REDT U ZELVEN 11 JULI-DAG Een welgelukte Tentoonstelling van Bloemen en Planten Granen en Meel. i Landbouwweekblad Afleid adelt Wij zoeken Dienstwillige Personen. DE VEEPRIJSKAMP TE AALST. Hakvruchten moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. (Wetenschappelijke bijdpoge ZONDAG 12 JULI. 1925 Prijs 12 centiemen. 7de JAARGANG Nt 341 assem s a Abonnementsprijs j 6,00 haak 's jaars. Men schr(jft in op ons Bureel en op alle postkantorets Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. De ambachten en neringen had den Vlaanderen tot een der bloei- enste gewesten van Europa ge maakt. De Fransche koningen, na ijverig, wilden hun gezag over dit rijke graafschap herstellen. Philips de Schoone ontnam het aan graaf Gewijde van Dampière en ver trouwde het bestuur er van toe aan JacquesdeChatillon. De Franschen werden om hunne moedwillige af persing en om hunne trotschheid, weldra hatelijk en veracht door het gansche volk. Twee burgers Pieter de Conine en Jan Breidel verlieten met meer dan 5000 Bruggelingen hunne va derstad, trokken zich aan den oever van het zwijn terug, en zwoeren het verdrukte vaderland van de vreemde dwingelandij te zullen verlossen. Een nacht der maand Mei 1302 drongen zij heimelijk bin nen de stad, verspreiden zich alom en vermoorden onmeedoogend de Fransche bezetting, al deze die de woorden Schild en Vriend niet behoorlijk konden uitspreken vie len onder hunne slagenmeer dan 4ooo Franschen lieten er het leven. Dit waren 44 De Brugsche Met ten Bij het vernemen van die slach ting, zwoer den Franschen koning zich bloedig te zullen wreken. Hij zond een machtig leger naar Vlaan deren; het stond onder het bevel van zijn broeder Robrecht van Ar- tois en telde de bloem der ridder schap in zijn rangende fiere ba ronnen met gouden wapenrustin gen ontplooiden hunne rijke stand aarden en allen branden van onge duld. De koning had bevolen, de steden te plunderen het platteland te verwoesten, de vlaamsche be volking uit te roeien. Zij zakten af naar Vlaanderen, doch voor Kort- rijk op den Groeningenkouter stonden zij plots voor de dicht ge- slotene rangen der gemeentenaren, door Breidel en de Coninck aange voerd. De Fransche ri Jders dachten die dorpers welke zij zoo zeer verach ten, met een enkele schok te ver pletten. Maar de Vlamingen had den hun goed, hun leven, de onaf hankelijkheid van hun land, de eer van hunne famielien te verdedigen. In het midden hunner rangen, op een veldaltaar droeg een priester het H. Misoffer op, de legerhoof den gingen ter H. Tafel, allen la gen geknield ten gronde en terwijl den priester de menigte zegende, brachten zij godvruchtig aan hun lippen een weinig van dien vader- landschen grond, voor welken zij gingen strijden en welken zij ook bereid waren met hun bloed te drenken. Eene smalle beek, die door een moerassige weide vloeide, scheide beide legers van elkander. De Fran- sche ridders wilden die beek in overhaasting over, doch de ge- I meentenaren en onder het geroep Van Vlaanderen den Leeuw, wachtten hen in gesloten gelede- ren,af en richtten onder de Fran schen een ijzelijk bloedbad aan. Het fransche leger werd totaal ver slagen en te midden der hoopen gekneusde, met bloed en slijk be smeurde lijken, raapte men na den slag meer dan 700 vergulde spo ren op. Zij werden aan het gewelf der O. L. V. Kerk te Kortrijk ge hangen. De Vlaamsche gemeen tenaren zegevierden over de Fran sche