEROEP Drooge Pulp ■sj moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. o"° Qestanddeelen en Ontleding ZONDAG 15 FEB. 1925. Prija 12 centiemen. 7de JAARGANG N\ 320 Abonnementsprijs i 6,00 frank 's jaars. Men schr(jft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. v- Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON, Aalst, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers we Herhaalde malen namen reeds de gunstige gelegenheid te baat om op het groot en dreigend gevaar te wijzen, dat de steeds toenemende invoer van Frigo of bevrozen vleesch daarstelt, niet alleen voor onzen landbouw zelf, maar bovendien voor eene drie dubbele klas van neringdoeners, wien de zaak rechtstreeksch aan belangt. Beenhouwers, veekooplieden en landbouwers, veefokkers en vetmesters vragen zich met recht en reden af wat er van hun erg bedreigden stiel in de toekomst zal geworden. Hier nogmaals bestatigen we vanwege de Regeering een dub bel zwaar plichtverzuim De belgische landbouwnijver heid omvat drie voorname hoofd takken a) De cultuur der graan-, voe der en nijverheidsgewassen b) de melkerij en hare neven producten melk, boter, kaas, kweek enz. c) het mestvetten van vee. Deze drie takken der nationale landbouwnijverheid zijn zóó innig nauw met elkaar verbonden en hunne wederzijdsche belangen staan in zulke rechtstreeksche ver houding. dat, indien één hunner gevaarlijk wordt bedreigd zoo als nu 't geval zich voordoetde anderen er ook onvermijdelijk de noodlottige gevolgen van onder gaan. Het is een algemeen erkend feit, zoowel door alle landbouw-com- petentie's als door 't bevoegde Ministerie zelf vastgesteld, dat het vetmesten van vee voor 't oogen- blik eene wanhopige crisis door spartelt, waarvan de noodlottige weerklank zich op den landbouw over 't algemeen erg doet gevoe len. Binst het afgeloopen jaar .1924 voerde België ongeveer 200,000 stuksbevrozen vee in.Deze 200000 dieren vertegenwoordigen een middelmatig gewicht van nage noeg 260 kgr. ieder, hetzij een to taal van 63 millioen kgr. Ter waar de van 4,50 fr. per kilo gerekend, maakt zulks een rond kapitaal van 234 millioen franken aan den vreemde betaald. Volgaarne erkennen we dat het invoeren van eene zekere hoe~ veelheid bevrozen vleesch zich op dringt om reden dat de beschik bare hoeveelheid versch inlandsch vleesch niet aan de volledige ver- bruiksbehoeften beantwoordt. Er is voor het oogenblik een spijtig te kort aan inlandsch vleesch het welk dan ook door invoer van frigo dient aangevuld te worr den, Doch wat de Regeering ten zeerste moest beletten is de onge hoorde overvloedige vrije invoer van dit product, hetwelk en voor de beenhouwers evenals voor veekooplieden en vetters een schier onmogelijke concurrentie daarstelt, waaraan geen enkel hunner hoofd kan bieden en waar door ze in eenen wanhopigen toe stand verkeeren Zonder zich om den Alarm kreet dezer klassen van nering doeners eenigszins te bekommeren, —alhoewel nochtans ook die stiel doeners recht en aanspraak heb ben op een eerlijk en winstgevend bestaan doemt de stilzwijgende en armenkruisende Regeering die menschen tot een radikaal verlam men en stopzetten hunner handels zaak. Bovendien staat diezelfde plichtige Regeering in volledige tegenstrijdigheid met haar eigen princiep. Immers door hare luid ruchtige reklaam, door haar eigen plakbrieven, die ze op alle straat- mren en in alle publieke gebou wen liet uithangen, deed ze eenen warmen oproep tot al de inwoners van 't land en spoorde ze ten zeerste aan, den