legerbenden. Vlaanderen was voorloopig gered. Dit grootsche wapenfeit onzer voorvaderen. Waardoor zij zich vrijvochten op binnen en buiten- landsche verdrukkers, willen wij heden herdenken. Het Vlaanderen van weleermet zijn overheerlijke bloei, met zijn grooten rijkdom, met zijne kunsten en wetenschappen, die de wereld verbaiasden met zij ne ambachten en neringen welke door hunne strenge wetten de vrij heid en de stoffelijke welvaart waarborgden, dat Vlaanderen her denken wij ook in dezen dag met fierheid, maar ook met weemoed en het hart! Want ons Vlaanderen is het Vlaanderen der middeleeu wen niet. Stelselmatig is het verdrukt, ge knecht, onder den hiel gehouden. En ondanks het koninklijke woord Gelijkheid in rechte en in feite wachten wij vlamingen nog op dat welke de levensader van de volks ontwikkeling is: eene Vlaamsche Hoogeschool; nog worden onze jongens in het leger gedrilt in eene hun vreemde taal, en worden wij overal achteruit gesproken, nog zuchten er in onze gevangenissen honderdtallen gekerkenden, of do len in den vreemde als bannelin gen, die met heimwee naar hun geliefde haardsteden blikken; om dat ze hun volk, hun Vlaanderen liefhebben. Dit alles herdenken wijmaar ook wij hopen. Een jong geslacht komt op, bewust van zijne plich ten, maar ook bewust van zijne rechten, en naar het voorbeeld on zer voorvaderen in 1302 ook vast besloten ons Vlaanderen weer tot dien rang onder de volkeren op te voeren waarop het recht heeft en dan zullen wij den 11 Julidag vie ren als de dag van Vlaanderen opstanding als Vlaanderens Hoogdag. We mogen niet nalaten den Oïdium lactis aan te stippen. Deze is geen mi- kroob, maar een schimmelplant, welke men aantreft in melk, room, boter, kaas. Men vindt hem nog in stokerijen, bak kerijen. Hij ontwikkelt zich ook op bier dat te weinig alkohol bevat. Hij tast de melksuiker en het vet aan en verbruikt het melkzuur onder zijn invloed vormt zich in de melk ammoniak. In kaasmakerijen is hij voor enkele kaassoorten nadeelig: voor andere kaas soorten is hij voordeelig, zooals Mar- chal voor Hervekaas en Arthaud- Berthet voor Camembert bewezen heb ben. De melk kan ook pathogene mikro- ben bevatten zooals de bacteriën van de tering (Bacillus tuberculosis), van de be smettelijke uierontsteking (Micrococcus mastitis), van het mond- en klauwzeer (Ascabacterium aphtosaej. Melk kan dus gevaarlijk worden en wordt daarom, wanneer het noodig geacht wordt, aan het volgend hygiënisch onderzoek on derworpen. Wanneer men besmettelijke uieront-- j steking vermoedt, zoekt men in de melk de witte bloedcellen. Deze worden na gespoord door 20 cm3 melk op 60° te verwarmen en een speciaal buisje te centrifigeeren. Tevens vindt men de bacteriën der uierontsteking het zijn streptocoecen, dat zijn bacteriën die met 3 en meer als in een ketting aaneenge schakeld blijven (strepton-ketting). Wan neer in den centrifugatieneerslag meer dan 2 °/oo witte bloedcellen voorkomen, dan is de melk vermoedelijk besmet en is het onderzoek van het dier door den veearts noodig. Een andere proef is de catalaseproef: de catalase is een diastase welke water- stofsuperoxvde (eau oxygénée) ontbindt met vorming van zuurstof. In een spe ciaal toestel uitgevonden door Gruber en Lobeck worden 10 cm3 melk met 5 cm3 waterstofsuperoxyde (aan 1 gemengd. Het toestel wordt in een wa terbad gehouden op 20-25°. Het volu men vrijgekomen zuurstof berekend op 100 cm3 melk