bedreigden eco- nomischen toestand van België te helpen redden door het aankoo- pen en verbruiken van eigen na tionale producten. Ideale theorie, die ongelukkig lijk in de practijk en door de Re geering en door tal van inwoners zelf radikaal wordt onder de voe ten getrapt IJdele woordenpraat, waarvan de daden en de werke lijkheid ons heel het tegenoverge stelde bevestigen. Immers, in plaats van onze eigen inlandsche producten te bescher men, ziet men diezelfde verblinde Regeering vreemde, overzeesche producten ruimschoots bevoordee- ligen, door ze te ontslaan van in voer- en overdrachttaks, door het crediet dat ze er aan vergunt, door er zelfs een machtige publiciteit aan te verkenen, zoo verre ge dreven dat ze ons eigen inlandsche producten dikwijls doet kleineeren en misprijzen Zulke plichtige handelwijze on zer Regeerders zal onvermijdelijk leiden tot eene gevoelige inkrim ping der nationale productie. De volstrekte onzekerheid van den dag van morgen maakt onze vee fokkers en vetmesters zóó wan trouwig, dat ze voor de toekomst bitter weinig lust gevoelen, nog langer hunne kapitalen te steken in eene gansch onzekere land- bouwuitbating. Bovendien treft men een over- groot getal landbouwers aan, die dezen overrompelenden invoer van frigo persoonlijk in de hand werken. Die onbewuste landbouwers schijnen te vergeten, dat ze door zelf Bevroren Vleesch aan te koopen en te verbruiken, hun eigen belangen benadeeligen en hun eigen profij ten tegenwerken Ze schijnen maar niet te willen begrijpen, dat telkenmale ze vreemd vleesch aankoopen, ze aan de koord trekken, die hen welhaast voor goed de keel zal toestroppen. Voor de Regeering evenals voor den landbouwer zelf is het ons een gewetensplicht onze in landsche vleeschsoorten te be schermen en te verdedigen. De landbouwer zal in die richting de loffelijke poging der trouw geble ven beenhouwers dienen te steu nen, bij deze beenhouwers, die zich slechts bezig houden met den verkoop van versch vleesch. Verders leidt de gelijktijdige verkoop van Versch en Bevroren vleesch in éénen en denzelfden winkel tot zware misbruiken. Hoe vaak gebeurt het niet dat men de te goeder trouw bedrogen ver bruikers frigo voor versch vleesch in de handen duwt Zonder we het weten verkoopt men ons appelen voor citroenen Naar aanleiding der ernstige besprekingen die onlangs plaats grepen in een algemeene verga dering van afgevaardigden der U. P. A. en het syndicaat der beenhouwers, kwam men tot vol gende practische besluiten 1° Het streng verbod voortaan beide, vleeschsoorten tegelijk nog in denzelfden winkel te verkoopen. Zulke maatregel werd sinds lang reeds getroffen voor wat den ver koop van boter en margarine be treft. Onder even gewichtig voor wendsel dienen frigo en versch vleesch gescheiden te worden in in den handel. 2° Het zien verdwijnen der fis cale ongelijkheid tusschcn beide producten. Inlandsch vee betaalt thans drie, vier soms vijfmaal de overdrachttaks, terwijl bevroren vleesch daarvan radikaal wordt ontslagen 3° Het stellen van een ernstig inkomrecht op den invoer van be vroren vleesch over t algemeen, ten einde een rechtmatige en mo gelijke concurrentie daar te stellen voor het inlandsch vleesch. 