heet het catalasecijfer. Dit j cijfer gaat niet boven de 30 voor een i normale melk. Het catalasecijfer is zeer i laag voor gepasteuriseerde melk en het is nul voor gesteriliseerde melk. De melk van zieke koeien heeft een groot cata lasecijfer. De ondervinding heeft bewezen dat een hoog catalasecijfer gewoonlijk ge paard gaat met een groot gehalte aan 1 reductase. i Wat is reductase Het is een diastase die het vermogen bezit zekere zuurstof- houdende verbindingen te ontbinden met vorming van vrije zuurstof. Volgens Barthel en O. Jensen vermeerdert het reductasegehalte met de besmetting der melk. De proef wordt uitgevoerd als volgtMen voegt aan 40 cm3 melk 1 cm3 van een oplossing welke een tablet methyleenblauw voor 200 cm3 water bevat. Door werking van de reductase wordt methyleenblauw gere duceerd en verliest ook zijn kleur. Indien in deze proef een melk op 20 minuten bij 38°-4C° warmte ontkleurd is,is zij gansch ongeschikt voor het verbruik zij is minderwaardig indien de ontkleuring van 20 min. tot 2 uren vraagtzij is van gemiddelde waarde indien zij van 2 tot 5 1/2 uren gekleurd blijft en zij is goed in andere gevallen. De reductaseproef geeft enkel inlichtingen over den mikro- beninhoud der melk en niet over den aard dier mikroben noch over den ge zondheidstoestand van de koe (volgens Bertin en Gaujoux). Waarin bestaat de gistingsproefl De melkmonsters worden in zorgvuldig ont smette glazen buisjes van 40 a 50 cm3 inhoud in een waterbad op 38° gedom peld. Indien na 12 uren geen stremming plaats greep of indien de gestremde melk een homogeen uitzicht heeft, dan is de melk van goede hoedanigheid. Is de kaasstof echter in vorm van vlokjes neergeslagen, of vormen er zich gasbel letjes, of riekt de melk kwalijk, dan is ze gansch ongeschikt tot het verbruik als dusdanig en ook tot de bereidingvan kaas. Nu blijft er nog de peroxydaseproef (Storck). Peroxydase is ook een diastase dat de zuurstof kan losmaken van peroxyden, dat zijn verbindingen die met zuurstof oververzadigd zijn. De ca talase is maar een bijzonder soort van peroxydase. Aan 10 cm3 melk voegt men 2 druppels waterstofsuperoxyde en 2 druppels van een 2 °/0 iger oplossing van paraphenyleendiamin (benzolderi vaat). Een blauwe kleur wijst op de wer king van peroxydase welke het oxydee- ren van paraphenyleendiamin door wa terstofsuperoxyde katalyseert. Melk welke boven de 78° gepasteuriseerd is, wordt niet blauw de peroxydase werd vernield door de warmte. De peroxyda seproef wordt aangewend om te weten of melk gepasteuriseerd werd, of ook nog om waterstofsuperoxyde op te zoe ken. Dit laatste is inderdaad een ont- smettingstof dat door sommige melkhan delaars als bewaarmiddel wordt ge bruikt Dit gebruik is verboden volgens art. 15 der nieuwe wet. Overigens wa terstofsuperoxyde vernielt de vitamine C. Over vitaminen, welke belangrijke voedingsfactors zijn, spreken we wel eens later. Men ziet uit het voorgaande dat het de mikroben alleen zijn die de melk doen kabbelen, die de melk zuur maken, die de boter rans maken in een volgende bijdrage zullen we zien dat de gekleurde, bittere, kleverige melken ook aan de werking der mikroben te wijten zijn het zijn dus de mikroben alleen die de bewaring der melk moeilijk maken, zon der te spreken van ziektemikroben, waarvan we reeds enkele aanstipten en waarop we in een volgende bijdrage zullen terugkomen want we spraken nog niet van den Bacterium