4° Op zelfden voet als inlandsch vleesch, dient bevroren vleesch voortaan onderworpen te worden aan de veeartsinspectie, alvorens in den handel te worden verkocht 5° De invoer van frigo eenigszins beperken. In de totaal verbruikte vlceschhoeveelheid komt thans het bevroren vleesch voor met een verbruikspercent van 75 °/ozulks vertegenwoordigdt een kapitaal van millioenen fran ken, welke jaarlijks uit onze schatkist naar de vreemde ver dwijnen. Door het aanmoedigen en beschermen onzer Belgische veefokkers en vetmesters zullen we ons opbrengstvermogen ver- grooten en derwijze onze handels balans in evenwicht brengen. 6° Het bestaan redden van deze beenhouwers die enkel en alléén versch vleesch verkoopen, en dit voornamelijk door de bevol king en vooral de landbouwers aan te wakkeren bij deze vleesch- verkoopers voortaan uitsluitend hunne aankoopen te doen. De Regeering vraagt gedurig nieuwe belastingen om het natio naal budjet in evenwicht te hou den. Waarom dan enkel en alleen het versch of inlandsch vleesch met belasting treffen en 't "vreemd of frigo ervarf ontslaan Druist zulks niet rechtstreeksch in tegen alle gezond oordeel en een gezond en rechtvaardig lastenstelsel Overigens Belgische producten met lasten treffen, is onvermijde lijk het dure leven moedwillig ver- hoogen. Terwijl den invoer van vreemde producten zooals "frigo,, belasten, daarentegen een zuiver inkomst zou daarstellen, die ons ontvangstbilan ruimschoots zal vermeerderen en de levensduurte integendeel zal verminderen. Mochten onze Regeerders zich eindelijk eens gewaardigen het billijke dier rechtmatige eischen en wenschen in te zien, het zou ons allen vrij wat beter gaan. Been houwers, veefokkers en de ver bruikers zelf zouden er oneindig veel bij winnen en een der hoofd- voorname takken onzer landbouw nijverheid zou van eenen onver- biddelijken en betreurenswaardi- gen ondergang bespaard blijven. Zulks wenschen en hopen we nogmaals van harte 't Is tengevolge van een internatio naal congres van veevoeding, dat vóór den wereldoorlog ter gelegenheid der wereldtentoonstelling te Parijs plaats greep, dat wij het gedacht hebben opge vat eene proef te ondernemen nopens het goed of slecht geschikt zijn van afge roomde melk tot het kweeken van vig- gens. De heer Gouin droeg er een ver slag voor waaruit bleek dat de aardap- pelbloem een uitmuntend middel is om het verdwenen vet in de gecentrifugeer de melk te vervangen de heer Gouin had uitstekende uitslagen bekomen, zoo wel in het vetten als bij het kweeken der kalvers. De Afdeeling der proeven op vee voeding van een onzer Landbouwver- eenigingen heeft dit belangrijk vraag stuk willen onderzoeken. De noodige aardappelbloem werd aangekocht aan den prijs van 220 fc. de 100 kg. Zij was van goede hoedanigheid, zooals bleek uit de ontleding gedaan in het Staatsla- boratorium te Gent. Ziehier de inhoud Verleden Zondag na de Hoogmis hield de afdeeling Redt U Zei ven eene belangrijke vergadering bij Remy Sche- pens. De opkomst was opperbest en ruim 100 landbouwers, waaronder de bijzon derste der gemeente, luisterden in de groote herbergzalen. Den heer Romain Pauwels, Voorzitter, met meestal de leden van 't Bestuur wa ren op post De heeren Roels Alfons De WindtDe Vulder Cyr.Van Ho len en anderen zaten aan het bureel. De Voorzitter M' Romain Pauwels opende de vergadering en stelde de sprekers voor. Hij dankte de talrijk op gekomen leden. M' P. Querton, Agronoom, gaf ver volgens eene zeer leerrijke voordracht over Bemesting Men ondervindt seffens dat onzen Agronoom zijne ken nissen niet alleen in de school opdeed, maar dat hij als zoon van eene groote hoeve de praktijk heeft meegemaakt. Mr Caudron. Bestuurder van R.U.Z. gaf eene klare uiteenzetting over wer kingen van de verschillende takken van Redt U Zeiven. Bijzonder over de Brandverzekering, Spaar- en Leenbank, Fruitverzending. Hij bracht hulde aan den te vroeg gestorven medestichter der Brandverzekering, de heer Leon De Clercq. Hij maande al de leden aan zich in orde te zetten met het nieuw regle ment, waarbij ieder lid, moet abonnent worden aan De Koornbloem. De vergadering werd in de beste stemming gesloten om 11 3/4 ure. Er werden inschrijvingen gedaan voor kalk, enz. V. H. Vocht Vetstoffen Eiwitstoffen Koolhydraten Celstof Asschen 17,73 0,38 0,44 81,14 0,00 0,31 Twaalf kalvers van ongelijken oor sprong en ouderdom, toebehoorende aan negen verschillige stallen, werden aan de proef onderworpen. Zij werden verdeeld in twee groepen, derwijze samengesteld dat alle beide zooveel mogelijk overeen kwamen voor wat ouderdom en gewicht aanging. Groep Nr 1 werd gevoed met afge roomde melk, waar men eene zekere hoeveelheid aardappelbloem bijvoegde. Groep Nr 2 kreeg insgelijks afgeroomde melk met verschillige stoffen als bijvoeg sel. De keus der aanvullende voedstof- fen werd overgelaten aan de proefne mers zoo gebruikte de eene tarwemeel, de anderd lijnmeel, een derde een kleine hoeveelheid brood dat in de magere melk geweekt en gekleind werd, een vierde maakte gebruik van de zuivere afgeroomde melk zonder eenig bijvoeg sel, enz. Hier dienen wij te zeggen op welke wijze en in welke hoeveelheid de aard appelbloem gebruikt werd. Hoeveelheid. Een liter afgeroom de melk heeft nagenoeg 33 grammen vet verloren bij de ontrooming. Men vervangt dit vet door aardappelbloem. Aangezien de aardappelbloem zoo krachtig, zoo voedzaam niet is als het botervet dat uit de melk verdwenen is, zoo zal men een grootere hoeveelheid aardappelbloem gebruiken 50 tot 80 grammen per liter magere melk. Veronderstellen wij nu een kalf dat dagelijks 10 liters afgeroomde melk drinkt om het botervet te vervangen zal men 500 tot 800 grammen aardap pelbloem gebruiken. Gebruikswijze. Men neemt de 500 gram aardappelboem en maakt er eenen stijfselpap mede te dien einde zet men twee of drie liters afgeroomde melk op het vuur, voegt er de aardap pelbloem bij dewelke men zoo goed mo gelijk verdeelt met de hand men laat alles in zooi komen. De dikke pap welke men zoo bekomen heeft, wordt in zoo veel deelen verdeeld als het dier maal tijden neemt. Zoo, bijvoorbeeld, ingeval het kalf driemaal daags te drinken krijgt, dan neemt men bij iedere maal tijd het derde deel van het bereid rant soen zoodoende moet de pap maar eenmaal daags bereid worden. Door het bijvoegen aan de gepaste hoeveel heid magere melk van den stijfselpap welke goed onder de melk gemengd wordt, bekomt men een vettige drank, die gretig door de dieren genomen wordt. Men vergete niet dat de melk die zoo bereid is nagenoeg van 25 tot 30 centi graden warmte moet hebben vooraleer ze aan de dieren te geven. Wij laten nu de bekomen uitslagen volgen 12 KALVEREN WAARVAN 6 gevoed met afgeroomde melk en aardappelbloem a o a 1 2 3 4 5 6 Te zamen -2 a 13 O Gewicht na de proef voor Winst in kilos 5 gevoed met afgeroomde melk zonder aardappelbloem maar met verschillige stoffen a O Gewicht na de vóór proef Winst in kilos 1 2 3 4 5 6 Te zamen 461.5 In een volgende en laatste bijdrage zullen we nog eenige dige raadgevingen bij het vetten van kalvers uiteenzetten. aanbevelingswaar- F. S. Landbouwers leest en verspreidt uw blad, Op aanvraag van enkele lezers wien de zaak aanbelangt, zal ik in deze bij drage uitleggen hoe de scheikundige te werk gaat bij het ontleden van melk. Alvorens tot de