coli. Men zal dus de overtuiging hebben, meen ik, dat mikroben in de melk gansch ongenoodigde gasten zijn, gezien zij al leen oorzaak zijn van het bederf der melk. In een volgende bijdrage zal ik de voorzorgen uiteendoen welke, volgens alle bevoegde schrijvers, in de melkbe- handeling dienen nageleefd te worden en waar nu de wet haar officiëelen stem pel heeft op gedrukt. P. J. CLAUS. Scheikundige. Gewestelijke agentschappen voor ver koop van VEREDELDE ZAAIGRANEN worden aangeboden door Oude ernstige Belgische firma van eerste belangrijkheid voor ieder der vol gende plaatsen en omstreken 1. Aalst2. Sottegem 3. Oosterzeele. Een agentschap per aangeduide plaats. NIETS AAN TE LEEREN. Eerlijkheid, wilskracht, volharding en kel vereischt. Schrijven ZADEN, bureel van te genwoordig dagblad. N. B. De kandidaten kunnen een der aangeduide plaatsen of eene naburige gemeente bewonen. door de afgevaar- hofbouw- Braem en De maatschappij der tuinbouwlief- hebbers Vooruit door Studie en Sa menwerking vierde dit jaar haar 35 jarig bestaan, 't Was een allerschoonste gelegenheid om eens aan iedereen te toonen dat ze haar naam waardig en eervol draagt en hem ook ten volle ver dient. In de ruime zaal van het Belfort, wel ke niet te misprijzen is onder opzicht: van kunst en pracht, hield ze een ten toonstelling van bloemen en planten. Indien de zaal zich goed leende voor dergelijke tentoonstelling gezien haar somberheid, wat de bloemen lang hun frischheid laat bewaren, waren ook de dagen van kermis opperbest gekozen. We mogen ze dus welgelukt heeten niet alleen onder opzicht van kunst en kleu renpracht, maar ook onder opzicht van den overgrooten bijval welke ze genoten heeft en het nut dat ze in onze streek zal hebben afgeworpen. De reukerwten waren uitgekozen als voornaamste onderwerp der tentoonstel ling, hierop volgden de rozen en andere afgesneden bloemen, er waren ook bij zondere prijskampen voor kamerplan ten en planten dienende tot versiering van gevels en vensters. Dat de jury het hier niet al te gemak kelijk heeft gehad, laat zich wellicht ver moeden, immers de deelnemers waren niet alleen talrijk, maar wedijverden on der elkander om ter meest en om ter schoonstdoch die Mr Roeckens kent teeltoverste van den kruidtuin te Brus sel, twijfelt geen oogenblik aan de juist heid der bekomen uitslagen. Deze heer was bijgestaan H.H. Van de Wyngaerden, digde van het verbond der maatschappijén van België bloemist te Adinkerke. We mogen dus geen oogenblik twijfelen aan de recht vaardigheid der toegekende prijzen, iedereen zal loon naar werken hebben ontvangen. Buiten de geldprijzen zijn verschillende geschenken ter beschik king van de jury gesteld voor de bekro ning der ingezonden lotennamelijk deze van Mr Moyersoen. gewezen mini ster van Nijverheid en Arbeid De Blieck, Senator baron Lodewijk de Be- thuneGlenisson, arrondissementskom- missaris E. H. Coppieters, deken de Coninck - van NoyenO. Van der Scheuren Désiré De WolfFritz De WolfKarei De Wolf. We kunnen niet anders dan: bovenge melde heeren gelukwenschen omdat alle pogingen welke strekken tot verbetering van land- en hofbouw dienen aangemoe digd te worden en ik durf verhopen dat het voor onze tuinbouwliefhebbers een spoorslag zal geweest zijn om in *t ver volg nog meer en beter te doen. De lezers en lezeressen van dit .kort- bondig verslag zullen misschien ook al nieuwsgierig zijn om de laureaten dezer tentoonstelling te kennen. Ik denk dat de ieverige Secretaris Mr Van Balen Jozef, de goedheid zal hebben ons den volle- digen uitslag in De Koornbloem me de te deelen. Voor wat mij persoonlijk betreft kan ik enkel deze opsommen die zich het meest onderscheidden of liever welke de prachtigste verzamelingen naar de tentoonstelling hebben gebracht en het meest hebben bijgedragen tot de al- gemeene versiering, den luister en den bijval derzelve. Dat het inrichten van dergelijke mee ting niet het werk is van eenige dagen, "aat zich wellicht vermoeden, dat het werk en de moeite welke de heeren in richters D'Haese Fr., Van Balen J., Samuel Fr. en Meganck Aug. zich heb- jen moeten getroosten niet gering wa ren kan men ook begrijpen, doch al men zijn pogingen met dergelijke uitslagen gekroond ziet is 't werk en de moeite rap vergeten, ook heb ik die htteren nog nooit zoo vroolijk gestemd gezien, het deed me waarlijk deugd, 'k had er zelf genot van. Voor wat betreft de reukerw ten waren het vreemdelingen die hier de schoonste prijzen wegkaapten namelijk Mr Braem, van Adinkerke, een eenvou dig buitenmensch, maar pitïig, ervaren in zijn vak. hij vertrof al zijn mededingers in lengte van stelen, kleurenpracht, schikkingen en nieuwigheden. M. Lamont, van St Martens-Laet- lem, volgde hem van dichtbij voor wat rijkdom van verscheidenheden, opschik en kleurenschakeering betreft. M.Baeck, teeltoverste van Mad. Errera, buiten prijskamp, waarvan de prachtige verza meling ook voorzeker de bewondering van de talrijke bezoekers verdiende. Dat de liefhebbers uit onze streek zich hier niet beter hebban onderschei den ligt aan twee groote. oorzaken, na melijk dat de teelt van de reukorwten lier nog niet voldoende ingeburgerd is en ook omdat de tentoonstelling te laat was aangekondigd en men de zaaü'ng ïeeft moeten doen na den; Winter- iets wat meest voordeeligst vcaor den Win ter gebeurt. We moeten nochtans zeg gen dat de verzamelingen van D'Haese Fr., Samuël Frans en Everaert, van Moorsel, zeer verdienstelijk waren. En wat gezegd dan van die overschoone, prachtige vaas met reukerwten opge smukt door de hand van Samuël Frans. Zijn we hier nog niet in de streek der reukerwten, we mogen toch fiier zeggen dat we reeds fijne, uitgelezen rozenkwee- kess tellen. De prachtige verzamelingen, naar de tentoonstelling gebracht, hoor den 't meest toe aan de Gebroeders Frans, Adolf en Karei Samuël. Wat een weelde van verscheidenheden! Wat een rijkdom van kleuren Dit belette noch tans niet dat M. Van Heden het gulden eeremetaal van Baron Lodewijk de Bethune verdiende en mogelijks wel om zijn mooiere schikking. In de verzame lingen der andere afgesneden bloemen troffen we deze aan van M. Andries en van M. Van de Velde Cornelis, van Gijsegem. De kamerplanten werden in de ten toonstelling gebracht door de HH.Frans Samuël en Andries. hun loten waren zeer mooi. Die prachtige versiering van een gevel was weer het werk van Frans Samuël die hierom de gelukwenschen van de jury verdiende alsmede deze van de overtalrijke bezoekers der tentoon stelling. De algemeene versiering der zaal was ook aan hem toevertrouwd en dit zegt reeds genoeg, we weten dat ze in goede handen berustte en er hier goed is uit gekomen zie, maar van dat korfje daar kan ik niet van over, dat was nu 'nen keer schoon en wat zal de onbekende soldaat, voor wie het bestemd was, daar in Brussel wel van gezegd hebben We mogen