ontledingsmethode over te gaan, zullen we 't een en 't ander zeg gen over de bestanddeelen der melk. De melk bestaat uit boter, eiwitstoffen, melksuiker, zouten of aschbestanddeelen en water. De boter is in de melk aanwezig in den vorm van zeer kleine druppeltjes die enkel onder den mikroskoop kunnen gezien worden in koemelk wisselt de middellijn dezer druppeltjes af tusschen 1/100' en 2/1000' van een millimeter. Het melkvet of boter is dus in de melk niet opgelost, maar melk is een mengsel van twee in elkaar onoplosb. vloeistoffen. Van deze twee vloeistoffen is het vet de lichtste het heeft dus een neiging om naar boven te drijven en er vormt zich aldus room. Room bevat volgens de soorten van 20 tot 35 °/o v^t en verder ook de andere bestanddeelen der volle melk, maar niet in dezelfde verhouding. Volgens professor Storch zijn de vet- druppeltjes door een laag eiwitstof om huld de hierdoor ontwikkelde opper vlakte-spanning houdt de vetdruppeltjes in oververkoeling en belet aldus het stollen. Bij het karnen wordt deze laag eiwitstof gescheurd, de oppervlakte spanning vernield, en de vetdruppeltjes stollen samen tot boterklompjes. Boter bevat omtrent 85 melkvet. De eiwitstoffen der melk. De caseïne is in de melk niet opgelost men kan best den toestand van caseïne in de melk vergelijken met den toestand van stijfsel in stijfselpap het is er in opge zwollen. Caseïne behoort tot een groep zeer ingewikkelde eiwitstoffen welke men nucleo albuminen (letterlijk kern van kalium, kalk, fosforus en ijzer. Z(j dienen voor den opbouw van het ge raamte voor het jonge dier, waarvoor de melk door de natuur bestemd is. In welke verhouding vindt men deze stoffen in de melk Ziehier de middel matige samenstelling van koemelk per liter Vet 35 gr. I Caseïne 34 gr.Vetvrije/ Droog- Melksuiker 50 gr.droog- rest Asch 6 gr. I rest Water Om het vetgehalte eener melk te be palen giet men in den butyrometer (dit is een speciaal gegradueerd buisje) 10 c3 zwavelzuur, 11 cm3 melk en 1 c3 amyl- alcohol (uit aardappelalcohol); het meng sel wordt flink dooreengeschud en bij ongeveer 65° in een ceatrifuge 4 a 5 minuten gecentrifugeerd. Een centrifuge is een schijfvormig machien waarop men 15 en meer butyrometers kan plaatsen en dat door electrische drijfkracht of met de hand in snelle omwenteling wordt gebracht. Alle organische stoffen, uitgezonderd het vet. worden aldus ver- coold. Het vet drijft boven in het smal- ere deel van den butyrometer, waarop een schaal verdeeling is aangebrachtde inhoud van een dezer schaaldeeltjes komt overeen met 0,1 vet in de melk. Volle melk moet volgens de wet min stens 28 graden 2,8 vet heb ben. De droogrest of droge stof is al wat overblijft na verdampen van het water uit de melk. Men verdampt in een schaaltje 10 cm3 melk op een waterbak, daarna droogt men op 100°in de droog- stoof. Men weegt en men berekent de droogrest voor 1 liter door te vermenig vuldigen met 100. De melk waarvan we hooger de samenstelling gaven heeft een droogrest van 125 gr. (35+34+50 +6 125). Vetvrije droogrest. Indien we van de droogrest het gewicht vet aftrek ken, dan bekomen we de vetvrije droog rest. In ons voorbeeld hebben we 125 35 90 vetvrije droogrest per liter. De wet eischt voor volle melk een vetvrije droogrest van minstens 87. Melksuiker, Kaasstof, Wei-pro teïne. Hoe men hun gehalte in de melk vaststelt is al te ingewikkeld om aan oningewijden in de scheikunde uit te leggen. Overigens het vetgehalte en de vetvrije droogrest zijn voldoende gege vens om