ook niet vergeten, onze vriend Buys A., van Hofstade, die om zijn col lectie prachtige angelieren ook de geluk wenschen van de jury en van het publiek heeft weggedragen. Ben ik De Meyst Frans, Kerkvoorde Jules en Van Santen-Wettinck bij 't spreken over de rozen vergeten, dan is dit met opzet gedaan, hun loten waren .zeer verdienstvol, maar de plaats hen aangewezen liet te wenscheij over, zijn hun inschrijvingen te laat ingezonden of zijn ze te Iaat aangekomen, ik vind dat de zaal misschien wel wat klein was. Wie had zich ook daaraan verwacht. Vermits ik nu toch verslaggever ben in '"De Koornbloem' verstout ik mij eenige wenschen uit te drukken en ook eenige klachten te doen in 't belang na tuurlijk, van den hofbouw, want neven bedoelingen heb ik niet. Ik wenschte een volgende maal meer liefhebbers uit de streek aan te treffen, 't is het beste en eenig doelmatig middel om zich te doen kennen, geen schroom, geen misplaatste berekeningen, geen afschrik a u. b.wie brengt wat hij heeft is waard dat hij leeft en geld betaald aan reklaam brengt tien dubbel op. Mag ik dan ook vragen om een volgende maal betere en degelijker propaganda te maken. Waarom zoo n kleine druk op de kermisaffiche Waar om niet fn "De Koornbloem Mag ik aan Mr Van Balen J. ook vragen om in 't vervolg de opschriften netter af te werken en smaakvoller aan te bieden, 't was hier een kunst, die wederkunst verdiende. Eindelijk en dit zal wel in 't vervolg, vermits ons kas goed gevuld zal wezen, verstout ik me te vragen be lter materiaal te leveren aan de tentoon- stellers om hun waar nog puiker aan het publiek te kunnen aanbiedengeen boksfleschjes meer, geen klare flesschen meer, 't zijn fjüten, vazen die we in 't vervolg hebben moeten. Waarom, hoor ik U zeggen, uw ver- s'iag met beknibbelingen sluiten Een vitrslag moet volledig zijn en 'k weet dat ni tmand het mij zal kwalijk nemen dat ik nog niet alles onberispelijk vond, al hoewel deze tentoonstelling die van Brussel, welke ik op 29 Juni jongstleden bet genoegen had te bewonderen, verre overtrof. Vooruit, mannen, op den ingeslagen weg, de stad heeft u goed ter zijde ge staan, dat ook de provincie haren plicht Ikwijte. De Koornbloem dringt er ook op aan, opdat dergelijke pogingen verbetering van den tuinbouw, door de provincie ook zouden aangemoedigd worden. L. HAEMS. Landbouwvoordrachtgever. SCHOONAARDE. - Van heden xff inschrijving voor plantgoed in 't lo kaal bij Aug. Bogaert. Eerstelingen, iKiugers, Roode Star, Industrie. 1HERDERSEM en WIEZE. - De 'leelen die landkalk begeeren gelieven zich onmiddellijk te laten inschrijven bij Beooit Boel, Herdersem Valeri Van Driessche en Petrus De Meersman, Wieze. De Veemarkt van Kermis-Dinsdag was weeral druk bezocht. Niettegen staande den moeilijken verkoop in melk en kweekvee waren de koopmans goed opgekomen. Ook de opkomst der land bouwers was goed. Voor den kamp strijd van vaarzen met twee tanden was de strijd vrij hevig. We zagen hier een viertal prachtige typen van Vlaamsch ras noemen we bijzonder de heeren Callebaut van HofstadeHil. Maes- schalk van Haeltert en Verheirstraeten van Moorsel, die drie prachtdieren ten toon stelden. Hier volgen de uitslagen voor de ver schillende prijskampen. Vaarzen met 2 tanden (kooplieden) 1e prijs De Ridder, Dendermonde 2e pr. Victor Beeckman, Haeltert3e pr. Lenaerts, Lebbeke. II- Vaarzen met 4 tanden en meer (kooplieden). 1' prijs Lenaerts, 2e pr. De Ridder Ed. 3e pr. De Ridder Henri, 4e pr. De Rid der Jos. 5' De Meyst Raym. Aalst. III. Koeien (kooplieden). le prijs Hanssens Alf. Burst2e prijs Lostrie Rich. Wetteren 3pr. Rydant, Lebbeke. IV- Vaarzen van Inlandsch ras met 2 tanden (landbouwers en kooplieden) le pr. Callebaut, Hofstade 2e pr. Hil. Maesschalck, Haeltert3° pr. Verheir straeten Eug. Moorsel4e pr. Mannaert Art. Lebbeke 5e pr. J. Van der Hulst, St. Job, Aalst6' pr. Petrus Van Hove, Wieze 7e pr. Rydant Alf. Lebbeke, V. Vaarzen Inlandsch ras met 4 tan den. 2e pr. De Sloover Ch. Niewerkerken 3' De Meyst R„ Aalst. De kosten welke de teelt van beeten en aardappelen vergt zijn aanzienlijk en merkwaardig is het dat deze kosten wei nig of niet veranderen, dat de opbrengst een hooge of een geringe weze. Een rij ke bemesting is het beste middel om een hooge opbrengst te bekomen. Indien men voor aardappelen van 3 tot 600 kg. So- danitraat van Chili zal gebruiken, vol gens den staat van den bodem en zijn vruchtbaarheid, dan wordt zelden, door de vooruitstrevende landbouwers, voor beeten, min dan 500 kg en vaak tot 1.000 kg. en meer, Sodanitraat gebruikt. Wil men de beste uitslagen bekomen, dan zal men ten minste de helft der ge bruikte hoeveelheid vóór het zaaien of poten toepassen, de andere helft bij het hakkenin gronden rijkelijk met orga nische stikstof voorzien, is het zelfs aan te raden de volle hoeveelheid vóór het zaaien of poten in te werken. Wij lezen in de"Belgische Molenaar": Men weet, dat de verschillende regee ringen meermalen commissies instellen, om zaken te onderzoeken. Wie deze com- missies ernstig neemt, doet verstandigvan het volgende kennis te nemen. De regee ring in Amerika heeft een onderzoek in gesteld met betrekking tot de speculaties in granen. Het resultaat daarvan js e.ep overeenkomst, tusschen den minister van Landbouw, den heer Jardiae, en de Chi cago of 1 rade. Denainister stelde verschil lende eischen waarmede de Board of Tra- de zich volkomen accoord verklaarde. Wij wenschen echter alleen de aandacht te vestigen op het verlangen van den mi nister, dat voorkomen moet worden de ontwikkeling en verspreiding van val- sche en misleidende berichten en opga ven. Deze week heeft, zooals men weet, Washington weder een bericht uitgege ven omtrent de toestand van de tarwe in Noord-Amerika. Dit bericht sloot zich aan bij de ongunstige berichten van de verschillende Amerikaansche statistici, waarvan de schattingen varieeren van 640 tot 675 mill, bushel. Onmiddellijk daarna trad een zeer sterke daling in, in het bijzonder voor loco tarwe. Ook ge durende het verdere deel van de week is het prijspijl beneden de prijzen gebleven vóór de publicatie van het Washington- rapport. Hieruit blijkt, welke waarde men in N- Amerika en in Winnipeg hecht aan de Washington-reports. In de laatste 4 jaar heeft N.-Amerika in doorsnede 838 millioen bushel tarwe geproduceerd. Hiervan werd in doorsne de jaarlijks uitgevoerd 229, dus bleef er 610 millioen bushel over voor eigen ge bruik. In Noord-Amerika beweert men, dat het werkelijks gebruik 640 is, hetgeen zeer goed mogelijk is, omdat vaststaat, dat de officieele schattingen in Noord- Amerika steeds te laag zijn Indien de schattingen van Washington en de ver schillende statistici juist waren, zou de uitvoer in Noord-Amerika onmogelijk worden. Deze week, evenals de vorige RNBLOEM

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1