de vervalsching van een melk te bepalen. albumine) noemt, omdat ze vooral in de kern der cellen voorkomen. Onder den invloed van het stremsel wordt de ca^ séïne gesplitst in onoplosbaar para caseïne of kaasstof en in een klei. nere hoeveelheid van een andere eiwit stof welke men wei-proteine noemt, om dat ze in de wei (dat is het vocht dat overblijft wanneer vet en kaasstof uit de melk zijn weggenomen) opgelost blijft Para-caseïne of kaasstof is eene nucleine, zoo noemt men immers de eiwitstof welke men bekomt door split sing van nucleo albumine. Kaasstof, zooals elke nucleine, is eene verbinding van eiwitstof met fosfoorzuurderivaten. De caseïne is in de melk met kalk verbonden. Wanneer de melk zuur wordt, door omzetting van melksuiker in melkzuur, dan verbindt zich het zuur met de kalk der caseïne en deze laatste wordt aldus neergeslagen in kaasstof en wei proteïne juist zooals bij stremming door stremsel. Er zijn echter bacteriën (Tyro- thrix genoemd! die eene stof afscheiden dat op het lebbenzijm gelijkt. (Lebben- zijm is het werkzaam bestanddeel van stremsel). Deze bacteriën bewerken de stremming, zonder dat de melk daartoe hoeve zuur te wezen. In de wei vindt men melksuiker, wei proteïne en de eigenlijke albumine der melk. Deze drie stoffen z(jn in de wei opgelost, evenals de zouten of aschbe standdeelen. De melksuiker. Door verhitting der wei gaan wei-proteïne en albumine in den vasten toestand over. Het vocht dat dan overblijft is een oplossing van melksuiker en zouten in water. Door verdamping bekomt men de melksuiker, dat als geneesmiddel gebruikt wordt. De zouten of aschbestanddeelen. Onder andere vindt men verbindingen De winst verwezenlijkt door den land bouwer hangt tegenwoordig in de eerste plaats af van de bekomen opbrengsten en dus van de toegepaste bemestin gen. Deze blijven immers de grootste regelaars der opbrengsten. Om de maxima-opbrengsten te beko men is het dus noodig dat de gronden oordeelkundig bemest worden. En hierdoor moet men verstaan niet alleen het toepassen der voedende stoffen in voldoende hoeveelheid en gewenschte verhouding, maar ook het aanwenden van deze meststoffen die best aan de gestelde vereischten beantwoorden. Onder de stikstokmeststoffen is de ideale meststof het Sodanitraat van Chili dat de stikstof onder opneembaren en benuttigbaren vorm oplevert en ver der aan alle höogervermelde vereisch ten voldoet. Daarenboven biedt het het groot voordeel de gronden niet te verzuren. Ik heb in de laatste dagen nogal vele landbouwers tegengekomen die natte pulp vroegen. Nu is er geen meer te vinden, maar men kan hem gemakkelijk door drooge pulp vervangen. Laat ons maar eens die voedsels vergelijken. In 100 kg. natte pulp hebben wij 9 °/o drooge stof 91 °/o water In 100 kg. drooge pulp 89 o drooge stof 11 °/o water De proefondervindelijke voedzame waarde van natte pulp is van 5 als die van drooge, boven 50 gaatdeze is dus 10 maal grooter. Wij mogen dus zeggen dat 100 kg. drooge pulp de zelfde voed zame waarde bezit als 1000 kg. natte. Aan welken prijs hebben wij den ge wonen pulp betaald Voor de koopwaar 30 fr. vracht 10 fr. het werk 10 fr. 50 fr. Daarbij kan het verlies van gewicht in de groeven van 30 tot 35 zijn. Dat brengt dus den prijs tot 65 fr. In de putten gebeuren nog gistingen, nuttige en schadelijke. Zijn die laatste de voornaamste, dan kunnen ze de vruchtbaarheid verminderen en ook vergiftingen veroorzaken (misvallen, i-i I V u a

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1